Lions of Georgia, Club History 1998-1999
District Governor: District A, Lester Dean, Power Springs, GA. Vice District Governor: Paul R. Johnson | |||||
District Governor: District B, James E. Ward, Statesboro, Ga. Vice District Governor: Dr. James E. Davis | 1998-1999 | ||||
District Governor: District C, Frank D. Wohrley, Americus, Ga. Vice District Governor: David O'Scott PDG | 276 Clubs | ||||
District Governor: District D, Thomas F. Sexton, Gainesville, Ga. Vice District Governor: Joseph Hirsch | |||||
District Governor: District E, Loretta Snowden, Zebulon, Ga. Vice District Governor: Norman Rowe | |||||
District Governor: District F, Ann R. Stump, Woodstock, Ga. Vice District Governor: Jon M. Winters | |||||
Council Chairman: Terry Rouse, 18-C, Thomasville, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | Priscilla Whitman (William) | Carl Gillespie (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Den |
Adairsville | 18-A | B. J. Powell (Tricia) | Vanessa Meek (Larry) | Thursday, 1, 7:30 | Adairsville Inn Restaurant |
Adel | 18-C | Brian Browning | Jack Humbler (Sheila) | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Alamo | 18-B | Don Purvis (Mildred) | Thomas J. Lamb (Doris) | Monday, 3, 7:00 | Sharkey's Restaurant |
Alapaha | 18-C | Donald Stodghill (Elaine) | Van Tucker (Gail) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Albany | 18-C | James R. Walker (Ginger) | Brian W. Gresham (Jackie) | Tuesday, 12:00 | Austin's |
Albany Evening | 18-C | Ed Cane | Sam F. Shugart | Thursday, 2-4, 6:30 | Ramada Inn |
Alma | 18-B | Mark Cohen (Laura) | Pam Harrison (John) | Monday, 7:00 | Lions Den |
Alpharetta | 18-A | H. Lama Shacklett (Billie) | Scott Warren (Sharlene) | Thursday, 4, 7:30 | Senior Citizens Center |
Americus | 18-C | Sharon Lamb (Clark) | Autumn Mangham | Tuesday, 1-3, 7:30 | Ramada Inn |
Athens | 18-D | Ron Epperson (Patricia) | Paul Jones (Paula) | Thursday, 1:00 | Shoney's |
Athens Classic City | 18-D | F. Boyd Andrews (Marilyn) | Nancy McCants | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens Heritage | 18-D | Anthony W. Stephens | Josh J. Sweat | Thursday, 1-3, 7:00 | Department of Family & Youth Building |
Atlanta | 18-A | M. E. "Gene" Smith (Carol) | Jim McCall (Jean) | Friday, 12:15 | Top of the Mart Restaurant |
Atlanta 20/20 | 18-A | Joseph P. McDaniel (Karen) | Stacy Smith | Tuesday, 2, 7:00 | Denny's |
Atlanta Buckhead | 18-A | Wesley A. French | Michael Willis | Monday, 2-4, 6:00 | The Buckhead Club |
Atlanta Buckhead Breakfast | 18-A | Thomas Shulman | Paul Parker (Bonnie) | Wednesday, 1, 7:00 | Shoney's |
Atlanta Chinese American | 18-F | Henry J. Yee (Angela) | Angela S. Yee (Henry) | Sunday, 3, 4:00 | Various |
Atlanta Hellenic | 18-A | Dr. George S. Kleris (Metaxia) | Niko I. Karatassos | Wednesday, 1-3, 7:00 | Landmark Diner |
Atlanta Henry Grady | 18-A | Elmo E. Brown (Lee) | W. Melville Johnson (Ellen) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Atlanta Korean | 18-A | Hark Keun Chang | Chi Soo Kim | Saturday, 2, 7:00 | Member's Homes |
Atlanta Latino | 18-A | Nellie Janeira | Dianna Hinestroza | Tuesday, 2-4, 8:00 | Various |
Atlanta Metro | 18-A | William T. Adams (Irene) | Vanessa Stanley | Thursday, 1-3, 6:00 | Piccadilly Cafeteria |
Atlanta North Atlanta Peachtree | 18-F | Mary Goldenburg (Adolph) | Helen Troha | Monday, 1-3, 7:30 | Airport |
Auburn-Carl | 18-D | Terry Dover (Martha) | G. Morris Crumbley (Velma) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Augusta | 18-F | Wilson Rice | Jim Redmond | Tuesday, 1:00 | Damon's |
Augusta Forest Hills | 18-F | Denise Thompson | H. Calvin Geer (Anita) | Tuesday, 1-3, 1:00 | Mally's Bagels |
Augusta Garden City | 18-F | Michael Cox (Earlene) | Carolyn S. Irvin (Charles) | Tuesday, 7:00 | Shoney's |
Austell | 18-A | Charles R. Cook (Denise) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | Sirloin Juction |
Bainbridge | 18-C | Joe Crine | Don L. Sickmon (Carolyn) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Charter House |
