Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1980-1981

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A,  Albert Johnson, Alpharetta, Ga.
District Governor: District B,  T. G. Crosby, Waycross, Ga.
District Governor: District C,  Don Sickmon, Bainbridge, Ga. 1980-81
District Governor: District D,  Donald R. Hardigree, Winder, Ga. Clubs: 314
District Governor: District E,  G. Harris Satterfield, LaGrange, Ga.
District Governor: District F,  Jim D. Kay, Dearing, Ga.
Council Chairman: Albert E. Johnson, 18-A, Alpharetta
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C A. Glen Dorsey (Kay) Carl Gillespie, Jr. (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Morgan & Morgan Attnys. Office
Adairsville 18-A Ansel Walker (Ann) Jack Brodie Monday, 1-3, 7:30 Ramada Inn
Adel 18-C Gardner Deane (Debora) John W. Roundtree, Jr. Tuesday, 1-3, 12:00 King Frog Restaurant
Adrian 18-F Brooks Hutcheson (Laura) Wilbur G. Stephens (Kaye) Thursday, 1, 7:00 Sheppard's Restaurant
Alapaha 18-C Rufus Powell (Lucy) Dickie Johnson (Polly) Monday, 2-4, 8:00 Lions Clubhouse
Albany 18-C Hawley D. Walter (Judy) Ray C. Power (Lucy) Tuesday, 1:00 Downtowner Motor Inn
Alma 18-B David Plaisted (Missy) Bill Lee Monday, 7:00 Alma Lions Club
Alpharetta 18-A Kirby Cox (Emily) Robert J. Lind (Joan) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Americus 18-C William Wade White (Gladys) R. Loyd Deaver, Jr. (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:30 Best Western Motel
Arlington 18-C Harold Hobbs (Sandy) Rev. Jesse Allgood (Judy) Monday, 1-3, 12:00 Community House
Athens 18-D James Lance (Dolores) Millard F. Havener (Georgianna) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Atlanta 18-A Robert C. Forbes, Maj. Gen. Ret. (Anne) William R. Green (Irene) Friday, 12:15 Top of the Mart Restaurant
Atlanta Buckhead 18-A Dr. John C. Barnes (Claudia) A. William Muir (Tee) Monday, 2-4, 6:00  Fox & Hounds Restaurant
Atlanta Henry Grady 18-A Fred Wilenchek (Helen) Howard H. Jones (Patricia) Monday, 2-4, 7:00 Old Hickory House Restaurant
Atlanta Northeast  18-A Ronald R. Porter (Barbara) Cecil Q. Pinkerton (Libby) Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
Auburn-Carl 18-D William H. Rhymer (Elaine) Van Elliott (Hazel) Monday, 2-4, 7:30 Auburn Carl Lions Club Building
Augusta 18-F Dr. William C. O'Leary, Jr. (Bonnie) Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Augusta Hilton Hotel
Augusta Forest Hills 18-F Pete Claffey (Liz) Bill Dalzell (Delaine) Tuesday, 1:00 Thunderbird Inn
Augusta Garden City  18-F Marcus M. Clayton (Georgianne) Robert W. Massey Monday, 7:00 Western Sizzlin
Austell 18-A L. T. Speirs (Virginia) E. D. Matthews Jr. (Carolyn) Monday, 2-4, 7:00  Johnny Reb's Restaurant
Baconton 18-C Marcus H. Hilderbrand (Virginia) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Rondall Davidson (Mary) Fields W. Varner Wednesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Bainbridge Evening 18-C Gilbert Murrah (Barbara) M. D. Garrett (Karen) Tuesday, 2-4, 7:30 Golden Corral
Ball Ground 18-A Coy M. Holcomb (Ernestine) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Bartow County 18-A Larman A. Self (Crissy) Jimmy F. Haynie (Rome) Thursday, 2-4, 7:30 Quality Inn
Baxley 18-B James Feltham (Elizabeth) Porcial A. Hilton (Mattie) Monday, 1-3, 7:30 Freewill Baptist Church
Bethesda 18-D Ray D. Cox (Virginia) George D. Floyd (Margaret) Monday, 2-4, 7:00 Country Crossing Buffet
Blackshear 18-B Felton Roundtree (Janet) Kenneth Henley (Katherine) Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Roger T. Davis Sterling Jones Tuesday, 2-4, 12:00 The Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Johnny L. Allen (Polly) Ernest Grizzard (Helen) Thursday, 2-4, 7:30 Alpha Methodist Church
Bonanza 18-E David R. Sparks (Carol) Gilbert F. Fitzgerald (Norma) Thursday, 1-3, 7:30 Clock Restaurant
Bowdon 18-E Jerry C. Crawford (Wynelle) Leroy Little (Norma) Tuesday, 1-3, 7:00 Red Barn
Bowman 18-D Mark Crowe (Jane) Hoke S. Fortson Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Boynton 18-A William Eaves Willis Dietz Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B James R. Reid (Harriett) Emory A. Middleton (Effie) Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Rodney K. Brown (Vanessa) L. Steve Jones (Liz) Tuesday, 11:30 Holiday Inn
