Lions of Georgia, Club History 1990-1991
District Governor: District A, Wayne O'Neal, Jasper, Ga Lieutenant Governor: Haynes Townsend | |||||
District Governor: District B, Robert H. Bovee, Savannah, Ga. | 1990-1991 | ||||
District Governor: District C, W. Terry Foreman, Leesburg, Ga. Lieutenant Governor: Clyde Davis | 296 Clubs | ||||
District Governor: District D, M. C. Stowe, Eastanollee, Ga. Lieutenant Governor: Lloyd Rusgrove | |||||
District Governor: District E, Charles E. McDaniels, Atlanta, Ga. Lieutenant Governor: Robert W. King | |||||
District Governor: District F, Ben B. Poole, Conyers, Ga. Lieutenant Governor: Chip Jernigan | |||||
Council Chairman: C. L. "Chuck" Wilson, 18-D, Mt. Airy, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | Glenn Dorsey (Kay) | Carl Gillespie Jr. (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Den |
Adairsville | 18-A | Evan King (Angie) | Grant Nesmith (Tricia) | Monday, 1-3, 7:30 | Family Life Center UMC |
Adel | 18-C | Gerry Harris (Becky) | Aubrey D. Cowart (Louise) | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Alamo | 18-B | Lynn Johnson (Gayle) | Hal Futral (Jane) | Monday, 3, 7:30 | Alamo Community Center |
Alapaha | 18-C | Autry Moore (Elizabeth) | Ted Owen (Pauline) | Monday, 2-4, 8:00 | Lions Clubhouse |
Albany | 18-C | Danny Toole (Leslie) | Chandu D. Kuntawala (Madhu) | Tuesday, 1:00 | Heritage House |
Albany Evening | 18-C | Rolf H. Hentschel | Jean Cauley | Thursday, 2-4, 6:30 | Davis Brothers |
Alma | 18-B | Mark Cohen (Laura) | Henry Coley (Pam) | Monday, 7:00 | Lions Club house |
Alma Queen City | 18-B | Sybil Lee (Troy) | Laura Cohen (Mark) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Lions Club house |
Alpharetta | 18-A | Robert L. Smith | Wallace Blaylock (Miriam) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Hall |
Americus | 18-C | Clark Lamb (Sharon) | J. Joyce Kelly (Meredith) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Dream It Up |
Arlington | 18-C | Doug Mays (Susan) | Harold Jester | Monday, 2-4, 7:00 | The Community House |
Athens | 18-D | Yao-Wen Huang (Ping-Yuan) | Hoyt N. Fowler Sr. (Jean) | Thursday, 1:00 | Holiday Inn |
Athens Classic City | 18-D | James B. Weaver (Betty) | Sammie B. Parkman (Gloria) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens West | 18-D | Stephen R. Helwig | Mark A. Helwig | Wednesday, 2-4, 7:30 | Shoney's |
Atlanta | 18-A | Paul Romanick (Jessie) | George Dakan (Dot) | Friday, 12:15 | Top of the Mart Restaurant |
Atlanta Buckhead | 18-A | Milton W. Brannon (Greer) | Frank W. Virgin (Susan) | Monday, 2-4, 6:00 | The Buckhead Club |
Atlanta Chinese American | 18-D | Alex Wu (Daisy) | Karl J. Chiu | Tuesday, 3, 7:30 | Various |
Atlanta Henry Grady | 18-A | E. Lee Southwell | O. L. McGowan (Catherine) | Monday, 2-4, 7:00 | Yaarab Shrine Temple |
Atlanta Korean | 18-A | Ye-Soon Kim | Sung Doo Chung | Saturday, 2, 7:00 | Members' Houses |
Atlanta Northeast | 18-A | Cecil Q. Pinkerton (Elizabeth) | Gerald Hoffman (Lena) | Thursday, 1-3, 7:00 | Shrine Building |
Auburn-Carl | 18-D | David F. Hawthorne (Wanda) | C. Van Elliott | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Augusta | 18-F | David C. Cross (Ruth) | Walker L. Dupree (Helen) | Tuesday, 1:00 | Augusta & Richmond County Civic Center |
Augusta Forest Hills | 18-F | Bissell Yawn | Jeff Annis | Tuesday, 1:00 | Harriet's Kitchen |
Augusta Garden City | 18-F | Carolyn S. Irvin (Charles) | L. M. Morris Jr. (Diane) | Monday, 7:00 | Western Sizzlin |
Austell | 18-A | James E. Baxter (Chloie) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | Friendship House Restaurant |
Baconton | 18-C | Joseph B. Tyre (Jackie) | James B. Breedlove (Elise) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Bainbridge | 18-C | Bert Conoly (Nancy) | Don Sickmon (Carolyn) | Wednesday, 2-4, 12:00 | The Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | Lige Hammontree, Jr. (Doris) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Banks County | 18-D | Brenda Whitfield (Billy) | Doris Crow (Edgar) | Thursday, 1, 7:30 | Old Jail |
Barnesville-Lamar County | 18-E | Arthur A. Powell (Janet) | John E. Dickens Jr. (Virginia) | Thursday, 2-4, 7:00 | Past Time Grill |
Baxley | 18-B | A. Vance Faircloth (June) | Jack D. Allagood (Janice) | Monday, 1-3, 7:00 | Western Steer Restaurant |
