Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1984-1985

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A,  Grover Newman, Chickamauga, Ga.
District Governor: District B,  Kimball A. Warnock Sr., Rincon, Ga.
District Governor: District C,  David R. "Dave" O'Scott, Fitzgerald, Ga. 1984-85
District Governor: District D,  Bob G. Pinson, Gainesville, Ga. Clubs: 313
District Governor: District E,  Dr. Homer E. Wright, Columbus, Ga.
District Governor: District F,  William G. Bross, Thomson, Ga.
Council Chairman: Bob Pinson, 18-D, Gainesville, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C Alec Glenn Dorsey (Kay) Carl W. Gillespie, Jr. (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Lions Club House
Adairsville  18-A Marion Lacey (Retha) Hill Johnson (Marta) Monday, 1-3, 7:30 Community Lodge
Adel 18-C Ron A. Lipsey Dan Cowart (Louise) Tuesday, 1-3, 12:00 King Frog Restaurant
Adrian 18-F Billy Flanders Wilbur G. Stephens, Jr. (Kaye) Thursday, 1, 7:00 Sheppard's Restaurant
Alapaha 18-C Rufus Powell O. Gerald Fletcher Monday, 2-4, 8:00 Lions Clubhouse
Albany 18-C James E. Ervin Bill Giles Tuesday, 1:00 Merry Acres Restaurant
Alamo 18-B Ramon Meguilar (Marilea) Don Purvis (Mildred) Monday, 1-3, 7:00 Community Center
Alma 18-B Don Hicks Eugene Dyal Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta  18-A Robert C. Jamison (Carol) Wallace Blaylock (Miriam) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Americus 18-C Bobby Kirk Paul McGreery Tuesday, 1-3, 7:30 Georgia Southwestern Cafeteria
Arlington 18-C Richard Ward lll John C. Dallas (Nancy) Monday, 2-4, 12:00 Arlington Civic Center
Athens 18-D Pat Mercardante (Mona) Hoyt Fowler (Jean) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Athens West 18-D Glenn H. Newton (Juanita) Cecil H. Oglesby, Jr. (Madge) Tuesday, 2-4, 7:00 Western Steer Steakhouse
Atlanta  18-A Jack P. Cunningham (Catherine) J. Woodie Hood (Miriam) Friday, 12:00 Jonathan's
Atlanta Buckhead  18-A A. William Muir (Tee) Tipton Masterson (Cathy) Monday, 2-4, 6:30  Cleo's Pearl
Atlanta Henry Grady  18-A Robert Herrington (Carolyn) Robert C. Pitts Monday, 2-4, 7:00 Old Hickory House Restaurant
Atlanta Korean  18-A Dr. Soo Il Kim Dr. David K. Pack (Susan) Thursday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Atlanta Northeast  18-A Cecil O. Pinkerton (Elizabeth) Ronald R. Porter (Barbara) Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
Auburn-Carl 18-D James R. Love (Gladys) Bill G. Carver (Joyce) Monday, 2-4, 7:30 Auburn Carl Lions Club Building
Augusta 18-F R. Joseph Vignati Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Augusta Hilton Hotel
Augusta Forest Hills 18-F Wayne Hawkins (Jan) Arval J. Roberson Tuesday, 1:00 Thunderbird Inn
Augusta Garden City  18-F Steven E. Douglass Lee M. Morris, Jr. Monday, 7:00 Western Sizzlin
Austell  18-A J. K. Jones (Carolyn) W. J. Arnold (Zenobia) Monday, 2-4, 7:00  Palms Restaurant
Baconton 18-C Dave Weiss James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Mark Zorn Don Sickmon PDG (Carolyn) Wednesday, 2-4, 12:00 Charter House Inn
Bainbridge Evening 18-C Douglas L. Brossett Oscar Davis, III (Linda) Tuesday, 2-4, 7:30 Moby Dick II Restaurant
Ball Ground  18-A Douglas Gantt (Gene) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Banks County  18-D J. N. "Bo" Rigsby Carl G. Clough (Becky) Tuesday, 2-4, 7:00 Various
Barnesville- Lamar 18-E Eddie Edmondson Billy Hester Thursday, 2-4, 6:30 Woman's Club House
Bartow County  18-A Ben Phillips (Jo Ellen) Wendell T. Lifsey (Patricia) Monday, 1-3, 7:30 Morrell's Restaurant
Baxley 18-B Jimmy D. James (Sally) Jack D. Allagood (Janice) Monday, 1-3, 7:00 Free Will Baptist Church
Bellville 18-B William L. Pryor (Janice) Ostell Smith (Sue) Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Bethesda 18-D Michael "Mike" Allen (Donna) George D. Floyd (Margaret) Monday, 2-4, 7:00 Country Crossing Buffet
