Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1955-1956

Clubs with less than 12 members at the end of a Lions year had their charters suspended for the following year and were not listed in that year's directory.

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Frank R. Mock, Atlanta, Ga.
District Governor: District B, William P. Sims Jr., Waycross, Ga.
District Governor: District C, R. A. "Bob" Collins, Unadilla, Ga.
District Governor: District D, H. O. Carlton, Clarkesville, Ga. 1955-56
District Governor: District E, Marion Roberts, LaGrange, Ga. 225 Clubs
District Governor: District F, W. Lane Stokes, Wadley, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C M. M. Fulgham C. M. Bowen Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A George M. Hayes W. P. Martin Monday, 1-3, 8:00 Lions Den
Adel 18-C Raymond J. McKinnon Jimmy H. Smith Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F R. H. Moye Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 School
Alamo 18-B L. M. Achord G. R. Peeples Thursday, 2, 8:00 Vocational Agriculture Building
Alapaha 18-C Charles A. Matthews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C C. A. Culbreth W. E. Lewis Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B Carlos D. Greenway Gerald Cohen Monday, 7:30 Clubhouse
Alpharetta 18-A Dr. Guy V. Rice Jack Burgess Monday, 1-3, 7:30 Green Roster
Americus 18-C T. C. Tilman Jr.  Frank W. Arnold Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C T. J. Taylor Bill Strickland Monday, 2-4, 8:00 Community House
Ashburn 18-C Roy Maddox J. W. Haley Thursday, 1, 12:00 New Ashburn Inn
Athens 18-D Millard F. Seagraves R. H. Kennon Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A W. Haywood Graham John T. Flack Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Jackson P. Dick Henry L. Young Jr. Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A Clyde T. Warren J. David Gay Jr. Monday, 2-4, 7:00 Briarcliff Hotel
Atlanta (Northeast) 18-A J. Paul Littrell John E. Freeman Jr. Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (South West) 18-A W. T. Callahan Jr. Charles W. Boling Tuesday, 1-3, 7:30 Pilgreen's Restaurant
Atlanta (West End) 18-A J. C. Banks S. A. Pendergrass Tuesday, 1-3, 7:00 Sulcer's Café
Augusta 18-F Sam E. Milhous Fred L. Damren Friday, 1:00 Hotel Richmond
Augusta (Garden City) 18-F Dr. Robert R. Knight Dennis Riborday Monday, 7:00  Ship Ahoy Restaurant
Austell 18-A R. H. Causey James R. Smith Monday, 2-4, 8:00 First Methodist Church
Avondale Estates 18-D John E. Yancey John S. Fletcher Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Café
Baconton 18-C W. B. Collins A. Marion Collins Monday, 1-3, 8:00 Community House
Bainbridge 18-C Jake Wolffe E. L. Houston Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Bainbridge (Southern Airways)  18-C Thomas H. Avirett Joseph L. Stephens Monday, 2-4, 7:30 Bainbridge Air Base
Ball Ground 18-A William G. Hasty A. Roy Roberts Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Baxley 18-B J. M. Dunn Thomas J. Barnes Jr. Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Blackshear 18-B Marquis D. Raulerson Boone B. Owen Thursday, 2-4, 6:30 Franklin Pierce Hotel
Blakely 18-C Edward A. Gray Edward Balkcom Tuesday, 2-4, 12:15 Masonic Hall
Boynton 18-A Dr. E. M. Townsend James Mayo Hall Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B Elroy Strickland Pete J. Gibson Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-E J. Walton Lanier W. L. Gladney Tuesday, 12:00 Club House
Broxton 18-B Lucius G. Summerlin William B. Newborn Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B M. D. Smilay Leo A. Browne Jr. Tuesday, 7:00 Oglethorpe Hotel
Buena Vista 18-E E. W. Perry Charles G. Johnson Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Roscoe Hartley Guy D. Buice Thursday, 1-3, 7:30 Clarke's Restaurant
Butler 18-E C. B. Hortman H. Edwin Allen Tuesday, 1-3, 8:00 Legion Home
