Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1995-1996

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Joe E. Reynolds Sr., Marietta, GA.   Vice District Governor: Larry Starr
District Governor: District B, Roy E. Godwin, Blackshear, Ga.   Vice District Governor: Robert C. Sweatt Sr.     1995-1996
District Governor: District C, Herbert Hughes, Cordele, Ga.    Vice District Governor: Cheryl Meadows  284 Clubs
District Governor: District D, James F. Panter, Atlanta, Ga.    Vice District Governor: Norman Masters
District Governor: District E, Donald L. "Don" Norris, Macon, Ga.     Vice District Governor: G. Elden Elizworth
District Governor: District F, Dr. Beverly A. Roberts, Hephzibah, Ga.   Vice District Governor: Tom A. Rippy
Council Chairman: M. Clark Lamb Jr., 18-C, Americus, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C A. Glenn Dorsey (Kay) Carl Gillespie (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Lions Den
Adairsville 18-A W. S. Gibbs (Linda) Hill Johnson (Martha) Thursday, 1, 7:00 Adairsville Inn Restaurant
Adel 18-C Trey Fausett Roy Robsin Tuesday, 1-3, 12:00 King Frog Restaurant
Alamo 18-B Mike Hayes Thomas J. Lamb (Doris) Monday, 3, 7:00 Sharkey's Restaurant
Alapaha 18-C Bill Drawdy Van Tucker Monday, 2-4, 7:00 Lions Club House 
Albany 18-C Jim Walker (Ginger) Patty Belt (Donald) Tuesday, 12:00 Austin's
Albany Evening 18-C  John Varnell Dana Markert (Scott) Thursday, 2-4, 6:30 Austin's
Alma 18-B Eugene Dyal (Sherrie) Danny Stephen Turner (Selina) Monday, 7:00 Lions Den
Alma Queen City 18-B Laurie A. Cohen (Mark) Lavonne Vaughn (Richard) Tuesday, 2, 12:00 Subway
Alpharetta 18-A David Metzloff (Suzie) Shirley Grigsby  Thursday, 4, 7:30 Senior Citizens Center
Americus 18-C Larry Everett (Lynn) Frank Hudgins (Deanna) Tuesday, 1-3, 7:30 Inns of Americus
Athens 18-D Dwight L. Bliss (Trey) Hoyt N. Fowler Sr. (Jean) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Athens Classic City  18-D Robert P. "Bob" Robinson (Thyra) Martha Noell Monday, 2-4, 7:00 Shoney's
Athens West 18-D Kevin D. Lawhorn Thomas M. Carr (Catherine) Thursday, 1-3, 7:00 Courtyard by Marriott
Atlanta 18-A J. Earl "Windy" Winder Weedle (Libby) William R. "Bill" Green (Irene) Friday, 12:15 Top of the Mart Restaurant
Atlanta Buckhead 18-A Lauren M. McSwain (Helen) Scott Thompson (Mary) Monday, 2-4, 6:00  The Buckhead Club
Atlanta Chinese American 18-F John C. Chiang (Debbie) Henry J. Yee (Angela) Sunday, 3, 4:00 Club Office
Atlanta Henry Grady 18-A Thomas Shulman W. Melville Johnson (Ellen) Tuesday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Atlanta Korean 18-A Yong Kun Kim (Lily) Mike W. Lee (Moung Sook) Saturday, 2, 7:00 Member's Homes
Atlanta Metro 18-A Claude F. Marshall (Margaret) Eddie Lomax Thursday, 1-3, 6:00 Piccadilly Cafeteria
Atlanta North Atlanta Peachtree 18-F Susan Abrams (Phil) Debbie Cope (Charles) Monday, 1-3, 7:30 Ramada Inn
Auburn-Carl 18-D Timothy W. Horn (Sherry) G. Morris Crumbley (Velma) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Augusta 18-F Roy S. Ellis (Marie) Rev. Phil Bennett (Irene) Tuesday, 1:00 Augusta & Richmond County Civic Center
Augusta Forest Hills 18-F David S. Johnson J. Douglas Rabun (Dot) Tuesday, 1-3, 1:00 Green Jacket Restaurant
Augusta Garden City  18-F Charles E. Irvin PDG (Carolyn) Carolyn S. Irvin (Charles) Tuesday, 7:00 Quincy's Restaurant
Austell 18-A James E. Baxter (Chloie) Homer W. Brannon (Edna) Monday, 2-4, 7:00  J P Restaurant
Baconton 18-C Joseph B. Tyre (Jackie) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Erma Robey Jerllyene Middleton Wednesday, 2-4, 12:00 Charter House Inn
Ball Ground 18-A Lamar Harris (Betty Jo) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:00 Community Building
