Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1989-1990

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A,  Hart H. Gates, Marietta, Ga.   Lieutenant Governor: Wayne O'Neal  
District Governor: District B,  Inman D. Davis, Statesboro, Ga.    Lieutenant Governor: Robert H. Bovee
District Governor: District C, Jimmy E. Black Jr., Cordele, Ga.    Lieutenant Governor: Terry Foreman  1989-90
District Governor: District D,  C. L. "Chuck" Wilson, Gainesville, Ga.    Lieutenant Governor: Michael Higgins Clubs: 297
District Governor: District E,  Donald L. Norris, Macon, Ga.     Lieutenant Governor: Charles E. McDaniels
District Governor: District F,  Billy E. Shurling, Thomson, Ga.    Lieutenant Governor: Ben B. Poole
Council Chairman: Lonnie V. Roberts, 18-B,  Hazlehurst, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C David E. Morgan lll (Kelly) Carl W. Gillespie, Jr. (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Lions Club House
Adairsville  18-A Ronald D. Evans (Glenda) Hill Johnson (Marta) Monday, 1-3, 7:30 Little Rock Café
Adel 18-C Jeffrey H. Parrish (Peggy) Aubrey Daniel Cowart (Louise) Tuesday, 1-3, 12:00 King Frog Restaurant
Adrian 18-F Edward Paffield (Joyce) Wilbur G. Stephens, Jr. (Kaye) Thursday, 1, 7:00 Community Building
Alamo 18-B Jack Thomas (Nettie) Perry Doak (Dot) Monday, 1-3, 7:00 Community Center
Alapaha 18-C Autrey Moore (Elizabeth) Ted Owen (Pauline) Monday, 2-4, 8:00 Lions Clubhouse
Albany 18-C Mark Shor (Sheila) Rick Stone (Patti) Tuesday, 1:00 Heritage House
Albany Evening 18-C S. Donald McClure Steve McLendon Thursday, 2-4, 6:00 Davis Brothers
Alma 18-B Dr. Jose R. Castro (Nelly) Richard B. Vaughn (Lavonne) Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta  18-A H. Scott Warren (Sharon) Steve Dempsey (Kaye) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Americus 18-C Clark Lamb (Sharon) Sharon Lamb (Clark) Tuesday, 1-3, 7:30 Barto's Varsity Restaurant
Arlington 18-C Oscar Brooks (Eloise) Doug Mays (Susan) Monday, 2-4, 12:00 Grab It Restaurant
Athens 18-D Dr. Willie S. Farmer Jr. (Tommie) Alan G. Reed (Sheila) Thursday, 1:00 Quality Inn
Athens Classic City  18-D James B. Weaver Jr. (Betty) Sammie B. Parkman (Gloria) Monday, 2-4, 7:00 Shoney's
Athens West 18-D Stephen R. Helwig (Nan) Jan S. Carmean (Betsy) Tuesday, 2-4, 7:30 Skeeter's Country Restaurant
Atlanta  18-A Gary Smith (Terry) George B. Dakan (Dot) Friday, 12:00 Top of the Mart
Atlanta Buckhead  18-A Don Tomberlin Patrick Arnold Monday, 2-4, 6:30  Neiman-Marcus Zodiac
Atlanta Henry Grady  18-A Ralph Alexander Peers (Jan) Oscar L. McGowan (Catherine) Monday, 2-4, 7:00 Yaarab Shrine Temple
Atlanta Korean  18-A Chong Ho Lim (Han Hyon) Hank S. Hyon (Yong Za) Thursday, 2-4, 7:30 Members Homes
Atlanta Northeast  18-A Melville Johnson (Ellen) Dr. Gerald Hoffman (Lena) Thursday, 1-3, 7:00 United Methodist Church
Auburn-Carl 18-D Robert G. Groen Jr. (Dale) Bill G. Carver (Joyce) Monday, 2-4, 7:30 Auburn Carl Lions Club Building
Augusta 18-F James P. Redmond (Cathleen) Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Augusta Civic Center
Augusta Forest Hills 18-F Jimmy L. McLeod (Nancy) Ronald K. Rabun (Freda) Tuesday, 1:00 Town Tavern
Augusta Garden City  18-F Carolyn S. Irvin (Charles) Lee M. Morris, Jr. (Diane) Monday, 7:00 Western Sizzlin
Austell  18-A E. D. Matthews Jr. (Carolyn) Homer W. Brannon (Edna) Monday, 2-4, 7:00  Watkins Farmhouse
Baconton 18-C Joseph B. Tyre (Jackie) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C David N. Beauchamp (Sharon) Don Sickmon PDG (Carolyn) Wednesday, 2-4, 12:00 The Charter House Inn
Ball Ground  18-A Lige Hammontree Jr. (Doris) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Banks County  18-D Carl G. Clough (Rebecca) Swayne Jordan Tuesday, 2-4, 7:00 Old Jail
Barnesville- Lamar 18-E James A. Burnette (Bobbie) John E. Dickens (Virginia) Thursday, 2-4, 6:30 Pastime Grill
Baxley 18-B Ralph Oplinger (Ann) Jack D. Allagood (Janice) Monday, 1-3, 7:00 Club Building
