Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1957-1958

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Ted C. Hays, College Park, Ga.
District Governor: District B, Jack Mosley, Vidalia, Ga.
District Governor: District C, Louis H. Gilbert, Cordele, Ga.
District Governor: District D, R. E. "Ed" Cross, Clayton, Ga. 1957-58
District Governor: District E, John T. Mays, Stockbridge, Ga. 248 Clubs
District Governor: District F, Ralph Adrian Ireland Jr., Augusta, Ga.
State Secretary: Walter B. "Scottie" Currie (1958-1964)
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Carl Keene C. M. Bowen Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A Joe Price Willis M. Boyd Monday, 1-3, 8:00 41 Restaurant
Adel 18-C Marion H. Boyton Edward Parrish Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F W. C. Tyson Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 Clubhouse
Alapaha 18-C Charles A. Matthews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C B. J. Reeves  J. M. Pollard Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Albany (Palmyra) 18-C D. L. Smith Dr. William A. Lawson Tuesday, 7:30 Elks Home
Alma 18-B Louis T. Park Albert Pitts Monday, 7:00 Lions Den
Alpharetta 18-A William E. Spence Clyde Harmon Monday, 1-3, 7:30 Alpharetta Café
Americus 18-C James M. Skipper John Lavender Monday, 1:00 Windsor Hotel
Aragon 18-A Richard Bishop James E. Evans Thursday, 1-3, 7:00 Aragon Civic Building
Arlington 18-C Bill Strickland Riley Stansell Monday, 2-4, 8:00 Community House
Ashburn 18-C Roy Maddox J. W. Haley Thursday, 1, 12:00 Ashmore Steak House
Athens 18-D Coile F. Brown William W. Sessions Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A J. A. Postel A. C. Keiser Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Howard J. Wilson Ward Wright Jr. Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A Edward L. Saye William R. Slye Monday, 2-4, 7:00 Briarcliff Hotel
Atlanta (Northeast) 18-A Hubert L. Moody John M. Hillsman Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A John M. Jenkins Homer Kuhl Tuesday, 1-3, 7:30 Pilgreen's Restaurant
Atlanta (West End) 18-A W. L. McConnell Ben E. Hatcher Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Sulcer's Café
Augusta 18-F William A. Logan Fred L. Damren Friday, 1:00 Hotel Richmond
Augusta (Garden City) 18-F Morton H. Macuch Lester G. LaBlanc Monday, 7:00  Ship Ahoy Restaurant
Austell 18-A Walter E. Stockwell Lewis Q. Chestnut Jr. Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Avondale Estates 18-D Theo Merritt J. H. Cooley Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Baconton 18-C F. L. Parkman E. S. Davis Monday, 2-4, 8:00 Community House
Bainbridge 18-C Dr. J. P. Waddell G. A. Bishop Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Bainbridge (Southern Airways)  18-C Hubert G. Armstrong Lt. Marvin A. Yeager Monday, 1-3, 7:30 Alamo Restaurant
Baker County 18-C A. J. Vann Joe H. Vines Monday, 1-3, 8:00 Youth Center
Ball Ground 18-A Marion Thompson Henry G. Lyon Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Baxley 18-B Quentin Frost Fed Hyres Monday, 1-3, 7:00 Marlton Restaurant
Blackshear 18-B Eddie Rudderman Ernest Williams Thursday, 2-4, 6:30 Gold Leaf Restaurant
Blakely 18-C Alex Howell R. Edward Balkcom Tuesday, 2-4, 12:15 Womans Club          
Bowdon 18-E Parks Warnock Jr. W. Harry Brock Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church
Boynton 18-A William Dietz Ralph Madaris Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B J. C. Allen Pete J. Gibson Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-E J. H. Bell Earl Doster Jr. Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B Joe Studstill Louis Winn Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Club
Brunswick 18-B Estus Durden Neil C. Stanfield Tuesday, 7:00 Oglethorpe Hotel
Buena Vista 18-E L. K. Moss T. Burton Wright Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Ralph C. Dalton Guy D. Buice Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E C. B. Hortman H. Edwin Allen Jr. Tuesday, 1-3, 8:00 Legion Home
Byron 18-E Henry J. Williams Francis H. Kersey Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Roger McLendon Hobby Stripling Tuesday, 1-3, 7:30 Citizen's Café