Ball Ground | 18-A | James Wilkie (Charley) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:00 | Community Building |
Barnesville-Lamar County | 18-E | Cliff McKeithan | Carol R. Waters | Thursday, 2-4, 7:00 | Past Time Grill |
Baxley | 18-B | Denny E. Smith (Audrey) | Ed D. Flowers (Mary Louise) | Monday, 1-3, 7:00 | Cathy's Magnolia Garden |
Bellville | 18-B | Gloria Thompson (Rommie) | Kitty Plyler | Monday, 1-3, 7:30 | Methodist Church |
Blackshear | 18-B | Norman E. Spurley (Kay Ellen) | James D. Riggins Jr. (Michelle) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Blakely | 18-C | Larry Blankenship | Cathy Evans | Tuesday, 2-4, 12:00 | Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Herman Hodges | Mona Byrd (Robert) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Meeting Hall |
Bonanza | 18-E | Gary L. Furlong | Robert W. King | Thursday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Boynton | 18-A | John H. Tippins | David Carlock (Ann) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Precinct Building |
Brantley County | 18-B | Johnny E. Crews (Patricia) | Beverly Waters | Monday, 2-4, 12:00 | Maida's Restaurant |
Bremen | 18-E | Tommy Turk | Joey Mullins | Tuesday, 2-4, 11:30 | First Christian Church |
Brunswick | 18-B | Daniel L. Hickey (Claire) | T. R. Johns | Monday, 1-3, 1:00 | Holiday Inn |
Brunswick Gateway | 18-B | Norman Blood (Linda) | Dorothy Hattaway (Donny) | Thursday, 1-3, 7:00 | Golden Isles Family Buffet |
Buchanan | 18-E | Deborah Teddar Brown (James) | Peggy Kimball (Horace) | Thursday, 2-4, 7:00 | Edna Wyatt Memorial Building |
Buena Vista | 18-E | Don McAiley | James R. Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Jean Kilgore | Laveece Martin | Thursday, 1-3, 12:00 | Peoples Bank |
Bulloch | 18-B | Robert W. "Billy" White (Dana) | Dean Rigdon (Joyce) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery |
Byron | 18-E | Charlie Short (Connie) | Steve Humphey | Thursday, 1-3, 7:30 | Municipal Complex |
Cairo | 18-C | Donald H. Capp (Margie) | Lloyd F. Baldwin (Melba) | Monday, 1-3, 7:30 | Towne House Restaurant |
Calhoun | 18-A | Timothy N. Story (Vickie) | Frank Burnette PDG (Polly) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Calvary | 18-C | Arthur Tatum | Charles McNaughton (Frances) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | Greg Findley (Tawna) | James C. Lapham (Barbara) | Tuesday, 11:45 | Emily's Restaurant |
Canton | 18-A | Robert Dyer (Ellen) | Ron Crow (Cheryl) | Thursday, 1-3, 12:00 | Mountain Lake Restaurant |
Carnesville | 18-D | Harris Little (Mary) | Jim Clayton (Bonnie) | Monday, 1-3, 7:00 | Civic Center |
Carrollton | 18-E | Vadat Gunay (Nihai) | Fran Robinson (Lacey) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Cartersville | 18-A | Don Cornwell (Peggy) | Robert L. "Bob" Keys PDG (Ruth) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn Restaurant |
Cedartown | 18-A | Jimmy R. Cook (Judy) | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | Virgil's Restaurant |
Centerville | 18-F | Peter D. LeGro | A. Lloyd Britt (Judy) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Chatsworth | 18-A | K. W. Gong | Pete Adams (Alice) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Kin's Restaurant |
Chattanooga Valley | 18-A | Carl L. Ellis (Doris) | John D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Chattanooga Valley Lions Clubhouse |
Chauncey | 18-C | Lyman Brown | Lucy Roberts (Charles) | Monday, 1-3, 7:00 | Old Chauncey School |
Chester | 18-C | Cletus J. Mullis (Imogene) | Judy Holt (Argene) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Lions Den |
Chickamauga | 18-A | Stanley Matthews (Kim) | James C. Touchton (Cecelia) | Thursday, 2-4, 7:30 | Older American Center |
Clarkesville | 18-D | Beatice York (Bobby) | Judy Bryson (Clarence) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community House |
