Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1971-1972

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, William J. Bramblett, Rossville, Ga.
District Governor: District B, Don J. Surrency, Jesup, Ga.
District Governor: District C, Joseph E. Cox, Quitman, Ga.
District Governor: District D, Irving D. Hellenga, Toccoa, Ga. 1971-72
District Governor: District E, Hazel F. Faile, Macon, Ga. 282 Clubs
District Governor: District F, J. Emory Sayer, Augusta, Ga.
Council Chairman:  J. Emory Sayer, 18-F, Augusta, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Charles Batchler Melvin G. Frazer Monday, 1-3, 7:30 Sapps Café
Acworth 18-A George Trippe Lee B. Thomas Monday, 2-4, 7:30 Johnson's Restaurant
Adairsville 18-A Albert Edwards Reed Hobson Monday, 1-3, 7:30 High School
Adel 18-C John W. Lipsey Howard E. McLain Tuesday, 1-3, 12:00 Southland Restaurant
Adrian 18-F William Tyson John E. Tyson Thursday, 1, 7:30 Adrian Housing Corporation
Alapaha 18-C Rufus Powell Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C R. S. Yarborough George A. Bray Tuesday, 1:00 Hotel Gordon 
Albany Radium Springs 18-C Raymond Gotko Roland Ring Monday, 2-4, 7:30 New Albany Hotel
Alma 18-B Leroy Testin Jim Horne Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Kirby Cox William Booker Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C Harold Fears Charles Easom Monday, 1:00 Meadowbrook Restaurant
Arlington 18-C Mac Gaines Robert Schneider Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Simon B. Shingler J. William McLeod Thursday, 1, 12:00 Quality Restaurant
Athens 18-D J. Bryson Tanner Samuel L. Burgess Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens Classic City 18-D Vance Cecil Jr. Earl Howell Monday, 1-3, 7:30 Poss's Barbeque
Atlanta  18-A Zach Gravey Jr. Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta Buckhead 18-A William Sheperd Jr. Dent Acree Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
Atlanta Henry Grady 18-A Mack G. Bartlett Marvin N. Denson Monday, 2-4, 7:00 Davis Brothers
Atlanta Northeast 18-A Walton Wellons Leo Reteneller Thursday, 1-3, 7:00 Yaarab Shrine Temple
Atlanta Southwest 18-A Arlin Strickland Ronald M. Dresser Monday, 1-3, 7:30 The Flame Restaurant
Auburn Carl 18-D A. G. Etheridge Sr. Henry Clay Jr. Monday, 2-4, 7:30 Auburn Elementary School
Augusta 18-F Jack Widener J. Aubrey Reynolds Friday, 1:00 S & S Café
Augusta Forest Hills 18-F Manly F. Gilmer Kenneth W. Beckworth Tuesday, 1:00 McCormicks Café
Augusta Garden City 18-F Robert Wittke Melvin Roberts Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Irwin T. Terrell Marion T. Brennon Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D Carl Moon Ralph Parrish Thursday, 2-4, 7:00 Fran & Bills Restaurant
Baconton  18-D Coleman M. Haughton James B. Breedlove Monday, 1-3, 8:00 Community House
Bainbridge 18-C Ed Ruffin Allen Cowart Wednesday, 2-4, 12:15 Holiday Inn
Ball Ground 18-A John W. Wofford Charles H. Cook Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B Jack Allagood Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Mimosa Restaurant
Blackshear 18-B Gerald Crawford Sam B. Owens Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Lonnie Chester Woodrow Houston Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bonanza 18-E Robert W. King Herbert J. Reimers Thursday, 1-3, 7:30 Morrisonette
Bowdon 18-E Johnny Wiggins Joe B. Moore Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A James Williams Charles L. Carlock Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B George F. Stewart Emory A. Middleton Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Brookhaven 18-D Stephen Spears Charles Maupin Monday, 2-4, 7:00 Golfland Restaurant
Brunswick 18-B Daniel L. Hickey Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Crews Restaurant
Buchanan 18-E Frank Scott James V. Weldon Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
Buena Vista 18-E Cliff Hollis Herbert E. Tante Tuesday, 1-3, 7:30 High School
Buford 18-D Millard Peevy J. Leon Kimbro Thursday, 1-3, 7:00 Civic Center
Butts County 18-E Stanley Maddox Jimmy Landrum Tuesday, 2-4, 12:05 School
