Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1983-1984

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A,  W. Jerry Curtis, Rome, Ga.
District Governor: District B,  Thomas B. Williams, Port Wentworth, Ga.
District Governor: District C,  John R. Childree, Cordele, Ga. 1983-84
District Governor: District D,  Millard F. Havener, Athens, Ga. Clubs: 313
District Governor: District E,  Robert "Bob" Campen, Lizella, Ga.
District Governor: District F,  Albert B. McClure, Conyers, Ga.
Council Chairman: Thomas B. Williams, 18-B, Savannah, Ga.
State Secretary: Robert A. Bowlin (1983-86)
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C Alec Glenn Dorsey (Kay) Carl W. Gillespie, Jr. (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Lions Club House
Adairsville (21) 18-A Marion Lacey (Retha) Hill Johnson (Marta) Monday, 1-3, 7:30 Ramada Inn
Adel 18-C Bobby Ross Phillips (Butch) Dan Cowart (Louise) Tuesday, 1-3, 12:00 King Frog Restaurant
Adrian 18-F W. C. Tyson (Phyllis) Wilbur G. Stephens, Jr. (Kaye) Thursday, 1, 7:00 Sheppard's Restaurant
Alapaha 18-C Troy E. Owens (Ethel) O. Gerald Fletcher Monday, 2-4, 8:00 Lions Clubhouse
Albany 18-C Richard W. Weathersby (Jeanette) James A. Burress Tuesday, 1:00 Merry Acres Restaurant
Alma 18-B Quillion Taylor (Sandra) Robert Goodman (Debra) Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta (68) 18-A Robert C. Jamison (Carol) Wallace Blaylock (Miriam) Thursday, 2-4, 7:30 Fulton County National Bank
Americus 18-C Lloyd Deaver Clark Lamb (Sharon) Tuesday, 1-3, 7:30 Georgia Southwestern Cafeteria
Arlington 18-C L. M. Conner (Peggy) John C. Dallas (Nancy) Monday, 2-4, 12:00 Arlington Civic Center
Athens 18-D Dewey O. Lindsay, Jr. (Carolyn) Millard F. Havener (Georgianna) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Athens West 18-D Glenn H. Newton (Juanita) Cecil H. Oglesby, Jr. (Madge) Tuesday, 2-4, 7:00 Western Steer Steakhouse
Atlanta (128) 18-A Jack P. Cunningham (Catherine) J. Woodie Hood (Miriam) Friday, 12:00 Jonathan's
Atlanta Buckhead (85) 18-A A. William Muir (Tee) Tipton Masterson (Cathy) Monday, 2-4, 6:30  Cleo's Pearl
Atlanta Henry Grady (35) 18-A Robert Herrington (Carolyn) Robert C. Pitts Monday, 2-4, 7:00 Old Hickory House Restaurant
Atlanta Korean (38) 18-A Dr. Soo Il Kim Dr. David K. Pack (Susan) Thursday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Atlanta Northeast (24) 18-A Cecil O. Pinkerton (Elizabeth) Ronald R. Porter (Barbara) Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
Auburn-Carl 18-D C. Van Elliot (Hazel) James R. Love (Gladys) Monday, 2-4, 7:30 Auburn Carl Lions Club Building
Augusta 18-F Stephen E. Shepard (Kathie) Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Augusta Hilton Hotel
Augusta Forest Hills 18-F John Groves (Trudy) Wayne Hawkins (Jan) Tuesday, 1:00 Thunderbird Inn
Augusta Garden City  18-F Larry Connors Lee Morris Monday, 7:00 Western Sizzlin
Austell (27) 18-A J. K. Jones (Carolyn) W. J. Arnold (Zenobia) Monday, 2-4, 7:00  Palms Restaurant
Baconton 18-C Daryl Williamson (Willis Ann) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C John L. Taylor (Elva) Tom Conger (Gloria) Wednesday, 2-4, 12:00 Charter House Inn
Bainbridge Evening 18-C Duane Brock (Paula) Oscar Davis, III (Linda) Tuesday, 2-4, 7:30 Moby Dick II Restaurant
Ball Ground (29) 18-A Douglas Gantt (Gene) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Banks County (Homer) 18-D Milton Dalton (Marguerite) Carl G. Clough (Becky) Tuesday, 2-4, 7:00 Various
Barnesville- Lamar 18-E John Dickens (Virginia) James C. Hammett, Jr. (Judy) Thursday, 2-4, 6:30 Woman's Club House
Bartow County (26) 18-A Ben Phillips (Jo Ellen) Wendell T. Lifsey (Patricia) Monday, 1-3, 7:30 Morrell's Restaurant
Baxley 18-B Jimmy D. James (Sally) Jack D. Allagood (Janice) Monday, 1-3, 7:00 Free Will Baptist Church
Bethesda 18-D Lawrence W. Carlin, Jr. (Virginia) George D. Floyd (Margaret) Monday, 2-4, 7:00 Country Crossing Buffet
Blackshear 18-B Michael J. Anderson (Laura) Sam Owens (Margaret) Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Lee "Buddy" Timmons (Jamie) Ralph Kinsey (Nancy) Tuesday, 2-4, 12:00 Blakely Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Ernest C. Grizzard (Helen) Jethro B. Donaldson, Jr. (Henrietta) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Den
