Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1992-1993

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Roderick F. "Rod" Hume, Marietta, GA.   Lieutenant Governor: Christian Milligan
District Governor: District B,  J. Stan Bazemore, Lyons, Ga.    Lieutenant Governor: Joe L. Moore 1992-1993
District Governor: District C, Troy L. Pullin, Cordele, Ga.    Lieutenant Governor: Joel D. Goings  294 Clubs
District Governor: District D,  Don Wagner, Gainesville, Ga.    Lieutenant Governor: Buddy Ouzts
District Governor: District E,  Louie F. Holmes, Macon, Ga.     Lieutenant Governor: Joseph A. Molony
District Governor: District F,  C. Coke Geddings, Martinez, Ga.    Lieutenant Governor: Carolyn Irvin 
Council Chairman: Charles E. McDaniels, 18-E, Fayetteville, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C Elmer B. Wolfe (Myrtice) Carl Gillespie (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Lions Den
Adairsville 18-A Richard Hand Jr.  (Alice) Hill Johnson (Martha) Monday, 1-3, 7:00 Adairsville Inn Restaurant
Adel 18-C Mike L. Ruffin (Debra) Aubrey D. "Dan" Cowart (Louise) Tuesday, 1-3, 12:00 King Frog Restaurant
Alamo 18-B William H. Ford Jr. (Gail) Mike Hayes Monday, 3, 7:30 Charles Rstaurant
Alapaha 18-C Autry Moore (Elizabeth) Wayne Schaffner (Freda) Monday, 2-4, 8:00 Lions Clubhouse 
Albany 18-C Cheryl Meadows (Harold) Jim Sills (Nancy) Tuesday, 1:00 Heritage House
Albany Evening 18-C Steve Norman  Debby Griffin (Kevin) Thursday, 2-4, 6:30 Partners Restaurant
Alma 18-B Alfred C. Dowdy (Florence) Joe Muncy (Elaine) Monday, 7:00 Lions Club House
Alma Queen City 18-B Vicki Vickers (Gavin) Lavonne Vaughn (Richard) Tuesday, 1-3, 12:00 Lions Club House
Alpharetta 18-A Joe Amwake (Jean) George A."Tony" Pickens (Lillian) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Americus 18-C Dr. Ray Williams Lanier Harrison Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Dream It Up Restaurant
Athens 18-D John B. Goodwin (Sadie) Hoyt N. Fowler Sr. (Jean) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Athens Classic City  18-D Jerry M. Midden (Ellisa) Doyle A. Ashley (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Shoney's
Athens West 18-D Jerry Davis (JoAnn) Roger Garrett (Peggy) Wednesday, 2-4, 7:30 Howard Johnson
Atlanta 18-A George Dakan (Dot) William R. "Bill" Green (Irene) Friday, 12:15 Top of the Mart Restaurant
Atlanta Buckhead 18-A Alfred  I. Means Jr. (Mary Jo) Frank W. Virgin (Susan) Monday, 2-4, 6:00  The Buckhead Club
Atlanta Chinese American 18-D Dr. Victor K. S. Lui Drina Yue Sunday, 3, 7:00 Amy's Floral Art Institute
Atlanta Henry Grady 18-A Stuart C. Levenson O. L. McGowan (Connie) Monday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Atlanta Korean 18-A Byung Ho Cheoun Hoon Kim Saturday, 2, 7:00 Member's Houses
Atlanta Metro 18-A Dr. Herbert W. Eber Dr. Richard C. Puls Thursday, 2-4, 7:30 Various
Auburn-Carl 18-D Alan Suttles (Deborah) G. Morris Crumbley (Velma) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Augusta 18-F Aniel W. Revelle (Helen) Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Augusta & Richmond County Civic Center
Augusta Forest Hills 18-F Jeff Annis (Lisa) Doug Rabun Tuesday, 1:00 Harriet's Kitchen
Augusta Garden City  18-F Robert S. Piper (Peggy) L. M. Morris Jr. (Diane) Monday, 7:00 Shoney's
Austell 18-A Rev. Hugh B. Duling (Betty) Homer W. Brannon (Edna) Monday, 2-4, 7:00  Friendship House Restaurant
Baconton 18-C Joseph B. Tyre (Jackie) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Melvin Nussbaum lll (Becky) Jerllyene Middleton Wednesday, 2-4, 12:00 The Charter House Inn
Ball Ground 18-A Lige Hammontree, Jr. (Doris) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Banks County  18-D Doris Crow (Edgar) Pam Gardiner (Chris) Thursday, 1, 7:30 Old Jail
