Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1950-1951

Clubs with less than 12 members at the end of a Lions year had their charters suspended for the following year and were not listed in that year's directory.

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Everett G. Livingston, Marietta, Ga.    Cab. Sec.-Treas., Jabez Galt
District Governor: District B, Dr. Charles M. Blanton, Waycross, Ga.     Cab. Sec.-Treas., Arthur B. Lott
District Governor: District C, Dr. William M. Harris, Albany, Ga.    Cab. Sec.-Treas., W. D. Sumter Clubs: 152
District Governor: District D, W. B. Caldwell, Greensboro, Ga.     Cab. Sec.-Treas., Floyd B. Freeman 1950-51
Club District President Secretary Mtg. Day- Time Meeting Location
Abbeville 18-B T. W. Parker C. C. Fulghum Monday, 1-3, 8:00 City Clubroom
Adairsville 18-A George William Veach Claude H. Satterfield Monday, 2-4, 8:00 Lions Den
Adel 18-C F. M. Hughes George F. Kessler Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B David Frazier Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 Community House
Alamo 18-B C. M. Jordan Jr. R. U. Bell Monday, 2-4, 8:00 City Café
Alapaha 18-B Charles A. Matthews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Gene Kidd W. D. Sumter Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B C. J. Broome Jr. C. D. Greenway Jr. Monday, 7:30 Lions Hall
Americus 18-C B. C. Godwin  L. M. Slappey Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C T. A. Parker C. H. Branch Monday, 2-4, 7:30 High School Lunch Room
Ashburn 18-C Roy Maddox J. W. Haley Thursday, 1, 8:00 Lions Den
Athens 18-D Roy W. Curtis R. H. Kennon Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A John W. Zuber W. L. Kimbrough Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Henry Grady) 18-A Fred Nash Carl S. Oliver Jr. Thursday, 2-4, 7:00 American Legion Post No.1
Atlanta (Northeast) 18-A Robert G. Mayo D. Echols Speer Thursday, 1-3, 7:00 Womans Club  
Atlanta (West End) 18-A M. V. Gisi C. R. Blackwell Tuesday, 1-3, 7:00 Wingo's Café
Augusta 18-B Oscar T. Adams Dr. Fred L. Damren Friday, 2:00 Hotel Richmond
Baconton 18-C L. R. Thomas A. Marion Collins Monday, 1-3, 7:30 Baconton Community House
Bainbridge 18-C H. Baxter Williams Austin P. Phillips Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Ralph Allison Robert L. Holcomb Tuesday, 2-4, 7:30 American Legion Hall
Baxley 18-B Samuel W. Dunn R. L. Lucky Monday, 1-3, 8:00 The Camera Club
Blakely 18-C E. H. Cheek H. E. Bush Tuesday, 2-4, 12:15 Woman's Club
Brantley County 18-B Herschel W. Herrin Pete J. Gibson Monday, 2-4, 7:30 Campbells Drug Store
Bremen 18-A Dr. C. H. Allen J. C. Cochran Tuesday, 12:00 Hotel Haralson
Broxton 18-B S. A. Martin T. S. Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Woman's Club
Brunswick 18-B Dr. J. Phillip Muse Herschel A. Griffin Tuesday, 12:30 Oglethorpe Hotel
Buckhead 18-A Thomas H. Daniel Jr. Hugh D. Carter Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Buena Vista 18-C John L. Johns Jr.  Uhland S. Cook Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Bryon 18-C W. D. Aultman J. W. Vinson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School 
Calhoun 18-A Paul Whittemore Sam Q. Roberts Monday, 7:30 Roaker Hotel 
Camden County 18-B R. E. Tittle Charles L. Corpening Tuesday, 2-4, 8:00 Various
Canton 18-A John Keith Glenn Brady Thursday, 1-3, 12:00 American Legion Home
Carrollton 18-A F. M. Chalker Dr. H. L. Barker Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A Ben H. Collier Edward J. Auchmutey Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A J. A. Springfield James C. Loughridge Tuesday, 2-4, 8:00 Fort View Court
Clarkesville 18-D G. C. Oliver Sr. Thomas Gailey Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Clayton 18-D H. L. Fry Marvin C. Jowers Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B Daniel M. Hughes Dr. A. I. Roberts Monday, 1-3, 8:00 Hotel Koppell
