Lions of Georgia, Club History 1994-1995
District Governor: District A, Toni Walters, Woodstock, GA. Vice District Governor: Joe E. Reynolds Sr. | |||||
District Governor: District B, Philip S. Hurd, Savannah, Ga. Vice District Governor: Roy E. Godwin | 1994-1995 | ||||
District Governor: District C, M. Clark Lamb Jr., Americus, Ga. Vice District Governor: Herbert Hughes | 290 Clubs | ||||
District Governor: District D, Oscar Battle, Dunwoody, Ga. Vice District Governor: James Panter | |||||
District Governor: District E, J. Cecil Daniels, Macon, Ga. Vice District Governor: Donald L. Norris | |||||
District Governor: District F, Bill E. Shurling, Thomson, Ga. Vice District Governor: Dr. Beverly Roberts | |||||
Council Chairman: Buddy Ouzts, 18-D, Winder, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | Glenn Dorsey (Kay) | Carl Gillespie (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Den |
Adairsville | 18-A | Earl Culberson (Joyce) | Hill Johnson (Martha) | Monday, 1-3, 7:00 | Adairsville Inn Restaurant |
Adel | 18-C | Glenn H. Beard (Diane) | Aubrey Daniel Cowart (Louise) | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Alamo | 18-B | Robert Shaw (Pam) | Thomas J. Lamb (Doris) | Monday, 3, 7:30 | Sharkey's Restaurant |
Alapaha | 18-C | Alvin Riner (Evelyn) | Van Tucker | Monday, 2-4, 8:00 | Lions Clubhouse |
Albany | 18-C | Sharon King (Richard) | Jerry Iles (Janet) | Tuesday, 1:00 | Heritage House |
Albany Evening | 18-C | Rebecca Peak | Dana Markert (Scott) | Thursday, 2-4, 6:30 | Partners Restaurant |
Alma | 18-B | John E. Harrison (Pam) | Robert Goodman (Debra) | Monday, 7:00 | Lions Club House |
Alma Queen City | 18-B | Sonja A. Martin (Randy) | Laurie Cohen (Mark) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Lions Club House |
Alpharetta | 18-A | Mike Sullivan (Debbie) | Scott Warren (Sharlene) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Hall |
Americus | 18-C | Frank Wohrley (Pat) | Pat Wohrley (Frank) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Dream It Up Restaurant |
Athens | 18-D | Dwight L. Bliss (Trey) | Hoyt N. Fowler Sr. (Jean) | Thursday, 1:00 | Holiday Inn |
Athens Classic City | 18-D | Bernard L. Whitaker (Kathy) | Gregory Paul (Sharon) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens West | 18-D | H. C. "Cecil" Oglesby Jr. (Madge) | Thomas M. Carr (Catherine) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Zorba's Restaurant |
Atlanta | 18-A | William W. "Bill" Fincher (Jeanie) | William R. "Bill" Green (Irene) | Friday, 12:15 | Top of the Mart Restaurant |
Atlanta Buckhead | 18-A | C. Alex Peterson | Willard M. Shankle Jr. (Carolyn) | Monday, 2-4, 6:00 | The Buckhead Club |
Atlanta Chinese American | 18-D | Kwok To Yue (Drina) | Katherine J. Wang | Sunday, 3, 7:00 | Various |
Atlanta Henry Grady | 18-A | Elmo E. Brown (Lee) | W. Melville Johnson (Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Atlanta Korean | 18-A | Hoon Kim (Jeongh) | Cheol Hong Kim | Saturday, 2, 7:00 | Member's Homes |
Atlanta Metro | 18-A | John W. Lawton (Anne) | Eddie Lomax | Thursday, 2-4, 7:30 | Piccadilly Cafeteria |
Atlanta North Atlanta Peachtree | 18-D | Ruth Chiodo | Susan Abrams (Phil) | Monday, 1-3, 7:30 | Ramada Inn |
Auburn-Carl | 18-D | Albert H. Tracy (Carol Sue) | G. Morris Crumbley (Velma) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Augusta | 18-F | Dana Lynn McIntyre | Walker L. Dupree (Helen) | Tuesday, 1:00 | Augusta & Richmond County Civic Center |
Augusta Forest Hills | 18-F | David S. Johnson | J. Douglas Rabun (Dot) | Tuesday, 1:00 | Georgia Diner |
Augusta Garden City | 18-F | Charles E. Irvin PDG (Carolyn) | Carolyn S. Irvin (Charles) | Monday, 7:00 | Shoney's |
Austell | 18-A | William J. Arnold (Zenobia) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | Friendship House Restaurant |
Baconton | 18-C | Joseph B. Tyre (Jackie) | James B. Breedlove (Elise) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Bainbridge | 18-C | Ralph Simpson (Neil) | Jerllyene Middleton | Wednesday, 2-4, 12:00 | The Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | Lige Hammontree, Jr. (Doris) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Barnesville-Lamar County | 18-E | Robert Purvis (Jean) | Carol R. Waters | Thursday, 2-4, 7:00 | Past Time Grill |
