Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1967-1968

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Wilbert H. Hombree, East Point, Ga.
District Governor: District B, General Lester Henderson, Savannah, Ga.
District Governor: District C, Gordon R. Culpepper, Sylvester, Ga.
District Governor: District D, Joe H. Hutcherson, Toccoa, Ga. 1967-68
District Governor: District E, William H. Heule, Thomaston, Ga. 279 Clubs
District Governor: District F, Edward K. Overstreet, Sylvania, Ga.
Council Chairman:  Edward K. Overstreet, 18-F, Sylvania, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Carl W. Gillespie Sr. Carl W. Gillespie Jr. Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Acworth 18-A William C. Moore John David Sims Monday, 2-4, 7:30 Johnson's
Adairsville 18-A Jack Brock Charles Grubbs Monday, 1-3, 7:30 McIntyres Restaurant
Adel 18-C James B. Lawrence Thomas C. Andrews Tuesday, 1-3, 12:00 Southland Restaurany
Adrian 18-F David A. Frazier Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Ozell Wright Richard O. Cloutier Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Alma 18-B Frank Tyus Billy Davis Monday, 7:00 Alma Lions Den
Almon 18-F Jack Clarke James H. Dobbs Monday, 2-4, 7:30 Community House
Alpharetta 18-A Horton Greene Albert E. Johnson Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C R. B. Finklater J. S. Burton Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C Donald K. Stewart Jim H. Timmons Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Simon B. Shingler C. Roy Maddox Thursday, 1, 12:00 Ashburn Motor Inn
Athens 18-D Clos C. Brown Jr. Randall J. Cofer Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens (Classic City) 18-D James B. Weaver Sammie B. Parkman Monday, 1-3, 7:30 Davis House of Fine Foods
Atlanta  18-A George P. Crumbley Jr. Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta  (Breakfast) 18-A J. Frank Jackson J. Rex Edmondson Thursday, 1-3, 7:00 Community Center
Atlanta (Buckhead) 18-A James F. Milhous Jr. William Clyde Shepherd Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
Atlanta (Henry Grady) 18-A Bryan Ball Truman P. Poole Jr. Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A Leon Moye J. Hugh Perkins Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A Charles G. Jones Harry V. Harley Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A Harmon W. Smith Jim V. Gisi Tuesday, 1-3, 7:00 Cactus Grill
Augusta 18-F J. Emory Sayer Warren G. Davis Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Otis W. Askin Preston M. Dyer Tuesday, 1:00 McCormicks Café
Augusta (Garden City) 18-F Perry Ritch John H. Schultz Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A John D. Webb William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D Cecil Cochran Ralph Parrish Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Baconton  18-D Anthony Sesco Charles E. Dorsey Monday, 1-3, 8:00 River Bend Club
Bainbridge 18-C Dr. Glenn W. Brown James M. Pace Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Gene Norton Robert H. Tatum Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B Robert W. Norris Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Mimosa Restaurant
Blackshear 18-B Marquis D. Raulerson Boone B. Owen Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Vince L. Hilliard Jack Sutton Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E David T. Barrow Joe B. Moore Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A W. Curtis Dicks C. L. Carlock Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B Emory A. Middleton Carroll Johns Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E H. H. Moody Marion R. Register Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Brookhaven 18-D Charles C. Maulpin Jerrel C. Barlow Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Broxton 18-B L. L. Denton Joe M. Studstill Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Charles R. Faulk Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Holiday Inn
Buchanan 18-E Harvey Perry Rufus S. Brown ll Thursday, 2-4, 7:00 Haralson County Kitchen
Buena Vista 18-E L. K. Moss Herbert E. Tante Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Robert Bowman William L. Allen Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E Bobby E. Parks Larry Greeson Tuesday, 1-3, 8:00 Page's Café
Butts County 18-E Hal A. Summers Carl E. Brack Tuesday, 2-4, 12:05 Woman's Clubhouse
Byron 18-E Carroll Purvis Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C H. Glenn Staples Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Captain's Table Café