Colquitt 18-C Percy P. Jones M. W. Miller Wednesday, 2-4,12:00 M. E. Church Rec. Room
Columbus 18-C Henry C. Freeman C. Cody White Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Comer 18-D D. L. Deadwyler Jere C. Ayers Tuesday, 2-4, 7:30 Womans Club House
Commerce 18-D George Montgomery T. J. Syfan Tuesday, 7:30 Hotel Andrew Jackson
Conyers 18-D Herbert A. Summers George A. Owens Jr. Monday, 1-3, 7:30 School Cafeteria
Cordele 18-C Charles E. Tarver Jack G. Comer Tuesday, 12:00 Court House Annex
Cuthbert 18-C Jack Grubbs Tommy M. McColhm Thursday, 1-3, 8:00 Colonial Inn
Dade County 18-A J. C. Herman L. C. Adams Tuesday, 2-4, 8:00 Dade High Lunch Room
Dahlonega 18-D J. S. Speer Allyn C. Johnson Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A William M. Huff  W. F. Byrd Thursday, 1-3, 8:00 Forks
Dalton 18-A Mark Pace John S. Andrews Tuesday, Alt., 7:30 Elks Home
Dawson 18-C Felton H. Drew W. G. Griffin Tuesday, 7:30 Legion Home
Dearing 18-D W. F. Carpenter H. H. Bonner Monday, 2-4, 8:00 High School
Decatur 18-A Jack B. Edmunds Jim Anderson Tuesday, 2-4, 7:00 Candler Hotel
Donaldsonville 18-C Dr. W. Harris Minter Perry  A. Walker Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Charles H. Stephenson J. P. Barnett Tuesday, 12:30 General Coffee Hotel
Dublin 18-B Harry Scarborough Dr. Holt Todd Friday, 1:15 Fred Roberts Hotel
East Point 18-A Raymond Burch L. J. Kitchens Monday, 2-4, 7:00 Summer Park Center
Edison 18-C Tommy O. Manry J. T. Manry Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellaville 18-C R. B. Hill E. C. Mauldin Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellijay 18-A A. J. Dover Charles C. Waters Tuesday, 2-4, 8:00 Various
Enigma 18-B W. H. Outlaw L. J. Exum Wednesday, 2-4, 8:30 School Gymnasium
Fitzgerald 18-B W. Helton Paul H. Matthews Thursday, 1-3, 12:30 Lee Grant Hotel
Folkston 18-B Dr. J. M. Jackson C. L. Williams Monday, 2-4, 7:30 High School
Forsyth 18-A H. B. Hatcher R. L. Williams Friday, 2-4, 6:30 Sky Way
Fort Gaines 18-C J. E. Coleman Rev. R. O. Edenfield Tuesday, 2-4, 8:00 Cornelis Club House
Gainesville 18-D Forrest Runnels Sam Crane Tuesday, 12:15 Dixie Hunt Hotel
Glennville 18-B H. E. Kirkland Allen V. Johnson Tuesday, 2-4, 12:30 Hotel Glennwanis
Greensboro 18-D Kenneth A. McMillan Percy T. Marchman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Hahira 18-C John M. McAllister Waldo Martin Monday, 1-3, 8:00 Gold Leaf Hotel
Hapeville 18-A Dr. L. M. Hewitt J. V. Foster Thursday, 2-4, 7:30 Cactus Grill
Hawkinsville 18-B Carl T. Kimberly Leon Williams Tuesday, 12:15 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B Ramon Robert Lay John B. Milono Tuesday, 2-4, 7:30 School Lunch Room
Heard County 18-A W. O. Barker Webster Denney Monday, 2-4, 7:15 Scout Hut
Hinesville 18-B W. Clayton Blount Thomas F. Coffey Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church 
Hogansville 18-A Mark H. Crowder Harry R. Moore Monday, 2-4, 12:00 Community Building
Irwin County 18-B J. W. Burks J. E. Leger Thursday, 2-4, 8:00 Mack's Place
Jacksonville 18-B E. E. Jones C. H. Fussell Tuesday, 1, 8:30 Club House
Jasper 18-A Sherman C. Gartrell R. I. Payne Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
LaFayette 18-A W. A. Enloe Jr. C. M. Gilbert Wednesday, 12:00 LaFayette Library
La Grange 18-A A. U. Priester Jr. L. Collier Jordan Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lavonia 18-D Fred Lee R.W. Rosencrance Tuesday, 1-3, 7:00 Johnson House
Lawrenceville 18-D Rufus E. Whitlock Sr. James H. McGee Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Hotel Button Gwinnett
Lincolnton 18-D J. R. Freeman W. H. Connell Thursday, 2-4, 7:30 Community Club House
Lumpkin 18-C William P. Carter Albert A. Lynch Monday, 1-3, 7:30 School Lunch Room
Lyons 18-B Melvin Page Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club House
Macon 18-D Sam Lamback Mason Zuber Tuesday, 1:00 Y. M. C. A.