Bellville 18-B Emily Groover (David) Martha Loyless (Kirk) Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Bethesda 18-D George Weigle (Betty) Nick Brigham Jr. (Nancy) Monday, 2-4, 7:00 Dillon's Restaurant
Blackshear 18-B Jack M. Register (Carolyn) Sam B. Owens (Margaret) Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Richard Hall (Kay) Warren Cleveland (Betty) Tuesday, 2-4, 12:00 Blakely Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Ben W. Stewart (Freida) Jethro B. Donaldson, Jr. (Henrietta) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Den
Bonanza 18-E R. Daniel Dorsey (Gail) Robert "Bob" King (Anna) Thursday, 1-3, 7:30 Dakota Steak House
Bowdon 18-E Allen Fisher (Linda) Jeanie K. Steed Tuesday, 1-3, 7:00 Southern Lady
Boynton  18-A T. K. Bruu (Agnes) Chuck Thacker (Jeanne) Tuesday, 2-4, 7:00 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B  P. U. Rozier Johnnie E. Crews (Patricia) Monday, 2-4, 12:00 Paloma Restaurant
Bremen 18-E Ed Martin (Becky) Jerry Stanford (Betty) Tuesday, 11:30 Shilo Inn
Brunswick 18-B  Dr. Gary M. Grolemund (Debra) T. Randy Johns Monday, 1:00 Western Steer
Buchanan 18-E John Daniel (Pat) Forrest Reynolds (Faye) Thursday, 2-4, 7:00 Korner Grill
Buena Vista 18-E Rev. Vaughn Foster (Nona) Dr. James Hagler (Kay) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford 18-D Jimmy Kilgore (Jean) William G. Wiley Thursday, 1-3, 7:00 Western Steer
Bulloch 18-B Chris Marsh (Annette) Rick Barr (Shari) Tuesday, 1-3, 7:30 R. J.'s Steakery
Byron 18-E Robert "Bob" Griggers (Brenda) Howard R. Allen (Rose) Thursday, 1-3, 7:30 Byron Elementary School
Cairo 18-C James Tom Jones Keith Bearden (Amy) Monday, 1-3, 7:30 Downtowner Restaurant
Calhoun  18-A Clifford Free (Mary) Gerald Hite (Katherine) Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Calvary 18-C Robert Lane Gainey (Ellen) Roy K. Baggatt (Delores) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C E. R. "Rudy" Rigsby (Veda) Jim Lapham (Barbara) Tuesday, 12:00 Fred Deen's Restaurant
Canton  18-A Barry Robbins (Kathy) Seth T. Howard (Margaret) Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest  Restaurant
Carnesville 18-D Charles Jerry Eddy (Judy) Danny C. Newbern (Caroline) Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust
Carrollton 18-E Dave Knight (Suzanne) Joe R. Harris (Kathy) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Carrollton Evening 18-E Jimmy Cooley Paul Miller (Jo Ann) Monday, 2-4, 7:30 Western Steer
Cartersville  18-A Steven F. Striplin Ken D. Fuller Sr. (Carol) Tuesday, 12:00 Quality Inn
Cedartown  18-A Pat Bishop Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 The Shanty Restaurant
Centerville 18-E Richard Kendall Marsh (Bonnie) John William Dennis (Kathy) Monday, 1-3, 7:30 L & L Catering
Chatsworth  18-A Jimmy Wilbanks (Jane) Alan Ridley (Donna) Tuesday, 2-4, 7:00 Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley  18-A Clarence E. Rhoden (Eula Mae) John D. Woodward (Sara) Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Chester 18-C Alvin Belflowers (Sue) James Rodgers Tuesday, 2-4, 8:00 Community House
Chickamauga  18-A Stephen A. Mayes (Diane) Betty N. Madaris Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club
Clarkesville 18-D Phillip Roberts (Janice) Conny H. Shirley (Beverly) Tuesday, 1-3, 7:00 Adam's Rib Restaurant
Claxton 18-B Raybon H. Moore (Anna) Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D A. L. Wright (Evelyn) Dr. William Bailey Thursday, 1-3, 7:00 Chic 'N' Coop
Clermont 18-D Larry S. Watkins (Linda) R. David Sargent (Sarah) Tuesday, 2-4, 7:00 Clark House
Clinch County 18-B R. E. Cagle (Frances) L. Phillips Martin (Ellice) Monday, 1-3, 7:00  Homerville Women's Club
Cobb County  18-A James Phelps Jr. (Fran) Fae Gibson Thursday, 1-3, 12:00 Jilly's Restaurant
Cobbtown 18-B Elbert Albertson (Janice) Horace W. Shewmaker (Dorothy) Tuesday, 4, 7:30 Cobbtown Methodist Church