Blackshear 18-B Kenneth H. Morris Boone B. Owen  Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C John C. Allen Sterling P. Jones Tuesday, 2-4, 12:00 Blakely Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Roland E. Waller Jethro B. Donaldson, Jr. (Henrietta) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Den
Bonanza 18-E Daniel G. Bolduc Robert W. King (Anna) Thursday, 1-3, 7:30 Clock Restaurant
Bowdon 18-E Leroy Little (Norma) Dr. G. M. Nassery Tuesday, 1-3, 7:00 Southern Lady
Boynton  18-A Charles Bruce Owens (Grace) William A. Eaves (Iris) Tuesday, 2-4, 7:00 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B Melton V. Callahan Emory A. Middleton (Effie) Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Dennis Cowart Bill Miller Tuesday, 11:30 Holiday Inn
Brookhaven 18-D Mike Higgins (Mary Margaret) Clarence E. Paul (Lillian) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin Steak House
Brunswick 18-B Johnny O. Floyd (Edith) Randy Johns Monday, 1:00 Galley Restaurant
Buchanan 18-E Frank Hutcheson Cecil M. Westmoreland (Mildred) Thursday, 2-4, 7:00 Korner Grill
Buena Vista 18-E Dr. Jimmy Hagler Jim Robinett Tuesday, 1-3, 7:00 Country Club & Kate's Kitchen
Buford 18-D Sidney M. Hayes (Hilda) Kenneth R. Adams (Wanda) Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Center
Bulloch 18-B Rick Barr Patrick L. Lee Tuesday, 1-3, 7:30 Nic Nac Restaurant
Butts County 18-E Dan K. Hoard Dr. John Danovic (Terry) Thursday, 2-4, 12:00 Mason Jar Restaurant
Byron 18-E Dan Hamilton (Shirley) Jimmy Walker Thursday, 1-3, 7:30 Byron Elementary School
Cairo 18-C Lloyd Baldwin Johnny Mack Butler Monday, 1-3, 7:30 Downtowner Restaurant
Calhoun  18-A Alton Arrowood (Betty) Frank J. Burnette (Polly) Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Calvary 18-C Joe Scott (Jean) Roscoe Dalton (Nettie) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C James Grimsley Jim Lapham (Barbara) Tuesday, 12:00 Estelle's Restaurant
Canton  18-A John H. Fincher (Debra) Aaron N. Ingram (Janice) Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest  Restaurant
Carnesville 18-D Sid Ginn (Janie) Robert Sullivan, Jr. (Janet) Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust
Carrollton 18-E Steve McClendon Joe R. Harris (Cathy) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Carrollton Evening 18-E Wayne Seabolt Elton B. Stallings (Nan) Monday, 2-4, 7:30 Western Steer
Cartersville  18-A Stephen R. Bradley (Ellen) W. R. Striplin (Edna) Tuesday, 12:00 Western Steer
Cedartown  18-A Joe Watts Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 Western Steer
Centerville 18-E Bob R. Brown Jerry E. Grimsby (Margie) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Chatsworth  18-A L. D. Richards (Wylene) Winston Massengale (Carolyn) Tuesday, 2-4, 7:00 Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley  18-A James L. Carden (Nadine) J. D. Woodward (Sara) Tuesday, 1-3, 7:30 United Methodist Church
Chester 18-C Billy R. Phillips (Sue) James Boyd (Billie) Tuesday, 2-4, 8:00 Community House
Chickamauga  18-A Joe Don Doran (Nancy) Alfred Evitt (Barbara) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club
Clarkesville 18-D Michael B. Hill (Lawanda) Bruce G. Nicholson (Brenda) Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Classic City (Athens) 18-D Barry B. Baker (Jeanette) Vance L. Cecil Jr. (Wilma) Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Claxton 18-B William Thomas Palmer Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Greg Funkhouser (Cathy) Waldo Miller (Fay) Thursday, 1-3, 7:00 Chic'n Coop
Clermont 18-D Jack Campbell (Nikki) Mancel Oliver (Emogene) Tuesday, 2-4, 7:00 Christian Hill Church
Clinch County 18-B John W. Strickland L. Philips Martin Monday, 1-3, 7:00  Homerville Women's Club
Cobb County  18-A James W. "Bill" Phillips (Doris) John Fasick (Kaye) Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn
Cobbtown 18-B Horace W. Shewmaker (Dorothy) Jeiel A. Hall, Jr. (Grace) Tuesday, 4, 7:30 Cobbtown Community House
Cochran 18-C W. David Nesmith James E. Cole Monday, 2-4, 7:30 Holland House