Barnesville-Lamar County 18-E Robert "Bob" Purvis (Jean) Carol R. Waters Thursday, 2-4, 7:00 Past Time Grill
Baxley 18-B James E. Feltham (Liz) Charles W. Randall (Pricilla) Monday, 1-3, 7:00 Kathy's Kountry Kitchen
Bellville 18-B Rommie Thompson (Gloria) Dottie Sabo (David) Monday, 1-3, 7:30 United Methodist Church 
Blackshear 18-B James D. Riggins Jr. (Michelle) Kenneth Henley Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Blakely 18-C Herbert Strickland Stephanie Benton Tuesday, 2-4, 12:00 Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Robbie E. Bland (June) Becky Heaton (Tommy) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Den
Bonanza-Jonesboro 18-E Helen J. Vallarelli Patricia Gilman Thursday, 1-3, 7:00 Butch's Restaurant
Bowdon 18-E Joe Beck Moore (Evelyn) W. A. Bowman Jr. (Sue) Tuesday, 1-3, 7:00 Various
Boynton 18-A David Carlock (Ann) Willis Dietz (Martha) Tuesday, 2-4, 7:00 Boynton Precinct Building
Brantley County 18-B Loretta J. Waters (R. C.) Timothy R. Rowell (Donna) Monday, 2-4, 12:00 Maida's Restaurant
Bremen 18-E Pat Stevens (Sandra) Jerry D. Stanford (Betty) Tuesday, 2-4, 11:30 First Christian Church
Brunswick 18-B Earnest H. Delong (Sandra) T. R. Johns Monday, 1-3, 1:00 Holiday Inn
Brunswick Gateway 18-B Elzie Jacobs Dorothy Hattaway (Donny) Thursday, 1-3, 7:00 Captain's Table
Buchanan 18-E Frank Hutcheson Patsy Mobley  Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Buena Vista 18-E Herbert Tante (Juanita) James R. Hagler (Kay) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford 18-D Gene Drummond (Fran) Eileen Bellamy Thursday, 1-3, 12:00 Peoples Bank
Bulloch 18-B James E. Ward Rick Barr Tuesday, 1-3, 7:30 R. J.'s Steakery
Byron 18-E Wayne Lettice (Sue) Charlie Short (Connie) Thursday, 1-3, 7:30 Municipal Complex
Cairo 18-C Roy Mobley (Debbie) Lloyd F. Baldwin (Melba) Monday, 1-3, 7:30 Towne House Restaurant
Calhoun 18-A Bill Childers (Shirley) Frank Burnette PDG (Polly) Tuesday, 2-4, 7:30 Golden Corral
Calvary 18-C Blake Jones Roy Baggett (Doloris) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Walter Eidson (Ola) James C. Lapham (Barbara) Tuesday, 11:45 Emily's Restaurant
Canton 18-A Jane Price Seth Howard (Margaret) Thursday, 1-3, 12:00 Pine Crest Restaurant
Carnesville 18-D Stanley Whitsitt (Virginia) Lillard Gibbs (Jo Ann) Monday, 1-3, 7:00 Civic Center
Carrollton 18-E Sandeep Kapoor (Valerie) Charlie Pilgrim (Andri) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Carrollton Evening 18-E Randall Ilson (Mary Ellen) Paul Miller (Jo Ann) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Cartersville 18-A Walter J. "Jeff" Lewis (Kim) Robert L. "Bob" Keys PDG (Ruth) Tuesday, 12:00 Quality Inn Restaurant
Cedartown 18-A Edward Jackson (Shelma) Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 Virgil's Restaurant
Centerville 18-F Russell H. Nelson Jr. (Sheerie) A. Lloyd Britt (Judy) Monday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Chatsworth 18-A K. W. Going (Shirley) Ronald Mahoney (Susie) Tuesday, 2-4, 7:00 Chatsworth Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley 18-A Ronald P. Adams John D. Woodward (Sara) Tuesday, 1-3, 7:30 Chattanooga Valley Lions Clubhouse
Chauncey 18-C Hobson Brown Charles Hollingsworth Monday, 1-3, 7:00 Old School House
Chester 18-C Roy Earl Cannon (Diane) Judy Holt (Argene) Tuesday, 2-4, 8:00 Community House
Chickamauga 18-A Ray Al Graham Jr. (Linda) James C. Touchton (Cecelia) Thursday, 2-4, 7:30 Older American Center