Cochran 18-C James R. English (Bonnie) Billy Ray Godfrey Monday, 2-4, 7:30 Middle Georgia Supper Club
Colbert 18-D Tucker Woodson (Faye) J. Paul Burroughs (Roberta) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Depot
Colony City 18-C Billy Phillips Paul D. Rosado (Anna) Thursday, 2-4, 7:30 Colony House Restaurant
Colquitt 18-C Randy Clenny Rickey Carpenter (Jane) Tuesday, 2-4, 6:30 Community Center
Columbus 18-E Stanley Hirsch (Marilyn) James P. McGrotha (Louise) Tuesday, 12:30 Econo Lodge
Columbus East 18-E James A. McMullen (Ceceil) Dr. Homer E. Wright (Gladys)  Thursday, 2-4, 12:00 Burger King
Columbus Evening 18-E Robert L. "Bob" Parker (Selena) James Davis (Judy) Thursday, 2-4, 7:00 Bonanza Family Restaurant
Columbus Muscogee 18-E Robert E. Willett (Ruby) Ronald W. Crooks (Vertie) Monday, 12:30 Ralston Towers
Comer 18-D Reece Whitehead (Myra) Bobby Mc Cannon (Karen) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Commerce 18-D Terry W. Minish (Janice) Richard Chambers (Anna) Tuesday, 2-4, 7:30 Vickery's Restaurant
Conyers 18-F Harold Ingle (Frances) Dr. Douglas B. Cochran (Judy) Monday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Cordele 18-C Michael Browning (Kathy) Stve Rentfrow (Donna) Tuesday, 12:00 Community Clubhouse
Cordele Evening 18-C Thomas H. Simmons Alton B. Churchwell (Lana) Tuesday, 2-4, 7:30 Western Steer Steakhouse
Cornelia 18-D Ron H. McClellen Dr. R. L. Thomas (Blondie) Monday, 1-3, 7:00 The Steak House
Covington 18-F Todd B. Babb Roy T. Cook (Mildred) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E Jimmy Marable (Rita) David L. Mincey Jr. (Susan) Thursday, 1-3, 7:30 Spiller's Restaurant
Cusseta 18-E Charles C. Coleman (Joyce) David W. Villiard (Debra) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Den
Cuthbert 18-C Tom Lindsey (Reba) Pete Johnson (Krista) Tuesday, 1-3, 7:30 Boy Scout House
Dade County  18-A Billy S. Sharpton (Sue) John Emmett (Betty Ruth) Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D Robert R. Schuetze (Karen) William E. Mundy (Nancy) Thursday, 2-4, 7:00 Danny's Restaurant
Dallas  18-A Ray Graham (Opal) Rusty Durham (Donna) Thursday, 1-3, 7:30 Briar Patch Restaurant
Dalton  18-A Bill Q. Cosby (Phyllis) Terry E. Calhoun (Donna) Tuesday, 1-3, 7:30 Cherokee Restaurant
Dalton Noon 18-A Lane Bramlett (Jill) Donna Townsend (Haynes) Tuesday, 2-4, 12:00 Western Steer
Darien 18-B Ronald E. Boyer (Terry) Ralph G. Huff (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Park
Dawson 18-C Russell D. Ober (Brenda) W. L. Hooks (Annette) Tuesday, 7:30 Dawson Lions Club House
Dawsonville 18-D Hubert Bailey (Mary) Samuel Catanzano Jr. (Sara) Monday, 1-3, 7:00 Amicalola House
Dearing 18-F Ronnie Smith (Leila) Ray Washington (Ann) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Park
Decatur 18-D William L. Richardson Jr. (Betty) James F. Mayfield (Mildred) Tuesday, 2-4, 7:00 Decatur First Christian Church
Dekalb Central 18-D Ralph Parrish (Laura) J. L. Ritchie (Ann) Thursday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Donalsonville 18-C Franklin W. Trulock Robert S. Monroe Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C David R. Underwood (Penny) Walter Terry Foreman (Delores) Tuesday, 1-3, 7:30 Gargano's East
Douglas  18-B Archie Brown (Rosemary) Dennis Brown (Jodi) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Douglasville  18-A David Berryhill (Pat) Douglas G. Landrum (Barbara) Tuesday, 2-4, 7:30 Golden Corral
Druid Hills 18-D Gregory D. Garvin (Angela) David G. Scott Jr. (Joscelyn) Thursday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
Dublin 18-F Steve Freeman (Debra) John Bogle (Betty) Friday, 1:00 Holiday Inn
Duluth 18-D Richard A. Perron (Nancy) Richaed A. Hoovestol (Rachel) Thursday, 2-4, 7:30 Mr. J's Steak House
Dunwoody 18-D Richard A. Cannon (Pam) George Baehr (Ruth) Monday, 2-4, 7:00 Chuck's Steak House
East Dublin 18-F James C. Deal (Mary Ann) John Popovich (Phyllis) Tuesday, 2-4, 7:30 Farmer Johns Kitchen
