Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1964-1965

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Stanley R. Kelley, East Marietta, Ga.
District Governor: District B, Jack Durrence, Savannah, Ga.
District Governor: District C, Frank C. Vann, Camilla, Ga.
District Governor: District D, Sam B. Wilson, Athens, Ga. 1964-65
District Governor: District E, William E. Bizzell, Griffin, Ga. 260 Clubs
District Governor: District F, Rupert Gay, Millen, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Charles C. Fulghum Carl W. Gillespie Jr. Monday, 1-3, 7:30 Sapp's Café
Adairsville 18-A Otis Holcomb George M. Hayes Monday, 1-3, 7:30 41 Restaurant
Adel 18-C John A. Acree Earl S. Davis Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F Harvey Smith Jr. David A. Frazier Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Thomas Watson Venabel Parks Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Albany (Palmyra) 18-C Cecil Henry Larry Martin Tuesday, 7:30 James River's Hotel
Alma 18-B R. L. Lanier Frank L. Tyus Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Hayward C. Cox George C. Norris Thursday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Americus 18-C W. Wesley Foy Ad L. Abbett Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C Michael L. Conner Jimmy L. Brooks Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Albert V. Butler George A. Bell Thursday, 1, 12:00 Shrine Club House
Athens 18-D Guy Smith Barry V. Lache Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A I. Bruce Byrd Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Sam T. Cobb John S. Langford Jr. Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A Robert W. Tennent Edward L. Saye Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A Reginald A. Anderson Larry E. Morris Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A James C. Phillips Earl W. Sawyer Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A William A. Jenkins Andrew Demsey Farrar Tuesday, 1-3, 7:00 Thomas Café
Augusta 18-F Walker L. Dupree Fred L. Damren Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Richard P. Rosenbaum Jack W. Parrish Tuesday, 1:00 Timmerman's Restaurant
Augusta (Garden City) 18-F Oscar Allen Troy D. Walker Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Jethro K. Jones William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Mickey's
Avondale Estates 18-D Wilton W. Stewart Fred M. Rutledge Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Bainbridge 18-C Raymond A. Miles George E. Daniel Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Eugene Saye Henry G. Lyon Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Baxley 18-B Dudley A. Turner Joseph D. O'Leary Monday, 1-3, 7:30 Mimosa
Blackshear 18-B Sam B. Owens Ernest Williams Thursday, 2-4, 6:30 Gold Leaf Restaurant
Blakely 18-C Joseph T. Manry Charles M. Dunning Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E William A. Bowman Jr. James C. Wynn Monday, 1-3, 7:00 Mrs. Cooley's Tea Room
Boynton 18-A Charlie Carlock William David Humphreys Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B William B. Willis Emory A. Middleton Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-E Bill H. Copeland J. Mac Smith Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B Lucius Summerlin John Milhollin Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Roy J. Sarro Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Cabana Motel
Buena Vista 18-E Emerson Bryan Jimmy Dent Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Harold Hannah W. Leon Allen Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E John Nealy John R. Griggs Tuesday, 1-3, 8:00 City Tourist Court Café
Byron 18-E Frank M. Edwards Ben L. Robertson Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Leon Galbreath Allen R. Crosby Tuesday, 1-3, 7:30 Citizen's Café
Calhoun 18-A J. D. Anderson Harold Shipman Tuesday, 7:30 Rocker Hotel
Calvary 18-C Joe McNair Leon Bryant Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C John M. Maples Hal D. Carlisle Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Jim Wheeler Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D Clyde Sullivan Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Charlie H. Griffin Ernest C. McClendon Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A F. A. Head William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Cedartown 18-A Willard M. Drew Wesley F. Chapman Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Central Dekalb 18-D William T. Bankston William C. Collins Monday, 3, 7:30 Belvedere Restaurant