Baxley | 18-B | E. D. Flowers (Mary Louise) | Charles W. Randall (Pricilla) | Monday, 1-3, 7:00 | Womans Club Building |
Bellville | 18-B | Rommie Thompson (Gloria) | Betty Moore (Joe) | Monday, 1-3, 7:30 | Bellville Methodist Church |
Blackshear | 18-B | Roland Womack | Kenneth Henley | Thursday, 2-4, 7:00 | Club Building |
Blakely | 18-C | Joe Hodges (Mary) | Dee Ann Nolan (Robert) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Robbie E. Bland (June) | Raymond P. Kujawa (Jessie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Den |
Bonanza-Jonesboro | 18-E | Robert W. "Bob" King (Anna) | Helen J. Vallarelli | Thursday, 1-3, 7:30 | Shoney's |
Bowdon | 18-E | Jimmy L. Agan (Jeanette) | Jeanette L. Agan (Jimmy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Southern Lady |
Boynton | 18-A | Jake Redwine | Carl Bunch (Nancy) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Precinct Building |
Brantley County | 18-B | Lamar Brantley | Linda Harris (Kenneth) | Monday, 2-4, 12:00 | Maida's Restaurant |
Bremen | 18-E | Steve Sampler (Debra) | Jerry D. Stanford (Betty) | Tuesday, 2-4, 11:30 | Shilo Inn |
Brunswick | 18-B | Daniel L. Hickey (Clair) | T. R. Johns | Monday, 1:00 | Holiday Inn |
Brunswick Gateway | 18-B | Gail Hunter (Buddy) | Dorothy Hattaway (Donny) | Thursday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Buchanan | 18-E | Bertha Harris (George) | Patsy Mobley (Pete) | Thursday, 2-4, 7:00 | Korner Grill |
Buena Vista | 18-E | Herbert Tante (Juanita) | James R. Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Jean Kilgore | Eileen Bellamy | Thursday, 1-3, 7:00 | Civic Center |
Bulloch | 18-B | Gene Britt (Ann) | James E. Ward | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery |
Byron | 18-E | Pete Leach (Myrtle) | Dr. Jimmy Hagler (Kay) | Thursday, 1-3, 7:30 | Byron Elementary School |
Cairo | 18-C | Donald H. Cate (Margie) | Lloyd F. Baldwin (Melba) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Downtowner Restaurant |
Calhoun | 18-A | Dewey Clines | Alton Arrowood (Betty) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Calvary | 18-C | Neal Dorsey (Debbie) | Robert "Bob" Taylor (Marjorie) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | Albert Singleton (Shirley) | James C. Lapham (Barbara) | Tuesday, 11:45 | Emily's Restaurant |
Canton | 18-A | Johnny Tatum (Sue) | Gloria De Vires (Larry) | Thursday, 1-3, 12:00 | Pine Crest Restaurant |
Carnesville | 18-D | Alan Wasley (Betty) | Harris N. Little (Mary) | Monday, 1-3, 7:00 | Civic Center |
Carrollton | 18-E | Richard Fryman (Janet) | Paul McRae (Sue) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Carrollton Evening | 18-E | Bender Loftin (Barbara) | Paul Miller (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Cartersville | 18-A | Bob Finnemore (Brenda) | Robert L. "Bob" Keys PDG (Ruth) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn |
Cedartown | 18-A | Ray Merritt (Jo) | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | Virgil's Restaurant |
Centerville | 18-E | William Morris Kirby (Barbara) | A. Lloyd Britt (Judy) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Chatsworth | 18-A | K. W. Going (Shirley) | Ronald Mahoney (Susie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Chatsworth Church of God of Prophecy |
Chattanooga Valley | 18-A | Delbert D. Fouts (Tammy) | J. D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Chattanooga Valley Lions Clubhouse |
Chauncey | 18-C | Steve Pruett (Jeannie) | James C. McCranie (Wilmatine) | Monday, 1-3, 7:30 | Old School House |
Chester | 18-C | Roy Earl Cannon (Diane) | Judy Holt (Argene) | Tuesday, 2-4, 8:00 | The Community House |
Chickamauga | 18-A | Daymon Richard Garrett (Bridgett) | Nelda Parrish (J. T.) | Thursday, 2-4, 7:30 | Older American Center |
Clarkesville | 18-D | Beverly Shirley (Conny) | Michael E. Kelly (Audrey) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Adams' Rib Restaurant |
Claxton | 18-B | Raybon H. Moore (Anna) | Elmer C. Brewton | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Clayton | 18-D | Thois Masters (Sylvia) | Ralph M. Pickens | Thursday, 1-3, 7:00 | Chicken Coop Restaurant |
Clermont | 18-D | Guy N. Mullinax (Irene) | Lloyd J. Campbell Jr. (Nikki) | Monday, 1-3, 7:30 | Clark House Library |
