Lions of Georgia, Club History 2000-2001
District Governor: District A, Sharlene Warren, Woodstock, GA. Vice District Governor: Ray Moore | |||||
District Governor: District B, Charles H. Shurtleff, Hinesville, Ga. Vice District Governor: Jack L. Kennedy | 2000-2001 | ||||
District Governor: District C, Dr. Clinton Holloway, Plains, Ga. Vice District Governor: Frank Gilmer | 268 Clubs | ||||
District Governor: District D, Edward B. Hashbarger, Lawrence, Ga. Vice District Governor: Ron Epperson | |||||
District Governor: District E, Thomas S. Jackson, Carrollton, Ga. Vice District Governor: Shelia B. Standridge | |||||
District Governor: District F, Richard W. Brown, Covington, Ga. Vice District Governor: Bill Craig | |||||
Council Chairman: Paul R. Johnson, 18-A, Dalton, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | Glenn Dorsey (Madeline) | Carl Gillespie (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Den |
Adairsville | 18-A | Margaret Janet Finley (Roger) | William Jackson | Thursday, 1, 7:00 | Adairsville Inn Restaurant |
Adel | 18-C | Tom Thomas Jr. | Dr. Mike McCartney | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Alamo | 18-B | Don Purvis (Mildred) | Jennifer McNeal (David) | Monday, 3, 7:00 | Sharkey's Restaurant |
Alapaha | 18-C | Eddie Owen | Mike McCranie | Monday, 2-4, 8:00 | Lions Club House |
Albany | 18-C | J. T. Iles (Janet) | Mary D. Gilmer (Frank) | Tuesday, 12:00 | Ramada Inn |
Albany Evening | 18-C | Sam F. Shugart (Belinda) | Pam Hentschel (Rolf) | Thursday, 6:30 | Austin's Steakhouse |
Alma | 18-B | James L. McQuaig Jr. | Ronald R. Lhotte | Monday, 2-4, 7:00 | Alma Lions Den |
Alpharetta | 18-A | James Trent | Christopher Snow (Cheryl) | Thursday, 4, 7:00 | Senior Citizens Center |
Americus | 18-C | Pat Wohrley (Frank) | Don Smith (Linda) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Kings Inn |
Athens | 18-D | Scott Cochran | J. Bryson Tanner | Thursday, 1-3, 6:30 | Arbor Terrace |
Athens Classic City | 18-D | Jerry M. Midden (Elisa) | Adrian Fitzpatrick (Ann) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens Heritage | 18-D | William K. Holley | Robert P. Robinson (Catherine) | Thursday, 1-3, 6:30 | DEFAC's Office Building |
Atlanta | 18-A | Jack Milam (Jo) | Jim McCall (Jean) | Friday, 12:15 | Top of the Mart Restaurant |
Atlanta Buckhead | 18-A | Kyle Jenks (Courtney) | William M. Lybrook IV | Monday, 2-4, 6:30 | The Buckhead Club |
Atlanta Buckhead Breakfast | 18-A | Lavonne Westbrooks (Charles) | Thomas Shulman | Wednesday, 2-4, 7:00 | The Landmark Diner |
Atlanta Chinese American | 18-F | Robert Y. Lee (Marisa) | Benjamin Bao | Sunday, 3, 5:00 | Royal China Restaurant |
Atlanta Hellenic | 18-A | Dr. Kyriakos Michaelides (Margaret) | Roy Ioannides (Angela) | Wednesday, 2-4, 7:30 | The Landmark Diner |
Atlanta Korean | 18-A | Tae-Ho Kim (Kay Kim) | Myun Kyu Pyo | Saturday, 2, 7:30 | Various |
Atlanta Latino | 18-A | Nellie Janeira | Betty Jolly | Tuesday, 2-4, 8:00 | Various |
Atlanta Metro | 18-A | Preston McCoy (Betty) | Deloris Marshall (Bill) | Thursday, 1-3, 6:00 | Piccadilly Cafeteria |
Atlanta North Atlanta Peachtree | 18-F | Candice Fitch | Diane Krause | Tuesday, 2-4, 7:00 | Comfort Inn |
Auburn-Carl | 18-D | Ronald Wilkerson (Christine) | G. Morris Crumbley (Velma) | Monday, 2-4, 7:00 | Club Building |
Augusta | 18-F | Mike P. O'Brien (Karen) | Jim Redmond (Cathleen) | Tuesday, 1:00 | Partridge Inn |
Augusta Garden City | 18-F | Charles Irvin (Carolyn) | Carolyn S. Irvin (Charles) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Austell | 18-A | Andrew E. Finkle (Sandi) | John D. Webb (Wilma) | Monday, 2-4, 7:00 | Sirloin Juction |
Bainbridge | 18-C | David Barrett (Guisselle) | Georgia Taylor (Jackie) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | James Wilkie (Charley) | James L. Fox | Tuesday, 2-4, 7:30 | Civic Building |
Barnesville-Lamar County | 18-E | Carol R. Waters | Barbara J. Alspach (Marvin) | Thursday, 2-4, 7:00 | Pastime Grill |