Bellville | 18-B | William Pryor (Janice) | Martha Loyless (Kirk) | Monday, 1-3, 7:30 | Bellville Methodist Church Annex |
Bethesda | 18-D | David M Ruchin (Cindy) | Nick Brigham (Nancy) | Monday, 2-4, 7:00 | Golden Corral |
Blackshear | 18-B | Lewis Altom (Lynn) | Sam B. Owens (Margaret) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oak Plaza Restaurant |
Blakely | 18-C | Robert T. Pace (Kathryn) | Warren Cleveland (Patricia) | Tuesday, 2-4, 12:00 | The Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | J. B. Donaldson (Henrietta) | Raymond P. Kujawa | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Den |
Bonanza-Jonesboro | 18-E | Ed Gordon (Stella) | R. C. Nauck (Eleanor) | Thursday, 1-3, 7:30 | Shoney's |
Bowdon | 18-E | Ottis J. Jackson (Dianne) | Edna S. Witt (L. E. ) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Southern Lady |
Boynton | 18-A | J. C. Redwine | J. Willis Dietz (Martha) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Elementary School |
Brantley County | 18-B | R. C. Waters | Johnnie E. Crews | Monday, 2-4, 12:00 | Paloma Restaurant |
Bremen | 18-E | David Terrearo (Ernestine) | Jerry D. Stanford (Betty) | Tuesday, 2-4, 11:30 | Shilo Inn |
Brunswick | 18-B | Paul S. Finn (Rita) | Jon A. Moseley (Virginia) | Monday, 1:00 | Western Steer Restaurant |
Buchanan | 18-E | James M. Davenport (Evelyn) | Forrest Reynolds (Faye) | Thursday, 2-4, 7:00 | Korner Grill |
Buena Vista | 18-E | Bibb Golden (Frances) | James R. Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | William D. Hardman (Jeannie) | Sally A. Hardman | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Bulloch | 18-B | Steve Brown (Freida) | Rick Barr (Shari) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery-Fishery |
Byron | 18-E | Jim Harden (Doris) | Randy Pate (Jean) | Thursday, 1-3, 7:30 | Byron Elementary School |
Cairo | 18-C | Thomas L. Smith (Debra) | Keith Bearden (Amy) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Downtowner Restaurant |
Calhoun | 18-A | David McLeod (Geneva) | Gerald Hite (Catherine) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Holiday Inn |
Calvary | 18-C | Robert Lane Gainey (Ellen) | Roy Baggett (Delores) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | Robert C. Davidson (Cheryl) | James C. Lapham (Barbara) | Tuesday, 11:45 | Fred Deen's Restaurant |
Canton | 18-A | A. C. Moore II (Dorlores) | Seth T. Howard (Margaret) | Thursday, 1-3, 12:00 | Pine Crest Restaurant |
Carnesville | 18-D | Jerry Eddy (Judy) | Sid Ginn | Monday, 1-3, 7:00 | First Bank & Trust Company on the Square |
Carrollton Evening | 18-E | Randy Robinson (Beth Ann) | Michael Young (Melanie) | Monday, 2-4, 7:00 | Western Steer |
Carrollton | 18-E | Lee Layton (Becky) | Joe R. Harris (Kathy) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Cartersville | 18-A | Lewis H. Hickom (Delores) | Lynn Carte (Kitty) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn |
Cedartown | 18-A | Ray Merritt (Jo) | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | The Shanty Restaurant |
Centerville | 18-E | Claude Oros (Maria) | Lloyd Britt (Judy) | Monday, 1-3, 7:30 | L & L Catering |
Chatsworth | 18-A | Lamar Dunn (Susan) | Alan Ridley (Donna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Chatsworth Church of God of Prophecy |
Chattanooga Valley | 18-A | Kenneth P. Tittle (Mary) | J. D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Chattanooga Valley Lions Clubhouse |
Chester | 18-C | Jack Jolly (Mozelle) | Billy Ray Phillips (Sue) | Tuesday, 2-4, 8:00 | The Community House |
Chickamauga | 18-A | Clarence D. Jefferies (Sheri) | Betty N. Madaris | Thursday, 2-4, 7:30 | Older American Center |
Clarkesville | 18-D | Gerald Singletary (Wanda) | Eddie Hood (Cecilia) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Adams' Rib Restaurant |
Claxton | 18-B | Steve Bellmoff | Mickey Johnson (Carol) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Clayton | 18-D | Dr. Peter Lampros (Janey) | Morris Brown (Genelle) | Thursday, 1-3, 7:00 | Chicken Coop |
Clermont | 18-D | Lloyd Jack Campbell Jr. (Nikki) | Guy Mullinax (Irene) | Monday, 1-3, 7:30 | Clark House Library |
Clinch County | 18-B | Clayton Cross (Charlie Mae) | L. Philips Martin (Elise) | Wednesday, 1-3, 12:30 | Homerville Womens Club |
