Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1962-1963

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Frederick W. Scanling, Atlanta, Ga.
District Governor: District B, M. D. Raulerson Jr., Blackshear, Ga.
District Governor: District C, Jake Wolffe, Bainbridge, Ga.
District Governor: District D, J. Ralph Hampton, Gainesville, Ga. 1962-63
District Governor: District E, Ray M. Tucker, McDonough, Ga. 247 Clubs
District Governor: District F, J. B. Amos, Augusta , Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Elmer C. Addison Marvin C. Dix Monday, 1-3, 7:30 Sapp's Café
Adairsville 18-A R. D. Barton Willis M. Boyd Monday, 1-3, 7:30 41 Restaurant
Adel 18-C William P. Greene Joseph F. Halle Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F W. C. Tyson Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Albert Holloway James K. Brannon Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Albany (Palmyra) 18-C Richard O. Cloutler Eugene J. Schultz Tuesday, 7:30 James River's Hotel
Alma 18-B E. Nixon Church Robert E. Lawson Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Clyde Harmon Grady Thompson Thursday, 2-4, 7:30 Steak House
Americus 18-C Lennick M. Slappery C. Harris James Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C George Sasser L. Mitchell Conner Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C L. E. Barry Simon B. Shingler Thursday, 1, 12:00 Lions Club House
Athens 18-D Sam B. Wilson Guy W. Smith Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A Jack M. Hall J. Lewis Pascal Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Trammell McIntyre Arthur Tufts Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A Guy W. Mayes Robert K. Jones Monday, 2-4, 7:00 Briarcliff Hotel
Atlanta (Northeast) 18-A Dr. Joseph W. Looper Leon Moye Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A Earl W. Sawyer Marion L. Turner Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A Horace Gullatt Phillip J. Lorenz Sr. Tuesday, 1-3, 7:00 McCain's Café
Augusta 18-F Charles O. Phillips Fred L. Damren Friday, 1:00 Hotel Richmond
Augusta (Forest Hills) 18-F Frank W. Anderson Edward C. Cole Tuesday, 1:00 Timmerman's Restaurant
Augusta (Garden City) 18-F John Becsi Morton H. Macuch Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Howard B. Lewis Sr. Richard G. Holsenbeck Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D Paul B. Butler J. Angus Parker Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Bainbridge 18-C Woodrow W. Emmanuel E. Branson Harrison Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Lanier Ingham Henry G. Lyon Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Baxley 18-B Dudley A. Turner Joseph D. O'Leary Monday, 1-3, 7:30 Mimosa
Blackshear 18-B Sammy D. Harrison Ernest Williams Thursday, 2-4, 6:30 Marion Hotel
Blakely 18-C John J. Hewitt Ray Harris Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E Joe B. Moore Benjamin A. Martin Monday, 1-3, 7:00 Granigers Barbeque
Boynton 18-A Harry McCauley David Lyons Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B Pete J. Gibson Emory A. Middleton Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-E Lovorn Gladley Marion C. Tarpley Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B Luther L. Denton Jr. Herbert W. Jordan Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Glynn Foche Wally W. Watson Tuesday, 7:00 Palm Lodge Club
Buena Vista 18-E Johnny J. McCorkle John O'Donnell Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Winfred R. Pruitt Walter C. Greer Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E Frank M. Riley H. E. Allen Tuesday, 1-3, 8:00 City Tourist Court Café
Byron 18-E Francis H. Kersey Robert H. Higdon Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Rudolph Maxwell Albert Sanders Tuesday, 1-3, 7:30 Citizen's Café
Calhoun 18-A Harbin M. King John D. Edge Tuesday, 7:30 Rocker Hotel