Calhoun 18-A J. H. Hartwell J. J. Delay Tuesday, 7:30 Myron's Restaurant
Calvary 18-C Leonard W. Maxwell C. Y. King Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Robert J. Feingold Garner Beall Monday, 12:00 East End Café
Canton 18-A Jack C. Fincher Glenn Brady Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carnesville 18-D William Neal Little Ed Bryant Monday, 1-3, 7:00 School
Carrollton 18-E Edwin E. Harman Dr. R. J. Denney Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A Lamar B. Hill Ivan H. Jackson Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Cedartown 18-A Tom Goss Bunyan Robertson Friday, 1-3, 7:30 Wayside Inn
Chatsworth 18-A Gerald Leonard W. H. Thomas Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Clarkesville 18-D Bob Reeves Harry Zalumas Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B H. F. Laws Jr.  S. J. Waters Thursday, 1-3, 8:00 C & J Restaurant
Clayton 18-D David R. Bailey Jack O. Martin Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Climax 18-C Ben H. Strickland E. H. Hayes Monday, 1-3, 8:15 Vocational Building
Clinch County 18-B Harry Moyer Roger Merritt Monday, 1-3, 7:30 Womans Club
Cochran 18-C Barney Hendrick Jr. Victor Riden Tuesday, 1-3, 7:30 Nubby's Drive In
Colbert 18-D Roy Johnson E. C. Hardman Thursday, 1-3, 8:00 Clubhouse
College Park 18-A Robert W. Steele Dr. Hugh L. Crowe Wednesday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Colquitt 18-C Elton W. Smith B. A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Ridley Bell Charles Boland Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E B. Ed Johnson John H. Jones Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D John H. Terrell Jr. H. Cecil Bullock Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Commerce 18-D Tom Conn T. J. Syfan Tuesday, 2-4, 7:30 Andrew Jackson Hotel
Conyers 18-F J. W. Hudman Walter R. Lloyd Monday, 1-3, 7:30 School
Cordele 18-C C. Spencer Worthy Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Courthouse
Covington 18-F Louis Lang Bernard Lloyd Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Cuthbert 18-C James L. Lockett Max Flanders Thursday, 1-3, 8:00 Lokey Lake
Dade County 18-A W. E. Smith L. C. Adams Tuesday, 2-4, 7:30 High School
Dahlonega 18-D Jack Darlington Frank Neal Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Ed Brock J. H. Grist Thursday, 1-3, 8:00 Twin Pines Restaurant
Dalton 18-A Richard H. Sapp W. G. Acree Tuesday, Alt., 7:30 Elks Home
Damascus 18-C C. F. Mathis  Joseph B. Bryan Monday, 1-3, 8:30 School
Darien 18-B Jimmy A. Williamson William A. Dixon Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Frank Cross Jack Edwards Tuesday, 7:30 Legion Home
Dawsonville 18-D Curtis Ayers Guy Borden Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F William McCorkle R. Carroll Cunningham Monday, 2-4, 7:00 High School
Decatur 18-D H. O. Hubert James H. Goldsmith Tuesday, 2-4, 7:00 Hotel Candler 
Decatur (Glenwood Hills) 18-D Dan Greer R. O. Watts Monday, 2-4, 7:30 Tom's Restaurant
Decatur (North Decatur) 18-D Fred Asbell William Howard Hills Monday, 2-4, 7:00 Pritchard's Dining Room
Dexter 18-F E. V. Hatcher John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C Arthur B. Reynolds M. T. Simmons Sr. Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Winston Purvis Sidney Jackson Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Druid Hills 18-A John S. Thibadeau W. P. Tatum Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F H. Dale Thompson Hilton E. Davidson Friday, 1:15 New Dublin Hotel
Duluth 18-D Moses Hamrick Edgar Rice Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D John A. Pinchback G. Hollis Lowry Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E Olin D. Blackwell Raymond E. Carter Thursday, 2-4, 8:00 Rex Community House
East Fannin 18-A Earl Kincaid Carvert Sandberg Tuesday, 2-4, 8:00 Earl's Steak House
Eastman  18-C John L. Lee Leroy Scarborough Tuesday, 12:00 Hotel Leeland
East Point 18-A Robert H. Thurmond E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Sumner Park Gym
Edison 18-C Reid Andrews Frank Jackson Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Jim Fields W. V. Maxwell Monday, 1-3, 7:30 Elberton Hotel
