Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1966-1967

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, John T. Arnold, Austell, Ga.
District Governor: District B, Walter A. Watson, Brunswick, Ga.
District Governor: District C, George E. Daniel, Bainbridge, Ga.
District Governor: District D, Edward L. Owens, Norcross, Ga. 1966-67
District Governor: District E, C. Vernon Glisson, Fort Valley, Ga. 273 Clubs
District Governor: District F, Charles A. Burnett, Oxford, Ga.
Council Chairman:  Charles A. Burnett, 18-F, Oxford, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Carl W. Gillespie Jr. Dilmas E. Turk Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Adairsville 18-A Marion Lacey Harry W. Teague Monday, 1-3, 7:30 41 Restaurant
Adel 18-C J. Wyatt Grimmer Thomas C. Andrews Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F John E. Tyson David A. Frazier Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Royce B. Hinson Hal Council Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Alma 18-B Dr. Olin R. Wilson Donald Wade Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Albert E. Johnson Carl E. Brack Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C C. Harris James C. O. Smith Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C Ben A. Garrett Donald Stewart Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Simon B. Shingler Jasper W. McLeod Thursday, 1, 12:00 Shrine Club House
Athens 18-D Roy F. Tanner Randall J. Cofer Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens (Classic City) 18-D Bill J. Stoll Sammie B. Parkman Monday, 1-3, 7:30 Georgian Hotel
Atlanta  18-A Edwin L. Harling Jr. Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Robert W. Phillips John R. Maddox Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
Atlanta (Henry Grady) 18-A E. Hugh Edenfield Mack G. Bartlett Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A Leon Moye J. Hugh Perkins Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A Cicero C. Babb Ed G. Sahakian Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A Ralph Bell Andre D. Farrar Tuesday, 1-3, 7:00 Cactus Grill
Augusta 18-F Warren G. Davis Fred L. Damren Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Truitt F. Raybun Preston M. Dyer Tuesday, 1:00 Timmerman's Restaurant
Augusta (Garden City) 18-F M. H. Belcher Robert E. Wittke Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Allen G. Meredith William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D Harold Rutledge Ralph Parrish Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Baconton  18-D Harry G. Irwin John R. Pinson lll Monday, 1-3, 8:00 River Bend Club
Bainbridge 18-C Benjamin C. Haynes George S. Leuenberger Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Gene Norton Robert H. Tatum Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Baxley 18-B Harry A. Reeves Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Mimosa Restaurant
Blackshear 18-B James D. Riggins Boone B. Owen Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Oree Thompson Warren Cleveland Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E Joe T. Burns Don H. Eason Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A R. Tom Watts William David Humphreys Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B Emory A. Middleton Carroll Johns Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Reese Slaughter Marion R. Register Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B John F. Milhollin Charles W. Ricketson Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Chester V. Anderson Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Cabana Motel
Buchanan 18-E Harvey Perry Rufus S. Brown ll Thursday, 2-4, 7:00 Haralson County Kitchen
Buena Vista 18-E Sam T. Rigdon Charles M. Clements lll Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Norris E. Vickery Jack Simmons Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E Bobby E. Parks Larry Greeson Tuesday, 1-3, 8:00 Page's Café
Butts County 18-E David Ridgeway Billy Sutton Tuesday, 2-4, 12:05 Woman's Clubhouse
Byron 18-E Frank M. Edwards Jr. Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Jerry Joiner Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Captain's Table Café
Calhoun 18-A Glen McDearis Gerald Hite Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Richard H. Banley Daniel C. Jones Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C William A. Cain Stanley J. Janis Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Dr. J. R. Raines Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D William B. Jones Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Jay P. Whorton Ernest C. McClendon Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A Joe F. Harris Paul Weldon Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Woodrow Durham Paul Grimes Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Central Dekalb 18-D Charles O. Titshaw Dan H. Muse Monday, 3, 7:30 Plantation Restaurant
