Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1977-1978

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Charles L. Pickell, Dalton, Ga.
District Governor: District B, Chris A. Barbieri, Savannah, Ga.
District Governor: District C, Gary Cullens, Thomasville, Ga.
District Governor: District D, Ken Massingale, Decatur, Ga. 1977-78 Clubs: 313
District Governor: District E, Hubert F. Stubbs, Columbus, Ga.
District Governor: District F, J. Gordon Hilliard, Thomson, Ga.
Council Chairman: Gary Cullens, 18-C, Thomasville, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C D. Cecil Keene H. Smith Fowler Monday, 1-3, 6:30 Abbeville Nursing Home
Adairsville 18-A John T. Brodie Reed Hobson Monday, 1-3, 7:00 Ramada Inn
Adel 18-C Maneus F. Courtney, Jr. Buford M. Fulford Tuesday, 1-3, 12:00 King Frong Restaurant
Adrian 18-F John R. Gillis Wilbur Stephens Thursday, 7:00 Housing Corporation
Alapaha 18-C Alvin H. Riner Phillip Hoffman Monday, 2-4, 8:00 The Club House
Albany 18-C Marion Martin Bobby H. Rogers Tuesday, 1:00 Downtowner Motor Inn
Alma 18-B B. A. Bishop Wilfred B. Smith Monday, 7:30 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Albert E. Johnson Richard B. Johnson Thursday, 2-4, 7:30 Alpharetta Masonic Lodge
Americus 18-C Joe Mathews Wade H. White Tuesday, 1-3, 7:30 The Best Western Motel
Arlington 18-C Billy Broadway Harvey Causey Monday, 2-4, 7:00 The Community House
Athens (67) 18-D Millard Havener W. Luther Brock Thursday, 1:00 Holiday Inn
Atlanta 18-A Hinson McAuliffe Harold J. McNary Friday, 12:15 Top of the Mart Restaurant
Auburn-Carl (17) 18-D Jack Knight David F. Hawthorne Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Augusta 18-F Franklin T. McKnight Walker L. Dupree Tuesday, 1:00 Towers Motor Inn
Austell 18-A J. K. Jones Homer W. Brannon Monday, 2-4, 7:00  Effie's
Baconton 18-C George F. Pickett James B. Breedlove Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C C. B. Hester, Jr. Dennis Walker Wednesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Ball Ground 18-A Edwin M. Popham Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B Robert L. Moody Forcial A. Hilton Monday, 1-3, 7:30 Nanny's Kitchen
Bethesda (12) 18-D Ray D. Cox Gerald E. Yoder Monday, 2-4, 7:00 Buffet & Tea Room
Blackshear 18-B Rev. Brooks Hampton Gerod Crawford Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Olin Thompson William F. Knight Tuesday, 2-4, 12:00 The Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Roland E. Waller Johnny L. Allen Thursday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Bonanza 18-E Charles H. Northway Bobby J. Sims Thursday, 1-3, 7:30 Bonanza Steak Pit
Bowdon 18-E Stephen L. Sproul Paul Widener Tuesday, 1-3, 7:00 Red Barn Oyster Bar
Bowman (15) 18-D John D. Faulkner Charles E. Chandler Thursday, 2-4, 8:00 Goshen Community Center
Boynton 18-A James I. Dietz Joel McDonald Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B B. Lamar Brantley Emory A. Middleton Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E James R. Otwell Clark H. Stapler Tuesday, 11:30 Holiday Inn
Brookhaven (17) 18-D John M. Higgins, Jr. William B. Owens, Sr. Monday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Brunswick 18-B James H. Rogers Randy Johns Monday, 1:00 Galley Restaurant
Buchanan 18-E Eldred C. Huff Earlis B. Mobley Thursday, 2-4, 7:00 Buchanan Woman's Club Building
Buckhead 18-A J. Randolph Cherry A. M. Redd, Jr. Monday, 2-4, 7:00  Fox & Hounds Restaurant
Buena Vista 18-E Flem Smith John Yarbrough Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford (39) 18-D William R. Wiley William H. Hannah Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Center