Chatsworth 18-A G. I. Maddox Winford A. Gaines Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Clarkesville 18-D Fred K. Hamby Milley H. Franklin Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B J. Robert Thompson George W. Bowen Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D W. L. Smith Joseph E. Webb Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B W. D. Young Phil Manley Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club Building
Cochran 18-C Ralph G. Coates Emory W. Porter Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Phil M. Hardman George J. Davis Thursday, 1-3, 8:00 Community House
College Park 18-A James H. Grubbs David O. Smith Wednesday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Colquitt 18-C J. C. Powell Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Jack M. Averett Gerry W. Pearson Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Jack T. Rutledge Marion P. Gilbert Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D T. Felton McConnell Emerson J. Fleming Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Fred R. Dickerson George W. Evans Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F M. Hogan Ivey Leroy Bigham Monday, 1-3, 7:30 Rockdale County High School
Cordele 18-C Lewis D. Perlis Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Henry Leroy Brock Clinton M. White Tuesday, 2-4, 7:30 Bar B Que King
Covington 18-F Olin Allen James M. Allen Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Pavillion
Crawford County 18-E J. B. Hawkins H. A. Harvey Thursday, 1-3, 7:30 Pine Lake Motel
Cross Keys 18-D Mack Henderson Frank Edrington Monday, 2-4, 7:00 Davis Brothers
Cross Keys 18-E Chris C. Fruitticker Robert B. Mosley Thursday, 1-3, 7:30 Rocks Grill
Cuthbert 18-C John L. Baxter Max Flanders Thursday, 1-3, 8:00 Cuthbert School
Dade County 18-A Nelson H. Gothard James B. Geddie Tuesday, 2-4, 7:30 High School
Dahlonega 18-D Robert T. Brown Rev. Lowell B. Sykes Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A J. Edwin Brock Horace C. Dennis Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Café
Dalton 18-A Wallace Greeson Howell Silvester Tuesday, Alt., 7:30 Elks Home
Darien 18-B Milton Rogers M. C. Whorton Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Howard J. Ragan J. R. James Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Hubert W. Goswick Curtis Ayers Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F Robert H. Aldred Donald E. McCorkle Monday, 2-4, 7:30 School
Decatur 18-D John H. Green Jr. J. Harold Watkins Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Gerald C. Taylor Leonard E. Smith Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F Ralph E. Rhodes John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C L. Jack Brannon Leon A. Barnes Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Neil Sims Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Druid Hills 18-A George B. Eason Jr. George S. Morris Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F James D. Brown Cullen G. Lackey Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Sam E. Vick Jr. A. Don Carroll Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Bob Beall Harold Halsey Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E John A. Padgett J. Loran Cash Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C Fred R. Bennett Jr. Michael Dwazan Tuesday, 12:00 Buck's Restaurant
East Point 18-A William C. Benson E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Sumner Park Dining Room
Echols County 18-C C. H. Quick Jr. Franklin G. Staten Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C Hoke H. West Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D William H. Halsey Sr. Hoke H. Dickerson Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C Lawton W. Giddens Julian Irwin Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Jack C. Penland Ernest L. Partridge Tuesday, 2-4, 8:00 School
Fitzgerald 18-C Hudson White Dewey Smith Wednesday, 1-3, 12:30 Community House
Fleming 18-F Daniel L. Fordham Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A Kermit B. Felker W. Read Porter Thursday, 1-3, 6:45 Plantation Restaurant
Folkston 18-B James E. Moore Clyde Woolard Monday, 2-4, 7:30 Womans Club 
Forsyth 18-E Phillip Benson Ham Hugh W. Mercer Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Forsyth County 18-D H. Ray Taylor Foster L. Potts Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Oglethorpe 18-A Jack R. Chandler John C. Graves Tuesday, 2-4, 7:00 Pop's Lanes
Fort Valley 18-E Homer L. Hammett Leonard J. Yuhas Tuesday, 1-3, 7:30 Steak House