Calvary 18-C Holmes Maxwell Pete A. Ghent Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Lee West Garner Beall Monday, 12:00 East End Café
Canton 18-A Randall Bagwell Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D Harry E. Haught William M. Payne Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Ernest McClendon William P. Johnson Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A Frazier Harris William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Cedartown 18-A Wayne W. Gammon S. C. Williams Friday, 1-3, 7:30 Wayside Inn Hotel
Central Dekalb 18-D Arless R. Riggs Bill Collins Monday, 3, 7:30 Tom & Jerry's
Chatsworth 18-A Aaron Leonard Wilbur A. Gaines Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chickamauga 18-A Perry W. Taylor Dr. Walter R. Dennis Monday, 2-4, 7:30 Arrow Rock
Clarkesville 18-D Curtis F. Mewborn Charles G. Turner Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B John A. Horton Jr. Linwood P. Smith Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D James T. Burden Billy R. Johnson Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B Stanley B. Johnson Fred M. Wild Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club Building
Cochran 18-C James E. McCoy Ralph G. Coates Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D G. Julian Davis Wyatt T. Benton Thursday, 1-3, 8:00 Community House
College Park 18-A William M. Reed Ted C. Hays Wednesday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Colquitt 18-C Charles E. Brooks Jr. Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Carlos E. Ashley Jr. Gerry W. Pearson Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Jack A. Bell Clarence E. Niblack Jr. Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Howard W. Chambers J. Leroy Smith Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Grady Cooper Norman C. Cookley Tuesday, 2-4, 7:30 Veterans Club
Conyers 18-F George A. Plunkett Lee A. Segars Monday, 1-3, 7:30 Rockdale County High School
Cordele 18-C Jack T. Williams Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D W. R. Sullivan Dr. Raeford L. Thomas Tuesday, 2-4, 7:30 School
Covington 18-F William F. Vaughn William A. Childers Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Cross Keys 18-E Marvin J. O'Dillon Robert B. Mosley Thursday, 1-3, 7:30 Rocks Grill
Cross Keys 18-D Colin S. Monteith James E. Henderson Monday, 2-4, 7:00 Dixie House
Cuthbert 18-C John A. Richter John L. Baxter Thursday, 1-3, 8:00 Lokey's Lake Clubhouse
Dade County 18-A James B. Geddie C. F. Brackin Tuesday, 2-4, 7:30 High School
Dahlonega 18-D Jules C. Trepagnier Thomas T. Folger Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Horace C. Dennis John H. Tinney Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Café
Dalton 18-A Robert R. Culberson Hoke J. Duncan Tuesday, Alt., 7:30 Elks Home
Darien 18-B J. Marion Wilkins Ralph Huff Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C L. L. Spence Maurice E. Harden Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Ralph Bowen John Stiller Monday, 1-3, 8:00 High School
Decatur 18-D Walter N. Ormston Francis S. Webster Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Kenneth O. Tubb Mike M. Jones Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F James B. Mullis John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C J. L. Jernigan John W. Miller Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Roy L. Jones Jean P. Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Druid Hills 18-A John A. Fowler W. E. Hicks Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Lester L. Porter John D. Brown Friday, 1:15 New Dublin Hotel
Duluth 18-D Robert E. Bennewitz Sam Vick Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Ernest B. Cary Walter C. Lytle Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E Hubert J. Plette Robert Watson Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C Michael Dwozan Gary E. Yawn Tuesday, 12:00 Hotel Leeland