Brookhaven 18-D Edward H. Piper (Jackie) Dick Beall (Miriam) Monday, 2-4, 7:00 Papa's Country Buffet
Brunswick 18-B W. Edward Nail (June) Charles L. Faulk (Dorothy) Monday, 1:00 Galley Restaurant
Buchanan 18-E W. W. Weaver (Emilene) Cecil M. Westmoreland (Mildred) Thursday, 2-4, 7:00 Women's Club Building
Buena Vista 18-E Richard Taylor (Caroline) John E. McCary (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford 18-D Maron Buice (Jo Ann) Harold Hannah (Zelma) Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Center
Bulloch 18-B Gene R. Britt (Anne) Roy A. Hill (Nan) Tuesday, 1-3, 7:30 Bryant's Kitchen
Butts County 18-E George Weaver Richard Milam (Eilene) Thursday, 2-4, 12:00 Mason Jar Restaurant
Byron 18-E J. T. Joiner (June) Ricky Smallwood (Kathy) Thursday, 1-3, 7:30 Byron Elementary School
Cairo 18-C Randall Jones (Helen) Roy Jones Tuesday, 2-4, 7:30 The Town House Restaurant
Calhoun 18-A David McLeod (Geneva) Alton Arrowood (Betty) Tuesday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Calvary 18-C Albert J. Kancle Jr. (Beryl) Earnest Herring (Grace) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Waymon Sharp (Clyde) Jim Lapham (Barbara) Tuesday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Jim H. Yarbrough (Kathy) Aaron Ingram Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest  Restaurant
Carnesville 18-D Robert Poole Jack Ratley (Mildred) Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust
Carrollton 18-E Sammy Eady (Jerry) Bill Harper (Holly) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Carrollton Evening 18-E Nathan Price Dr. William L. McGee Tuesday, 1-3, 7:00 Various
Cartersville 18-A Gene R. Vance (Sheryl) Walter Miller (Patricia) Tuesday, 12:15 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A William H. Redmond (Dorothy) Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 Petro's
Centerville 18-E Walker Fowler, Jr. (Wanda) Robert Smith (Jean) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Chatsworth 18-A Harlan Peeples (Virginia) Robert E. Scarbrough Tuesday, 2-4, 7:30 Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley 18-A Jimmie W. Sewell (Diane) Michael L. Sims (Lynda) Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Chester 18-C Melvin Rodgers (Mattie Lou) Carl Hosford (Joy) Tuesday, 2-4, 8:00 City Restaurant
Chickamauga 18-A Stanley A. Whitfield (Sharon) Wayne Scott (Yvonne) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Building
Clarkesville 18-D Ed Nichols (Anne) Bruce Nicholson (Brenda) Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Classic City (Athens) 18-D Gordon W. Chappell (Sherrie) Vance L. Cecil Jr. (Wilma) Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Claxton 18-B M. E. Bradley (Ann) Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 7:30 Cherokee Restaurant
Clayton 18-D Thois Masters (Sylvia) Richard Wallace (Nora) Thursday, 1-3, 7:30 Heart of Rabun Restaurant
Clinch County 18-B Troy Riberon Steve Brooks (Anita) Monday, 1-3, 7:00 Womens Club
Cobb County 18-A Bill Smith (Jacqueline) John Pattillo (Janice) Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn
Cobbtown 18-B Elbert E. Alberson (Janice) Charles L. Coleman (June) Tuesday, 4, 7:30 Cobbtown Community House
Cohutta 18-A Richard H. Stein (Alma) Bill Pritchard (Becky) Thursday, 2-4, 8:00 Masonic Lodge
Colbert 18-D Dr. Jerry D. Chastain (Bonnie) Paul Burroughs (Roberta) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Depot
College Park 18-A Paul E. Denny (Deborah) Pete Steed Wednesday, 1-3, 7:30 Admiral Benbow Inn
Colquitt 18-C W. J. "Amos" George (Jean) Roy W. Bush (Annie Bell) Tuesday, 1-3, 12:00 Community Center
Columbus 18-E Tom B. Smothers Louis Dowdell Tuesday, 12:30 Ralston Towers
Columbus East 18-E F. H. "Fritz" Lammers (Janette) Russell Leonard (Becky) Thursday, 2-4, 12:00 Little Bull Steak House
Columbus Evening 18-E Claude R. Collier (Mary) David J. Rodriguez (Ramona) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Columbus Muscogee 18-E H. A. Josey (Nancy) Hugh Sorrell (Brenda) Monday, 12:45 Ralston Towers