Byron 18-E Lawrence C. Collins Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Pierce Strickland Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Town House Restaurant
Calhoun 18-A Henry Owings Frank J. Burnette Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Leon Bryant Daniel Jones Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Robert E. Hughes Earl G. Ford Jr. Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Arnold R. Fowler William H. Seattle Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D Godon M. Telford Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Womans Club
Carrollton 18-E Allen Murrah R. J. Hightower Thursday, 12:00 Sunset Hill Country Club
Cartersville 18-A Joe Tilley Lindsay Johnson Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A William Hudson Hunter Stephens Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Centerville 18-E Joseph Halsted Frank Wadsworth Monday, 1-3, 7:30 20th Century Café
Chatsworth 18-A Harland Peeples Winfrey Weatherly Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chester 18-C R. I. White J. W. Bowen Tuesday, 2-4, 8:00 Chester Elementary School
Chickamauga 18-A Dan McDaniel Wade Salmon Thursday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Clarkesville 18-D R. W. Reeves Avery L. Morrison Tuesday, 1-3, 7:00 Tate's Restaurant
Claxton 18-B Charles Nelson Linwood P. Smith Thursday, 1-3, 7:30 C & J Restaurant
Clayton 18-D Berry Floyd Robert H. Philip Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B Robert W. Merritt Ernest E. Nicholson Monday, 1-3, 7:30 Womans Club
Cobb County 18-A Earl Smith John Bosher Thursday, 1-3, 12:15 Holiday Inn
Cochran 18-C Martin L. Bridges Robert P. Evans Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Sherman Applebaum James Paul Burroughs Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A Aaron W. Turner Thomas G. Wilson Wednesday, 1-3, 7:30 Woodward Academy
Colquitt 18-C William R. Fox Roy W. Bush Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E John W. Denny Louis P. Dowdell Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus East 18-E James A. McMullen William G. Southerland Tuesday, 1:00 Holiday Inn
Columbus Muscogee 18-E Duncan L. Chapman Paul H. West Jr. Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Jere Ayers Billy Daniel Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Raphael Barnett Walter Harper Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Robert M. Kelly Bobby Pemberton Monday, 1-3, 7:30 V. F. W. Club
Cordele 18-C Ralph West Emory Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Court House 
Cordele Evening 18-C Harold Burrell Harry Guest Tuesday, 1-3, 7:30 Wade Café
Cornelia 18-D Francis J, Morris Ray S. Barrett Tuesday, 2-4, 7:30 Panorama Restaurant
Covington 18-F William Henderson James Lord Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club
Crawford County 18-E Jack Dent John M. Tanner Thursday, 1-3, 7:30 County Agents Office
Cross Keys 18-E Robert O. Benge C. W. McMahon Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Virgil L. Foxworth Raymond L. Johnson Thursday, 1-3, 8:00 Andrew College
Dade County 18-A William K. Emerson Henry Elliott Tuesday, 2-4, 7:30 Wright's Restaurant
Dahlonega 18-D J. Martin Smith William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Randolph J. Hunt Eugene Benson Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Restaurant
Dalton 18-A Herbert Martin Charles Bevil Tuesday, Alt., 7:30 Ramada Inn
Dalton Noon 18-A Kenneth Kyle Ron Arnold Tuesday, 2-4, 12:00 Ramada Inn
Darien 18-B Charles Kirkland Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Herbert Baugh Thomas Rhames Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Billy Wallace Frank Roberts Monday, 1-3, 8:00 Dawsonville Café
Dearing 18-F Kenneth Usry Grover C. Garrison Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
Decatur 18-D W. Russell Morrison Eugene Sanders Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur North Decatur 18-D Joseph Halstead Richard Becker Monday, 2-4, 7:00 Sirloin Juction