Bulloch 18-B Ramond L. Durden Linwood H. McNure Tuesday, 1-3, 7:30 House of Sirloin
Butts County 18-E Richard K. O'Hara George L. Weaver Thursday, 2-4, 12:00 Jackson Clubhouse
Byron 18-E Harris Sledge Sidney B. Eubanks Thursday, 1-3, 7:30 Byron School Lunchroom
Cairo 18-C Wilkes Nichols Glenn Morrell Tuesday, 1-3, 7:30 The Towne House Restaurant
Calhoun 18-A Richard Lowery Charles Williams Tuesday, 2-4, 7:30 Ramada Inn
Calvary 18-C Wayne Windham James R. Maxwell Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Jim Lapham Jimmy E. Owens Tuesday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Charles L. Cash Paul D. Boring Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest Inn Restaurant
Carnesville (33) 18-D Roger H McConnell Robert F. Sullivan, Jr. Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust Company on the Square
Carrollton 18-E Jewell G. Bryson Judd A. Webb Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Cartersville 18-A A. Lee Smith John Taylor Tuesday, 12:15 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Roger Vincent Leon Morris Monday, 1-3, 7:00 Wayside Inn
Centerville 18-E Russel H. Nelson Bill Reynolds Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Chatsworth 18-A John W. Peeples Curtis G. Love Tuesday, 2-4, 7:30 Chatsworth Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley 18-A Carl L. Ellis James D. Carroll Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Chester 18-C Stuart H. Floyd Wendell Graham Tuesday, 2-4, 8:00 The Community House
Chickamauga 18-A Norman Hunter Jackson Cecil Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Building
Clarkesville (36) 18-D Conny H. Shirley Ronald W. Waters Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Classic City (Athens) (24) 18-D Ellis Garrett George W. Krumm Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Claxton 18-B Billy Daniel Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 8:00 Rest Haven Restaurant
Clayton (37) 18-D Walter J. Van Nus Robert H. Philip Thursday, 1-3, 7:00 Heart of Rabun Motel
Clinch County 18-B John F. Hughes Michael Nickle Monday, Alt., 7:00 Homerville Womens Club
Cobb County 18-A William A. Dornbos Tommy Turner Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn
Cobbtown 18-B Vaughan Lanier Charles L. Coleman Monday, 2, 7:30 Cobbtown Restaurant
Cochran 18-C James A. Robinson Dr. Melvin Michael Tuesday, 1-3, 7:30 Sawyers Restaurant
Cohutta 18-A Richard H. Stein Bill Pritchard Wednesday, 1-3, 7:30 Masonic Lodge
Colbert (18) 18-D Ottis A. McGinnis James P. Shetterly Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Building
College Park 18-A Charles Ratterree Howard A. Hoffer, Jr. Wednesday, 1-3, 7:30 Shoney's Restaurant
Collins 18-B Billy Alexander Joe E. Singleton, Jr. Tuesday, 4, 7:30 Methodist Church Annex
Colquitt 18-C James D. Minix Roy W. Bush Tuesday, 1-3, 12:00 Colquitt Youth Center
Columbus 18-E Jim Ham Louis P. Dowdell Tuesday, 12:30 Ralston Towers
Columbus East 18-E Robert N. Simmons Anthony A. Couture Thursday, 2-4, 12:00 Ireland's Restaurant
Columbus Evening 18-E James R. Mason David J. Rodriguez Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Columbus Muscogee 18-E Herbert R. Johnston Howard P. Johnston Monday, 12:45 Ralston Towers
Comer (19) 18-D Willard W. Smith Harold D. Cannon Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House 
Commerce (45) 18-D J. Walter Eubanks Jerry T. Hardy Tuesday, 2-4, 7:30 Piedmont Restaurant
Conyers 18-F Hugh B. Duling Lee H. Cronan Monday, 1-3, 7:00 VFW Hall
Cordele 18-C Jerry Johnson Bobby W. Davis Tuesday, 12:00 The Community Club House