Comer 18-D John V. Bryson (Nancy) Richard B. Curtis (Alice) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Commerce 18-D Richard Chambers (Anna) W. R. Lang (Eddie) Tuesday, 2-4, 7:30 Piedmont Restaurant
Conyers 18-F Ed Carter (Linda) Larry W. Cornwell (Nancy) Monday, 1-3, 7:00 VFW Hall
Cordele 18-C John Childree (Loutrelle) Bobby W. Davis (Shirley) Tuesday, 12:00 Community Clubhouse
Cordele Evening 18-C James D. Adkins (Pat) Elliot Canterbury (Carol) Tuesday, 2-4, 7:30 Community Clubhouse
Cornelia 18-D Ross Martin (Brenda) Kent D. Murray (Kathy) Monday, 1-3, 7:00 The Steak House
Covington 18-F Jerome T. Smith (Myra) James T. Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E J. B. Hawkins (Mae) Vernon Alligood (Jerri) Thursday, 1-3, 7:30 Crawford County Extension Office
Cusseta 18-E Reynold A. Gustason (Christine) Billie E. Gailbraith (Lil) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Den
Cuthbert 18-C Steve Whatley David Gilmore (Nell) Tuesday, 1-3, 7:30 Southside Restaurant
Dade County 18-A Robert McClure Jim Mellor Tuesday, 2-4, 7:30 Wright's Restaurant
Dahlonega 18-D G. B. "Bill" Cody (Willene) David Wallace (Teri) Thursday, 2-4, 7:00 The Smith House
Dallas 18-A Loran Willis (Peggy) Ray Lofton (Christy) Thursday, 1-3, 7:30 Alfredo's
Dalton 18-A Bob Beck (Anne) John Hair (Mabel) Tuesday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Dalton Noon 18-A Donald O. Needham (Mary) Lamar Green (Martha) Tuesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Darien 18-B John McEvoy (Alleen) Ralph G. Huff (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Wesley Craft (Mary) Curtis Prescott (Laurie) Tuesday, 7:30 Dawson Lions Club House
Dawsonville 18-D G. William Jessee (Kathryn) John P. Gardner (Joyce) Monday, 1-3, 7:00 Brown's Cafeteria
Dearing 18-F John A. Waters (Elizabeth) Darrell L. Wells (Claudia) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Elementary School
Decatur 18-D Hugh B. Allison (Ouida) John H. Green, Jr. (Juanita) Tuesday, 2-4, 7:00 Dekalb Federal Savings & Loan
Dekalb Central 18-D Percy Leyland (Jerry) Henry Jackson (Frances) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Dexter 18-F Phillip W. Lord (Renny) Randal E. Bryan (Cynthia) Thursday, 3, 7:30 Dexter School Lunchroom
Donalsonville 18-C Gene Cook (Gail) Leon A. Barnes (Betty) Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C Walter Terry Foreman Bill Oaks Tuesday, 1-3, 7:30 Han's Place
Douglas  18-B David Lott (Sandra) J. P. Barnett (Kitty) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Douglasville 18-A Jake McClendon (Ruth) Joe Cheak (Cathy) Tuesday, 2-4, 7:00 78 Steak House
Druid Hills 18-D Rhea M. Sumpler (Anne) George G. Cherry (Liz) Thursday, 1-3, 7:30 Emory University Cafeteria
Dublin 18-F Ron Pradon Duren Payne (Laura) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Duluth 18-D Joseph B. Pratt (Joyce) Ben Feinberg Thursday, 2-4, 7:30 Lions Hut
Dunwoody 18-D Rance E. Gooden (Betty) Alex M. Johnston (Ruth) Monday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
East Marietta 18-A Thomas R. Smith Jr. (Marian) Stanley R. Kelly (Emily) Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
East Point 18-A J. Wilbur Held (Dorothy) Claude W. McManus (Louise) Thursday, 1-3, 7:00 The Hospitality Motor Inn
Eastman 18-C Billy Nicholson (Teresa) David C. Wilson (Maryline) Tuesday, 12:00 Carriage Inn
Echols County 18-C Carl Fincher (Marilyn) Willie Ray Collier (Margaret) Monday, 3, 7:00 Homes of Members
Edison 18-C J. B. Coleman (Sue) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 8:00 Calhoun County Country Club
Elberton 18-D Jimmy N. Bryant (Pat) William R. Berzett (Sandra) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Mitchell Ellis (Janet) Leroy Webb Tuesday, 2-4, 7:30 Donna Lynn Café
Ellijay 18-A Charles A. Edmondson (Meg) James R. Pack (Jerri) Tuesday, 2-4, 7:30 Top of Ellijay
Executive Park 18-D John W. Grimes L. Ray Shoemake Tuesday, 2-4, 7:00 Various
Fairfield 18-E Lewis P. Allen Emory Lee Cole Tuesday, 1-3, 7:00 Various
Fitzgerald 18-C Bud Hurt (Loraine) Sam Youmans (Donna) Tuesday, 12:30 Colony House Restaurant