Cobb County | 18-A | A. H. (Gus) Bolen, Jr. (Flora) | Fae Gibson | Thursday, 1-3, 12:00 | Jilly's Restaurant |
Cobbtown | 18-B | Charles Coleman | Horace W. Shoemaker | Monday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Colbert | 18-D | Franklin Ginn | Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1-3, 7:00 | Colbert Depot |
Colony City | 18-C | Paul D. Rosado (Ana) | Walter Brooks (Annette) | Thursday, 2-4, 7:30 | Merrimack Restaurant |
Colquitt | 18-C | Lavon Taylor | Rickey Carpenter | Tuesday, 1-3, 12:00 | Helen's Pirate Cove |
Columbus | 18-E | Charles F. Gilbert (Thelma) | John S. "Jack" Fatum (Tina) | Tuesday, 12:30 | Econo Lodge |
Columbus East | 18-E | James A. McMullen (Cecille) | Jan Woksmonski (Mike) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ralston Towers |
Columbus Evening | 18-E | Forrest Hobbs (Ruthie) | James Davis (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Bonanza Steak House |
Columbus Muscogee | 18-E | Jack F. Colbert (Betty) | Ron Crooks (Vertie) | Monday, 12:45 | Ralston Towers |
Comer | 18-D | Bobby Patterson (Patricia) | Kathy Kellum (Paul) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Commerce | 18-D | Charles White (Dean) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:15 | Vickery's Restaurant |
Conyers | 18-F | Harold Ingle (Frances) | Eugene H. Carpenter (Myrna) | Monday, 1-3, 6:45 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Lee Cook | Steve Renfrow | Tuesday, 12:00 | Lion's Club Fairgrounds |
Cordele Evening | 18-C | Dan Bedsole | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer |
Cornelia | 18-D | Randy Jones (Sandy) | Steve Wright (Debra) | Thursday, 1-3, 7:00 | Steak House |
Covington | 18-F | Richard Garner (Retha) | James Lord (Betty) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Pavilion |
Crawford County | 18-E | Jimmy Marable (Rita) | Harold Flippen | Thursday, 1-3, 7:30 | Spillers Restaurant |
Cusseta | 18-E | Charles C. Coleman (Joyce) | David W. Villiard (Debra) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Lions Den |
Cuthbert | 18-C | Floyd Mayton | Pete Johnson (Krista) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Boy Scout House |
Dade County | 18-A | Christian D. Milligan | John R. Emmett (Betty) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Various Sites in Dade County |
Dahlonega | 18-D | Bradley McKinney (Carol) | Robert M. Sandhagen (Patricia) | Thursday, 2-4, 7:00 | Reservation |
Dallas | 18-A | Joe Largin (Sue) | Rusty Durham (Donna) | Thursday, 1-3, 7:00 | Briar Patch Restaurant |
Dalton | 18-A | Gordon C. Morehouse (Diane) | Terry E. Calhoun (Donna) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | Katherine D. West (Chris) | Haynes H. Townsend (Donna) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Western Steer Restaurant |
Darien | 18-B | Ann Whorton (Matt) | Ralph G. Huff (Frances) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Dawson | 18-C | Ralph Lankford (Gwen) | Richard Reynolds (Meredith) | Tuesday, 7:30 | Lions Club House |
Dawsonville | 18-D | Rick Medlock (Connie) | Morris Taylor (Helen) | Monday, 1-3, 7:30 | Amicola Restaurant |
Dearing | 18-F | Ronnie Smith (Leila) | Ray Washington (Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Dearing Park |
Decatur | 18-D | Wiliam L. Richardson Jr. (Betty) | Charles Cope | Tuesday, 2-4, 7:00 | First Christian Church |
Dekalb Central | 18-D | Robert N. "Bob" Willis (June) | J. L. Ritchie (Ann) | Thursday, 2-4, 7:00 | Granny's Kitchen |
Donalsonville | 18-C | Charles Barineau (Kathleen) | Robert Monroe | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Dougherty | 18-C | Russell Branch (Rachel) | Travis Branch | Monday, 2-4, 7:30 | Blackbeard's Family Restaurant |
Douglas | 18-B | Dr. John Moffett (Deborah) | Ronald E. Shields (Debbie) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Douglasville | 18-A | W. Jake McClendon | Douglas G. Landrum | Tuesday, 2-4, 7:30 | Shoney's |
Druid Hills | 18-D | Kenneth A. Gilbert | David G. Scott (Joscelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Dublin | 18-F | John E. Bogle (Betty) | Clifton C. Crews (Karen) | Friday, 1:00 | Holiday Inn |
Duluth | 18-D | David Roberts (Ruth) | John Groves (Connie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Old Train Depot |
Dunwoody | 18-D | Richard A. Cannon (Pam) | George E. Baehr (Ruth) | Monday, 2-4, 7:00 | Chuck's Steak House |