Clarkesville 18-D John G. Fede (Kelly) Michael E. Kelly (Audrey) Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Claxton 18-B Richard Dekle (Patricia) Elmer C. Brewton Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Clayton 18-D Harold McCraw (Carolyn) Ralph M. Pickens (Carol) Wednesday, 1-3. 12:00 Stonebrook Restaurant
Clermont  18-D Guy N. Mullinax (Irene) Lloyd J. Campbell Jr. (Nikki) Monday, 1-3, 7:30 Clermont Library
Clinch County 18-B James Childre L. Philips Martin (Elise) Wednesday, 1-3, 12:00 Homerville Womens Club
Cobb County 18-A Rick Reader (Dee) Paul W. Horton (Janice) Thursday, 2-4, 6:00 Jilly's Restaurant
Cobbtown 18-B Elbert Alberson Horace W. Shewmaker (Dorothy) Tuesday, 4, 7:30 Cobbtown Methodist Church
Colbert 18-D Donald Parham (Evelyn) J. Paul Burroughs (Roberta) Thursday, 1, 7:30 Colbert Depot
Colony City 18-C Andrew Elder (Gerri) Judy Hollingsworth (Jackie) Thursday, 2-4, 7:30 Shoney's Restaurant
Colquitt 18-C Lavone Clenney Joel Josey Tuesday, 1-3, 12:00 Lions Hall
Columbus 18-E Dan Keim (Mary Ellen) John S. "Jack" Fatum (Tina) Tuesday, 12:00 Po Folks Restaurant
Columbus East 18-E Susan S. McGuire (Brennan) Jan Waksmonski (Mike) Tuesday, 1-3, 6:30 Pepper's BBQ
Columbus Muscogee 18-E Denise R. Young (Fred) Ron Crooks (Vertie) Monday, 12:45 Ralston Towers
Comer 18-D JoAnne Mallonee (John) Diane O'Kelley (Mack) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club Building 
Commerce 18-D Henry Slocum (Alice) Richard Chambers (Anna) Tuesday, 2-4, 7:00 Jane's Restaurant
Conyers 18-F Bobby Gresham (Nita) Eugene H. Carpenter (Myrna) Monday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Cordele  18-C Steve Rentfrow Christopher L. Sumner (Sheila) Tuesday, 12:00 Lion's Club Fairgrounds
Cordele Evening 18-C Richard Bopp (Scottie) Alton B. Churchwell (Lana) Tuesday, 2-4, 7:30 Western Steer  
Cornelia 18-D Ross Martin (Brenda) David Cornawaite (Vera) Thursday, 1-3, 6:30 Steak House
Covington 18-F Ray A. Howard (Billie) James T. Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Pavilion
Crawford County 18-E George Gontero Benny Nixon Thursday, 1-3, 7:30 Baptist Church
Cuthbert 18-C Chuck D. Lashley (Joan) J. Fred Hill Jr. (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:00 Boy Scout House
Dade County 18-A James E. Morrison (Jewell) Martha J. Forester Tuesday, 2-4, 7:30 Brocks Restaurant
Dahlonega 18-D William Edwin "Ed" Davis (Debbie) Roberta D. Wagner (Don) Thursday, 2-4, 6:00 Park Place Restaurant
Dallas 18-A James E. Haley (Janice) Harold E. Peterson (Betty) Thursday, 1-3, 7:00 Briarpatch Restaurant
Dalton 18-A Harold Love (Reva) Sam Sitton Jr. (Dorothy) Tuesday, 1-3, 7:00 Cherokee Restaurant
Dalton Noon 18-A John A. Brandon Alice Kimsey Tuesday, 2-4, 12:00 The Oakwood Café
Darien 18-B Don Myers (Dorthia) Ann Whorton (Matt) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Frank Gilmore (Mary) Pete Miller (Carole) Tuesday, 7:30 Lions Club Building
Dawsonville 18-D Gary Vaughters (Debra) Grace Turner (Henry) Monday, 1-3, 7:00 Dawsonville Pool Room
Dearing 18-F Jerry Sineath Jerry Sineath Monday, 2-4, 7:00 Dearing Park
Decatur 18-F Kenneth R. Massingale (Genie) Jack Bryant (Martha) Monday, 2-4, 7:00 First Christian Church
Dekalb Central 18-F J. L. Ritchie (Ann) Cecil Pinkerton (Libby) Thursday, 2-4, 7:00 Granny's Kitchen
Douglas  18-B Ed Poucher Greg Barbaree Tuesday, 12:30 Dougas Golf and Country Club
Dublin 18-F Russell Falk (Mary Beth) Stephen B. Snyder Friday, 1:00 Golden Corral
Duluth 18-D Susie L. Mann Richard Hoovestol (Rachel) Thursday, 2-4, 7:00 Various
East Cobb 18-A Guy Knoles (Marjorie) Bobby D. Shaw (Beth) Tuesday, 2-4, 7:00 K.C. Ribs 
East Dublin 18-F Freddie Baugus (Lyndel) John Popovich (Phyllis) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
East Point 18-A H. Porter Stallings (Shirley) Claude W. McManus (Louise) Tuesday, 1-3, 6:00 Morrison's Cafeteria