Chatsworth 18-A E. L. Woods Fred L. Rymer Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Clarkesville 18-D John F. Thompson Charles Ramsey Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B George W. Strickland C. P. Dasher Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Carroll Lee O. L. Kelehear Thursday, 1-3, 7:30 Lions Den
Clinch County 18-B J. Donald Lee John W. Poole Monday, 1-3, 7:30 Community House
Cochran 18-C Frank M. Barrow Arthur C. Miller Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Larry King George J. Davis Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A Dr. David O. Smith Frank H. Durham Jr. Wednesday, 1-3, 7:30 G & H Restaurant
Colquitt 18-C Charles Bevis Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Charles Q. Hall Gerry W. Pearson Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Thomas A. Wade Roy H. Giglio Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Emerson J. Fleming Felton McConnell Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Oliver S. Watts George W. Evans Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Charles H. McLendon Ernest A. Hensley Jr. Monday, 1-3, 7:30 Star Restaurant
Cordele 18-C W. Asbury Stembridge Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Jack Dalrymple Lewis H. Moore Tuesday, 2-4, 7:30 Commercial Hotel
Covington 18-F James M. Allen Billy R. Wheeler Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Pavillion
Crawford County 18-E John Hutto John M. Tanner Thursday, 1-3, 7:30 Pine Lawn Restaurant
Cross Keys 18-D E. E. Carter Don E. Wettlaufer Monday, 2-4, 7:00 Davis House Restaurant
Cross Keys 18-E Jack N. Horton William K. Goodwin Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Henry Herrington James Max Flanders Thursday, 1-3, 8:00 Grove Motel
Dade County 18-A William R. Tatum John A. Garrett Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D Jewell G. Bryson William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A James L. Sledge Ernest Miller Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Restaurant
Dalton 18-A Jimmy L. Smith Hershel Martin Tuesday, Alt., 7:30 Downtowner Motor Inn
Darien 18-B William Findley Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Marvin Schramm J. Rhames Thomas Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Jim R. Waldrop Clarence B. Denard Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F William M. McCorkle Thomas D. Lovins Monday, 2-4, 7:30 School
Decatur 18-D John P. Newsome Charles F. Huff Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Ellis F. Nail Joseph E. Halstead Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F Roger W. Lord John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C L. Woodrow Jernigan Leon A. Barnes Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B R. L. O'Steen Jr. Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Douglasville 18-A George T. Gramling Louis Priest Jr. Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A George S. Morris Thomas E. Yancey Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F James A. Wages Charles E. Bass Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Don Carroll Bill Peil Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D John E. Byrnes Howard Psalmonds Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E Jack F. Abel Fred J. Padgett Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C Lawrence W. Coffee William T. Frame Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Point 18-A Edwin W. Pankey E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Echols County 18-C David W. Herndon S. J. Brown Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C Alton Dews Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Theron H. Ward William O. McMullan Jr. Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C Gerald G. Johnson L. W. Giddens Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Bowen Quails Billy G. Middleton Tuesday, 2-4, 8:00 Community Club
Fitzgerald 18-C J. Willis McDonald William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Fleming 18-F Leon Masters Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A Carl Boatwright Gary L. Frazier Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B J. M. Wade J. S. Haddock Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forsyth 18-E Henry J. Self Fred T. Naumann Friday, 2-4, 6:30 Town House Restaurant
Forsyth County 18-D George T. Benson Foster L. Potts Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Gaines 18-C James A. Brown Herbert Blackburn Tuesday, 1-3, 12:00 Womans Club  
Fort Oglethorpe 18-A James R. Brown Thomas Grimes Tuesday, 2-4, 7:00 Battle Ground Restaurant