Cordele Evening 18-C Alton B. Churchwell Tommy M. Coleman Tuesday, 2-4, 7:30 Atwade's Cafeteria
Cornelia (18) 18-D Bill Morris Walter Paul McNeal Thursday, 1-3, 7:00 Panorama Restaurant
Covington 18-F Charles Y. Hodges Melvin L. Harter Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E J. P. Giles Vernon Alligood Thursday, 1-3, 7:30 Crawford County Extension Office
Cusseta 18-E Paul J. Coleman Ray J. Wright Tuesday, 2-4, 8:00 Millers Cabin
Cuthbert 18-C Leon C. Patterson C.O. Johnson, Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Irvins Restaurant
Dade County 18-A Cecil McKaig Russell Brown Tuesday, 2-4, 7:30 Wright's Restaurant
Dahlonega (23) 18-D A. Gene Westmoreland, Jr. William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Mike R. Dugan Tony Wilson Thursday, 1-3, 7:30 Alfredo's
Dalton 18-A James E. Smith Stephen A. Hair Tuesday, 1-3, 7:30 Uptown Country Restaurant
Dalton Noon 18-A Gordon C. Morehouse Gary E. Fox Tuesday, 2-4, 12:00 Best Western Motel
Darien 18-B Walter E. Ethington Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Hiram Peeler Howard Oliver Tuesday, 8:00 Lions Club House
Dawsonville (29) 18-D Don D. Gordon George E. David Monday, 1-3, 7:30 Dawsonville Café,
Dearing 18-F Lindy McTier Lemuel R. Brooks, III Monday, 2-4, 7:30 Dearing Elementary School
Decatur (65) 18-D Harace N. Franklin Robert K. Chandler Tuesday, 2-4, 7:00 Dekalb Federal Savings & Loan
Dekalb Central (11) 18-D Ralph Parrish Cecil E. Cochran Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Dexter 18-F Ray Holland Randall E. Bryon Thursday, 3, 7:30 Northwest Elementary School
Donalsonville 18-C Gilbert M. Kelly Leon A. Barnes Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C William W. Arrowood Charles O. Newton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Hall
Douglas  18-B B. Carlyle Ramsey Jean P. Barnett Tuesday, 12:30 Douglas Country Club
Douglasville 18-A Douglas G. Landrum Marshal H. Green Tuesday, 2-4, 7:00 78 Steak House
Druid Hills (48) 18-D Robert E. Atwater, Jr. Steven J. Edwards Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Ron Bell Ed Luttrell Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Duluth (25) 18-D Lanier Nelms Donald Jim Butler Thursday, 2-4, 7:15 Duluth Lions Club Community Center
Dunwoody (43) 18-D Marion L. Young Ernest B. Cary Monday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
East Marietta 18-A Henry E. Bohn Stanley R. Kelly Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
East Point 18-A Robert D. Astin Claude W. McManus Thursday, 1-3, 7:00 The Hospitality Motor Inn
Eastman 18-C Robert Carroll Gene Dennis Tuesday, 12:00 The Club House
Echols County 18-C Willie C. Collier William C. Fincher Monday, 2-4, 7:00 Gold Plate Restaurant 
Edison 18-C Richard H. West Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 Calhoun Country Club
Elberton (29) 18-D Jimmy Johnson Henry E. Moore Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Bobby J. Anderson Paul T. Tondee Tuesday, 2-4, 7:30 American Legion
Ellijay 18-A Letchwich Watkins Benjamin E. Roberts Tuesday, 2-4, 7:30 Top of Ellijay
Fitzgerald 18-C Rick Bostelman Joseph C. Phillips Tuesday, 12:30 Colonial House Restaurant
Fleming 18-F Dewey B. Marsh Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 7:30 Hungry Bull
Floyd County 18-A Clyde A. Blalock Kermit B. Felker Tuesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Folkston 18-B S. Michael Little Thomas R. Tillman Monday, 2-4, 7:30 Howard Johnson Restaurant
Forest Hills 18-F Clavin H. Geer Rod D. Caldwell Tuesday, 1:00 Red Lion Pub