Baxley | 18-B | Rowell Poblete (Minerva) | Ed D. Flowers (Mary Louise) | Monday, 1-3, 7:00 | Cathy's Restaurant |
Bellville | 18-B | William L. Pryor (Janice) | Kitty Plyler | Monday, 1-3, 7:30 | Bellville Methodist Church |
Blackshear | 18-B | Kay Spurley (Norm) | James Riggens Sr. (Jackie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Blakely | 18-C | Tonya Holly | Fred Forsee | Tuesday, 2-4, 12:00 | Blakely Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Niomi Westberry (Henry) | Robby Blant (Ken) | Monday, 2-4, 7:30 | Bloomingdale Community Building |
Bonanza | 18-E | Patricia V. Gilman | Gary L. Furlong Sr. (Laura Lee) | Thursday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Boynton | 18-A | J. C. Redwine | David Carlock (Ann) | Tuesday, 2, 7:00 | Boynton Voting Precinct |
Brantley County | 18-B | Johnny E. Crews (Patricia) | Loretta J. Waters (R.C.) | Monday, 2-4, 12:00 | Maida June's Restaurant |
Bremen | 18-E | Tommy Turk (Micki) | Joey Mullins (Diane) | Tuesday, 2-4, 11:30 | First Christian Church |
Brunswick Gateway | 18-B | Tabitha Hunter | Dorothy Hattaway (Donny) | Thursday, 1-3, 7:00 | Eddie's Place |
Buchanan | 18-E | James Boatwright (Janice) | Peggy M. Kimball (Horace) | Thursday, 2-4, 7:00 | Edna Wyatt Building |
Buena Vista | 18-E | Don McAiley (Fran) | James R. Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Jean Kilgore | Laveece Martin | Thursday, 1, 12:00 | Peoples Bank |
Bulloch | 18-B | Janet H. Ward (Jim) | Harold Dean Rigdon (Joyce) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J. Steakery |
Byron | 18-E | Mike Washko (Fran) | Charlie Short (Connie) | Thursday, 1-3, 7:30 | Kuntry Villa Restaurant |
Calhoun | 18-A | Frank Burnette PDG (Polly) | Judy Bailey (Larry) | Tuesday, 2-4, 7:00 | B. J. Restaurant |
Calvary | 18-C | Leonard Maxwell | Arthur Tatum | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | Robert C. Davidson (Cheryl) | James C. Lapham (Barbara) | Tuesday, 11:45 | Emily's Restaurant |
Canton | 18-A | Ronald "Ron" L. Crow (Cheryl) | Clint Weatherby | Thursday, 1-3, 12:00 | Holiday Inn Express |
Carnesville | 18-D | Jack E. Andrews (Mary) | "Sid" Ginn Jr. (Lynn) | Monday, 1-3, 7:00 | Carnesville Civic Center |
Carrollton | 18-E | Angela Gosdin (Duane) | Fran Robinson (Lacey) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Cartersville | 18-A | Scott Hite (Suzanne) | Richard McClurg (Emily) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn Restaurant |
Cedartown | 18-A | Mario Dizon (Konda) | Randy Prewett (Lisa) | Monday, 1-3, 7:00 | Jo's Banquet Room |
Centerville | 18-F | John D. Reed | Jimmy A. Rodgers (Judy) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Club Building |
Chatsworth | 18-A | K. W. Gong (Shirley) | Brent Bagley (Ann) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Kin's Restaurant |
Chattanooga Valley | 18-A | Robert B. Ledford (Brenda) | Brenda S. Ledford (Robert) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Chattanooga Valley Lions Clubhouse |
Chauncey | 18-C | Mary Jo Phillips (Dene) | Lucy Roberts (Charles) | Monday, 1-3, 7:00 | Old Chauncey School |
Chester | 18-C | Earl Cannon (Diane) | Judy Holt (Argene) | Tuesday, 2, 7:00 | Lions Den |
Chickamauga | 18-A | Nelda Parrish (J.T.) | James C. Touchton (Cecelia) | Thursday, 2-4, 7:30 | Older American Center |
Clarkesville | 18-D | Ray Franklin (Lucille) | Judy D. Bryson (Clarence) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Clarksville Masonic Lodge |
Claxton | 18-B | Beatrice Holland | Elmer C. Brewton | Tuesday, 1-3, 7:00 | Lions Club House |
Clayton | 18-D | Thois Masters (Sylvia) | William E. Walker (Billie) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Old Clayton Inn |
Clermont North Hall | 18-D | Marcel Oliver (Emogene) | Ray L. Chastain (Linda) | Monday, 1-3, 7:30 | North Hall Lions Community Center |
Clinch County | 18-B | J. Frederick Register (Diane) | L. Philips Martin (Elise) | Wednesday, 1-3, 12:00 | Clinch County Womens Club |