Bonanza 18-E L. Floyd Carmack (Jerri) Robert W. King (Anna) Thursday, 1-3, 7:30 Clock Restaurant
Bowdon 18-E Lewis W. Sherrill (Eva) Leroy Little (Norma) Tuesday, 1-3, 7:00 Southern Lady
Bowman 18-D Gary D. Jarvis (Pat) Hoke S. Fortson (Zelma) Thursday, 2-4, 7:30 Bowman Community Center
Boynton (28) 18-A Charles Bruce Owens (Grace) William A. Eaves (Iris) Tuesday, 2-4, 7:00 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B Johnny Crews (Patricia) Emory A. Middleton (Effie) Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Pat Stevens (Sandra) Bill Miller Tuesday, 11:30 Holiday Inn
Brookhaven 18-D Mike Higgins (Mary Margaret) John Fields Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin Steak House
Brunswick 18-B Harlan Skarpalezos (Linda) Johnny Floyd (Edith) Monday, 1:00 Galley Restaurant
Buchanan 18-E Weyman Garner (Terrico) Cecil M. Westmoreland (Mildred) Thursday, 2-4, 7:00 Korner Grill
Buena Vista 18-E Jesse N. Russell (Patricia) John F. McCary (Mae) Tuesday, 1-3, 7:00 Country Club & Kate's Kitchen
Buford 18-D Frank Robert Free (Marcella) John Alexander (Johnnie) Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Center
Bulloch 18-B George C. Hagins (Pennie) Darrell West (Madge) Tuesday, 1-3, 7:30 Nic Nac Restaurant
Butts County 18-E Hugh Glidewell (Ann) John Danovic (Terry) Thursday, 2-4, 12:00 Mason Jar Restaurant
Byron 18-E Dan Hamilton (Shirley)  Michael Gilstrap Thursday, 1-3, 7:30 Byron Elementary School
Cairo 18-C Charles D. Robinson (Brenda) Roy M. Jones (Faith) Monday, 1-3, 7:30 Downtowner Restaurant
Calhoun (36) 18-A Alton Arrowood (Betty) Frank J. Burnette (Polly) Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Calvary 18-C Joe Scott (Jean) Roscoe Dalton (Nettie) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C J. L. McKenzie (Kitty) Jim Lapham (Barbara) Tuesday, 12:00 Estelle's Restaurant
Canton (109) 18-A John H. Fincher (Debra) Aaron N. Ingram (Janice) Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest  Restaurant
Carnesville 18-D Sid Ginn (Janie) Jack Ratley (Mildred) Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust
Carrollton 18-E Steve Busby (Virginia) Joe R. Harris (Cathy) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Carrollton Evening 18-E Jerrell H. Haynes (Gretal) Elton B. Stallings (Nan) Monday, 2-4, 7:30 Western Steer
Cartersville (33) 18-A Stephen R. Bradley (Ellen) W. R. Striplin (Edna) Tuesday, 12:00 Morrell's Restaurant
Cedartown (26) 18-A Joe Watts Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 Western Steer
Centerville 18-E John Holder (Susan) Jerry Grimsley (Margie) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Chatsworth (27) 18-A L. D. Richards (Wylene) Winston Massengale (Carolyn) Tuesday, 2-4, 7:00 Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley (30) 18-A James L. Carden (Nadine) J. D. Woodward (Sara) Tuesday, 1-3, 7:30 United Methodist Church
Chester 18-C Billy R. Phillips (Sue) James Boyd (Billie) Tuesday, 2-4, 8:00 Community House
Chickamauga (34) 18-A Joe Don Doran (Nancy) Alfred Evitt (Barbara) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Building
Clarkesville 18-D Robert L. "Bob" Williams (Sara) Bruce G. Nicholson (Brenda) Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Classic City (Athens) 18-D Carroll Humphries (Joan) Vance L. Cecil Jr. (Wilma) Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Claxton 18-B Hoke B. Smith (Alice) Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Richard Wallace (Dora) George H. Prater (Holly) Thursday, 1-3, 7:00 Chic'n Coop
Clermont 18-D James Braselton (Jean) Mancel Oliver (Emogene) Tuesday, 2-4, 7:00 Christian Hill Church
Clinch County 18-B Hugh Shirah (Beverly) Felton Roundtree (Janet) Monday, 1-3, 7:00  Homerville Women's Club
Cobb County (48) 18-A James W. "Bill" Phillips (Doris) John Fasick (Kaye) Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn
Cobbtown 18-B J. Vaughan Lanier (Faye) Jeiel A. Hall, Jr. (Grace) Tuesday, 4, 7:30 Cobbtown Community House
Colbert 18-D Marvin L. White (Ruthie) J. Paul Burroughs (Roberta) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Depot