Clinch County | 18-B | Jeffrey Helms (Cathy) | L. Philips Martin (Elise) | Wednesday, 1-3, 12:30 | Homerville Womens Club |
Cobb County | 18-A | Fae Gibson | Rick Reader (Dee) | Thursday, 1-3, 12:00 | Jilly's Restaurant |
Cobbtown | 18-B | Billy Hess (Emma) | Horace W. Shewmaker (Dorothy) | Monday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Colbert | 18-D | Donald Parham (Evelyn) | J. Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1-3, 7:00 | Colbert Depot |
Colony City | 18-C | Johnny Ashe (Barbara) | Judy Hollingsworth (Jackie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Colquitt | 18-C | Kelly Summers | Rickey Carpenter (Jan) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Lions Hall |
Columbus | 18-E | John M. Eldridge (Emily) | John S. "Jack" Fatum (Tina) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Columbus East | 18-E | J. Allen McMullen Jr. (Jill) | Jan Waksmonski (Mike) | Thursday, 2-4, 12:00 | Pepper's |
Columbus Muscogee | 18-E | John Cartledge (Carolyn) | Denise R. Young (Fred) | Monday, 12:45 | Ralston Towers |
Comer | 18-D | Chris Nesmith (Jan) | Jan Nesmith (Chris) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Commerce | 18-D | Kevin Hardy (Wendy) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:15 | T-Bones Restaurant |
Conyers | 18-F | Lee Cronan (June) | Eugene H. Carpenter (Myrna) | Monday, 1-3, 6:45 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Steve Rentfrow | Christopher L. Sumner (Sheila) | Tuesday, 12:00 | Lion's Club Fairgrounds |
Cordele Evening | 18-C | Charles Hughes (Carolyn) | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer |
Cornelia | 18-D | Wesley Wansley | Ann Poston | Thursday, 1-3, 7:00 | Steak House |
Covington | 18-F | Richard Brown (Janet) | James T. Williams (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Pavilion |
Crawford County | 18-E | Robert L. Cochran (Betty) | W. Larry Sanders (Sybil) | Thursday, 1-3, 7:30 | Baptist Church |
Cuthbert | 18-C | Chuck Lashley | Charles Ferguson | Tuesday, 1-3, 7:30 | Boy Scout House |
Dade County | 18-A | Carl B. Hill | James B. Geddie (Clara) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Various |
Dahlonega | 18-D | Bradley McKinney (Carol) | Robert W. Coile (Julie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Fireside Restaurant |
Dallas | 18-A | Tim Cole (Donna) | Harold Peterson (Betty) | Thursday, 1-3, 7:00 | Briar Patch Restaurant |
Dalton | 18-A | Vernon W. Gordon (Norma J.) | John W. Parrott (Cathy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | John Brandon | Alice Kimsey | Tuesday, 2-4, 12:00 | The Oakwood Café |
Darien | 18-B | Don Myers (Dorthia) | Ann Whorton (Matt) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Dawson | 18-C | Thomas E. Parris (Neil) | W. L. Hooks (Annette) | Tuesday, 7:30 | Lions Club House |
Dawsonville | 18-D | Joseph E. Hirsch (Marilynn) | Samuel Catanzano Jr. (Sara) | Monday, 1-3, 7:30 | Dawsonville Pool Room |
Dearing | 18-F | Jerry Sineath | Jerry Sineath | Monday, 2-4, 7:30 | Dearing Park |
Decatur | 18-D | Kenneth Massingale (Genie) | Jack Bryant (Martha) | Monday, 2-4, 7:00 | First Christian Church |
Dekalb Central | 18-D | J. L. Ritchie (Ann) | Charles Martin | Thursday, 2-4, 7:00 | Granny's Kitchen |
Donalsonville | 18-C | Brad Clarke | Sherry D. Shattles (Jeff) | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Douglas | 18-B | Charles Cross (Nancy) | Ron Shields (Debbie) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Douglasville | 18-A | W. Jake McClendon | Douglas G. Landrum (Barbara) | Tuesday, 2-4, 7:30 | K D's Café |
Dublin | 18-F | Joseph C. Doughty | Anne M. Coleman (Randall) | Friday, 1:00 | Golden Corral |
Duluth | 18-D | Susie Mann | Jill Willis (Marvin) | Thursday, 2-4, 7:00 | Family Restaurant |
East Cobb | 18-A | Gene J. McDuffie (Ernestine) | Bobby D. Shaw (Beth) | Tuesday, 2-4, 7:00 | K.C. Rib Company |
East Dublin | 18-F | Tim Luecke | John Popovich (Phyllis) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Center |
East Point | 18-A | Thomas N. Magee (Iris) | Claude W. McManus (Louise) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's Restaurant |
Eastman | 18-C | Lorelle Evans | Doyce E. Mullis Jr. | Tuesday, 12:00 | Cofield's Restaurant |