East Marietta  18-A Bobby D. Shaw (Beth) Ray Moore (Liz) Tuesday, 2-4, 7:30 Pilgrims Restaurant
East Point  18-A L. George Haney (Nellie) Claude W. McManus (Louise) Thursday, 1-3, 7:00 Lakeside Country Club
Eastman 18-C Charles Williams Gary Smith Tuesday, 12:00 Western Sizzlin
Echols County 18-C Jimmy Lee Bennett (Janie) Jackie L. Carter (Mary Bell) Monday, 4, 7:00 School Lunchroom
Edison 18-C Jim F. Johnson (Miriam) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Club Horse Show Grounds
Elberton 18-D Leon Stratton (Sara) Wallace Edwards Jr. (Joellyn) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E John A. Eason James W. Hunter (Dean) Tuesday, 2-4, 7:30 Southern Kitchen Restaurant
Ellijay  18-A Jim West (Kay) James Beswick Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Fitzgerald 18-C  Jeff Lewis (Leslie) Dr. Charles L. McWhorter (Marsha) Tuesday, 12:30 Colony House Restaurant
Fleming 18-F Jimmy H. Newman Sr. (Effie) Leo Bourassa (Bonnie) Tuesday, 2-4, 7:30 Fleming Lions Clubhouse
Folkston 18-B Roger Heaton (Karen) Richard Douglas Gowen (Valerie) Monday, 2-4, 7:30 Tiny Kim's Restaurant
Forsyth   18-E James R. Agee (Mozell) Elmo Remick (Virginia) Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Forsyth County 18-D Winburn L. Turk (Martha) Dan Sullivan (Gail) Monday, 1-3, 7:00 Meal House Restaurant
Fort Gaines 18-C Collier Mills (Betty) William O. Kenyon (Terina) Tuesday, 1-3, 7:30 Tommy's Fish Center
Fort Valley 18-E Luis Rodriguez (Maria) James F. Rillard (Dorothy) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Francis Lake 18-C Norman Bush (Betty) Harvey Marcus (Judy) Tuesday, 2-4, 7:00 Civic Center
Gainesville  18-D Steve Leslie (Susan) W. W. Banks (Charlotte) Tuesday, 12:05 Holiday Hall
Garden City 18-B Herman L. Hodges (Annie) Robert E. Priestley (Melba)  Tuesday, 2-4, 7:30 Garden City Community House
Glascock County 18-F Tim Brunk (Jan) David Forrest (Dimple) Monday, 1-3, 7:00 Community Center
Glennville 18-B Joseph D. McGovern (Alice) Charlie E. Rowland (Susan) Monday, 1-3, 6:30 Great Western Steak House
Golden Isles 18-B Craig R. Falk (Mindy) J. Randall Rehberg (Pam) Tuesday, 1-3, 7:30 Charter Health Center
Greenville 18-E Dan A. Branch (Marie) Stephen D. Mulvey Thursday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Griffin 18-E William Lovejoy Harwell (Margaret) William Wells (Carolyn) Thursday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Grovetown 18-F Frederick M. Hawridge (Dorothy) Robert W."Bob" Sadlin (Rose) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Hapeville  18-A John H. Keeter (Janice) Robert F. Weldon (Anna Jeanne) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F Melvin Johnson (Ruth) James R. Grice (Iris) Monday, 2-4, 7:30 Harlem Woman's Club Building
Harris County 18-E Owen Riley (Grace) James R. Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D Kenneth Little (Jane) L. T. Brock (Iris) Tuesday, 1-3, 7:00 Whistle Stop Restaurant
Hawkinsville 18-C Jack Kroesser (Carolyn) Shelly J. Berryhill (Bonnie) Tuesday, 12:00 Town House Restaurant
Hazlehurst 18-B James Woodward (Janet) Lonnie V. Roberts Tuesday, 1-3, 7:00 Big House Restaurant
Heard County 18-E Tim Jackson (Teresa) Durell Langley (Sharon) Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Helena 18-B Tommy Brown M. L. Harrellson (Rebecca) Monday, 2-4, 7:30 Masonic Lodge
Hinesville 18-B William Lumley (Sara) George W. Laseter (Joyce) Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hogansville 18-E Ed McFarland James P. Korytoski (Wanda) Monday, 1-3, 12:00 Betty Sue's
Ideal 18-E Jack E. Hardage (Kay) Donald A. Massey (Elizabeth) Monday, 2-4, 7:00 Ideal Club House
Iron City 18-C Don Batchelor Ronald E. Ingram (Brenda) Tuesday, 2-4, 7:30 Iron City Community Center
Jacksonville 18-B Jack Jones (Elaine) Guy D. Bland (Lynn) Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper  18-A Michael McGhee (Jerri) William A. Gooch (Deane) Thursday, 2-4, 7:00 Amicalola House