East Point 18-A Curtis B. Modling Herbert D. Clark Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Sumner Park Dining Room
Echols County 18-C W. E. Anderson William L. Haynes Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C James B. Coleman Harry C. Turner Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Guy Wilson Kermit Crenshaw Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C Marcene W. Ellis Julian I. Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A C. Lloyd Smith Calvin Jackson Tuesday, 2-4, 8:00 School
Fairview 18-A James A. Horton Jack R. Prater Monday, 1-3, 7:30 High School
Fannin County 18-A Calvert Sandberg Cecil Davis Tuesday, 2-4, 7:30 Harry's Steak House
Fitzgerald 18-C Max H. Yeager Robert McDermott Wednesday, 1-3, 12:30 Community House
Fleming 18-F Ray D. Bryan Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A James P. Kinney Phillip Brewster Thursday, 1-3, 6:45 Plantation Restaurant
Folkston 18-B Baynard H. Gowen Samuel L. Pickren Monday, 2-4, 7:30 Womans Club 
Forest Park 18-E Charles M. Lewis Reginald E. Sanders Tuesday, 1-3, 7:30 Atlanta General Depot
Forsyth 18-E John B. Burch Hugh W. Mercer Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Forsyth County 18-D Paul C. Forest Bobby D. McGinnis Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Gaines 18-C Alton Fendley Willis S. Cox Tuesday, 2-4, 12:00 Woman's Club
Fort Oglethorpe 18-A Lee G. Venable Edwin M. Stone Tuesday, 2-4, 7:00 Pop's Lanes
Fort Valley 18-E Wendell E. Gilbert James H. Moorman Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Steak House
Gainesville 18-D Roy W. Cromartie Clyde Cronic Jr. Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Ralph W. Swann William H. Parker Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Maxwell Smith James E. Smith Monday, 1-3, 7:30 Drive In
Greensboro 18-F John W. Cawthen Jr. Davis G. Harwell Tuesday, 2-4, 7:00 Civic Center
Griffin 18-E R. C. Maynard Gordon Statham Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Hahira 18-C David K. Hollis Jr. Sidney B. Neville Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hapeville 18-A Charles Chance Howard E. Smith Thursday, 2-4, 7:30 Recreation Center
Harris County 18-E Millburn N. Hopkins Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Callaway Gardens
Hartwell 18-D Charles L. Gordon Adel E. Hodges Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-C James D. Popwell James J. Hall Tuesday, 12:05 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B Curtis C. Land Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Jeff Davis Lunch Room
Heard County 18-E Burl J. Arrington George S. Summers Monday, 1-3, 7:30 High School
Hinesville 18-B Frazer F. Rambo Robert R. McLarry Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Walter E. Gunter James T. Kelley Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ila 18-D Robert Kelly Milton K. Adams Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Irwinton 18-F Elton D. Mason Robert C. McGinty Wednesday, 1-3, 7:00 Elementary School
Jacksonville 18-B Charles Cooper Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A James Gartell A. L. Jones Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Jimmy McElhannon Lamar Bigham Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jesup 18-B Don J. Surrency Claude M. Guice Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Kingsland 18-B Roy Nelson Howard H. Davis Tuesday, 2-4, 7:00 Tomochichis' Restaurant
LaFayette 18-A Dr. William A. Kemp James P. Stiles Jr. Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E John R. Allen Dr. S. Cliff Rainey Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Thomas E. Williams Joseph C. Stephens Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B E. Frank Moore Laverne Studstill Wednesday, 2-4, 12:00 Methodist Church
Laurel Ridge 18-D Willian A. Noble Euel T. Johnson Tuesday, 1-3, 6:45 Y. M. C. A.