Calhoun 18-A Glen McDearis Gerald Hite Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Leonard Maxwell Leon Bryant Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Lewis M. Autry Benjamin L. Bateman Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A W. F. Garrett Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D James M. Andrews Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Olin Baker Harold L. Kidd Jr. Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A Herbert M. Crane Jr. Paul Weldon Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Alton P. Gilmore Jr. Paul Grimes Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Centerville 18-E Marion E. Bailey Hester Leroy Carter Monday, 1-3, 7:30 VFW Club
Central Dekalb 18-D Charles O. Titshaw Dan H. Muse Monday, 3, 7:30 Plantation Restaurant
Chatsworth 18-A Bill Elred Jerry Kinser Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chickamauga 18-A Billy T. Beatty B. J. Jones Thursday, 2-4, 7:30 Arrow Rock Restaurant
Clarkesville 18-D George W. Roundtree Carlton O. Sisk Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B J. D. McDonald Talmadge Lee Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Jack M. Smoot Henry C. Belew Thursday, 1-3, 7:30 Lions Den
Clinch County 18-B J. Donald Lee John W. Poole Monday, 1-3, 7:30 Community House
Cochran 18-C Cullen T. Greer Arthur C. Miller Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D J. K. Brookshire Larry King Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A William C. Brumlow Frank H. Durham Jr. Wednesday, 1-3, 7:30 Woodward Academy
Colquitt 18-C Winston E. Lane Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Max R. McGlamry C. Eugene Grimes Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E James C. Thomas Roy H. Giglio Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Clarence W. Brown Billy Daniel Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D William B. Walton George W. Evans Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Fred S. Corley W. Paul Neal Monday, 1-3, 7:30 Star Restaurant
Cordele 18-C John J. Griggs Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Herman Benfield Thomas E. Maddox Tuesday, 2-4, 7:30 Panorama Restaurant
Covington 18-F Amos Miller James E. Phillips Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Pavillion
Crawford County 18-E John F. Lowery John M. Tanner Thursday, 1-3, 7:30 Pine Lawn Restaurant
Cross Keys 18-D E. E. Carter Don E. Wettlaufer Monday, 2-4, 7:00 Davis House Restaurant
Cross Keys 18-E C. W. Mahon Jr. J. Marvin O'Dillon Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Raymond W. Quinlan William F. Covington Thursday, 1-3, 8:00 Grove Motel
Dade County 18-A Dan Hall Donald Shumer Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D Fred C. Jones Jr. William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A James L. Sledge Jr. Ernest Miller Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Restaurant
Dalton 18-A Alf Anderson C. N. Broadnick Tuesday, Alt., 7:30 Alpine Restaurant
Darien 18-B Walter Lyons Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Charles E. Scott  J. Rhames Thomas Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Bill Burnham Ford Phillips Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F William M. McCorkle Thomas D. Lovins Monday, 2-4, 7:30 School
Decatur 18-D J. Howard Watkins Royce T. Stinger Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D E. Rudolph Buice Curtis Mitchell Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F Roger W. Braswell John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C William A. Parker Leon A. Barnes Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B W. Ed Dowling Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Douglasville 18-A George T. Gramling Louis Priest Jr. Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A Charles L. Woodyard Mortimer H. Freeman Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F James A. Wages Charles E. Bass Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D William J. Peil B. Frank Mattison Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Howard L. Psalmonds Robert J. Balfour Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E Jack F. Abel Fred J. Padgett Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C Frank L. Jackson Daniel B. Pickett Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Point 18-A John W. Davidson E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Echols County 18-C Donald Dukes Garland Carter Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C Dan D. Strickland Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Hoke H. Dickerson Harold Sanders Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C Donald Franklin Johnny E. Wall Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Glenn Marshall Hayden Pritchett Tuesday, 2-4, 8:00 Community Club
Fitzgerald 18-C Harold E. Kimball William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Fleming 18-F James E. Morfolk Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A Kirby C. Callaway Curt Felker Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B Joseph T. Holt Kenneth Wainwright Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forsyth 18-E William E. Murphy Fred T. Naumann Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Motel Restaurant