Colbert 18-D Marvin L. White (Ruthie) J. Paul Burroughs (Roberta) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Depot
College Park  18-A Peter Steed (Emma) Daniel P. Harrell (Kathy) Wednesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Colony City 18-C John Bishop Rudolph C. Melton (Voncille) Thursday, 2-4, 7:30 Colony House Restaurant
Colquitt 18-C Rickey Carpenter Roy W. Bush (Annie Belle) Tuesday, 2-4, 6:30 Community Center
Columbus 18-E Walter M. Goodwin (Ada) James P. McGrotha (Louise) Tuesday, 12:30 Columbus Trade Center
Columbus East 18-E Olan Faulk B. Thomas Scrivner Thursday, 2-4, 12:00 Sheridan Inn
Columbus Evening 18-E Martin Sonny Gibson James W. Lay Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Columbus Muscogee 18-E James S. Taylor Ronald W. Crocks Monday, 12:30 Ralston Towers
Comer 18-D H. D. Cannon (Ruth) Richard Curtis (Alice) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Commerce 18-D Elton Collins (Nancy) Richard Chambers (Anna) Tuesday, 2-4, 7:30 Chandlers Restaurant
Conyers 18-F Lindy Jones Doug Cochran Monday, 1-3, 7:00 Gerald's Restaurant
Cordele 18-C Frank Forth Bobby W. Davis (Shirley) Tuesday, 12:00 Community Clubhouse
Cordele Evening 18-C Cecil Bowen Alton Churchwell (Lana) Tuesday, 2-4, 7:30 Western Steer Steakhouse
Cornelia 18-D Joe Welborn (Sally) Steve Wright (Debbie) Monday, 1-3, 7:00 The Steak House
Covington 18-F Charles H. Collins James T. Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E William Berger Vernon Alligood (June) Thursday, 1-3, 7:30 Crawford County Extension Office
Cusseta 18-E H. E. Hobbs Jimmie D. Moore Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Den
Cuthbert 18-C George Middleton Pete Johnson (Krista) Tuesday, 1-3, 7:30 Daniel's Restaurant
Dade County  18-A Lionel Austin (Jane Ann) James B. Geddie (Clara) Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D Bill Mundy (Nancy) Stephen Brown Thursday, 2-4, 7:00 The Smith House
Dallas  18-A Carl Scoggins, Jr. (Wilma) Howard Maxwell (Linda) Thursday, 1-3, 7:30 Henderson House
Dalton  18-A Marion Albertson (Virginia Lee) Franklin Pierce, Jr. (Nancy) Tuesday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Dalton Noon 18-A Don Lofty (Irene) Jed Rauenholt (Kath) Tuesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Darien 18-B Gary Pignaturo Ralph G. Huff (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Park
Dawson 18-C Richard Barry Joe D. Sams (Bonnie) Tuesday, 7:30 Dawson Lions Club House
Dawsonville 18-D Johnnie Sweatte (Sara) Bernard Genrich (Martha) Monday, 1-3, 7:00 Lola's Kountry Kitchen
Dearing 18-F Antonio Menendez Ray Washington (Ann) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Elementary School
Decatur 18-D Harry Shaw (Jeanne) James Mayfield (Mildred) Tuesday, 2-4, 7:00 Dekalb Federal Savings & Loan
Dekalb Central 18-D Joseph D. Underwood (Beverly) Calvin M. Cheney (Barbara) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Donalsonville 18-C Billy M. Grantham Leon A. Barnes (Betty) Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C John O. Keel, Jr. W. Terry Foreman Tuesday, 1-3, 7:30 Han's Restaurant
Douglas  18-B Robert D. Johnson, Jr. J. P. Barnett Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Douglasville  18-A Clyde J. Roberts (Jonnie) Douglas G. Landrum (Barbara) Tuesday, 2-4, 7:30 Western Steer
Druid Hills 18-D Dixon M. Glover (Helen) Jim Westbrook (Jo) Thursday, 1-3, 7:00 Oak Room, Cox Hall, Emory University
Dublin 18-F Gary Campbell David M. Senn (Becky) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Duluth 18-D George Post (Ester Lee) Johnathan Ledford (Patricia) Thursday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Dunwoody 18-D Bruce Widener (Ellen) H. Robert Miller (Nancy) Monday, 2-4, 7:00 Po Folks Restaurant
East Marietta  18-A Ray W. Moore (Elizabeth) Stanley R. Kelly (Emily) Tuesday, 2-4, 7:30 Ramada Inn
East Point  18-A Frederick R. Heard (Mary Jo) Claude W. McManus (Louise) Thursday, 1-3, 7:00 Lakeside Country Club