East Dublin | 18-F | Tommy Thompson (Linda) | James C. Deal (Mary Ann) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Farmer John's Kitchen |
East Marietta | 18-A | Marvin Crutchfield (Ann) | Ray Moore (Liz) | Tuesday, 2-4, 7:00 | K.C. Rib Company |
East Point | 18-A | William D. Shannon | Claude W. McManus (Louise) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Lakeside Country Club |
Eastman | 18-C | Charles Williams | Gary Smith | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin Restaurant |
Echols County | 18-C | Emory Corbett | William Carl Fincher | Monday, 3, 7:00 | High School Lunchroom |
Edison | 18-C | William J. Cannon (Dianne) | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Elberton | 18-D | Mitchell Haggard (Patricia) | Louie W. Frost (Anita) | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | Eddie Watson (Sharon) | William M. Ellis ll (Angie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Southern Kitchen Restaurant |
Ellijay | 18-A | Buzz Hamon (Kathy) | Jim Bestwick | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Complex |
Fitzgerald | 18-C | Charles Polhamus (Debbie) | Charles McWhorter (Marsha) | Tuesday, 12:00 | Dorminy Hospital |
Fleming | 18-F | Gene Scott (Claire) | Leo Bourassa (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Club |
Folkston | 18-B | Laverne Crews | Stanley Golaszewski | Monday, 2-4, 7:30 | Tiny Kim's Restaurant |
Forsyth | 18-E | Elmo Remick (Virginia) | J. Cecil Daniels (Elsie) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Forsyth County | 18-D | Hoyt W. Pilcher (Betty) | Dan Sullivan (Gail) | Monday, 1-3, 7:00 | Meal House Restaurant |
Fort Gaines | 18-C | Wright Wilkins (Rose) | William Kenyon (Terina) | Thursday, 1-3, 7:30 | Tommy's Fish Center |
Fort Valley | 18-E | C. V. Glisson (Frances) | James F. Robillard (Dorothy) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Francis Lake Area | 18-C | Curtis Jolly | Harvey R. Marcus | Tuesday, 1-3, 7:30 | Club Lodge |
Gainesville | 18-D | Tom Sexton (Cathy) | Don Wagner (Roberta) | Tuesday, 12:00 | Holiday Inn |
Garden City | 18-B | Frank Barrs | Robert Preistley (Melba) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community Center |
Glascock County | 18-F | Jeff Crunkelton (Diane) | David Spaid (Pat) | Monday, 1-3, 7:00 | Community House |
Glennville | 18-B | Freddie K. Stewart | Bruce Daniel Dubberly lll | Monday, 1-3, 6:30 | Wayne Dasher's Pond House |
Golden Isles | 18-B | Tommy E. Jenkins (Kay) | Rohn R. Rehberg (Pam) | Thursday, 1-3, 7:30 | Day's Inn |
Greenville | 18-E | David Hicks (Pat) | D. E. "Woody" Roland (LaVance) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Larry E. Schltz (Myrna) | William T. Wells (Carolyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin Steakhouse |
Grovetown | 18-F | Marshall O. Cripps (Lillie) | Brigitte E. Williams (George) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Hahira | 18-C | Tommy Griffin (Pam) | William A. Cope lll (Jo Anne) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Club Den |
Hapeville | 18-A | William H. Scoggins (Brenda) | Robert F. Wendon (Anna-Jeanne) | Thursday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | Jeff Miles (Ella) | James R. Grice (Iris) | Monday, 2-4, 7:15 | Woman's Club Building |
Harris County | 18-E | Parkash Rai (Gail) | J. Russell Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens Inn |
Hartwell | 18-D | David Little (Debbie) | Harry Sudderth (Debbie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Whistle Stop |
Hawkinsville | 18-C | Charles F. Marrow | David Nesmith | Tuesday, 12:00 | Town House Restaurant |
Hazlehurst | 18-B | Warren Williams (Irene) | Lonnie V. Roberts | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer Restaurant |
Heard County | 18-E | Donald Rogers (Brenda) | R. Durell Langley (Sharon) | Monday, 2-4, 7:30 | Heard County Nutrition Center |
Helena | 18-B | Lester Spires Jr. (Hilda) | M. L. Harrelson (Rebecca) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Lodge |
Hephzibah | 18-F | Dr. Beverly A. Roberts | Dorothy Williams (George) | Thursday, 2-4, 7:30 | Recreation Center |
Hinesville | 18-B | W. A. Gassaway (Johnnie) | Charles H. Shurtleff (Lillian) | Monday, 1-3, 7:30 | Western Sizzlin |