Barnesville-Lamar County 18-E Walter G. Martin (Anne) Carol R. Waters Thursday, 2-4, 7:00 Past Time Grill
Baxley 18-B Denny E. Smith (Audrey) Jack D. Allagood (Janice) Monday, 1-3, 7:00 Western Steer Restaurant
Bellville 18-B Jerry Kaiser Betty Moore (Joe) Monday, 1-3, 7:30 Bellville Methodist Church Annex
Bethesda 18-D Talmadge W. Wiggins (Carolyn) Steve Hart (Susan) Monday, 2-4, 7:00 J R's Country Buffet
Blackshear 18-B Ralph L. Godwin (Carolyn) James D. Riggins Jr. (Michelle) Thursday, 2-4, 7:00 Club Assembly Room
Blakely 18-C Jerry Harrell (Cheryl) William T. Roberts (Eddie) Tuesday, 2-4, 12:00 The Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Eddie Thompson (Anna) Raymond P. Kujawa (Jessie) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Den
Bonanza-Jonesboro 18-E Judith Ann Parham McDaniels (Charles) Patricia Gilman Thursday, 1-3, 7:30 Shoney's
Bowdon 18-E Betty M. Smith Edna S. Witt (L. E. ) Tuesday, 1-3, 7:00 Southern Lady
Boynton 18-A Paul Osborn (Gracie) William A. Eaves (Iris) Tuesday, 2-4, 7:00 Precinct Building
Brantley County 18-B Johnnie E. Crews (Patricia) Linda Harris Monday, 2-4, 12:00 Mame & Annie Restaurant
Bremen 18-E Paul Bailey (Clara) Jerry D. Stanford (Betty) Tuesday, 2-4, 11:30 Shilo Inn
Brunswick 18-B James David Long (Karen) Jon A. Moseley (Virginia) Monday, 1:00 Quincy's
Brunswick Gateway 18-B Donny Hattaway (Dorothy) Dorothy Hattaway (Donny) Thursday, 2-4, 7:00 Days Inn
Buchanan 18-E Forrest Reynolds (Faye) Sharon Smith Thursday, 2-4, 7:00 Korner Grill
Buena Vista 18-E Mickie McMichael James R. Hagler (Kay) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford 18-D Jean Kilgore Sally A. Hardman Thursday, 1-3, 7:00 Civic Center
Bulloch 18-B Joe R. Brennen (Cecil) James L. Riggs Jr. (Connie) Tuesday, 1-3, 7:30 R. J.'s Steakery
Byron 18-E Stan Childress (Nina) Ray Crenshaw (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Byron Elementary School 
Cairo 18-C Darrell R. Scarborough (Mary) Joyce Bland Tuesday, 1-3, 7:30 Downtowner Restaurant
Calhoun 18-A Marion Broome (Dorothy) Frank Burnette PDG (Polly) Tuesday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Calvary 18-C Marc Moncrief (Sherry) Roy K.Baggett (Delores) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Greg Findley (Tawna) James C. Lapham (Barbara) Tuesday, 11:45 Emily's Restaurant
Canton 18-A Robert F. Logan (Margaret) Seth T. Howard (Margaret) Thursday, 1-3, 12:00 Pine Crest Restaurant
Carnesville 18-D Lilliard W. Gibbs (Joan) Sid Ginn Monday, 1-3, 7:00 Middle School
Carrollton Evening 18-E Tommy Jackson (Judy) Randall Wilson (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:00 Western Steer
Carrollton  18-E William Webb (Lou) Eddie Rodgers (Elizabeth) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Cartersville 18-A Jerry L. Williams (Beth) Jeffrey Lewis Tuesday, 12:00 Quality Inn
Cedartown 18-A W. M. Moss (Joyce) Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 The Shanty Restaurant
Centerville 18-E John Dennis (Kathy) A. Lloyd Britt (Judy) Monday, 1-3, 7:30 L & L Catering
Chatsworth 18-A Fred Welch (Susan) Ronald Mahoney (Susie) Tuesday, 2-4, 7:00 Chatsworth Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley 18-A Ronald A. Westbrook (Dianne) J. D. Woodward (Sara) Tuesday, 1-3, 7:30 Chattanooga Valley Lions Clubhouse
Chauncey 18-C Horace G. Fleming James C. McCranie Monday, 1-3, 7:30 Community House
Chester 18-C Bobby Bryan (Kate) Billy Ray Phillips (Sue) Tuesday, 2-4, 8:00 The Community House
Chickamauga 18-A Eddie Upshaw (Debbie) Betty M. Madaris Thursday, 2-4, 7:30 Older American Center