College Park (20) 18-A Peter Steed (Emma) Daniel P. Harrell (Kathy) Wednesday, 1-3, 7:00 Denny's Restaurant
Colony City 18-C Prentiss Brown (Carolyn) John A. Crowley Thursday, 2-4, 7:30 Colony House Restaurant
Colquitt 18-C W. R. Cox, Sr. (Edna) Roy W. Bush (Annie Belle) Tuesday, 2-4, 6:30 Community Center
Columbus 18-E Richard W. McKee (Jean) James P. McGrotha (Louise) Tuesday, 12:30 Columbus Trade Center
Columbus East 18-E  Robert J. Spence (Joann) Ted Cline Thursday, 2-4, 12:00 Sheridan Inn
Columbus Evening 18-E Robert Parker (Selena) Robert P. Speser (Mary) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Columbus Muscogee 18-E H. Morris Pruitt (Grace) Rickey B. Gibson (Pam) Monday, 12:30 Ralston Towers
Comer 18-D Frank Fleming (Vinnie) E. Lafayette McLeroy (Wilda) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Commerce 18-D Elton Collins (Nancy) Richard Chambers (Anna) Tuesday, 2-4, 7:30 Chandlers Restaurant
Conyers 18-F Robert Kelley (Faye) Bobby J. Pemberton (Faye) Monday, 1-3, 7:00 Gerald's Restaurant
Cordele 18-C Melton Culpepper (Jane) Bobby W. Davis (Shirley) Tuesday, 12:00 Community Clubhouse
Cordele Evening 18-C J. R. Smith (Ruby) Alton Churchwell (Lana) Tuesday, 2-4, 7:30 Western Steer Steakhouse
Cornelia 18-D Chris Fortenberry Larry Whitfield Monday, 1-3, 7:00 The Steak House
Covington 18-F T. Wayne McDonald (Brenda) James T. Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E Harold Nesmith Vernon Alligood (Jerri) Thursday, 1-3, 7:30 Crawford County Extension Office
Cusseta 18-E Arthur W. Culpepper (Gloria) Billie E. Galbraith (Lillie) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Den
Cuthbert 18-C Chuck Lashley (Joan) Pete Johnson (Krista) Tuesday, 1-3, 7:30 Daniel's Restaurant
Dade County (21) 18-A Lionel Austin (Jane Ann) James B. Geddie (Clara) Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D John Aldrich (Jeanie) Tony E. Collins (Deborah) Thursday, 2-4, 7:00 The Smith House
Dallas (26) 18-A Carl Scoggins, Jr. (Wilma) Howard Maxwell (Linda) Thursday, 1-3, 7:30 Alfredo's Restaurant
Dalton (86) 18-A Marion Albertson (Virginia Lee) Franklin Pierce, Jr. (Nancy) Tuesday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Dalton Noon (37) 18-A Don Lofty (Irene) Jed Rauenholt (Kath) Tuesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Darien 18-B John Bryson (Nancy) Ralph G. Huff (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Park
Dawson 18-C Hiram Peeler (Berly) Joe D. Sams (Bonnie) Tuesday, 7:30 Dawson Lions Club House
Dawsonville 18-D Carl C. Lance (Vivian) C. Lamar Bigham (Stella) Monday, 1-3, 7:00 Lola's Kountry Kitchen
Dearing 18-F Bill Veach (Norma) Ray Washington (Ann) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Elementary School
Decatur 18-D Alfred F. Brunetti (Ann) George Trott (Grace) Tuesday, 2-4, 7:00 Dekalb Federal Savings & Loan
Dekalb Central 18-D Gordon W. Jerow (Molly) Henry Jackson (Frances) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Donalsonville 18-C Ralph Powell (Rachel) Leon A. Barnes (Betty) Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C Charles E. Finley (Nan) Howard Kerr (Martha) Tuesday, 1-3, 7:30 Han's Restaurant
Douglas  18-B Milton G. Clements (Laura) J. P. Barnett Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Douglasville (15) 18-A Clyde J. Roberts (Jonnie) Douglas G. Landrum (Barbara) Tuesday, 2-4, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-D Randall J. Smith (Ann) Mendal A. Bouknight (Del) Thursday, 1-3, 7:00 Oak Room, Cox Hall, Emory University
Dublin 18-F Bob Strickland (Nancy) David Senn (Becky) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Duluth 18-D Gerald R. Horner (Annie Lou) Jay Leland (Joyce) Thursday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Dunwoody 18-D Howard L. Psalmonds Bruce H. Antman (Maureen) Monday, 2-4, 7:00 Po Folks Restaurant
East Marietta (50) 18-A Ray W. Moore (Elizabeth) Stanley R. Kelly (Emily) Tuesday, 2-4, 7:30 Ramada Inn
East Point (17) 18-A Frederick R. Heard (Mary Jo) Claude W. McManus (Louise) Thursday, 1-3, 7:00 Lakeside Country Club
Eastman 18-C James R. Williams (LeMay) Loften Giddens Tuesday, 12:00 Carriage Inn
Echols County 18-C Jimmy Lee Bennett (Janie) Jackie L. Carter (Mary Bell) Monday, 4, 7:00 Homes of Members