Fleming 18-F W. H. Edenfield (Emmie) Kenneth E. Lichtenfels (Lynn) Tuesday, 2-4, 7:30 Shoney's Restaurant
Floyd County 18-A Herman C. Anderson (Betty) James O. Reed (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Folkston 18-B Charles L. Shermer (Linda) Michael Dickerson (Fran) Monday, 2-4, 7:30 Ridgecliff Restaurant
Forsyth   18-E Johnny Edwards (Mary) W. Clayton Lancaster (Opal) Monday, 2-4, 7:00 Sweats Bar-B-Q
Forsyth County 18-D R. Morris Thomas (Patricia) Douglas W. Rice (Imyl) Monday, 1-3, 7:00 Western Steer
Fort Gaines 18-C Raymond Crozier, Jr. (Debbie) Ronald E. Middleton (Carol) Thursday, 1-3, 7:30 Kountry Korner Restaurant
Fort Valley 18-E Tom Turner (Joyce) Bill Griffin (Evelyn) Tuesday, 2-4, 7:30 Bank of Fort Valley
Gainesville  18-D Herman A. Jones, Jr. (Sue) W. W. Banks (Charlotte) Tuesday, 12:15 Holiday Inn
Garden City 18-B Grover C. Lovett (Fay) Joseph E. Hinely, Jr. (Katherine) Tuesday, 2-4, 6:30 Garden City Community House
Georgetown 18-C Seab Ellis (Eloise) George M. Phillips (Sarah) Thursday, 3, 8:00 Holiday Inn
Glascock County 18-F Willam Fort (Betty) William H. Wilcher (Etta) Monday, 1-3, 7:30 Glascock County School
Glennville 18-B Reggie D. Collins (Modena) Ken King (Charlotte) Monday, 1-3, 6:30 Glennville Garden Club Center
Glynn County 18-B Marion L. Bunkley (Marilyn) Fred E. Henderson (Natalie) Thursday, 2-4, 7:30 Sea Marsh Restaurant
Golden Isles 18-B William F. Young (Edith) Rolf Mauch Thursday, 1-3, 7:30 Bennie's Red Barn
Greensboro 18-F Bob Rothberg (Linda) Ray A. Marchman (Margaret) Tuesday, 2-4, 7:00 Tappan House Restaurant
Greenville 18-E Claude P. Harman, Jr. (Mary Anne) Robert E. Sistrunk Thursday, 1-3, 7:30 Pinson Hill Lake Cabin
Griffin 18-E Louis C. Ellis Paul Pitney (June) Thursday, 2-4, 7:30 Griffin Moose Lodge
Grovetown 18-F Ester E. Dunn (Sister) R. W. "Bob" Sandlin (Rose) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C W. E. "Billy" Griffin (Peggy) Mike Bledsoe Monday, 1-3, 7:00 Club House
Hampton 18-E Bob Jenkins (Clara) Julian Rowan (Eloise) Tuesday, 1-3, 7:30 Gregory's Restaurant
Hapeville 18-A William B. Dixon lll (Eleanor) Calvin A. White (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F Dr. W. David Hall (Pat) James R. Grice (Iris) Monday, 2-4, 7:30 Harlem Woman's Club Building
Harris County 18-E Billy Cornett (Norma) James R. Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D Burchell Martin (Marilyn) Bob Jolly (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 Walters Cafeteria
Hawkinsville 18-C William Conner (Linda) David NeSmith (Janice) Tuesday, 12:05 The Steak House 
Hazlehurst 18-B Herbert K. Dominy (Wanda) Billy G. Taylor (Hazel) Tuesday, 1-3, 7:00 Ranch House Restaurant
Heard County 18-E B. J. Arrington (Annie) H. R. Dowdy Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Hinesville 18-B Homer M. Deloach (Linda) Jarve E. Bennett (Mary Lou) Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hoganville 18-E Larry R. Shaw (Marcia) John A. Hughes (Debbie) Monday, 1-3, 12:00 Cannons Restaurant
Ideal 18-E Donald A. Massey (Elizabeth) R. Allen Massey (Linda) Monday, 2-4, 8:00 Club House (Old Depot)
Iron City 18-C Howell L. Mathis (Pat) Ricky Cross (Phylis) Tuesday, 2-4, 7:30 Community Club
Jacksonville 18-B John David Harrell Charles Jones (Elizabeth) Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Dr. Russell Wright (Susie) William A. Gooch (Deane) Thursday, 2-4, 7:00 Arrowhead Recreation Club
Jefferson 18-D Henry Doster (Wanda) Dugar Strickland (Josephine) Monday, 2-4, 7:00 Ken's Restaurant
Jekyll Island 18-B Frances M. Cerrato (Fran) Ralph Bretherton (Mabel) Tuesday, 1-3, 6:30 Wanderer Motel
Jesup 18-B Ronnell Carter (Rita) Wayne D. Coulter (Myrtle) Tuesday, 2-4, 6:45 Captain Joe's Restaurant
Jones County 18-F Toby R. Young (Joann) Robert H. Wells (Margaret) Thursday, 2-4, 7:00 Hadden's Restaurant
Kingsland 18-B Hubert Harper (Hazel) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Tomachi Chi's Restaurant
LaFayette 18-A David Gilbert (Jane Ellen) James S. Ingram Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
LaGrange 18-E Julian Hurst (Jane) John Vollenweider (Connie) Tuesday, 12:00 Highland Country Club
