Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 2002-2003

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, John W. Keeter,  Tucker, GA.   Vice District Governor: Earl Culberson
District Governor: District B, Jerry Kaiser, Garden City, Ga.   Vice District Governor: Lillian Shurtleff    2002-2003
District Governor: District C, Chris Sumner, Blakley, Ga.    Vice District Governor: Arthur Tatum 264 Clubs
District Governor: District D, Steve Hart, Lilburn, Ga.    Vice District Governor: James Webb
District Governor: District E,  David P. Forrest, Yatesville, Ga.   Vice District Governor: John Singletary
District Governor: District F,  Debbie Cope,  Decatur, Ga.   Vice District Governor: Hank Barks
Council Chairman: Jack L. Kennedy, 18-B, Register, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C A. Glenn Dorsey (Madeline) Carl Gillespie (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 Lions Den
Adairsville 18-A William Jackson Jr. Rodger A. Finley (Jane) Thursday, 1, 7:00 Adairsville Inn Restaurant
Adel 18-C Dr. Mike McCartney (Lori) David Mainor Tuesday, 1-3, 12:00 Western Sizzlin
Alamo 18-B Bill Burke (Linda) Jennifer McNeal (David) Monday, 3, 7:00 Sharkey's Restaurant
Alapaha 18-C Eddie Owen (Bonnie) Mike McCranie Monday, 2-4, 8:00 Lions Club House 
Albany 18-C Frank Gilmer Delores Foreman (Terry) Tuesday, 12:00 Ryan's Steakhouse
Albany Evening 18-C Thomas Hitt Simone Thompson (Tim) Thursday, 6:30 Boxer's Restaurant
Alma 18-B Danny Turner (Selena) Connie Jarraid (Doug) Monday, 2-4, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A John H. DeFreeze (Kathy) Billie Shacklett (Lamar) Thursday, 4, 7:00 Senior Citizens Center
Americus 18-C Linda G. Smith (Don) Frank Wohrley (Pat) Tuesday, 1-3, 7:30 Ryan's Steakhouse
Athens 18-D Donna J. Dotson J. Bryson Tanner Jr. (Jo-Nan) Thursday, 1-3, 6:30 Piccadilly Cafeteria
Athens Classic City  18-D Jim Allison (Marilyn) Jerry Midden (Ellisa) Monday, 2-4, 7:00 Shoney's
Athens Heritage 18-D Rosemary Willis Robert P. Robinson (Catherine) Thursday, 1-3, 6:30 DEFAC's Office Building
Atlanta 18-A Jack Milam Jim McCall (Jean) Friday, 12:15 Atlanta Merchandise Mart
Atlanta Buckhead 18-A Robert Larmore (Sandy) Steve Lore (Kay) Monday, 2-4, 6:30  The Buckhead Club
Atlanta Buckhead Breakfast 18-A Daniel "Dan" Hagaman Thomas Shulman Wednesday, 2-4, 7:00 The Landmark Diner
Atlanta Chinese American 18-F Benjamin Bao Howard Lin Sunday, 3, 5:00 Little Szechuen
Atlanta Hellenic 18-A Dimitrios Masselos Roy Ioannides (Angela) Wednesday, 2-4, 7:30 The Landmark Diner
Atlanta Korean 18-A Myun Kyu Pyo Hyo Nam Jung Saturday, 2, 7:30 Various
Atlanta Latino 18-A Ulises Echeverry Evonne Bolano Sunday, 10:30 Tijuana Joe's Cantina
Atlanta Metro 18-A Walter Wiggs (Lois) Preston McCoy (Betty) Thursday, 1-3, 6:00 Piccadilly Cafeteria
Auburn-Carl 18-D Jerrel L. Ellington (Bobbie) G. Morris Crumbley (Velma) Monday, 2-4, 7:00 Club Building
Augusta 18-F Greg Dechau James P. Redmond (Cathleen) Tuesday, 1:00 Partridge Inn
Augusta Garden City  18-F Charles Irvin (Carolyn) Carolyn S. Irvin (Charles) Tuesday, 1-3, 7:00 Old Country Buffet
Austell 18-A Homer W. Brannon Edna E. Brannon Monday, 2-4, 7:00  Folk's Restaurant
Bainbridge 18-C Max Bryant (Dana) Don Sickmon (Carolyn) Wednesday, 2-4, 12:00 Charter House Inn
Ball Ground 18-A James Wilkie (Charley) James L. Fox Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Barnesville-Lamar County 18-E Larry Martin Carol R. Waters Thursday, 2-4, 7:00 Pastime Grill