Garden City 18-B Claude Hodges Ronnie Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 Quail Room
Gainesville 18-D Riley T. Milam Joe W. Jones Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Edsel L. Cutchens William S. Palmer Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B James E. Smith C. E. Rowland Monday, 1-3, 7:30 Drive In
Greensboro 18-F W. A. Spell Jr. Jack Epps Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E James Patten Harry S. Cooper Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Ira D. L. Taylor John R. Drummond Thursday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Hahira 18-C W. C. Jordan Jesse Griffin Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D Bobby E. Dowdy Harvey C. Bush Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E Hugh H. Finley Robert H. Whitaker Monday, 2-4, 7:30 Hampton Elementary School
Hapeville 18-A Richard N. Adams Charles D. Beaty Thursday, 2-4, 7:30 Recreation Center
Harris County 18-E T. Ashby Fuss Sr. Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Callaway Gardens
Hartwell 18-D Alfred Evans Asa M. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-C Lennie E. Lowery James J. Hall Tuesday, 12:05 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B Oris H. McLendon Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Jeff Davis Lunch Room
Heard County 18-E Nick Hopson Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 High School
Hinesville 18-B Lloyd K. Buxley Eric J. Hutchinson Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Raymond C. Barrow Donald L. Folsom Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ila 18-D Al M. Mathis Mel V. Haggard Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Irwinton 18-F James S. Maxey Robert C. McGinty Wednesday, 1-3, 7:00 Elementary School
Jacksonville 18-B Wade Ward Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A Charles L. Chapman L. Broward Garrison Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Walter Carlan Lamar Bigham Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Edward T. Goodis Roger K. Beadle Tuesday, 1-3, 7:00 Corsair Motel
Jesup 18-B Hoke S. Riddle Robert Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Kingsland 18-B Howard H. Davis Roscoe Mullis Tuesday, 2-4, 7:00 Tomochichis' Restaurant
LaFayette 18-A William E. King Harry Millard Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Homer Parker Jake B. Jarrell Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lake City 18-E G. H. Hickey Charles A. Whitfield Monday, 2-4, 7:30 Catfish King Restaurant
Lakeland (Lanier County) 18-B J. D. Patton Grady Torrance Wednesday, 2-4, 12:00 Lions Den
Lakeview 18-A George E. Winston Raymond Morrow Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Laurel Ridge 18-D James L. Gannell Malcolm P. Hoover Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A James L. Wallace W. Alton Ward Thursday, 2-4, 7:00 Davis Brothers
Lavonia 18-D J. W. Cochran Starr Witlow Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D Virgil Thompson Patrick D. Ellison Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C Charles Z. Webb Frank J. Lunsford Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C Otis H. Hill William B. Bowling Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D Robert R. Story Wendell Jones Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F Guy Remsen Clinton Hogan Thursday, 4, 7:30 School
Locust Grove 18-E Alton Caldwell O. Palmer Sims Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Homer L. Moon George L. Coker Monday, 2-4, 8:00 Masonic Building
Louisville 18-F James F. Allen Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Jefferson Hotel
Lumpkin 18-C Lovette B. Geslin Jr. Adrian L. Anglin Jr. Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B Wilbur E. New Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 York Restaurant
Macon 18-E Charlie Jones Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E James T. Young Louie F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Azalea Motel
Macon (Vine Ingle) 18-E W. H. Thigpen Paul R. Odum Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Robert C. Anglin Charles W. Harold Monday, 1-3, 7:30 Beacon Heights Restaurant
Mansfield 18-F Gene Marks C. R. Prosser Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A James L. Cochran Henry E. Patat Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Charles Herring Marion M. Nelson Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E John M. Luckie J. R. Allen Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D Willard M. Burgess John F. Dillon Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F Don Stanley Norris F. Long Tuesday, 2-4, 7:30 Tiller's Restaurant