Echols County | 18-C | Donald Dukes (Anna Lou) | Robert Davis (Lola) | Monday, 3, 7:00 | High School Lunchroom |
Edison | 18-C | Jay Arnold (Cathy) | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Elberton | 18-D | Wallace Edwards (Joelyn) | Ralph H. Adams (Blanch) | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | William Marcene Ellis ll (Angie) | Bill Newcomb (Frenchie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Granny's Restaurant |
Ellijay | 18-A | Fred Ruhlman (Gwen) | Al Summers (Anita) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Complex |
Fitzgerald | 18-C | James Minix (Ann) | Charles McWhorter (Marsha) | Tuesday, 12:00 | Elk's Club |
Fleming | 18-F | Hugh Hitchcock | Leo Bourassa (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Club |
Folkston | 18-B | William H. Wilson (Janet) | Manuel Jerambhai (Harsha) | Monday, 2-4, 7:30 | Tahiti Restaurant |
Forsyth | 18-E | William E. Lancaster (Fran) | Elmo Remick (Virginia) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Forsyth County | 18-D | Dan Sullivan (Gail) | Larry Petty (Gloria) | Monday, 1-3, 7:00 | Doris & Paulette's |
Fort Gaines | 18-C | William "Bill" Pereau (Ruth) | William Pereau (Ruth) | Thursday, 1-3, 7:30 | Tommy's Fish Center |
Fort Valley | 18-E | Thomas C. Tresco (Pat) | Mitchell E. Cobb (Sherry) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Francis Lake Area | 18-C | O. C. Prince (Virginia) | Judy Marcus (Harvey) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lake Park Elementary Cafeteria |
Gainesville | 18-D | Steve Ferrell (Susan) | Steve Leslie (Susan) | Tuesday, 12:00 | Holiday Inn |
Gainesville Lanier | 18-D | William "Ted" Miller (Rita) | James H. Nease (Lena Ruth) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Garden City | 18-B | Robert E. Priestly (Melba) | William L. Forshee (Evelyn) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community Center |
Glascock County | 18-F | Melvin G. Raley (Sara) | Eddie Miller (Judy) | Monday, 1-3, 7:00 | Community House |
Glennville | 18-B | Lee Hayden (Linda) | R. D. Collins (Modena) | Monday, 1-3, 6:30 | Omars Restaurant |
Golden Isles | 18-B | George E. Harvey Jr. (Beverly) | Randall Rehberg (Pam) | Thursday, 1-3, 7:30 | Crab Daddies Restaurant |
Greenville | 18-E | Frank Walls (Fran) | Bill Miller (Louise) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Ernest A. Hardy (Sue) | William T. Wells (Carolyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin Steakhouse |
Grovetown | 18-F | Marshall Cripps (Violet) | Dela Silvas (David) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Hahira | 18-C | D. K. Hollis (Judy) | Glen Copeland (Vickie) | Monday, 1-3, 6:30 | Hihira Motor Lodge |
Hapeville | 18-A | Cyrus Perry Stephens (Clara) | Robert F. Weldon (Anna Jeanne) | Thursday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | Mark Whitaker (Roxie) | H. P. Llewellyn (Sue) | Monday, 2-4, 7:15 | Woman's Club Building |
Harris County | 18-E | Robert S. Frye (Anna) | J. Russell Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens Inn |
Hartwell | 18-D | Judd Bailey (Emily) | Kenneth J. Little (Jane) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Whistle Stop |
Hawkinsville | 18-C | Charles F. Marlow | Gary L. Sinyard (Cathy) | Tuesday, 12:00 | Town House Restaurant |
Hazlehurst | 18-B | S. B. Kitching (Deaubry) | Lonnie V. Roberts (Gina) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Big House Restaurant |
Heard County | 18-E | Darrell Crumley (Brenda) | Mike Nolley (Christine) | Monday, 2-4, 7:30 | Heard County Senior Center |
Helena | 18-B | Jimmy Patterson (Sylvia) | M. L. Harrelson (Rebecca) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Lodge |
Hephzibah | 18-F | William J. Carroll Jr. | Juanita Shirley (Ed) | Thursday, 2-4, 7:30 | Recreation Center |
Hinesville | 18-B | William Goodwin | Paul M. Booten Jr. (Trish) | Monday, 1-3, 7:30 | Western Sizzlin |
Hoganville | 18-E | Kevin Wegienka (Melony) | James Korytoski (Wanda) | Thursday, 1-3, 12:00 | Hi-Leif Café |
Ideal | 18-E | Lamar Massey (Linda) | Newton B. Parker (Shelby) | Monday, 1-3, 7:30 | Ideal Club House |
Jacksonville | 18-B | Charles Jones (Elizabeth) | Vaunita Waldon | Monday, 1, 8:00 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | Bruce Huntington (Maureen) | Bill E. Tanner | Thursday, 2-4, 7:00 | Jasper Family Steakhouse |