LaGrange Evening 18-E Charles D. Hodges (Linda) Larry E. Williamson (Norma) Thursday, 2-4, 7:00 Highland Country Club
Lake Wildwood 18-E Larry C. Owens (Ginger) Ronald E. Emerich (Dianne) Monday, 1-3, 7:30 Lake Wildwood Clubhouse
Lakeview- Ft. Oglethorpe 18-A Joe Harris (Linda) A. H. (Jack) Spurgeon (Doris) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzler
Lanier (Gainesville) 18-D Bob Pinson (Carol) J. Walton Wellons (Kitty) Thursday, 1-3, 7:00 Duff's Smorgasbord
Lanier County 18-C Ben Copeland Earnest Yap Wednesday, alt., 12:00 Laco Restaurant
Laurel Ridge 18-D Thomas B. Gurley (Shirley) Ray Rowell (Sue) Tuesday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Emory University
LaVista 18-D Clyde V. Davis, Jr. (Minta) Lewis W. de Jarnette (Hildreth) Tuesday, 2-4, 7:00 Golfland Restaurant
Lavonia 18-D Andy Dove (Claudette) Travis Moon (Peggy) Tuesday, 1-3, 7:00 Ramada Inn
Lawrenceville 18-D Frank J. Gruber (Joanne) Andrew W. Bearden (Linda) Tuesday, 2-4, 7:00 Allen's Restaurant
Leesburg 18-C Jack Fore (Doris) Lewis Hatfield (Sue) Tuesday, 2-4, 7:00 Club House
Liberty Coastal 18-B H. Lee Card, Jr. (Mary) Coleman Sharpe (Mary) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dorchester School
Lilburn 18-D Bill Head (Carole) Tom Burgess (Sarah) Monday, 1-3, 7:00 Country Crossing
Lincolnton 18-F Joe Durham (Betty) Roy L. Varner (Maudelle) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia 18-D Patrick W. Dowling (Mary Jo) Bobby W. Gresham (Nita) Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella 18-E D. I. Fisher (Theo) Robert Campen (Frances) Monday, 2-4, 7:30 Lizella Methodist Church
Locust Grove 18-E Robert E. Higgins C. E. Daniel Monday, 2-4, 7:00 Locust Grove Fire Station
Loganville 18-D Dewey Moody (Brenda) Lanier Johnson (Retha) Monday, 1-3, 7:30 Loganville United Methodist Church
Long County 18-B Richard Flournoy (Jerri) Al Theus (Sybil) Thursday, 2-4, 7:30 Various
Louisville 18-F Palmer Hadden (Louise) Norman L. Gulley (Winnie) Wednesday, 2-4, 7:30 Louisville Lions Club Building
Lumber City 18-B Robert R. Powell (Ophelia) James A. Rigsby (Ione) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Lumpkin 18-C John L. Hobbs (Syble) Weyman E. Cannington Jr. (Patty) Monday, 1-3, 7:30 Morrison's Restaurant
Luthersville 18-E Murray Reid (Hallie) James F. Gill Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Lyons 18-B Wayne Dees (Betty Jo) Harold Rhoden (Joanne) Monday, 2-4, 12:00 Cabaret
Macon 18-E Lanny Hoyal (Daryl) Shep Marsh (Jan) Tuesday, 1:15 Macon Health Club
Macon Cross Keys 18-E Jack N. Horton (Agnes) C. W. McMahon (Martha) Thursday, 1-3, 7:30 Arctic Circle
Macon Rutland 18-E Wiley Hutcheson (Pauline) Frank Anderson (Joan) Thursday, 1-3, 7:30 Porter-Ellis Community Center
Macon Southside 18-E Donald L. Norris Bobby D. Wilkins (Jeannette) Tuesday, 2-4, 7:30 Macon YWCA
Macon Vine-Ingle 18-E John M. Truesdel (Martha) M. Royce Gordon (Marian) Tuesday, 1-3, 7:30 The Checkered Apron Restaurant
Madison 18-F Russel Carter (Carolyn) William G. Adair (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Bonners Triple B Restaurant
Manchester 18-E Jim Hodges (Lottie) Robert Cox (Bessie) Monday, 1-3, 6:45 Manchester
Marietta 18-A A. Fulton McKenzie lll (Jane) William M. Dodd III (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 YWCA
Marietta Noon 18-A William M. Stokes (Sue) Terry L. King Wednesday, 1-3, 12:00 Marietta Depot Restaurant
Martin 18-D Charles Morgan (Pauline) Donald Foster (Nadean) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Edward Eugene Hair (Linda) Joe S. McKenney (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Hungry Bull Restaurant
McCaysville 18-A Wayne Rule Randy Slater Tuesday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E John M. Hanger (Holly) Walker McGarity (Eudora) Monday, 2-4, 7:00 Sizzling Platter Restaurant
McRae 18-B David Ferrell (Paige) Eddie Selph (Jane) Monday, 12:00 Long Horn Restaurant
Menlo 18-A Bill Kinzy (Jeanette) Ed C. Thompson (Yvonne) Monday, 1-3, 8:00 Menlo School
Metter 18-B Sonny Morgan (Mary Francis) James O'Brien (Sarah) Tuesday, 1-3, 7:30 Metter Motel & Restaurant
