Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1948-1949

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Gordon R. Holstun, Thomaston, Ga.
District Governor: District B, W. H. Cohan, Hinesville, Ga.
District Governor: District C, H. B. Hurley, Moutrie, Ga. 147
District Governor: District D, R. M. Mathews, Gainesville, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day/Time Meeting Location
Abbeville 18-B C. C. Fulgham J. D. Mc Cord Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A G. W. Veach Claude H. Satterfield Monday, 1-3, 8:00 Lions Hall
Adel 18-C Lee J. Flowers Frank Lineberger Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B Brooks Hutchinson Marvin Woods Thursday, 1, 8:00 Community House
Alamo 18-B George R. Peeples Fred Mc Daniel Monday, 2-4, 8:00 City Café
Alapaha 18-B Charles A. Matthews Winfred J. Chambless Tuesday, 1-3, 8:30 School House
Albany 18-C John P. Ventulett William M. Dorsey Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B James P. Stafford Laverene Carter Monday, 8:00 Kells Café
Americus 18-C Claude N. Morris Charles G. Halliburton Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C G. C. Davis Charles H. Branch Monday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ashburn 18-C Irving Nathan J. C. Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Athens 18-D Alexander Bush Judge Arthur S. Oldham Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A William L. Range W. L. Kimbrough Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Northeast) 18-A Harvey L. Metcalf Robert G. Mayo Thursday, 1-3, 7:00 Inman Park Womans Club
Atlanta (West End) 18-A Alton R. Ramey E. L. Johnston Tuesday, 1-3, 7:00 Wingo Café
Augusta 18-B James E. Swan Jr. Dr. Fred L. Damren Friday, 2:00 Hotel Richmond
Bainbridge 18-C W. S. Waite Jr. H. C. Thon Friday, 2-4, 12:15 Hotel Stephen Decatur 
Ball Ground 18-A Fred L. Boling A. E. Hough Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Baxley 18-B E. A. Wolfe James Lynn Monday, 1-3, 8:00 Mimosa Club
Blakely 18-C O. F. Thompson Oscar Powell Tuesday, 1-3, 12:15 Woman's Club  
Brantley County 18-B G. C. Rodgers G. Y. Duke Tuesday, 2-4, 8:00 Capbell's Drug Store
Bremen 18-A H. G. Darnell J. W. Lunceford Thursday, 12:00 Hotel Haralson
Broxton 18-B S. A. Martin J. E. Robinson Monday, 1-3, 8:30 Woman's Club
Buckhead 18-A T. R. Wagoner Thomas H. Daniel Jr. Monday, 2-4, 6:30 Piedmont Driving Club
Buena Vista 18-C Clark W. Duncan Alex M. Burgin Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Byromville 18-B Albert Jeter Joe H. Page Jr. Friday, 1-3, 8:30 Woman's Club
Bryon 18-C W. D. Aultman J. W. Vinson Jr. Thursday, 2-4, 8:30 School House
Calhoun 18-A R. F. Chance R. D. Self Monday, 7:30 Rooker Hotel
Calhoun County 18-C P. D. Griffin R. E. Clements Wednesday, 2-4. 8:30 School
Canton 18-A Lee Mc Canless Jr. Glenn Brady Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carrollton 18-A W. T. Green Dr. H. L. Barker Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A Bert R. Smith Ed J. Auchmutey Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A R. H. Gregory W. C. Petty Thursday, 1-3, 7:30 Union Bus Terminal
Clarkesville 18-D J. R. Hampton G. C. Oliver Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Clayton 18-D Berry Floyd M. C. Jowers Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B Dr. A. I. Robbins Dr. J. D. Turrentine Monday, 1-3, 8:00 Koppel Hotel
Colquitt 18-C Harry L. Davis Roy Beard Wednesday, 2-4. 12:00 American Legion Home
Columbus 18-C Gerald W. Pearson Charles M. Fife Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Commerce 18-D James L. Hope T. J. Syfan Tuesday, 7:30 Hotel Andrew Jackson
Conyers 18-D Joseph M. Towns Herbert A. Summers Monday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Cordele 18-C Emory Heering Jack Comer Tuesday, 12:00 Dayton Hotel