Clarkesville 18-D Dr. Thomas Shaw (Beverly) Donald Harris Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Claxton 18-B Billy Odum (Nancy) Elmer C. Brewton Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Clayton 18-D William E. Northington (Lou) Morris Brown (Ganelle) Thursday, 1-3, 7:00 Chicken Coop
Clermont  18-D Jimmy White (Dianne) Guy N. Mullinax (Irene) Monday, 1-3, 7:30 Clark House Library
Clinch County 18-B Charles B. Rice L. Philips Martin (Elise) Wednesday, 1-3, 12:30 Homerville Womens Club
Cobb County 18-A Paul Horton James Phelps Jr. (Fran) Thursday, 1-3, 12:00 Jilly's Restaurant
Cobbtown 18-B Larry D. Collins (Betty Joe) Glenn H. Sikes Monday, 4, 7:30 Cobbtown Methodist Church
Colbert 18-D Barry Hardman J. Paul Burroughs (Roberta) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert Depot
Colony City 18-C Johnny Ashe (Barbara) Judy Hollingsworth (Jackie) Thursday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin
Colquitt 18-C Rick Little (Suzette) Rickey Carpenter (Jan) Tuesday, 1-3, 12:00 Lions Hall
Columbus 18-E Robert W. Garner (Hazel) John S. "Jack" Fatum (Tina) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Columbus East 18-E Bobby Shackleford (Libby) Jan Woksmonski (Mike) Thursday, 2-4, 12:00 Western Sizzlin
Columbus Muscogee 18-E Weldon Adams (Hazel) Ronald W. Crooks (Vertie) Monday, 12:45 Ralston Towers
Comer 18-D Shirley Graves Jo Anne Mallonee (John) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House 
Commerce 18-D James E. Griffin (Lois) Richard Chambers (Anna) Tuesday, 2-4, 7:15 Vickery's Restaurant
Conyers 18-F Harry Lindsey (Jackie) Eugene H. Carpenter (Myrna) Monday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Cordele  18-C Herbert Hughes (Bernice) Phil Pirkle (Sharon) Tuesday, 12:00 Lions Fairgrounds
Cordele Evening 18-C Mark Harper (Sue) Alton B. Churchwell (Lana) Tuesday, 2-4, 7:30 Western Steer  
Cornelia 18-D Larry Whitfield Dr. Joel Jenkins Thursday, 1-3, 7:00 Steak House
Covington 18-F Phillip Owens (Gail) James T. Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E W. Larry Sanders (Sybil) Jimmy Marable (Rita) Thursday, 1-3, 7:30 Baptist Church
Cuthbert 18-C Tom Lindsey Ben Plowden Jr. (Debbie) Tuesday, 1-3, 7:30 Boy Scout House
Dade County 18-A Sara D. Moore (Gilbert) Martha Forester Tuesday, 2-4, 7:30 Brock's Restaurant
Dahlonega 18-D William "Bill" G. Poitevint Dr. John F. Pearce PID (Carolyn) Thursday, 2-4, 7:00 Reservation Family Steakhouse
Dallas 18-A Mike Lilliard (Becky) Truman Lollar (Martee) Thursday, 1-3, 7:00 Captain Eddies Restaurant
Dalton 18-A Walter Hemphill Allan Sitton Tuesday, 1-3, 7:00 Cherokee Restaurant
Dalton Noon 18-A Stan Barden (Mary) Alice Kimsey Tuesday, 2-4, 12:00 Cherokee Restaurant
Darien 18-B Jim Morrison (Nina) Ann Whorton (Matt) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Ralph P. Lankford (Gwen) W. L. Hooks (Annette) Tuesday, 7:30 Lions Club House
Dawsonville 18-D Samuel Catanzano Jr. (Sara) Joseph E. Hirsch (Marilyn) Monday, 1-3, 7:30 Amicola Restaurant
Dearing 18-F Lawrence Hunt (Dianne) Ray C. Washington (Ann) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Park
Decatur 18-D Charles L. Cope Hugh A. Cazel (Edna) Monday, 2-4, 7:00 First Christian Church
Dekalb Central 18-D Cal Cheney (Barbara) J. L. Ritchie (Ann) Thursday, 2-4, 7:00 Granny's Kitchen
Donalsonville 18-C Newton "Ed" King Jr. (Ellen) James H. Bell (Luella) Tuesday, 12:00 Lions Hall
Douglas  18-B Gregory D. Barbaree (Barbara) James R. Osborn (Mary) Tuesday, 12:30 Holiday Inn
Douglasville 18-A V. R. Crane (Sally) Douglas G. Landrum Tuesday, 2-4, 7:30 Shoney's
Druid Hills 18-D George G. Cherry (Liz) David G. Scott (Joscelyn) Thursday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
