Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1945-1946

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, T. Hamp Mc Gibony, Greensboro Ga.
District Governor: District B, Rufus M. Ryon, Hinesville Ga. 128 Clubs
District Governor: District C, J. Gorham Garrison, Ochlochnee Ga.
Club District President Secretary Meeting Day/Time Meeting Location
Abbeville 18-B J. E. Bell T. W. Parker Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A Claude H. Satterfield W. P. Martin Monday, 1-3, 8:00 Sans Souci Club
Adel 18-B H. W. Nelson J. B. Echols Tuesday, 1-3, 1:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B B. F. Wommock J. D. Hughes Thursday, 1, 8:30 School House
Alamo 18-B W. E. Currie Leroy Clark Tuesday, 2-4, 9:30 City Café
Albany 18-C Donald Wakeford Dr. Wm. M. Harris Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B F. E. Singleton Otis W. Jones Monday, 8:00 Meeks Café
Americus 18-C E. L. Poole H. E. Brown Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C J. C. Embry E. Cooper Monday, 2-4, 8:00 New Home Economics Building
Ashburn 18-B T. H. Wall Jr. H. M. Harp Thursday, 1-3, 8:00 Lion Club House
Athens 18-A C. M. Ridlehuber Judge Arthur S. Oldham Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta (Host Club) 18-A Cary W. Chapman Arthur S. Daniel Jr. Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Little Five Points) 18-A Charles A. Morris Harold G. Hale Thursday, 1-3, 7:00 Inman Park Womans Club
Atlanta (West End) 18-A Neal P. Ponder Fabian E. Walker Thursday, 2-4, 7:00 Wingo Café
Augusta 18-B Ray Campbell Dr. Fred L. Damren Friday, 2:05 Hotel Richmond
Bainbridge 18-C L. F. Whigham B. A. Ehrlich Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Baker County 18-C Benton Odum N. D. Mc Rainey Wednesday, 2-4, 8:30 Mc Leods Café
Ball Ground 18-A E. W. Hightower C. H. Watkins Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Den
Berrien County 18-B J. M. Bryan P. A. Harris Tuesday, 1-3, 1:00 Legion Home
Blakely 18-C Earl F. Pickle J. Frank Fuller Tuesday, 1-3, 12:15 Woman's Club  
Boston 18-C Grady Knight S. W. Brooks Jr. Thursday, 2-4, 9:00 20th Century Club
Bowdon 18-A H. C. Shomacker J. L. Vance Tuesday, 2-4, 8:00 Bowdon Club House
Bowman 18-A Rev. Charles T. Gray R. C. Harris Tuesday, 2-4, 9:00 Vocational Building
Brantley County 18-B R. F. Parkman J. R. James Tuesday, 2-4, 8:00 Knox Hotel
Bremen 18-A G. H. Church T. J. Gladney Friday, 12:00 Methodist Church
Buckhead 18-A W. H. Owens C. R. Wilcoxon Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Buena Vista 18-C J. C. Washington Arthur S. Boyett Thursday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Cadwell 18-B Walter Daniel L. K. Smith Tuesday, 2-4, 8:00 Court House   
Canton 18-A R. B. Sims Howell  Brooke Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carrollton 18-A J. W. Morrow Stewart Martin Thursday, 1-3, 7:30 Crepe Myrtle Hotel
Cartersville 18-A John Cobb H. M. Crane  Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A W. A. West S. C. Plott Friday, 1-3, 8:00 Tourist Café
Clarkesville 18-A L. E. Nichols  S. C. Gunnels Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Clayton 18-A W. H. Coffee M. L. Harper Thursday, 1-3, 7:30 Various
Clinch County 18-B O. E. Tally J. B. Wilcox Monday, 8:45 School Cafeteria