Baxley 18-B Denny Smith (Audrey) Ed D. Flowers (Mary Louise) Monday, 1-3, 7:00 Doc Holiday's
Bellville 18-B Rommie Thompson (Gloria) Kitty Plyler Monday, 1-3, 7:30 Bellville Methodist Church 
Blackshear 18-B Wesley A. Nass (Pam) James Riggens Sr. (Jackie) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Blakely 18-C Cathy Evans (Dwight) Chris L. Sumner (Sheila) Tuesday, 2-4, 12:00 Blakely Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Ron Goodlin (Doris) Ben W. Stewart (Freida) Monday, 2-4, 7:30 Bloomingdale Community Building
Bonanza 18-E Patricia V. Gilman Gary L. Furlong Sr. (Laura Lee) Thursday, 1-3, 7:00 Shoney's
Boynton 18-A J. C. Redwine David Carlock (Ann) Tuesday, 2, 7:00 Boynton Voting Precinct 
Brantley County 18-B Johnny E. Crews (Patricia) Loretta J. Waters (R.C.) Monday, 2-4, 12:00 Ruth & Della's Restaurant
Brunswick Gateway 18-B James Dickerson (Katie) Betty Sumner Thursday, 1-3, 7:00 New China Restaurant
Buchanan 18-E Danny Hutcheson (Patty) Peggy M. Kimball (Horace) Thursday, 2-4, 7:00 Edna Wyatt Building
Buena Vista 18-E Larry Deal James R. Hagler (Kay) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford 18-D William W. Rappe Laveece Martin Thursday, 1, 12:00 Peoples Bank
Bulloch 18-B Ed Barton (Jan) James W. Ward (Janet) Tuesday, 1-3, 7:30 R. J. Steakery
Byron 18-E Steve Humphry (Marlene) Charlie Short (Connie) Thursday, 1-3, 7:30 Kuntry Villa Restaurant
Calhoun 18-A James W. Weaver Richard Hobgood Tuesday, 2-4, 7:00 Ryan's Steakhouse
Calvary 18-C Carey Van Landingham (Dena) Allan Rodemoyer (Sue) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Johnny E. Barrentine (Debbie) James C. Lapham (Barbara) Tuesday, 11:45 Emily's Restaurant
Canton 18-A David Moody Ron Crow (Cheryl) Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn Express
Carnesville 18-D Robert F. Sullivan (June) Pat Robinson Monday, 1-3, 7:00 Carnesville Civic Center
Carrollton 18-E Charles Willis (Jana) Jeff Bush (Rhonda) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Cartersville 18-A Wayne P. Turner (Betty) Robert L. Keys (Ruth) Tuesday, 12:00 Quality Inn Restaurant
Cedartown 18-A Gene E. Hughes (Laurie) H. Preston Camp (Jo) Monday, 1-3, 7:00 Jo's Banquet Room
Centerville 18-F Larry Worby Jimmy A. Rodgers (Judy) Monday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
Chatsworth 18-A Ken Moore (Ellen) Brent Bagley (Ann) Tuesday, 1-3, 7:00 Kin's Restaurant
Chattanooga Valley 18-A Harild L. White (Grace) Lori D. Walker Tuesday, 1-3, 7:30 Chattanooga Valley Lions Clubhouse
Chester 18-C William H. Evans (Ann) Cletus J. Mullis (Imogene) Tuesday, 2, 7:00 Lions Den
Chickamauga 18-A Eddie Upshaw (Debbie) James C. Touchton (Cecelia) Thursday, 2-4, 7:30 Older American Center
Clarkesville 18-D Michael Sampson (Kenree) Judy D. Bryson (Clarence) Tuesday, 1-3, 7:00 Clarksville Masonic Lodge
Claxton 18-B Billy Odum (Nancy) Maxine McElveen (George) Tuesday, 1-3, 7:00 Lions Club House
Clayton 18-D Harrill McCrad (Carolyn) Susan Boshart (John) Tuesday, 1-3, 12:00 Old Clayton Inn
Clermont North Hall  18-D Ray L. Chastain (Linda) Guy Mullinax (Irene) Monday, 1-3, 7:30 North Hall Lions Community Center
Clinch County 18-B Jonathan Landrum (Lisa) L. Philips Martin (Elise) Wednesday, 1-3, 12:00 Clinch County Womens Club
Cobbtown 18-B Charles Coleman (Shelby) Larry D. Collins (Betty Jo) Tuesday, 2-4, 7:00 Cobbtown Methodist Church