Byron 18-E R. L. Murdock J. W. Vinson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 Community House
Cairo 18-C J. Horace Sheffield Roy G. Richards Tuesday, 7:00 Citizen's Café
Calhoun 18-A Gus Boaz J. J. Delay Tuesday, 7:30 Myron's Restaurant
Camilla 18-C Joel C. Rivers Thomas A. Stoudenmire Thursday, 2-4, 8:00 East End Café
Canton 18-A Eugene W. Owen Glenn Brady Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carnesville 18-D Leland M. Gillespie Billy Little Monday, 1-3, 7:30 McDuffie's Café
Carrollton 18-E Tom K. Vassy A. E. Hutchinson Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A Leon T. McCollum Ivan H. Jackson Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Cedartown 18-A Donald W. Schmidt Robert W. Barrow Thursday, 1-3, 12:00 Wayside Inn
Chatsworth 18-A J. C. Webb R. K. Richardson Tuesday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Clarkesville 18-D Z. B. Lane Jr. G. A. Jarrard Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Clayton 18-D Roy Barnes David R. Bailey Thursday, 1-3, 7:30 Clayton Hotel
Clinch County 18-B Joe Brooks Harry Moyer Monday, 1-3, 7:30 REA Office
Colbert 18-D E. W. Pinckard S. R. Hardman Thursday, 1-3, 8:00 School
College Park 18-A Dan M. Berry Ted C. Hays Tuesday, 1-3, 7:30 Dodsons Café
Colquitt 18-C Carl Houston B. A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E G. J. Tankersley Edward Murrah Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E H. Hearn Lumpkin Floyd W. Kline Jr. Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D R. T. Eberhardt Jr. Felix P. Graham Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D B. E. Winn T. J. Syfan Tuesday, 2-4, 7:30 Woman's Club
Conyers 18-F C. J. Hicks Harry McElvaney Monday, 1-3, 7:30 School
Cordele 18-C Leland Ferguson Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Courthouse
Covington 18-F J. V. Patton L. G. Carney Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Cusseta 18-E Homer C. Anderson Theo B. Troutman Thursday, 2-4, 8:00 Clinic Building
Cuthbert 18-C D. P. Thompson F. E. Whatley Thursday, 1-3, 8:00 Glen Zida Lake Club House
Dade County 18-A Martin Nethery L. C. Adams Tuesday, 2-4, 7:30 Morgansville Methodist Church
Dahlonega 18-D Norman Oakes J. C. Simms Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Edward Parker Vernoy Rogers Thursday, 1-3, 8:00 Busy Bee Café
Dalton 18-A Jack Andrews Laurin Smith Tuesday, Alt., 7:30 Elks Club
Darien 18-B Jimmy George Floyd Atwood Monday, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Joe Stephens Robert F. Guest Tuesday, 7:30 Legion Clubhouse
Dawsonville 18-D Lawrence E. Norton Ben B. Overstreet Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F F. C. McGahee W. H. Eubank Monday, 2-4, 7:30 High School
Decatur 18-D W. H. Moseley T. Grady Green Tuesday, 2-4, 7:00 Candler Hotel
Decatur (Glenwood Hills) 18-D Horace L. McClure T. A. Carter Monday, 2-4, 7:30 Tom's Restaurant
Decatur (North Decatur) 18-D William C. Gibson Jr. John P. Clos Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Donaldsonville 18-C Clark Mosley Bill Fowler Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Reggie E. Roberts Sidney Jackson Tuesday, 12:30 Woman's Clubhouse
Druid Hills 18-A James L. Starnes Forrest J. May Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Lamar Hogan J. L. Hutchinson Friday, 1:15 Fred Roberts Hotel
Duluth 18-D George Kint Hollis Phillips Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill
Dunwoody 18-D William S. Echols Gewin W. Flowers Monday, 2-4, 7:30 School
East Clayton 18-E William C. Deaton Raymond E. Carter Thursday, 2-4, 8:00 Community House
East Fannin 18-A Noel M. Galloway Robert H. Panter Monday, 2-4, 8:00 Earl's Lakeside Restaurant
East Point 18-A R. Kerfoot McKinnon T. Dan Johnson Thursday, 2-4, 7:30 Summer Park 
Edison 18-C Fred L. Lowe R. W. Cook Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Elberton 18-D H. A. Coxe R. C. White Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Hotel