Jefferson | 18-D | William Strickland (Kathleen) | David Bohanan (Connie) | Monday, 2-4, 6:30 | Bruce's Fine Food |
Jekyll Island | 18-B | Francis J. Novak (Stephanie) | Roger E. Merrill (Joan) | Tuesday, 1-3, 6:30 | The Jekyll Inn |
Jesup | 18-B | Brian Huff | Ricky Stringer (Denise) | Tuesday, 2-4, 6:45 | Sybil's Restaurant |
Jones County | 18-F | Terrell Fulford | Irene Y. Kitchens (Clayton) | Thursday, 2-4, 7:00 | County Fairgrounds |
Kingsland | 18-B | John McDill (Teresa) | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | Llewellyn Wood Jr. (Ann) | Tony Kendrick (Susan) | Thursday, 12:00 | Western Sizzlin |
LaGrange | 18-E | Rick Mallory (Dale) | Randy Smith (Bridgit) | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lake Seminoe | 18-C | Ross Faircloth (Merl) | Joseph E. Burke (Beverly) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Center |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | Sammy Torbett (Jessie) | Waldo Edison (Delores) | Monday, 2-4, 7:00 | Club House |
Lanier County | 18-C | "Dub" Music | Jay Shaw | Wednesday, 2-4, 12:00 | Lakeside Restaurant |
Laurel Ridge | 18-D | Doyle Bell (Doris) | Gerald L. Doggett (Louise) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
LaVista | 18-D | Connie Baskette Jr. (Cherrie) | Robert L. August (Clara) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Red Lobster Restaurant |
Lavonia | 18-D | Jeff Thompson (Beverly) | W. Lee Barker (Betty) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Days Inn |
Lawrenceville | 18-D | Ruth N. Britt (Ellis) | Kathryn McMillan (Joe) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Lawrenceville Noon | 18-D | Andy Bearden (Linda) | George W. Marlow (Marian) | Thursday, 1-3, 12:00 | Ryan's Family Restaurant |
Liberty Coastal | 18-B | Gordon Blount (Erline) | Coleman Sharpe (Virginia) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Colonel's Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | George Weigle | Edwin H. Blackwell | Monday, 1-3, 7:00 | J R's Buffet |
Lincolnton | 18-F | Craig Williamson (Catherine) | Randall Edmunds (Trudy) | Thursday, 4, 7:00 | Home Café |
Lithonia | 18-D | Loren Burney (Amy) | Louis T. Brown (Dena) | Monday, 1-3, 7:00 | Granny's Kitchen |
Loganville | 18-D | Wendell H. Geiger (Peggy) | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Lookout Mountain | 18-A | Leon W. East (Elsie) | Lela Avans (Eddie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Mt. Pleasant Community Center |
Louisville | 18-F | Tim Williams (Dana) | Larry Stanley (Fran) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Lumpkin | 18-C | Charles B. Smith (Ava) | Weyman E. Cannington Jr. (Patty) | Monday, 1-3, 7:00 | Michelle's Restaurant |
Luthersville | 18-E | Norman J. Rowe (Gina) | Tommy Adams (Sue) | Monday, 1-3, 7:00 | City Hall |
Lyons | 18-B | J. Stan Bazemore | Arman H. Bazemore (Betty) | Monday, 2-4, 12:00 | First Baptist Church |
Macon | 18-E | R. Chic Miller (Cathy) | Raymond C. "Ricky" Smith (Suzann) | Monday, 1:00 | Y.W.C.A. |
Macon Cross Keys | 18-E | Jack Felton (Char) | Charlonia Felton (Jack) | Thursday, 1-3, 7:00 | Quail's Nest |
Macon Evening | 18-E | Louie F. Holmes (Melba) | Karl T. Bechtel (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Po Folks |
Macon Rutland | 18-E | Terrell Green (Linda) | Andy Grubbs (Barbara) | Thursday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | E. Morley Adams | Sue Norris (Don) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Y.W.C.A. |
Madison | 18-F | Russell Carter (Carolyn) | Bob Wilbanks (Jan) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Building |
Manchester | 18-E | James Trent | Charles E. Withrow Jr. | Tuesday, 1-3, 7:00 | Victorian Tea Room |
Marietta | 18-A | Dr. Mark G. White (Kathy) | William M. Dodd III (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jimmy's On The Square |
Martin | 18-D | Robert Stovall (Sandy) | Walter Fox (Norma) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
Martinez-Evans | 18-F | Herb Ashline (Vivian) | Frederick A. Kays Jr. (Mildred) | Thursday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
McCaysville | 18-A | Joseph E. Huskey (Carolyn) | Clarence J. W. Smith (Dana) | Tuesday, 1-3, 6:15 | Basin Pride |