Dublin 18-F Steven W. Griner (Debbie) John E. Bogle (Betty) Friday, 1:00 Golden Corral
Duluth 18-D Alfred B. Ganert (Barbara) Woody Bell (Mary Beth) Thursday, 2-4, 7:00 Family Restaurant
Dunwoody 18-D Richard Cannon (Pam) Patrick J. Callahan Monday, 2-4, 7:00 Hickory House
East Dublin 18-F Albert Williams (Ruby) Keith Alligood (Kay) Tuesday, 2-4, 7:30 Community Center
East Marietta 18-A Cecil Moncrief (Dot) Bobby D. Shaw (Beth) Tuesday, 2-4, 7:00 K.C. Rib Company
East Point 18-A E. E. Baker (Erline) Claude W. McManus (Louise) Tuesday, 1-3, 7:00 Shoney's
Eastman 18-C Durwood Williams Doyce E. Mullis Jr. Tuesday, 12:00 Cofield's
Echols County 18-C Emory Corbett (Argent) William Carl Fincher (Marilyn) Monday, 3, 7:00 High School Lunchroom
Edison 18-C Andy Sanders (Erline) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Building
Elberton 18-D Denver Worley (Mary Ann) Lane Eaton Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Henry Shane Tondee (Christy Joseph Vernon Dillard Jr. (Donna) Tuesday, 2-4, 7:00 Granny's Kitchen
Ellijay 18-A Jim Friedrickson (Donna) Al Summers (Anita) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Club Complex
Fitzgerald 18-C Joe D. Petrie (Debra) Charles McWhorter (Marsha) Tuesday, 12:00 Elks Club
Fleming 18-F Leo Bourassa (Bonnie) Bonnie Bourassa (Leo) Tuesday, 2-4, 7:30 Fleming Lions Club
Folkston 18-B Matthew Sands (Melinda) Brian Newvine (Denise) Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forsyth   18-E James Webb (Marie) J. Cecil Daniels (Elsie) Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Forsyth County 18-D Lawrence Sutherland (Peggy) Larry Petty (Gloria) Monday, 1-3, 7:00 Meal House Restaurant
Fort Gaines 18-C William Kenyon (Terina) Billy Brown (Thelma) Thursday, 1-3, 7:30 Tommy's Fish Center
Fort Valley 18-E Morgan W. Willis Mitchell E. Cobb (Sherry) Monday, 2-4, 7:00 Lions Clubhouse
Francis Lake Area 18-C Curtis Jolly Harvey R. Marcus (Judy) Tuesday, 1-3, 7:30 Lake Park Elementary Cafeteria
Gainesville  18-D Ronald E. Cowley (Sue) Steve Leslie (Susan) Tuesday, 12:00 Holiday Inn
Gainesville Lanier 18-D Tommy Phillips (Maxine) James H. Nease (Lena Ruth) Thursday, 1-3, 7:00 Western Sizzlin
Garden City 18-B William L. Forshee (Evelyn) Robert E. Preistley (Melba) Tuesday, 2-4, 7:30 Garden City Community Center
Glascock County 18-F Eddie Miller (Judy) David Spaid (Pat) Monday, 1-3, 7:00 Community House
Glennville 18-B Bruce Daniel Dubberly (Teresa) Charlie Rowland (Susie) Monday, 1-3, 6:30 Omars Restaurant
Golden Isles 18-B Harmon Taylor (Linda) Terrrance Hughes (Diane) Thursday, 1-3, 7:30 Crab Daddies
Greenville 18-E Calvin Harman Jr. (Ann) D. E. "Woody" Roland (LaVance) Thursday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Griffin 18-E Clarence C. Gilson (Marilyn) William T. Wells (Carolyn) Thursday, 1-3, 7:00 Western Sizzlin Steakhouse
Grovetown 18-F Ester Dunn Lillian M. Deckert (Robert) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C Al Cope C. Todd Hollis Monday, 1-3, 6:30 Hihira Motor Lodge
Hapeville 18-A John W. Keeter Robert F. Weldon (Anna-Jeanne) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F L. F. Story (Erline) H. P. Llewellyn (Sue) Monday, 2-4, 7:15 Woodman of the World
Harris County 18-E Thomas H. Porter (Evelyn) J. Russell Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D Paul Seay (Jan) Judson Bailey (Emily) Tuesday, 1-3, 7:00 Whistle Stop
Hawkinsville 18-C Douglas C. English (Dianne) Gary L. Sinyard (Kathy) Tuesday, 12:00 Town House Restaurant
Hazlehurst 18-B Dwayne Creamer (Susan) Lonnie V. Roberts Tuesday, 1-3, 7:00 Big House Restaurant
Heard County 18-E Charles Pearce (Jeannie) Mike Nolley (Christine) Monday, 2-4, 7:30 Heard County Senior Center