Cuthbert 18-C Jesse G. Bowles Ralph Bowers Thursday, 1-3, 8:30 Irwin's
Dade County 18-A Julius A. Case L. C. Adams Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Dahlonega 18-D C. E. Couch Allyn C. Johnson Tuesday, Alt., 7:00 Smith House
Dalton 18-A Willard . Strain J. Gordon Souther Tuesday, Alt., 7:30 Hotel Dalton
Dawson 18-C Henry S. Jennings Rufus B. Jennings Tuesday, 8:00 County Club House
Dearing 18-D Jean Farr Harold H. Bonner Monday, 2-4, 7:30 High School
Decatur 18-A George M. Spurlin H. Dewey Verner Tuesday, 2-4, 7:00 Candler Hotel
Donaldsonville 18-C Leon Barber Jr. Hudson J. Owen Tuesday, 12:00 Coffee Shop
Douglas 18-B J. Moore Pace Thurman E. Daniels Tuesday, 8:00 Woman's Club House
Dublin 18-B Dr. J. E. Beddingfield Louie M. Curry Friday, 1:15 Fred Roberts Hotel
East Point 18-A H. L. Bryan  Raymond Burch Monday, 2-4, 7:00 Anderson's Cafeteria
Edison 18-C H. C. Hayes Emmett Wiggins Tuesday, 2-4, 7:30 Home Economics Building
Ellaville 18-C S. T. Barnes E. C. Mauldin Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellijay 18-A Louis E. Scharlach G. L. Huff Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Enigma 18-B W. H. Outlaw L. J. Exum Wednesday, 2-4. 8:30 School Gym
Fitzgerald 18-B Jack Cheney P. H. Matthews Thursday, 1-3, 12:30 Lee Grant Hotel
Folkston 18-B Theodore Dinkins Earl M. Garrison Monday, 2-4, 8:00 Bud's Café
Forsyth 18-A Harry P. Dews R. L. Williams Friday, 2-4, 6:30 Skyway
Fort Gaines 18-C T. M. Gray Rev. M. W. Flanders Friday, 2-4, 8:00 Cornelia Club House
Gainesville 18-D Hiram E. Thompson J. D. Allen Tuesday, 12:15 Vocational Building
Glennville 18-B H. E. Kirkland J. M. Hughes Jr. Tuesday, 2-4, 12:30 Hotel Glennwanis
Greensboro 18-D Grady O. Jackson H. H. Chapman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Hahira 18-C Dr. Jesse L. Parrott John Mc Allister Monday, 1-3, 8:00 High School
Hapeville 18-A C. D. Jones H. E. Mc Kowan Thursday, 2-4, 7:30 Wingo's Café
Hawkinsville 18-B Ike Slade Leon Williams Tuesday, 12:15 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B W. J. Ellis Jr. W. D. Wislon Tuesday, 1-3, 8:00 Magnolia Hotel
Heard County 18-A O. W. Burns Monday, 2-4, 7:15 Courthouse
Hinesville 18-B J. W. Waller T. F. Coffey Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church Basement
Hogansville 18-A G. C. Holroyd E. A. Mc Master Monday, 2-4, 12:00 Community Building
Irwin County 18-B C. B. Parker Clarence Snith Jr. Thursday, 2-4, 8:00 Mack's Café
Jacksonville 18-B J. D. Williams E. E. Jones Tuesday, 1-3, 8:30 Club House
Jasper 18-A R. M. Edge D. B. Carroll Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
Kingsland 18-B A. C. Lucree M. G. Sweatt Thursday, 2-4, 8:00 Meeks Café
La Fayette 18-A A. S. Fortune T. W. Weant Wednesday, 12:00 Walker County Library
La Grange 18-A Alton Daniel W. Elwood Amos Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lavonia 18-D Thomas S. Porter Reuben Rosencrance Tuesday, 1-3, 7:00 Johnson House
Lawrenceville 18-D Robert Whitworth Hal Pentecost Tuesday, 2-4, 8:00 Button Gwinnett Hotel
Lincolnton 18-D L. P. Elam W. H. Connell Tuesday, 1-3, 7:30 Club House
Lumber City 18-B Russell B. Swain Raymond Walden Tuesday, 8:00 Community House
Lumpkin 18-C Adrian L Anglin Albert A. Lynck Monday, 1-3, 7:30 High School
Lyons 18-B Rudolph Embree Troy Williams Monday, 1-3, 7:45 New Lyons Hotel
Macon 18-D Blount Baldwin Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Mansfield 18-D Robert Stanton Jr. Fred Hays Monday, 2-4, 7:30 Gym
Marietta 18-A J. F. Shaw Jr. W. L. Underwood Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A D. R. Wagner John Bretz Jr. Tuesday, 1-3, 6:15 City Hall
Mc Rae 18-B Valda Wooten W. J. Williamson Jr. Monday, 1-3, 8:00 Harris Hotel
Midville 18-B George T. Halloway  R. H. Sims Tuesday, 2-4, 8:00 Mc Kenny Pond/ Coleman Lake