Claxton | 18-B | Raybon H. Moore (Anna) | Elmer C. Brewton | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Clayton | 18-D | Bruce J. Daniels Jr. (Patricia) | Thois Masters (Sylvia) | Wednesday, 1-3. 12:00 | Old Clayton Inn |
Clermont North Hall | 18-D | Jack Campbell (Nikki) | David E. Towe (Kelly) | Monday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Clinch County | 18-B | Shannon Smith (Alyson) | L. Philips Martin (Elise) | Wednesday, 1-3, 12:00 | Homerville Womens Club |
Cobb County | 18-A | Fae Gibson | Paul W. Horton (Janice) | Thursday, 2-4, 6:00 | K C Ribs |
Cobbtown | 18-B | Robert Wood (Diantha) | Kermit Martin (Lucy) | Tuesday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Colbert | 18-D | Joe H. Gill (Anne) | J. Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1, 7:30 | Colbert Depot |
Colquitt | 18-C | Victor Hill (Jane) | Kelly Sumners (Maxine) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Helen's Pirates Cove |
Columbus | 18-E | Alice Stagg (Joey) | John S. "Jack" Fatum (Tina) | Tuesday, 12:00 | Howard Johnson Express |
Columbus East | 18-E | Charles Buchnan | Susan McGuire (Brennan) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Captain Tom's |
Columbus Muscogee | 18-E | Ralph W. King (Joann) | Ron W. Crooks (Vertie) | Monday, 12:45 | Womans Club |
Comer | 18-D | Bill Ashley (Janet) | JoAnne Mallonee (John) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Commerce | 18-D | Brad Johnson (Christy) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Ryan's Restaurant |
Conyers | 18-F | Steve Austin (Sherrie) | Eugene H. Carpenter (Myrna) | Monday, 1-3, 7:00 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Walter Cannon (Deborah) | Herbert Hughes PDG (Bernice) | Tuesday, 12:00 | Lion's Club Fairgrounds |
Cordele Evening | 18-C | Alex Howell | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer |
Cornelia | 18-D | Bill Kellett | Betty Sue Elrod | Thursday, 1-3, 6:30 | Steak House |
Covington | 18-F | Francis S. Jensen (Jean) | James T. Williams (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Pavilion |
Crawford County | 18-E | Benny Nixon | Ronald K. Bales | Thursday, 1-3, 7:30 | Baptist Church |
Cuthbert | 18-C | George K. Jeffcoat | Clyde T. Milner Jr. | Tuesday, 1-3, 7:00 | Boy Scout Hut |
Dade County | 18-A | Bill Sharpton (Margie) | Martha Forester-Chambers | Tuesday, 2-4, 7:30 | Brocks Restaurant |
Dahlonega | 18-D | Forrest Lashley (Polly) | Anne Mundy | Thursday, 2-4, 6:00 | Park Place Restaurant |
Dallas | 18-A | Vince Smith (Joyce) | Harold E. Peterson (Betty) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Dalton | 18-A | Joseph "Joe" C. McMillan (Lula) | Allen Sitton (Tish) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | Bruce Longmire (Kerrie) | Ken Kyle | Tuesday, 2-4, 12:00 | The Oakwood Café |
Darien | 18-B | John Parker (Sheila) | Ann Whorton (Matt) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Dawson | 18-C | Richard H. Stowe Jr. (Janet) | Hiram Peeler (Beverly) | Tuesday, 7:30 | Lions Club Building |
Dawsonville | 18-D | John Gardner (Joyce) | Margaret Johnson | Monday, 1-3, 7:00 | Gold Creek Golf Club |
Decatur | 18-F | Joel Harris (Claire) | Jack Bryant (Martha) | Monday, 2-4, 7:00 | First Christian Church |
Dekalb Central | 18-F | Lawrence M. Todd (Nanette) | Michael T. Gaddy | Thursday, 2-4, 7:00 | Granny's Kitchen |
Donaldsonville | 18-C | Robert Powell (Sharon) | Robert Monroe | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Douglas | 18-B | Russ Story (Jill) | Greg Barbaree (Beverly) | Tuesday, 12:30 | Dougas Golf and Country Club |
Douglasville | 18-A | Steve Yancey (Laura) | Suzanne Boyer (John) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Winstons Restaurant |
Dublin | 18-F | David Woodburn (Chris) | Deloris Byrne (Ricky) | Friday, 1:00 | Golden Corral |
East Cobb | 18-A | Willie Diggs (Margaret) | Scott C. Killebrew (Patti) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Indian Hills Country Club |
East Dublin | 18-F | Calvin Cauley (Lisa) | John Popovich (Phyllis) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