Eastman 18-C Austin A. Sapp Jr. Doyce E. Mullis Jr. Tuesday, 12:00 Pine Bluff Restaurant
Echols County 18-C Donald Dukes (Anna Lou) Robert Davis (Lola) Monday, Alt., 7:00 Various
Edison 18-C Claude Lowe (Tammy) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 12:00 Lions Club Building
Elberton 18-D Jimmy McDonald (Judy) Ralph H. Adams (Blanch) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Mitchell Ellis (Janet) Mike Robinson (Renaye) Tuesday, 2-4, 7:00 Various
Ellijay 18-A Berry Broach (Kathryn) Scott Sharp Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Barn
Fitzgerald 18-C Mike Smith (Ann) Charles McWhorter  Tuesday, 12:00 Elk's Club
Fleming 18-F Clara Crenshaw (A. C.) Leo Bourassa (Bonnie) Tuesday, 2-4, 7:30 Fleming Lions Clubhouse
Folkston 18-B Brian F. Newvine (Denise) Alfred H. Cabutto Jr. (Tammy) Monday, 2-4, 7:30 Railroad Depot
Forsyth   18-E Donald E. Ensley (Billie) Franklin Elmo Remick (Virginia) Monday, 2-4, 7:00 Farm House Restaurant
Forsyth County 18-D Larry Carroll (Nancy) Larry Petty (Gloria) Monday, 1-3, 7:00 Doris & Paulette's
Fort Gaines 18-C William Kenyon William Pereau (Ruth) Thursday, 1-3, 7:30 Tommy's Restaurant
Fort Valley 18-E Allen Mason (Sara) Mitchell E. Cobb (Sherry) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Francis Lake Area 18-C O. C. Prince (Virginia) Judy Marcus (Harvey) Tuesday, 1-3, 7:30 Elementary Cafeteria
Gainesville  18-D Ted Havlik (Donna) Steve Leslie (Susan) Tuesday, 12:00 Holiday Inn
Gainesville Lanier 18-D Vernon Farmer (Doris) Rita Miller (Ted) Thursday, 1-3, 7:00 Western Sizzlin
Garden City 18-B James W. Harrell Jr. William L. Forshee (Evelyn) Tuesday, 2-4, 7:30 Garden City Community Center
Glascock County 18-F Thomas Adams (Joyce) Melvin G. Raley (Sara) Monday, 1-3, 7:00 Community House
Glennville 18-B Lee L. Hayden lll (Linda) Will J. Sheffield (Angelynne) Monday, 1-3, 6:30 Smith's Restaurant
Golden Isles 18-B Joe Harrell lll (Linda) Robert O'Millican (Shari) Thursday, 1-3, 7:30 Crab Daddies Restaurant
Greenville 18-E Frank Walls (Fran) Bill Miller (Louise) Thursday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Griffin 18-E Clarence D. Gilson (Marilyn) William T. Wells (Carolyn) Tuesday, 1-3, 7:30 Giluigi's Pasta/ Pizza Restaurant
Grovetown 18-F Bernard Gates (Jettie) Dela A. Silvas (David) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C Hugh Chancy Marshall Hughes Monday, 1-3, 7:00 Hihira Motor Lodge
Hapeville 18-A William B. Dixon lll (Susie) Robert F. Weldon (Anna Jeanne) Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F Mark Whitaker (Roxie) H. P. Llewellyn (Sue) Monday, 2-4, 7:15 United Methodist Church
Harris County 18-E Tommy R. Lee (Sandy) J. Russell Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens 
Hartwell 18-D Arnold Strickland (Tammy) Eric H. Chapman (Elaine) Tuesday, 1-3, 7:00 Korner Kitchen
Hawkinsville 18-C Charles F. Marlow Gary L. Sinyard (Cathy) Tuesday, 12:05 Steak House
Hazlehurst 18-B Ottis Carter (Imojean) Lonnie V. Roberts (Gina) Tuesday, 1-3, 7:00 Western Steer
Heard County 18-E Larry Pike (Kathy) Mike Nolley (Christine) Monday, 2-4, 7:00 Heard County Senior Center
Hephzibah 18-F Edward L. Shirley (Juanita) Juanita Shirley (Ed) Thursday, 2-4, 7:00 Recreation Center
Hinesville 18-B Clifford Watson (Merle) Christopher Seale (Niki) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin  
Hoganville 18-E Kevin Wegienka (Melony) Marion Shivers (Mary Sue) Thursday, 1-3, 12:00 Hogan's Heros
Ideal 18-E Lamar Massey (Linda) Newton B. Parker (Shelby) Monday, 1, 7:00 Depot
Jacksonville 18-B Charles Jones (Elizabeth) Vaunita F. Waldon Monday, 1, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Wayne O'Neal PDG (Delle Marie) Bill E. Tanner PDG Thursday, 2-4, 7:00 Jasper Family Steak House