Mansfield 18-D G. B. Davis L. L. Harwell Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Marietta 18-A J. D. Hayes Herman A. Pontius Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
McCaysville 18-A J. A. Bretz Jr.        Thomas Isaac Tuesday, 1-3, 6:15 Club Rooms
McRae 18-B E. H. Williams J. Sidney Ridley Monday, 1-3, 8:00 Harris Hotel
Midville 18-B R. H. Sandeford J. B. Robins Tuesday, 1-3, 8:00 Community House
Milan 18-B R. G. Thomas M. M. Smith Thursday, 2-4, 8:30 Vocational Building
Millen 18-B Hubert Reeves Jr. Watson W. Rocker Monday, 2-4, 8:00 Community House
Morven 18-C W. E. Lester James T. Harris Monday, 2, 8:00 Ellenberg Hotel
Moultrie 18-C Hope Thomas Ray C. Davidson Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mount Vernon- Ailey 18-B W. E. Walcott James O. Thompson Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-B John P. Harper A. D. Greene Wednesday, 2-4, 1:00 Woman's Club
Newington 18-B Adiel E. Harper R. W. Hagan Monday, 1-3, 8:00 High School
Newnan 18-C Roger H. Pate R. B. Wright Thursday, 1-3, 7:00 Virginia House
Norcross 18-D Agnew Andrews Jr. R. A. Burnett Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Hitching Post Café
Ochlochnee 18-C J. C. Thursby Leen L. Blair Tuesday, 2-4, 8:00 Woman's Club Room
Oglethorpe 18-C J. H. Taylor H. C. Ellis Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Omega 18-B A. O. Lee E. J. Westbrook Tuesday, 2-4, 8:00 Community House
Pearson 18-B C. Highsmith F. E. Smith Tuesday, 1-3, 12:00 Bryant Café
Pembroke 18-B James B. Hussey Aulton O. Smith Tuesday, 1-3, 8:00 High School Voc. Ag. Bldg.