Edison 18-C Joe S. Jackson, Jr. (Sylvia) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Club Horse Show Grounds
Elberton 18-D William "Bill" Berzett (Sandra) Ralph Adams (Blanche) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Ralph Taylor (Margaret) Mitchell E. Ellis (Janet) Tuesday, 2-4, 7:30 Ella Villa Restaurant
Ellijay (88) 18-A Dr. Hal F. Stollz (Ginny) John M. Harrison Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Executive Park 18-D Leroy Danzy (Mariko) Michael C. Fuller Tuesday, 1-3, 12:00 Travelodge Inn
Fairfield 18-E C. E. "Ed" Smith (Pat) Steve Adams Tuesday, 1-3, 7:30 Fairfield Plantation Country Club
Fayette County 18-E Col H. J. Miller,Jr. (Thomasina) W. E. Shelnutt (Margaret) Tuesday, 1-3, 7:30 Fellowship Hall, First Methodist Church
Fitzgerald 18-C Bill Pelham (Carly) Sammie L. Youmans (Donna) Tuesday, 12:30 Colony House Restaurant
Fleming 18-F John F. Sutherland (Doris) Kenneth E. Lichtenfels (Lynn) Tuesday, 2-4, 7:30 Fleming Lions Clubhouse
Floyd County (10) 18-A David Stelts (Pat) James O. Reed (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:30 Partridge Café
Folkston 18-B Edward Nash (Frances) Laverne Crews Monday, 2-4, 7:30 Ridgecliff Restaurant
Forsyth   18-E Harold Lewis (Lilegene) W. Clayton Lancaster Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Forsyth County 18-D Larry Tanner (Margaret) Clarence Lambert (Ruth) Monday, 1-3, 7:00 Western Steer
Fort Gaines 18-C C. M. Cook (Sue) Jack Durham (Lorraine) Tuesday, 1-3, 7:30 Tommy's Fish Center
Fort Valley 18-E John A. Sheffield (Jannis) W. R. Patterson (Debbie) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Francis Lake 18-C Jimmy C. Davis, Sr. (Carolyn) J. G. Kuykendall (Rita) Tuesday, 2-4, 7:00 Civic Center
Gainesville  18-D Daniel W. Truluck (Katherine) Thomas F. Sexton (Cathey) Tuesday, 12:05 Holiday Hall
Garden City 18-B William E. Oglesby (Jane) Paul Harvey Jones (Reba) Tuesday, 2-4, 7:30 Garden City Community House
Georgetown 18-C Robert M. House (Frances) George M. Phillips (Sarah) Thursday, 3, 8:00 Holiday Inn
Glascock County 18-F Melvin Raley (Sarah) Frank "Bo" Watson (Jackie) Monday, 1-3, 7:00 Various
Glennville 18-B Albert "Ronnie" Rahn (Cathy) John Hyman (Sarah) Monday, 1-3, 6:30 The Mascot Restaurant
Golden Isles 18-B James A. Alexander (Lydia) E. A. Steipe (Frances) Tuesday, 1-3, 7:30 Sea Palms
Greensboro 18-F Willie E. Chester (Lenester) Ray A. Marchman (Margaret) Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Greenville 18-E Robert Lee Todd IV (Martha Lee) Robert E. Sistrunk Thursday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Griffin 18-E Lovejoy Harwell (Margaret) Warren Bedingfield (Frances) Thursday, 2-4, 7:00 Griffin Moose Lodge
Grovetown 18-F Eual D. Lynn (Rita) Arthur L. Holmes Tuesday, 2-4, 7:30 City Hall
Hahira 18-C Emory Mathis (Iris) Bill Allen (Susan) Monday, 1-3, 7:00 Hahira Lions Club Den
Hampton 18-E J. Manley Grier (Lucille) Julian Rowan (Eloise) Tuesday, 1-3, 7:30 Camp Fortson
Hapeville (38) 18-A William D. Ramsey (Clemene) Walter J. Cobb (Karlene) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F Alto Walker (Shelby) James R. Grice (Iris) Monday, 2-4, 7:30 Harlem Woman's Club Building
Harris County 18-E Gordon Tyrrell James R. Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D Dick Cloutier (Nancy) Robert Winburn (Debbie) Tuesday, 1-3, 7:00 The Lunchbox
Hawkinsville 18-C Wayne Allen (Judy) William G. Gibson (Evelyn) Tuesday, 12:00 The Steak House 
Hazlehurst 18-B Lonnie Roberts Richard Vaughn (Judy) Tuesday, 1-3, 7:00 Big House Restaurant
Heard County 18-E Terry Harper (Marsha) Benjie Hyatt Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Hinesville 18-B Marvin Patterson (Jo) Jarve E. Bennett (Mary Lou) Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hogansville 18-E Harold E. Giles (Sherrelle) John P. Davidson (Joeline) Monday, 1-3, 12:00 Smith's Restaurant
Ideal 18-E Donald A. Massey (Elizabeth) Ronald Tarrer (Virginia) Monday, 2-4, 7:00 Ideal Club House
Iron City 18-C Alan Ingram (Sue)  Ronald E. Ingram (Brenda) Tuesday, 2-4, 7:30 Iron City Community Center
Jacksonville 18-B Leon Wilkes (Cynthia) Charles Jones (Elizabeth) Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper (82) 18-A Don Enis (Katie) W. A. Gooch (Deane) Thursday, 2-4, 7:00 Woodbridge Inn