Jefferson 18-D Joe Dorough (Emily) William Strickland (Kathleen) Monday, 2-4, 6:30 Bruce's Fine Foods
Jekyll Island 18-B Lawrence C. Taylor (Beverly) Roger E. Merrill (Joan) Tuesday, 1-3, 6:30 Comfort Inn
Jesup 18-B Brian J. Huff Ricky A. Stringer (Denise) Tuesday, 2-4, 12:00 Sybil's Restaurant
Jones County 18-F Vance G. Donaldson (Lou) Norma J. Demaree (Jesse) Thursday, 2-4, 7:00 County Fairgrounds
Kingsland 18-B Robert A. King (Leslie) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Den
LaFayette 18-A Gregory L. Riddle (Julie) Tony Kendrick (Susan) Thursday, 12:00 Western Sizzlin
LaGrange  18-E Ben R. Yates (Laurie) C. Wesley Smith Jr. Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lake Seminoe 18-C Carol Addison Susan Doss Tuesday, 1-3, 7:30 Community Center
Lakeview- Ft. Oglethorpe 18-A Danny Wallis Tom Shivers (Ann) Monday, 2-4, 7:00 Club House
Lanier County 18-C Jay Jay Strickland Kevin Berryhill Wednesday, 2-4, 12:00 Homestyle Café
Laurel Ridge 18-F Albert Woelfle (Ann) George Cherry (Liz) Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
LaVista 18-F Charles W. Amason (Anne) Robert L. August (Clara) Tuesday, 2-4, 7:00 Red Lobster Restaurant
Lavonia 18-D Jeff Thompson (Beverly) W. Lee Barker (Betty) Tuesday, 1-3, 7:00 Shoney's
Lawrenceville 18-D Ruth N. Britt (Ellis) Kathryn McMillan (Joe) Tuesday, 2-4, 7:00 Shoney's
Lawrenceville Noon 18-D Robert Bolen (Dwayne) Rick Haney (Holly) Thursday, 1-3, 12:00 Ryan's Steak House
Liberty Coastal 18-B Gordon Blount (Erline) Francis Whilden Tuesday, 1, 7:30 Colonel's Island Fire Department
Lilburn 18-D H. David Buice Edwin H. Blackwell (Irene) Monday, 1-3, 7:00 J R's Country Buffet
Lincolnton 18-F Craig Williamson (Catherine) Randall Edmunds (Trudy) Thursday, 4, 7:00 Home Café
Loganville 18-D Lee Garner (Karen) Walter L. Stearman (Mary Jean) Monday, 1-3, 7:00 United Methodist Church
Lookout Mountain  18-A Ione Miller Lela P. Avans (Eddie) Thursday, 2, 7:00 Mt. Pleasant Community Center
Louisville 18-F J. Mike Bell Larry S. Stanley (Fran) Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Lumpkin 18-C Edward Lynch (Sandra) Weyman E. Cannington Jr. (Patty) Monday, 1-3, 7:30 Michelle's Restaurant
Luthersville 18-E Cleveland Bedgood Tommy Adams (Sue) Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Lyons 18-B J. Stan Bazemore Arman H. Bazemore (Betty) Monday, 2-4, 12:00 First Baptist Church
Macon 18-E J. William "Bill" Dunn (Elizabeth) Raymond C. "Ricky" Smith (Suzann) Monday, 1:00 Macon Coliseum 
Macon Cross Keys 18-E Jack Felton (Char) Charlonia Felton (Jack) Thursday, 1-3, 7:00 Bob White's Buffet
Macon Evening 18-E Doye E. Green (Ruth) Karl T. Bechtel (Bonnie) Tuesday, 2-4, 7:00 Daisy's Diner
Macon Rutland 18-E Terrell Green (Linda) Allen Roberts (Ann) Thursday, 1-3, 7:00 Community Center
Macon Southside Community 18-E James A. Huskey (Shirley) Charles A. "Andy" Busbee Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Madison 18-F Kirby Hayes  Bob Wilbanks (Jan) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Building
Manchester 18-E Nancy J. Withrow (Ed) Charles E. Withrow Jr. (Jan) Tuesday, 1-3, 7:00 Blue Willow Café
Marietta 18-A Kerry L. Guthrie (Sabrina) William M. Dodd lll (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Jimmy's On The Square
Martin 18-D Max Freeman (Barbara) Walter Fox (Norma) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Herb Ashline (Vivian) Frederick A. Kays Jr. (Mildred) Thursday, 1-3, 7:00 Shoney's
Maysville 18-D Kerry Johnson (Kay) Caryl Berzak (Mel) Tuesday, 2-4, 7:00 Various
