Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1953-1954

Clubs with less than 12 members at the end of a Lions year had their charters suspended for the following year and were not listed in that year's directory.

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, A. F. Rolf, Atlanta, Ga.
District Governor: District B, Boone B. Owen, Blackshear, Ga. 1953-54
District Governor: District C, Joseph M. Grollman, Bainbridge, Ga. 206 Clubs
District Governor: District D, R. C. McAloney, Toccoa, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-B Carl W. Gillespie Carl L. Keene Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Adairsville 18-A Lloyd Mauldin W. P. Martin Monday, 1-3, 7:30 Masonic Building
Adel 18-C J. W. Lipsey George F. Kessler Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B J. M. Wammock Marvin Woods Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Alamo 18-B H. R. Hill M. K. Jackson Thursday, 2, 8:00 School
Alapaha 18-B Charles A. Matthews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C J. J. Cordell John H. Glenn Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B H. M. Dennen Frank Tyus Monday, 7:30 Clubhouse
Americus 18-C Ed L. Abbett Frank Arnold Monday, 1:00 Cawood House
Arlington 18-C H. H. Carlan W. Raleigh Jones Monday, 2-4, 8:00 Community House
Ashburn 18-C C. Roy Maddox L. E. Barry Thursday, 1-3, 12:00 Ashburn Inn
Athens 18-D Warren Lanier Roland H. Kennon Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A George D. Ray Jr. R. J. Sheppard Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Leonard E. Murray Jackson P. Dick Jr. Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A W. M. Moneymaker  Clyde T. Warren Thursday, 2-4, 7:00 Shrine Temple
Atlanta (Northeast) 18-A Dr. Grady V. Lake T. H. Walton Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (South West) 18-A M. C. Gwaltney Judge F. Elliott Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Capital View Tea Room
Atlanta (West End) 18-A James P. Lewis N. P. Cleghorn Tuesday, 1-3, 7:00 Sulcers Café
Augusta 18-B C. J. Vaughan Fred L. Damren Friday, 1:00 Hotel Richmond
Avondale Estates 18-A Oliver P. Ackerman Theo Merritt Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Café
Baconton 18-C R. M. Tiller A. Marion Collins Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Harold L. Emiet Jake Wolffe Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Luke Allison Edward F. Wilkie Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Baxley 18-B S. W. Dunn Fred E. Hyers Monday, 1-3, 8:00 Lions Club
Blackshear 18-B Lee Broome James D. Riggins Thursday, 2-4, 6:30 Pierce Hotel
Blakely 18-C C. P. Jenkins Edward A. Gray Tuesday, 2-4, 12:15 Smith's Café
Boynton 18-A Farris Lansford S. Lamar Stone Tuesday, 2-4, 7:30 School
Brantley County 18-B R. D. Thomas Pete J. Gibson Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-A A. L. White W. L. Gladney Tuesday, 12:00 Community Clubhouse
Broxton 18-B Frank Veazey James O. Smith Thursday, 1-3, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Abe A. Nathan J. A. Burke Tuesday, 7:00 Oglethorpe Hotel
Buena Vista 18-C Ben C. Dickinson H. L. Daniels Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Russell Phillips Walter C. Greer Monday, 1-3, 8:00 Masonic Building
Butler 18-C T. E. Giles Bobby E. Parks Tuesday, 1-3, 8:30 Legion Home
Byron 18-C Henry J. Williams J. W. Vinson Jr. Thursday, 1, 8:00 Community House
Cairo 18-C Glen Sumner Roy G. Richards Wednesday, 7:00 Citizen's Café