Forsyth   18-E Dr. John Griffin W. Clayton Lancaster Monday, 2-4, 7:00 Quality Courts Restaurant
Forsyth County (46) 18-D Harvie M. Jordan R. Morris Thomas Monday, 1-3, 7:00 Smith's Restaurant
Fort Gaines 18-C Earl Davis Raymond Chance Thursday, 1-3, 7:30 Tommy's & Lindy's
Fort Valley 18-E Larry C. Hanson C. V. Glisson Tuesday, Alt., 7:30 Bank of Fort Valley
Gainesville (108) 18-D Richard W. Riley William W. Banks Tuesday, 12:00 Holday Inn
Garden City 18-B Billy Drinkwater Joseph E. Hinely, Jr. Tuesday, 2-4, 6:30 Garden City Community Center
Garden City (Augusta) 18-F Lee Morris David Jerram Monday, 7:30 Thunderbird Inn
Georgetown 18-C James J. Gary Eugene O. Gary Thursday, 3, 8:00 Ranch Restaurant
Georgia Tech 18-A Robert W. Wildberger Gregory P. Haas Monday, Alt., 6:30 Student Center
Glascock County 18-F Yawn F. Thomas Randall H. Tanner Monday, 1-3, 8:00 Glascock County School
Glennville 18-B Douglas Oxford, Jr. Reginald D. Collins Monday, 1-3, 6:30 Glennville Garden Club House
Golden Isles 18-B Marvin Pipkin Jack T. Norwood Thursday, 1-3, 7:30 The Peddler
Greensboro 18-F David Kopp Eddie L. Alexander Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Mervin T. Crutchfield Fred E. Dutton Thursday, 2-4, 7:30 Griffin Moose Lodge
Grovetown 18-F Amiel C. Cook Samuel Carver Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C Bill Wilkins Billy Reddy Monday, 1-3, 6:30 Lions Club Den
Hampton 18-E Robert H. Whitaker Hugh H. Findley Thursday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hapeville 18-A J. Aubrey Lewis, Jr. Henry H. Harrell, Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F Bobby Culpepper James R. Grice Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club Building
Harris County 18-E Bryan Patrick James W. Cochran Monday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell (46) 18-D David Little Douglas Cleveland Tuesday, 1-3, 7:00 Walters Cafeteria
Hawkinsville 18-C Marvin W. Duncan Bobby Shepherd Tuesday, 12:00 The Steak House 
Hazlehurst 18-B Elisha M. Wilkes Curtis C. Land Tuesday, 1-3, 7:00 The Ranch House
Heard County 18-E Guy Atkinson Lewis Gore Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Henderson Mill (21) 18-D Doyle K. Bell Warren Blackwell Tuesday, 1-3, 7:15 El Chico's Restaurant,
Henry Grady 18-A Elton Sanders Fred Wilenchek Monday, 2-4, 7:30 Old Hickory House Restaurant
Hinesville 18-B David Steele Lewis V. Johnson Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hoganville 18-E M. E. Lee J. Marvin Madden Monday, 1-3, 12:00 Ebenezer Presbyterian Church
Ideal 18-E Chrlie H. Griffin Harvey L. McCarty Monday, 2-4, 7:00 Ideal Club House
Ila (26) 18-D Felix P. Graham Tommy Lackey Thursday, 2-4, 7:00 House of Food
Iron City 18-C Eugene Hornsby Charles H. Lane Tuesday, 2-4, 8:00 Four Seasons Restaurant
Irwinton 18-F Henry T. Ford Elton D. Mason Monday, 2-4, 6:30 Legion Lions Building
Jacksonville 18-B Waverly Larkey Charles Jones Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Robert C. Satterfield William A. Gooch Thursday, 2-4, 7:00 Bonnie & Ed's Restaurant
Jefferson (51) 18-D Charles J. Freeman Leonard A. Ginn Monday, 2-4, 7:00 Ken's Restaurant
Jekyll Island 18-B Wayne R. Morrow John F. Trevor Tuesday, 1-3, 6:30 Wanderer Motel
Jesup 18-B David H. Howard Don J. Surrency Tuesday, 1-3, 6:45 Captain Joe's Seafood Restaurant
Jones County 18-F Henry Grady O'Tyler Robert H. Wells Thursday, 2-4, 7:00 Town House Restaurant
Jonquil City 18-A Ken Chalker Robert Keys Tuesday, 1-3, 12:00 Western Sizzler
Kingsland 18-B W. H. Ellis Wilton L. Gibson Tuesday, 2-4, 7:00 Kingsland Lions Club Building
