Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1944-1945

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Eugene Sanders, Decatur Ga.
District Governor: District B, R. A. Perry, Soperton Ga. 120 Clubs
District Governor: District C, R. Shaefer Heard, West Point Ga.
Club District President Secretary Meeting Day/Time Meeting Location
Abbeville 18-B T. L. W. Mac Donald   T. W. Parker Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A M. P. Gaines Sam Daniel Monday, 2-4, 8:00 Little Rock Café
Adel 18-B Bruce M. Wilson J. B. Echols Tuesday, 1-3, 1:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B C. L. Gillis Sr. R. P. Pitts Thursday, 1, 8:00 School House
Alamo 18-B G. R. Peeples J. F. Nicholson Tuesday, 2-4, 9:00 City Café
Albany 18-C Hal Wightman Dr. Wm. M. Harris Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B Braswell Deen B. A. Bishop Monday, 8:00 Dan Meeks Café
Americus 18-C Jack G. Robinson C. J. Royal Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C J. M. Garrett M. W. Sessions Monday, 2-4, 8:30 New Home Economics Building
Ashburn 18-B Roy  T. Maddox H. H. Averett Thursday, 1-3, 8:00 Lion Club House
Athens 18-A C. T. Crowe A. S. Oldham Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta (Host Club) 18-A DuPont  Murphey C.L. Henry Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Little Five Points) 18-A Bennett Hutchison Dan O. Snyder Thursday, 1-3, 7:00 Inman Park Womans Club
Atlanta (West End) 18-A M. A. London John W. Fowler Thursday, 2-4, 7:00 Wingo Café
Augusta 18-B M. Prescott  Phillips Dr. Fred L. Damren Friday, 2:05 Hotel Richmond
Bainbridge 18-C A. P. Phillips V. S. Porter Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Baker County 18-C N. D. Mc Rainey V. T. Akridge Wednesday, 2-4, 9:00 Mc Leods Café
Ball Ground 18-A T. F. Smith P. H. Sharkey Tuesday, 1-3, 8:30 Lions Den
Berrien County 18-B T. C. Perkins P. A. Harris Tuesday, 1-3, 1:00 Legion Home
Blakely 18-C C. C. Lane Earl F. Pickle Tuesday, 1-3, 12:15 Woman's Club  
Bleckley County 18-B Joe W. Williams J. R. Chambers Thursday, 12:30 City Café
Boston 18-C Grady Knight S. W. Brooks Jr. Thursday, 2-4, 9:00 20th Century Club
Buckhead 18-A C. C. Torrance C. R. Wilcoxon Monday, 2-4, 6:30 Piedmont Driving Club
Buena Vista 18-C A. B. Wall Arthur D. Lowe Thursday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Canton 18-A Bob Lathem Howell  Brooke Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carrollton 18-A J. H. Mc Giboney H. L. Barker Thursday, 1-3, 7:00 Clifton Hotel
Cartersville 18-A Joe C. Nelson H. M. Crane  Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A C. H. Greeson Carl Pack Friday, 1-3, 8:00 The Pines 
Clarkesville 18-A John F. Brasch L. E. Nichols  Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Clayton 18-A Jas L. Smith M. L. Harper Thursday, 1-3, 8:00 Roy Green's Café
Clinch County 18-B Dr. M. B. Matthews Waldo Smith Tuesday, 1-3, 8:00 Bess Patterson Hall
Columbus 18-C R. L. Brophy Sam P. Moore Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Commerce 18-A W. R. Morrison T. J. Syfan Tuesday, 7:30 F. F. A. Club House