Jefferson 18-D Jim Joiner (Ruth) Samuel M. Cates (Becky) Monday, 2-4, 7:00 Bruce's
Jekyll Island 18-B Robert D. Chenoweth (Ethel) Leonard R. Brickey (Helen) Tuesday, 1-3, 6:30 Wanderer Motel
Jesup 18-B Charlie Feltman (Pattie) Charlie Woodson (Nancy) Tuesday, 2-4, 6:45 Western Steer Steakhouse
Jones County 18-F Kenneth Martin (Joann) Robert H. Wells (Margaret) Thursday, 2-4, 7:00 Hadden's Restaurant
Kingsland 18-B H. E. Watson (Julia) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Tomachi Chi's Restaurant
LaFayette (48) 18-A Breck Parker James Shattuck Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
LaGrange 18-E H. J. Thomas (Brenda) Payl Wetherington (Susan) Tuesday, 12:00 Highland Country Club
LaGrange Evening 18-E Herman Ray Davis (Gwen) Lowell Elliott (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Highland Country Club
Lake Wildwood 18-E Larry McCann (Jackie) Cecil D. Canady (Jane) Monday, 1-3, 7:30 Lake Wildwood Clubhouse
Lakeview- Ft. Oglethorpe (25) 18-A Robert Clark (Mary Ellen) T. L. Shivers (Ann) Monday, 2-4, 7:00 Club House
Lanier  18-D Marion Merck (Pat) Raymond L. Kent (Camille) Thursday, 1-3, 7:00 Dry Dock
Lanier County 18-C Jimmy V. Benefield (Linda) John F. Patten (Cathy) Wednesday, 2-4, 12:00 LaCo Restaurant
Laurel Ridge 18-D Ed Ledbetter (Kitty) Jim Gammell (Carolyn) Tuesday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Emory University
LaVista 18-D Charles Tarras (Julia) Lewis W. de Jarnette (Hildreth) Tuesday, 2-4, 7:00 Papa's Restaurant
Lavonia 18-D Dale Stone (Pam) Jesse Brannen (Martha) Tuesday, 1-3, 7:00 Ramada Inn
Lawrenceville 18-D Dan Gladney (Judy) Donald Cash (Ashley) Tuesday, 2-4, 7:00 Dover House Restaurant
Leesburg 18-C Jack M. Fore, Sr. (Doris) L. Brad Hatfield (Sue) Monday, 2-4, 8:00 Lions Club House
Liberty Coastal 18-B Jack D. Slater (Betty) H. Lee Card (Mary) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dorchester School
Lilburn 18-D Tom Burges (Sarah) Bill Head (Carole) Monday, 1-3, 7:00 Golden Corral
Lincolnton 18-F Pat O'Conner (Cindy) Larry Collins (Emmye) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia 18-D Robert A. Mitchell (Linda) L. T. Brown (Dema) Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella 18-E John M. Almack (Cheryl) Rick Anthony (Carla) Monday, 2-4, 7:30 Lizella Methodist Church
Loganville 18-D John Thomas McMillon (Teresity) Lanier Johnson (Retha) Monday, 1-3, 7:30 Loganville United Methodist Church
Long County 18-B W. Price Chapman, Jr. (Connie) Malcohm Chapman Thursday, 2-4, 7:30 Various
Louisville 18-F Richard Phillips (Angelia) Charles Eames (Myrna) Wednesday, 2-4, 8:00 Louisville Lions Club Building
Lumber City 18-B Elton B. Darby Gary Webster (Elaine) Monday, 1, 7:30 Community House
Lumpkin 18-C James P. Babb (Merrilyn) Matthew M. Moye (Georgia) Monday, 1-3, 7:30 Michele's Restaurant
Luthersville 18-E R. Murray Plant (Henrietta) Norman I. Rowe (Gina) Monday, 1-3, 7:30 Lutherville City Hall
Lyons 18-B James A. Johnson (Virginia) Roy L. Stewart (Judith) Monday, 2-4, 12:00 Cabaret
Macon 18-E Lane Lovein (Margaret) Raymond C. Smith Jr. Tuesday, 1:15 Macon Health Club
Macon Cross Keys 18-E B. R. Evans (Eunice) C. W. McMahon (Martha) Thursday, 1-3, 7:30 Shoney's
Macon Rutland 18-E Hugh L. Neisler (Joan) Steve Creech (Pam) Thursday, 1-3, 7:30 Rutland Community Center
Macon Southside 18-E Charles B. Greer Hugh C. Carver (Bobbie Jo) Tuesday, 2-4, 7:30 Macon YWCA
Macon Vine-Ingle 18-E William H. Thornton (Maude) M. Royce Gordon (Marian) Tuesday, 1-3, 7:30 Shane's Steak House
Madison 18-F James Claxton William G. Adair (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 VFW Hall
Manchester 18-E Emory Proctor (Kay) Willie Hall (Phyllis) Monday, 1-3, 7:00 Coffey's Pot Restaurant
Marietta (34) 18-A Robert E. Koch (Eva) William M. Dodd III (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Cupboard Restaurant
Martin 18-D Max Freeman (Barbara) Johnny Goodwin  Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Herman R. Lord (Mae) Joe S. McKenney (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Sandy's Piazza