Midville 18-F John D. Braswell, Jr. (Pearl) Phillip I. Gambrel (Kathy) Tuesday, 1-3, 7:00 McKinney Pond
Milan 18-B Richard L. Johnson (Marilyn) Mickey Martin (Shirley) Monday, 3, 7:30 Milan Lions Club Building
Milledgeville 18-F Charles "Chuck" W. Humphrey Gilbert F. Kuipers Thursday, 1-3, 7:30 Days Inn
Millen 18-F Harold V. Patrick (Louise) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Taylors Restaurant
Monroe 18-D Harold T. Green, Jr. (Pat) Charles Dyer (Pat) Monday, 2-4, 7:30 Monroe Municipal Auditorium
Montezuma 18-E Jamie Williams (Donna) Robert Wayne Ponder (Patty) Thursday, 2-4, 7:00 J. C. Club House
Montgomery County 18-B Emmit E. Warnock (Sara Dee) Jerry W. Grimes (Beverly) Thursday, 2-4, 7:30 Snack Shack
Morrow 18-E Ray Huls (Jan) William D. Culps (Bobbie) Thursday, 2-4, 7:30 Hungry Bull Restaurant
Moultrie 18-C Ronald W. Lampman (Lou) Roscoe M. Stallings (Betty) Monday, 7:30 Goldleaf Restaurant
Mountain View 18-A Richard Walsh (Sue) Howard E. German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Mountain View School
Nashville 18-C Wayne Watson (Louise) Wayne Wiseman (Barbara) Thursday, 1-3, 7:30 Duncan Lodge
National Hills 18-F Wallace M. Dorn, III (Beverly) Russell K. Harley (Irene) Friday, 1-3, 7:45a Schwartz Restaurant
Newnan 18-E Steven C. Smith (Elise) Mike Barber (Julia) Tuesday, 1-3, 7:00 Bonanza
Norcross 18-D James A. Shore (Sue) William L. Grogan (Ann) Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Building
North Decatur 18-D George T. Bentley, Jr. (Sue) Edward L. Ramlow (Phyllis) Monday, 2-4, 7:00 Cox Hall, Emory University
North Dekalb 18-D Johnson W. Brown (Doris) James E. Hickey (Jane) Monday, 2-4, 7:30 Golfland Restaurant
North East Cobb  18-A Edward J. Nicholson Jr. (Peggy) William J. Dunkin (Katherine) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dixie Inn
Northlake 18-D Eugene C. Carpenter (Myrna) Albert G. Woelfle (Ellie) Tuesday, 1-3, 7:00 El Chico's Restaurant
Ocilla 18-C Clauye C. McCranie (Evelyn) Thomas A. Robinson (Beth) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D David Barrow (Patsy) Frank Parrish (Helen) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Herbert E. O'Quinn (Faye) Luther T. Harp (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Odum Recreation Center
Oglethorpe 18-E Gordon Sutton (Faye) Rev. Bill Deakins (Betty Sue) Thursday, 2-4, 7:30 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F Benjamin N. Williams (Janice) John T. Cline (Marie) Thursday, 1-3, 7:30 City Hall
Patterson 18-B Raymond C. Cason (Mary) R. C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 7:00 Patterson Lions Park
Pearson 18-B Randy L. Clements (Phyllis) Walter L. Batten (Rebecca) Monday, 1-3, 7:00 Miami Restaurant
Pelham 18-C Ralph Wells (Mary) Kelly L. Whigham Tuesday, 2-4, 12:00 The Curry Inn
Pembroke 18-B Dewey E. Medders (Elsada) Robert Bowers (Mary Jane) Tuesday, 1-3, 7:30 Doris' Pembroke Café
Perry 18-E R. Phil Smith (Sandra) Jerry E. Stuckey (Gail) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E James D. Turpin (Betty) Larry N. Choate (Mary Lyn) Monday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
Plains 18-C Henry E. Coleman (Ethel) William E. Wise Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Pooler 18-B Andrew H. Sienkiewicz (Shirley) Mack T. Pierce (Myra) Monday, 1-3, 7:30 Trinity United Methodist Church
Port Wentworth 18-B Lewis C. Mobley (Nelle) James L. Coursey (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Portal 18-B R. V. Williford (Shelby Jean) John Wallace (Sharon) Wednesday, 2-4, 8:00 Dairy Park
Poulan 18-C Bruce Aultman (Linda) Joe Anglon (Georgia) Thursday, 2-4, 7:30 Various
Powder Springs 18-A William (Bill) T. Cox Jr. (Judy) A. H. "Pete" Hardy (Georgia) Thursday, 2-4, 7:00 D C's Restaurant
Pulaski 18-C James C. Peavy (Barbara) L. Eugene Nobles (Eunice) Thursday, 1-3, 7:00 Lions Den Camphouse
Quitman 18-C Bivins Robinson (Elaine) James F. Long (Jo Ann) Thursday, 7:30 Lions Club Den
Rehoboth 18-D Robert H. Morris (Lynn) Stewart E. Barton, III (Jan) Tuesday, 1-3, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
Reidsville 18-B J. M. Dorsey (Sandra) J. Lewis Lynn (Wanda) Monday, 3, 7:30 Reidsville Community House