McCaysville 18-A F. Keith Ballew (Jo Ann) Terri Lindsey Tuesday, 1-3, 6:15 Ocoee Eatry
McDonough 18-E Henry "Chic" O. Phillips James A. Castellaw (Dorothy) Monday, 2-4, 7:00 Baby Dumplings
McIntosh (Fayetteville- Peachtree City) 18-E Jerry Greenwell (Norma) Norma Greenwell (Jerry) Monday, 2-4, 7:00 Long Branch Restaurant
McRae 18-B Henry Grady Williams (Emma Jean) H. B. Barnes Jr. (Jean) Monday,12:00 Cortlees Restaurant
Menlo 18-A Malcolm Birge (Elaine) Terry G. Willingham (Anita) Monday, Alt., 7:00 Menlo School Cafeteria
Metter 18-B Stephen E. Flowers Chester Zettler (Joy) Tuesday, 1-3, 7:00 Western Steer 
Midville 18-F John Cowart (Joyce) Scott Cochran (Sylvia) Tuesday, 1-3, 7:00 McKinney Pond
Milan 18-B Jack J. Shepperd Tony Taylor (Sue) Monday, 3, 7:00 R A Pete's Restaurant
Milledgeville 18-F Wade C. Hodges (Shirley) Ed Menger Jr. (Dotie) Thursday, 1-3, 7:00 Jameson Inn
Millen 18-F Lee Wilson (Lee Ann) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:00 Masonic Building
Monroe 18-F Rodney Brown Howard Green (Patricia) Monday, 2-4, 7:00 Charlie's Restaurant
Montezuma 18-E Lyn Gesham (Roberta) Ken Hollingshead (Eleanor) Thursday, 2-4, 6:30 Lions Club House
Moultrie 18-C Fred Lassiter Joel D. Goings (Wylene) Monday, 7:00 Western Sizzlin
Mountain Park Gwinett County 18-D Charles G.  Shockley Jr. (Ann) Kevin Lee Peterson (Angela) Tuesday, 2-4, 7:00 Colossus Pizza
Mountain View 18-A Ronnie H. Cleary (Betty) Howard E. German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Wesley House
National Hills 18-F Larry R. Flynn (Joanna) Edward Schoultz (Judith) Friday, 1-3, 7:30 Piccadilly Cafeteria
Norcross 18-D John Spencer Jr. (Dorothy) Verne F. Boucher (Sybil) Tuesday, 1-3, 7:00 Norcross Lions Club House
North Decatur 18-F Joseph E. Halstead (Garnett) R. Bruce Bowers (Dorothy) Monday, 2-4, 7:00 Red Lobster Restaurant
North Dekalb 18-F William H. "Bill" Speery (Ruth) Harold R. Stump (Ann) Monday, 2-4, 7:30 Steak & Ale
Oakwood South Hall County 18-D Richard A. Jones ll (Alicia) Leon Kern (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Golden Pig
Ocilla 18-C William Windgate (Jo) Alan Smith (Betty) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Joe Brown (Ann) Jerry A. Henderson Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Wilbur L. Ring (Thelma) John Ripley (Evelyn) Thursday, 1-3, 7:00 Recreation Center
Oglethorpe 18-E James Dorsey (Selma) Virginia Taylor (John) Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F Roger Gladen (Lorrie) Claude Phillips (Jean) Friday, 1-3, 7:00 Town Hall
Patterson 18-B Kriss Bowers (Marveen) Raymond C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 7:00 Lions Park
Peachtree Corners North Atlanta 18-D Marilyn Caldwell Margaret Battle (Oscar) Monday, 3, 7:00 Picadilly Cafeteria
Pelham 18-C Walter P. Sealy Jr. (Fran) Charles James (Janice) Tuesday, 2-4, 7:30 Hembree House
Pembroke 18-B Virginia C. Chapman (Ralph) William J. Anderson (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Steve's Restaurant
Perry 18-F Troy Sheppard (Wanda) James McLeod (Vivian) Tuesday, 1-3, 7:00 Denny's Restaurant
Pike County 18-E Loretta Snowden (Don) A. L. Milby (Hazel) Monday, 1-3, 7:00 Concord Café
Plains 18-C Robert Moss C. L. Walters lll (Sandra) Monday, 2-4, 7:00 Lions Clubhouse
Port Wentworth 18-B Charles E. Lively Jr. (Nancy) Joe K. Haupt (Elease) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Ball Park
Poulan 18-C Elbert Kilcrease Charlotte Jolley Thursday, 2-4, 7:30 Poulan Recreation Building
Pulaski 18-C Thomas C. Curry Eugene Nobles Thursday, 1-3, 7:00 Lions Clubhouse
Quitman 18-C Bill Marko (Pat) Harvey Carmichael (Shirley) Thursday, 1-3, 7:30 The Quitman Lions Den
Rehoboth 18-F Gene Lambert (Dottie) Norma L. Kent (Ed) Tuesday, 2-4, 7:00 Shoney's