LaFayette 18-A Henry A. Brown Charles N. Pursley Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
LaGrange 18-E Harrell Hardy John R. Spinks Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lakeview 18-A Bill Thomas T. L. Shivers Monday, 2-4, 7:00 Crista's Restaurant
Lanier County 18-B Richard B. Young Edwin L. Albrecht Wednesday, 2-4, 12:00 Various
Laurel Ridge (27) 18-D John W. Grimes James E. King Tuesday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Gold Room
LaVista (24) 18-D Joseph Canup Lewis W. DeJarnette Tuesday, 2-4, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
Lavonia (35) 18-D E. V. Medernach Joe M. Graves Tuesday, 1-3, 7:00 City Café
Lawrenceville (25) 18-D John C. Childs G. T. Young Tuesday, 2-4, 7:00 Bonanza Restaurant
Leesburg 18-C John H. Radcliffe, Jr. Jack M. Fore Monday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Liberty Coastal 18-B Gerald C. Holman Theodore J. Rumann Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dorchester School
Lilburn (35) 18-D Thurman K. Sorrow Ellis F. Britt Monday, 1-3, 7:00 Lilburn Elementary School
Lincolnton 18-F Patrick M. O'Connor Roy L. Varner Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia (38) 18-D John H. Ford Bobby W. Gresham Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella 18-E Richard E. Hamlin, Jr. Robert Campen Monday, 2-4, 7:30 Various
Locust Grove 18-E David G. Underwood Robert E. Higgins Monday, 2-4, 7:30 Locust Grove Primary School
Loganville (30) 18-D Richard Woodall Lanier Johnson Monday, 1-3, 7:00 Haulk's Restaurant
Long County 18-B Harold Tatum Blakely Thornton Thursday, 2-4, 7:30 Various
Louisville 18-F Wesley New Steve J. Yonchak Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Building
Lumber City 18-B Tamie H. Crawford James A. Rigsby Monday, 1-3, 7:30 Community House
Lumpkin 18-C Robert F. Baxter Charles L. Henson Monday, 1-3, 7:30 June's Restaurant
Luthersville 18-E Cullen R. Patton Leroy Norwood Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Lyons 18-B Wilbur R. Stewart John W. Adams Monday, 2-4, 7:30 Various
Macon 18-E Benjamin C. Bewton, Jr. Shep Marsh Tuesday, 1:15 Macon Health Club
Macon Cross Keys 18-E B. S. Tinsley C. W. McMahon Thursday, 1-3, 7:30 Artic Circle
Macon Rutland 18-E Gary Tucker Hugh L. Nelsler Thursday, 1-3, 7:30 Rutland Community Center
Macon Southside 18-E Jerry M. Payne Thomas M. Carr Tuesday, 2-4, 7:30 YMCA
Macon Vine-Ingle 18-E Jesse Kite, Jr. M. Royce Gordon Tuesday, 1-3, 7:00 Ramada Inn North
Madison 18-F Alrin White William G. Adair Tuesday, 2-4, 7:30 Madison VFW
Manchester 18-E James D. Belk Willis H. Hall Monday, 1-3, 7:00 Warm Springs Restaurant
Marietta 18-A Dr. Hugh S. Kinard, Jr. William M. Dodd, III Thursday, 2-4, 7:00 YWCA
Martin (19) 18-D Donald G. Foster John O. Goodwin Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Earl E. Hair Joe S. McKenney Thursday, 1-3, 7:30 Bar-B-Cue Barn
McCaysville 18-A G. G. Barnett Joseph E. Huskey Tuesday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E Don Cardell Jackie Mercer Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
McRae 18-B Eddie Selph Billy Fowler Monday,12:15 McGinty's Restaurant
Menlo 18-A Doyle Waters Ed C. Thompson Monday, 1-3, 8:00 Menlo School
Metter 18-B Kennth W. Bryant James O'Brien Tuesday, 1-3, 7:30 Metter Motel
Midville 18-F W. Jack Trawick Robert E. Evans, Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 McKinney Pond
Milan 18-B Jack B. Wetherington Rabun Crumpler Monday, 3, 7:00 Milan Lions Community House
Milledgeville 18-F Mac Johnson Robert E. Riddle, Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Days Inn Restaurant