Forsyth County 18-D Billy McBrayer Bill H. Barnett Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Gaines 18-C Milton Heath George A. Bell Tuesday, 1-3, 12:00 Womans Club  
Fort Oglethorpe 18-A William C. Williams Jimmy E. Robertson Tuesday, 2-4, 7:00 Battle Ground Restaurant
Fort Valley 18-E James H. Moorman C. V. Glisson Tuesday, 1-3, 7:30 K & R Truck Stop
Gainesville 18-D J. Hubert C. Bell Clyde F. Wilbanks Tuesday, 12:15 M & M Cafeteria 
Garden City 18-B Marion F. Peterson Ronald W. Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 Bounty House Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F James L. Hadden William S. Palmer Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Herbert L. Holton W. R. Carter Monday, 1-3, 7:30 301 Restaurant
Grayson 18-D Jack H. Coyle John C. Wayne Tuesday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Greensboro 18-F Ruel I. Morris Davis G. Harwell Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Lemuel L. Watkins Hugh M. Turner Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Frank B. Pileggi Stanley G. Warren Thursday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Hahira 18-C Glen H. Putnal Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D Donald R. Waldrip Harold P. Herrin Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E J. Manley Greer Robert H. Whittaker Monday, 2-4, 7:30 Harbor House
Hapeville 18-A C. L. Woodall Raymond W. Hoffman Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E Billy B. Sumrell Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D Bobby J. Vickery Asa M. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Whitey's Drive In
Hawkinsville 18-C Sydney Hall James Johnson Hall Tuesday, 12:05 Paddock Restaurant
Hazlehurst 18-B Curtis Land Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Cherokee Restaurant
Heard County 18-E Hugh J. Mickle Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D Dick D. Hudson Charles L. Crook Tuesday, 1-3, 7:00 Golf Land Restaurant
Hinesville 18-B William R. Reddish Eric J. Hutchinson Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Johnnie O. Camp Raymond Barrow Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Hubbard  18-E Roy D. Brown Ira Long Monday, 1-3, 6:15 Recreation Center
Ideal 18-E E. J. Smith Ira Kirkus Monday, 2-4, 7:30 Ideal Nursing Home
Ila 18-D Hollis L. Deason J. T. Thomaston Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F J. R. Mitchell E. D. Mason Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Wade Ward Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A A. D. Turner Paul Weatherby Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Jimmy E. Hix Henry O. Parks Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B F. Dade Kelley Roger K. Beedle Tuesday, 1-3, 7:00 Buccaneer Motel
Jesup 18-B Tom Raines Robert Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Kingsland 18-B Stanley Strickland Howard H. Davis Tuesday, 2-4, 7:00 Womans Club House
LaFayette 18-A William H. Brigman Nathan D. Hammett Sr. Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E William F. Holle Jr. Paul L. Hammett Jr. Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Robert R. Hargraves Clyde P. Brown Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B Claude Guice Kenneth Beasley Wednesday, 2-4, 12:00 Lions Den
Laurel Ridge 18-D William H. Worrell William A. Noble Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A W. Alton Ward Eugene R. Wells Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Lavonia 18-D James A. Thornton Bobby McMurray Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D George C. Norris Carlton Godfrey Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C W. Ralph Rogers Fred Hart Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C John H. Radcliff Jr. Bobby F. Wilson Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D E. T. Morgan Dana D. Lewis Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F Royce E. Thrift Ronald Clinton Hogan Thursday, 4, 7:30 Home Café
Locust Grove 18-E Charles R. Ward Charles P. McCarter Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Clifford H. Byrd Wendall H. Geiger Monday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Louisville 18-F Barton W. Williams Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumpkin 18-C Branch H. Barge Wiley C. Williams Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B Marvin Hartley Jr. Harold M. Rhoden Monday, 1-3, 7:00 Coleman House
Macon 18-E John Paulsen Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E Earl Pace Louis F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Hadden's Restaurant
Macon (Vine Ingle) 18-E John E. Sufferidge M. Royce Gordon Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Doyle L. Huff Robert C. Mooney Monday, 1-3, 7:30 The Rebel