Cochran 18-C Cindy Dykes (Troy) Andy Williams (Andrea) Thursday, 2-4, 12:00 La Cabana Restaurant
Colbert 18-D Bennie E. Tuggle (Barbara) Grady F. Poole (Rebecca) Thursday, 1, 7:00 Colbert Depot
Collins 18-B Angie Lanier (Tommy Laurie Hutcheson Monday, 3, 7:00  Old Collins Gym
Colquitt 18-C Don Kirksey Ben Clenney (Jana) Tuesday, 1-3, 12:00 Helen's Pirates Cove
Columbus 18-E Cathy M. Day (Warner) John S. "Jack" Fatum (Tina) Tuesday, 11:45 Howard Johnson Express
Columbus East 18-E Kim Powell (Tommy) Sheila B. Standridge PDG Wednesday, 1-3, 6:30 Peppercorn & Ivy Restaurant
Columbus Muscogee 18-E Jesus P. Valenzuela (Yolanda) Ron W. Crooks (Vertie) Monday, 12:45 Peppercorn & Ivy Restaurant
Columbus Tri Community 18-E James Vaughns Hila Govan-Harris (Rickey) Thursday, 1-3, 6:00 Stewart Community Home
Comer 18-D Roger Tench (June) Angie McGinnis Thursday, 2-4, 7:00 Comer Lions Club Building 
Commerce 18-D Brad Johnson (Christy) Richard Chambers (Anna) Tuesday, 2-4, 7:00 Ryan's Steakhouse
Conyers 18-F Carol J. Jenkins Eugene H. Carpenter (Myrna) Monday, 1-3, 6:45 Palmetto's Restaurant
Cordele  18-C Jean Burnette Herbert Hughes PDG (Bernice) Tuesday, 12:00 Lion's Park
Cordele Evening 18-C Owen B. Bray Alton B. Churchwell (Lana) Tuesday, 2-4, 7:30 Cutter's Steaks & Buffet
Cornelia 18-D Charles Wilson Betty Sue Elrod Monday, 1-3, 6:30 Steak House
Covington 18-F Charles Berry (Linda) James T. Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Neal Banks Lions Pavilion
Crawford County 18-E Marion R. Wingo (June) Janet R. Anderson (Howard) Thursday, 1-3, 7:30 Roberta United Methodist Church
Cuthbert 18-C Chuck Lashley Danny Peterson Tuesday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Dade County 18-A Ralph Geddie (Helen) Howard Doyle (Martha) Tuesday, 2-4, 7:30 Brocks Restaurant
Dahlonega 18-D Anne Mundy Tim Fox (Pam) Thursday, 2-4, 6:00 Lumpkin County Community Center
Dallas 18-A Daryl C. Dennis (Angie) Harold E. Peterson (Betty) Thursday, 1-3, 7:00 Western Sizzlin
Dalton 18-A L. Rhett Orr (Neile) Donna Townsend (Haynes) Tuesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Dalton Noon 18-A Charles Pickell PDG (Ellen) Annette Pritchard (David) Tuesday, 2-4, 12:00 Shoney's
Darien 18-B Roger Newsome (Hazel) Martha Wood Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Charles M. Ward Jr. (Lynn) Hiram Peeler (Beverly) Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Dawsonville 18-D David Doss (Betty) Margaret Johnson Monday, 1-3, 7:00 Gold Creek Golf Club
Decatur 18-F Paul D. Blackledge (Louise) Kenneth R. Massingale PDG (Genie) Monday, 2-4, 7:00 First Presbyterian Church
Dekalb Central 18-F Michael T. Gaddy Lawrence M. Todd (Nanette) Thursday, 2-4, 7:30 Granny's Kitchen
Donaldsonville 18-C Floyd C. Gober Robert S. Moore Tuesday, 12:00 Lions Hall
Douglas  18-B Dave Hemphill (Marie) Ed Poucher (Cynthia) Tuesday, 12:30 Dougas Country Club
Dublin 18-F Anthony Parker (Robin) Ellen Allen Wednesday, 12:00 G. C.'s Restaurant
Dublin Evening 18-F Kenneth R. White Gail R. Thomas Monday, 1-3, 7:00 New Holland
East Cobb 18-A Daniel W. Jackson Paul W. Horton (Janice) Tuesday, 2-4, 7:00 Classic Gourmet
East Dublin 18-F James C. Deal (Mary) George H. Gornto (Frances) Tuesday, 1-3, 7:00 East Dublin Community House
Eastman 18-C Michael T. Quinn Doyce E. Mullis Jr. Tuesday, 12:00 Side Track Café
