Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1947-1948

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Joe B. Davis, Decatur, Ga.
District Governor: District B, J. T. Baxley, Augusta, Ga. 140
District Governor: District C, G. W. Register, Norman Park, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day/Time Meeting Location
Abbeville 18-B M. R. Tucker S. G. Carswell Monday, 1-3, 7:30 Masonic Hall
Adairsville 18-A W. P. Martin Claude H. Satterfield Monday, 1-3, 8:00 Sans Souci Club
Adel 18-C James B. Echols Frank Lineberger Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B John R. Roundtree Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 School 
Alamo 18-B L. E. Tanner George R. Peeples Monday, 2-4, 8:00 City Café
Albany 18-C Paul D. Lipsey Graham Dozier Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B Wilfred B. Smith James P. Stafford Monday, 7:30 New Alma Hotel
Americus 18-C W. L. Green Claude N. Morris Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C W. E. Gleaton J. M. Allen Monday, 2-4, 8:30 Home Economics Building
Ashburn 18-B Irving Nathan J. C. Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Athens 18-A Robert C. Ray Judge Arthur S. Oldham Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta (Host Club) 18-A Arthur S. Daniel Jr. W. L. Kimbrough Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Little Five Points) 18-A Frank Berry W. K. Wyant Thursday, 1-3, 7:00 Inman Park Womans Club
Atlanta (West End) 18-A Curtis L. Duncan M. V. Gisi Tuesday, 1-3, 7:00 Wingo Café
Augusta 18-B Jack L. Canon Dr. Fred L. Damren Friday, 2:00 Hotel Richmond
Bainbridge 18-C E. B. Harrison J. G. Kwilecki Jr. Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A John B. Taylor F. L. Boling Tuesday, 2-4, 8:00 American Legion Hall
Baxley 18-B Kelly Williams J. E. Godfrey Monday, 1-3, 8:30 Appling Hotel
Berrien County 18-B E. R. Smith A. D. Greene Tuesday, 1-3, 1:00 Nashville Hotel
Blakely 18-C Harold Clinscales J. Frank Fuller Tuesday, 1-3, 12:15 Blakely Woman's Club  
Brantley County 18-B Joseph B. Strickland J. R. James Tuesday, 2-4, 8:30 Nahunta Hotel
Bremen 18-A H. A. Jones J. R. Parrish Thursday, 12:00 Hotel Haralson
Buckhead 18-A C. R. Wilcoxon Howard J. Wilson Monday, 2-4, 6:30 Piedmont Driving Club
Buena Vista 18-C Charles M. Clements Jr. Jack Johns Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Byromville 18-B Albert Jeter Joe H. Page Jr. Friday, 1-3, 8:30 Woman's Club
Calhoun 18-A Glenn E. Fant T. L. Shannahan Monday, 8:00 Rooker Hotel
Calhoun County 18-C P. D. Griffin R. E. Clements Wednesday, 2-4. 8:30 School
Canton 18-A Ralph D. Owens Glenn Brady Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carrollton 18-A Robert D. Tisinger Dr. H. L. Barker Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A Ivan H. Jackson H. M. Crane  Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A Carl Pack Robert Hemphill Thursday, 1-3, 7:30 Union Bus Terminal
Clarkesville 18-A S. C. Gunnells H. C. Sosebee Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Clayton 18-A Hugh Bryan Mitchell Bond Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B R. F. Gaskins W. K. Peagle Monday, 1-3, 8:00 School Cafeteria
Colquitt 18-C Henry L. Huston John D. Calhoun Wednesday, 2-4. 12:00 Baptist Church Dining Hall
Columbus 18-C Paul B. Austin Sam P. Moore Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Commerce 18-A J. A. Mc Gill T. J. Syfan Tuesday, 7:30 F. F. A. Club House
Conyers 18-A Bob Elliott C. Hicks Monday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Cordele 18-B Alvin L. Braswell J. D. Rainey Tuesday, 12:00 Dayton Hotel
Cuthbert 18-C Tom Lacy Jesse Bowles Thursday, 1-3, 8:30 Irwin's
Dade County 18-A Maddox Hale L. C. Adams Tuesday, 2-4, 7:30 Home Economics Building
Dahlonega 18-A G. Price Bowen Allyn C. Johnson Tuesday, Alt., 7:00 Smith House
Dalton 18-A V. D. Parrott Jr. Ralph A. Kerr Tuesday, Alt., 7:30 Hotel Dalton