Eastman 18-C David C. Wilson Loften Giddens Tuesday, 12:00 Carriage Inn
Echols County 18-C Jimmy Lee Bennett (Janie) Jackie L. Carter (Mary Bell) Monday, 4, 7:00 Homes of Members
Edison 18-C Frank Miller Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Club Horse Show Grounds
Elberton 18-D Theron Ward (Margaret) Ralph Adams (Blanche) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Frederick L. Webb Mitchell E. Ellis (Janet) Tuesday, 2-4, 7:30 Ella Villa Restaurant
Ellijay  18-A Dr. Hal F. Stollz (Ginny) John M. Harrison Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Executive Park 18-D Leroy Danzy (Mariko) Michael C. Fuller Tuesday, 1-3, 12:00 Travelodge Inn
Fairfield 18-E Lee Jones John Warren Tuesday, 1-3, 7:30 Fairfield Plantation Country Club
Fayetteville-Fayette County 18-E Ed Simmons W. E. Shelnutt (Margaret) Tuesday, 1-3, 7:30 Fellowship Hall, First Methodist Church
Fitzgerald 18-C Donald Wiggins (Brenda) Sammie L. Youmans (Donna) Tuesday, 12:30 Colony House Restaurant
Fleming 18-F Johnny Bagwell Kenneth E. Lichtenfels (Lynn) Tuesday, 2-4, 7:30 Fleming Lions Clubhouse
Floyd County  18-A David Stelts (Pat) James O. Reed (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:30 Golden Corral
Folkston 18-B Marion Wainwright Laverne Crews Monday, 2-4, 7:30 Ridgecliff Restaurant
Forsyth   18-E Harold Lewis (Lilegene) W. Clayton Lancaster (Opal) Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Forsyth County 18-D William P. Hughes (Betty) Allen Money (Kay) Monday, 1-3, 7:00 Western Steer
Fort Gaines 18-C Claude M. Cook (Sue) Billy P. Moncrief Tuesday, 1-3, 7:30 Tommy's Fish Center
Fort Valley 18-E Donald E. Blugg C. Vernon Glisson Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Francis Lake 18-C Niles L. Nagel (Laverne) J. Robert Simpson (Tammy) Tuesday, 2-4, 7:00 Civic Center
Gainesville  18-D Mark R. Bell, Jr. (Sylvia) Thomas F. Sexton (Cathey) Tuesday, 12:05 Holiday Hall
Garden City 18-B Herbert H. Clifton Warren F. Oglesby, Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Garden City Community House
Georgetown 18-C William E. Ellis Wayne Williams Thursday, 3, 8:00 Holiday Inn
Glascock County 18-F Verlon Downs Frank "Bo" Watson (Jackie) Monday, 1-3, 7:00 Various
Glennville 18-B Joe McGovern Reggie Collins Monday, 1-3, 6:30 The Mascot Restaurant
Golden Isles 18-B Thomas P. Dent Edward A. Stripe (Frances) Tuesday, 1-3, 7:30 Sea Palms
Greensboro 18-F Robert H. Perkins Ray A. Marchman (Margaret) Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Greenville 18-E J. Pepper Atkinson Robert E. Sistrunk Thursday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Griffin 18-E E. Larry Schultz Timothy W. Woodham Thursday, 2-4, 7:00 Griffin Moose Lodge
Grovetown 18-F A. C. Cook (Louise) Robert Sadlin (Rose) Tuesday, 2-4, 7:30 City Hall
Hahira 18-C James E. Shiver Charles Griffin Monday, 1-3, 7:00 Hahira Lions Club Den
Hampton 18-E J. Manley Grier (Lucille) Julian Rowan (Eloise) Tuesday, 1-3, 7:30 Camp Fortson
Hapeville  18-A William D. Ramsey (Clemene) Walter J. Cobb (Karlene) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F T. F. "Bucky" Story James R. Grice (Iris) Monday, 2-4, 7:30 Harlem Woman's Club Building
Harris County 18-E E. C. McGee James R. Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D David Little (Debbie) Bob Jolly (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 The Lunchbox
Hawkinsville 18-C Claude King  Hampton Kicklighter Tuesday, 12:00 The Steak House 
Hazlehurst 18-B Carl Wilson Richard Vaughn (Judy) Tuesday, 1-3, 7:00 Big House Restaurant
Heard County 18-E Lewis Long Benjie Hyatt Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Hinesville 18-B T. Vance McSwain (Brenda) John W. Stetzer, Jr. (Paulette) Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hogansville 18-E Douglas Wessnger John P. Davidson (Joeline) Monday, 1-3, 12:00 Smith's Restaurant
Ideal 18-E Donald A. Massey (Elizabeth) Ronald Tarrer (Virginia) Monday, 2-4, 7:00 Ideal Club House
Iron City 18-C Keith Strong  Ronald E. Ingram (Brenda) Tuesday, 2-4, 7:30 Iron City Community Center