Fort Valley 18-E James E. Tyson Bland Massie Tuesday, 1-3, 7:30 Bank of Fort Valley
Gainesville 18-D Cecil W. Collins Clyde Wilbanks Tuesday, 12:15 M & M Cafeteria 
Garden City 18-B Marion F. Peterson Ronald W. Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 Bounty House Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Melvin G. Raley William S. Palmer Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Sam Jackson Paul Genest Monday, 1-3, 7:30 301 Restaurant
Grayson 18-D Horace J. Cofer John C. Wayne Tuesday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Greensboro 18-F David W. Flagg Donald R. Bourne Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Harry S. Cooper Austin N. Crouch Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Ira D. L. Taylor John R. Drummond Thursday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Hahira 18-C Dr. Russell Acree Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D Clabus E. Adams Harold P. Herrin Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E Arthur H. Mitchell J. Manley Greer Monday, 2-4, 7:30 Harbor House
Hapeville 18-A Harold E. Smith Eugene N. Christian Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E John H. Ziegler Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D Jerry Cleveland Asa M. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Whitey's Drive In
Hawkinsville 18-C S. J. Burich James Johnson Hall Tuesday, 12:05 Paddock Restaurant
Hazlehurst 18-B Grover C. Herrington Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Jeff Davis Lunch Room
Heard County 18-E Thomas Lipham Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D James R. Patterson Robert A. Young Tuesday, 1-3, 7:00 Golfland Restaurant
Hinesville 18-B Earl F. Phillips Eric J. Hutchinson Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Donald L. Folsom Allan D. Dodson Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ideal 18-E James B. Robinson E. J. Smith Monday, 2-4, 7:30 Ideal Nursing Home
Ila 18-D Al M. Mathis DeWitt T. Bond Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F Frank B. Chambers Robert C. McGinty Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Wade Ward Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A Dr. G. H. Perrow Phillip N. McIntire Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Albert A. Garrison Boyce C. Hooper Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Douglas C. Adamson Roger K. Beedle Tuesday, 1-3, 7:00 Corsair Motel
Jesup 18-B Hubert H. Howard Robert Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Kingsland 18-B Roy E. Hughes Howard H. Davis Tuesday, 2-4, 7:00 Womans Club House
LaFayette 18-A Joe D. Stock Harry C. Millard Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E R. C. Buchanan P. Seale Hipp Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Charles F. Massingill Swan Earls Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B A. T. Flowers Kenneth Beasley Wednesday, 2-4, 12:00 Lions Den
Laurel Ridge 18-D Warner Kuettner William A. Noble Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A W. Alton Ward Eugene R. Wells Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Lavonia 18-D William H. Smith Duard Shirley Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D Patrick D. Ellison Larry B. Hix Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C Frank J. Lunsford Jack L. Perryman Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C Henry H. Brooks Jack M. Fore Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D Jack E. Highsmith Watesell P. Adams Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F Dan H. McGahee Ronald Clinton Hogan Thursday, 4, 7:30 Home Café
Locust Grove 18-E William L. Carter Henry C. Brown Jr. Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Clifford H. Byrd Wendall H. Geiger Monday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Louisville 18-F Barton W. Williams Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumpkin 18-C Murray C. Lynch Adrian L. Anglin Jr. Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B Harold M. Rhoden Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 Coleman House
Macon 18-E Joe Wooten Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E H. Reggie Wilson Louie F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Hadden's Restaurant
Macon (Vine Ingle) 18-E Richard A. Hunt M. Royce Gordon Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F John R. Miller Jerell Sheppard Monday, 1-3, 7:30 The Rebel
Mansfield 18-F Lucius L. Hartwell Robert S. Peck Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A Hart H. Gates William R. Blakley Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Hoyt Gillespie Arthur Lloyd Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E Doyle H. Johnson W. E. Craig Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D John O. Goodwin Jesse L. Garland Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F James W. Cook William J. Mareska Tuesday, 2-4, 7:30 Circle T Restaurant