Calhoun 18-A Milton Black George Kirkley Tuesday, 7:30 Elks Club
Camilla 18-C Chappel A. Collins Thomas A. Stoudenmire Thursday, 2-4, 8:00 East End Café
Canton 18-A Paul Boring Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Hotel Canton
Carnesville 18-D Kirby Skelton W. B. Jones Monday, 1-3, 7:30 School
Carrollton 18-A Ted Hirsch A. R. McGukin Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A R. J. Savage Ivan H. Jackson Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A H. Barron Brooks Gerald H. Leonard Tuesday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Clarkesville 18-D E. A. Rambow J. R. Lee Tuesday, 1-3, 7:00 Clayton Hotel
Claxton 18-B J. D. McDougald S. J. Waters Tuesday, 1-3, 7:30 Georgia Hotel
Clayton 18-D Charles R. Marchman Dave Bailey Thursday, 1-3, 7:30 Clayton Hotel
Clinch County 18-B D. M. Hughes Joe Brooks Monday, 1-3, 7:30 Girl Scout Hut
Colbert 18-D Troy W. Porterfield H.G. King Thursday, 1-3, 7:45 School
College Park 18-A Ted Hays Charles L. Ratterree Tuesday, 1-3, 7:30 College Tavern
Colquitt 18-C W. A. Grow Elton W. Smith Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-C O. R. Coppage Edward Murrah Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-C Ed B. Davidson Frank A. Britt Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Will Edd Johnson Jere C. Ayers Tuesday, 2-4, 7:30 Woman's Club House
Commerce 18-D M. R. Barron T. J. Syfan Tuesday, 2-4, 7:30 Hotel Andrew Jackson
Conyers 18-D H. C. Eddleman F. D. Carlisle Monday, 2-4, 7:30 High School
Cordele 18-C Richard G. Mooney Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Courthouse
Covington 18-D William E. Daughtrey J. Paul Alexander Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Home
Cuthbert 18-C John W. Stinson Brooke Hixon Thursday, 1-3, 8:00 Glen Zida Club House
Dade County 18-A Dudley Cureton L. C. Adams Tuesday, 2-4, 7:30 Dade High Lunch Room
Dahlonega 18-D Orby Southard Charles R. Williams Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Odel Vaughan Ed Brock Thursday, 1-3, 8:00 Busy Bee Café
Dalton 18-A Tom McKoy Richard Sapp Tuesday, Alt., 7:30 Elks Club
Darien 18-B G. B. Cowart Irvin Townsend Monday, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C J. F. Downer Robert M. Stanley Tuesday, 8:00 Legion Clubhouse
Dearing 18-D Harold H. Bonner Harry H. Camp Monday, 1-3, 7:30 High School
Decatur 18-A Edward M. Dyer F. E. Patterson Tuesday, 2-4, 7:00 Candler Hotel
Decatur (Glenwood Hills) 18-A Frank G. Miller Samuel E. Taylor Monday, 2-4, 7:30 Tom's Café
Decatur (North Decatur) 18-A J. W. Barnett Ben O. McCollum Monday, 2-4, 6:45 Medlock Elementary School
Donaldsonville 18-C Luther H. Hastey Perry  A. Walker Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Edmund Kitchens Chester Belote Tuesday, 12:30 Woman's Clubhouse
Druid Hills 18-A Ross H. Henley Frederic H. Carlson Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-B L. R. Price Charles W. Beaird Friday, 1:15 New Dublin Hotel
Duluth 18-D W. A. Franklin Dick Purdom Thursday, 2-4, 8:00 School
East Point 18-A Tom W. Marshall E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Summer Park 
Edison 18-C R. W. Cook W. P. Plexico Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Elberton 18-D M. C. Gorman J. C. Maxwell Monday, 2-4, 7:30 Reagins
Ellaville 18-C C. C. Wall E. C. Mauldin Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Ellijay 18-A Charles C. Waters H. Maurice Rogers Tuesday, 2-4, 8:00 Various
Enigma 18-B J. D. Stoner L. J. Eixum Friday, 3, 8:30 School 