Jacksonville 18-B Waverly Larkey Charles Jones (Elizabeth) Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper  18-A Don Enis (Katie) W. A. Gooch (Deane) Thursday, 2-4, 7:00 London Beef Eaters
Jefferson 18-D Harold Fletcher Samuel M. Cates (Becky) Monday, 2-4, 7:00 Bruce's
Jekyll Island 18-B Robert C. Hamer Thomas D. Reynolds Tuesday, 1-3, 6:30 Wanderer Motel
Jesup 18-B Floyd C. Wildes Charlie R. Woodson (Nancy) Tuesday, 2-4, 6:45 Western Steer Steakhouse
Jones County 18-F John "Mike" Greene (Jean) Robert H. Wells (Margaret) Thursday, 2-4, &:00 Hadden's Restaurant
Kingsland 18-B Grayson Day Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Tomachi Chi's Restaurant
LaFayette  18-A Breck Parker James Shattuck Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
LaGrange 18-E Stanley A. Crawford Speer Burdette Tuesday, 12:00 Highland Country Club
LaGrange Evening 18-E Robert L. Montgomery Richard Myers Thursday, 2-4, 7:00 Highland Country Club
Lakeview- Ft. Oglethorpe  18-A Robert Clark (Mary Ellen) T. L. Shivers (Ann) Monday, 2-4, 7:00 Club House
Lanier  18-D Walt Wellons Bret Swanson (Kathy) Thursday, 1-3, 7:00 Dry Dock
Lanier County 18-C Mike Lowe (Carolyn) Wane Jackson (Tamara) Wednesday, 2-4, 12:00 LaCo Restaurant
Laurel Ridge 18-D Ed Ledbetter (Kitty) Earnest Holditch (Blanche) Tuesday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Emory University
LaVista 18-D Charles Tarras (Julia) Lewis W. de Jarnette (Hildreth) Tuesday, 2-4, 7:00 Papa's Restaurant
Lavonia 18-D Emory Cartvett Dale Stone (Pam) Tuesday, 1-3, 7:00 Ramada Inn
Lawrenceville 18-D Robert "Rob" V. Rodatus (Nancy) Robert "Bob" Justin Tuesday, 2-4, 7:00 Dover House Restaurant
Leesburg 18-C Robert S. Boney (Christine) Jack M. Fore, Sr. (Doris) Monday, 2-4, 8:00 Lions Club House
Liberty Coastal 18-B Desse F. Hagan (Lane) Robert R. Daughtry, Jr. (Sydney) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dorchester School
Lilburn 18-D Avern Graves (Myrtle) James Ed Hightower (Aleda) Monday, 1-3, 7:00 Golden Corral
Lincolnton 18-F Rev. Michael Catlett Larry Collins (Emmye) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia 18-D Robert A. Mitchell (Linda) L. T. Brown (Dema) Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella 18-E James H. Pelt, Jr. W. Lee Rister (Carolyn) Monday, 2-4, 7:30 Lizella Methodist Church
Loganville 18-D Jerry D. McElroy (Linda) Lanier Johnson (Retha) Monday, 1-3, 7:30 Loganville United Methodist Church
Long County 18-B W. Price Chapman, Jr. (Connie) Bob Boland Thursday, 2-4, 7:30 Various
Louisville 18-F William Harrod Charles Eames (Myrna) Wednesday, 2-4, 8:00 Louisville Lions Club Building
Lumpkin 18-C Sibley Fort Matthew M. Moye (Georgia) Monday, 1-3, 7:30 Michele's Restaurant
Luthersville 18-E R. Murray Plant (Henrietta) Norman I. Rowe (Gina) Monday, 1-3, 7:30 Lutherville City Hall
Lyons 18-B Ronald E. Widner Roy L. Stewart (Judith) Monday, 2-4, 12:00 Cabaret
Macon 18-E Donald I. Rosen Raymond C. Smith, Jr. Tuesday, 1:15 Macon Health Club
Macon Cross Keys 18-E William K. Goodwin, Jr. G. W. McMahon (Martha) Thursday, 1-3, 7:30 Shoney's
Macon Rutland 18-E Jimmy Flain Reggie Wilson Thursday, 1-3, 7:30 Rutland Community Center
Macon Southside Community 18-E W. G. "Billy" Thum lll Hugh C. Carver (Bobbie Jo) Tuesday, 2-4, 7:30 Macon YWCA
Macon Vine-Ingle 18-E R. Myron Johns A. Stanford Adams Tuesday, 1-3, 7:30 Shane's Steak House
Madison 18-F Jimmy C. Stapp William G. Adair (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 VFW Hall
Manchester 18-E Ben Key Willis Hall (Phyllis) Monday, 1-3, 7:00 Coffey's Pot Restaurant
Marietta  18-A Robert E. Koch (Eva) William M. Dodd III (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Cupboard Restaurant
Martin 18-D Walter Fox John Guest (Nancy) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Eugene Hair Joe S. McKenney (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Sandy's Piazza