Echols County 18-C Freeman Suggs (Earline) Kenneth Tutt (Chandra) Monday, Alt., 7:00 Various
Edison 18-C Charles E. Garcia (Debbie) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 12:00 Lions Building
Elberton 18-D Leon Statton (Sara) Aubrey Barden (Mary Coile) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Eddie Greene (Corrie) Mitchell Ellis (Janet) Tuesday, 2-4, 7:00 American Legion Hall 
Ellijay 18-A Ruth Ann Harding (Jim) Arthur Weaver (Charlotte) Tuesday, 2-4, 7:00 Ellijay Lions Barn
Fitzgerald 18-C William David Griffin Charles McWhorter (Kelly) Tuesday, 12:00 Nabalia's Restaurant
Fleming 18-F James O. McCormick (Mary) Jimmy H. Newman (Effie) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Folkston 18-B Stuart Westberry (Teresa) Waltzie Arenas (Bonn) Monday, 2-4, 7:30 Mikey's Pizza
Forsyth   18-E Wayne T. Martin (Virginia) J. Cecil Daniels (Elsie) Monday, 2-4, 7:00 Forsyth Square Restaurant
Forsyth County 18-D Ronald A. Young (Tracy) John J. Capo (Jean) Tuesday, 1-3, 7:00 Ruby Lee's Restaurant
Fort Gaines 18-C Carl Childes Jr. (Norma) William Pereau (Ruth) Thursday, 1-3, 7:30 Tommy's Restaurant
Fort Valley 18-E Gary J. Borosky (Karla) Elizabeth D. Shy (Julius) Monday, 2-4, 7:00 Lions Clubhouse
Francis Lake Area 18-C O. C. Prince (Virginia) Judy Marcus (Harvey) Thursday, 2-4, 7:00 Farm House Restaurant
Gainesville  18-D Robert "Bobby" R. Hall (Ann) Steve Leslie (Susan) Tuesday, 12:00 Gainesville Civic Center
Gainesville Lanier 18-D Vernon Farmer (Doris) Doris Farmer (Vernon) Thursday, 1-3, 7:00 Ryan's Steakhouse
Garden City 18-B Ralph Dodd (Janice) R. Bowen Jones (Dessella) Tuesday, 2-4, 7:30 Garden City Community Center
Glascock County 18-F Lee Griffin (Kay) Kendall Chalker (Audrey) Monday, 1-3, 7:00 Usry's Diner
Glennville 18-B Mark A. Thompson (Christy) Sherrie Wasson Monday, 1-3, 6:30 Glennville Garden Club
Golden Isles 18-B Sal Lalla (Jean) Patrick J. Pignataro (Sharlene) Thursday, 1-3, 7:30 Frederica House
Greenville 18-E Frank Walls (Fran) Carmen Simmons (Wade) Thursday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Griffin 18-E Max Gallman (Claudette) Earnest A. Hardy (Sue) Monday, 1-3, 7:00 Hong Kong ll
Grovetown 18-F Ester Dun Dela Silvas (David) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C Jared Reddick Nathan Reedy (Millie) Monday, 1-3, 7:00 Webb House
Hapeville 18-A Cyrus P. "Perry" Stephens (Clara) Stephan T. Darrow (Lynda) Thursday, 2-4, 7:00 Austin's
Harlem 18-F Jack Addison  Robert Knight (Susan) Monday, 2-4, 7:00 B G's Restaurant
Harris County 18-E Jamie Reames (Laurie) T. Max Parker (Winky) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D James Harry Sudderth Fred C. Radford (Alma) Monday, 2-4, 7:00 Korner Kitchen
Hawkinsville 18-C Lee Bryant Linda Adams Tuesday, 2-4, 12:00 Steak House
Hazlehurst 18-B Niles Dixon (Christy) Lonnie V. Roberts PCC (Gina) Tuesday, 1-3, 7:00 Po Folks Restaurant
Heard County 18-E Donald Rodgers (Brenda) Mike Nolley (Christine) Monday, 2-4, 7:30 Heard County Senior Center
Hephzibah 18-F Debra Usry Janice M. Seals Thursday, 2-4, 7:00 Jesse Carroll Community Center
Hinesville 18-B Winston Walker Charles R. Smith Monday, 1-3, 7:00 Western Sizzlin  
Hoganville 18-E John McKibben (Eve) Marion M. Shivers (Mary Sue) Thursday, 2-4, 12:00 Rodger's Bar-B-Que
Ideal 18-E Donald A. Massey (Elizabeth) John G. Turner (Kay) Monday, 1, 7:00 Ideal Community Center