Ellaville 18-C Jesse R. Miller Julian I. Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Martin I. Teem Jr. Dr. C. Robert Kendall Tuesday, 2-4, 8:00 Northcutt Community Clubhouse
Fitzgerald 18-C E. Q. Downing Jr. Harry M. Roberts Wednesday, 1-3, 12:30 Community Center
Fleming 18-F Paul Watson Jim Weathers Tuesday, 2-4, 8:00 Community Building
Floyd County 18-A Wheeler G. Manis George L. Curry Thursday, 1-3, 6:45 The Wren
Folkston 18-B Winston C. Hall Baynard H. Gowen Monday, 2-4, 7:30 Askew's Restaurant
Forest Park 18-E Willard Youngblood E. R. Cooper Tuesday, 1-3, 7:30 Dwarf House
Forsyth 18-E Richard E. Davis Hugh W. Mercer Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Fort Gaines 18-C W. W. King Hollis Pope Tuesday, 2-4, 12:00 Southwestern Grill
Fort Valley 18-E B. Lamar Crosby H. F. McElroy Thursday, 12:05 Legion Home
Gainesville 18-D Guy Cato Rufus S. Brown Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F W. G. Todd Ralph L. Hadden Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Charles Rowland Max Smith Monday, 1-3, 7:30 Glenwanis Hotel
Gracewood 18-F Baxter G. Mills Glen Hall Tuesday, 1-3, 6:30 Community House
Graysville 18-A Glenn E. Hammontree  Lee Atchley Saturday, 1-3, 8:00 Elementary School
Greensboro 18-F A. T. Stewart Jr. John W. Cawthon Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Griffin 18-E C. E. Lindsey William P. Ballard Thursday, 2-4, 7:30 Veteran's  Memorial Clubhouse
Hahira 18-C W. R. Salter Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Smiths Rumpus Room
Hapeville 18-A J. T. Reid James G. Rosser Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Broken Spur
Harris County 18-E Fred G. Galle Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Callaway Gardens
Hartwell 18-D E. C. Martin Asa M. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-C Don Griffin Don Vickers Tuesday, 12:05 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B D. F. Knorzer Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:00 Jeff Davis High School
Heard County 18-E T. Arnold Spradlin R. L. Hughey Monday, 2-4, 8:00 High School
Hinesville 18-B Waldo C. Pafford Thomas F. Coffey Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Garland J. Sligh J. Q. Hines Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ila 18-D John Henry Adams Fred Williams Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Jacksonville 18-B Walter L. Wells J. D. Williams Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A A. L. Jones J. A. Harris Thursday, 2-4, 7:30 Lenning Hotel
Jefferson 18-D Henry Robinson Harold E. Henninger Monday, 1-3, 7:00 Jefferson Clubhouse
Jesup 18-B W. H. Nesmith James Jordan Tuesday, 6:45 Jones Kitchen
Kingsland 18-B Dr. George E. Griley Robert Bennett Tuesday, 2-4, 7:00 Tomochichis Café
LaFayette 18-A Paul Baker Frank Beckum Wednesday, 12:15 Elks Home
La Grange 18-E Will E. Morgan Nick Allen Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A George A. Armstrong Jr. Jack Spurgeon Monday, 2-4, 7:00 High School
Lanier County 18-B J. W. Hickman J. W. Threatte Wednesday, 2-4, 12:00 Methodist Church
La Vista 18-A Herbert W. Traylor Marshall M. Banks Thursday, 2-4, 7:00 La Vista Womans Club
Lavonia 18-D Herman P. Ayers William H. Vandiver Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D Harlan R. Norton L. K. Smith Tuesday, 2-4, 7:30 Button Gwinnett Hotel
Leary 18-C J. M. Jordan Jr. Charles Cowart Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C C. C. Allen Elbert H. Williams Jr. Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lexington 18-D Robert H. Scuton John F. Mathews Monday, 1-3, 7:00 Paul's Café
Lincolnton 18-F Frank Guillebeau R. A. Langston Thursday, 4, 7:30 School
Logansville 18-D G. H. Roundtree E. E. Yancey Monday, 2-4, 8:00 Breeze Inn
Louisville 18-F William F. Hartley Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Jefferson Hotel
Lula 18-D E. M. Fry E. H. Stowers Thursday, 2-4, 7:30 School
Lumpkin 18-C Robert C. Richardson R. V. Bankston Monday, 1-3, 7:00 School
Lyons 18-B Rube Beecher Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 Terrace Grill
Macon 18-E Olin Arnett Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon Vine Ingle 18-E Ross C. Bateman William T. Greene Jr. Tuesday, 7:30 Ingleside Community Club