La Vista 18-A Lewis W. DeJarnette Robert G. Bennett Thursday, 2-4, 7:00 La Vista Womans Club
Lavonia 18-D W. Freddie Lee William H. Smith Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D D. Ray Sosbee Donald Bourne Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C B. B. Shepard T. L. Mack Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C John T. Grover Jack Fore Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D Roy L. Palmer W. O. Dinkins Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F Roy Jackson Rudolph Athol Langston Thursday, 4, 7:30 School
Locust Grove 18-E Charles P. McCarter G. Frank Doss Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Homer L. Moon George L. Coker Monday, 2-4, 8:00 Masonic Building
Louisville 18-F William W. Lockhart Sr. Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Jefferson Hotel
Lumpkin 18-C Elbeth W. Shierling Adrian L. Anglin Jr. Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B William J. Findley Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 York Restaurant
Macon 18-E Albert Sanders Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E James T. Green Louie F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Azalea Motel
Macon (Vine Ingle) 18-E Alfred Wright M. Royce Gordon Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Thomas H. Estes George E. Massey Monday, 1-3, 7:30 Beacon Heights Restaurant
Mansfield 18-F W. Fred Adams T. P. Lawrence Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A William H. Harp Leon Foster Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Stanley R. Kelly Hoyt O. Gillespie Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Martin 18-D Bruce Thomas Ollie C. Elrod Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F Charles R. Arrington James W. Cook Tuesday, 2-4, 7:30 Tiller's Restaurant
Mc Caysville 18-A Earl O. Hyde Dr. Albert D. Sivils Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E Clifford Barnette Lowell C. Belk Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B Marvin F. Thompson Thomas J. Batchelor Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Midville 18-F George Walter Seeger Jimmy Hancock Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B William C. McCranie Karl C. Cravey Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F J. Edward Ivie Bobby L. Murphey Tuesday, 1-3, 7:30 Thornton's Dairy Bar
Millen 18-F D. L. Stephens Lamar B. Gay Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D Oran Penland Bob C. Jones Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E Billy Flanders George W. Hunt Thursday, 1-3, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F Dewey L. Shirley Sr. T. D. Trammell Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Moultrie 18-C Ralph D. Waites Sr. William C Durham Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mt. Vernon- Ailey 18-B Henry A. Moses W. G. Durden Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-C Perry A. Harris Sr. A. D. Greene Wednesday, 2-4, 12:00 The Shamrock
Newnan 18-E Samuel Morris B. B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Edward L. Owen Robert H. Dickerson Tuesday, 1-3, 7:30 Norcross Café
North DeKalb 18-D Harry Fenn Robert C. Harris Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C Joseph S. Worthington H. M. Hale Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Odum 18-B James M. Bohannon Jr. H. Herbert Cody Jr. Thursday, 2-4, 8:00 Odum Café
Oglethorpe 18-E C. E. Grace J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F J. L. Higgins Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Enoch L. Walker T. R. Riggins Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B Harry Cady Dan W. Lott Tuesday, 1-3, 12:00 D. A. R. Club House
Pelham 18-C Wayne L. Morrison D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B Albert Odum Caldwell Morrison Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E Milton T. Morrow Joseph L. Bacon Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E W. Hollaway Norris William J. Franklin Jr. Monday, 1-3, 8:00 School
Pine Lake 18-D Albert J. Monroe Cad K. Braswell Sr. Tuesday, 2-4, 8:00 Briar Patch Restaurant
Plains 18-C Y. T. Sheffield William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 Sewell's Café
Port Wentworth 18-B Preston B. Edwards Jr. Albert C. Winter Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Quitman 18-C William Floyd McAlllister Jake N. Lazarus Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Albert G. Arnold John M. Hames Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Reidsville 18-B Frank Richie W. Louie Smith Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-C Thomas F. Hilliard  Donald C. Presley Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Riverdale 18-E John Hancock Donald H. Heitt Monday, 2-4, 7:30 Harbin's 
Rochelle 18-C Charles F. Young Robert Graham Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A George D. Hawkins Sr. Augustus R. Perdue Sr. Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Cecil M. Davis George C. Springer Monday, 1-3, 7:30 Rossville Memorial Center