Ellaville 18-C J. F. Reid Julian I. Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Ellijay 18-A P. T. McCutchen G. L. Huff Jr. Tuesday, 2-4, 8:00 Various
Fairburn 18-A O. L. Wooten James L. Dorough Tuesday, 1-3, 12:15 Johnsons Restaurant
Fitzgerald 18-C Marion E. Seagraves Harry M. Roberts Thursday, 1-3, 12:30 Lee Grant Hotel
Fleming 18-F L. E. Scott Jim T. Hyde Tuesday, 2-4, 8:00 Fleming Community House
Folkston 18-B C. F. Adkins Carroll Russell Monday, 2-4, 7:30 Askew's Restaurant
Forest Park 18-E William J. Lyons B. G. Lyons Tuesday, 1-3, 7:30 Dwarf House
Forsyth 18-E Ellis Bostick R. L. Williams Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Fort Gaines 18-C D. T. Smith W. W. King Tuesday, 2-4, 12:00 South Weston Grill
Fort Valley 18-E H. F. McElroy Lamar Crosby Thursday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Gainesville 18-D H. M. Wallis Rufus S. Brown Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Glascock County 18-F Paul H. Swint Math L. Logue Monday, 7:30 High School
Glennville 18-B Robert Hill Dan Dubberly Tuesday, 2-4, 12:30 Glenwanis Hotel
Greensboro 18-F L. Y. Kenimer O. L. House Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Griffin 18-E Lee Blackwell Carlton W. Ahl Thursday, 2-4, 7:30 Veteran's  Memorial Clubhouse
Hahira 18-C William M. Reddy S. Elmo Fiveash Monday, 1-3, 8:00 Gold Leaf Hotel
Hapeville 18-A Embry M. Crawford James G. Rosser Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Cactus Grill
Harris County 18-E Charles W. Clegg Hubert Hadley Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Gardens
Hartwell 18-D H. L. Kenmore Billy O. Fleming Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-C Dan Meadows W. A. Dixon Tuesday, 12:05 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B Dr. R. E. Elton Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:00 School
Heard County 18-E Sherman Eley R. L. Hughey Monday, 2-4, 8:00 Scout Hut
Hinesville 18-B Sidney M. Bush Jr. Thomas E. Coffey Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Allen D. Dodson Thomas H. Ferrington Monday, 1-3, 12:05 Legion Home
Ila 18-D Fred Williams Clyde N. Fitzpatrick Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Jacksonville 18-B L. C. Jones J. D. Williams Tuesday, 1, 8:00 Club House
Jasper 18-A Glenn Burgess Bradly Curtis Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
Jefferson 18-D Billy Elder Harold E. Henninger Monday, 1-3, 7:30 Jefferson Clubhouse
Jesup 18-B James Dent Charles L. Strickland Thursday, 1-3, 12:00 Community House
Kingsland 18-B Dr. Roy McCollum Howard H. Davis Tuesday, 2-4, 7:30 School
LaFayette 18-A Paul Wilhelm Sam L. Parker Wednesday, 12:00 Cherokee Library
La Grange 18-E Claude Daniel A. C. Kerby Jr. Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Thomas L. Shivers T. Vernon Lane Monday, 2-4, 7:30 High School
Lanier County 18-B M. H. Berryhill W. G. Music Wednesday, 2-4. 1:00 Methodist Church
La Vista 18-A Jack C. Frost Herbert W. Traylor Thursday, 2-4, 7:00 Windy Hills Sables
Lavonia 18-D Freddy Weldon Lewis W. Pruitt Tuesday, 1-3, 7:00 Johnson House
Lawrenceville 18-D Sam R. Fields Robert Powell Tuesday, 2-4, 7:30 Button Gwinnett Hotel
Leary 18-C F. J. Lunsford Bill Hudson Tuesday, 2-4, 8:00 School House
Lincolnton 18-F Fred Prater Charles Perryman Thursday, 2-4, 8:00 Community Clubhouse
Logansville 18-D W. E. Sanders E. E. Yancey Monday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Louisville 18-F Herbert E. Watkins William F. Hartley Wednesday, 2-4. 8:30 Jefferson Hotel
Lula-Bellton 18-D Hoyt Davis Rev. M. H. Smith Thursday, 2-4, 7:30 School
Lumpkin 18-C Rev. J. L. Brown R. V. Bankston Monday, 1-3, 7:30 School
Lyons 18-B J. Emory Price Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Macon 18-E Ralph Eubanks Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Madison 18-F Floyd B. Daniel Maxie Conner Monday, 1-3, 8:00 East End Drive In