Mansfield 18-F Darwin T. Vaghn Robert S. Peck Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A William M. Dodd William R. Blakley Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Richard Moon Stanley R. Kelley Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E Ignatius F. Murph Cliff C. Crowe Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D James E. Stowe Grady J. Bell Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F James W. Cook William J. Mareska Tuesday, 2-4, 7:30 Circle T Restaurant
Mc Caysville 18-A H. J. Davis D. R. Wagner Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E William Miller Jackie L. Lewis Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B Roy C. Smith Gilbert Jones Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Metter 18-B Don Cobb Billy Trapnell Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Glynn W. Saxon Joseph C. Patchen Jr. Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B James R. Polk Lamar Taylor Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F Bobby L. Murphy Robert T. Bentley Tuesday, 1-3, 7:30 Town & Country Restaurant
Millen 18-F John P. Bowers Rupert Gay Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D Lamar Adcock Goebel L. Owens Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E Sidney Lanier Larry H. Everett Tuesday, 2, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F Marvin Armistead Leroy Williams Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Moultrie 18-C Lester Norman Edwin J. Scull Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mountain Park 18-D James W. Johnson Sr. Leonard A. Cone Monday, 1-3, 7:30 Memorial Park Restaurant
Mt. Vernon- Ailey 18-B J. A. Leroy Jeff S. McRae Tuesday, 3, 8:00 Community House
National Hills 18-F Dr. Raymond T. Rufo Madison T. Woo Friday, 1-3, 8:00 Woolworths
Newington 18-F C. Wendall Austin C. Reginald Woods Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Lynn Sewell John J. Camp Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Joe W. Hayes James E. Thornton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D William R. Walker Archie C. Smith Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C Oscar Powell Kelly N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E Harry K. Wood J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F James W. Carson Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Edward Drawdy R. C. Cunningham Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B O. W. Cowart C. B. Sims Jr. Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C Thornton King D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B O. C. Highsmith Dewey E. Medders Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E Harrison E. Deason Forest L. Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Piedmont 18-C George W. Langford William J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Steer's Restaurant
Pike County 18-E John A. Osbult Robert E. Anderson Monday, 1-3, 8:00 Various
Pine Lake 18-D Carson W. Hagan Al J. Monroe Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Plains 18-C O. A. Williams Jr. William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 High School
Port Wentworth 18-B R. J. Lynn James W. McDaniel Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Poulan 18-C Clifford B. DuBois J. F. Porter Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Quitman 18-C William Felton Waters Jake N. Lazarus Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Herman O. Robinson Obie D. Howell Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D James W. Whipkey Andrew J. Medlin Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Horn A Plenty Restaurant
Reidsville 18-B Capt. Johnnie W. Robertson Kenneth H. McDonald Monday, 3, 7:30 Community House
Richmond Hill 18-B Lewis C. Gill A. J. Phillips Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E Herbert D. Galbreath Harvey D. Nelson Monday, 2-4, 7:30 Bar B Que Kichen
Rochelle 18-C Joe B. Jackson Ernest Barker Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A Ed J. Swint Jr. Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Ferris Lansford Andrew J. Stephens Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Robert H. Riley Ralph Bornheim Monday, 1-3, 7:30 Tom's Café
Royston 18-D Thomas L. Cawthorn Dr. Kenneth Morris Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
St. Mary's 18-B Oscar E. Wells Thad J. Smith Monday, 2-4, 7:30 Crab Shell Restaurant
St. Simons Island 18-B Lyle Meher Rudolph F. Embree Monday, 1-3, 7:30 Crew's Restaurant
Sandersville 18-F Ernest R. Avirett Wayne Lewis Friday, 1:00 Clinton Motel
Sandy Springs 18-A R. M. Powell H. B. Wynn Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Sardis 18-F John T. Wynne Hugh A. Bennett Thursday, 2, 7:30 American Legion   
Savannah 18-B Hoyt D. Jordan Henry A. Cullum Thursday, 1:00 Manger Hotel
Savannah (Port City) 18-B Edwin H. Nuscher Rollin P. Middlebrooks Jr. Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Vincent S. Stadnick W. Vernon Wynn Thursday, 2-4, 8:00 Myrtle's Café