East Point | 18-A | H. Porter Stallings (Shirley) | Michael Daughtery | Tuesday, 1-3, 6:00 | Shoney's |
Eastman | 18-C | William J. Daniell (Frankie) | Doyce E. Mullis Jr. | Tuesday, 12:00 | Side Track Café |
Echols County | 18-C | Willie Ray Collier (Margaret) | Robert A. Davis (Lola) | Monday, Alt., 7:00 | Various |
Edison | 18-C | Larry Worsley | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Lions Club Building |
Elberton | 18-D | Denver Worley (Mary Ann) | Jimmy Johnson (Shirley) | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | Will Sellars | Mitchell Ellis (Janet) | Tuesday, 2-4, 7:00 | American Legion |
Ellijay | 18-A | Herman Clark | James Fredrickson (Donna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Barn |
Fitzgerald | 18-C | Ashley Hudson | Charles McWhorter (Kelly) | Tuesday, 12:00 | Shoney's |
Fleming | 18-F | Stanley A. Bourassa (Frances) | Keeley F. Newman | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Clubhouse |
Folkston | 18-B | Arthur "Art" Fouraker (Mary) | Anne F. Kasbohm (John) | Monday, 2-4, 7:30 | Mikey's Pizza |
Forsyth | 18-E | Wayne T. Martin (Virginia) | J. Cecil Daniels (Elsie) | Monday, 2-4, 7:00 | Farm House Restaurant |
Forsyth County | 18-D | Lew Sterling Jr. (Miriam) | Larry Smallwood Jr. (Melody) | Monday, 1-3, 7:00 | Doris & Paulette's |
Fort Gaines | 18-C | Curtis Hubbard | William Pereau (Ruth) | Thursday, 1-3, 7:30 | Tommy's Restaurant |
Fort Valley | 18-E | Jacques Dufour (Doris) | Thomas C. Tresco | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Francis Lake Area | 18-C | O. C. Prince (Virginia) | Judy Marcus (Harvey) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Farm House Restaurant |
Gainesville | 18-D | Donald E. Painter | Steve Leslie (Susan) | Tuesday, 12:00 | Civic Center |
Gainesville Lanier | 18-D | Doris Farmer (Vernon) | Eulene Thurmond (Carl) | Thursday, 1-3, 7:00 | L & K Cafeteria |
Garden City | 18-B | Ted O. Romine (Wanda) | William D. Loadholt (Rose) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community Center |
Glascock County | 18-F | Vernon Downs (Shirley) | Eddie Miller (Judy) | Monday, 1-3, 7:00 | Usry's Diner |
Glennville | 18-B | Tracy Durrence (Susan) | William J. McLeod | Monday, 1-3, 6:30 | Wayne Dasher's Pond House |
Golden Isles | 18-B | Robert Millican (Shari) | David Mohler | Thursday, 1-3, 7:30 | Island Club |
Greenville | 18-E | Frank Walls (Fran) | Bill Miller (Louise) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Emil Larry Schultz | Al Hardy | Tuesday, 1-3, 7:30 | Tim's Country Cookin |
Grovetown | 18-F | David Daughtry (Terri) | Dela Silvas (David) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Hahira | 18-C | Todd Hollis | Nathan Reedy (Millie) | Monday, 1-3, 7:00 | Webb House |
Hapeville | 18-A | John W. Keeter | Stephan T. Darrow (Lynda) | Thursday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | W. Frank Miles (Fair) | Jennifer Tschida (Kevin) | Monday, 2-4, 7:15 | United Methodist Church |
Harris County | 18-E | Edward G. Dunn | J. Russell Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens |
Hartwell | 18-D | David Little | Steven Wilson (Starlett) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Korner Kitchen |
Hawkinsville | 18-C | Charles Marlow | Gary L. Sinyard (Cathy) | Tuesday, 12:05 | Steak House |
Hazlehurst | 18-B | Harris Meadows | Lonnie V. Roberts (Gina) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Po Folks Restaurant |
Heard County | 18-E | Donald Rodgers (Brenda) | Mike Nolley (Christine) | Monday, 2-4, 7:00 | Heard County Senior Center |
Hephzibah | 18-F | Bernice "Gene" Sullivan | June Jones (Stuart) | Thursday, 2-4, 7:00 | Recreation Center |
Hinesville | 18-B | Christopher Seale (Niki) | Charles R. Smith (Faye) | Monday, 1-3, 7:30 | Western Sizzlin |
Hoganville | 18-E | John McKibben | Marion Shivers (Mary Sue) | Thursday, 1-3, 12:00 | Ingles |
Ideal | 18-E | Lamar Massey (Linda) | Marvin C. Poole | Monday, 1, 7:00 | Depot |