Manchester 18-A Carter H. Childs Alvin R. Eubanks Monday, 2-4, 7:30 Dolly Madison Inn
Mansfield 18-F E. L. Hays Jack Spears Monday, 2-4, 8:00 Community House
Marietta 18-A Howard Schaffer Robert M. Hice Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A Jack Davis Roy Kovsky Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E George L. Horne Zed Turner Monday, 2-4, 7:30 McDonough Restaurant
Mc Rae 18-B E. Malcolm Miner Thomas R. Smith Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Midville 18-F O. L. Brooks Marion E. Brinson Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Midway 18-B M. W. Buckner T. R. Beach Tuesday, 1-3, 8:30 Community House
Milan 18-B W. C. Marchant Jack Wetherington Monday, 3, 8:30 Community House
Millen 18-F Watson W. Rocker Lamar B. Gay Monday, 2-4, 8:00 Community Building
Monroe 18-D Claude Fleming Larry L. Graham Monday, 2-4, 7:30 Hotel Monroe
Montezuma 18-E Thomas Hall Fred Kelly Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Woman's Clubhouse
Morrow 18-E B. W. Wimberly John A. Luddy Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 School
Morven 18-C W. F. Bogan R. J. Folsom Monday, 2-4, 8:00 Sheik Café
Moultrie 18-C Robert J. Lenihan Leon O. Foster Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mt. Vernon- Ailey 18-B B. H. Peterson Hoke S. Riddle Jr. Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-C H. Q. Parrott A. D. Greene Wednesday, 2-4, 1:00 Crisp Restaurant
Newington 18-E Horace V. Wells Adiel E. Hodges Monday, 1-3, 8:00 High School
Newnan 18-E J. H. Layfield B. B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D W. Clyde Camp Howard T. Maxwell Tuesday, 1-3, 7:30 Civic Improvement Club Building
North DeKalb 18-D Alexander Cullen Jr. William F. Mosher Monday, 2-4, 7:30 Hitching Post Restaurant
Ocilla 18-C Russell A. O'Neal Dr. Roger C. Hawes Thursday, 2-4, 12:00 Faye's Drive In
Oconee County 18-D Bob Dickens Herman T. O'Dillon Monday, 1-3, 8:00 VFW Hut
Oglethorpe 18-E M. B. Cheek James A. Smith Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F C. B. Meyer Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B R. D. Thomas L. V. Simmons Monday, 1-3, 7:30 Harry's Club House
Pearson 18-B M. L. Powell Dewey P. Alford Tuesday, 1-3, 12:00 Bryant's Café
Pelham 18-C Roy C. Rackley Jr. Gene Taylor Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B E. B. Miles J. Dixie Harn Monday, 1-3, 8:00 280 Restaurant
Perry 18-E C. J. Farmer C. J. Barrett Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Bobby J. Harrison Ray Dickinson Monday, 1-3, 8:00 Various
Pinehurst 18-C Alton Draughon J. E. Roberts Monday, 2-4, 8:00 School
Pine Lake 18-D William F. Hobbs L. A. Williams Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Plains 18-C J. W. Sewell George Harper Monday, 1-3, 8:00 School
Quitman 18-C W. Floyd McAllister Jake Lazarus Thursday, 8:00 VFW Home
Reidsville 18-B R. Merrill Nelson J. Nelson Maddux Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-C Cary W. Hilliard A. G. Clements Tuesday, 1-3, 6:30 Hilliard's Café
Richland 18-C Rev. John D. Quillian Homer Cook Thursday, 2-4, 12:15 Phil & Mil Café
Riverdale 18-E Hoyt G. Voyles Alton B. Adams Monday, 2-4, 7:30 Dwarf Grill
Rome  18-A Lucian Oldham Robert E. Andrews Tuesday, 12:30 Greystone Hotel 
Roswell 18-A Pat B. Donahue Fred Cleveland Monday, 1-3, 7:30 VFW Club
Royston 18-D Marvin W. Spearman Wethrol  Berryman Thursday, 1-3, 7:00 Bell's Café
Rutledge 18-F Ralph C. James J. H. Stanton Monday, 1-3, 7:30 Gymnasium
Sandersville 18-F Lewis M. West Pat McEwen Tuesday, 1:15 Bo Jo Drive In
Sandy Springs 18-A Athur R. Plambeck Burt DeRieux Tuesday, 1-3, 7:30 Hammond School
Savannah 18-B A. F. Solms Jr. Edmund Ewing Jr. Thursday, 1:00 Savannah Hotel
Savannah (Port City) 18-B J. E. Whittington Leon Goldberg Tuesday, 7:00 First Christian Youth Center
Senoia 18-E Hugh D. Crook Freeman Sasser Monday, 2-4, 7:30 School