Cobbtown | 18-B | Robert Smith (Freida) | Kermit Martin (Lucy) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Cobbtown Methodist Church |
Cochran | 18-C | Troy Dykes (Cindy) | Andy Williams (Andrea) | Thursday, 2-4, 12:00 | Cochran/Blakely Recreation Department |
Colbert | 18-D | Melvin E. Johnson (Ruth) | J. Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1, 7:00 | Colbert Depot |
Colquitt | 18-C | James Britt | Marilyn Williams | Tuesday, 1-3, 12:00 | Helen's Pirates Cove |
Columbus | 18-E | Michael W. Graydon (Monica) | John S. "Jack" Fatum (Tina) | Tuesday, 11:45 | Howard Johnson Express |
Columbus East | 18-E | Lane Brown | Candice Reed (Joel) | Wednesday, 1-3, 6:30 | Captain Tom's |
Columbus Muscogee | 18-E | Jesus P. Valenzuela (Yolanda) | Ron W. Crooks (Vertie) | Monday, 12:45 | Howard Johnson Express |
Columbus Tri Community | 18-E | James Vaughns | Hila Govan-Harris (Rickey) | Thursday, 1-3, 6:00 | Stewart Community Home |
Comer | 18-D | John Mallonee (JoAnne) | JoAnne Mallonee (John) | Thursday, 2-4, 7:00 | Comer Lions Club Building |
Commerce | 18-D | Wendell Sinquefield (Katie) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Ryan's Steakhouse |
Conyers | 18-F | James D. Ragsdale (Peggy) | Eugene H. Carpenter (Myrna) | Monday, 1-3, 6:45 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Charles Luther (Sue) | Herbert Hughes PDG (Bernice) | Tuesday, 12:00 | Lion's Park |
Cordele Evening | 18-C | James D. Britt (Sheila) | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer |
Cornelia | 18-D | Betty Sue Elrod | Bill Kellett | Monday, 1-3, 6:30 | Steak House |
Covington | 18-F | Anne M. Wheeler (Bob) | James T. Williams (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Neal Banks Lions Pavilion |
Crawford County | 18-E | Lamar Hammock (Sandra) | Ronald K. Bales (Sandy) | Thursday, 1-3, 7:30 | Roberta United Methodist Church |
Cuthbert | 18-C | Chuck Lashley | Danny Peterson | Tuesday, 1-3, 7:30 | Boy Scout Hut |
Dade County | 18-A | Philip Street (Connie) | Edward Wilkie (Jo) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Brocks Restaurant |
Dahlonega | 18-D | James "Jim" Kinney (Marilou) | Anne Mundy | Thursday, 2-4, 6:00 | Lumpkin County Community Center |
Dallas | 18-A | Earl R. Schafer (Sandy) | Harold E. Peterson (Betty) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Dalton | 18-A | Frank Gordon | Jeff McDonald (Meri) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Holiday Inn |
Dalton Noon | 18-A | Haynes Townsend PDG (Donna) | Ken Kyle (Ann) | Tuesday, 2-4, 12:00 | The Oakwood Café |
Darien | 18-B | Steele S. Gore (Vivian) | Ann Whorton (Matt) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Dawson | 18-C | Tom Parris (Nell) | Hiram Peeler (Beverly) | Tuesday, 7:00 | Lions Clubhouse |
Dawsonville | 18-D | Bill Hess (Cheryl) | Keith Headrick (Wanda) | Monday, 1-3, 7:00 | Gold Creek Golf Club |
Decatur | 18-F | Paul D. Blackledge (Louise) | Kenneth R. Massingale PDG (Genie) | Monday, 2-4, 7:00 | First Christian Church |
Dekalb Central | 18-F | Lawrence M. Todd (Nanette) | Michael T. Gaddy | Thursday, 2-4, 7:30 | Granny's Kitchen |
Donaldsonville | 18-C | Ronald E. Williams | Jena G. Moore | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Douglas | 18-B | Brian Vaghn (Cindy) | Ed Poucher (Cynthia) | Tuesday, 12:30 | Dougas Country Club |
Dublin | 18-F | Judith G. Benton (Randy) | Anne M. Coleman (Randall) | Wednesday, 12:00 | G. C.'s Restaurant |
East Cobb | 18-A | Max Caylor | Paul W. Horton (Janice) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Classic Gourmet |
East Dublin | 18-F | Edward R. Pierce (Dot) | John Popovich Sr. (Phyllis) | Tuesday, 1-3, 7:00 | East Dublin Community House |
Eastman | 18-C | Alfred J. Danner | Doyce E. Mullis Jr. | Tuesday, 12:00 | Side Track Café |
Echols County | 18-C | Willie Ray Collier (Margaret) | Robert A. Davis (Lola) | Monday, Alt., 7:00 | Various |
Edison | 18-C | Mark Davis | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Lions Building |