Jefferson 18-D Guy Owen Pittman Jerry G. Legg Monday, 2-4, 7:00 Bruce's Fine Foods
Jekyll Island 18-B Stanley P. Stewart Jr. (Betsy) Theodore Rastall (Vera) Tuesday, 1-3, 6:30 Quality Inn
Jesup 18-B Don Holland (Aloa) Jim Wheeler Tuesday, 2-4, 6:45 Sybil's
Jones County 18-F Curtis Barfield Ernie Collins (Carol) Thursday, 2-4, &:00 Fair Ground Building
Kingsland 18-B Douglas Hill (Jean) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Den 
LaFayette  18-A James O. Powelson (Sandy) Richard L. Willard (Patty) Thursday, 12:00 Western Sizzlin
LaGrange 18-E Jay Wildes (Julia) David T. Harroff (Phyllis) Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lakeview- Ft. Oglethorpe  18-A Theron T. Williams (Kay) Thomas L. Shivers (Ann) Monday, 2-4, 7:00 High School
Lanier  18-D Larry E. Shuler (Evelyn) J. W. Wellons Thursday, 1-3, 7:00 Western Sizzlin
Lanier County 18-C Claude Guice Howard Karst (Mona) Wednesday, 2-4, 12:00 Michelle's Restaurant
Laurel Ridge 18-D William T. Harrison (Mary) Charles W. Freeman (Betty) Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
LaVista 18-D J. Rich Harrelson (Maud) George J. Vandiver Tuesday, 2-4, 7:00 Papa's Country Restaurant
Lavonia 18-D Dale Stone (Pam) Bruce Knighton (Susan) Tuesday, 1-3, 7:00 Silo Restaurant
Lawrenceville 18-D Ellis Britt (Ruth) Mike Aquino (Janice) Tuesday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Lawrenceville Noon 18-D Warren Swanson (Jane) Andy Bearden (Linda) Tuesday, 1-3, 12:00 Western Sizzlin
Liberty Coastal 18-B James P. Campbell (Pat) Robert R. Daughtry (Sydney) Tuesday, 1-3, 7:30 Colonels Island Fire Department
Lilburn 18-D J. W. Pursell (Carolyn) Tom Burgess (Sarah) Monday, 1-3, 7:00 Country Buffet
Lincolnton 18-F Jimmy Dorsey (Sandra) Roy L. Varner (Maudelle) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia 18-D William H. Dickie Jr. (Nancy) Louis T. Brown (Dema) Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella- West Bibb 18-E Warren Beddingfield (Frances) Robert "Bob" Campen (Frances) Monday, 2-4, 7:30 Howard Johnson
Loganville 18-D Steve Elzey (Sandra) Walter L. Stearman (Mary Jean) Monday, 1-3, 7:30 Loganville United Methodist Church
Louisville 18-F Larry Stanley (Fran) Keith Stewart (Pauline) Wednesday, 2-4, 8:00 Louisville Lions Club Building
Lumpkin 18-C Charles Canington Ed Cannington Monday, 1-3, 7:30 Village Square Restaurant
Luthersville 18-E Melvin J. Lasky (Peggy) Norman J. Rowe (Gina) Monday, 1-3, 7:30 Lutherville City Hall
Lyons 18-B Stan Bazemore Danny Coleman Monday, 2-4, 12:00 The Cabaret
Macon 18-E Donald C. Sheffield (Etta Reese) Raymond C. "Ricky" Smith, Jr. (Suzann) Tuesday, 1:15 The Rosewood
Macon Cross Keys 18-E Julian W. McKinnie (Maureen) Jack N. Norton (Agnes) Thursday, 1-3, 7:30 Quail's Nest
Macon Rutland 18-E Harvey Carter Jr. (Jeanette) Earl P. Pace (June) Thursday, 1-3, 7:30 Community Center
Macon Southside Community 18-E William R. "Bill" Powell (Sandy) Karl T. Bechtel (Bonnie) Tuesday, 2-4, 7:30 Macon YWCA
Madison 18-F Hoyt R. Jackson (Virginia) James Devane Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Building
Manchester 18-E Buster Bates James E. Moran Jr. Monday, 1-3, 7:00 Victorian Tea Room
Marietta  18-A Terry M. Chandler William M. Dodd III (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Cupboard Restaurant
Martin 18-D Mose Thomas (Mildred) John O. Goodwin (Jean) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Herbert C. Ashline (Vivian) Frederick A. Kays Jr. (Mildred) Thursday, 1-3, 7:30 The Lotus Restaurant
McCaysville  18-A Don Thomas (Barbara) William L. Bolton (Helen) Thursday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E Hampton T. Wilson Horace H. Swanson (Marcia) Monday, 2-4, 7:00 Sizzling Platter Restaurant
McRae 18-B Jimmy Yawn (Faye) H. B. Barnes Jr. (Jean) Monday, 12:00 Plantation Restaurant
Menlo  18-A Lynn Hall Ed Thompson (Yvonne) Monday, 1-3, 7:00 Menlo School Cafeteria