Reidsville 18-B Curt J. Thorsen (Sally) J. Lewis Lynn Monday, 3, 7:00 Reidsville Garden Club
Richland 18-C Paul Willson (Polly) Berry B. Coffin (Lillian) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club 
Richmond Hill 18-B Ron Stover Bill Hurst Wednesday, 4, 7:30 Various
Rincon 18-B Danny Fries (Elizabeth) Ronnie Jones (Gail) Monday, 1-3, 7:00 Lions Building
Riverdale 18-E Jackie Kopetski Peggy A. Nelson (Harvey) Tuesday, 1-3, 12:00 Shoney's
Rochelle 18-C Kenneth Mackey Matt W. Estes Jr. (Janice) Monday, 1-3, 7:30 Kountry Kitchen
Rock Spring 18-A Rick Potts (Phyllis) Jeff Potts (Connie) Tuesday, 2-4, 7:00 Potts Auction Company
Rockmart 18-A Gene Newton (Linda Lee) Tyre Grigsby Matthews (Perrine) Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Rome 18-A Charles Keown Robert A. Swanson (Jane) Tuesday, 12:00 Ramada Inn
Rossville 18-A Harvey G. Cagle William J. Bramblett (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:00 Fairview Methodist Church
Roswell 18-A Frank Toler (Pat) Doris Westbrook Monday, 3, 7:30 Holiday Inn 
Royston-Franklin Springs 18-D Carl Hedrick (Bobbie) Carolyn Blackmon (Boyce) Thursday, 1-3, 7:00 Roystonian Restaurant
Sandersville 18-F Hurley Ridgeway (Donna) John D. Carlson (Alice) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Sandy Springs 18-A Gil Carter (Tina) Alex Peers (Jan) Tuesday, 1-3, 7:00 Old Hickory House
Savannah  18-B M. P. Jones (Gail) Welby L. Stayton (Shirley) Thursday,  12:30 Hunter Army Airfield, Officers Club
Savannah Chatham South 18-B James S. Perks (Dorothy) Morris L. Broussard (Evelyn) Tuesday, 2-4, 7:00 Gallaher's Restaurant
Savannah Hostess City 18-B Penny S. Maestretti Dorothy J. Perks (Jim) Tuesday, 1-3, 6:30 Chen's Chinese Restaurant
Savannah Port City 18-B Robert H. Bovee (Martha) Jon Allan Lichner (Betty Ann) Tuesday, 7:00 Steak & Ale
Senoia 18-E James Hutchinson (Jane) Tray Baggarly (Sherry) Monday, 2-4, 7:00 Crossroads Restaurant
Smyrna 18-A Charles Lane William C. McCart Thursday, 1-3, 7:30 Howards Delicatessen
Snellville 18-D Robert N. Hadaway (Jacquelyn) George B. English (Faith) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-F Dr. Ken Fortson (Kyle) Charlie Knierim (Mary) Monday, 1-3, 6:30 United Methodist Church
Soperton 18-F Andy Thompson (Kim) John W. Lee Thursday, 2-4, 7:00 Community House
South Cobb 18-A Max Hardie (Anita) Robert M. Thomas (Barbara) Monday, 1-3, 7:00 Mother's Finest
Sparta 18-F Marvin W. Gerrard (Patricia) David Brown (Carrie) Wednesday, 1:00 Country Folks Restaurant
Statesboro 18-B William M. Davidson lV (Lagail) Joe E. Creek (Jean) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Stone Mountain 18-F Brendan Brennan (Ann) Lawrence "Larry" M. Todd (Nanette) Thursday, 1-3, 7:00 Shoney's
Swainsboro 18-F Charles A. Kitchens (Ann) Ann Kitchens (Charles) Monday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Sylvania 18-F James "Jimmy" Griner (Lynn) Craig T. Martinson (Maria) Monday, 2-4, 7:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Harry Grimes Kent Guske Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club 
Talbotton 18-E Slade Johnson (Alice) Ed Rowe (Evelyn) Monday, 3, 7:00 Baptist Church
Tallapoosa 18-E Norbert Falk (Mary Ann) M. B. Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Talley Mountain Club
Temple 18-E David Nysewander (Debbie) Johnny Muse (Marvis) Tuesday, 1-3, 7:00 Alden's Café
Thomaston 18-E Joe Richardson (Carolyn) Steven Haygood (Carole) Monday, 2-4, 7:00 Atwater Manor
Thomasville 18-C Jerry Searcy (Tammy) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:00 Golden Corral