Elberton | 18-D | Bobby M. Jones (Darlene) | Ralph H. Adams | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | David Streetman (Ann Marie) | Mitchell Ellis (Janet) | Tuesday, 2-4, 7:00 | American Legion Hall |
Ellijay | 18-A | Sandy Lyons (Norma) | Arthur Weaver (Charlotte) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Ellijay Lions Barn |
Fitzgerald | 18-C | John D. Bishop lll (Cindy) | Charles McWhorter (Kelly) | Tuesday, 12:00 | Dorminy Medical Center |
Fleming | 18-F | George E. Nixon | Keeley F. Newman | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Folkston | 18-B | Anne Kasbohm (John) | Mary E. Develius | Monday, 2-4, 7:30 | Mikey's Pizza |
Forsyth | 18-E | James Glover Stuart | J. Cecil Daniels (Elsie) | Monday, 2-4, 7:00 | Farm House Restaurant |
Forsyth County | 18-D | Jerry Dupree (Carolyn) | Larry Smallwood Jr. (Melody) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cumming Soda |
Fort Gaines | 18-C | Jim Wilkes | William Pereau (Ruth) | Thursday, 1-3, 7:30 | Tommy's Restaurant |
Fort Valley | 18-E | Julius T. Shy Jr. (Lucy) | Thomas C. Tresco | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Francis Lake Area | 18-C | O. C. Prince (Virginia) | Judy Marcus (Harvey) | Thursday, 2-4, 7:00 | Farm House Restaurant |
Gainesville | 18-D | James D. Ash (Christina) | Steve Leslie (Susan) | Tuesday, 12:00 | Gainesville Civic Center |
Gainesville Lanier | 18-D | Mark Malloy (Allison) | Doris Farmer (Vernon) | Thursday, 1-3, 7:00 | L & K Cafeteria |
Garden City | 18-B | Durwood Motes (Jean) | R. Bowen Jones (Dessella) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community Center |
Glascock County | 18-F | Thomas Adams (Joyce) | Lee Griffin (Kay) | Monday, 1-3, 7:00 | Usry's Diner |
Glennville | 18-B | Sherrie Wasson (Mickey) | Mark Thompson | Monday, 1-3, 6:30 | Glennville Garden Club |
Golden Isles | 18-B | Len Horshall (Susan) | Patrick J. Pignataro (Sharlene) | Thursday, 1-3, 7:30 | Frederica House |
Greenville | 18-E | Frank Walls (Fran) | Bill Miller (Louise) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Emil Larry Schultz | Al Hardy (Sue) | Monday, 1-3, 7:00 | Milano's Italian Restaurant |
Grovetown | 18-F | Mark Devoti (Scarlett) | Dela Silvas (David) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Hahira | 18-C | Nathan Reedy (Millie) | Mildred Reedy (Nathan) | Monday, 1-3, 7:00 | Webb House |
Hapeville | 18-A | Carl C. Chappell (Jeanette) | Stephan T. Darrow (Lynda) | Thursday, 2-4, 7:00 | Airport View Restaurant |
Harlem | 18-F | John Cason (Joletta) | Andrew "Andy" Smolley | Monday, 2-4, 7:00 | B G's Restaurant |
Harris County | 18-E | Jamie Reames (Laurie) | T. Max Parker (Winky) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens Inn |
Hartwell | 18-D | Kenneth Little (Jean) | Chris Callaway (Terrie) | Monday, 2-4, 7:00 | Korner Kitchen |
Hazlehurst | 18-B | O. G. Williams (Georgiann) | Lonnie V. Roberts PDG (Gina) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Po Folks Restaurant |
Heard County | 18-E | Mike Nolley (Christine) | Mike Nolley (Christine) | Monday, 2-4, 7:30 | Heard County Senior Center |
Hephzibah | 18-F | Frank C. Spinney (Edith) | Dr. Beverly A. Roberts PCC | Thursday, 2-4, 7:00 | Jesse Carroll Community Center |
Hinesville | 18-B | Charles "Bob" Smith (Faye) | Cliff Watson (Merle) | Monday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Hoganville | 18-E | John McKibben (Eve) | Marion M. Shivers (Mary Sue) | Thursday, 2-4, 12:00 | Rodger's Bar-B-Que |
Ideal | 18-E | Donald A. Massey (Elizabeth) | John G. Turner (Kay) | Monday, 1, 7:00 | Ideal Community Center |
Jacksonville | 18-B | Tommy Beasley (Meicene) | Elizabeth H. Jones (Charles) | Monday, 1, 7:30 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | C. Mark Miller (Leslie) | Camille J. Robinson (Rob) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jasper Family Steakhouse |
Jefferson | 18-D | "Harry" William T. Bryan lll (Jane) | Terry J. Fowler (Barbara) | Monday, 2-4, 6:30 | Bruce's Fine Foods |