McCaysville  18-A Albert D. Sivils (Mary) Boyd Wayne Rule (Lucy) Thursday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E Michael D. Elrod Walker McGarity (Eudora) Monday, 2-4, 7:00 Sizzling Platter Restaurant
McRae 18-B Wendell Bullard Ray Beauchamp (Betty) Monday, 12:00 Plantation Restaurant
Menlo  18-A Jim "Ed" Cavin (Barbara) Ed Thompson (Yvonne) Monday, 1-3, 7:00 Menlo School Cafeteria
Metter 18-B Virgil R. Bowen Joe L. Moore Tuesday, 1-3, 7:30 Denver's Restaurant
Midville 18-F George T. Holloway George H. Evans (Nancy) Tuesday, 1-3, 7:00 McKinney Pond
Milan 18-B Jack J. Shepherd Michael Dwozan, Sr. Monday, 3, 7:30 Milan Elementary School
Milledgeville 18-F Wade C. Hodges Ed Menger, Jr. (Doshia Ann) Thursday, 1-3, 7:30 Days Inn
Millen 18-F Dr. Ed Fuller Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Mills Restaurant
Monroe 18-D Lamar Harrison (Brenda) Rod Brenner (Sally) Monday, 2-4, 7:30 Monroe Municipal Auditorium
Montezuma 18-E William A. Mashburn Robert W. Ponder Thursday, 2-4, 7:00 Jaycee Club House
Montgomery County 18-B Franklin Fountain Landle Hamilton (Patsy) Thursday, 2-4, 7:30 Snack Shack
Morrow 18-E Buddy Croven (Donna) Jim Wilson (Linda) Thursday, 2-4, 7:30 Mama's Best Cookin
Moultrie 18-C William McCoy Robert H. Gavigan Monday, 7:00 Bull's Restaurant
Mountain View  18-A Ron Geary (Betty) Howard German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Mountain View School
National Hills 18-F Joseph W. Griffin Charles F. Byrd, Jr. (Barbara) Friday, 1-3, 7:45a Schwartz' Restaurant
Newnan 18-E Claude L. Vickers Harold Lawrence Tuesday, 1-3, 7:00 Western Steer
Norcross 18-D John W. Vickers (Carol) Gary Cobb (Ida) Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
North Decatur 18-D Edward L. Ramlow (Phyllis) Robert Lane (Kay) Monday, 2-4, 7:00 Cox Hall, Emory University
North Dekalb 18-D John Jamgochian, Jr. (Edith) Carl M. Walls (Carol) Monday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin Steak House
North East Cobb  18-A William "Bill " Vaughn (Sue) Cecil E. Cochran (Lila) Tuesday, 1-3, 7:30 Western Steer
Northlake 18-D James Stephens (Meta) Albert G. Woelfle (Ellie) Tuesday, 1-3, 7:00 El Chico's Restaurant
Ocilla 18-C Lamar Purvis (Tamma) Thomas A. Robinson (Beth) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Jerry Studdard (Dianne) Wayne Turnbull (Nancy) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B J. S. Shuptrine Dan Corbit, Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Odum Recreation Center
Oglethorpe 18-E John P. Lingle T. Jack McCollough Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F Jim Wardlow John T. Cline (Marie) Thursday, 1-3, 7:30 City Hall
Patterson 18-B Claude Robertson (Ludell) R. C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 7:00 Patterson Lions Park
Pearson 18-B Keith Smith Phil Torrance Tuesday, 2-4, 12:00 Double T Restaurant
Pelham 18-C Jack Cook Walter P. Sealy, Jr. (Fran) Tuesday, 2-4, 12:00 Pelham City Hall
Pembroke 18-B William Tel Sharpe Robert Bowers (Mary Jane) Tuesday, 1-3, 7:30 Doris' Pembroke Café
Perry 18-E William E. Edwards Thomas E. Adams (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Andrew J. Sprague Bobby J. Harrison Monday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
Plains 18-C Theron Hobgood William E. Wise Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Pooler 18-B Cheeves W. Oliver (Norma) Andrew H. Sienkiewicz Monday, 2-4, 7:30 Trinity United Methodist Church
Port Wentworth 18-B Frank L. Smith (Connie) James L. Coursey, Sr. (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Poulan 18-C Lyndel Ford Rufus Troutman Thursday, 2-4, 7:30 Community Building
Pulaski 18-C Henry C. Duncan Charles M. Bergh (Kay) Thursday, 1-3, 7:00 Lions Den
Quitman 18-C Frank McElroy (Edna) Randall Cone Thursday, 7:30 Lions Den
Rehoboth 18-D Edgar A. Kent (Norma) Ray Ganga (Edna Grace Bay) Tuesday, 1-3, 7:00 University Heights United Methodist Church
Reidsville 18-B Thomas V. Colvin, Jr. J. Lewis Lynn (Wanda) Monday, 3, 7:30 Reidsville Community House