Metter 18-B Joe L. Moore (Betty) Chester Zettler (Jo) Tuesday, 1-3, 7:30 Western Steer
Midville 18-F Morris Smith (Sheila) Woody Thurman (Lisa) Tuesday, 1-3, 7:00 McKinney Pond
Milan 18-B Jimmy Kirkland (Shirley) Harry Ware (Joanne) Monday, 3, 7:30 Pa Pete's Café
Milledgeville 18-F C. Wade Hodges (Shirley) M. Wallace Thomson (Miggs) Thursday, 1-3, 7:30 Golden Corral
Millen 18-F Talmadge Fries Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 P J's Restaurant
Monroe 18-D David Dickinson (Rita) Dan Bennett (Abbie) Monday, 2-4, 7:30 Melinda's Restaurant
Montezuma 18-E James K. Hollingshead (Eleanor) Lewis Cazenave (Cynthia) Thursday, 2-4, 7:00 Community Club House
Moultrie 18-C Fred E. Cook (Charlotte) Wilkes Milligan (Inez) Monday, 7:00 Bull's Restaurant
Mountain View  18-A Rodney S. Everette Howard E. German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Mountain View School
National Hills 18-F Howard Aiken (Elizabeth) Thomas C. McCartney (Annette) Friday, 1-3, 7:30 Ramada Inn
Newnan 18-E Terry Kelly John Peryam  Tuesday, 1-3, 7:00 Dakota Western
Norcross 18-D Gary S. Cobb (Ida) John W. Vickers (Carol) Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
North Decatur 18-D Robert H. Smoot (Jo) Gordon Kenimer Jr. (Inez) Monday, 2-4, 7:00 Red Lobster
North Dekalb 18-D James D. Garrett (Helen) Robert F. Brown (Emilene) Monday, 2-4, 7:30 Radisson Inn
Northeast Cobb  18-A Clyde Hasty (Evelyn) Kenneth D. Wilson (Karen) Tuesday, 1-3, 7:30 Ryan's Steak House
Ocilla 18-C Oscar Roberts (Janice) Alan Smith (Betty Ann) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Daniel W. Stuart (Phyllis) Greg Brooks (Robin) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Arthue Clyde Gieger (Helen) J. B. Perkins (Jackie) Thursday, 1-3, 7:30 Odum Recreation Center
Oglethorpe 18-E Dr. J. H. Taylor (Virginia) Richard Mariny (Judy) Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F John McGowan (Virginia) J. Tommy Terry (Pat) Thursday, 1-3, 7:30 City Hall
Patterson 18-B William F. Roundtree (Joy) R. C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 7:00 Patterson Lions Park
Pearson 18-B Chris McRae Hal Baxley Tuesday, 2-4, 12:00 Senior Citizens Center
Pelham 18-C J. I. McKenzie (Kitty) Walter P. Sealy Jr. (Fran) Tuesday, 2-4, 12:00 Holton's Restaurant
Pembroke 18-B A. J. Cowart (Louise) Robert Bowers (Mary Jane) Tuesday, 1-3, 7:30 Elizabeth's Restaurant
Perry 18-E Alan Shaw (Cathy) Richard Nelson (Sharon) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Don Snowden (Loretta) Al Milby (Hazel) Monday, 1-3, 7:30 Carraway's Kitchen
Plains 18-C Millard Simmons (Anne) William E. Wise Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Port Wentworth 18-B Lewis C. Mobley (Nelle) Charles E. Moore (Inez) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Poulan 18-C Doyle Rogers (Julie) Johnny E. Sumner Jr. (Debbie) Thursday, 2-4, 7:30 Community Building
Pulaski 18-C Arthur M. Goddard (Mary) Steve M. Studstill (Laura) Thursday, 1-3, 7:00 Lions Den
Quitman 18-C Bill Marko (Pat) Harvey Carmichael (Shirley) Thursday, 7:30 Lions Den
Rehoboth 18-D Ed Kent (Norma) Judson B. Hodges Jr. (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 Shoney's
Reidsville 18-B Rabun D. Phillips (Janice) J. Lewis Lynn (Wanda) Monday, 3, 7:30 Reidsville Community House
Richland 18-C Robert A. King (Elizabeth) Connie M. Goare (Freddie) Monday, 2-4, 7:30 Little's Drug Store Building
Richmond Hill 18-B Harris Brigdon Richard E. Usher (Deborah) Wednesday, 3, 7:30 Richmond Hill Methodist Church
Rincon 18-B Robert "Bobby" Bennett (Alice) Larry D. Steese (Betty Jo) Monday, 1-3, 7:30 Rincon Community Building
Rising Fawn-Lookout Moutain 18-A Havil J. Hodnett (Betty) Sonja E. Shetler (Albert) Thursday, 2-4, 7:30 The Gillin School
Riverdale  18-E Harvey Nelson (Peggy) William R. Shockley (Michelle) Tuesday, 1-3, 12:00 International House of Pancakes
Rochelle 18-C James E. Turk (Gail) Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 Agricultural Building