Dexter 18-F Wallace Wright John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C Joe Kirkland M. Holley Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Robert Preston Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Gols Leaf Café
Douglasville 18-A Gust A. Suran Glenn K. McKenney Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A John F. Ingram Melville L. Moore Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Charles E. Bass Ottis N. Black Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Brooks Coleman Jr. William Peil Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Glynn Nichols Howard Wells Monday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Eastman 18-C Danny Pickett David Lawson Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Point 18-A Harmon Smith Carlos Hemperley Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Plaza Café
Echols County 18-C Jackie Carter Felton Coggins Monday, 2-4, 8:00 Community Center
Edison 18-C Calvin W. Schramm Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Charles R. White Ralph H. Adams Monday, 1-3, 7:30 Civic Center
Ellaville 18-C Benny W. Hambrick Gerald Johnson Tuesday, 2-4, 8:00 American Legion
Ellijay 18-A Danny Sanford Calvin Ward Tuesday, 2-4, 8:00 Top O Ellijay
Fitzgerald 18-C Dr. L. T. Roberts William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Flagview 18-A John King Bobby Mitchell Friday, 2-4, 8:15 Flagview Mobile Home Park 
Fleming 18-F William Edenfield Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Horne's Motor Lodge
Floyd County 18-A Cary Frazier Billy Baker Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B Laverne Crews Virgil H. Ellis Monday, 2-4, 7:30 American Legion Hall
Forsyth 18-E Hugh Mercer Dr. John Griffin Friday, 2-4, 6:30 Quaility Courts Motel
Forsyth County 18-D James D. Carnes Norman T. Miller Monday, 2-4, 7:30 Jack's Restaurant
Fort Gaines 18-C Jack Durham L. R. Hester Tuesday, 1-3, 12:00 Lindy's Fish Center
Fort Oglethorpe 18-A Gerald Sholl William Williams Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Fort Valley 18-E Alvin DeGraw William Phillips Tuesday, 1-3, 7:30 Bank of Fort Valley
Gainesville 18-D John D. Quinn William W. Banks Tuesday, 12:15 Holiday Inn
Garden City 18-B Dan R. Hart Amos Hathaway Tuesday, 2-4, 7:00 Garden City Community House
Georgetown 18-C Wagne Fiquett James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Glascock County 18-F William H. Wilcher Henry Sheppard Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Jack A. Rimes Jr. Joe T. Moody Monday, 1-3, 7:30 301 Restaurant
Gordon 18-F Emerson Dennard Herman L. Brooks Tuesday, 2-4, 7:30 Gordon Womans Club
Greensboro 18-F Bobby L. Voyles Fred L. Webb Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Thomas E. Campbell Harold Barron Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Thomas L. Huffman Herman Austin Thursday, 2-4, 8:00 Grovetown Teen Town
Hahira 18-C William Dickson Jimmy Parham Monday, 1-3, 7:30 Lions Den
Hampton 18-E Harold E. Dodgen Hugh H. Findley Monday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Hapeville 18-A Raymond Hoffman Thomas Hudson Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E Vance Smith Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D J. Byran Cobb Howell Roberts Tuesday, 1-3, 7:30 Shingle Inn
Hawkinsville 18-C Kenneth Morris Lonnie E. Slade Tuesday, 12:05 Dairi O
Hazlehurst 18-B Charles Overstreet Billy G. Taylor Tuesday, 1-3, 7:30 Ranch House Restaurant
Heard County 18-E Steve Echels Hershel L. Dowdy Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D Doug R. Scheidt Albert Woelfle Tuesday, 1-3, 7:00 Golfland Restaurant
Hinesville 18-B Jack T. Norwood Walter H. Cohan Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Allan Dobson George C. Holroyd Monday, 1-3, 12:00 American Legion
Homer 18-D Sam White Bobby Lewallen Monday, 3, 7:30 Tiny Town Restaurant
Ideal 18-E Ira Kirkus Harvey L. McCarty Monday, 2-4, 7:30 Lions Club