Thomasville Noon 18-C Terry Rouse (Rhetta) Pat Johnson (Ed) Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Mike Neal David Harris (Deborah) Tuesday, 7:00 Lions Club House
Tifton 18-C C. Wade Clark (Mary) Richard B. Chalfant (Marjorie) Tuesday, 12:00 Golden Corral
Toccoa 18-D Chris Stephens (Tracy) Joe B. Vaughn (Mary) Tuesday, 2-4, 7:00 Gate Cottage
Towns County 18-D Bob Thompson (Ann) Chris Bradshaw (Cindy) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Dining Room
Trion 18-A Spike Barton Jr. Clarence Sweatman (Muriel) Monday, 2-4, 7:00 Cooks Pharmacy
Tucker 18-F Frank Findley (Barbara) John Detwiler  Monday, 1-3, 7:00 Old Hickory House
Tunnel Hill 18-A Claude Byers Jr. (Trish) Blake Griffin (Gidget) Monday, 1, 7:00 Millcreek Restaurant
Twin City 18-F Sam Smith (Margaret) Charles W. Stewart (Eva) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Mike Bowden (Angie) Melisa Posey (Jim) Thursday, 2-4, 12:00 All State Restaurant
Union County 18-D James Wentworth (Cindy) Betty Gurr (Arthur) Thursday, 2-4, 7:00 Tucker's Inn
Union Point 18-F P. O'Neal "Neal" Dolvin Jr. (Robbie) Charles Selman (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta  18-C Mike Bledsoe Harold R. Sheppard (Jean) Tuesday, 12:00 Jimbo's Log Kitchen
Valdosta Evening 18-C Jerry Watkins Jack Rihm Thursday, 2-4, 7:30 Western Sizzlin
Vidalia 18-B William C. Cumbie (Evelyn) Larry Edenfield (Lovetha) Monday, 6:30 Captain's Corner
Vienna 18-C Cecil McGraw (Benning) Kenny Calhoun (Sue) Monday, 2-4, 7:30 J. C.'s Restaurant
Villa Rica 18-E Scott Bates (Beverly) Perry E. Amidon (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn
Wadley 18-F Pete F. Henderson (Helen) George W. Rachels lll (Sydney) Monday, 1-3, 12:05 Sandi's
Warner Robins  18-F Arthur J. Kiser (Juanita) Eugene K. Lindsay (Tippy) Thursday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Warner Robins Houston Peaches 18-F Gloria Wilkinson (Will) Eileen Parker (Walter) Tuesday, 1, 6:30 Shoney's
Warner Robins Noon 18-F John Kinsler (Martha) Ronald C. Childs (Carolyn) Monday, 2-4, 12:00 Shoney's
Warwick 18-C Max Odum Jr. (Lorraine) Samuel T. Byrd Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F Willard H. Lance (Sue) Renda B. Davis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E Bill Gordy (Janice) Rita McGlaun (Allan) Thursday, 1-3, 7:00 Various
Waycross 18-B Johnny Farr (Jane) J. Robert Day (Lucy) Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross Okefenokee 18-B A. Way Carter Thoris Youmans Monday, 7:30 Lions Clubhouse
West Cobb 18-A Clarence W. McCollum (Jean) Hubert P. Hobbs (Clara) Monday, 1-3, 7:30 Bailey's Restaurant
West Jackson 18-D Bill Lott Mike Cantrell Thursday, 1-3, 6:00 Braselton Court House
West Point 18-E Richard D. McCarthy (Martha Lee) Cecil G. Hood Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D Curtis "Bob" Revell (Sara) David A. Edge (Sally) Monday, 2-4, 7:00 Gateway Restaurant
Wilkinson County 18-F Bucky Dixon (Kim) H. Dell Mason (Ann ) Monday, 1-3, 7:00 Various
Wilmington Island 18-B Judy Ginn (Bobby) Dianne Davis (Ray) Tuesday, 1-3, 6:30 Palmer's Seafood
Winder 18-D Hubert A. Briscoe (Sheila) Linda H. Canup (Donnie) Thursday, 2-4, 7:00 Winder Lions Building
Winterville 18-D Joseph Jobe (Susan) Newton A. Stewart (Mary) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club House 
Woodbine 18-B Robert Hemminger (Lois) Phillip C. Petit (Karen) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Woodstock 18-A Elaine Schmidt (Don) Sharlene Warren (Scott) Tuesday, 2-4, 7:00 Shoney's Restaurant
Wrens 18-F Frances Meadows (Jim) Wayne Favors Monday, 2-4, 7:30 Peggy's Restaurant
Wrightsville 18-F Jay Bell Jimmy M. Cook Jr. (Mary) Thursday, 3, 6:30 Sweat's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024