Rhine 18-C Donald Kennedy (Gwen) Lynn Brown (Melissa) Monday, 2-4, 7:00 Rhine Community House
Richland 18-C Wesley Daniel (Wendy) Sidney P. Watson Monday, 2-4, 7:30 D & D Restaurant
Richmond Hill 18-B William P. Covert (Dawne) Gordon I. Federle (Ruth) Wednesday, 4, 7:30 Home of W. W. Speir
Rincon 18-B Don M. Anderson (Kitty) Kimball A. Warnock, Sr. Monday, 1-3, 7:30 Community House
Riverdale 18-E Larry E. Croft (Linda) Charles H. Hutcheson (Barbara) Monday, 2-4, 7:30 Shoney's Big Boy
Rochelle 18-C John D. McCall (Betty) Ernest J. Barker (Lola) Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rock Spring 18-A Charles Eugene Gaines (Vickie) Cecil Storey (Elois) Tuesday, 2-4, 7:00 Rock Spring Elementary School
Rockmart 18-A Harry Harris (Nancy) Larry Pruitte Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club
Rome 18-A W. Jerry Curtis (Linda) Andrew W. Derrick (Camille) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Rossville 18-A Billy Driskill (Gail) Andrew J. Stephens (Ruby) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Roswell 18-A Bruce Meeks (Carol) Joe B. Corder (Eva) Monday, 1-3, 7:30 Roswell Community Center
Royston 18-D Clyde E. Vaughn (Bee Gee) Thomas Berryman (Ada) Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Sandersville 18-F Hollis Hall (Helen) Clyde K. Wright (Norma) Friday, 1:00 Clinton Motel
Sandy Springs 18-A William S. Thomas (Angela) James J. Reddicks Jr. Wednesday, 1-3, 6:45 Morrison's Cafeteria
Savannah  18-B James E. Utsey  James T. Meadows (Ruth) Thursday, 1:00 Ramada Inn
Savannah Chatham South 18-B James Perks (Dorothy) Bob Ferrard (Jean) Thursday, 2-4, 7:30 Ye Olde Public House
Savannah Port City 18-B Vernon C. Karnath (Mary) S. Wayne Busch (Georgia Lee) Tuesday, 7:00 Officers Club, Hunter Army Airfield
Screven 18-B Curtis Griffis (Ellawene) A. M. Mikell (Juanita) Tuesday, 2-4, 7:00 Screven Recreation Center
Senoia 18-E Jim Baggerly, Jr. (Glenda) Tom Harber (Lynn) Monday, 2-4, 7:30 American Legion Building
Shellman 18-C Eugene Reynolds (Sylvia) L. R. Rigsby (Ruth) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A Hugh A. Ragan (Jane) William D. McCart (Brenda) Thursday, 1-3, 7:30 Farmer John's
Smyrna Jonquil City 18-A Robert M. Presley (Nancy) Robert Keys Tuesday, 1-3, 12:00 Farmer John's
Snellville 18-D Carey Strickland (Mary) Claude Bates (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-D Frank W. Sherrill (Scottie) William L. Thornton (Sally) Monday, 1-3, 6:30 School Lunch Room
Soperton 18-F Richard M. Dennard (Joyce) Wade Clark (Ann) Thursday, 2-4, 7:00 Soperton Community House
South Cobb 18-A Lloyd Gillham (Barbara) Harold Baker (Pauline) Monday, 1-3, 7:30 Johnny Reb's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D James G. Grady (Sandra) Russell Rhoads (Wilma) Monday, 2-4, 7:30 Bonanza Sirloin Pit
Sparta 18-F Ralph Kirby (Mildred) Charles Darden Wednesday, 1:00 Four Steers Restaurant
Springfield 18-B Edward Pace (Wilma) I. B. Johnson (Lillie) Thursday, 2, 8:00 United Methodist Church
Statesboro 18-B M. E. Ginn (Margaret) Edwin L. Cook (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Jerry W. Carter (Agnes) Jimmy Carter (Pauline) Monday, 1-3, 7:00 Sundial-Best Western Motel
Stone Mountain 18-D Thomas A. Rippy (Jane) Thomas E. Rawlins (Eva) Thursday, 1-3, 7:00 Old Post Office Country Buffet
Summerville 18-A D. P. Henley (Geneva) John W. King (Elliotte) Tuesday, 1-3, 7:30 B's Round Table
Swainsboro 18-F Tommy Davis (Brenda) Ira L. Hall Jr. (Margie) Thursday, 1-3, 7:30 4-H Clubhouse
Sylvania 18-F Patrick C. "Mike" Smith (Trudy) Michael E. Pullen (Susan) Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C John W. Calhoun (Vesta) Elmo Agoos (Pearl)  Monday, 1-3, 7:00 Magnolia Restaurant
Talbotton 18-E Joe S. Johnson (Winifred) Joe S. Johnson (Winifred) Monday, 2-4, 7:30 Buice's Restaurant
Tallapoosa 18-E Edward J. Smith (Charlotte) Bernard Lanier Thursday, 12:00 Talley Mountain Country Club
Tallulah Falls 18-D Dan E. McNeil (Gloria) Glynn V. Worley (Shari) Monday, 2-4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Gene Yearty (Becky) James F. Watson (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Alden's Café