Roswell 18-A Vernon A. Ensign Mitchell Henson Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Royston 18-D Cleo Finley Roger Lindsey Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Rutledge 18-F Horace Whitaker Ralph James Monday, 1-3, 7:30 Rutledge Gymnasium
St. Simons Island 18-B Robert E. Penny Davy D. Edwards Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Sandersville 18-F Cecil M. Hodges Sr. J. R. Jones Friday, 1:00 Womans Club House
Sandy Springs 18-A William W. Harris Robert L. Pennington Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Savannah 18-B Henry Leonard Jordan Eddie J. Carmichael Thursday, 1:00 DeSoto Hotel
Savannah (Port City) 18-B Emery C. Smith Sr. Orin C. Rusk Sr. Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B E. O. Beaver Raymond L. Evors Thursday, 2-4, 8:00 Community House
Senoia 18-E Charles F. Hollberg lll John H. Haney Monday, 2-4, 7:30 Memorial Building
Shellman 18-C Edwin E. Lay Dan Jonier Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smyrna 18-A Jack W. McLain Allen B. Morton Thursday, 1-3, 7:00 Weems Restaurant
Snellville 18-D William R. Hewitt Horace N. Nash Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Harold L. Mitchell Franklin D. Hale Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Bobby Driggers Alvin O. Brinson Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A Dayton Flowers John T. Feltman Monday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Southside Community 18-E Fred A. Parmelee William A. Davis Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Southwest Dekalb 18-D Charlie H. Hollingsworth Kelly A. Eaton Monday, 2-4, 7:30 Tom's Restaurant
Sparta 18-F J. Dillard Copeland Marvin. G. Pound Jr. Wednesday, 1:00 Community House
Springfield 18-B William O. Lee Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Lutheran Church
Statesboro 18-B William A. Ference Bernard B. Banks Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E David R. Coxworth Charles Hollingsworth Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club 
Stone Mountain 18-D James K. Maxwell Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A John W. King Jr. Oliver G. Morehead Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Thomas W. Bailey Dell R. Wightman Tuesday, 1-3, 7:30 Moose Club
Sylvania 18-F David P. Lane Robert S. Reddick Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Marion Gill Elmo Agoos Monday, 1-3, 7:30 Myrick's Restaurant
Talbotton 18-E Frank P. Freeman Sidney C. Ingram Jr. Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Wilmot I. Pope Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
The Valley 18-E Hiram A. Myhand R. S. Heard Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-E William H. Thomas Kenneth D. Gaskins Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Robert L. Tate Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Hotel Scott
Thomson 18-F Melvin Engram William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C James H. Gatewood Daniel D. Cantrell Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Frank Y. Edmunds Curtis L. Hove Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D Julian S. Holmes Ray Taylor Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A William E. Ashley John R. Hartline Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Harold V. Kelly Sr. Edgar P. Faulkner Monday, 1-3, 7:30 Tucker Methodist Church
Ty Ty 18-C Sam Parrish Paul K. Coleman Friday, 8:00 Shack Café
Unadilla 18-C Joseph J. Mercer Robert A. Collins Sr. Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-F Henry L. Ashbury Bennett L. Norris Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Sam Shinall Harvey Shipman Tuesday, 12:05 Green Turtle Restaurant
Vidalia 18-B Roy W. Fletcher Elmo E. Miller Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Richard P. Ketchum Robert B. Miller Jr. Friday, 2-4, 8:00 Community House
Wadley 18-F C. W. Kitchens S. C. Evans Jr. Monday, 1-3, 7:30 Wadley Café
Warner Robins 18-E Lewis T. Parks William B. Brady Tuesday, 1-3, 7:30 Plaza Restaurant
Washington 18-F E. Jerome Stover Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Bill Gentry Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Cherokee Restaurant
Waycross (Okefenokee) 18-B E. L. Tyre James A. Parker Monday, 7:30 Cherokee Restaurant
Waynesboro 18-F Lewis A. Salemi Harvey L. Sapp Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Fulton 18-A James H. Hamilton Ronnie Cochran Monday, 1-3, 7:30 Clubhouse
Winder 18-D Howell M. Bramlett Joe E. Kirby Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Howard C. Canning Douglas Melton Tuesday, 1-3, 7:30 Civic Building
Woodbine 18-B Henry E. Williams Edwin C. Brock Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E Bob Blalock John Strickland Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Wrightsville 18-F L. C. Gordon John H. Baskin Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024