Columbus 18-C Dr. J. M. Hawley Sam P. Moore Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Commerce 18-A William E. Goble T. J. Syfan Tuesday, 7:30 F. F. A. Club House
Conyers 18-A Harry L. White J. V. Cook Monday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Cordele 18-B C. W. Scudder J. D. Rainey Tuesday, 12:00 Court House Annex
Crawford 18-A B. E. Faust Sidney E. Stevens Thursday, 1-3, 8:30 Woman's Club  
Cuthbert 18-C L. C. Patterson J. M. Keaton Thursday, 1-3, 8:30 Gay Hotel
Dade County 18-A A. L. Dyer L. C. Adams Tuesday, 1-3, 7:30 Various
Dahlonega 18-A J. C. Rodgers Rev. Frank Moorehead Tuesday, Alt., 7:00 Smith House
Dalton 18-A Jess W. Ivey Neil D. Boggess Thursday, Alt., 7:30 Hotel Dalton
Dawson 18-C J. W. Chaffin Jr. J. B. Petty Tuesday, 8:00 Dawson Community Club
Dearing 18-A F. C. Mc Gahee E. F. Adams Tuesday, 2-4, 8:30 School Building
Decatur 18-A C. A. Murphey Ed M. Dyer Tuesday, 2-4, 7:00 Hotel Candler
Donaldsonville 18-C Julian Webb E. H. Howard Tuesday, 12:00 Mills Coffee Shop
Douglas 18-B M. E. Belger Harvey Tanner Tuesday, 8:00 Womans Clubhouse
Douglasville 18-A W. H. Mc Laughlin De Witt Glover Tuesday, 4, 7:30 Recreation Hall
Dublin 18-B Blue Holliman T. A. Lane Friday, 1:15 New Dublin Hotel
Eastman 18-B Lawton W. Griffin George A. Townsend Tuesday, 8:00 Lee Land Hotel
Edison 18-C Roy A. Weeks C. D. Duke Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Home Economics Building
Ellaville 18-C L.H. Strength J. D. Davis Friday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellijay 18-A J. H. Cooley H. P. Sellers Tuesday, 2-4, 7:30 Community Club House
Fitzgerald 18-B P. H. Matthews W. E. Hoyle Sr. Thursday, 1-3, 12:30 Legion Home
Folkston 18-B J. B. Hinson C. H. Lewis Monday, 2-4, 8:00 Masonic Temple
Forsyth 18-C Wm. Ralph Moseley R. L. Williams Jr. Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Gainesville 18-A Major Nuckolls Church Reginard E. Dunn Tuesday, 12:15 Wheeler Hotel
Glennville 18-B D. B. Dubberly D. C. Harrison Tuesday, 2-4, 1:00 Tattnail Hotel
Greensboro 18-A Rollin M. Mc Commons F. B. Freeman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Hahira 18-B W. M. Reddy W. P. Fuller Monday, 1-3, 8:30 Gold Leaf Hotel
Hawkinsville 18-B W. T. West Harold Dean Tuesday, 12:15 Pulaski Hotel
Heard County 18-A V. O. Smith W. F. Davidson Monday, 2-4, 7:15 Courthouse
Hinesville 18-B A. A. Caison C. S. Hendry Monday, 2-4, 8:30 Methodist Church
Irwin County 18-B Byron Maxwell E. J. Patten Friday, 2-4, 8:00 Community House
Jasper 18-A A.C. Moore Sherman Gartrell Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
Kingsland 18-B J. J. Godley J. T. Crosby Thursday, 2-4, 7:00 Meeks Café
La Fayette 18-A J. M. Patton W. L. Baker Wednesday, 12:15 Library Building
La Grange 18-C William Henry Turner Jr. Eugene F. Floyd Tuesday, 12:30 Terrace Hotel
Lavonia 18-A W. C. Dendy Fred Lee Tuesday, 1-3, 7:45 Lavonia Hotel
Lenox 18-B D. L. Bailey O. L. Webb Friday, 1-3, 9:00 City Schools
Lincolnton 18-A H.J. Guillebeau L. G. Martin Tuesday, 1-3, 9:00 High School
Ludowici 18-B Dr. O. D. Middleton Clyde Herndon Monday, 1-3, 8:30 School Lunch Room
Lumber City 18-B H. C. Phillips  T. D. Wooten Tuesday, 2-4, 9:00 Ryals Café
Lumpkin 18-C J. W. Richardson D. C. Plaster Monday, 1, 7:30 High School
Macon 18-C Ward Dennis Mason Zuber Tuesday, 1:15 Y. M. C. A.