Pike County 18-A Joel E. Harrison Bryan K. Whitehurst Monday, 1-3, 8:00 Various
Pinehurst 18-C W. A. Snelling Jr. Rev. W. B. Hoats Thursday, 1-3, 8:00 Café
Plains 18-C M. A. Chambliss J. R. McGarrah Monday, 1-3, 8:00 High School Lunch Room
Preston 18-C Cleveland Rees Jack Montgomery Monday, 3, 8:30 School House
Reidsville 18-B J. L. Bridges Hoke O. Hatcher Monday, 3, 7:30 Community House
Reynolds 18-C R. H. Parks Henry Posey Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Club House
Richland 18-C Dr. J. T. Phillips P. T. Cureton Thursday, 2-4, 12:30 Phil & Mil Café
Rochelle 18-C J. L. Faircloth C. H. Graham Monday, 2-4, 8:00 Masonic Hall
Rome  18-A O. D. Booker R. E. Andrews Tuesday, 12:30 Greystone Hotel 
Rutledge 18-D C. B. Vining Horace Whitaker Monday, 1-3, 7:30 School Lunch Room
Sandersville 18-C R. O. Dukes Dr. McLaurin D. Brooker Wednesday, 1:15 Womans Clubhouse
Savannah 18-B Oliver Y. Powell H. F. McLeroy Thursday, 1:00 Hotel Savannah
Shellman 18-C C. Truitt Martin W. F. Smith Thursday, 1-3, 8:00 Shellman High School
Smyrna 18-A J. M. Gibson E. C. Bramblett Thursday, 1-3, 7:00 Woman's Club
Social Circle 18-D S. W. Causey W. B. Stephens Jr. Monday, 1-3, 7:30 School Lunch Room
Soperton 18-B R. A. Perry Will J. Peterson Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Community Club House
Sparta 18-C J. David Dyer M. G. Pound Jr. Wednesday, 1:00 Legion Home
Springfield 18-B F. H. Shearouse F. C. Brinson Thursday, 2, 8:00 School Gym 
Statesboro 18-B M. O. Lawrence Osborne C. Banks Tuesday, 2-4, 1:00 Morris Hotel
Stone Mountain 18-A Harvey P. Vickery R. L. Scroggs Thursday, 2-4, 8:00 High School Cafeteria 
Summerville 18-A Emmett Clarkson Bob Guffin Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Sycamore 18-B James D. Green B. N. Hansford Thursday, 2, 8:00 Lions Club Building
Sylvania 18-B Rev. P. E. Miller W. L. Reddick Monday, 2-4, 8:00 Hotel Screven
Sylvester 18-C James A. Sherling W. G. Faircloth Tuesday, 1-3, 8:00 H. V. Thompson's
Talbotton 18-C J. Frank Alexander J. P. Shumate Monday, 2-4, 7:30 Community House
Tallapoosa 18-A C. M. Hildebrand D. V. Jones Sr. Tuesday, 12:30 Burger Inn
The Valley 18-A Maurice Duttera Jack Walker Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-C A. Leon Singer H. S. Benson Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel 
Thomasville 18-C C. K. Billings Christian Ganas Friday, 7:00 Dodson's Grill
Thomson 18-D J. D. Baston Wilton A. Hinton Tuesday, 7:00 Community Building
Tifton 18-B Fulton Stokes B. C. Williford Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-A B. T. Wiggins R. C. McAloney Thursday, 2-4, 7:00 Collier's Tea Room
Towns County 18-A Ray Nicholson Walter E. Nix Jr. Wednesday, Alt., 7:30 Smitty's Café
Trion 18-A Cecil B. Bricker Sam Moon Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Unadilla 18-C Robert A. Collins Rev. M. W. Flanders Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-D Owen O. Scott Jr. Walter W. Dunson Tuesday, 1-3, 7:00 City Hotel
Uvalda 18-B Milton Brogdon Thurston Jones Thursday, 1, 8:00 Club House
Valdosta 18-C Thomas D. Stewart John B. Cook Tuesday, 12:05 Daniel Ashley Hotel
Vidalia 18-B W. S. Snell Nat Carter Tuesday, 7:00 New Vidalia Hotel
Wadley 18-B W. C. Clary J. Emanuel Meeks Tuesday, 2-4, 8:00 Wadley Café
Warner Robins 18-C W. J. Belflower Henry L. Wagner Tuesday, 1-3, 7:30 Bateman's Café
Washington 18-D Pat H. Newsome Linton A. Harris Monday, 7:30 Club Building
Waycross 18-B Dr. E. D. Hendry H. A. Stallings Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Wayne County 18-B Robert L. Watters Walker D. Burke Thursday, 12:00 American Legion Hut
Wilkinson County 18-D A. C. Todd Jr. J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 7:00 Little Jack's Café
Winder 18-D Paul S. Hosch James L. Ouzts Thursday, 2-4, 7:30 Lions Home
Woodbury 18-A H. G. Riggins Thomas R. Morgan Monday, 2-4, 8:00 Hotel Woodbury
Wrightsville 18-B H. A. Fennell J. H. Baskin Monday, 2-4, 7:30 Evan's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024