Rock Spring  18-A Rick Potts (Phyllis) Jeff Potts (Connie) Tuesday, 2-4, 7:00 Potts Auction
Rockmart  18-A Bobby R. Haney (Sondra) Tyre G. Matthews (Perrine) Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Rome  18-A Richard A. Montgomery Jr. (Annette) Thurmon E. Morris (Martha) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Rossville  18-A James E. Ward (Claudia) William J. Bramblett (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Maggie's Restaurant
Roswell  18-A Lawrence E. Gross (Christine) Carlysle Woodruff (Vashti) Monday, 1-3, 7:30 Sheraton Inn
Royston Franklin Springs 18-D Douglas Dickson (Nelda) Morris Andrews (Mazell) Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Sandersville 18-F Marvin Drury Jack Carlson (Alice) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Sandy Springs  18-A Lauren Buckland (Fran) Roy Dhirendra  Wednesday, 1-3, 7:00 Jilly's Restaurant
Sardis 18-F Pat Kile (Debra) W. L. Robinson Jr. (Freida) Monday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Savannah 18-B Alex Pittsley (Geraldine) Welby L. Stayton (Shirley) Thursday, 1:00 Officers Club, Hunter Army Airfield
Savannah Chatham South 18-B Paul Ganem Rease Perry Thursday, 2-4, 7:30 Blue Dolphin Restaurant
Savannah Hostess City 18-B Jean P. Perry (Reese) Theresa Taylor (Jack) Tuesday, 1-3, 6:30 Officers Club, Hunter Army Airfield
Savannah Port City 18-B Bruce Nichols (Mary Jane) James Heap (Betty) Tuesday, 1-3, 7:00 Officers Club, Hunter Army Airfield
Screven 18-B Donald Boyette (Gaynell) Curtis Griffis (Ellawene) Tuesday, 2-4, 7:00 Screven Community Center
Senoia 18-E Zollie Cole Sam Preston (Susan) Monday, 2-4, 7:30 Crossroads Restaurant
Shellman 18-C F. M. Stewart L. R. Rigsby (Ruth) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna  18-A Charles Lane (Renee) Hubert Hobbs (Clara) Thursday, 1-3, 7:30 Vittles Restaurant
Snellville 18-D James M. Kerlin Jimmie T. Powell (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-D Virgil Hanks (Martha) William Nunnally (Harriet) Monday, 1-3, 6:30 United Methodist Church
Soperton 18-F Neal Sale (Annette) Eugene Pullen (Lillian) Thursday, 2-4, 7:00 Sweat's Restaurant
South Cobb  18-A Bobby Thomas (Betty) Lloyd Gillham (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Mothers Finest
South Hall County 18-D Hank Hess (Diane) Jim Reid Monday, 1-3, 7:00 Curt's
Southwest Dekalb 18-D Paul Rowell (Joyce) Robert A. Scott (Anne) Monday, 2-4, 7:30 Shoney's
Sparta 18-F Eddie M. Folds (Inez) John Callaway (Cecily) Wednesday, 1:00 Country Folks Restaurant
Springfield 18-B Larry Weddle (Julie) Van E. Findley Thursday, 2, 7:30 Family House
Statesboro 18-B Lawrence T. Becker Edwin L. Cook (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Stockbridge 18-E Robert T. Tulley (Carol) Clarence Sheppard (Betty) Monday, 1-3, 7:00 Shoney's
Stone Mountain 18-D Brendan M. Brennan (Ann) Lawrence "Larry" M. Todd (Nanette) Thursday, 1-3, 7:00 Old Post Office Buffet
Swainsboro 18-F Hayward Altman (Kathy) Glenn H. Fennell (Judy) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Sylvania 18-F Edward K. Overstreet (Cathy) Wendell C. Madway Jr. (Donna) Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Wayne Ennis (Myra) James E. Whitfield (Claire) Monday, 1-3, 7:00 Sylvester Woman's Club
Talbotton 18-E Ed B. Bassett Jr. (Mary) John R. Earles (Mary Anne) Monday, 2-4, 7:30 Baptist Church
Tallapoosa 18-E Wayne Thompson (Mary Bell) M. B. Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Talley Mountain Country Club
Tallulah Falls 18-D D. L. Lovell (Byreem) A. E. Dollar (Sherry) Monday, 4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Claude Parrish (Faye) David Nysewander (Debbie) Tuesday, 1-3, 7:00 Allen's Restaurant
Thomaston 18-E Melvin K. Irvin (Juanita) Joe F. Harney (Evelyn) Monday, 2-4, 7:00 Hotel Upson
Thomasville 18-C J. Ernest Ford (Ginnie) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:30 Golden Corral