Shady Dale 18-F P. T. Patten C. G. Reynolds Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Shellman 18-C J. R. Curry L. E. Settles Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smyrna 18-A George Kreeger Howard P. McCollum Thursday, 1-3, 7:00 Campbell School
Snellville 18-D Ernest Williams Richard Norton Thursday, 1-3, 8:00 Masonic Hall
Social Circle 18-D George A. Rutherford Adair Reade Tuesday, 1-3, 7:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F F. B. Bates A. O. Brinson Thursday, 2-4, 7:30 Community House
South Cobb 18-A Kyle Yancey Edwin Barber Monday, 1-3, 8:00 Magic Kitchen
Southside Community 18-E James D. Hoag Robert J. Sherman Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Sparta 18-F M. G. Pound Jr. William Archer Wednesday, 1:00 Legion Home
Springfield 18-B M. W. Bragg Jr. H. C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Springfield Gym
Statesboro 18-B James W. Gunter Leslie Witt Tuesday, 2-4, 1:00 Friendly Restaurant
Stockbridge 18-E Raleigh G. Moseley Guy N. Kuglar Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club House
Stone Mountain 18-D G. H. Gouge L. A. Philpot Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A J. D. Hill A. F. McCurdy Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Sylvania 18-F John A. Fitzner M. S. Moncrief Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Charles E. Bacon H. H. McGirt Monday, 1-3, 7:30 Woolard Hotel
Talbotton 18-E Hernry Persons Jack W. Maxwell Monday, 2-4, 7:30 Community House
Tallapoosa 18-E Edward J. Smith Ray Hitchcock Tuesday, 12:30 Club 78
The Valley 18-E Osmos Lanier Warren G. Nichols Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-E Alton N. Gilbert Charles E. Kersey Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Frank G. Connell Hugh P. Rehberg Thursday, 2-4, 7:00 Hotel Scott
Thomson 18-F Harry Young Kenneth Goolsby Tuesday, 7:00 Clubhouse
Tifton 18-C Elston L. Johnson Roger Hutchinson Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Willard Kinsey Maurice McCurry Tuesday, 2-4, 7:00 Lone Oak Café
Towns County 18-D Frank Abernathy Guy H. Puett Wednesday, 2-4, 7:15 Young Harris College
Trion 18-A Roy J. Bruce Fred Westbrook Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Unadilla 18-C J. Harry Hamrick R. C. McWhorter Thursday 2-4, 7:00 Community House
Union Point 18-F L. D. Carlton Jr. L. C. Blanton Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Uvalda 18-B M. M. Gray M. M. Martin Thursday, 1, 7:30 Community House
Valdosta 18-C Clarence Paine J. Ashley Touchton Tuesday, 12:05 Daniel Ashley Hotel
Vidalia 18-B Talmadge L. Lewis Edward C. Brannen Monday, 7:00 Community House
Vienna 18-C Henry R. Petree Clyde C. Morris Friday, 2-4, 7:30 Community House
Wadley 18-F D. L. Hodge S. C. Evans Jr. Monday, 1-3, 8:00 Wadley Café
Warner Robins 18-E J. R. Sasser William J. Belflower Tuesday, 1-3, 7:30 Isle of Palms Restaurant
Warrenton 18-F H. Melvin Smith Ralph V. Segrest Jr. Monday, 1-3, 7:00 Warrenton Hotel
Washington 18-F James A. Johnson Henry M. Willis Monday, 8:00 Lions Club Building
Waycross 18-B John Koop Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waynesboro 18-F H. L. McNorrill Arthur C. Hallman Thursday, 2-4, 7:30 Anthony Wayne Hotel
West Bainbridge 18-C Clifford Floyd Bill Calhoun Monday, 2-4, 8:00 School
West Fulton 18-A J. F. Joiner Dr. Wm. J. Ashendorf Monday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Whitesburg 18-E Charles Allen Bailey Stanley W. Rodwell Thursday, Alt., 8:00 Clubhouse
Wilkinson County 18-F B. K. Asdell J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 7:00 Dixieland Motel
Winder 18-D J. D. White Charles Bryant Thursday, 2-4, 7:30 Clubhouse
Woodbine 18-B David M. Proctor R. L. Sloop Monday, 2-4, 7:30 Community House
Woodbury 18-E Jim Christian  Harold Gill Monday, 2-4, 7:30 Clubhouse
Wrightsville 18-F John W. Rozier  John H. Baskin Monday, 2-4, 7:30 Evan's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024