Helena 18-B Jimmy Patterson (Sylvia) M. L. Harrelson (Rebecca) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Lodge
Hephzibah 18-F  D. B. Atkins (Terry) Sharon Bennett (Paul) Thursday, 2-4, 7:30 Recreation Center
Hinesville 18-B George W. Laseter (Joyce) Clifford Watson (Merle) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin  
Hoganville 18-E Edward McFarland (Sue) James Korytoski (Wanda) Thursday, 1-3, 12:00 Hi-Leif Café
Ideal 18-E Lamar Massey (Linda) Newton B. Parker (Shelby) Monday, 1-3, 7:30 Ideal Club House
Jacksonville 18-B Guy D. Bland (Lynn) Preston C. Fussell (Louise) Monday, 1, 8:00 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Robert W. Farrow (Barbara) Louis R. Briegel (Helen) Thursday, 2-4, 7:00 Jasper Family Steakhouse
Jefferson 18-D Dwayne Ansley (Renee) Kenneth Brand (Alice) Monday, 2-4, 6:30 Bruce's Fine Food
Jekyll Island 18-B David W. Griffin (Gerry) Roger E. Merrill (Joan) Tuesday, 1-3, 6:30 The Jekyll Inn
Jesup 18-B Joe M. Paris (Debbie) Luke Williamson (Oleta) Tuesday, 2-4, 6:45 Sybil's Restaurant
Jones County 18-F Nancy L. Pace (Mike) Irene Y. Kitchens (Clayton) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Fairgrounds
Kingsland 18-B Mary Ann Kicklighter (George) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Den
LaFayette 18-A L. C. "Buddy" Rhodes (Adrienne) Gregory L. Riddle (Julie) Thursday, 12:00 Western Sizzlin
LaGrange Noon 18-E Ned Daniel (Beth) Buddy Cashwell (Susan) Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lake Seminoe 18-C Joe Forshee (Gail) Carol Addison (Leon) Tuesday, 2-4, 7:30 Bill King's Restaurant
Lakeview- Ft. Oglethorpe 18-A Douglas Page (Pat) Waldo Edison (Delores) Monday, 2-4, 7:00 Club House
Lanier County 18-C Sonny Mason (Susan) Paul Massengill (Susanna) Wednesday, 2-4, 12:00 Lakeside Restaurant
Laurel Ridge 18-D Jerry Luckett (Mary) William H. Worrell (Jean) Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
LaVista 18-D Thomas Jewell Jr. (Lorraine) George J. Vandiver Tuesday, 2-4, 7:00 Papa's Restaurant
Lavonia 18-D Bobby McMurry (Maxine) W. Lee Barker (Betty) Tuesday, 1-3, 7:00 Silo Restaurant
Lawrenceville 18-D Judy T. Gladney (Dan) Loretta Gladney Tuesday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Lawrenceville Noon 18-D Pete Stamsen (Judy) Tom McMillon (Ann) Thursday, 1-3, 12:00 Zak'sDinner House 
Liberty Coastal 18-B Harold Buck (Julia) Donald J. Hamilton Tuesday, 1-3, 7:30 Volunteer Fire Department
Lilburn 18-D Roger Paluzzi Charlie Tuggle (Kay) Monday, 1-3, 7:00 J R's Country Buffet
Lincolnton 18-F Allen Walker (Claire) Linda Penland (Leon) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Baptist Church
Lithonia 18-D Robert A. Mitchell (Linda) Louis T. Brown (Dena) Monday, 1-3, 7:00 Granny's Kitchen
Loganville 18-D Neal Byrd (Peggy) Walter L. Stearman (Mary Jean) Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church
Lookout Mountain  18-A Irene Parker Lela Avans (Eddie) Thursday, 2-4, 7:00 Mt. Pleasant Community Center
Louisville 18-F Ricky Sapp (Gena) Larry Stanley (Fran) Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Building
Lumpkin 18-C Lewis Baldwin (Sally) Weyman E. Cannington Jr. (Patty) Monday, 1-3, 7:00 Michelle's Restaurant
Luthersville 18-E Norman J. Rowe (Gina) Tommy Adams (Sue) Monday, 1-3, 7:00 City Hall
Lyons 18-B Danny R. Coleman Ronald Hall (Sherry) Monday, 2-4, 12:00 First Baptist Church
Macon 18-E Phillip S. Young (Karen) Raymond C. "Ricky" Smith (Suzann) Monday, 1:00 Y.W.C.A.
Macon Cross Keys 18-E Jack Felton (Char) Charlona Felton (Jack) Thursday, 1-3, 7:00 Quail's Nest
Macon Rutland 18-E Mike Mason (Laura) Andy Grubbs (Barbara) Thursday, 1-3, 7:00 Community Center
Macon Southside Community 18-E Otis P. Hand (Jewell) Sue Norris (Don) Tuesday, 2-4, 7:30 Y.W.C.A.