Jackson-Butts 18-E John L. Harper (Lola) Harry O. Thomas (Jean) Tuesday, 2-4, 7:00 Isabella
Jacksonville 18-B Guy D. Bland (Lynn) Elizabeth H. Jones (Charles) Monday, 1, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Jim Gibbs (Bebe) Camille J. Robinson (Robb) Thursday, 2-4, 7:00 Jasper Family Steakhouse
Jefferson 18-D Donald L. Lohmeir (Helen) Dorothy L. Hunt (Herman) Monday, 2-4, 6:30 Bruce's Fine Foods
Jekyll Island 18-B Warren A. Janse (Sharon) Edward T. Griffith (Jane) Tuesday, 1-3, 6:30 Jekyll Inn
Jesup 18-B Ray Howard James E. Wheeler (Susan) Tuesday, 2-4, 6:30 Sybil's Restaurant
Jones County 18-F John White Rhonda Poore (Eddie) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Fairgrounds
Kingsland 18-B Charles Curry (Becky) James M. McClain Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Den
LaFayette 18-A David L. Kimball (Joan) John C. Stanfield Thursday, 12:00 The Steakhouse
LaGrange  18-E C. Wesley Smith Gerald Becham Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lake Seminoe 18-C Carol Addison (Leon) Stella M. Smith Tuesday, 3, 7:00 Spring Creek Volunteer Fire Department
Lakeview- Ft. Oglethorpe 18-A Charles Wynne (Doris) Sammy A. Torbett (Jessie) Monday, 2-4, 7:00 Golden Corral Restaurant
Lanier County 18-C Helen Strickland John Berryhill Wednesday, 2-4, 12:00 Homestyle Café
Laurel Ridge 18-F Donald R. Trippe (Harriet) Robert A. Lansdell Jr. (Pat) Tuesday, 1-3, 7:00 Rehoboth Presbyterian Church
LaVista 18-F David E. Worrell (Phyllis) Ralph C. Thomason (Readie) Tuesday, 2-4, 7:00 Clairmont Presbyterian Church
Lavonia 18-D David Howell (Jan) Priscilla Gothard (James) Tuesday, 1-3, 7:00 Shoney's
Lawrenceville 18-D Lloyd McHargue (Nora) Judy Stamsen (Pete) Tuesday, 2-4, 7:00 Ryan's Steakhouse
Lee County 18-C Steve Breeden (Georgia) Jim Quinn (Tricia) Thursday, 2-4, 12:00 Post Restaurant
Liberty Coastal 18-B Gene Mobley (Chris) Maxine Mannion (Larry) Tuesday, 1, 7:30 Horton's Seafood
Lilburn 18-D Talmadge Wiggins (Carolyn) D. L. Anderson (Frances) Monday, 1-3, 7:00 Kroger Store
Lincolnton 18-F Dennis Clarke (Beth) Patty Hawkes (Mike) Thursday, 4, 7:00 Home Café
Loganville 18-D Richard Woodall (Dolores) Phillip R. Haulk (Libby) Monday, 1-3, 7:30 Southern Plantation
Louisville 18-F Mitchell McGraw John H. Lewis (Karen) Wednesday, 2-4, 7:00 Clubhouse
Lumpkin 18-C Joel Robertson (Vivian) Weyman E. Cannington Jr. (Patty) Monday, 1-3, 7:00 Michelle's Restaurant
Lyons 18-B J. Stan Bazemore Mark Findley (Laree) Monday, 2-4, 12:00 Lyons First Baptist Church
Macon 18-E Paul A. Laneback (Karen) Joseph F. Moran (Cindy) Monday, 12:30 Vineville United Methodist Church
Macon Cherry Blossom 18-E Donald L. Norris (Sue) Sandra G. Strange Tuesday, 2-4, 7:00 Community Presbyterian Church
Macon Cross Keys 18-E Alton Foster (Esther) Maxine S. Hardwick Thursday, 1-3, 7:00 Chevy's Café
Macon Evening 18-E Robert A. Sanders (Vineta) Karl T. Bechtel (Bonnie) Tuesday, 2-4, 7:00 Macon Coliseum
Macon Rutland 18-E Horace Reggie Wilson (Beverly) Michael Ferguson (Laura) Thursday, 1-3, 7:00 Community Center
Macon Tri City 18-E Rosetta Armour-Lightner (William) Stephanie J. Moss Wednesday, 2-4, 6:00 Various
Madison 18-F Joseph J. Houston (Joyce) Dr. Vince Campbell (Ruth) Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Manchester 18-E Allan W. Moore (Teresa) Tommy Thompson Tuesday, 1-3, 7:00 Old Nebula House
Marietta 18-A James L. Wilmot William M. Dodd lll (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 Marietta Conference Center