Jacksonville | 18-B | Tommy Beasley (Melcene) | Elizabeth Jones (Charles) | Monday, 1, 7:30 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | Jesse Cole (Kathy) | Lou Briegel (Helen) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jasper Family Steak House |
Jefferson | 18-D | Kenneth Brand (Alice) | William D. Strickland (Kathleen) | Monday, 2-4, 6:30 | Bruce's Fine Foods |
Jekyll Island | 18-B | Ralph Steffan (Susan) | Edward T. Griffith (Jane) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Jekyll Inn |
Jesup | 18-B | Fred Maddox (Pat) | Jerry Schweikart (Grace) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Sybil's Restaurant |
Jones County | 18-F | Irene V. Kitchens (Clayton) | Norma J. Demaree (Jesse) | Thursday, 2-4, 7:00 | County Fairgrounds |
Kingsland | 18-B | James Mackey Dekle | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | John Crawford (Donna) | Ed Helton (Jerri) | Thursday, 12:00 | The Steakhouse |
LaGrange | 18-E | Tim Chisolm | Bob Beal | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lake Seminoe | 18-C | Doug R. Moxley (Jackie) | Jackie Moxley (Doug) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Spring Creek Fire Department |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | Douglas Page (Pat) | Sammy Torbett | Monday, 2-4, 7:00 | Golden Corral |
Lanier County | 18-C | David Pike (Sena) | Randy Sauls (Denise) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Homestyle Café |
Laurel Ridge | 18-F | Robert Lansdell Jr. (Pat) | W. H. "Bill" Worrell | Tuesday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
LaVista | 18-F | Robert Williamson Jr. (Jeri) | Ralph C. Thomason (Readie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Red Lobster Restaurant |
Lavonia | 18-D | Margaret Ayers | Dale L. Stone DMD (Pam) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Lawrenceville | 18-D | David Sheppard | Judy Stamsen (Pete) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Flying Machine Restaurant |
Lee County | 18-C | John D. Varnell (Sarah) | Donna Askew | Tuesday, 12:00 | Mama's Kitchen |
Liberty Coastal | 18-B | Larry L. Mannion (Maxine) | Gordon T. Blount (Erline) | Tuesday, 1, 7:30 | Colonel's Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | Susan Hart (Steve) | Steve Hart (Susan) | Monday, 1-3, 7:00 | Kroger Store |
Lincolnton | 18-F | Claire Walker (Allen) | Randall Edmunds (Trudy) | Thursday, 4, 7:00 | Home Café |
Loganville | 18-D | Bradley L. Johnson (Tammy) | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:00 | United Methodist Church |
Lookout Mountain | 18-A | Leon W. East (Elsie) | Kenneth P. Wilson | Thursday, 2, 7:00 | Mt. Pleasant Community Center |
Louisville | 18-F | Joel Lamb (Ann) | Larry Stanley (Fran) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Lumpkin | 18-C | Danny Jordan (Martha) | Weyman E. Cannington Jr. (Patty) | Monday, 1-3, 7:30 | Michelle's Restaurant |
Lyons | 18-B | J. Stan Bazemore | Arman H. Bazemore (Betty) | Monday, 2-4, 12:00 | First Baptist Church |
Macon | 18-E | Glenn Rosen | Alan Brown | Monday, 1:00 | Macon Centerplex |
Macon Cross Keys | 18-E | Martha McMahon | Maxine S. Hardwick | Thursday, 1-3, 7:00 | Cheny's Café |
Macon Evening | 18-E | David L. Carter (Martha) | Karl T. Bechtel (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Macon Coliseum |
Macon Rutland | 18-E | Franklin David (Brenda) | Robert H. Crowdis (Judy) | Thursday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | Sue Norris (Donald) | Robert Lee Deck (Marlena) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Quincy's Steak House |
Madison | 18-F | Nelson Hale (Cathy) | Steve Henson (Tracy) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Building |
Manchester | 18-E | Charles E. Withrow Jr. (Jan) | O. W. Burns Jr. (Joan) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Victorian Tea Room |
Marietta | 18-A | Wayne Sanders (Janet) | William M. Dodd lll (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jimmy's On The Square |