Richland 18-C William M. Murrah Paul Watson Monday, 2-4, 7:30 Granny M's Restaurant
Richmond Hill 18-B Ronald D. Gerrald Christopher D. Morris Wednesday, 3, 7:30 Richmond Hill Methodist Church
Rincon 18-B Jerry C. Shaufelberger (Margaret) Meddie T. Still lll (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Rincon Community Building
Riverdale 18-E Grady C. Cox (Eleanor) Charles H. Hutcheson Monday, 2-4, 7:30 Shanes Restaurant
Rochelle 18-C Edward R. Hinely Wallace C. Lamb (Denise) Monday, 1-3, 7:30 Kountry Kitchen
Rock Spring  18-A Jeff Potts (Con) A. J. Isbell (Marian) Tuesday, 2-4, 7:00 Rock Spring Elementary School
Rockmart  18-A James W. Tramell (Jo) Tyre G. Matthews (Perrine) Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club
Rome  18-A John L. Graham (Nancy) Andrew W. Derrick (Camille) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Rossville  18-A Gary W. Case (Mary Jo) Andrew J. Stephens (Ruby) Monday, 2-4, 7:30 Shoney's
Roswell  18-A William R. Brantley (Mary) J. B. Corder (Eva) Monday, 1-3, 7:30 South Fulton Development Center
Royston Franklin Springs 18-D Jack L. Wheeler (Blanche) Thomas Berryman (Ada) Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Sandersville 18-F Clyde K. Wright William L. Gabbert (Geri) Friday, 1:00 Clinton Restaurant
Sandy Springs  18-A Leon O. Foster (Lillian) R. D. "Dick" Hesling (Jean) Wednesday, 1-3, 7:00 Po Folks Restaurant
Savannah  18-B James O. Baker Welby L. Stayton Thursday, 1:00 Downtowner Motor Inn
Savannah Chatham South 18-B Steve Bellmoff George Pennington Thursday, 2-4, 7:30 Officers Club, Hunter Army Airfield
Savannah Port City 18-B  Van L. Lamb Reginald R. Seoane (Louise) Tuesday, 1-3, 7:00 Officers Club, Hunter Army Airfield
Screven 18-B Curtis Griffis A. M. Mikell (Juanita) Tuesday, 2-4, 7:00 Screven Community Center
Senoia 18-E W. Richard Lawrimore Zollie G. Cole (Eleanor) Monday, 2-4, 7:30 American Legion Building
Shellman 18-C F. M. Stewart, Jr. L. R. Rigsby (Ruth) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna  18-A Harold Hobbs (Betty Jean) R. Cecil Haralson, Jr. (Gennie) Thursday, 1-3, 7:30 Sheraton Inn
Snellville 18-D Bruce Maney (Charlene) Jack R. Anderson (Ann) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-D William A. Echer (Martha) Luke Flowers (Mary Alice) Monday, 1-3, 6:30 Social Circle High School
Soperton 18-F J. W. Douglas Glenn Powell (Pamela) Thursday, 2-4, 7:00 Soperton Community House
South Cobb  18-A Harold Baker (Pauline) George Mann (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Palms Restaurant
South Hall County 18-D Marion Merk (Pat)  Jim Reed Monday, 1-3, 7:00 Shoney's
Southwest Dekalb 18-D Harold Tiller (Hildegard) James G. Grady (Sandra) Monday, 2-4, 7:30 Piccadilly Cafeteria
Sparta 18-F Danny F. Deraney George W. Eisel Wednesday, 1:00 Four Steers Restaurant
Springfield 18-B Ronnie Brooks Benny Kessler Thursday, 2, 7:30 Springfield United Methodist Church
Statesboro 18-B Terri W. Heath Edwin L. Cook (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Stockbridge 18-E Thomas R. McBerry Hans M. Broder, Jr. Monday, 1-3, 7:00 Phil's Kountry Fisherman
Stone Mountain 18-D Larry M. Todd (Nanette) Elwood C. "Woody" Craddock (Paula) Thursday, 1-3, 7:00 Country Buffet
Summerville  18-A Bobby Thornberry (Margaret) Randall Smith Tuesday, 1-3, 7:30 Round Table Restaurant
Swainsboro 18-F Tommy Davis Glenn H. Fennell Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Sylvania 18-F Max Browning Michael E. Pullen (Susan) Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Steven C. Miner Elmo Agoos (Pearl)  Monday, 1-3, 7:00 Sylvester Woman's Club
Talbotton 18-E William H. Cail David C. Jordan Monday, 2-4, 7:30 Community House
Tallapoosa 18-E Raymond Burrell M. B. Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Talley Mountain Country Club
Tallulah Falls 18-D Raymond Franklin Johnny M. Irvin (Anne) Monday, 4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Johnny W. Muse Clarence Grice (Eloise) Tuesday, 1-3, 7:00 Alden's Café