Dawson 18-C M. M. Grubbs R. Jennings Tuesday, 8:00 Club House
Dearing 18-A Harold H. Bonner G. H. Brown Tuesday, 2-4, 7:30 High School
Decatur 18-A Grady Wilson W. A. Bell Tuesday, 2-4, 7:00 Hotel Candler
Donaldsonville 18-C E. T. Kelly Hudson J. Owen Tuesday, 12:00 Mills Café
Douglas 18-B John H. Higgs Jr. Judson Johnson Tuesday, 8:00 Womans Club House
Dublin 18-B T. K. Vassey Louie M. Curry Friday, 1:15 Fred Roberts Hotel
Eastman 18-B J. A. Ross L. V. Harris Tuesday, 8:00 White House Café
Edison 18-C C. E. Dews L. Mandy Tuesday, 2-4, 7:00 Home Economics Building
Ellaville 18-C W. H. Van Landingham E. C. Mauldin Tuesday, 2-4, 8:00 Peacock Hotel
Ellijay 18-A Paul Watson Louis Scharlach Tuesday, 2-4, 8:00 Harry's Place
Fitzgerald 18-B A. A. Boggus W. E. Hoyle  Thursday, 1-3, 12:30 Lee Grant Hotel
Folkston 18-B William S. Smith E. M. Garrison Monday, 2-4, 8:00 Kozy Kabin Kafe
Forsyth 18-A Charles F. Heard W. B. Freeman Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Fort Gaines 18-C W. C. Chambers Rev. M. W. Flanders Friday, 2-4, 8:30 Peterson Hotel
Gainesville 18-D A. E. Willis J. D. Allen Tuesday, 12:15 Dixie Hunt Hotel
Glennville 18-B David C. Harrison Dan S. Cowart Tuesday, 2-4, 12:30 Hotel Glennwanis
Glenwood 18-B J. J. Giddings Joe Palmer Tuesday, 1, 8:30 Various
Greensboro 18-A Dr. W. A. Moore H. H. Chapman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Hahira 18-B W. P. Fuller Price Turner Monday, 1-3, 8:00 Gold Leaf Hotel
Hawkinsville 18-B W. T. Shephard Leon Williams Tuesday, 12:15 Brown Hotel
Heard County 18-A N. A. Rodgers O. W. Burns Monday, 2-4, 7:15 Courthouse
Hinesville 18-B L. B. Graddy John A. Cherry Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Irwin County 18-B J. E. Leger C. B. Parker Thursday, 2-4, 8:00 Mack's Place
Jasper 18-A Carter C. Low M. T. Mc Murrain Thursday, 2-4, 8:00 Various
Kingsland 18-B M. L. Atkinson M. G. Sweatt Thursday, 2-4, 8:00 Meeks Café
La Fayette 18-A Ray V. Thurman Jr. A. D. Lively Wednesday, 12:30 Walker County Library
La Grange 18-C J. Marion Roberts Horace E. Richter Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lavonia 18-A E. M. Blue Reuben Rosencrance Tuesday, 1-3, 7:00 Thomas House
Lawrenceville 18-A Roy M. Gunter Hal Pentecost Tuesday, 2-4, 8:00 Button Gwinnett Hotel
Lincolnton 18-A Harvey Guillebeau George C. Leverette Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Community Club House
Lumpkin 18-C C. K. Parker W. P. Carter Monday, 1-3, 7:30 Holders Café
Lyons 18-B A. S. Clark James W. Cooper Monday, 1-3, 8:00 New Lyons Hotel
Macon 18-C Robert Galloway Mason Zuber Tuesday, 1:00 Y. M. C. A.
Mansfield 18-A T. P. Lawrence James P. Benton Monday, 2-4, 7:00 High School 
Marietta 18-A H. O. Carouth Harold Barrett Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A A. C. Duncan James R. Laycock Tuesday, 2-4, 6:15 Mc Caysville City Hall
Mc Rae 18-B Ralph J. Minehan James L. Brown Friday, 1-3, 7:30 Harris Hotel
Midville 18-B J. Frank Farmer R. H. Sims Tuesday, 1-3, 8:00 Mc Kenny Pond
Milan 18-B W. T. Fussell W. K. Warren Friday, 1-3, 8:30 Vocational Agricultural Building
Millen 18-B John Gordon Herrington Jr. J. M. Johnson Monday, 2-4, 8:00 Millen Community House
Moultrie 18-C Hinton Reeves B. J. Lennard Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mt. Vernon- Ailey 18-B John R. Peterson John P. Peterson Tuesday, 3, 7:30 Community House
Newnan 18-C G. B. Sewell R. F. German Thursday, 2-4, 7:00 Virginia House
Norcross 18-A W. L. Maloney T. M. Fallow Tuesday, 1-3, 7:30 High School
Norman Park 18-C Derrell Weaver Bryan Register  Tuesday, 1-3, 8:00 Norman Park Café
Ochlochnee 18-C J. B. Baumgardner Jr. D. Alton Willis Tuesday, 2-4, 8:30 Ochlochnee Woman's Club Room
Odum 18-B James W. Ahl Shannon Copeland Tuesday, 1-3, 8:30 School
Oglethorpe 18-C J. E. Martin H. C. Ellis Tuesday, 2-4, 7:30 Oglethorpe School
Omega 18-B Earl Tolbert Gibbs Patrick Tuesday, Alt., 8:00 Webbs Café