Martin | 18-D | Jeffrey T. Freeman (Melanie) | Walter Fox (Norma) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
McCaysville | 18-A | Mary "Kathy" T. Jabaley (Richard) | Eva M. Garrett | Tuesday, 1-3, 6:15 | Guinea's Nest |
McDonough | 18-E | Gordon Peterson (Marti) | James A. Garland (Susan) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
McRae | 18-B | Wayne Jones (Jean) | Billy Fowler (Catherine) | Monday,12:00 | The Depot |
Menlo | 18-A | Joyce H. Brown (Tom) | Terry G. Willingham (Anita) | Monday, Alt., 7:00 | Menlo School Cafeteria |
Metter | 18-B | James Wilcox (Sheron) | Chester E. Zettler (Joy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Midville | 18-F | Wiley F. Hall | Ralph Sandeford (Jamie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | Roy Selph (Sandy) | Glenda Taylor (Ray) | Monday, 3, 7:00 | Milan Methodist Social Hall |
Milledgeville | 18-F | Terry Schubert (Bonnie) | J. Donald Glover (Janet) | Thursday, 1-3, 7:00 | Golden Corral |
Millen | 18-F | Talmadge Fries | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Masonic Building |
Monroe | 18-F | Howard Green (Pat) | Cookie Nicholas (Norman) | Monday, 2-4, 7:00 | Charlie's Restaurant |
Montezuma | 18-E | Ray L. Gisham (Roberta) | Frank G. Kelly (Carol) | Thursday, 2-4, 6:30 | Lions Club House |
Moultrie | 18-C | Ronald A. Horn (Mary Ann) | Joel D. Goings (Wylene) | Monday, 7:00 | Western Sizzlin |
Mountain Park Gwinett County | 18-D | Cecil R. Sponner (Mary Ann) | D. L. Anderson (Frances) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Kroger Store |
Mountain View | 18-A | Ronnie H. Cleary (Betty) | Howard E. German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Wesley House |
National Hills | 18-F | Coke Geddings PDG (JoAnn) | Charles Lamb | Friday, 1-3, 7:30 | Piccadilly Cafeteria |
Norcross | 18-D | Jim A. King (Kay) | Robert Shutt (Lane) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Norcross Lions Club House |
North Decatur | 18-F | Gerald Taylor (Mary Jane) | Joseph E. Halstead (Garnett) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
North Dekalb | 18-F | Robert F. "Bob" Brown (Emilene) | Rachel Smelley (Carl) | Monday, 2-4, 7:30 | Steak & Ale |
Oakwood South Hall County | 18-D | Jerry Sunderman | Claudia Jones (Dick) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Chicopee Woods Golf Club |
Ocilla | 18-C | Dr. Ray Clayton (Jackie) | Jim Reed (Carolyn) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Wayne Turnbull (Nancy) | Joel C. Jenkins (Ingrid) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | Jim Bob Perkins (Jackie) | John S. Ripley Jr. (Evelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | James R. Tanner (Evelyn) | Thomas B. Martin (Wendi) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | Frank J. Davis Jr. (Debbie) | Frank J. Davis Sr. (Sara) | Friday, 1-3, 7:00 | Scout Hut |
Patterson | 18-B | Kriss Bowers (Maureen) | Raymond C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Park |
Peachtree Corners North Atlanta | 18-D | Carolyn Sherill | Barbara Pawelski | Monday, 3, 7:00 | Denny's |
Pelham | 18-C | Dr. Bonita Richter | Norma Jean Lauderdale (Charles) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Magnolia Juction |
Pembroke | 18-B | Guy I. McLamb Jr. | Michael J. Cohrs | Thursday, 1-3, 7:30 | Green Roof Restaurant |
Pike County | 18-E | Mary Ann Dawes | A. L. Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:00 | Seven Oaks Restaurant |
Plains | 18-C | Everette Chamblis (Wynelle) | Dr. Clinton Holloway | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Port Wentworth | 18-B | Wade R. Herrington (Sadie) | Calvin R. Weeks | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Ball Park |
Poulan | 18-C | Lyndel Ford | Doyle Rodgers (Julie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Poulan Recreation Building |
Pulaski | 18-C | Charles H. Coffey (Ruby) | Thomas A. Curry | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Clubhouse |
Quitman | 18-C | Charlie Ramsey (Sandra) | Harvey Carmichael (Shirley) | Thursday, 1-3, 7:30 | Billy R's Restaurant |