Jekyll Island | 18-B | Eugene L. Dunn (Lois) | Edward T. Griffith (Jane) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Jekyll Inn |
Jesup | 18-B | Ray Russell (Cindy) | James E. Wheeler (Susan) | Tuesday, 2-4, 6:30 | Sybil's Restaurant |
Jones County | 18-F | Rhonda J. Highsmith (Danny) | Mary C. Mullis | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Fairgrounds |
Kingsland | 18-B | John McDill | Howard H. Davis Jr. | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | T. L. Hightower (Lona) | Ed Helton (Jerri) | Thursday, 12:00 | The Steakhouse |
LaGrange | 18-E | Sam Walker (Dixie) | Gerald Becham | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lake Seminoe | 18-C | Carol Addison (Leon) | Adaire Whittaker (Steve) | Tuesday, 3, 7:00 | Spring Creek Volunteer Fire Department |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | I. Douglas Page (Pat) | Sammy A. Torbett (Jessie) | Monday, 2-4, 7:00 | Golden Corral Restaurant |
Lanier County | 18-C | Judy Mullis | Randy Sauls (Denise) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Homestyle Café |
Laurel Ridge | 18-F | Ray Rowell (Sue) | W. H. "Bill" Worrell | Tuesday, 1-3, 7:00 | Rehoboth Presbyterian Church |
LaVista | 18-F | Donald F. Smith (Dorothy) | Ralph C. Thomason (Readie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Steak & Ale Restaurant |
Lavonia | 18-D | Margaret Ayers | Priscilla Gothard (James) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Lawrenceville | 18-D | Pete Stamsen (Judy) | Judy Stamsen (Pete) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Hi Hope Center |
Lee County | 18-C | Richard A. Gage (Vi) | Brandi Heldenburg | Thursday, 2-4, 12:00 | Ryan's Steakhouse |
Liberty Coastal | 18-B | Fred M. Phillips Jr. (Ernestine) | Harold Spires (Sandra) | Tuesday, 1, 7:30 | Colonels Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | Andrew Phillips (Gina) | John Thompson | Monday, 1-3, 7:00 | Kroger Store |
Lincolnton | 18-F | Joe W. Willis (Brenda) | Randall Edmunds (Trudy) | Thursday, 4, 7:00 | Home Café |
Locust Grove | 18-E | xxxxx | xxxxx | Tuesday, 2-4, 7:00 | Various |
Loganville | 18-D | Danny N. Byrd | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:30 | Loganville United Methodist Church |
Louisville | 18-F | Alan E. Wasden (Lisa) | John H. Lewis (Karen) | Wednesday, 2-4, 7:00 | Clubhouse |
Lumpkin | 18-C | William C. Johnson (Gelene) | Weyman E. Cannington Jr. (Patty) | Monday, 1-3, 7:00 | Michelle's Restaurant |
Lyons | 18-B | J. Stan Bazemore | Mark Findley (Laree) | Monday, 2-4, 12:00 | Lyons First Baptist Church |
Macon | 18-E | Terry I. Parker (Felicia) | Joseph F. Moran (Cindy) | Monday, 12:30 | Vineville United Methodist Church |
Macon Cherry Blossom | 18-E | E. Morley Adams (Scarlett) | James A. Huskey PDG (Shirley) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Daisy's Diner |
Macon Cross Keys | 18-E | Alton Foster (Esther) | Maxine S. Hardwick | Thursday, 1-3, 7:00 | Chevy's Café |
Macon Evening | 18-E | Russell T. Wilson (Sandra) | Karl T. Bechtel (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Macon Coliseum |
Macon Rutland | 18-E | Michael Ferguson (Laura) | Robert H. Crowdis (Judy) | Thursday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Macon Tri City | 18-E | Carol Spain | Sharon A. Clowers | Wednesday, 2-4, 6:00 | Various |
Madison | 18-F | Vince Campbell (Ruth) | Joseph Houston (Joyce) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Manchester | 18-E | Willard A. Ford (Laura) | Diane Andrews | Tuesday, 1-3, 7:00 | Pippin's |
Marietta | 18-A | Terry Chandler | William M. Dodd lll (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Marietta Conference Center |
Martin | 18-D | Robert Stovall (Sandi) | Walter Fox (Norma) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
McCaysville | 18-A | C. J. W. Smith Jr. (Dana) | Mary T. Jabbaley (Richard) | Tuesday, 1-3, 6:00 | Guinea's Nest Restaurant |