McCaysville (17) 18-A Albert D. Sivils (Mary) Boyd Wayne Rule (Lucy) Thursday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E Allen Scott Reeves (Mildred) Walker McGarity (Eudora) Monday, 2-4, 7:00 Sizzling Platter Restaurant
McRae 18-B Michael P. Clanton (Ivey) Ray Beauchamp (Betty) Monday, 12:00 Plantation Restaurant
Menlo (23) 18-A Jim "Ed" Cavin (Barbara) Ed Thompson (Yvonne) Monday, 1-3, 7:00 Menlo School Cafeteria
Metter 18-B Joe DeLoach (Jenny) Joe Moore Tuesday, 1-3, 7:30 Denver's Restaurant
Midville 18-F John Mulling George H. Evans (Nancy) Tuesday, 1-3, 7:00 McKinney Pond
Milan 18-B Mickey Martin (Shirley) Jack J. Shepherd Monday, 3, 7:30 Milan Elementary School
Milledgeville 18-F J. B. Deal (Terry) Ed Menger, Jr. (Doshia Ann) Thursday, 1-3, 7:30 Days Inn
Millen 18-F Robert M. Wilson (Patricia) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Mills Restaurant
Monroe 18-D Charles Dyer (Patricia) Ken Neil (Melinda) Monday, 2-4, 7:30 Monroe Municipal Auditorium
Montezuma 18-E James W. Williams (Donna) Lyn Gresham (Roberta) Thursday, 2-4, 7:00 Jaycee Club House
Montgomery County 18-B Lewis W. Strickland (Sally) Landle Hamilton (Patsy) Thursday, 2-4, 7:30 Snack Shack
Morrow 18-E David Cheves (Virginia) Jim Wilson (Linda) Thursday, 2-4, 7:30 Mama's Best Cookin
Moultrie 18-C E. W. Rhoden, Jr. (Margaret) Roscoe M. Stallings (Betty) Monday, 7:00 Bull's Restaurant
Mountain View (12) 18-A Ron Geary (Betty) Howard German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Mountain View School
National Hills 18-F Michael J. Sizemore (Laura) Charles F. Byrd, Jr. (Barbara) Friday, 1-3, 7:45a Schwartz' Restaurant
Newnan 18-E David Granroos (Nancy) Harold Lawrence Tuesday, 1-3, 7:00 Western Steer
Norcross 18-D Bob Miller (Sybil) Gary Cobb Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
North Decatur 18-D Edward L. Ramlow (Phyllis) Robert Lane (Kay) Monday, 2-4, 7:00 Cox Hall, Emory University
North Dekalb 18-D James E. Hickey (Jane) Dana F. Persells Monday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin Steak House
North East Cobb (32) 18-A William "Bill " Vaughn (Sue) Cecil E. Cochran (Lila) Tuesday, 1-3, 7:30 Flanders Restaurant
Northlake 18-D Robert Lansdell (Pat) Albert G. Woelfle (Ellie) Tuesday, 1-3, 7:00 El Chico's Restaurant
Ocilla 18-C Richard Williamson (Faith) Thomas A. Robinson (Beth) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Frank Parrish (Helen) J. B. Holbrooks (Peggy) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B F. Wade Odum (Lanette) Tommy R. Sharpe (Evonne) Thursday, 1-3, 7:30 Odum Recreation Center
Oglethorpe 18-E George C. Smith (Helen) Dan O. Harvill (Emily) Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F Tim Townsend (Becky) John T. Cline (Marie) Thursday, 1-3, 7:30 City Hall
Patterson 18-B Claude Robertson (Ludell) R. C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 7:00 Patterson Lions Park
Pearson 18-B Phil Torrance William L. White (Angela) Tuesday, 2-4, 12:00 Double T Restaurant
Pelham 18-C Kenneth "Kenny" West (Rose) Walter P. Sealy, Jr. (Fran) Tuesday, 2-4, 12:00 Pelham City Hall
Pembroke 18-B Travis B. Moore (Dianne) Robert Bowers (Mary Jane) Tuesday, 1-3, 7:30 Doris' Pembroke Café
Perry 18-E Carl J. Barrett (Eudelle) Thomas E. Adams (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Andy Sprague Roger Shannon Monday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
Plains 18-C Robert B. Moss (Betty) William E. Wise Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Pooler 18-B Mack T. Pierce, Jr. Andrew H. Sienkiewicz Monday, 2-4, 7:30 Trinity United Methodist Church
Port Wentworth 18-B P. B. Edwards (Lorraine) James L. Coursey, Sr. (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Poulan 18-C George Lewis Ronald Hudson Thursday, 2-4, 7:30 Community Building
Powder Springs (0) 18-A James S. Cash (Sue) A. H. Hardy (Ray) Thursday, 2-4, 7:00 Tiffany's Restaurant
Pulaski 18-C Watson F. Cobb (Judy) Charles M. Bergh (Kay) Thursday, 1-3, 7:00 Lions Den
Quitman 18-C Harry R. Hardwick (Charlene) Ronnie Miller (Marcie) Thursday, 7:30 Lions Den
Rehoboth 18-D Edgar A. Kent (Norma) John Holladay (Helen) Tuesday, 1-3, 7:00 University Heights United Methodist Church
Reidsville 18-B Charles H. Young (Mary Ann) J. Lewis Lynn (Wanda) Monday, 3, 7:30 Reidsville Community House