Madison 18-F Mike Dawkins (Kathy) Terry McMichael (Donna) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Building
Manchester 18-E Jack Claxton (Merrill) Jan Withrow (Ed) Tuesday, 1-3, 7:00 Victorian Tea Room
Marietta 18-A Earl H. Floyd William M. Dodd III (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Jimmys on the Square
Martin 18-D John R. Guest (Nancy) Walter Fox (Norma) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Herb Ashline (Vivian) Frederick A. Kays Jr. (Mildred) Thursday, 1-3, 7:00 Shoney's
McCaysville 18-A Paul Mull (Sammie) Clarence J. W. Smith (Dana) Tuesday, 1-3, 6:15 Basin Pride
McDonough 18-E James Castellaw (Dorothy) Bill Pitts (Sara) Monday, 2-4, 7:00 Sizzlin Platter
McIntosh 18-E Jerry Greenwell (Norma) Linda Rizzotto Tuesday, 2-4, 7:00 The Gathering Place
McRae 18-B Carl B. Stringfield (Jean) H. B. Barnes Jr. (Jean) Monday,12:00 Heather's Restaurant
Menlo 18-A Sid Swords (Beth) Ed Thompson Monday, 1-3, 7:00 Menlo School
Metter 18-B Jake Daughtry (Janice) Chester Zettler (Joy) Tuesday, 1-3, 7:00 Western Steer Restaurant
Midville 18-F Woody Thurman (Lisa) Hyland Bunn (Winnie) Tuesday, 1-3, 7:00 McKinney Pond
Milan 18-B Karl C. Cravey (Pat) Ray Taylor (Glenda) Monday, 3, 7:00 R A Pete's Restaurant
Milledgeville 18-F James D. Bray Sr. Wallace Thomson (Miggs) Thursday, 1-3, 7:30 Smiths Fried Chicken
Millen 18-F John Troisi (Mary) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Judy's Restaurant
Monroe 18-D Harold Sauter (Dorothy) Cookie Nicholas (Norman) Monday, 2-4, 7:30 Tipton's Steak House
Montezuma 18-E Hansel L. Ryle (Thelma) Andrew J. Baldwin (Joyce) Thursday, 2-4, 6:30 Lions Club House
Moultrie 18-C Dale Frazier (Patricia) Wilkes Milligan (Inez) Monday, 7:00 New Colquitt Restaurant
Mountain View 18-A Randall Headrick (Danita) Howard German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Mr. Bill's Restaurant
National Hills 18-F Harry Thompson (Cleo) Kenneth S. Gordon Friday, 1-3, 7:30 Perrin Place
Norcross 18-D Edward B. Hashbarger (Yoriko) Verne F. Boucher (Sybil) Tuesday, 1-3, 7:30 Norcross Lions Club House
North Decatur 18-D Robert J. Ott (Patricia) William W. Chamberland (Robin) Monday, 2-4, 7:00 Red Lobster Restaurant
North Dekalb 18-D James R. Hunt (Tommie) James H. Muenster (Jamie) Monday, 2-4, 7:30 Ramda Inn
Ocilla 18-C Bryan Roberts (Brenda) Allan Smith (Betty Ann) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Fred Landers (Barbara) Chris Gunter (Cameron) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Wilbur L. Ring (Thelma) Willis McLaughlin (Vicky) Thursday, 1-3, 7:00 Recreation Center
Oglethorpe 18-E John Coogle (Karen) Richard Martiny (Judy) Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F Tolbert L. Moody (Lucille) Luther McCart (Pat) Friday, 1-3, 7:00 Town Hall
Patterson 18-B Mary Alice Cason Raymond C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 7:00 Lions Park
Pearson 18-B Chris McRae (Christine) Mike Rowe (Bonnie) Wednesday, 2-4, 12:00 Senior Citizens Center
Pelham 18-C W. Daryl Wood Walter P. Sealy Jr. (Fran) Tuesday, 2-4, 12:00 Front Street Station
Pembroke 18-B Billy G. Marshall (Audrey) William J. Anderson (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Steve's Restaurant
Perry 18-E James McLeod (Vivian) Richard Nelson (Sharon) Tuesday, 1-3, 7:30 Denny's Restaurant
Pike County 18-E William L. Paris (Margie) A. L. Milby (Hazel) Monday, 1-3, 7:30 Concord Cafe
Plains 18-C Everette Chambliss C. L. Walters lll Monday, 2-4, 7:30 The Lions Club Building
Port Wentworth 18-B Frank i. Stokham Joe K. Haupt Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Poulan 18-C John E. Sumner Jr. Bruce M. Aultman (Linda) Thursday, 2-4, 7:30 Poulan Recreation Building
Pulaski 18-C Charles H. Martin (Juanita) Charles H. Coffey (Ruby) Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club House
Quitman 18-C Ervin Long (Myrna) Bill Marko (Pat) Thursday, 1-3, 7:00 The Quitman Lions Den
Rehoboth 18-D Raymond C. Ganga (Eddy) Karen L. Keenum (Donald) Tuesday, 1-3, 7:00 Shoney's
Reidsville 18-B Jeffrey Allen Allred (Lisa) Wensley Hobby Monday, 3, 7:30 Community House