Senoia 18-E J. H. Baggerly C. F. Hollberg lll Monday, 2-4, 7:30 Memorial Building
Shellman 18-C James L. Martin Harold L. Allen Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smithville 18-C Henry L. Young Jack E. Metcalf Thursday, 1-3, 8:00 Village Inn
Smyrna 18-A Don E. Lillie Charles E. Shumate Thursday, 1-3, 7:00 Weems Restaurant
Snellville 18-D Ray Roberts Claude Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D L. Stanton Duval E. Adair Read Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Cecil Jennings Jr. J. Clayton Stephens Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A Joe L. Poole Max C. Herring Monday, 1-3, 8:00 Mickey's Restaurant
Southside Community 18-E Walter D. Wilson Thomas M. Carr Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D John R. McGill Charles M. Rogers Monday, 2-4, 7:30 Bailey's Belvedere Restaurant
Sparta 18-F M. Elliott Ellis W. N. Watt Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B George W. Hatfield Jr. Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Ingram's Restaurant
Statesboro 18-B D. B. Franklin George E. Parker Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E D. M. Pridmore Jack R. Williams Tuesday, 1-3, 7:30 Bernice's Cafeteria
Stone Mountain 18-D W. L. Thomas Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 Memorial Hall Restaurant
Summerville 18-A O. G. Morehead Joe K. Stephenson Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Milton B. Gray Edward C. Breedlove Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F James M. Griner Ralph E. Waters Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Ray Shiver Max Willis Monday, 1-3, 7:30 Civic Room
Talbotton 18-E Homer B. Hobbs Gordon L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Roland E. Myers Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Tallulah Falls 18-D James F. Woodall Miller H. Franklin Monday, 2-4, 7:30 Georgia Power Company
Thomaston 18-E Fred M. Kitchens Jackie J. Arnold Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Paul Daughtry Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Town House Restaurant
Thomson 18-F J. W. Ashley William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Guy W. Musgrove John D. Pinkston Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D John L. Bishop Raymond A. Neal Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D Jimmy C. Taff Carlos C. Russell Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A Ronald E. Koon Billy J. Hayes Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Hubert G. Grist Jack W. Thompson Monday, 1-3, 7:30 Horn A Plenty Restaurant
Tunnel Hill 18-A Tom P. Smith Charles E. Baker Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Twiggs County 18-F James E. Beck Sr. James E. Bowman Monday, 2-4, 6:30 Jefferson Fire House
Twin City  18-F Roy D. Cowart Jr. F. Dickson Durden Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C O. Harold Owens Willie G. Goodroe Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union Point 18-F F. Sibley Bryan Jr. W. Larry Mauldin Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C George Daniel Charles M. Culpeper Tuesday, 12:05 Minchew's Restaurant
Valdosta Evening 18-C Charles M. Northcutt Jack L. Rowe Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B Elmo E. Miller Richard Crowe Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C John S. Akin Jr. Claude B. Greene Friday, 2-4, 8:00 Community House
Villa Rica 18-E Sam C. Anders Edward E. Tanner Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Grill
Wadley 18-F James A. Parker Ernest C. Pundt Monday, 1-3, 7:30 Holmes Hotel
Warner Robins 18-E Thurmon R. Burke Richard P. Kelsey Tuesday, 1-3, 7:30 Elks Club
Warwick 18-C Willie M. Merritt Harry L. Poole Tuesday, 2-4, 8:00 Masonic Lodge
Washington 18-F Olin C. Newby Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Phil E. Penn Daniel W. Miller Tuesday, 1:00 Cherokee Restaurant
Waycross (Okefenokee) 18-B Joseph C. Ballentine Edward L. Tyre Monday, 7:30 Cherokee Restaurant
Waynesboro 18-F George J. Holder David L. Poe Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A J. Mark Carr Hartford F. Grantz Tuesday, 1-3, 7:30 Dinner Bell
West Point 18-E Douglas L. Kelley William T. Thomas Wednesday. 12:45 Shawmut Cafeteria
Winder 18-D Sam G. Dunaway Allen E. Bentley Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Myron W. Willis Dale Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Community Building
Woodbine 18-B J. Lawrence Stanfield Daniel A. Williams Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E William R. McCoy Billy B. Knight Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A Denver Rainey Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Powerhouse Restaurant
Wrightsville 18-F Richard J. Lane Glynn P. Rogers Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024