Hoganville | 18-E | Stanley Bergquist (Carolyn) | James Korytoski (Wanda) | Thursday, 1-3, 12:00 | Hi-Leif Café |
Ideal | 18-E | Jack Hardage (Kay) | Newton B. Parker (Shelby) | Monday, 1-3, 7:30 | Ideal Club House |
Jacksonville | 18-B | Jack Jones (Elaine) | Preston C. Fussell (Louise) | Monday, 1, 8:00 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | William H. (Bill) Boggs (Beth) | Louis R. Briegel (Helen) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jasper Family Steakhouse |
Jefferson | 18-D | Don R. Lord | Jerry Legg | Monday, 2-4, 6:30 | Bruce's Fine Food |
Jekyll Island | 18-B | Winford B. Logan (Jean) | Roger E. Merrill (Joan) | Tuesday, 1-3, 6:30 | The Jekyll Inn |
Jesup | 18-B | Jim Wheeler | Charlie Feltman (Pattie) | Tuesday, 2-4, 6:45 | Sybil's Chic-King |
Jones County | 18-F | Clayton Kitchens (Irene) | Irene Y. Kitchens (Clayton) | Thursday, 2-4, 7:00 | County Lions Fair |
Kingsland | 18-B | Harvey Fry (Jonette) | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | Doug Ingram | Richard Willard (Patty) | Thursday, 12:00 | Community Room |
LaGrange Noon | 18-E | Tom Westbrook (Mary Ellen) | Gerald Becham | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | T. L. Shivers (Ann) | Waldo Edison (Delores) | Monday, 2-4, 7:00 | Club House |
Lanier | 18-D | Del Von Almen (Juanita) | James Nease | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Lanier County | 18-C | Kent Williams (Debra) | Gary Carlson (Jan) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Grannie's Kitchen |
Laurel Ridge | 18-D | James E. Melton (Marian) | Fred W. Mose (Mary) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
LaVista | 18-D | J. Walter Myers Jr. (Mary) | George J. Vandiver | Tuesday, 2-4, 7:00 | Papa's Restaurant |
Lavonia | 18-D | Terry Bruce (Nancy) | Rick Chambers | Tuesday, 1-3, 7:00 | Northeast Georgia Bank |
Lawrenceville | 18-D | Chuck Reyner (Thelma) | Jack Etheridge | Tuesday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Lawrenceville Noon | 18-D | Jonathan Ledford (Pat) | Andy Bearden (Linda) | Thursday, 1-3, 12:00 | Western Sizzlin |
Liberty Coastal | 18-B | Fred Phillips | Don Hamilton | Tuesday, 1-3, 7:30 | Colonel's Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | Roger Paluzzi | Tom Burgess (Sarah) | Monday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Lincolnton | 18-F | Doug Newman (Nancy) | Roy L. Varner (Maudelle) | Thursday, 4, 7:00 | Lincolnton Clubhouse |
Lithonia | 18-D | Larry Gene Rice | Louis T. Brown (Dema) | Monday, 1-3, 7:00 | Granny's Kitchen |
Lizella-West Bibb | 18-E | Warren Bedingfield (Frances) | Robert J. H. Campen (Frances) | Monday, 2-4, 7:00 | Howard Johnson Restaurant |
Loganville | 18-D | Harry S. Hinton | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Lookout Mountain (Rising Fawn) | 18-A | Leon East (Elsie) | Lela Avans (Eddie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lookout Mountain Lions Club Comm. Ctr. |
Louisville | 18-F | Wade Morgan | Foster Olson (Janet) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Lumpkin | 18-C | Jack Ray | Weyman E. Cannington Jr. (Patty) | Monday, 1-3, 7:00 | Michelle's Restaurant |
Luthersville | 18-E | Calvin Murphy (Imogene) | Norman J. Rowe (Gina) | Monday, 1-3, 7:00 | City Hall |
Lyons | 18-B | Stan Bazemore | James Monroe | Monday, 2-4, 12:00 | Cabaret Club |
Macon | 18-E | Dr. James I. Suit (Nancy) | Raymond C. "Ricky" Smith (Suzann) | Monday, 1:00 | YMCA |
Macon Cross Keys | 18-E | Arthur Lifsey Jr. (Mary) | Jack N. Horton (Angie) | Thursday, 1-3, 7:00 | Quail's Nest |
Macon Rutland | 18-E | Ronald P. Davis (Margaret) | Earl P. Pace (June) | Thursday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | James A. Huskey (Shirley) | Karl T. Bechtel (Bonita) | Tuesday, 2-4, 7:30 | YMCA |
Madison | 18-F | Charles Merritt (Christy) | Lansing Patterson (Laura) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Building |
Manchester | 18-E | Charles E. Withrow Jr. | Tommy Thomason (Donna) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Victorian Tea Room |
Marietta | 18-A | John K. Wild (Carole) | William M. Dodd III (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jimmy's On The Square |
Martin | 18-D | Max Freeman (Barbara) | Frank D. Williams | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