Mansfield 18-A James P. Benton T. P. Lawrence Monday, 2-4, 7:30 High School Gymnasium
Marietta 18-A T. I. Renshaw J. W. Gault Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A E. D. Keller D. R. Wagner Tuesday, 1-3, 6:15 City Hall
Mc Rae 18-B Charles P. Griffith Harold M. Sebring Thursday, Alt., 8:00 Harris Hotel
Meigs 18-C W. E. Dollar Andrew Wurst Thursday, 2-4, 9:00 Community Center
Midville 18-B R. S. Carter J. C. Wilson Thursday, 1-3, 9:00 Community House
Milan 18-B D. R. Newton Earnest Martin Friday, 1-3, 8:00 Vocational Building
Milledgeville 18-C D. B. Smith A. M. Pulliam Thursday, 1-3, 7:30 School Cafeteria
Millen 18-B R. E. Hughes J. M. Johnson Tuesday, Alt., 8:30 Wayside Hotel
Montgomery County 18-B Clifford Mc Bride Clinton H. Gay Tuesday, 3, 9:00 Community House
Moultrie 18-C J. G. Thomas W. E. Lewis Monday, 8:00 Hotel Colquitt
Newnan 18-C Luther M. O' Kelley G. B. Sewell Thursday, 1-3, 7:30 Arnaud Hotel
Norcross 18-A John Reynolds W. L. Maloney Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Ochlochnee 18-C J. Gorham Garrison T. A. Bullock Tuesday, 2-4, 9:00 Woman's Club Room
Omega 18-B H. E. Sims C. E. Tolbert Thursday, Alt., 9:00 Webbs Café
Pearson 18-B W. R. Vickers C. A. Drake Thursday, 4, 8:30 School House
Reidsville 18-B J. C. Mallard E. B. Register Monday, 3, 8:30 Community Building
Reynolds 18-C B. W. Hinton Jr. J. W. Waters Thursday, 8:00 R. E. A. Office
Rhine 18-B J. G. Brophy F. M. Clements Monday, 2-4, 8:30 Vocational School Building
Richland 18-C E. W. Parish J. P. Mayo Thursday, 2-4, 12:00 Richland Hotel
Rochelle 18-B J. R. Peavy M. C. Lasseter Monday, 2-4, 8:30 Reid Hotel
Rome  18-A R. E. Andrews Chastine Parker Tuesday, 12:30 Greystone Hotel
Sandersville 18-C J. Enoch Rhodes Herman Bashinsky Wednesday, 1:15 Womans Club
Savannah 18-B Armond S. Weil D. L. Bliss Thursday, 2:05 Hotel Savannah
Shellman 18-C Robert Cockerell W. C. Franklin Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Smithville 18-C Dr. R. H. Enzer L. T. Prigeon Tuesday, 12:00 Smithville Café
Soperton 18-B Hugh Gillis Sam P. Jones Thursday, 2-4, 8:30 Community Club House
Sparta 18-C Dr. C. S. Jernigan Sanford Butts Wednesday, 1:00 Woman's Club Room
Statesboro 18-B John F. Brannen F. S. Pruitt Tuesday, 2-4, 8:30 Rushing Hotel
Stone Mountain 18-A H. P. Vickery E. A. Sexton Thursday, 2-4, 8:00 School Building
Summerville 18-A J. T. Morgan Jr. S. Herbert Gilkeson Tuesday, 1-3, 7:30 Boy Scout Cabin
Sycamore 18-B G. M. Sconyers W. F. Humphreys Thursday, 2-4, 8:30 Lions Club Building
Talbotton 18-C R. H. Mc Rae Thomas H. Ferguson Monday, 2-4, 8:00 Community House
Tallapoosa 18-A J. F. Plexico D.V. Jones Sr. Thursday, 12:30 Smith's Café
Thomaston 18-C Pete Harvey J. Weyman Slade Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel
Tifton 18-B E. L. Rawlins Turner Rountree Monday, 12:30 Myon Hotel
Toccoa 18-A Walton Barnes T. N. Hunnicutt Tuesday, 8:00 Coats Cafeteria
Towns County 18-A Ray Nicholson E. C. Nicholson Wednesday, 2-4, 7:30 Curtis House
Trion 18-A Ralph Tribble James Simmons Monday, 1-3, 7:30 Trion Inn
Twiggs County 18-C C. C. Gleeson John T. Early Jr. Thursday, 12:30 Community House
Unadilla 18-B W. W. Fuqua Robert A. Collins Thursday 2-4, 8:30 Community House
Union Point 18-A A. G. Lunceford V.T. Newsom Tuesday, 1-3, 7:30 Home Economics Building
Uvalda 18-B W. D. Currie G. B. Brogdon Thursday, 2-4, 9:00 Uvalda School
Wadley 18-B S. C. Evans James S. Mills Tuesday, 2-4, 8:30 Wadley Café/ Mrs. Evans Tourist Home
Washington 18-A Luke Poss C. M. Willingham Monday, 2-4, 9:00 Club Rooms on Square
Waycross 18-B J. B. Lewis H. A. Stallings Tuesday, 1:00 Hotel Ware
West Point 18-C C. S. Kirby W. E. Higgins Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Wilkinson County 18-C J. B. Butts J. D. Holliman Tuesday, 2, 8:30 Various
Willacoochee 18-B Ralph A. Davis W. M. Robinson Thursday, 2-4, 9:00 Willacoochee Womans Club
Winder 18-A Paul S. Hosch E. F. House Thursday, 2-4, 7:30 American Legion Hall
Wrightsville 18-B M. E. Skinner T. H. Browne Thursday, 2-4, 1:30 Frost Hotel

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024