Richland 18-C Rossie Ross (Margie) Gary C. Daniel (Debbie) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Richmond Hill 18-B W. Phillip Jones (Judy) Lane Barnett (Jean) Wednesday, 4, 7:30 Various
Rincon 18-B Kim Warnock (Gail) Larry D. Steese (Betty) Monday, 1-3, 7:30 Lions Building
Riverdale 18-E Brian Turner (Nardina) Peggy A. Nelson (Harvey) Tuesday, 1-3, 12:00 Shoney's
Rochelle 18-C Edward R. Hinely Matt W. Estes Jr. (Janice) Monday, 1-3, 7:30 Kountry Kitchen
Rock Spring 18-A Rick Potts (Phyllis) Jeff Potts (Connie) Tuesday, 2-4, 7:00 Potts Auction Company
Rockmart 18-A Dewey Weaver Jr. (Nancy) Tyre G. Matthews (Perrine) Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Rome 18-A Don Chambers (Becky) Thurmon E. Morris (Martha) Tuesday, 12:30 Palladian Coosa Valley Fair Grounds
Rossville 18-A Gary S. Crawford (Mary) William J. Bramblett (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Fairview UMC
Roswell 18-A John Hightower Doris Westbrook Monday, 3, 7:30 Holiday Inn at Roswell Summit
Royston-Franklin Springs 18-D Morris Andrews (Mazelle) Carolyn Blackmon (Boyce) Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Sandersville 18-F Charles K. Tarbutton John D. Carlson (Alice) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Sandy Springs 18-A Leonard Ellis (Holly) Lauren Buckland (Fran) Tuesday, 2, 7:00 Old Hickory House
Sardis 18-F Pat Kile Johnny Hight Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church
Savannah  18-B George R. Smith (Elizabeth) Welby L. Stayton (Shirley) Thursday,  1:00 Hunter Army Airfield, Officers Club
Savannah Chatham South 18-B Morris Broussard (Evelyn) Mickey Johnson (Carol) Thursday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Savannah Hostess City 18-B Pamela L. Fennewald (Mike) Pamela Stone (Neal) Tuesday, 1-3, 6:30 Hunter Army Airfield, Officers Club
Savannah Port City 18-B Richard S. Mizell Jon Allan Lichner (Betty Ann) Tuesday, 7:00 Steak & Ale
Screven 18-B Charles Bennett (Deann) A. M. Mikell (Juanita) Tuesday, 2-4, 7:30 Screven Restaurant
Senoia 18-E Jim Baggarly (Glenda) Jay Hurst Monday, 2-4, 7:00 Crossroads Restaurant
Shellman 18-C Latrelle Whatley (Diane) Lester R. Rigsby (Ruth) Thursday, 3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A Joe Reynolds (Jeanne) Ken Turner (Lana) Thursday, 1-3, 7:30 Howards Restaurant
Snellville 18-D Calvin Gee (Hazel) James D. Lovett (Ruby Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-D William A. Echer (Martha) William Delaune (Gail) Monday, 1-3, 6:30 United Methodist Church
Soperton 18-F Eugene Pullen (Lillie) John W. Lee Thursday, 2-4, 7:30 Smith's Restaurant
South Cobb 18-A Armond Usher (Joyce) Robert M. Thomas (Barbara) Monday, 1-3, 7:00 Mother's Finest
South Hall County 18-D Jerry Sauderman Jimmy Norris Tuesday, 2-4, 7:30 Beef Corral
Southwest Dekalb 18-D William J. Moore (Sybil) Cecil R. Spooner (Patricia) Monday, 2-4, 7:30 Old Post Office Buffet
Sparta 18-F Marvin Garrard Brian R. Hill (Donna) Wednesday, 1:00 Country Folks Restaurant
Statesboro 18-B Denver Lanier (Virginia) Lawrence T. Becker Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Stone Mountain 18-D Edward A. White Lawrence "Larry" M. Todd (Nanette) Thursday, 1-3, 7:00 Old Post Office Buffet
Swainsboro 18-F James Edward Smith (Teresa) William L. Lumley (Sara) Thursday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin
Sylvania 18-F Robert M. Stubbs (Millie) Randall McBride Monday, 2-4, 7:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Kent Guske (JoAnn) Dr. Thomas G. Latimer Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House 
Talbotton 18-E Paul M. Bulloch (Pam) Ed Rowe (Evelyn) Monday, 3, 7:00 Baptist Church
Tallapoosa 18-E Jimmy Carter (Janice) M. Bernard Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Talley Mt. Club
Tallulah Falls 18-D Alton E. "Gene" Dollar (Sherry) William K. Duckworth (Sue) Monday, 2-4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Ray Estes (Elizabeth) David Nysewander (Debbie) Tuesday, 1-3, 7:00 Alden's Restaurant
Thomaston 18-E Elmo Jackson (Betty) L. K. Sanders (Martha) Monday, 2-4, 7:00 Golden Corral