Millen 18-F Carter A. Exley Lamar B. Gay Monday, 2-4, 7:30 Community House
Monroe (39) 18-D Robert J. Fangman Howard T. Green Monday, 2-4, 7:30 V.F.W. Dining Room
Montezuma 18-E Donald L. Lamberth Jim B. Harris Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Montgomery County 18-B Edward Richardson Leon B. Collins Thursday, 1-3, 7:30 Frank's Country Kitchen
Morrow 18-E Charles R. Christopher Robert A. Kluck Thursday, 2-4, 7:30 Po Fisherman's Restaurant
Moultrie 18-C Frank Hanna Roscoe M. Stallings Monday, 7:00 The Colquitt Hotel
Mountain View 18-A Darrel R. Forrester Thomas C. Galbraith Monday, 2-4, 7:00 Mountain View School
Nashville 18-C George Hughes Howard E. Yancey Thursday, 1-3, 8:00 The Berrin County High School
National Hills 18-F Gary L. Wilkes Wallace M. Dorn, III Friday, 1-3, 7:45 Ramada Inn West
Newington 18-F Harry E. Sheppard, Jr. Charles E. Lee Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Ralph V. Cobb Lindsay A. Waters  Tuesday, 1-3, 7:00 Fisherman's Landing Restaurant
Norcross (30) 18-D George M. Bruce William R. Johnson Tuesday, 1-3, 7:30 Norcross Lions Club House
North Cobb 18-A Harold Morrison William N. Terry Tuesday, 1-3, 7:30 Various
North Decatur (34) 18-D Tommy L. Jacobs Edward L. Ramlow Monday, 2-4, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
North Dekalb (59) 18-D Lawrence Pinson David H. Hyde Monday, 2-4, 7:30 Golfland Restaurant
Northeast Atlanta 18-A John T. Mize Jack L. Eaton Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
Ocilla 18-C Gerald Heller Keely N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee (34) 18-D Wesley J. Phillips Jim McCrystal Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Jessie L. Anderson Dewey E. Murphy, Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Oglethorpe 18-E Paden Avera Dan O. Harvill Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F William E. Pittis, Jr. Frank J. Davis Friday, 1-3, 7:30 Community Center
Patterson 18-B Donald R. Norris, Jr. Raymond C. Cunningham Monday, 1-3, 6:30 Patterson Café
Pavo 18-C L. M. Taylor, Jr. Kenneth McMillan Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Peachtree City 18-E John Sindell Paul E. Poirier Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Pearson 18-B Lewis W. Strickland Walter L. Batten Tuesday, 1-3, 12:00 Miami Restaurant 
Pelham 18-C James I. McKenzie, Jr. D. D. Morrison Tuesday, 2-4, 12:00 The Curry Inn
Pembroke 18-B Kenneth S. McBurnett Remes E. DeLaHunt Thursday, 1-3, 7:30 Busy Bee Restaurant
Perry 18-E Julius T. Turner John F. Holec Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Piedmont 18-A C. H. Hasty Sheppard N. Moore Tuesday, 1-3, 7:30 Jimmy the Greek
Pike County 18-E Charles F. Bentley Jerry J. Hubert Monday, 1-3, 7:00 Various
Plains 18-C Claude Frazier William E. Wise Monday, 2-4, 8:00 The Lions Club Building
Pooler 18-B Day E. Cananay William L. Wallace Monday, 2-4, 7:30 Pooler Methodist Church
Port Wentworth 18-B James L. Brown George H. Timmerman Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Poulan 18-C Elbert Kilcrease Bruce Aultman Thursday, 2-4, 7:30 Pulan School Lunchroom
Powder Springs 18-A James S. Cash Charles Heflin Thursday, 2-4, 7:00 Wallace Restaurant
Pulaski 18-C Asbell T. Sewell Franklin D. Shirah Thursday, 1-3, 7:00 The Steak House
Quitman 18-C Virgil A. Walker Frank H. McElroy, Jr. Thursday, 7:00 The Quitman Lions Den
Rehoboth (17) 18-D Clarence L. Crumbley Robert H. Morris Tuesday, 1-3, 7:00 Bonanza Steak House
Reidsville 18-B Rev. Calvin Durrence Willard M. Puckett Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-C Waymon Cannon Jack Studstill Monday, 2-4, 8:00 The Community Center