Madison 18-F Byron Hinson Harold Mitchem Monday, 1-3, 7:30 Beacon Heights Café
Manchester 18-A E. C. Willis J. B. Moore Monday, 2-4, 7:00 Legion Hall
Mansfield 18-F Fred B. Hays W. Fred Adams Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A J. D. Brown Earl E. Tabeau Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Martin 18-D James F. Dillon Jr. Paul Cooper Thursday, 2-4, 7:30 School
Mc Caysville 18-A Roy Kovsky W. L. Hensley Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E George H. Moss W. M. Copeland Monday, 2-4, 7:00 McDonough Restaurant
Mc Rae 18-B Thomas R. Smith Robert Moore Parsons Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Midville 18-F Marion E. Brinson A. H. Sandeford Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Midway 18-B Colan Manning T. R. Beach Tuesday, 1-3, 8:30 Methodist Church
Midway Heights 18-D George V. Groom James R. Smith Monday, 1-3, 7:30 Pritchard's Restaurant
Milan 18-B Jack B. Wetherington Kenneth Sears Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Millen 18-F Dewey Newton Lamar B. Gay Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D William E. Briscoe Bill Smith Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E R. E. Suber A. Marion Collins Thursday, 1-3, 7:00 Woman's Club
Morven 18-C Everitt Webb R. J. Folsom Monday, 2-4, 8:00 School
Moultrie 18-C George Skene Leon O. Foster Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mt. Vernon- Ailey 18-B Thomas A. Peterson John L. Robinson Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-C H. W. Lott A. D. Greene Wednesday, 2-4, 12:00 Housing Authority Community Building
Newington 18-E Lloyd L. Evans Adiel E. Hodges Monday, 1-3, 7:30 School
Newnan 18-E John Edwards B. B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D W. H. Ferguson Edward L. Owens Tuesday, 1-3, 7:30 Dogwood Dining Room
Norman Park 18-C Joe Griffin J. S. Newton Thursday, 2-4, 8:00 Womans Club 
North DeKalb 18-D Glenn S. Hinson Jim N. Wilholt Monday, 2-4, 7:30 Hitching Post Restaurant
Ocilla 18-C Thomas Clayton Edwin Norton Thursday, 2-4, 12:00 Fay's Drive In
Oglethorpe 18-E James R. Dorsey J. Edwin Brinson Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F Marshall Eilzer Russell L. Dollar Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Truman Riggins H. G. Bell Monday, 1-3, 7:30 Harry's Clubhouse
Pearson 18-B Jack J. Helms Paul Long Tuesday, 1-3, 12:00 Bryant's Café
Pelham 18-C D. D. Morrison Cecil Futch Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B G. C. Martin W. T. Holton Monday, 1-3, 8:00 280 Restaurant
Perry 18-E E. A. Arnold Robert D. Rainey Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E W. J. Franklin S. M. Craig Monday, 1-3, 8:00 School
Pine Lake 18-D A. P. Hornbuckle Jr. Clarence Johnson Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Pitts 18-C L. O. Peeples Harold G. Holt Tuesday, 1-3, 8:00 School
Plains 18-C J."Jimmy" E. Carter M. A. Chambliss Wednesday, 1-3, 8:00 School
Quitman 18-C Tom O'Steen Jake Lazarus Thursday, 8:00 Fairgrounds
Rebecca 18-C A. L. Hobby  Doyle Stanford Thursday, 1-3, 8:00 Rebecca Café
Reidsville 18-B J. Nelson Maddux Frank Ritchie Monday, 3, 7:30 Community House
Remerton 18-C James A. Pilkey Dr. L. R. Blackwell Monday, 1-3, 7:30 Lions Den
Rhine 18-C A. G. Clements Carey W. Hilliard Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Richland 18-C Herbert Mize Guy McAllister Monday, 2-4, 8:00 T &T Restaurant
Riverdale 18-E Howard L. Camp Gordon C. Haslett Monday, 2-4, 7:30 Dwarf House
Rochelle 18-C R. J. Pearce Ernest Barker Monday, 1-3, 8:00 School
Rome  18-A Wright W. Bagby Robert E. Andrews Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Dr. T. P. Hudson Edward E. Mathews Monday, 1-3, 7:30 Gilbert's Restaurant
Roswell 18-A W. C. Vaughn Lewis S. Mason Monday, 1-3, 7:30 Green Hornet Restaurant
Royston 18-D C. M. Higginbotham Cleo Finley Thursday, 1-3, 7:30 Goldmine Café
Rutledge 18-F J. M. Griffin Ralph James Monday, 1-3, 7:30 Gymnasium
Sandersville 18-F Lonnie J. Moye Pat McEwen Friday, 1:00 Legion Home
Sandy Springs 18-A E. C. Lambert Jr. A. R. Plambeck Tuesday, 1-3, 7:30 First Federal Savings & Loan
Savannah 18-B E. G. Neikirk Jr. H. L. Jordan Jr. Thursday, 1:00 Manger Hotel