Thomaston 18-E C. Sanford Kersey (Annette) Ken D. Mize Monday, 2-4, 7:00 Hotel Upson
Thomasville 18-C Paul Daughtry Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:30 Golden Corral
Thomasville Noon 18-C William T. Major Charles M. Coram (Julie) Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F E. L. Wall L. R. Brooks Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C William P. McKain James P. Golden Monday, 12:00 Ramada Inn
Toccoa 18-D Vernon Smith (Cora) Robert Allen Angel (Rose) Tuesday, 2-4, 7:00 Plaza Motor Inn
Towns County 18-D Donnie H. Payne (Sharon) Michael Worthy (Barbara) Wednesday, 2-4, 7:30 Young Harris College Cafeteria
Trion  18-A Clarence Sweatman (Muriel) Robert E. Bennett (Ann) Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Walter D. Childress lll (Pat) Norm E. Williams (Lyse) Monday, 1-3, 7:00 Western Sizzin
Tunnel Hill 18-A Danny B. Cochran (Kathy) Tom P. Smith (Jane) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Building
Twiggs County 18-F Johnny Floyd (Linda) Angus Hart, Jr. (Leonora) Tuesday, 2-4, 7:00a Me Ma's Restaurant
Twin City 18-F Van Johnson Cecil G. Rogers (Fannie Louise) Thursday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Tybee Island 18-B E. O.Steel, Jr. (Willie)/Ray Barrett Thomas Lee Ward (Camille)/Walter Blanton Thursday, 1-3, 8:00 Tybee Lite Shrine Club
Unadilla 18-C Jimmie J. Ryals Wayne D. Morgan (Elizabeth) Thursday, 2-4,12:00 All States Restaurant
Union County 18-D Bobby G. Young Dale E. Elliot (Billie) Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F John B. Stewart, Jr. David H. Heffner Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C  Joe Banks (Gail) W. E. Glenn (Betty) Tuesday, 12:00 China Garden Resyaurant
Valdosta Evening 18-C Edward S. Benevides George C. Windham (Lucille) Thursday, 2-4, 7:30 Golden Corral
Vidalia 18-B Louis Achimon Hughes Williamson Monday, 6:30 Southern Café
Vienna 18-C Sonny Carr Eugene Cason Monday, 2-4, 7:30 Vienna Fire Department
Villa Rica 18-E Craig Williams Fao N. Akers Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Restaurant
Wadley 18-F Jerry Josey E. Allen Goodson, Jr. Monday, 1-3, 12:05 Wadley Café
Warner Robins 18-E Joseph A. Molony James T. Bentley, Jr. (Top) Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
Warner Robins Noon 18-E James R. Clance Francis W. Barker Monday, 2-4, 1:00 20th Century Cafeteria
Warwick 18-C Tim Byrd Joe F. Middlebrooks (Barbara) Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F Larry Gillespie Grady Rogers Monday, 1-3, 12:05 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Bill Gordy (Janice) O. Street Dendy (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Waverly Hall Masonic Hall
Waycross 18-B Larry Earhart Steve Tucker Tuesday, 1:00 Ware Coffee Shop
Waycross Okefenokee 18-B Jack W. Anderson T. G. Crosby (Bootsie) Monday, 7:30 Ware YMCA
Waynesboro 18-F Herman Weatherford Harvey L. Sapp (Raye) Tuesday, 1-3, 7:00 Denny's Restaurant
West Cobb  18-A Clarence W. McCollum (Jean) John K. Owenby (Elsie) Monday, 1-3, 7:30 Sirloin Juction
West Jackson 18-D S. Kyle Bryant (Debra) Jeff Forrester Thursday, 1-3, 7:30 Womans Club House
West Point 18-E Floyd T. Love Robert F. Tillman Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D Chuck Wilson (Denise) John Praet (Joan) Monday, 2-4, 6:30 Gateway Inn Restaurant
Wilmington Island 18-B Arthur C. Duncan Daniel S. Millsaps Tuesday, 1-3, 7:30 Jug Parrish
Winder 18-D George Breedlove (Martha Sue) Donald R. Hardigree (Doris) Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville 18-D Henry Wages (Delores)  Kenneth D. Hodges (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B Lewis Strickland Jim Barrett Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbury 18-E Mike McDaniel Mike Mills Monday, 2-4, 7:00 Community Club House
Woodstock  18-A Ira Cobb Thomas P. Thorpe Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
Wrightsville 18-F Charles McMichael Jimmy M. Cook Jr. (Mary) Tuesday, 2-4, 6:30 Paul's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024