Conyers 18-A Jas E. Clay J. V. Cook Monday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Coolidge 18-C G. M. Entrekin W. M. Googe Wednesday, 1-3, 8:30 City School
Cordele 18-B Jack Comer J. D. Rainey Tuesday, 12:00 Court House Annex
Crawford 18-A B. E. Faust Hubert C. Irwin Thursday, 2-4, 8:30 Woman's Club  
Dade County 18-A Tom Renfroe L. C. Adams Tuesday, 2-4, 8:00 Various
Dahlonega 18-A J. C. Rodgers Rev. Frank Moorehead Tuesday, Alt., 7:00 Smith House
Dalton 18-A Ernest  Acree Fred C. Cooper Thursday, Alt., 7:30 Hotel Dalton
Dawson 18-C D. G. Mann J. B. Petty Tuesday, 8:00 Dawson Community Club
Dearing 18-A J. D. Bateman H. A. Salmon Tuesday, 2-4, 8:30 Dearing High School
Decatur 18-A E. A. Richardson  Delmar Brinkley Tuesday, 2-4, 7:00 Hotel Candler
Donaldsonville 18-C P. E. Shingler W. C. Rushing Tuesday, 1:15 City Café
Douglas 18-B John  I. Slocumb Jr. Harvey Tanner Tuesday, 8:30 Womans Club Building
Dublin 18-B G. Blackely Parrott T. A. Lane Friday, 1:15 New Dublin Hotel
Duluth 18-A Guy W. Findley W. H. Reynolds Tuesday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Eastman 18-B Lawton W. Griffin Cary G. Bullock Wednesday, 12:00 Lee Land Hotel
Edison 18-C Roy A. Weeks C. D. Duke Jr. Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellaville 18-C Raymond Duncan J. D. Davis Friday, 2-4, 8:30 Home Economics Building
Ellijay 18-A Joe K. Mc Cutchen Jas H. Cooley Tuesday, 2-4, 8:00 Hotels/Womans Club House
Fitzgerald 18-B J. D. Hall J. E. Bailey Thursday, 1-3, 1:00 Piedmont Hotel
Folkston 18-B P. O. Stokes Prof. John Harris Monday, 2-4, 8:00 Masonic Temple
Forsyth 18-C Wm. Ralph Moseley R. L. Williams Jr. Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Gainesville 18-A A. D. Wright J. D. Newman Tuesday, 12:15 Wheeler Hotel
Glennville 18-B Prof. E. V. Glenn J. A. Bacon Tuesday, 2-4, 1:00 Tattnail Hotel
Greensboro 18-A S. F. Guthrie F. B. Freeman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Hahira 18-B G. G. Puett Price Turner Monday, 1-3, 12:00 Gold Leaf Hotel
Hawkinsville 18-B R. H. Rush Lovejoy Boyer Tuesday, 12:15 Pulaski Hotel
Heard County 18-A H. J. Mickle V. O. Smith Monday, 2-4, 7:15 Courthouse
Hinesville 18-B J. H. Heaht W. H. Cohen Monday, 2-4, 8:30 Methodist Church
Irwin County 18-B O. E. Hendley Kenneth J. Moore Friday, 8:30 Mc Neill's Café
Jasper 18-A Paul Robinette Dr. P. Van Sant Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
La Fayette 18-A T. C. Giles W. L. Baker Wednesday, 12:15 Library Building
La Grange 18-C John Stewart Clarence H. Day Tuesday, 12:30 Terrace Hotel
Lavonia 18-A R. L. Vandiver O. D. Cannon Jr. Tuesday, 1-3, 7:45 Lavonia Hotel
Lenox 18-B D. L. Bailey O. L. Webb Friday, 1-3, 9:00 City Schools
Lincolnton 18-A H.J. Guillebeau L. G. Martin Tuesday, 1-3, 9:00 Lincolnton High School
Ludowici 18-B Dr. O. D. Middleton Clyde Herndon Monday, 1-3, 8:30 School Lunch Room
Lumber City 18-B H. C. Phillips  T. D. Wooten Tuesday, 2-4, 9:00 Ryals Café
Lumpkin 18-C J. W. Richardson D. C. Plaster Monday, 1, 7:30 High School
Macon 18-C Mallory C. Atkinson Mason Zuber Tuesday, 1:15 Y. M. C. A.