Savannah (Port City) 18-B Samuel Solomon Keith M. Martin Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B C. W. Collins V. N. Chauncey Thursday, 8:00 School
Senoia 18-E W. F. Sasser Jr. Glenn Cole Monday, 2-4, 7:30 City Hall
Shellman 18-C W. C. Franklin E. E. Lay Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smithville 18-C Raymond A. Clark J. L. Humphrey Monday, 2-4, 7:30 School
Smyrna 18-A Parker H. Norton A. B. Morton Thursday, 1-3, 7:00 Twelve Oaks Restaurant
Snellville 18-D W. R. Williams Earnest J. Williams Thursday, 2-4, 8:00 Masonic Hall
Social Circle 18-D Frank Lane F. E. Toney Monday, 1-3, 7:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F C. O. Ennis A. O. Brinson Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A Sam T. Floyd Erskine W. Yarborough Monday, 1-3, 7:30 Clubhouse
Southside Community 18-E Robert Hinson Fred Parmelee Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Sparta 18-F H. R. Arlail Joe C. Knox Wednesday, 1:00 Community House
Springfield 18-B George W. Fetzer Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Springfield Gym
Statesboro 18-B Dr. Marshall Hamilton Leslie Witte Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Guynn Kuglar W. H. Herndon Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club 
Stone Mountain 18-D George R. W. Bentley L. E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A Marshall Lowry Bill Bowman Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Sycamore 18-C Wallace L. Wiley Ottis K. Christian Monday, 7:30 Lions Clubhouse
Sylvania 18-F W. Stone Lindsey M. S. Moncrief Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Earnest M. Paulk H. H. McGirt Monday, 1-3, 7:30 Hotel Woolard 
Talbotton 18-E R. H. McRae John J. Murphy Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E W. C. Saturday R. G. Sherrill Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
The Valley 18-E Russell Smith Glenn B. Smith Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-E Dallas Broome James G. Brown Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Perry Pittman Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Hotel Scott
Thomson 18-F Jack Evans Raymond J. Wells Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C James L. Peacock Jr. L. O. Gaskins Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Edward B. Akin Joe McMillan Tuesday, 2-4, 7:00 Lone Oak Café
Towns County 18-D C. R. Berry Ulysses Sampson Wednesday, 2-4, 7:30 Young Harris College
Trion 18-A R. H. Miller Robert Allen Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Hugh Bryon Harvey E. Blackwell Monday, 1-3, 7:30 Tucker Womans Club
Ty Ty 18-C Jim S. Hamilton Raiford H. Archer Friday, 8:00 High School
Unadilla 18-C Harry Hamrick R. A. Collins Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-F E. E. Corry Jr. Harry Asbury Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Uvalda 18-B W. M. Brogdon M. M. Gray Thursday, 1, 7:30 Community House
Valdosta 18-C J. Earl Winderweedle George F. Kessler Tuesday, 12:05 Daniel Ashley Hotel
Vidalia 18-B Dr. W. H. Shuman R. N. Wood Monday, 7:00 Community Club
Vienna 18-C Claude B. Greene Clyde C. Morris Friday, 2-4, 8:00 Community House
Wadley 18-F P. A. Rheney S. C. Evans Jr. Monday, 1-3, 7:30 Wadley Café
Warner Robins 18-E Thurman R. Burke William J. Belflower Tuesday, 1-3, 8:00 Howard's Restaurant
Warrenton 18-F James P. Flanders H. Melvin Smith Monday, 1-3, 7:00 Warrenton Hotel
Washington 18-F T. K. Wilson Henry M. Willis Monday, 8:00 Lions Club Building
Waycross 18-B Baynard Jacobson Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waynesboro 18-F Lester Gay Arthur C. Hallman Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Bainbridge 18-C Fred E. Lane Stewart K. Munson Monday, 2-4, 8:00 School
West Fulton 18-A R. G. Higgins A. B. Page Monday, 1-3, 7:30 Clubhouse
Wilkinson County 18-F Dr. T. N. Davis J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 7:00 Dixieland Motel
Winder 18-D Dewey W. Reynolds Roy G. Jackson Thursday, 2-4, 7:15 Lions Home
Woodbine 18-B Russell L. Sloop Frank Ozaki Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E Harold Gill Bentley Adams Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Wrightsville 18-F J. W. Snell John H. Baskin Monday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024