McDonough | 18-E | Diane Reed (Dennis) | James A. Garland (Susan) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
McRae | 18-B | C. Sam Williams | Billy A. Fowler (Catherine) | Monday,12:00 | Little Ocmulgee State Park |
Menlo | 18-A | Christy Hall Reed (Corey) | Terry G. Willingham (Anita) | Monday, 1-3, 7:00 | Menlo Elementary School Cafeteria |
Metter | 18-B | Jim Jarvis | James H. Wilcox (Sheron) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Midville | 18-F | Ralph Sandeford (Jamie) | Johnny Wells (Barbara) | Wednesday, 1-3, 7:00 | McKinney's Pond |
Milan | 18-B | Wesley Beasley (Audrey) | Glenda Taylor (Ray) | Monday, 3, 7:00 | Milan Theatre |
Milledgeville | 18-F | Jim Veal (Betty) | J. Donald Glover (Janet) | Thursday, 1-3, 7:00 | Golden Corral |
Millen | 18-F | George W. Parker | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Masonic Lodge |
Monroe | 18-F | Bob Trapp (Myrna) | Howard T. Green Jr. (Pat) | Monday, 2-4, 7:00 | Charlie's Restaurant |
Montezuma | 18-E | Michael Truitt (Lisa) | James E. Taylor (Mary Alice) | Thursday, 2-4, 6:30 | Inter Club Club House |
Moultrie | 18-C | Helen Sewell (Bill) | Joel D. Goings (Wylene) | Monday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Mountain Park Gwinett County | 18-D | Robert F. Savage (Susan) | D. L. Anderson (Frances) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Kroger Store |
Mountain View | 18-A | Ronnie H. Cleary (Betty) | Howard E. German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Wesley House |
National Hills | 18-F | Phil Pierce (Bonnie) | Otto Vogel (Nancy) | Friday, 1-3, 7:30 | Piccadilly Cafeteria |
Norcross | 18-D | John Spencer Jr. (Dorothy) | Robert L. Wilkerson (Meryl) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Lions Club House |
North Decatur | 18-F | Kembra L. Smith (Lawrence Landry) | June W. Phillips | Tuesday, 3, 6:30 | Holiday Inn |
North Dekalb | 18-F | Carl Smelley (Rachel) | Rachel Smelley (Carl) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Dunwoody Country Club |
Oakwood South Hall County | 18-D | Sammy Perkins (Delia) | Claudia Jones (Dick) | Monday, 2-4, 7:00 | Chicopee Woods Golf Club |
Ocilla | 18-C | Troy Davis (Missy) | Allan Smith (Betty) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Dan Clark (Kathy) | Bob Davis (Betty) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Bishop Community Center |
Odum | 18-B | Jim Bob Perkins (Jackie) | John S. Ripley Jr. (Evelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Odum Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | Bobby Trussell | Donald Mead (Bonnie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Oxford | 18-F | Joseph A. Estep (Barbara) | Frank J. Davis Sr. (Sara) | Thursday, 1-3, 7:00 | David Burson Scout Lodge |
Patterson | 18-B | Mary A. Cason | Gordon Ross | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Park |
Peachtree Corners North Atlanta | 18-D | Margaret Battle | Carolyn Sherrill | Monday, 2-3, 7:00 | Ryans Steak House |
Pelham | 18-C | Vaughn Fudge (Rhonda) | Walter Sealy (Fran) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Magnolia Juction |
Pembroke | 18-B | Billy G. Marshall (Audrey) | William J. "Bill" Anderson (Mary) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Pembroke Public Library |
Pike County | 18-E | Thomas H. Morton (Sonia) | A. L. Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:00 | Zebulon Railroad Station |
Plains | 18-C | Jeff Campbell (Linda) | Pat C. Conger (James) | Monday, 2-4, 7:00 | Clubhouse |
Port Wentworth | 18-B | Jimmy Gunby Sr. (Pamela) | Eddie Edwards (Barbara) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Club Ball Park |
Poulan | 18-C | Ken Strong (Verna) | J. Elbert Kilcrease (Vera) | Thursday, 2-4, 7:30 | Poulan Recreation Building |
Pulaski | 18-C | Kenneth Hunter | Thomas A. Curry (Deborah) | Thursday, 1-3, 7:00 | Clubhouse |
Quitman | 18-C | Charlie O. Ramsey (Sandra) | Harvey Carmichael (Shirley) | Thursday, 1-3, 7:30 | Billy R's Restaurant |