Mc Caysville 18-A Alvin L. Sholes D. R. Wagner Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E Norman E. Fowler Bill Pitts Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B Robert M. Parsons John T. Hatten Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Metter 18-B Bobby J. Lott I. A. Brannen Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Robert H. Powers John I. Mulling Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B Frank Groves Ernest P. Martin Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F Terry J. Pate Shelton M. Harp Tuesday, 1-3, 7:30 Thornton's Dairy Bar
Millen 18-F Earnest Tinley Lamar B. Gay Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D Fred Thomas Edwards William Robert McCamy Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E George W. Hunt Richard Harvey Thursday, 1-3, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F Dewey L. Shirley Jr. David R. Cheaves Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Moultrie 18-C Oliver P. Juhan Jr. Edwin J. Scull Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mt. Vernon- Ailey 18-B W.G. Durden Chester Banks Tuesday, 3, 8:00 Community House
National Hills 18-F Grady H. Jenkins Madison T. Woo Friday, 1-3, 8:00 Woolworths
Newington 18-F B. D. Godgee C. R. Woods Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Joel Cox Brice B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Talma Ray Dorsey L. D. Ewing Tuesday, 1-3, 7:30 Pleasantdale Dining Room
North DeKalb 18-D Robert C. Harris Thomas H. Morris Jr. Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C William C. Sams K. N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Odum 18-B James M. Bohannon Jr. M. L. Wester Thursday, 2-4, 8:00 Odum Café
Oglethorpe 18-E George N. Hammock J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F John W. Burson Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B J. P. Barnard Jr. Edward Drawdy Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B Henry W. Morris Johnnie C. Herrin Tuesday, 1-3, 12:00 D. A. R. Club House
Pelham 18-C George M. Smith D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B J. E. Pevey D. E. Medders Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E Forest Perdom Joseph L. Bacon Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Robert D. Crawford William J. Franklin Jr. Monday, 1-3, 8:00 School
Pine Lake 18-D Carson W. Hagan Cad K. Braswell Sr. Tuesday, 2-4, 8:00 Briar Patch Restaurant
Plains 18-C G. F. Williams William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 Sewell's Café
Port Wentworth 18-B Albert C. Winter C. Grayson Love Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Portal 18-B J. E. Roland Jr. Franklin Coleman Monday, 2-4, 7:30 Johnson's Café
Poulan 18-C James E. Kelcrease J. Hobby Houston Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Quitman 18-C Robinson C. Weeks Jake N. Lazarus Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Howard L. Harwell Lamar Barrell Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Charles D. Walker M. Leland Bagwell Tuesday, 2-4, 7:00 Mrs. Sewell's
Reidsville 18-B W. Swinton Smith Wesley Hobby Monday, 3, 7:30 Community House
Richmond Hill 18-B H. J. Poster A. J. Phillips Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E Donald H. Heitt Walter Steele Monday, 2-4, 7:30 Harbin's 
Rochelle 18-C Robert G. Graham George G. Tippens Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A Benton R. Proctor Augustus R. Perdue Sr. Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Andrew J. Stephens John L. Barley Monday, 1-3, 7:30 Rossville Memorial Center
Roswell 18-A Ural Fincher J. L. Butler Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Royston 18-D Delmar Ayers Edwin K. Arrowood Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Rutledge 18-F James A. Nolan Louie Randall Monday, 1-3, 7:30 Rutledge Gymnasium
St. Mary's 18-B Albert J. Bauknecht Frank W. Brumley Monday, 2-4, 7:30 Crab Shell Restaurant
St. Simons Island 18-B James A. Peterson Jr. Marion McKendree Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Sandersville 18-F Harvey Roughton J. R. Jones Friday, 1:00 Womans Club House
Sandy Springs 18-A Donald R. Meaders H. Ted Nissley Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Savannah 18-B Walter C. Corish Eddie J. Carmichael Thursday, 1:00 DeSoto Hotel