Mc Caysville 18-A H. J. Davis D. R. Wagner Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E John H. Ferguson Elbert J. Gloer Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B J. Herman Habin Jr. William G. Vaughn Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Metter 18-B Joe Coursey Jr. Tom Reardon Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Charles E. Perry Morris P.  Green Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B Don B. Bell J. R. Polk Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F Bobby L. Murphy Robert T. Bentley Tuesday, 1-3, 7:30 Town & Country Restaurant
Millen 18-F Lamar B. Gay Rupert Gay Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D Rubin Wexler Bobbie Breedlove Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E Jimmy E. Taylor Larry H. Everett Tuesday, 2, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F David R. Cheves Odell Roach Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Moultrie 18-C L. Wilcoxon Edwin J. Scull Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mountain Park 18-D James J. Sneed Jr. Leonard A. Cone Monday, 1-3, 7:30 Memorial Park Restaurant
Mt. Vernon- Ailey 18-B J. A. Leroy Jeff S. McRae Tuesday, 3, 8:00 Community House
National Hills 18-F Billy C. Rooks Madison T. Woo Friday, 1-3, 8:00 Woolworths
Newington 18-F C. Wendall Austin C. R. Woods Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Lynn Sewell Brice B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Joe W. Hayes James E. Thornton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D Edwin C. Daniel James M. Cook  Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C J. E. Leger Kelly N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E Maynard L. Melton J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F W. Graham Davis Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Cecil F. Hawley R. C. Cunningham Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B Johnnie C. Herrin C. B. Sims Jr. Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C W. Terry Palmer D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B O. C. Highsmith Dewey E. Medders Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E Joseph L. Bacon Forest L. Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Piedmont 18-C Hoyt C. Price William J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Steer's Restaurant
Pike County 18-E Malcolm M. Cauthen William J. Franklin Jr. Monday, 1-3, 8:00 Various
Pine Lake 18-D Carson W. Hagan Al J. Monroe Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Plains 18-C Robert B. Moss William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 High School
Port Wentworth 18-B Joe K. Haupt Riscoe L. Williams Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Poulan 18-C Lyndel E. Ford J. Hobby Houston Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Quitman 18-C M. I. Baker Jake N. Lazarus Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Obie D. Howell Ben J. Rish Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Bevis M. Taylor M. Leland Bagwell Tuesday, 2-4, 7:00 Horn A Plenty Restaurant
Reidsville 18-B W. Louie Smith F. J. McFadden Monday, 3, 7:30 Community House
Richmond Hill 18-B Charles N. Baylor Penny J. Watson Jr. Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E William W. Satterwhite Harvey D. Nelson Monday, 2-4, 7:30 Bar B Que Kichen
Rochelle 18-C J. Preston Coleman Norman T. Bridges Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A A. J. Webster Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A William J. Bramblett Andrew J. Stephens Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Weymen Knight Robert H. Riley Monday, 1-3, 7:30 Tom's Café
Royston 18-D Edwin K. Arrowood James D. Dickson Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
St. Mary's 18-B Otha Willingham James Roy Hall Monday, 2-4, 7:30 Crab Shell Restaurant
St. Simons Island 18-B Thomas R. Sanders Marion N. McKendree Monday, 1-3, 7:30 Crew's Restaurant
Sandersville 18-F Ernest R. Avirett Wayne Lewis Friday, 1:00 Clinton Motel
Sandy Springs 18-A Robert L. Pennington Jim R. Arnold Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Sardis 18-F Henry W. Royal Hugh Bennett Thursday, 2, 7:30 American Legion   
Savannah 18-B Joseph E. Lambright Henry A. Cullum Thursday, 1:00 DeSoto Hotel
Savannah (Port City) 18-B Jack G. Durrence Jerome B. Ney Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Ronald O. Faircloth J. B. Eason Thursday, 2-4, 8:00 Myrtle's Café
Senoia 18-E William G. Haskins Norman O. Jones Monday, 2-4, 7:30 Memorial Building