Reidsville | 18-B | James R. Curl (Linda) | Caswell S. Yawn (Grace) | Monday, 3, 7:00 | Kountry Kettle |
Richmond Hill | 18-B | William Benton (Yvonne) | Steven T. Jaran (Kim) | Wednesday, 4, 7:30 | Various |
Rincon | 18-B | Herb Bragg (Brenda) | Robert Bennett (Alice) | Monday, 1-3, 7:00 | Bobbi-Dee's Restaurant |
Rincon Noon | 18-B | Chap Bennett | Alice Deforest (Mark) | Tuesday, 1-3, 12:15 | Bobbi-Dee's Restaurant |
Rincon Savannah River | 18-B | Danny Fries Jr. (Pam) | Medie T. Sill lll (Barbara) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Bobbi-Dee's Restaurant |
Riverdale | 18-E | Don Spainhour (Carrie) | Peggy A. Nelson (Harvey) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Ryans Steak House |
Rochelle | 18-C | George T. Futch Jr. (Nancy) | Matt W. Estes Jr. (Janice) | Monday, 1-3, 7:30 | Rochelle Community Center |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Jeff Potts Realty |
Rockmart | 18-A | Larry Reynolds | Timothy Spencer | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | James C. Wyatt (Crystal) | Robert A. Swanson (Jane) | Tuesday, 12:00 | The Feed Mill |
Rossville | 18-A | James B. Hulsey (Cathy) | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Fairview Methodist Church |
Roswell | 18-A | Gene Mikell (Ruth) | Doris H. Westbrook | Monday, 3, 7:00 | Holiday Inn |
Royston-Franklin Springs | 18-D | Morris Andrews (Mazelle) | Carolyn Blackmon (Boyce) | Thursday, 1-3, 7:00 | Royston Depot Lions Club Building |
Sandersville | 18-F | C. W. Maffett Jr. (Emma Ruth) | John D. Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Calvin's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Gil Carter PDG (Teena) | Gerald Massey (Mary) | Tuesday, 1-3, 8:00 | Denny's Restaurant |
Savannah | 18-B | Thomas F. Walsh (Shey) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday,1-3, 12:30 | Pirates House |
Savannah Chatham South | 18-B | Leann Grefski (Chip) | Jack Heery (Betty) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Golden Corral |
Savannah Hostess City | 18-B | Jackie Ricks (Bill) | Marie Cooper | Tuesday, 1-3, 6:30 | Pirates House |
Savannah Port City | 18-B | Jennifer Eisenhart (Scott) | Richard S. Mizell | Tuesday, 1-2-3, 7:00 | Holland House |
Senoia | 18-E | Frank Holberg lll (Sandra) | Tray Baggarly | Monday, 2-4, 7:00 | East Coweta Senior Center |
Snellville | 18-D | Robert "Bob" Lawson | Norm E. Masters (Jean) PDG | Thursday, 1-3, 7:00 | Walton EMC Building |
Social Circle | 18-F | Macon Ogletree | Robert E. Firth (Mona) | Monday, 1-3, 7:00 | Simply the Best Café |
Soperton | 18-F | Wade Clark (Ann) | John W. Lee | Thursday, 2-4, 7:00 | Myra's Diner |
South Cobb | 18-A | Howard E. Smith (Rita) | Robert M. Thomas (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | South Cobb Community Center |
Sparta | 18-F | Cynthia C. Thompson (Cindy) | Clifford M. Brown (Virginia) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Statesboro | 18-B | Denver Lanier (Virginia) | Janet Hutcheson (Stacy) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Swainsboro | 18-F | Robert E. "Earl" Parrish (Linda) | Linda Parrish (Earl) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lynn & Bob's Barbeque |
Sylvania | 18-F | William B. Oglesby (Bobbie) | Randall McBride | Monday, 2-4, 7:00 | R & D's Restaurant |
Sylvester | 18-C | Eugene Slack (Amanda) | Alan Kimbro (Jan) | Monday, 1-3, 6:00 | Ed's Truck Stop |
Talbotton | 18-E | Doyle Moore (Andrea) | Gary Page | Monday, 3, 12:00 | Nan's Diner |
Tallapoosa | 18-E | Philip Edison (Nelda) | Jimmy Rowell (Carol) | Thursday, 12:00 | Tallapoosa Golf Club |
Thomaston | 18-E | John Singletary (Jo Anne) | William D. Cliff | Monday, 2-4, 7:00 | Atwater Manor |
Thomasville Noon | 18-C | Margie T. Hye | Rhetta A. Rouse (Terry) | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Lamar Brassell | Leon H. Evans | Tuesday, 7:00 | Lions Clubhouse |
Thomson Camellia City | 18-F | Jackson E. Malcom (Joan) | Bonnie J. Martin (Luke) | Monday, 2, 7:00 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | Marjorie A. Chalfant (Richard) | Richard B. Chalfant (Marjorie) | Tuesday, 12:00 | Golden Corral |