Ila 18-D Charles Bennett David Fitzpatrick Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F John R. Mitchell Elton D. Mason Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Emory Jones Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A Edward L. Stevens Robert Satterfield Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Thomas C. Wilbanks Travis W. Taylor Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Tom L. Scott William N. Stakley Tuesday, 1-3, 7:00 Buccaneer Motor Lodge
Jesup 18-B Don Corbitt Leland Burt Tuesday, 6:45 Holiday Inn
Jones County 18-F Robert H. Wells David E. Oxley Thursday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Kingsland 18-B Roscoe Mullis Howard Davis Tuesday, 2-4, 7:00 United Methodist Church
LaFayette 18-A A. R. Fortune William Rogers Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Thurmon E. Duncan Steve E. Kilgore Tuesday, 12:30 Down Town
Lakeview 18-A Charles E. Proctor Sr. Thomas L. Shivers Monday, 2-4, 7:00 Lakeview School
Lanier County 18-B Thomas Kell Kingsley Whitsett Wednesday, 2-4, 12:00 Laco Restaurant
Laurel Ridge 18-D Hayward Toney James E. King Tuesday, 1-3, 6:45 Sirloin Juction
La Vista 18-A J. William Flynt Augustus M. Langford Thursday, 2-4, 7:00 Dunk n Dine Restaurant
Lavonia 18-D Cleveland N. Tyson Eugene V. Medernach Tuesday, 1-3, 7:00 Meredith Manor Hotel
Lawrenceville 18-D John Thomas Thomas Williford Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leesburg 18-C Jack M. Fore J. David Halstead Monday, 1-3, 7:30 American Legion
Lilburn 18-D B. L. Dunkleberger Ellis F. Britt Thursday, 2-4, 7:30 Mark Inn
Lincolnton 18-F Gordon Biggerstaff Roy L. Varner Thursday, 4, 7:30 High School
Lithonia 18-D Billy Johnson Louis T. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Granny's Kitchen
Locust Grove 18-E Bobby Craig Henry McClendon Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D John King Raymond Thraser Monday, 2-4, 8:00 American Legion
Louisville 18-F Sammie Arrington Norman Gulley Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumpkin 18-C Paul F. Covin Adrian L. Anglin Monday, 1-3, 7:00 June's Motel Restaurant
Lyons 18-B Ronald Widener Harold M. Rhoden Monday, 1-3, 7:00 The Cabaret
Macon 18-E West Holtzclaw Mason Zuber Tuesday, 1:10 Macon Health Club
Macon Rutland 18-E Charles D. Shepard Lewis E. Gordy Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Macon Vine Ingle 18-E Dr. Eugene L. Hofstadter John W. Talley Tuesday, 7:30 Pinebrook Inn
Madison 18-F Grady Gill Eugene Sidwell Monday, 1-3, 7:30 V. F. W. Club
Manchester 18-E George Gross Willis Hall Tuesday, 1-3, 7:30 Manchester Hotel
Mansfield 18-F M. D. Bledsoe Robert H. Stanton Jr. Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A C. Jack Brown William Dodd Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta East Marietta 18-A William Bailey Stanley R. Kelley Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E John Bickley Clyde Skipper Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D Bob Stovall Darrell Harper Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F John Smith John Phillips Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Marinez Restaurant
Mc Caysville 18-A Ronnie Jabaley Alvin Scholes Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E J. Fred Moore Charles R. Elliott Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Mc Rae 18-B Lawrece Mountjoy Joseph Harbin Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Menlo 18-A Edwin Thompson Wallace Martin Monday, 1-3, 8:00 School Cafeteria
Metter 18-B Jesse R. Morgan Jr. Marion J. Fulghum Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Hugh Saxon Jr. John Thurman lll Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B George Crumpler Frank Graves Monday, 3, 8:00 Milan School
Millen 18-F Charles Hatcher Rupert Gay Monday, 2-4, 8:00 Lani Restaurant
Monroe 18-D Russell Jackson Clifford Peters Monday, 2-4, 7:30 V.F.W. Club
Montezuma 18-E Billy Roberts Ray Lanier Tuesday, 2, 7:00 Woman's Clubhouse
Montgomery County 18-B Ben H. Maybin Bob J. Neil Thursday, 1-3, 7:30 Frank's Country Kitchen
Morrow 18-F Derrell Turner Marvin Armistead Tuesday, 2-4, 7:30 Weyman's Restaurant
Moultrie 18-C Carl Jeter James Smith Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mountain Park 18-D Bill Dickinson Ernest Guined Monday, 1-3, 7:30 Pine Needle Club House