Martinez-Evans | 18-F | Betty A. Pender | Frederick A. Kays Jr. (Mildred) | Thursday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
McCaysville | 18-A | Don Thomas (Barbara) | William L. Bolton (Helen) | Tuesday, 1-3, 6:15 | Arp's Restaurant |
McDonough | 18-E | James Lee Turner (Dee Ann) | Horace H. Swanson (Marcia) | Monday, 2-4, 7:00 | Sizzlin Platter |
McIntosh | 18-E | Jerry Greenwell (Norma) | Bill Starnes (Carolyn) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Kroger |
McRae | 18-B | Ernest G. Dyal (Lucile) | H. B. Barnes Jr. (Jean) | Monday,12:00 | Community House |
Menlo | 18-A | Jimmy Hosmon | Ed Thompson | Monday, 1-3, 7:00 | Menlo School |
Metter | 18-B | Joe Moore (Betty) | Chester Zettler (Joy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer Restaurant |
Midville | 18-F | Woody Thurman (Lisa) | Hyland Bunn (Winnie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | Jack J. Shephard | Harry Ware | Monday, 3, 7:00 | R A Pete's Restaurant |
Milledgeville | 18-F | Paul May (Mary Anne) | Wallace Thomson (Miggs) | Thursday, 1-3, 7:30 | Golden Corral |
Millen | 18-F | James L. Poole (Beverly) | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Masonic Lodge |
Monroe | 18-D | Dan Pierce (Cheryl) | Dan Bennett (Abbie) | Monday, 2-4, 7:30 | Tipton's Steak House |
Montezuma | 18-E | Lewis Cazenave (Cindy) | Ray L. Gresham | Thursday, 2-4, 6:30 | Lions Club House |
Moultrie | 18-C | Ron Lampman (Lou) | Wilkes Milligan (Inez) | Monday, 7:00 | Bull's Restaurant |
Mountain View | 18-A | Ronnie Geary (Betty) | Howard German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Wesley House |
National Hills | 18-F | Jack Stone (Mary) | Kenneth S. Gordon | Friday, 1-3, 7:30 | Piccadilly Cafeteria |
Norcross | 18-D | Verne Boucher (Sybil) | John W. Vickers (Carol) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Norcross Lions Club House |
North Decatur | 18-D | Robert Smoot (Jo) | Steve McElroy (Patricia) | Monday, 2-4, 7:00 | Red Lobster Restaurant |
North Dekalb | 18-D | Robert F. Brown (Emilene) | Jim Hunt (Tommie) | Monday, 2-4, 7:30 | Radisson Inn |
Ocilla | 18-C | Murphy Rodgers | Allan Smith | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Jerry Nelms (Judy) | Greg Brooks (Robin) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | Wilbur L. Ring (Thelma) | J. B. Perkins (Jackie) | Thursday, 1-3, 7:00 | Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | George Hammock (Mary) | Richard Martiny (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | William G. McCart Jr. (Earline) | J. Tommy Terry (Pat) | Friday, 1-3, 7:00 | Town Hall |
Patterson | 18-B | Claude Roberson | Raymond C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Park |
Pearson | 18-B | Chris McRae | Hal Baxley | Wednesday, 2-4, 12:00 | Senior Citizens Center |
Pelham | 18-C | J. I. McKenzie (Kitty) | Walter P. Sealy Jr. (Fran) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Holton's Restaurant |
Pembroke | 18-B | Billy Marshall (Audrey) | Robert Bowers (Mary Jane) | Thursday, 1-3, 7:30 | Elizabeth's Restaurant |
Perry | 18-E | Charles Parker (Patricia) | Richard Nelson (Sharon) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Denny's Restaurant |
Pike County | 18-E | Donald Snowden (Loretta) | A. L. Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:30 | Carousel Café |
Plains | 18-C | Dr. Clinton Holloway | William E. Wise | Monday, 2-4, 7:30 | The Lions Club Building |
Port Wentworth | 18-B | James C. Turner (Patricia) | Charles E. Moore (Inez) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Poulan | 18-C | Lydel E. Ford | John E. Sumner Jr. | Thursday, 2-4, 7:30 | Community Center |
Pulaski | 18-C | Curtis Mullis (Lucy) | Charles H. Coffey (Ruby) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Club House |
Quitman | 18-C | Bill Marko (Pat) | J. E. Cox (Virginia) | Thursday, 1-3, 7:00 | The Quitman Lions Den |
Rehoboth | 18-D | Edgar A. Kent (Norma) | Raymond C. Ganga (Edna) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Reidsville | 18-B | John Cheney (Patricia) | J. Lewis Lynn (Wanda) | Monday, 3, 7:30 | Community House |
Richland | 18-C | John M. Poore Jr. | Harry E. Moxley | Monday, 2-4, 7:30 | Little's Drug Store |
Richmond Hill | 18-B | Bob Jarrell | Gary Lanier | Wednesday, 4, 7:30 | Various |
Rincon | 18-B | Jack Reynolds | Larry D. Steese | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Building |