Richland 18-C David A. Barrett Sidney P. Watson Monday, 2-4, 7:00 D & D Restaurant
Richmond Hill 18-B J. Harold Chance John J. "Murphy Tuesday, 1-3, 7:30 Various
Rincon 18-B John B. Radford Raybon H. Moore  Monday, 1-3, 7:30 Community House
Riverdale 18-E Crandle Bray James W. Ahl Monday, 1-3, 7:30 Butch's
Rochelle 18-C James H. Graham Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rock Spring 18-A Don Westbrook William Jeffery Scogins Tuesday, 2-4, 7:00 Rock Spring Elementary School
Rockmart 18-A Frank G. Depew Harry W. Chappell, Jr. Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club
Rome 18-A Jerry W. Shelton Raymond G. Modlin Tuesday, 12:15 Holiday Inn
Rossville 18-A Billy Driskill Andrew J. Stephens Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Roswell 18-A Maclin N. Smith Bruce L. Meeks Monday, 1-3, 7:30 Roswell Community Center
Royston (28) 18-D Robert H. Williams, Jr. Thomas Berryman Thursday, 1-3, 7:30 Ruth's Old Town Restaurant
Sandersville 18-F William R. Westen Robert M. Wynne Friday, 1:00 Arcade Gold Room
Sandy Springs 18-A G. K. Carter Thomas R. Davison Tuesday, 1-3, 7:00 Squire Inn
Savannah  18-B Gus J. Pappas James T. Meadows Thursday,  1:00 Downtowner Motel
Savannah Port City 18-B Ralph Snow Walter E. Pillsbury Tuesday, 7:00 Eric's Restaurant
Screven 18-B Vernon Thornton Curtis Griffis Tuesday, 2-4, 7:30 Screven Recreation Center
Senoia 18-E Zollie G. Cole Winfred P. Woolf Monday, 2-4, 7:30 American Legion Building
Shellman 18-C Gary H. Martin Lester R. Rigsby Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A William C. McCart Glen E. Stinson Thursday, 1-3, 7:30 Bill's Restaurant
Snellville (32) 18-D William R. Crawford Claude W. Bates Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle (38) 18-D Stewart P. Strickland Ralph A. Barber Monday, 1-3, 6:30 High School Cafeteria
Soperton 18-F J. Clayton Burke Gene T. Bowers Thursday, 2-4, 7:30 Corner Restaurant
South Cobb 18-A Aubrey Jackson George Mann Monday, 1-3, 7:30 Johnny Reb
Southern Tech 18-A William A. Royal Amos I. St. Germain Thursday, 2-4, 7:30 Southern Tech Student Center
Southwest Dekalb (14) 18-D John R. Epperson James G. Grady Monday, 2-4, 7:30 Bonanza Sirloin Pit
Sparta 18-F George F. Green, Jr. Michael C. Sigmon Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Jerry G. Frevermuth Herman C. Gnann Thursday, 7:30 Trinity Lutheran Church
St. Marys 18-B John Doe John Doe Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Statesboro 18-B Vivian D. Yawn Edwin L. Cook Monday, 2-4, 7:30 Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Joe Young Jimmy W. Carter Monday, 1-3, 7:00 Metro Café
Stone Mountain (23) 18-D Mike Sanders Thomas E. Rawlins Thursday, 2-4, 7:00 Granny's Kitchen
Summerville 18-A L. D. Ragland John W. King Tuesday, 1-3, 7:30 B's Round Table
Swainsboro 18-F Britt Smoak John E. Torpy Thursday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Preston Barber Michael E. Pullen Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Marion S. Youngblood Elmo Agoos  Monday, 1-3, 7:30 Earl's Restaurant
Talbotton 18-E David C. Jordan Joe S. Johnson Monday, 2-4, 7:30 Talbotton Community House
Tallapoosa 18-E Garvin V. Mugg Bernard Lanier Thursday, 12:00 Tally Mountain Club
Tallulah Falls (22) 18-D John Gray Glynn V. Worley Monday, 2-4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E James P. Williams Ralph M. Fain Tuesday, 1-3, 7:30 Alden's Café
Thomaston 18-E J. Ed Bell Gene Gilbert Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel
Thomasville 18-C Stephen Eckels Ralph Fudge Monday, 7:30 Plaza Restaurant