Mansfield 18-A W. C. Benton T. P. Lawrence Monday, 2-4, 8:30 Mansfield Gymnasium
Marietta 18-A E.G. Livingston T. J. Dobson Thursday, 1-3, 8:00 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A W.Q. Higdon B. W. Rippy Tuesday, 1-3, 6:15 City Hall
Mc Rae 18-B J. M. Cook George Martin Jr. Thursday, Alt., 7:30 Ocmulgee State Park
Meigs 18-C W. E. Dollar G. A. Scruggs Thursday, 2-4, 9:00 Community Center
Midville 18-B L. J. Chandler J. B. Jones Thursday, 1-3, 9:00 Community House
Milledgeville 18-C D. B. Smith A. M. Pulliam Thursday, 1-3, 8:00 Pauls Café
Millen 18-B R. E. Hughes J. M. Johnson Tuesday, Alt., 12:30 Millen Coffee Shop/ Hotel Estelle 
Montgomery Cty. 18-B R. E. Rainey W. M. Peterson Tuesday, 3, 9:00 Community House
Moultrie 18-C James D. Carithers W. E. Lewis Monday, 8:00 Hotel Colquitt
Nicholls 18-B B. E. Meeks C. J. Tanner Friday, 2-4, 8:30 Lions Den
Norcross 18-A Geo. H. Verner W. H. Padgett Tuesday, 1-3, 8:30 High School
Ochlochnee 18-C J. Gorham Garrison J. R.  Chastain Thursday, 1-3, 9:00 Woman's Club Room
Omega 18-B D. N. Russell J. W. Harris Thursday, Alt., 9:00 Webbs Café
Pearson 18-B J. C. Moore L. A. Hargreaves Thursday, 4, 8:30 High School Library
Reidsville 18-B Prof. R. W. Stephens W. C. Hill Monday, 3, 8:30 Community Building
Reynolds 18-C R. H. Parks B. W. Hinton Jr. Tuesday, 2-4, 8:30 R. E. A. Office
Rhine 18-B J. G. Brophy F. M. Clements Monday, 2-4, 8:30 Vocational School Building
Rochelle 18-B L. W. Pearce M. C. Lasseter Monday, 2-4, 8:30 Reid Hotel
Rome  18-A R. P. Adams Chastine Parker Tuesday, 12:30 Greystone Coffee Shop
Sandersville 18-C Ollie R. Hendricks Herman Bashinsky Wednesday, 1:15 Womans Club
Sardis 18-B A. H. Gnann A. J. Herrington Thursday, 2-4, 8:45 Billie's Café
Savannah 18-B Malcomb B. Jones Joseph J. Harmon Thursday, 2:00 Hotel Savannah
Shellman 18-C Rev. W. J. Self R. G. Williams Tuesday, 1-3, 7:45 Shellman High School
Smithville 18-C L. T. Prigeon H. C. Mims Monday, 1-3, 8:30 Community House
Soperton 18-B R. M. Sparks O. E. Evans Thursday, 2-4, 8:30 Community Club House
Sparta 18-C J. E. Hecht Sanford Butts Thursday, 1:00 Lions Club Rooms
Statesboro 18-B Kermit R. Carr John F. Brannen Tuesday, 2-4, 8:30 Rushing Hotel
Statham 18-A Dr. W. H. Bowdoin P. L. Hutchins Thursday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Stone Mountain 18-A G. L. Brookshire E. A. Sexton Thursday, 2-4, 7:30 Lions Den
Summerville 18-A J. T. Morgan Jr. S. Herbert Gilkeson Tuesday, 1-3, 7:30 Boy Scout Cabin
Talbotton 18-C R. H. Mc Rae Thomas H. Ferguson Monday, 2-4, 8:00 Community House
Tallapoosa 18-A J. F. Plexico D.V. Jones Sr. Thursday, 12:30 Smith's Café
Thomaston 18-C Pete Harvey J. Weyman Slade Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel
Tifton 18-B E. L. Rawlins Turner Rountree Monday, 12:30 Myon Hotel
Toccoa 18-A Walton Barnes T. N. Hunnicutt Tuesday, 8:00 Coats Cafeteria
Towns County 18-A Ray Nicholson E. C. Nicholson Wednesday, 2-4, 7:30 Curtis House
Trion 18-A Ralph Tribble James Simmons Monday, 1-3, 7:30 Trion Inn
Unadilla 18-B W. W. Fuqua Robert A. Collins Thursday 2-4, 8:30 Community House
Union Point 18-A A. G. Lunceford V.T. Newsom Tuesday, 1-3, 7:30 Home Economics Building
Wadley 18-B S. C. Evans James S. Mills Tuesday, 2-4, 8:30 Wadley Café/ Mrs. Evans Tourist Home
Washington 18-A Luke Poss C. M. Willingham Monday, 2-4, 9:00 Club Rooms on Square
Waycross 18-B J. B. Lewis H. A. Stallings Tuesday, 1:00 Hotel Ware
West Point 18-C C. S. Kirby W. E. Higgins Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Wilkinson County 18-C J. B. Butts J. D. Holliman Tuesday, 2, 8:30 Various
Willacoochee 18-B Ralph A. Davis W. M. Robinson Thursday, 2-4, 9:00 Willacoochee Womans Club
Winder 18-A Paul S. Hosch E. F. House Thursday, 2-4, 7:30 American Legion Hall
Wrightsville 18-B M. E. Skinner T. H. Browne Thursday, 2-4, 1:30 Frost Hotel

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024