Thomaston 18-E Gene Gilbert (Jane) A. G. Cook (Mary) Monday, 2-4, 7:00 Hotel Upson
Thomasville 18-C Charles McNatt (Melba) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:30 Plaza Restaurant
Thomasville Noon 18-C Charlie E. Copeland (Gale) William T. Majors (Janice) Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Ray Willie (Wanda) William G. Bross Tuesday, 7:30 Lions Club House
Tifton 18-C Robert H. Prevatte, III (Gladys) Richard B. Chalfant (Marjorie) Monday, 12:00 Ramada Inn
Toccoa 18-D Larry W. King (Sheila) W. C. Clary, III (Sarah) Tuesday, 2-4, 7:00 Plaza Motor Inn
Towns County 18-D Charles Cory (Jean) George H. Whitmore (Mildred) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Cafeteria
Trion 18-A Jimmy McKenzie (Ruth) Robert E. Bennett (Ann) Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Charles Tarras, Jr. (Julia) John T. Marchiolo (Lorna) Monday, 1-3, 7:00 Old Hickory House
Tunnel Hill 18-A Macoy N. Griffin (Norma) Paul B. Rankin Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Twiggs County 18-F Terry Moye (Sherry) James W. Arnold (Millie) Tuesday, 2-4, 6:30a Masonic Lodge
Twin City 18-F G. W. Johnson, Jr. (Betsy) Cecil G. Rogers (Fannie Louise) Thursday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Max Conner, Jr. Dave Carlyle Thursday, 2-4, 12:00 76 Truck Stop
Union County 18-D Michael Thompson (Mildred) John F. Fitzpatrick (Ruth) Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F Henry Sisson (Linda) Ralph J. Martin (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Roy Fennell (Anna) W. E. Glenn (Betty) Tuesday, 12:00 Bavarian Inn Restaurant
Valdosta Evening 18-C Richard D. Olphie (Elizabeth) Charles T. Dernell (Louvera) Thursday, 2-4, 7:30 Bavarian Inn Restaurant
Vidalia 18-B James D. Arblaster Danny Foshee (Coopie) Monday, 6:30 Southern Café
Vienna 18-C David Humber (Blakely) Charles W. Knight (Claire) Monday, 2-4, 7:30 Vienna Fire Department
Villa Rica 18-E Travis Goss (Carrie) Boyd Fraser (Janice) Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Restaurant
Wadley 18-F Tommy Lamb (Carol Tom Lott (Dorothy) Monday, 1-3, 12:00 Wadley Café
Warner Robins 18-E Alton G. Hendon (Nellie) Earl F. Auchmutey (Stella) Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
Warner Robins Noon 18-E Hank Barks (Doy) Andy Andreason Monday, 2-4, 1:00 20th Century Cafeteria
Warwick 18-C Sam Owens (Barbara) Charlie F. Young (Betty) Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F P. Smythe Newsome (Jane) Olin C. Newby (Rosemary) Monday, 7:30 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Allen A. O'Shields (Louise) O. Street Dendy (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Back 40 Restaurant
Waycross 18-B Curtis L. Proveaux (Miriam) T. C. Gattis (Ruby) Tuesday, 1:00 Ware YMCA
Waycross Okefenokee 18-B Donald G. Lynch (Jo) Larry G. Taylor Monday, 7:30 Ware YMCA
Waynesboro 18-F Paul Tiffany (Ruth) Harvey L. Sapp (Raye) Tuesday, 1-3, 7:30 Denny's Restaurant
West Cobb 18-A Allen Doyle Adair (Winifred) Lester L. Dean Monday, 1-3, 7:30 D.C.'s Restaurant
West Jackson 18-D John E. Stroud (Hazel) William L. Kinney (Ruth) Thursday, 1-3, 7:30 Womans Club House
West Point 18-E Hugh C. Peacock, Jr. (Janie) J. J. Walker (Olene) Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D Ray Russell (Eloise) Dennis Pardue (Dot) Monday, 2-4, 7:00 Various
Wilmington Island 18-B Warner R. Houston (Wisteria) Neil C. Johnson (Beth) Tuesday, 1-3, 7:00 Jug Parrish
Winder 18-D Kenneth Thornton (Pat) J. D. White (Kathleen) Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville 18-D T. D. Hodges (Florie) J. B. Giles (Nell) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B William E. Smith (Vinnie) Lyde Thomas Monday, 2-4, 7:30 Plaza Restaurant
Woodbury 18-E Mike McDaniel (Connie) Jerry Hicks Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Woodstock 18-A Jules DeNeergard (Dorthea) Paul F. Magee (Mildred) Tuesday, 2-4, 7:30 Old Dixie Inn,
Wrens 18-F Steve Norton (Debra) Glen W. Martin (Yvonne) Monday, 1-3, 7:30 Hadden Restaurant
Wrightsville 18-F J. M. Cook Jr. (Mary) Mot E. Skinner (Lucie) Tuesday, 2-4, 6:30 Paul's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024