Martin 18-D Herman L. Mooney (Aline) Walter Fox (Norma) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
McCaysville 18-A Joseph Earl Huskey (Carolyn) Eva Garrett (Jerry) Tuesday, 1-3, 6:00 Yellow Jacket
McDonough 18-E Hugh Wade (Alice) James A. Garland (Susan) Monday, 2-4, 7:00 Shoney's
McRae 18-B H. Lloyd Liggett (Margaret) Jimmy Ray (Catherine) Monday,12:00 Little Ocmulgee State Park
Menlo 18-A Sid Swords (Beth) Joyce Brown (Erick) Monday, 1-3, 7:00 Menlo Elementary School Cafeteria
Metter 18-B J. R. Morgan Jr. (Mary) James H. Wilcox (Sheron) Tuesday, 1-3, 7:00 Western Steer 
Midville 18-F A. H. Sandeford (Betty Jo) Scotty Womack Wednesday, 1-3, 7:00 Sandeford Clubhouse
Milan 18-B Glenda Taylor (Ray) Shirley Martin Monday, 3, 7:00 Milan Café
Milledgeville 18-F Ed Menger Jr. C. Wade Hodges (Shirley) Thursday, 1-3, 7:00 Golden Corral
Millen 18-F Richard K. Parker Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:00 Screven Lodge
Monroe 18-F Gary H. Potter John F. Yencha Monday, 2-4, 7:00 Charlie's Restaurant
Montezuma 18-E Michael Truitt (Lisa) James E. Taylor (Mary Alice) Thursday, 2-4, 6:30 Inter Club Club House
Moultrie 18-C Dale A. Culp Joel D. Goings (Wylene) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Mountain View 18-A Ronnie H. Cleary (Betty) Howard E. German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Wesley House
National Hills 18-F Russell J. Cook Russell J. Cook (Suzette) Friday, 1-3, 7:30 Piccadilly Cafeteria
Norcross 18-D Trudy Rudert (John) Robert L. Wilkerson (Meryl) Tuesday, 1-3, 7:00 Lions Club House
North Decatur 18-F Kembra L. Smith  June W. Phillips Tuesday, 3, 6:30 North Decatur Presbyterian Church
North Dekalb 18-F Ann Stump (Harold) Rachel Smelley (Carl) Tuesday, 2-4, 7:30 Houlihan's Restaurant
Oakwood South Hall County 18-D Jerry M. Sunderman Charity Coates (David) Monday, 2-4, 7:00 Curtis Restaurant
Ocilla 18-C Jonathan Martin (Lisa) Allan Smith (Betty) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Larry Darnell (Sandra) Bob Davis (Bette) Tuesday, 2-4, 7:00 Bishop Community Center
Odum 18-B Jim Bob Perkins (Jackie) John S. Ripley Jr. (Evelyn) Thursday, 1-3, 7:00 Odum Recreation Center
Oglethorpe 18-E Robert Martin Donald Mead (Bonnie) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Oxford 18-F Sara T. Davis (Frank) Frank J. Davis Sr. (Sara) Thursday, 1-3, 7:00 David Burson Scout Lodge
Patterson 18-B Kriss Bowers (Maureen) Mark Findley (Laree) Monday, 1-3, 7:00 Lions Park
Pelham 18-C Norma Jean Lauderdale (Charles) Walter Sealy (Fran) Tuesday, 2-4, 12:00 Magnolia Juction
Pembroke 18-B Marie Smith William J. "Bill" Anderson (Mary) Tuesday, 1-3, 7:30 Pembroke Public Library
Pike County 18-E Thomas H. Morton (Sonia) A. L. Milby (Hazel) Monday, 1-3, 7:00 Zebulon Railroad Station
Plains 18-C Wade Medlock (Katherine) Thomas Jeffrey Campbell (Linda) Monday, 2-4, 7:00 Clubhouse
Port Wentworth 18-B Jimmy O. Gunby Sr. (Pamela) William L. Edwards (Barbara) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club Ball Park
Poulan 18-C John Nelms Alan Kimbro (Jan) Thursday, 2-4, 7:30 Poulan Recreation Building
Pulaski 18-C Eugene Nobles (Eunice) Eugene Nobles (Eunice) Thursday, 1-3, 7:00 Clubhouse
Quitman 18-C Danny Cox Harvey Carmichael (Shirley) Thursday, 1-3, 7:30 Billy R's Restaurant
Reidsville 18-B James R. Curl (Linda) Linda L. Curl (James) Monday, 3, 7:00 Joe's Kountry Kettle