Richland 18-C Wiley Perryman (Doris) Paul Watson Monday, 2-4, 7:30 Granny M's Restaurant
Richmond Hill 18-B Tom Stedman (Evelyn) John G. Brewer (Sallie) Wednesday, 3, 7:30 Richmond Hill Methodist Church
Rincon 18-B Nate Lambrecht Meddie T. Still lll (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Rincon Community Building
Riverdale 18-E  Grady C. Cox (Eleanor) Charles H. Hutchenson Monday, 2-4, 7:30 Shanes Restaurant
Rochelle 18-C Edward R. Finley Wallace C. Lamb (Denise) Monday, 1-3, 7:30 Kountry Kitchen
Rock Spring (10) 18-A Jeff Potts (Con) A. J. Isbell (Marian) Tuesday, 2-4, 7:00 Rock Spring Elementary School
Rockmart (24) 18-A James W. Tramell (Jo) Tyre G. Matthews (Perrine) Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club
Rome (72) 18-A John L. Graham (Nancy) Andrew W. Derrick (Camille) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Rossville (25) 18-A Gary W. Case (Mary Jo) Andrew J. Stephens (Ruby) Monday, 2-4, 7:30 Rossville High School
Roswell (45) 18-A William R. Brantley (Mary) J. B. Corder (Eva) Monday, 1-3, 7:30 South Fulton Development Center
Royston Franklin Springs 18-D John Seay (Deborah) Morris Andrews (Mazelle) Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Sandersville 18-F Alex Roberts (Martha Jo) William L. Gabbert (Geri) Friday, 1:00 Clinton Restaurant
Sandy Springs (17) 18-A Leon O. Foster (Lillian) R. D. "Dick" Hesling (Jean) Wednesday, 1-3, 7:00 Campbell-Stone Apartments
Savannah  18-B George Tassey (Dorothy) C. F. R. "Rai" Denhard (Shirley) Thursday, 1:00 Downtowner Motor Inn
Savannah Chatham South 18-B Bob Ferraro (Jean) James T. McGinn (Myrtle) Thursday, 2-4, 7:30 Officers Club, Hunter Army Airfield
Savannah Port City 18-B John A. Lichner (Betty Ann) Reginald R. Seoane (Louise) Tuesday, 1-3, 7:00 Officers Club, Hunter Army Airfield
Screven 18-B Robert Russell (Mary) A. M. Mikell (Juanita) Tuesday, 2-4, 7:00 Screven Community Center
Senoia 18-E Coy Lee E. Dyson (June) G. Zollie Cole (Eleanor) Monday, 2-4, 7:30 American Legion Building
Shellman 18-C F. M. Stewart, Jr. L. R. Rigsby (Ruth) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna (63) 18-A Harold Hobbs (Betty Jean) R. Cecil Haralson, Jr. (Gennie) Thursday, 1-3, 7:30 Farmer John's Restaurant
Snellville 18-D Cecil Nash (Mildred) Jack R. Anderson (Ann) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-D James W. Early (Frances) Luke Flowers (Mary Alice) Monday, 1-3, 6:30 Social Circle High School
Soperton 18-F Gene Bowers (Barbara) Glenn Powell (Pamela) Thursday, 2-4, 7:00 Soperton Community House
South Cobb (47) 18-A Harold Baker (Pauline) George Mann (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Palms Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Ray D. Swain (Helen) James G. Grady (Sandra) Monday, 2-4, 7:30 Piccadilly Cafeteria
Sparta 18-F Billy Hargrove (Harriet) Richard A. Eisel (Charlotte) Wednesday, 1:00 Four Steers Restaurant
Springfield 18-B Kenneth M. Lay (Carol) Keith Page (Karen) Thursday, 2, 7:30 Springfield United Methodist Church
Statesboro 18-B Donald Hawk (Barbara) Edwin L. Cook (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Stockbridge 18-E Herman J. McArthur (Sara) James C. Waggoner (Margie) Monday, 1-3, 7:00 Phil's Kountry Fisherman
Stone Mountain 18-D Joseph S. Almand, Jr. (Sandra) Elwood C. "Woody" Craddock (Paula) Thursday, 1-3, 7:00 Country Buffet
Summerville (19) 18-A Bobby Thornberry (Margaret) Randall Smith Tuesday, 1-3, 7:30 Round Table Restaurant
Swainsboro 18-F John E. Torpy (Linda) Robert P. "Bob" Lyons (Barbara) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Sylvania 18-F Ed Hagan (Jean) Michael E. Pullen (Susan) Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C J. E. Whitfield (Clarie) Elmo Agoos (Pearl)  Monday, 1-3, 7:00 Sylvester Woman's Club
Talbotton 18-E Gary Page (Donna) Gary Page (Donna) Monday, 2-4, 7:30 Community House
Tallapoosa 18-E Tom Graham (Dixie) M. B. Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Talley Mountain Country Club
Tallulah Falls 18-D Glynn V. Worley (Shari) Johnny M. Irvin (Anne) Monday, 4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Henry J. House (Mary) Clarence Grice (Eloise) Tuesday, 1-3, 7:00 Alden's Café