McDonough | 18-E | Jasper M. Moore | Bill Pitts (Sara) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
McIntosh (Fayetteville- Peachtree City) | 18-E | Jerry Greenwell (Norma) | Norma Greenwell (Jerry) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Long Branch Restaurant |
McRae | 18-B | Clermon L. Bannister (Gayle) | H. B. Barnes Jr. (Jean) | Monday,12:00 | Phillips Lodge |
Menlo | 18-A | Terry G. Willingham (Anita) | Ernie Bowling (Karen) | Monday, 1-3, 7:00 | Menlo School |
Metter | 18-B | Matthew Waters (Janice) | Chester Zettler (Joy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer Restaurant |
Midville | 18-F | Morris P. Green (Betty) | Scott Cochran (Sylvia) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | Jack J. Shepperd | James B. Melvin (Sadie) | Monday, 3, 7:00 | R A Pete's Restaurant |
Milledgeville | 18-F | Don J. Glover (Janet) | Ed Menger (Dotie) | Thursday, 1-3, 7:30 | Jameson Inn |
Millen | 18-F | Lee Wilson | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Judy's Restaurant |
Monroe | 18-D | Bob Trapp (Myrna) | Cookie Nicholas (Norman) | Monday, 2-4, 7:30 | Tipton's Steak House |
Montezuma | 18-E | David M. Peaster (Darlene) | David Phillips (Marcia) | Thursday, 2-4, 6:30 | Lions Club House |
Moultrie | 18-C | Grady Saunders | Joel D. Goings (Wylene) | Monday, 7:00 | Western Sizzlin |
Mountain Park | 18-D | Harold D. Tiller (Hildegard) | D. L. Andy Anderson (Frances) | Monday, 2-4, 7:00 | Coliseum |
Mountain Park Gwinett County | 18-D | Jim Sutton (Judy) | Charles Shockley (Anne) | Tuesday, 2-4, 7:00 | J R's Buffet |
Mountain View | 18-A | Mark Rosser (Sharon) | Howard German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Wesley House |
National Hills | 18-F | E. Frank Pavek | Edward Schoultz (Judith) | Friday, 1-3, 7:30 | Georgia Diner |
Norcross | 18-D | Bill Heron (Roberta) | Verne F. Boucher (Sybil) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Norcross Lions Club House |
North Decatur | 18-D | Edward L. Ramlow (Phyllis) | R. Bruce Bowers (Dorothy) | Monday, 2-4, 7:00 | Red Lobster Restaurant |
North Dekalb | 18-D | Ann R. Stump (Harold) | Harold R. Stump (Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Ramada Inn |
Ocilla | 18-C | Warren Mixon (Lisa) | Alan Smith (Betty Ann) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Bill Fox (Judy) | Jerry Henderson | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | Wilbur L. Ring (Thelma) | John Ripley (Evelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | Rodger Martin (Shirley) | Richard Martiny (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | Ronnie Jones | Luther McCart (Pat) | Friday, 1-3, 7:00 | Town Hall |
Patterson | 18-B | Eldridge Thomas (Kathleen) | Raymond C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Park |
Pearson | 18-B | Chris McRae (Christine) | Mike Rowe (Bonnie) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Senior Citizens Center |
Pelham | 18-C | Walter P. Sealy Jr. (Fran) | Charles James (Janice) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Pelham Supply Building |
Pembroke | 18-B | Billy G. Marshall (Audrey) | William J. Anderson (Mary) | Thursday, 1-3, 7:30 | Steve's Restaurant |
Perry | 18-E | James Carter (Irene) | James McLeod (Vivian) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Denny's Restaurant |
Pike County | 18-E | Loretta Snowden (Don) | A. L. Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:30 | Concord Café |
Plains | 18-C | Bob Howell (Annette) | C. L. Walters lll (Sandra) | Monday, 2-4, 7:30 | The Lions Club Building |
Port Wentworth | 18-B | Carroll H. Butler (Carolyn) | Joe K. Haupt (Elease) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Poulan | 18-C | Lyndel Ford | Charlotte Jolley | Thursday, 2-4, 7:30 | Poulan Recreation Building |
Pulaski | 18-C | James D. Tripp (Joan) | Thomas D. Dawson (Paige) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Club House |
Quitman | 18-C | Bill Marko (Pat) | Harvey Carmichael (Shirley) | Thursday, 1-3, 7:00 | The Quitman Lions Den |
Rehoboth | 18-D | Norma L. Kent (Ed) | Bevis M. Traylor (Lucille) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Reidsville | 18-B | Curt J. Thorsen (Sally) | Wensley Hobby (Ronella) | Monday, 3, 7:30 | Community House |