Pearson 18-B F. T. Bell Willis Smith Monday, 4, 8:00 School House
Pembroke 18-B L. C. Lane D. E. Medders Tuesday, 1-3, 8:00 Agricultural Building
Pike County 18-C F. H. Mc Mahan George Lifsey Monday, 1-3, 8:00 Various
Pinehurst 18-B G. W. Roberts W. A. Snelling Jr. Tuesday, 2-4, 8:30 School Lunch Room
Pitts 18-B H. D. Salter K. E. Titshaw Thursday, 2, 8:30 City Hall
Plains 18-C L. L. Spence Jr. H. A. Carter Monday, 1-3, 8:00 High School
Rebecca 18-B C. S. Young W. B. Cornelious Tuesday, 2-4, 8:00 School Building
Reidsville 18-B E. L. Grinstead W. C. Hill Monday, 3, 7:00 Community House
Reynolds 18-C Woodfin Hinton George Brady Thursday, 8:30 Various
Rhine 18-B Frank M. Clements William S. Parks Thursday, 2-4, 8:00 High School
Richland 18-C J. P. Mayo J. A. Richardson Thursday, 2-4, 12:30 Hotel Richland
Rochelle 18-B John S. Laidler Maxwell  Lasseter Monday, 2-4, 8:30 School
Rome  18-A Andrew W. Derrick Robert E. Andrews Tuesday, 12:30 Greystone Hotel
Sandersville 18-C W. C. Mc Millan Herman Bashinsky Wednesday, 1:15 Woman's Club House
Savannah 18-B John B. Rourke Oliver Y. Powell Thursday, 2:00 Savannah Hotel
Shellman 18-C J. W. Curry C. T. Martin Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Smithville 18-C E. A. Hatcher Charles B. Parker Thursday, 1-3, 8:30 Community House
Smyrna 18-A T. Corbin Young Jr. Paul K. Clayton Thursday, 1-3, 6:30 Smyrna Woman's Club
Soperton 18-B A. O. Brinson R. F. Harrington Thursday, 2-4, 7:00 Club House
Sparta 18-C W. F. Hall Winton W. Stewart Wednesday, 1:00 Woman's Club Room
Springfield 18-B Leslie A. Thompson F. P. Wisdom Thursday, 2, 8:00 High School
Statesboro 18-B Dr. Ralph M. Lyon Osborne C. Banks Tuesday, 2-4, 7:30 Rushing Hotel
Stone Mountain 18-A W. L. Thomas Grady W. Gouge Thursday, 2-4, 8:00 High School
Summerville 18-A Herbert S. Gilkeson Hubert Johnson Tuesday, 1-3, 7:00 Riegeldale Tavern
Sycamore 18-B Dr. W. F. Humphreys Rev. J. K. Hinson Thursday, 2-4, 8:00 Lions Den
Sylvania 18-B Eugene Miller M. S. Moncrief Monday, 2-4, 8:00 Sell House
Sylvester 18-C Joe H. Wilder William G. Faircloth Tuesday, 1-3, 8:30 Woolard House
Talbotton 18-C D. R. Olive R. H. Jordan Monday, 2-4, 7:30 Community Building
Tallapoosa 18-A H. O. Mc Gill D.V. Jones Sr. Thursday, 12:30 Burger Inn
Thomaston 18-C Owen J. Adams James E. Boyers Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson
Thomson 18-D V. C. Bentley J. Marion Wall Monday, 7:00 Knox Hotel
Tifton 18-B Paul D. Fulwood John S. Sims Monday, 12:30 Dayton- Myon Hotel
Toccoa 18-A C. H. Bailey Haskell Smith Tuesday, 7:00 Swift Hotel
Towns County 18-A C. R. Waldroup Lawrence C. Atkins Wednesday, 2-4, 7:30 Smitty's Restaurant
Trion 18-A J. C. Woods C. B. Bricker Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Twiggs County 18-C J. H. Balcum John T. Early Jr. Tuesday, 2, 8:30 County Office
Unadilla 18-B Earnest Shepherd Guy Conner Thursday 2-4, 8:15 Community House
Union Point 18-A S. F. Sorrow O. O. Scott Jr. Tuesday, 1-3, 7:15 Home Economics Building
Uvalda 18-B M. M. Martin Wallace M. Brogdon Thursday, 1, 8:00 School
Vidalia 18-B Sam D. Williams W. Reeves Lewis Tuesday, 8:00 Royal Café
Wadley 18-B W. Lane Stokes Edward Paul Tuesday, 2-4, 8:00 Wadley Café
Warner Robbins 18-C Dreyfus L. Fountain W. T. Giles Tuesday, 1-3, 7:00 Neals Grill
Washington 18-A C. M. Willingham H. A. Bridges Monday, 8:00 Woman's Club House
Waycross 18-B Glenn Paulk H. A. Stallings Tuesday, 1:00 Hotel Ware
West Point 18-C C. R. Williams Maurice Duttera Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Wilkinson County 18-C George H. Carswell J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 7:30 Irwinton Café
Winder 18-A Dr. C. A. Shaw Larry T. Jones Thursday, 2-4, 7:15 Lions Home
Woodbury 18-C S. W. Ware H. G. Riggins Monday, 2-4, 8:00 Woodbury Hotel
Wrightsville 18-B L. E. Parker Louis Watkins Thursday, 2-4, 7:30 Frost Hotel

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024