Toccoa | 18-D | Kay Royal | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Odis M. Shead (Eunice) | Gene Mitchell (Ellen) | Wednesday, 2-4, 7:00 | Young Harris College Dining Room |
Trion | 18-A | Karen Cook (Joe) | Ivel Barton (Joyce) | Monday, 4, 6:30 | Trion Methodist Church |
Tucker | 18-F | Edgar A. Kent (Norma) | Elbert F. Price (Shirley) | Monday, 1-3, 6:30 | Tanner's Chicken Rotisserie |
Twin City | 18-F | Lannie Seckinger | Charles W. Stewart | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Woodrow I. Jones (Betty) | James Ray Irwin (Brenda) | Thursday, 2-4, 12:00 | All State Restaurant |
Union County | 18-D | Cliff Jensen (Carolyn) | Rebecca W. Schmidt (Kurt) | Thursday, 2-4, 7:00 | Monet's Restaurant |
Union Point | 18-F | Bob Bryan | David H. Heffner (Joyce) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | Clarence Paine (Joyce) | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin |
Valdosta Evening | 18-C | Arthur S. Nixon | Jack L. Rihm (Judith) | Thursday, 2-4, 7:00 | Old Times Country Buffet |
Vidalia | 18-B | Lorraine D. McDilda (Dallas) | Larry Edenfield (Lovetha) | Monday, 2-4, 6:30 | Captain's Corner |
Vienna | 18-C | Johnny Cumbus (Teresa) | Kenny Calhoun (Tammy) | Monday, 2-4, 7:00 | Maurice Country Kitchen |
Villa Rica | 18-E | Johnny Muse (Marvis) | David Nyswander (Debbie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Mirror Lake Country Club |
Wadley | 18-F | Victor K. Rachels (Maria) | George W. Rachels lll (Sydney) | Monday, 1-3, 12:05 | Po Joe's BBQ |
Warner Robins | 18-F | Edward R. Ganus (Laura) | Richard L. Draper Jr. (Mary) | Thursday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Warner Robins Houston Peaches | 18-F | Elizabeth Zoumberis (Tony) | Eileen Parker (Walter) | Tuesday, 1, 6:30 | Law offices of Nick Zoumberis |
Warner Robins Noon | 18-F | John Desbiens (Donna) | Will Wilkinson (Gloria) | Monday, 2-4, 12:00 | Golden Coral |
Warwick | 18-C | Samuel Timothy Byrd | Martha W. Odum | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Renda B. Davis | Margaret Gunter | Monday, 7:30 | Lions Club Building |
Waverly Hall- Ellerslie | 18-E | William A. Gordy (Janice) | Rita Gilley McGlaun (Alan) | Thursday, 1-3, 7:00 | Various |
Waycross | 18-B | Thomas E. Herrin | J. Robert Day (Lucy) | Monday, 1:00 | Adolph's Restaurant |
Waycross Okefenokee | 18-B | Freida Ann Johnston (Leonard) | James Blalock lll | Monday, 7:30 | Lions Clubhouse |
West Cobb | 18-A | Keith Johnson (Nancy) | Hubert P. Hobbs (Clara) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Juction |
West Jackson | 18-D | Bill Lott | Willard Sanford (Juanita) | Thursday, 1-3, 6:00 | Braselton Court House |
West Point | 18-E | Robert L. Putney | Richard D. McCarthy (Martha Lee) | Wednesday, 12:00 | Riverside Country Club |
White County | 18-D | Neil Sims (Jane) | David A. Edge (Sally) | Monday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Wilmington Island | 18-B | Rena Jervis (Keith) | Peggy Davis (James) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Wilmington Island United Methodist Church |
Winder | 18-D | Henry B. Mays (Ann) | H. Terry Overbey (Jenni) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Winder Noon | 18-D | Donald Hardigree (Doris) | Elaine Summerour (J.H.) | Wednesday, 1-3, 12:00 | Golden Corral |
Winterville | 18-D | Joseph Jobe (Susan) | David T. Busbin | Monday, 2-4, 7:30 | Winterville Club House |
Woodbine | 18-B | Robert C. Sweatt Jr. (Ardith) | Charles M. Quattlebaum (Sandi) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Ed Cook (Ann) | Mark Amos (Rebecca) | Tuesday, 2-4, 7:00 | The Hall at Towne Lake |
Wrens | 18-F | Katherine Carroll (Emmitt) | Wayne Favors | Monday, 2-4, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Yatesville | 18-E | Alan "Keith" Olive (Wendi) | Linda J. Gossett (Jerry) | Monday, 1-3, 7:00 | Yatesville Senior Citizens Building |