Richland | 18-C | Paul Willson (Polly) | Berry B. Coffin (Lillian) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Richmond Hill | 18-B | Dan Collins (Pat) | David Murphy (Regina) | Wednesday, 4, 7:30 | Various |
Rincon | 18-B | Herb Bragg (Brenda) | Larry D. Steese (Betty) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Building |
Riverdale | 18-E | Glenn Turner | Peggy A. Nelson (Harvey) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Shoney's |
Rochelle | 18-C | Kenneth Mackey | Matt W. Estes Jr. (Janice) | Monday, 1-3, 7:30 | Kountry Kitchen |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Potts Auction Company |
Rockmart | 18-A | Johnny Pinkard (Nancy) | Tyre Grigsby Matthews (Perrine) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | Harry Hurley (Rosemarie) | Robert A. Swanson (Jane) | Tuesday, 12:30 | Palladium-Coosa Valley Fair Grounds |
Rossville | 18-A | Harvey G. Cagle | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Fairview United Methodist Church |
Roswell | 18-A | Jerry Bramblett (Linda) | David Gantz (Robin) | Monday, 3, 7:30 | Holiday Inn at Roswell Summit |
Royston-Franklin Springs | 18-D | Carl Hedrick (Bobbie) | Carolyn Blackmon (Boyce) | Thursday, 1-3, 7:30 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | Joe Meeks | John D. Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Alex Peers (Jan) | George Bonito (Miriam) | Tuesday, 2, 7:00 | Old Hickory House |
Savannah | 18-B | Larry H. Lee (Linda) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 1:00 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Chatham South | 18-B | Judy Ganem (Paul) | Morris Broussard (Evelyn) | Thursday, 2-4, 7:00 | Fairmont Steak House |
Savannah Hostess City | 18-B | Barbara Williams (Tom) | Jackie Ricks (Bill) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Port City | 18-B | Jerome B. Ney (Jeannie) | Jon Allan Lichner (Betty Ann) | Tuesday, 7:00 | Steak & Ale |
Screven | 18-B | Joseph A. Brown (Pam) | A. M. Mikell (Juanita) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Screven Restaurant |
Senoia | 18-E | Frank Hollberg lll (Sandra) | Tray Baggarly (Sherry) | Monday, 2-4, 7:00 | Crossroads Restaurant |
Shellman | 18-C | Latrelle Whatley (Diane) | Ken Oliver | Thursday, 3, 8:00 | Oliver Hall |
Smyrna | 18-A | William M. "Bill" Bristow (Elaine) | William C. McCart | Thursday, 1-3, 7:30 | Howards Delicatessen |
Snellville | 18-D | William E. McCluskey (Betty) | Lawrence C. Gee (Alice) | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-D | Kevin Lobello (Peggy) | William Delaune (Gail) | Monday, 1-3, 6:30 | United Methodist Church |
Soperton | 18-F | Ron Snyder (Pam) | John W. Lee | Thursday, 2-4, 7:30 | Surf & Turf Restaurant |
South Cobb | 18-A | Lloyd Gillham (Barbara) | Robert M. Thomas (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Mother's Finest |
South Hall County | 18-D | Tim F. Hoyt (Kathy) | Dick a. Jones (Claudia) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Beef Corral |
Sparta | 18-F | Chuck Hunt (Alice) | W. H. Fuzzy" Lester (Eleanor) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Statesboro | 18-B | William M. Davidson lV (Lagail) | Pamela S. Thomason | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Stone Mountain | 18-D | Brendan Brennan (Ann) | Lawrence "Larry" M. Todd (Nanette) | Thursday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Swainsboro | 18-F | T. Wendell Wasdin (Addie) | B. Ann Kitchens (Charles) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Sylvania | 18-F | Donald Toole (Goldie) | Craig Martinson (Maria) | Monday, 2-4, 7:00 | Town House Restaurant |
Sylvester | 18-C | Dr. Raymond Young (Mildred) | Hilton Calhoun (Ruby) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Talbotton | 18-E | Slade Johnson (Alice) | Ed Rowe (Evelyn) | Monday, 3, 7:00 | Baptist Church |
Tallapoosa | 18-E | Glenn Stephens (Martha) | M. B. Lanier (Mable) | Thursday, 12:00 | Talley Mt. Club |
Temple | 18-E | David Nysewander (Debbie) | Johnny Muse (Marvis) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Alden's Restaurant |
Thomaston | 18-E | L. K. Sanders (Martha) | Earnest Walker (Geraldine) | Monday, 2-4, 7:00 | Atwater Manor |
Thomasville | 18-C | Jerry Searcy (Tammy) | Gary Cullens (Glenda) | Monday, 7:00 | Golden Corral |