Shellman 18-C Bob Byron Edwin E. Lay Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smithville 18-C Jesse C. Jones Jack E. Metcalf Thursday, 1-3, 8:00 Village Inn
Smyrna 18-A Samuel F. Cochran Dan H. Pincher Thursday, 1-3, 7:00 Weems Restaurant
Snellville 18-D Richard Norton Gene Lee Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Dr. J. Howard Barton E. Adair Read Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Harvey N. Spivey Alvin O. Brinson Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A James R. Morris Max C. Herring Monday, 1-3, 8:00 Mickey's Restaurant
Southside Community 18-E Charles G. Castellaw Thomas M. Carr Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Carlton A. Clements Boyce L. Dyer Monday, 2-4, 7:30 Bailey's Belvedere Restaurant
Sparta 18-F Aaron S. Hubble W. N. Watt Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Walter D. Gnann Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Lutheran Church
Statesboro 18-B Edwin L. Cook George E. Parker Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Paul B. Christenbury Robert L. Eaton Tuesday, 1-3, 7:30 School
Stone Mountain 18-D Robert L. Redmond Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 Rio Vista Restaurant
Summerville 18-A Alvin Copeland Joe K. Stephenson Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Walter K. Maupin Edward C. Breedlove Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Lee R. Kirkendohl Ralph E. Waters Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Edwin A. Twitty Vaughn Willis Monday, 1-3, 7:30 Luke's Restaurant
Talbotton 18-E Frank J. Jordan Gordon L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E H. L. Shackelford Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Tallulah Falls 18-D W. Henry Scott Miller H. Franklin Monday, 2-4, 7:30 Georgia Power Company
Thomaston 18-E Richard F. Strauss Jackie J. Arnold Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C John V. Vickers Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Town House Restaurant
Thomson 18-F Howell H. Hunt Milton W. Farr Jr. Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C William W. Connolly John R. Young Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Robert E. Thompson Raymond A. Neal Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D William T. Stewart Charles R. Adams Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A Stanley R. Buckalew Billy J. Hayes Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Osborne B. Griffin Raymond A. Neal Monday, 1-3, 7:30 Horn A Plenty Restaurant
Tunnel Hill 18-A Walter H. Griffin John E. Griffin Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Twiggs County 18-F George E. Jones David Brantley Monday, 2-4, 6:30 Jefferson Fire House
Twin City  18-F Charles L. Atkinson F. Dickson Durden Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C D. Clinton Shugart C. Wendell Collins Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union Point 18-F Dr. Leo J. Wade Larry W. Mauldin Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Raymond F. Kelly William H. Gandy Tuesday, 12:05 Minchew's Restaurant
Valdosta Evening 18-C Ivey W. Plair Jack Rowe Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B James L. Garrison George Palmer Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C James N. Woodward Charles E. Brannan Friday, 2-4, 8:00 Community House
Villa Rica 18-E Verne H. Borders Edward E. Tanner Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Grill
Wadley 18-F David H. Dixon Ernest C. Pundt Monday, 1-3, 7:30 Holmes Hotel
Warner Robins 18-E Hershell F. McElroy Richard P. Kelsey Tuesday, 1-3, 7:30 Elks Club
Warwick 18-C Willie M. Merritt Harry L. Poole Tuesday, 2-4, 8:00 Masonic Lodge
Washington 18-F Robert M. Willingham Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B G. Thomas Fesperman Jr. Robert L. Odum Tuesday, 1:00 Cherokee Restaurant
Waycross (Okefenokee) 18-B Morris B. Johnson E. Latimer Tyre Monday, 7:30 Cherokee Restaurant
Waynesboro 18-F John T. Martin David L. Poe Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A Harold A. Hoeschen William M. Echols Tuesday, 1-3, 7:30 Dinner Bell
West Point 18-E Hoyle S. Lindsey William T. Thomas Wednesday. 12:45 Shawmut Cafeteria
Willacoochee 18-B George F. McCranie Robert Gaskins Tuesday, 2-4, 12:00 Club House
Winder 18-D Joe E. Kirby Allen Bentley Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Newton A. Stewart Dale Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Community Building
Woodbine 18-B Frank Buchanan Dan A. Williams Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E Willis A. Godowns W. R. McCoy Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A Richard Johnson Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Powerhouse Restaurant
Wrightsville 18-F Earl M. McDaris Richard J. Lane Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024