Riverdale | 18-E | Ken Almand | Peggy Nelson (Harvey) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Shoney's |
Rochelle | 18-C | James Turk (Gail) | Ernest J. Barker (Lola) | Monday, 1-3, 7:30 | Community Building |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Potts Auction Company |
Rome | 18-A | Ralph White (Annette) | Thurmon E. Morris (Martha) | Tuesday, 12:30 | Ramada Inn |
Rossville | 18-A | Charles F. Petty (Joyce) | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Country Corner Restaurant |
Roswell | 18-A | Larry Zacharchuk (Patricia) | Doris Westbrook | Monday, 3, 7:30 | Holiday Inn at Roswell Summit |
Royston-Franklin Springs | 18-D | Douglas Dickson (Nelda) | Morris Andrews (Mazelle) | Thursday, 1-3, 7:30 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | E. Bennett Salter (Faye) | John D. Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Eric Chastain | Dhirendra Sandar Roy (Leena) | Tuesday, 2, 7:00 | Jilly's Ribs |
Sardis | 18-F | Pat Kile | Johnny Hight | Monday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Savannah | 18-B | Robert A. Smith Jr. (Joyce) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 1:00 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Chatham South | 18-B | Steve Bellmoff | Mickey Johnson (Carol) | Thursday, 2-4, 7:00 | Clyde's Blue Dolphin Restaurant |
Savannah Hostess City | 18-B | Marsha Yarbourgh | Lena Jordon | Tuesday, 1-3, 6:30 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Port City | 18-B | James Heap (Betty) | Wayne Busch (Georgia Lee) | Tuesday, 7:00 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Screven | 18-B | Curtis Griffis (Ellawene) | A. M. Mikell | Tuesday, 2-4, 7:30 | Screven Recreation Center |
Senoia | 18-E | Robert Heaberlin Jr. (Paula) | Charles J. Sheppard (Betty) | Monday, 2-4, 7:00 | Crossroads Restaurant |
Shellman | 18-C | F. M. Stewart (Myra) | Lester R. Rigsby (Ruth) | Thursday, 3, 8:00 | Oliver Hall |
Smyrna | 18-A | Bob Redding (Rebecca) | Hubert Hobbs (Clara) | Thursday, 1-3, 7:30 | Vittles Restaurant |
Snellville | 18-D | Norman E. Masters (Jean) | Jimmie J. Powell (Helen) | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-D | Mike Kilmer (Mollie) | Bill Delaune (Gail) | Monday, 1-3, 6:30 | United Methodist Church |
Soperton | 18-F | J. E. McLendon (Jeannie) | John W. Lee | Thursday, 2-4, 7:30 | Sweat's Restaurant |
South Cobb | 18-A | Curtis Boone (Bertha) | Lloyd Gillham (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Mother's Finest |
South Hall County | 18-D | Jim Reid | Roy Jones (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Curt's |
Southwest Dekalb | 18-D | Cecil Spooner (Mary Ann) | William J. Moore (Lyndoll) | Monday, 2-4, 7:30 | Shoney's |
Sparta | 18-F | John R. Callaway (Cecil) | Brian R. Hill (Donna) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Springfield | 18-B | Dr. Grady Flythe (Doris) | Wendell L. Sikes | Monday, 2, 7:30 | Family House Restaurant |
Statesboro | 18-B | E. R. Britt (Polly) | Lawrence T. Becker | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Stockbridge | 18-E | John R. "Rick" Phillips (Tanya) | Clarence J. Sheppard (Betty) | Monday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Stone Mountain | 18-D | Ken Peppers (Joyce) | Larry M. Todd (Nanette) | Thursday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Swainsboro | 18-F | James T. Parris (Marilyn) | Glenn H. Fennell (Judy) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Sylvania | 18-F | Thomas Pace | Randall McBride | Monday, 2-4, 7:00 | Town House Restaurant |
Sylvester | 18-C | A. T. Kimbro (Jan) | J. T. Moore | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Talbotton | 18-E | John R. Earles (Mary Anne) | Paul M. Bulloch (Pam) | Monday, 3, 7:00 | Baptist Church |
Tallapoosa | 18-E | David Matthews (Cindy | M. Bernard Lanier (Mable) | Thursday, 12:00 | Talley Mt. Club |
Tallulah Falls | 18-D | William K. Duckworth (Sue) | Alton E. Dollar (Sherry) | Monday, 2-4, 7:00 | Tugalo Community Center |
Temple | 18-E | Edward Agan | David Nysewander (Debbie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Allen's Restaurant |
Thomaston | 18-E | William Woodall (Charlene) | Joe F. Harney (Evelyn) | Monday, 2-4, 7:00 | Upson Hotel |