Richmond Hill 18-B William T. Hurst Jr. Alfred E. Quinn Wednesday, 4, 7:30 Various
Rincon 18-B John Durden (Loren) Larry Steese (Betty) Monday, 1-3, 7:00 Freeloader's Restaurant
Rincon Noon 18-B Dewayne Ladner (Kathy) Peggy Strickland (Travis) Tuesday, 1-3, 12:15 Barnes restaurant
Rincon Savannah River 18-B David Kelly (Tracy) Medie Still (Barbara) Tuesday, 2-4, 7:00 Barnes Restaurant
Riverdale 18-E Ida M. Ozburn (Mack) Peggy A. Nelson (Harvey) Tuesday, 1-3, 12:00 Ryans Steak House
Rochelle 18-C Jason L. Holt Matt W. Estes Jr. (Janice) Monday, 1-3, 7:30 Rochelle Community Center
Rock Spring 18-A Jeff Potts (Connie) Rick Potts (Phyllis) Tuesday, 2-4, 7:00 Jeff Potts Realty
Rockmart 18-A Ralph E. Rhoden (Shirley) Timothy Spencer Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Rome 18-A Paul A. Jackson (Holly) Robert A. Jackson (Jane) Tuesday, 12:00 The Feed Mill
Rossville 18-A Gary S. Crawford (Mary) William J. Bramblett (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:00 Fairview Methodist Church
Roswell 18-A Sally Poole Doris H. Westbrook Monday, 3, 7:00 Holiday Inn 
Royston-Franklin Springs 18-D Morris Andrews (Mazelle) Douglas Dickson (Nelda) Thursday, 1-3, 7:00 Royston Depot Lions Club Building
Sandersville 18-F John H. Sterrett Sanders G. Mercer (Judy) Friday, 1:00 Calvin's Restaurant
Sandy Springs 18-A Stuart Levenson Phil Nason (Betty) Tuesday, 1-3, 8:00 Eden Gardens
Savannah  18-B Trot Hurd (Phil) Welby L. Stayton (Shirley) Thursday,1-3, 12:30 Savannah Golf Club
Savannah Chatham South 18-B Steve Bellmoff Jack Heery (Betty) Tuesday, 2-4, 7:00 Barnes Restaurant
Savannah Hostess City 18-B Debra Andrews (Robert) Jacqueline P. Ricks (William) Tuesday, 1-3, 6:30 Pirates House
Savannah Port City 18-B Jack Striecher (Helene) Linda Larson (Richard) Tuesday, 1-2-3, 7:00 Ryan's Steakhouse
Senoia 18-E Cecil Bowman (Ivey) James Baggarly lll Monday, 2-4, 7:00 East Coweta Senior Center
Snellville 18-D Hinton Bailey (Lynelle) Norm E. Masters (Jean) PDG Thursday, 1-3, 7:00 Walton EMC Building
Social Circle 18-F Ken Adams Robert E. Firth (Mona) Monday, 1-3, 7:00 Brenda's Place
Soperton 18-F Mitch Johnson (Teresa) John W. Lee Thursday, 2-4, 7:00 Myra's Diner
South Cobb 18-A Kenneth E. Moore (Elsie) Bobby Thomas (Betty) Monday, 1-3, 7:00 South Cobb Community Center
Sparta 18-F Stiles Cobb Clifford M. Brown (Virginia) Wednesday, 1:00 Country Folks Restaurant
Statesboro 18-B Janet Hutcheson (Stacy) Evelyn M. Kennedy (Jack) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Swainsboro 18-F Robert E. "Earl" Parrish (Linda) Linda Parrish (Earl) Thursday, 1-3, 7:30 Lynn & Bob's Barbeque
Sylvania 18-F James M. Hope (Rachel) Randall McBride Monday, 2-4, 7:00 R & D's Restaurant
Talbotton 18-E Doyle Moore (Andrea) Gary Page Monday, 3, 12:00 Nan's Diner
Tallapoosa 18-E Larry Yarobrough Ken Mugg Thursday, 12:00 Tallapoosa Golf Club
Taylor County 18-E Phyllis Brand William Haddock (Ellen) Tuesday, 2, 7:00 Fort Wayne Cantina
Thomaston 18-E Steven F. Haygood Craig A. Logan (Brenda) Monday, 2-4, 7:00 Savannah Square
Thomasville Noon 18-C Ed Johnson Sr. Patricia Johnson (Ed) Tuesday, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Paul Rodgers (Melissa) Leon H. Evans Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Thomson Camellia City 18-F Bonnie Martin (Luke) Edna Verner Monday, 2, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C Gary Gascho Richard B. Chalfant (Marjorie) Tuesday, 12:00 Golden Corral