Fairburn 18-A Ben C. McEwen James L. Dorough Tuesday, 1-3, 12:15 Johnsons Restaurant
Fairmount 18-A Charles H. Goble James W. Banks Monday, 2-4, 8:00 Parkway Restaurant
Fitzgerald 18-B A. O. Justice H. C. Boggus Thursday, 1-3, 12:30 Lee Grant Hotel
Fleming 18-B Ware L. Norris Lloyd R. Jones Tuesday, 2-4, 8:00 Burns Methodist Church
Folkston 18-B W. C. Odum W. C. Hall Monday, 2-4, 7:30 Askew's Cafe
Forsyth 18-A R. L. Cater R. L. Williams Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Fort Gaines 18-C Walter E. Hobbs William C. Chambers Tuesday, 2-4, 12:00 South Weston Grill
Fort Valley 18-C Claude Thurmond M. E. Anderson Thursday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Gainesville 18-D L. D. Lawson Charles C. Farr Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Gibson 18-D L. L. Frazier Johnny Hadden Monday, 7:30 High School
Glennville 18-B J. N. Wall Charlie Rowland Tuesday, 2-4, 12:30 Glenwanis Hotel
Greensboro 18-D A. D. Thompson H. H. Chapman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Griffin 18-A Mac McIntyre Dr. Robert L. Cook Thursday, 2-4, 7:30 Veteran's Club
Hahira 18-C C. Waldo Martin S. Elmo Fiveash Monday, 1-3, 7:30 Swimming Pool Pavillion
Hapeville 18-A Robert F. Weldon Earl D. Knight Thursday, 2-4, 7:30 Cactus Grill
Harris County 18-A Cliff F. Clegg L. B. Skelton Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Gardens
Hartwell 18-D Watson Fleming C. K. Page Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-B W. A. Dixon Leon Williams Tuesday, 12:15 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B L. S. Mixon Jr. Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:00 School
Heard County 18-A R. L. Wilson Wayne Teaque Monday, 2-4, 8:00 Scout Hut
Hinesville 18-B Glenn E. Bryant Thomas F. Coffey Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-A J. Sherwood Jones Judson L. Milam Monday, 1-3, 12:05 Legion Home
Jacksonville 18-B C. W. Dopson  E. E. Jones Tuesday, 1, 8:30 Club House
Jasper 18-A Richard O. Brickman Norman C. Low Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
Jefferson 18-D Jack S. Davidson Charlie D. Cox lll Monday, 1-3, 7:30 Overseer's Clubhouse
Jesup 18-B William A. Zom Charles L. Strickland Thursday, 1-3, 12:00 Community House
Kingsland 18-B Walter L. Bell Howard H. Davis Tuesday, 2-4, 7:30 School
LaFayette 18-A O. E. Reading W. A. Kemp Wednesday, 12:00 Cherokee Library
La Grange 18-A G. Stokes Walton William F. Holle Jr. Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lanier County 18-B W. A. Roquemore M. H. Berryhill Wednesday, 2-4. 1:00 Methodist Church
Lavonia 18-D R.W. Rosencrance Duard Shirley Tuesday, 1-3, 7:00 Johnson House
Lawrenceville 18-D Robert L. Horton Jr. Jones Webb Tuesday, 2-4, 7:30 Button Gwinnett Hotel
Lenox 18-C L. E. Crawford  J. G. Austin Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-D J. Allen Hardy Fred R. Prater Thursday, 2-4, 8:00 Community Clubhouse
Lumpkin 18-C T. M. Fort Jr. W. Davis Fort Monday, 1-3, 7:30 School 
Lyons 18-B Rolla B. Smith Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Macon 18-D Julius Gholson Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Manchester 18-A Roy H. Alexander Rev. John B. Hunter Monday, 2-4, 7:30 Dolly Madison Inn
Mansfield 18-D James P. Knight Luther Carson Monday, 2-4, 8:00 Community House