Rehoboth | 18-F | Raymond C. Ganga (Eddy) | Norma Kent (Ed) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Reidsville | 18-B | Byron Smith (Iris) | J. Lewis Lynn (Wanda) | Monday, 3, 7:00 | Reidsville Garden Club |
Richmond Hill | 18-B | Harold Fowler (Teresa) | Stephen Broughan (Joyce) | Wednesday, 4, 7:30 | Various |
Rincon | 18-B | Danny Fries Jr. (Pam) | Medie Still (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Bobbi-Dee's Restaurant |
Rincon Noon | 18-B | Linda Spivey | Alice Deforest (Mark) | Tuesday, 1-3, 12:15 | Bobbi-Dee's Restaurant |
Riverdale | 18-E | Sherry Henry (Patrick) | Peggy A. Nelson (Harvey) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Shoney's |
Rochelle | 18-C | Harold D. Titshaw Jr. (Ann) | Matt W. Estes Jr. (Janice) | Monday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Jeff Potts Realty |
Rockmart | 18-A | Ken Browning | Ralph "Skip" Spoull (Freda) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | David C. Gentry (Linda) | Robert A. Swanson (Jane) | Tuesday, 12:00 | The Feed Mill |
Rossville | 18-A | Robert Altum (Sheila) | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Fairview Methodist Church |
Roswell | 18-A | Richard "Dick" Swartz (Kay) | Doris H. Westbrook | Monday, 3, 7:30 | Holiday Inn |
Royston-Franklin Springs | 18-D | Douglas Dickson (Nelda) | Carolyn Blackmon (Boyce) | Thursday, 1-3, 7:00 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | Kenneth Miller (Rebecca) | John D. Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | George Bonito (Miriam) | Yung Lieu | Tuesday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Savannah | 18-B | Charles C. Grile (Faye) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 12:30 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Chatham South | 18-B | Paul Ganem (Judy) | Jack Heery (Betty) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Taylor's Restaurant |
Savannah Hostess City | 18-B | Dorothy Henderson | Pamela A. Stone (Neal) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Holiday Inn Midtown |
Savannah Port City | 18-B | Martha J. Bovee (Robert) | Richard S. Mizell | Tuesday, 7:00 | Steak & Ale |
Senoia | 18-E | Ed Roberts (Lee) | Ken Lowery | Monday, 2-4, 7:00 | Crossroads Restaurant |
Smyrna | 18-A | Charles Lane (Elizabeth) | William C. McCart | Thursday, 1-3, 7:30 | Howards Delicatessen |
Snellville | 18-D | Bill Jarmon (Brenda) | Norm Masters PDG | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-F | Joe Malcomb | Robert E. Firth | Monday, 1-3, 6:30 | Sycamore's Grill |
Soperton | 18-F | John J. Ellington | John W. Lee | Thursday, 2-4, 7:00 | Myra's Diner |
South Cobb | 18-A | James A. Ashcraft (Renee) | Robert M. Thomas (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Mother's Finest |
Sparta | 18-F | Rev. Jerry B. Bradley Jr. | Clifford M. Brown (Virginia) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Springfield | 18-B | Mickey Kicklighter (Kimberly) | Janice Bevill (Nickey) | Thursday, 2-4, 7:00 | Effingham Hospital Community Room |
Statesboro | 18-B | Bill Davidson (LaGail) | Janet Hutcheson (Stacy) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Swainsboro | 18-F | Wendall Wasdin | Linda Snellgrove | Monday, 1-3, 7:30 | The Coleman House |
Sylvania | 18-F | Carol Schroeder | Craig T. Martinson (Maria) | Monday, 2-4, 7:00 | R & D's Restaurant |
Sylvester | 18-C | Alan Kimbro (Jan) | Harry Grimes (Alda Mae) | Monday, 1-3, 7:00 | Kelly Street Grill |
Talbotton | 18-E | Allen R. Dwyer | Ed Rowe (Evelyn) | Monday, 3, 7:00 | Talbot County Library |
Tallapoosa | 18-E | Jimmy Rowell | Glenn Stephens (Martha) | Thursday, 12:00 | City Mountain Club |
Thomaston | 18-E | Steve Haygood | David Forrest | Monday, 2-4, 7:00 | Atwater Manor |
Thomasville Noon | 18-C | John B. Warren (Teresa) | Terry Rouse PDG (Rhetta) | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Scott Callaway (Kathy) | Tony Bowman (Sharon) | Tuesday, 7:00 | Lions Club House |