Thomasville 18-C Sonny Scully (Libby) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:00 Golden Corral
Thomasville Noon 18-C Archie N. Hatcher (Glenda) Ken N. Markanga Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Jerry Williams (Patsy) Lemuel R. Brooks (Mary) Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C Carol Mills Richard B. Chalfant (Marjorie) Tuesday, 12:00 Golden Corral
Toccoa 18-D Randy Shirley (Cheryl) Joe B. Vaughn (Mary) Tuesday, 2-4, 7:00 Gate Cottage Restaurant
Towns County 18-D Charles E. Looper (Lois) Frank Morgan (Marie) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Cafeteria
Trion 18-A M. L. Sprayberry (Kathleen) Clarence Sweatman (Muriel) Monday, 1-3, 6:30 Cooks Pharmacy
Tucker 18-D C. H. Davis Tarrer Jr. (Nancy) Robert H. Koenig (Irene) Monday, 1-3, 7:00 Old Hickory House
Tunnel Hill 18-A Cleveland Miles (Betty) G. Gargandi Vaughn (Barbara) Thursday, 2-4, 7:30 Bailey's BBQ
Twin City 18-F Loran Williamson (Pam)  Charles Stewart (Eva) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Sidney Hughes Mike Rowen Thursday, 2-4, 12:00 Allstate Restaurant
Union County 18-D Kenneth J. Lee (Darlene) James Wentworth Thursday, 2-4, 7:00 Drake House Restaurant
Union Point 18-F Bob Sprouse (Dot) Charles Selman (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta  18-C W. G. Walker (Diane) Harold R. Sheppard (Jean) Tuesday, 12:00 Jimbo's Log Kitchen
Valdosta Evening 18-C William M. Simpson (Amy) Rowe D. Bowen Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Gold Plate Restaurant
Vidalia 18-B Malcolm F. Bryant Jr. (Kathy) Archie M. Lobrovich (Jeanette) Monday, 6:30 Hilton Restaurant
Vienna 18-C Matt Reed (Ginnie) Kenny Calhoun (Sue) Monday, 2-4, 7:30 J. C. 's Restaurant
Villa Rica 18-E Michael Gibbs (Melinda) Perry E. Amidon (Martha) Thursday, 1-3, 7:30 Rock Inn
Wadley 18-F Victor Rachels George W. Rachels lll (Sydney) Monday, 2-4, 12:00 Wadley Café
Walnut Grove 18-D Gary Hinkle Will Horne (Lila) Thursday, 1-3, 7:00 City Hall
Warner Robins  18-E Windsor Wayne Parker (Betty) Eugene K. Lindsay Thursday, 2-4, 7:30 Country Cupboard
Warner Robins Noon 18-E Robert L. Heaberlin (Louise) Frances J. "Hank" Barks (Doy) Monday, 2-4, 12:00 Kandy McKuens Restaurant
Warwick 18-C Drew Lee Bennett (Debra) Debra Bennett (Drew) Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F Mary Hubbard (Gene) Al Lamar Monday, 7:30 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Bill Gordy (Janice) Janice Gordy (Bill) Thursday, 1-3, 7:00 Womans Civic Club
Waycross 18-B Larry G. Davis (Penny) J. Robert Day (Lucy) Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross Okefenokee 18-B Michael Robert Dixon (Phyllis) Roy E. Godwin (Sandra) Monday, 7:30 Lions Club Building
Waynesboro 18-F Stan Driver (Becky) Lorene Mims (J. T.) Tuesday, 1-3, 7:00 Mobley's Restaurant
West Cobb 18-A Lester Dean (Betty) Hubert Hobbs (Clara) Monday, 1-3, 7:30 Sirloin Junction
West Jackson 18-D Keith Brady (Amy) Rusty McMahon (Beth) Thursday, 1-3, 7:30 Braselton Courthouse
West Point 18-E Kris Cagle Richard D. McCarthy (Martha Lee) Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D David Edge (Sally) C. L. "Chuck" Wilson (Kaye) Monday, 2-4, 7:00 The Eatery
Wilkinson County 18-F Robbie Mixon (Becky) Ron Chambers (Tammy) Tuesday, 1-3, 7:00 Various
Wilmington Island 18-B Robert E. Ginn (Judy) Warner R. Houston (Wisteria) Tuesday, 1-3, 7:30 Talahi Island Community Center
Winder 18-D Don Hunahoo (Jennie) Jimmy Griffeth (Judy) Thursday, 2-4, 7:00 Winder Lions Club House
Winterville 18-D T. D. Hodges (Betty) Ken Hodges Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B John W. Joiner Jr. (Nancy) Charles M. Quattlebaum (Sandi) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Woodstock 18-A Sharlene Frost Harry Downs Tuesday, 2-4, 7:00 Crane's Restaurant
Wrens 18-F Emitt "Tip" Carroll (Katherine) Frances Meadows (James) Monday, 1-3, 7:30 Peggy's Restaurant
Wrightsville 18-F L. E. Parker Jr. (Marjorie) Jimmy M. Cook Jr. (Mary) Thursday, 3, 6:30 Sweat's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024