Thomasville Noon | 18-C | Terry Rouse (Rhetta) | Pat Johnson (Ed) | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Don Branch (Christine) | David Harris (Deborah) | Tuesday, 7:00 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | Robert Hubbard (Rae) | Richard B. Chalfant (Marjorie) | Tuesday, 12:00 | Golden Corral |
Toccoa | 18-D | Joey Arencibia (Ann) | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Grover Garrett (Emily) | Russell Collins (Debbie) | Wednesday, 2-4, 7:00 | Young Harris College Cafeteria |
Trion | 18-A | Danny Thomas (Kristin) | Clarence Sweatman (Muriel) | Monday, 1-3, 6:30 | Bulldog Corner |
Tucker | 18-D | C. H. Davis Tarrer Jr. (Nancy) | Tommy Lancaster (Martha) | Monday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Tunnel Hill | 18-A | Claude Byers Jr. (Trish) | G. Gargandi Vaughn (Barbara) | Thursday, 2-4, 7:30 | Creekbend Restaurant |
Twin City | 18-F | Dolen E. Brown (Mary Ann) | Charles Stewart (Eva) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Don Davis (Margaret) | Helen Etheridge | Thursday, 2-4, 12:00 | Allstate Restaurant |
Union County | 18-D | Lennell J. Bivins (Reeda) | Betty Gurr (Arthur) | Thursday, 2-4, 7:00 | Milton Inn |
Union Point | 18-F | Ricky Newsom | O.O. Scott Jr. (Delle) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | Roy Rawlins (Mary) | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Jimbo's Log Kitchen |
Valdosta Evening | 18-C | Nate Reedy (Millie) | Rowe D. Bowen Jr. | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Vidalia | 18-B | Dallas McDilda (Loraine) | Archie M. Lobrovich (Jeanette) | Monday, 6:30 | Hilton Restaurant |
Vienna | 18-C | Matt Reed (Ginny) | Kenny Calhoun (Sue) | Monday, 2-4, 7:30 | J. C.'s Restaurant |
Villa Rica | 18-E | Jeff Mathews (Brenda) | Perry E. Amidon (Martha) | Thursday, 1-3, 7:30 | Rock Inn |
Wadley | 18-F | Lamar Faircloth (Carol) | George W. Rachels lll (Sydney) | Monday, 2-4, 12:00 | Sandi's |
Warner Robins | 18-E | Jimmy T. Fountain (Pat) | Joseph A. Molony (Betrice) | Thursday, 2-4, 7:30 | Ramada Inn |
Warner Robins Houston Peaches | 18-E | Gloria Wilkinson | Eileen Parker (Walter) | Tuesday, 1, 6:30 | Ramada Inn |
Warner Robins Noon | 18-E | Earl Bogardus (Dot) | Marion L. Froshour (Lucette) | Monday, 2-4, 12:00 | Shoney's |
Warwick | 18-C | Max Odum Jr. (Lorraine) | Samuel T. Byrd | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Mary Hubbard (Gene) | Al Lamar | Monday, 7:30 | Lions Club Building |
Waverly Hall-Ellerslie | 18-E | Bill Gordy (Janice) | Rita McGlaun (Allan) | Thursday, 1-3, 7:00 | Womans Civic Club |
Waycross | 18-B | Freida Jacobs (Gary) | J. Robert Day (Lucy) | Tuesday, 1:00 | Ware Hotel |
Waycross Okefenokee | 18-B | Auburn Moore (Feather) | Paul Hagen (Karen) | Monday, 7:30 | Lions Club |
West Cobb | 18-A | Clara Hobbs (Hubert) | Hubert Hobbs (Clara) | Monday, 1-3, 7:30 | Bailey's Restaurant |
West Jackson | 18-D | Bill Lott | Willard D. Sanford (Juanita) | Thursday, 1-3, 7:30 | Braselton Courthouse |
West Point | 18-E | William L. Oliver (Denise) | Richard D. McCarthy (Martha Lee) | Wednesday, 12:00 | Riverside Country Club |
White County | 18-D | Bill Vandiver | David Edge (Sally) | Monday, 2-4, 7:00 | Chattanhoochee Restaurant |
Wilkinson County | 18-F | Richard Brantley | H. Dell Mason (Ann ) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Various |
Wilmington Island | 18-B | Donald Pope (Tina) | Warner R. Houston (Wisteria) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Talahi Island Community Center |
Winder | 18-D | Travis Royster (Julie) | Linda Canup (Donnie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Winder Lions Club House |
Winterville | 18-D | Joseph Jobe (Susan) | Newton A. Stewart | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodbine | 18-B | Peter C. Magoon (Deloris) | Charles M. Quattlebaum (Sandi) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Harry Downs | Sharlene Warren (Scott) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Golden Corral |
Wrens | 18-F | Roger Coxwell (Alice) | Wayne Favors | Monday, 1-3, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Wrightsville | 18-F | Jay Bell | Jimmy M. Cook Jr. (Mary) | Thursday, 3, 6:30 | Sweat's Restaurant |