Thomson Camellia City | 18-F | Marsha Dozier | Bonnie J. Martin (Luke) | Monday, 2, 7:30 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | Connie Johnson (Larry) | Richard B. Chalfant (Marjorie) | Tuesday, 12:00 | Golden Corral |
Toccoa | 18-D | Wayne E. Carpenter (Dorothy | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Leonard McConnell | Becky Davnport | Wednesday, 2-4, 7:00 | Young Harris College Dining Room |
Trion | 18-A | Muriel Sweatman (Clarence) | Joyce Barton (Ivel) | Monday, 2-4, 7:00 | Methodist Church |
Tucker | 18-F | John A. Rutledge Jr. (Jo) | John Detwiler | Monday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Twin City | 18-F | Randy James Ellison (Wanda) | Allen Jordan (Joyce) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Sid Cameron (Beth) | James Ray Irwin (Brenda) | Thursday, 2-4, 12:00 | All State Restaurant |
Union County | 18-D | Louise Little (Gene) | Eugene Little (Louise) | Thursday, 2-4, 7:00 | Monet's Restaurant |
Union Point | 18-F | A. Burnam Cooper (Ann | David H. Heffner (Joyce) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | Alex M. Culbreth (Mary) | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin |
Valdosta Evening | 18-C | Frank B. Wilson | Jack L. Rihm (Judith) | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Vidalia | 18-B | James Reid (Janice) | Larry Edenfield (Lovetha) | Monday, 6:30 | Captain's Corner |
Vienna | 18-C | Gary Mixon (Charlotte) | Kenny Calhoun (Tammy) | Monday, 2-4, 7:30 | Maurice Restaurant |
Villa Rica | 18-E | Jerry Cole (Dotty) | David Nyswander (Debbie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Rock Inn Restaurant |
Wadley | 18-F | Joe Pundt | George W. Rachels lll (Sydney) | Monday, 1-3, 12:05 | Lions Building |
Warner Robins | 18-F | Richard L. Draper | Eugene K. Lindsay | Thursday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Warner Robins Houston Peaches | 18-F | Doy Barks (Hank) | Eileen Parker (Walter) | Tuesday, 1, 6:30 | Shoney's |
Warner Robins Noon | 18-F | Jim Boswell (Helen) | Ronald C. Childs (Carolyn) | Monday, 2-4, 12:00 | Golden Coral |
Warwick | 18-C | Samuel T. Byrd | June Byrd (Tim) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Jerry Stover | Renda B. Davis | Monday, 7:30 | Lions Club Building |
Waverly Hall- Ellerslie | 18-E | William A. Gordy | Rita F. McGlaun | Thursday, 1-3, 7:00 | Various |
Waycross | 18-B | James W. Hickox (Barbara) | J. Robert Day (Lucy) | Tuesday, 1:00 | Adolph's |
Waycross Okefenokee | 18-B | David R. Ellis (Carmen) | Freida A. Johnston (Leonard) | Monday, 7:30 | Lions Clubhouse |
West Cobb | 18-A | Robert "Bob" Woomer (Valerie) | Hubert P. Hobbs (Clara) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Juction |
West Jackson | 18-D | Bill Lott | Willard Sanford | Thursday, 1-3, 6:00 | Braselton Court House |
West Point | 18-E | Matt McKinney | Joe Franell | Wednesday, 12:00 | Riverside Country Club |
White County | 18-D | B. J. "Jack" Beall (April) | David A. Edge (Sally) | Monday, 2-4, 7:00 | Gateway Restaurant |
Wilkinson County (Irwinton) | 18-F | Stan Stemmler (Barbara) | Stan Semmler (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Beaver Creek Station |
Wilmington Island | 18-B | Judy Ginn (Bobby) | Rena Jervis (Keith) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Barnes Restaurant |
Winder | 18-D | George Breedlove | Ray Abernathy | Thursday, 2-4, 7:00 | Winder Lions Building |
Winder Noon | 18-D | Don Hix (Evelyn) | Tammy Brown (David) | Wednesday, 1-3, 12:00 | Golden Corral |
Winterville | 18-D | Joseph Jobe (Susan) | David T. Busbin | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Woodbine | 18-B | William R. Alexander (Marilyn) | Charles M. Quattlebaum (Sandi) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Denver Rainey (Deloris) | Mark A. Amos (Rebecca) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Hamilton's Restaurant |
Wrens | 18-F | Dr. Emmit T. Carroll (Kathy) | Wayne Favors | Monday, 2-4, 7:30 | Tea Garden |