Marietta 18-A G. C. Hairston R. B. Lambert Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A Earl O. Hyde Bruce Graham Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Rae 18-B J. H. Holmes J. S. Ridley Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Midville 18-B G. Walter Seeger Marion E. Brinson Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Midway 18-B Joe Smith Barney Gilmore Tuesday, 1-3, 8:30 Community House
Milan 18-B Dr. D. B. Bell W. K. Warren Monday, 3, 8:30 Community House
Millen 18-B J. H. Brooks Jr. Alvin McLendon Monday, 2-4, 7:00 Community Building
Monroe 18-D John L. Taylor William E. Briscoe Monday, 2-4, 7:30 Legion Home
Montezuma 18-C Albert H. Davis J. W. McCarroll Thursday, 1-3, 7:30 Woman's Clubhouse
Morrow 18-A Dr. William D. Flynn John A. Luddy Tuesday, 2-4, 8:00 School
Morven 18-C A. C. Martin L. F. Godwin Monday, 2-4, 8:00 Sheik Café
Moultrie 18-C J. P. Cotton Don T. Collier Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mt. Vernon- Ailey 18-B W. V. Waters Hoke Riddle Jr. Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-B D. D. Vickery A. D. Greene Wednesday, 2-4, 1:00 McGill's Restaurant
Newington 18-B Charles R. Woods Ralph W. Hagan Monday, 1-3, 8:00 High School
Newnan 18-C L. S. Beers B. B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:00 Ranch House
Norcross 18-D Dr. Charles V. Ouzts Ira G. Bottoms Tuesday, 1-3, 7:30 Civic Improvement Club Building
North DeKalb 18-A Roy C. Head Jr. Edward J. Austin Monday, 2-4, 7:30 Hitching Post
Ocilla 18-B Murphy Rogers E. J. Patten Thursday, 2-4, 12:00 Faye's Drive In
Oglethorpe 18-C Harvey C. Ellis J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-D W. J. Dickey Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Town Hall
Patterson 18-B C. B. Smiley Mershon Aspinwall Jr. Monday, 1-3, 7:30 Harry's Club House
Pearson 18-B Francis Corbett Vickers Neugent Tuesday, 1-3, 12:00 Bryant's Café
Pelham 18-C M. V. Miltiades James L. Bowen Tuesday, 12:15 Major Pelham Hotel
Perry 18-C Jack C. Miller Jack Peavy Tuesday, 1-3, 7:30 Wagon Wheel Restaurant
Pike County 18-A E. P. Lee J. S. Slade Monday, 1-3, 8:00 Various
Pinehurst 18-C R. H. Harrell J. R. Odum Monday, 2-4, 8:00 School
Pine Lake 18-D Thomas L. Rainwater Jr. Cad K. Braswell Sr. Tuesday, 2-4, 7:30 Clubhouse
Plains 18-C J. G. Domineck M. A. Chambliss Monday, 1-3, 8:00 School
Preston 18-C George S. Rees Hubert Greene Monday, 3, 8:30 Café
Quitman 18-C Charles England Jake Lazarus Thursday, 8:00 VFW Home
Rehoboth 18-A O. M. Smith Gober Conner Monday, 7:30 Eye to Eye Clubhouse
Reidsville 18-B Joe Johnson H. O. Cravey Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-B L. L. Dennis W. S. Parks Tuesday, 1-3, 8:00 Hilliard's Café
Richland 18-C P. D. Cureton George M. Bridges Thursday, 2-4, 12:15 Phil & Mil Café
Rincon  18-B Malcolm H. Bishop George D. Walcher Tuesday, 1, 8:00 School
Riverdale 18-A William L. Adams  Henry E. Mc Kown Monday, 2-4, 7:30 School
Rome  18-A J. B. Maddox Robert E. Andrews Tuesday, 12:30 Greystone Hotel 
Roswell 18-A George J. Polatty Emory Lunsford Monday, 1-3, 7:30 Big Oak Café
Royston 18-D Mitchell P. Band Dr. Lewis H. Williams Thursday, 1-3, 7:30 Sherry's Café
Rutledge 18-D T. D. Carter J. B. Thomas Monday, 1-3, 7:30 Gymnasium
Sandersville 18-C Thomas A. Hutcheson A. Durward Kesler Tuesday, 1:15 Bo Jo Drive In
Savannah 18-B J. Walter Caraker John W. Blount Thursday, 1:00 Savannah Hotel
Savannah (Port City) 18-B Robert W. Gray James W. Barkley Tuesday, 7:00 Savannah Hotel
Senoia 18-A William B. Williams Newton Lovitt Jr. Monday, 2-4, 7:30 Community House