National Hills 18-F Thomas L. King Joseph J. Rogers Friday, 1-3, 8:00 Guest House Café
Newington 18-F Charles Reginald Woods Charles X. Lee Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Lindsay Waters John J. Camp Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Harold Medlock Grover Morris Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D Leroy Eller Herbert Gable Monday, 2-4, 7:30 Horne's Restaurant
Ocilla 18-C A. J. Robinson Keely N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E Bobby Trussell Floyd W. Rooks Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F James N. Dobbs Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Cleve Hyers Raymond C. Cunningham Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B William Earl Brett Leslie S. McPhee Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C Jack Cook Dorman Faulkner Tuesday, 2-4,12:05 Floyd Hotel
Perry 18-E Samuel Brannan Forest L. Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 Colonial Manor Restaurant
Piedmont 18-C Curtis Bramlett William J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Pennant Restaurant
Pike County 18-E John Gregg Bobby Harrison Monday, 1-3, 8:00 Harry's
Pine Lake 18-D Spivey T. Fuller Terry V. Martin Tuesday, 2-4, 8:00 Granny's Kitchen
Plains 18-C George Harper William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 Lions Club Building
Port Wentworth 18-B Charles Moore George Timmerman Friday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Poulan 18-C John F. Porter Lyndel E. Ford Thursday, 2-4, 7:30 Poulan School
Quitman 18-C Wayne Carroll Marion M. Folsom Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Cecil J. Smith Keith Powell Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Wayne Lisle Robert Wilson Tuesday, 2-4, 7:00 Sirloin Juction
Reidsville 18-B Ralph E. Stewart W. M. Puckett Monday, 3, 7:30 Garden Club
Richland 18-C Billy Poteet Sidney Watson Monday, 2-4, 7:00 Steak House Restaurant
Richmond Hill 18-B Andrew J. Phillips John V. Murphy Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Rincon 18-B Issaic J. Robertson Don M. Anderson Monday, 1-3, 7:30 Shake & Burger Restaurant
Riverdale 18-E Roy Butts Harvey Nelson Monday, 2-4, 7:30 Tara Buffet
Rochelle 18-C Norman D. Fitzgerald Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 High School
Rome  18-A R. Bradshaw Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Ralph H. Henson Charles E. Warren Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Dr. R. B. Garrett James O. Good Jr. Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Royston 18-D James D. Dickson Paul Crawford Thursday, 1-3, 7:30 Tom's Café
St. Mary's 18-B Gene Johnson W. J. Pyron Monday, 2-4, 7:30 Larry's Snack Bar
St. Simons Island 18-B Joe E. Shelby Marion McKendree Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Sandersville 18-F Robert Bickham Wayne E. Lewis Jr. Friday, 1:00 Arcade Restaurant
Sandy Springs 18-A Thomas R. Davidson Art R. Dugger Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
Savannah 18-B Benjamin J. Byrd Jr. James T. Meadows Thursday, 1:00 Downtowner Motel
Savannah Port City 18-B Worth Barney Robert Bovee Tuesday, 7:00 Downtowner Motel
Screven 18-B Vincent Stadnick Curtis Griffis Thursday, 2-4, 8:00 Community Center
Senoia 18-E Dan Chambless Clyde Lunsford Monday, 2-4, 7:30 Legion Building
Shellman 18-C W. E. Hibbard Edwin E. Lay Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A Joe Reynolds Joe R. Mathis Thursday, 1-3, 7:00 Belmont Restaurant
Snellville 18-D Randolph Moore Claude Bates Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Dr. Larry E. Farmer Eugene Adair Read Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Arthur B. Walden Ralph E. Burgess Thursday, 2-4, 7:00 Community Club
South Cobb 18-A Lee Partain Lloyd Gillham Monday, 1-3, 8:00 Palm's Restaurant
Southside Community 18-E Joseph H. Chambless W. Raymond Hall Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D John Watson John Epperson Monday, 2-4, 7:30 Steak Manor
Sparta 18-F Jack Hill Harry M. Hutcheson Wednesday, 1:00 Community House
Springfield 18-B J, Hilton Knight Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Elementary School