Savannah (Port City) 18-B David Irzkovitz John E. Alker Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Larry Brown J. B. Eason Thursday, 2-4, 8:00 Myrtle's Café
Senoia 18-E J. Warren Bailey Lewis Harley Brandenberg Monday, 2-4, 7:30 Memorial Building
Shellman 18-C James E. Nix Lester R. Rigsby Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smithville 18-C Ray A. Clark William H. Barlow Thursday, 1-3, 8:00 Community House
Smyrna 18-A William B. Mackie Lloyd H. Johnson Thursday, 1-3, 7:00 Weems Restaurant
Snellville 18-D Carl E. Nash Jerry Moon Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Marvin T. Jackson Franklin D. Hale Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F E. C. Jones Alvin O. Brinson Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A John T. Feltman Erskine W. Yarborough Monday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Southside Community 18-E H. F. Faile Dr. Paul F. Ashton Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Southwest Dekalb 18-D Albert B. McClure John R. McGill Monday, 2-4, 7:30 Tom's Restaurant
Sparta 18-F C. R. Hill W. N. Watt Wednesday, 1:00 Community House
Springfield 18-B Cauley R. Bragg Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Lutheran Church
Statesboro 18-B David Coleman Wallace G. Cobb Jr. Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Charles A. Hollingsworth Sam L. Latimer Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club 
Stone Mountain 18-D T. Carlon Carter Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A James King Oliver G. Morehead Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Donald L. Canady Dell R. Wightman Tuesday, 1-3, 7:30 Moose Club
Sylvania 18-F Ed Mitchell Robert S. Reddick Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Gordon R. Culpepper Marion G. Benson Monday, 1-3, 7:30 Luke's Restaurant
Talbotton 18-E Brooks Culpepper Sidney C. Ingram Jr. Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Dr. Charles W. Pope Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Thomaston 18-E Tamadge B. Echols Harvey W. Snow Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Charles H. Dewell Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Hotel Scott
Thomson 18-F William G. Bross William L. Godwin Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Ivan Kulbresh James E. Wisenbaker Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Earl H. Freeman Lloyd E. Prewett Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D William Nicholson Julian S. Holmes Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A Roy J. Bryan Stanley R. Buckalew Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Harwood F. Cowen Jack W. Thompson Monday, 1-3, 7:30 Tucker Methodist Church
Twin City  18-F Dolan E. Brown F. Dickson Durden Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C Gerald P. Jones Gerald Daniels Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-F John H. Culbreath F. Sibley Bryan Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Noel P. Henry Harvey Shipman Tuesday, 12:05 Green Turtle Restaurant
Valdosta Evening 18-C Leo Lurenzo W. Ralph Clark Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B Dan L. Gordon Jr. Milton E. Callaway Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Murphy E. Head Hubert Yow Friday, 2-4, 8:00 Community House
Wadley 18-F Pete F. Henderson Ernest C. Pundt Monday, 1-3, 7:30 Wadley Café
Warner Robins 18-E Lamar C. Christopher John E. Jones Tuesday, 1-3, 7:30 Plaza Restaurant
Washington 18-F Comer H. Randall Jr. Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Paul T. Williams Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Cherokee Restaurant
Waycross (Okefenokee) 18-B Morris B. Johnson E. Latimer Tyre Monday, 7:30 Cherokee Restaurant
Waynesboro 18-F Archie Neesmith Harvey L. Sapp Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Fulton 18-A Pete Powell Daniel Carter Monday, 1-3, 7:30 Clubhouse
West Point 18-E R. J. Morton William T. Thomas Wednesday. 12:45 Shawmut Community Center
Willacoochee 18-B Charles T. Loder Veryl Boatwright Tuesday, 2-4, 12:00 Woman's Clubhouse
Winder 18-D William H. Robinson Dawes G. Shook Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D William H. Sloan Henry F. Myer Tuesday, 1-3, 7:30 Civic Building
Woodbine 18-B George L. Hannaford J. Edwin Godley Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E Harold E. Gill Sr. Bryon H. Todd Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A Arthur L. Poore Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Shepard Inn
Wrightsville 18-F Jimmy M. Cook Jr. Gordon L. Stephenson Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024