Shellman 18-C H. D. McClure J. G. Thompson Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smyrna 18-A Stanley H. McCalla E. C. Bramblett Thursday, 1-3, 7:00 Campbell School
Social Circle 18-D Robert D. Eckles W. Haralson Simons Tuesday, 1-3, 7:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-B Jim Neil Peterson A. O. Brinson Thursday, 2-4, 7:30 Clubhouse
South Cobb 18-A Donald L. Wray Erskine W. Yarbrough Monday, 1-3, 8:00 Magic Kitchen
Sparta 18-C Joe C. Knox Louis H. Rozier Wednesday, 1:00 Legion Home
Springfield 18-B Rev. Alfred Pullen F. C. Brinson Thursday, 2, 8:00 Springfield Gym
Statesboro 18-B Max Lockwood Gene M. Curry Tuesday, 2-4, 1:00 Norris Hotel
Stockbridge 18-A J. T. Mays G. S. Keen Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club House
Stone Mountain 18-A E. A. Skelton L. E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A Claude Bagley Sam Sitton Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Sylvania 18-B M. D. Jamerson M. S. Moncrief Monday, 2-4, 8:00 Town House
Sylvester 18-C Elmo Agoos H. H. McGirt Monday, 1-3, 8:00 Woolard Hotel
Talbotton 18-C J. C. Watts Norman Carter Monday, 2-4, 7:30 Community House
Tallapoosa 18-A Morris L. Williams J. R. Carter Tuesday, 12:30 Burger Inn
The Valley 18-A J. C. Shipley Russell B. Smith Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-C Tillman M. Dix Walter Slayden Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C William A. Owen Hugh P. Rehbert Thursday, 7:00 Dodson's Grill
Thomson 18-D Wilton A. Hinton Harry A. Musselwhite Tuesday, 7:00 Clubhouse
Tifton 18-B Dr. William T. Smith Raymond Brooks Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-A Joe Hutcherson Willard Kimsey Tuesday, 2-4, 7:00 Lone Oak Café
Towns County 18-A L. P. Brady F. C. Berry Wednesday, 2-4, 7:15 Smitty's Café
Trion 18-A Glee T. Bryant Fred Westbrook Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Unadilla 18-C E. H. Conner Talmadge Everitt Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-D H. R. Sims R. G. Calloway Tuesday, 1-3, 7:00 City Hotel
Uvalda 18-B Dr. H. G. Martin W. D. Currie Thursday, 1, 7:30 Community House
Valdosta 18-C Harvey Shipman W. H. Smith Tuesday, 12:00 Daniel Ashley Hotel
Vidalia 18-B Norman Rhodes L. T. Heath Tuesday, 7:00 Community House
Vienna 18-C C. Myron Morgan Claude B. Greene Friday, 2-4, 7:30 Legion Home
Wadley 18-B P. L. Canady S. C. Evans Monday, 1-3, 8:00 Wadley Café
Warner Robins 18-C William M. Wisse William J. Belflower Tuesday, 1-3, 7:30 Bateman's Café
Washington 18-D Jack A. Leard Henry M. Willis Wednesday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Charles W. Hatcher Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waynesboro 18-B J. Raymond Granade Arthur C. Hallman Thursday, 2-4, 7:30 Anthony Wayne Hotel
West Bainbridge 18-C Frank Grethen C. J. Prevatte Jr. Monday, 2-4, 8:00 School
West Fulton 18-A Anthony B. Page Tom Bobo Sr. Monday, 1-3, 7:00 Lions Clubhouse
Whitesburg 18-A Charles Allen Bailey Stanley W. Rodwell Thursday, Alt., 8:00 Clubhouse
Wilkinson County 18-D A. W. Claxton J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 7:00 Little Jack's Café
Willacoochee 18-B Robert E. Tudor R. L. Dasher Monday, 1-3, 12:00 School
Winder 18-D Larry T. Jones D. W. Reynolds Thursday, 2-4, 7:15 Club Home
Woodbine 18-B R. E. Tittle Earnest Parer Monday, 2-4, 7:30 Community House
Woodbury 18-A Cliff Martin P. A. Hernon Monday, 2-4, 7:30 Clubhouse
Wrightsville 18-B J. T. Tucker John H. Baskin Monday, 2-4, 7:30 Evan's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024