Statesboro 18-B H. P. Jones Jr. J. Mooney Prosser Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E James Phillips James W. Carter Tuesday, 1-3, 7:30 Bernice's Cafeteria
Stone Mountain 18-D Aubrey L. Williams Thomas E. Rawlins Thursday, 2-4, 7:30 Granny's Kitchen
Summerville 18-A F. Boney William E. Stephenson Tuesday, 1-3, 7:30 M & M Cafeteria
Swainsboro 18-F Raymond L. Evors Julian H. Evans Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Charles R. Anderson Rupert L. Aaron Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Ottis Willis Elmo Agoos Monday, 1-3, 7:30 Luke's Restaurant
Talbotton 18-E Gary Page Gordon L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Rev. Samuel Skaggs Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Tallulah Falls 18-D Scott A. Kerr G. Melvin Smith Monday, 2-4, 7:30 Community House
Thomaston 18-E O. Kirk Straughan Courtney E. Phelps Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Hubert L. Ashley Thomas R. Rehberg Thursday, 7:30 Shrimp Boat
Thomson 18-F J. Gordon Hilliard William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Mose Turner lll Billy R. Wiseman Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Wayne Payne Claude Smith Tuesday, 2-4, 7:00 Sheraton Motor Inn
Towns County 18-D Clay Dotson John Acess Wednesday, 2-4, 7:30 Young Harris College
Trion 18-A Ronald Ragan Robert Bennett Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Franlin Barton Roger A. Vonland Monday, 1-3, 7:30 Mathew's Cafeteria
Tunnel Hill 18-A David Blackwell Alfred M. Griffin Monday, 2-4, 7:30 Masonic Lodge
Twiggs County 18-F Al Land Jr. Douglas Chance Monday, 2-4, 6:30 Big A Restaurant
Twin City  18-F Hardenman R. Durden  Charles L. Atkinson Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C Frank B. Giles Marvin Ragan Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union County 18-D Charles Conley Dean Self Tuesday, 1-3, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F George W. Pickett Emory Garrett Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Marvin Mullis Clement C. Green Jr. Tuesday, 12:05 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C Robert Cork Tommy Stalvey Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B James W. Sims Dennis H. Lloyd Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Charles R. Stephens Claude B. Greene Friday, 2-4, 8:00 Burton's Motor Inn
Villa Rica 18-E Jack Bell Henry H. Boddie Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Grill
Wadley 18-F Jimmie Tarver Pete F. Anderson Monday, 1-3, 7:30 Wadley Café
Warner Robins 18-E E. L. Greenway Edward Levins Tuesday, 1-3, 7:30 20th Century Café
Warwick 18-C G. Moore William H. Cook Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Club
Washington 18-F Melvin P. Kopecky Charles Jordan Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B J. Floyd Thomas William H. Hopkins Jr. Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross Okefenokee 18-B Milton Harper Edward L. Tyre Sr. Monday, 7:30 Holiday Inn
Waynesboro 18-F Louis Salemi Ernest Jones Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A Charles O. Goodwin John F. Clonts Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Davis House Cafeteria
West Jackson 18-D Willis T. Ledford Horace J. Healan Thursday, 1-3, 7:00 Braselton Womans Club
West Point 18-E Garner Hollman William T. Thomas Wednesday. 12:45 Whitley's Club House
White County 18-D Edwin R. Cathey Edward P. Cantrell Monday, 2-4, 8:00 Alpine Valley Inn
Winder 18-D Blain L. Shepley Allen E. Bentley Thursday, 2-4, 7:15 Lions Club Building
Winterville 18-D James A. Melton William T. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B Edwin Brock Ralph P. Tittle Monday, 2-4, 7:30 Speck's Restaurant
Woodbury 18-E Byron Todd Alton Lawton Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Club House
Woodstock 18-A Jules S. DeNeerguard Howell T. Stenger Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
Wrightsville 18-F M. Skinner Eugene Attonay Tuesday, 2-4, 6:30 Alice's Drive In

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024