Toccoa 18-D Donald W. Braswell (Noreen) Joe B. Vaughn (Mary) Tuesday, 2-4, 12:00 Gate Cottage
Towns County 18-D William J. Murray (Jean) Dewaine A. Olson (Adrienne) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Dining Room
Trion 18-A Ivel Barton (Joyce) Jo Ann Suggs Monday, 4, 6:30 Trion Methodist Church
Tucker 18-F James E. Tate PDG (Shirley) Louie S. Williams Jr. Monday, 1-3, 6:30 Country Cafe
Twin City 18-F Carlton Portwood (Dot) Charles W. Stewart (Era) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Max E. Conner James Ray Irwin (Brenda) Thursday, 2-4, 12:00 All State Restaurant
Union County 18-D Carl Buser (Ann) Jean Hamburger (Vic) Thursday, 2-4, 7:00 Steves Steakhouse
Union Point 18-F Charles Selman (Shirley) Bill Norris Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta  18-C Michael A. Bledsoe Harold R. Sheppard (Jean) Tuesday, 12:00 O'Neals
Valdosta Evening 18-C Milford C. Lamb (Nancy) Jack L. Rihm (Judith) Thursday, 2-4, 7:00 Old Times Country Buffet
Vidalia 18-B Tracy C. Clark (Laura) Larry Edenfield (Lovetha) Monday, 2-4, 6:30 Captain's Corner
Vienna 18-C Sam Boggs Kenny Calhoun (Tammy) Monday, 2-4, 7:00 Vienna Café
Villa Rica 18-E Steve Estes David Nyswander (Debbie) Thursday, 2-4, 7:30 Wick's Tavern
Wadley 18-F George W. Rachels lll George W. Rachels Jr. (Sue) Monday, 1-3, 12:05 Lions Club Building
Warner Robins  18-F Randall W. Dodd (Sharon) Richard L. Draper Jr. (Mary) Thursday, 2-4, 7:30 Golden Corral
Warner Robins Houston Peaches 18-F Elizabeth Zoumberis (Tony) Eileen Parker (Walter) Tuesday, 1, 6:30 Law offices of Nick Zoumberis
Warner Robins Noon 18-F Joseph A. Molony (Matrice) Earl C. Bogardus (Dot) Monday, 2-4, 12:00 Golden Coral
Warwick 18-C Ray C. Pendley (Susie) Debbie Marler (Coston) Monday, 1-3, 7:00 Lions Den
Washington 18-F Shari Bryson Grady Rodgers (Ruth) Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Barbara Hickox J. Robert Day (Lucy) Monday, 1:00 Adolph's Restaurant
Waycross Okefenokee 18-B Larry Taylor (Karen) Nancy Mock (Danny) Monday, 7:30 Lions Clubhouse
West Cobb 18-A Bob Crump (Ann) Lester Dean PDG (Betty) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin
West Jackson 18-D Bill Lott Lisa H. Phillips Thursday, 1-3, 6:00 Braselton Court House
West Point 18-E Donald R. Cleveland Richard D. McCarthy (Martha Lee) Wednesday, 12:00 Riverside Country Club
White County 18-D W. Kenneth Thurmond (Brenda) Peggy B. Lowe Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin
Wilmington Island 18-B Tina Pope (Donald) Stella Overstreet (Ron) Tuesday, 1-3, 6:30 Wilmington Island United Methodist Church
Winder 18-D Donnie C. Canup (Linda) H. Terry Overbey (Jenni) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Clubhouse
Winder Noon 18-D Gwen Hill (Bob) Elaine Summerour (J.H.) Wednesday, 1-3, 12:00 Golden Corral
Winterville 18-D Larry J. Jobe (Susan) David T. Busbin (Doris) Monday, 2-4, 7:30 Winterville Club House 
Woodbine 18-B Harvey Amerson (Denise) Charles M. Quattlebaum (Sandi) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodstock 18-A Scott Warren Sheila Frost (Mark) Tuesday, 2-4, 7:00 Woodstock Family Restaurant
Yatesville 18-E Jonathon Hardy (Chanda) Robert Olive lll (Anne) Monday, 1-3, 7:00 Yatesville Senior Citizens Building

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024