Thomaston 18-E Robert Fallin (Andrea) C. Sanford Kersey (Annette) Monday, 2-4, 7:00 Hotel Upson
Thomasville 18-C Charles McNatt (Melba) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:30 Golden Corral
Thomasville Noon 18-C Joseph A. Milton (Emily) Charles M. Coram (Julie) Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Robert A. Warr (Joyce) William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C John R. Long (Ilene) Gary J. Goscho (Marilyn) Monday, 12:00 Ramada Inn
Toccoa 18-D Howard Whitaker (Gladelle) John F. Anderson (Betty) Tuesday, 2-4, 7:00 Plaza Motor Inn
Towns County 18-D George W. Shongut (Sylvia) Steve Holmes (Joyce) Wednesday, 2-4, 7:30 Young Harris College Cafeteria
Trion (18) 18-A Clarence Sweatman (Muriel) Robert E. Bennett (Ann) Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Bobby Grant (Mary Lee) Louis Mayer (Lorene) Monday, 1-3, 7:00 Western Sizzin
Tunnel Hill (37) 18-A Danny B. Cochran (Kathy) Tom P. Smith (Jane) Thursday, 2-4, 7:30 Hungry House
Twiggs County 18-F Johnny Floyd (Linda) Angus Hart, Jr. (Leonora) Tuesday, 2-4, 7:00a Me Ma's Restaurant
Twin City 18-F David Price (Gayle) Cecil G. Rogers (Fannie Louise) Thursday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Hubert Whiddon, Jr. (Frances) Wayne D. Morgan (Elizabeth) Thursday, 2-4, 12:00 All States Restaurant
Union County 18-D James R. Crooks (Jane) Neil V. Hamby (Sue) Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F Frank Barnes Ralph J. Martin (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Dr. Alex Culbreath (Mary) W. E. Glenn (Betty) Tuesday, 12:00 China Garden Resyaurant
Valdosta Evening 18-C Densol M. Griffin George C. Windham (Lucille) Thursday, 2-4, 7:30 Golden Corral
Vidalia 18-B Mike Holland (Diane) Hughes Williamson Monday, 6:30 Southern Café
Vienna 18-C Charles Stephens (Murray) David Lee (Melody) Monday, 2-4, 7:30 Vienna Fire Department
Villa Rica 18-E Don Amann (Jeri) Ted N. Akers Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Restaurant
Wadley 18-F Jack Smith (Jane) E. Allen Goodson, Jr. Monday, 1-3, 12:05 Wadley Café
Warner Robins 18-E Robert A. Young (Peggy) James T. Bentley (Top) Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
Warner Robins Noon 18-E John Sedor (Helen) Earnest Q. Green (Katie) Monday, 2-4, 1:00 20th Century Cafeteria
Warwick 18-C Dwight "Jack" Carmichael (Melba) Joe F. Middlebrooks (Barbara) Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F Jerry Stover (Celeste) Grady Rogers Monday, 1-3, 12:05 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Bill Gordy (Janice) O. Street Dendy (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Waverly Hall Masonic Hall
Waycross 18-B Stephen L. Jackson (Pam) Robert Setser (Denise) Tuesday, 1:00 Ware Coffee Shop
Waycross Okefenokee 18-B Larry G. Taylor (Karen) T. G. Crosby (Bootsie) Monday, 7:30 Ware YMCA
Waynesboro 18-F Wayne P. Weddon (Sheila) Harvey L. Sapp (Raye) Tuesday, 1-3, 7:00 Denny's Restaurant
West Cobb (20) 18-A Clarence W. McCollum (Jean) John K. Owenby (Elsie) Monday, 1-3, 7:30 Alfredo's Restaurant
West Jackson 18-D Kyle Bryant Rev. John E. Stroud (Hazel) Thursday, 1-3, 7:30 Womans Club House
West Point 18-E Ralph L. Reiley (Helen) Robert K. Dickinson (Sallie) Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D Howard A. Miller, Jr. (Hannah) H. Dean Aiken (Dorothy) Monday, 2-4, 6:30 Gateway Inn Restaurant
Wilmington Island 18-B J. M. E. Schuster, Jr. (Vicki) Clarence William West (Artella) Tuesday, 1-3, 7:30 Jug Parrish
Winder 18-D George Breedlove (Martha Sue) Donald R. Hardigree (Doris) Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville 18-D Glenn Denham (Mary Helen) J. B. Giles (Nelle) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B Ken Williams (Sandra) Lyde T. Thomas (Winnie) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbury 18-E Harold E. Gill, Sr. (Joyce) Ken Barnes Monday, 2-4, 7:00 Community Club House
Woodstock (23) 18-A Ira Cobb Mikel Frost Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
Wrens 18-F Merrill Callaway (Billie Jean) Steve Norton (Debra) Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Wrightsville 18-F Mot E. Skinner (Lucie) J. M. Cook Jr. (Mary) Tuesday, 2-4, 6:30 Paul's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024