Thomasville | 18-C | James M. Sculley | Gary Cullens (Glenda) | Monday, 7:00 | Golden Corral |
Thomasville Noon | 18-C | D. Raymond Cook (Glenda) | Joseph A. Milton Jr. (Emily) | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Jimmy L. Steptoe (Yvonne) | Robert E. Brown (Carol) | Tuesday, 7:00 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | Richard B. Chalfant (Marge) | James P. Golden (Nancy) | Tuesday, 12:00 | Golden Corral |
Toccoa | 18-D | LeRoy Swafford (Brenda) | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Robert W. Thompson (Ann) | Frank F. Sims (June) | Wednesday, 2-4, 7:00 | Young Harris College Cafeteria |
Trion | 18-A | Virgil Fisher (Virginia) | Clarence Sweatman (Muriel) | Monday, 1-3, 6:30 | Bulldog Corner |
Tucker | 18-D | Ray F. Bridges (Callie) | Bobby E. Grant (Mary Lee) | Monday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Tunnel Hill | 18-A | B. F. Smith (Kathy) | Lee B. Horne (Nancy) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Twin City | 18-F | Lamar Archer (Earline) | Cecil G. Rogers (Fannie) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Robert Bowen (Marilyn | Wayne D. Morgan (Elizabeth) | Thursday, 2-4, 12:00 | Allstate Restaurant |
Union County | 18-D | H. Jerry Sineath (Pat) | Douglas J. Collins (Alana) | Thursday, 2-4, 7:00 | Milton Inn |
Union Point | 18-F | Tim Brainlett (Carol) | Ricky Newson | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | John Rodgers | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Gold Plate Restaurant |
Valdosta Evening | 18-C | William M. Simpson (Amy) | Robert D. Batten (Lawanna) | Thursday, 2-4, 7:30 | Gold Plate Restaurant |
Vidalia | 18-B | Ralph F. Dillenger | Archie Lobrovich | Monday, 6:30 | Sweat's Bar-B-Que |
Vienna | 18-C | Charles Stephens (Munsy) | Kenny Calhoun (Sue) | Monday, 2-4, 7:30 | Econo Lodge |
Villa Rica | 18-E | Richard Smith (Nancy) | Perry E. Amidon (Martha) | Thursday, 1-3, 7:30 | Rock Inn |
Wadley | 18-F | William B. Cooper (Beth) | Peter F. Henderson (Helen) | Monday, 2-4, 12:00 | Lions Building |
Walnut Grove | 18-D | Laymon Brannon (Ellen) | Will Horne (Lila) | Thursday, 1-3, 7:00 | City Hall |
Warner Robins | 18-E | James E. Barkley (Nada) | Joseph A. Molony (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Warner Robins Inn |
Warner Robins Noon | 18-E | Chester F. Lambert (Pat) | Frances J. "Hank" Barks (Doy) | Monday, 2-4, 12:00 | Warner Robins Inn |
Warwick | 18-C | Drew Lee Bennett | Leonard W. Perry | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Grady Rodgers | Al Lamar | Monday, 7:30 | Lions Club Building |
Waverly Hall-Ellerslie | 18-E | Bill Gordy (Janice) | Janice Gordy (Bill) | Thursday, 1-3, 7:00 | Womans Civic Club |
Waycross | 18-B | Jay Brinson (Mary) | J. Robert Day (Lucy) | Tuesday, 1:00 | Ware Hotel |
Waycross Okefenokee | 18-B | Freddie Hickox (Linda) | Vernon Shoemaker (Mary) | Monday, 7:30 | Ware Hotel |
Waynesboro | 18-F | Stan Driver (Becky) | Lorene Mims (J. T.) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Mobley's Restaurant |
West Cobb | 18-A | James Fred Walters (Betty) | David B. Johnson (Jane) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Junction |
West Jackson | 18-D | Henry Brasselton | William Lott | Thursday, 1-3, 7:30 | Braselton Courthouse |
West Point | 18-E | Charles Mount Jr. (Ruby) | Robert K. Dickinson (Sallie) | Wednesday, 12:00 | Riverdale Country Club |
White County | 18-D | Kaye C. Wilson | Roy C. Jennings (Judy) | Monday, 2-4, 7:00 | Mt. Valley Kitchen |
Wilmington Island | 18-B | Danny Fries (Elizabeth) | Ralph L. Hall (Evelyn) | Tuesday, 1-3, 7:30 | William's Seafood |
Winder | 18-D | Walter E. Pope (Sara) | Jimmy Griffeth (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Winder Lions Club House |
Winterville | 18-D | T. D. Hodges (Betty) | Mark LaBudde | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodbine | 18-B | Robert Hemminger (Lois) | Charles M. Quattlebaum (Sandi) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Homer Hughes (Juanita) | Jean McNeal (Douglas) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Crane's Restaurant |
Wrens | 18-F | Wayne Favors (Linda) | Frances Meadows (James) | Monday, 1-3, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Wrightsville | 18-F | L. E. Parker Jr. (Marjorie) | Jimmy M. Cook Jr. (Mary) | Thursday, 3, 6:30 | Sweat's Restaurant |