Thomasville Noon 18-C Thomas G. Corley (Jacquelin) Sammy A. Collins (April) Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Wilton A. Hinton (Margie) L. R. Brooks (Mary) Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C Gary Gascho (Marilyn) Robert K. Hubbard (Rae) Monday, 12:00 Ramada Inn
Toccoa 18-D Walter Salentine (Mary) Joe B. Vaughn (Mary) Tuesday, 2-4, 7:00 Gate Cottage
Towns County 18-D Charles Looper (Lois) Robert Thompson (Ann) Wednesday, 2-4, 7:30 Young Harris College Cafeteria
Trion  18-A George D. Hawkins Clarence R. Sweatman Monday, 1-3, 6:30 Old Hickory Café
Tucker 18-D Ray Bridges (Callie) Frank Findley (Barbara) Monday, 1-3, 7:00 Kettle's Restaurant
Tunnel Hill 18-A David Longobardo (Gabarb) Alfred M. Griffin (Dottie) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Building
Twin City 18-F Dal Durden (Pam) Cecil G. Rogers (Fannie) Thursday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Steve Byrd (Penny) Wayne D. Morgan (Elizabeth) Thursday, 2-4,12:00 All States Restaurant
Union County 18-D Arthur M. Gurr (Betty) Williiam H. Pickrell (Mary) Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F Ronald Holliday (Georgia) Ronald Holliday (Georgia) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Guy F. McAllister (Katherine) Harold R. Sheppard (Jean) Tuesday, 12:00 Gold Plate Restaurant
Valdosta Evening 18-C Harshad "Harry" D. Patel (Una) Robert D. Batten Thursday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin
Vidalia 18-B Ronnie Melton (Patricia) Arch Lobrovich (Jeanette) Monday, 6:30 Sweats Bar B Q
Vienna 18-C Charles Stephens Kenny Calhoun (Sue) Monday, 2-4, 7:30 American Legion
Villa Rica 18-E Lamar Moody (Nan) Perry E. Amidon (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Restaurant
Wadley 18-F Julian I. Murphey (Danelle) Pete F. Henderson (Helen) Monday, 1-3, 12:05 Wadley Café
Walnut Grove 18-D Andy Byrd (Hilda) Will Horn (Lila) Thursday, 1-3, 7:30 Town Hall
Warner Robins 18-E Eugene K. Lindsay (Tippy) Joseph A. Molony (Matrice) Wednesday, 2-4, 7:30 Warner Robins Inn
Warner Robins Noon 18-E Marion L. Froshour (Lucette) Francis W. Barks (Doy) Monday, 2-4, 1:00 Warner Robins Inn
Warwick 18-C Tim Byrd Tim Byrd Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F Olin Newby (Rosemary) Al Lamar Monday, 1-3, 12:05 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Theodore C. Bowen (Precious) Bill Gordy (Janice) Thursday, 1-3, 7:30 Women's Club
Waycross 18-B James Tucker (Audrey) Mark Dye (Barbara) Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross Okefenokee 18-B William L. Barber Jr. (Hazel) Robert P. Setser (Denise) Monday, 7:30 Ware Hotel
Waynesboro 18-F Stan Driver (Becky) Lorren Mims Tuesday, 1-3, 7:00 Mobley's Restaurant
West Cobb  18-A William Freise (Shelby) James Fred Walters (Betty) Monday, 1-3, 7:30 Sirloin Juction
West Jackson 18-D Henry E. Braselton (Janice) Bill Lott Thursday, 1-3, 7:30 Braselton Courthouse
West Point 18-E William D. Whipple (Joleen) John F. Whipple (Ann) Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D Neil Sims (Jane) Raymond Packard (Cecile) Monday, 2-4, 6:30 Mountain Valley Kitchen
Wilmington Island 18-B Danny Fries (Elizabeth) Ralph L. Hall (Evelyn) Tuesday, 1-3, 7:30 Williams Seafood Restaurant
Winder 18-D A. Lamar Ouzts (Carol) Jimmy Griffeth (Judy) Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville 18-D Kenneth D. Hodges (Sharon) J. B. Giles (Nell) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B Ron Sutton (Rhetta) Charles M. Quattlebaum (Sandi) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodstock  18-A Barry Schirack (Karen) Robert J. Abbott (Grace) Tuesday, 2-4, 7:00 Crane's Restaurant
Wrens 18-F Emmitt "Tip" Carroll (Kathy) Wayne Favors (Linda) Monday, 1-3, 7:30 Peggy's Restaurant
Wrightsville 18-F  L. E. Parker Jr. (Marjorie) Jimmy M. Cook Jr. (Mary) Tuesday, 2-4, 6:30 Sweat's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024