Thomasville Noon 18-C Carlton Parrish Charlie E. Copeland Monday, 2-4, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F F. D. Thomason William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C Charles F. Douglas Steve Woodham Monday, 12:15 Tifton Motor Inn
Toccoa (77) 18-D Lillard Gibbs Larry King Tuesday, 2-4, 7:00 Sheraton Motor Inn
Towns County (70) 18-D Dennis E. Miles Charles F. Cory Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Cafeteria
Trion 18-A James D. Simmons Ricky L. Huggins Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker (15) 18-D William B. Zieburtz Elwood C. Cradock Monday, 1-3, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
Tunnel Hill 18-A Kenny F. Gowin Roger G. Chenard Thursday, 2-4, 7:30 Uptown Country
Twiggs County 18-F Richard P. Barlew Thomas H. Horton Tuesday, 2-4, 7:00 Big A 
Twin City 18-F John N. Braddy Cecil Rogers Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C George Smith Harry Hamrick Thursday, 2-4, 12:00 76 Truck Stop
Union County (20) 18-D Douglas J. Collins Elmer Thompson Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F James R. Anderson P. O'Neal Dolvin, Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Carroll H. Griffen William E. Glenn Tuesday, 12:00 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C Raymond Sutton Rowe D. Bowen, Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Way Restaurant
Vidalia 18-B James R. Castleman Jimmie D. Miller Monday, 7:30 Southern Craft
Vienna 18-C Lee T. Everett Claude B. Greene Monday, 2-4, 7:30 Colonial Inn
Villa Rica 18-E Travis C. Goss Edward R. Agan Thursday, 2-4, 7:30 Treasure Lake of Georgia
Wadley 18-F Hollis B. Riner Pete F. Henderson  Monday, 1, 12:00 Wadley Café
Warner Robins 18-E John P. Nixon Herman F. Lanier Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
Warner Robins Noon 18-E William T. Shephard Tommy Eilers Monday, 2-4, 1:00 20th Century Cafeteria
Warwick 18-C Charles O. Perry, Jr. Craig H. Daniels Monday, 1-3, 8:30 Warwick Lions Club Gym
Washington 18-F Billy T. Thornton Charles C. Jordan Monday, 7:30 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Roy Moultrie Paul L. Stansel Thursday, 1-3, 7:30 Back Forty Restaurant
Waycross 18-B Clyde E. O'Quinn James H. Storey Tuesday, 1:00 Ware YMCA
Waycross Okefenokee 18-B Warren Rowe Vernon Shoemaker Monday, 7:30 Holiday Inn
Waynesboro 18-F Perry Boren Harvey L. Sapp Tuesday, 1-3, 7:00 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A W. Homer Boatright J. Fred Walters Tuesday, 1-3, 7:30 D.C.'s Restaurant
West Jackson (13) 18-D Henry Braselton Larry Brewer Thursday, 1-3, 7:30 High School Cafeteria
West Point 18-E Paul M. Caimes Jeremiah J. Walker Wednesday, 12:00 Riverdale Country Club
West Side 18-A Lesley E. Richards C. L. Leigh Monday, 4, 7:30 Westside School
White County (20) 18-D Arthur Burke Ross Cathey Monday, 2-4, 7:00 Gateway Restaurant
Wilmington Island 18-B Neil C. Johnson Randy D. Parker Tuesday, 1-3, 8:00 Jug Parrish
Winder (91) 18-D Ray Abernathy J. D. White Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville (40) 18-D Ware Pittard William B. Fowler Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B N. R. "Ron" Sutton J. C. "Joe" Strickland Monday, 2-4, 7:30 Plaza Restaurant
Woodbury 18-E William B. Lee Fred Brisedine Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Woodstock 18-A William R. Vollm Paul F. Magee Tuesday, 2-4, 7:30 Old Dixie Inn,
Wrens 18-F Merrill W. Callaway Charles E. McDonald Monday, 1-3, 7:30 Scout Hut
Wrightsville 18-F Gordon C. Clarke Mott Skinner Tuesday, 2-4, 6:30 Paul's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024