Milan 18-B T. D. Lancaster F. H. Lowery Thursday, 1-3, 8:30 Vocational Building
Millen 18-B W. H. Persons Joe May Monday, 2-4, 8:00 Millen Community House
Moultrie 18-C W. H. Allen B. J. Lennard Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mt. Vernon- Ailey 18-B Paul W. Calhoun J. A. Leroy Tuesday, 3, 7:30 Community House
Nashville 18-B A. W. Starling A. D. Greene Tuesday, 1-3, 1:00 Nashville Hotel
Newnan 18-A H. D. Moore R. B. Wright Thursday, 1-3, 7:00 Virginia House
Norcross 18-D L. D. Ewing T. M. Fallow Tuesday, 1-3, 7:30 Hitching Post Café
Norman Park 18-C J. W. Herndon Derrell Weaver Tuesday, 1-3, 8:30 Vocational Agricultural Building
Ochlochnee 18-C J. B. Baumgardner Jr. L. L. Blair Tuesday, 2-4, 8:00 Woman's Club Room
Oglethorpe 18-C John I. English H. C. Ellis Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club House
Omega 18-C R. E. Keith Gerald Daniels Tuesday, 2-4, 8:30 Club House
Pembroke 18-B L. C. Lane D. E. Medders Tuesday, 1-3, 8:00 Agricultural Building
Pike County 18-A E. L. Taylor J. S. Slade Monday, 1-3, 8:00 Various
Pinehurst 18-C E. J. Hill T. R. Hill Tuesday, 2-4, 8:00 School Lunch Room
Pineview 18-C L. C. Wimberley Allen Horne Tuesday, 2-4, 8:00 School Auditorium
Plains 18-C J. H. Cornwell J. F. Brooks Monday, 1-3, 8:00 High School Building
Preston 18-C N. E. Bulloch Jack Montgomery Tuesday, 1, 8:30 Home Economics Room
Ray City 18-B Joe S. Clements Bernard L. Johnson Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Reidsville 18-B L. R. Nelson John Horton Monday, 3, 8:00 Community House
Rhine 18-B Frank M. Clements William S. Parks Thursday, 2-4, 8:00 Vocational Building
Richland 18-C John M. Anglin J. A. Richardson Thursday, 2-4, 12:30 Phil/ Mil Café
Roberta 18-C R. E. Bentley A. V. Marchanti Thursday, 2-4, 12:30 Crawford County High School
Rome  18-A J. L. Maner Robert E. Andrews Tuesday, 12:30 Greystone Hotel
Sandersville 18-D H. L. Mc Caskill Herman Bashinsky Wednesday, 1:15 Woman's Club 
Savannah 18-B Sidney T. Lee Oliver Y. Powell Thursday, 1:00 Savannah Hotel
Shellman 18-C Mercer Wooten Wilbur F. Smith Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Smithville 18-C E. A. Hatcher Charles B. Parker Thursday, 1-3, 8:30 Community House
Smyrna 18-A B. F. Reed Jr. Paul K. Clayton Thursday, 1-3, 6:30 Legion Hall
Soperton 18-B D. Z. Lindsey William Peterson Jr. Thursday, 2-4, 8:00 Club House
Sparta 18-D Sanford Butts Winton W. Stewart Wednesday, 1:00 Lion's Club Room
Springfield 18-B Leslie A. Thompson F. P. Wisdom Thursday, 2, 8:00 High School
Statesboro 18-B Henry J. Ellis Osborne C. Banks Tuesday, 2-4, 1:00 Rushing Hotel
Stone Mountain 18-D Dr. Charles S. Tingle Grady W. Gouge Thursday, 2-4, 8:00 High School Cafeteria
Summerville 18-A Irwin G. Thomas Elmer Smith Tuesday, 1-3, 7:00 Riegeldale Tavern
Sycamore 18-C A. W. Green O. H. Rhodes Thursday, 2-4, 8:30 Lions Club 
Sylvania 18-B O. W. Stubbs  J. R. Fitzner Monday, 2-4, 8:00 Sell House
Sylvester 18-C Mack Houston Reuben L. Robertson Tuesday, 1-3, 8:00 Woolard House
Talbotton 18-C Will Woodall L. G. Parker Jr. Monday, 2-4, 7:00 Community Building
Tallapoosa 18-A H. O. Mc Gill D.V. Jones Sr. Tuesday, 12:30 Burger Inn
The Valley 18-A C. W. Brown Jr. L. F. Underwood Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-A John B. Haynes Paul T. Mitcham Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson
Thomson 18-D J. Marion Wall Robert L. Stevens Monday, 7:00 Knox Hotel
Tifton 18-C C. H. Rainwater C. Mc Cormick Monday, 12:30 Dayton- Myon Hotel
Toccoa 18-D Dr. Julian Q. Watters M. Frank Vanderhoof Tuesday, 7:00 Swift Hotel
Towns County 18-D David Poss Lawrence C. Atkins Wednesday, 2-4, 7:30 Patton's Hotel
Trion 18-A Rev. Leroy Obert Henry Blankey Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Twiggs County 18-D P. M. Clark G. D. Branch Tuesday, 2-4, 8:00 County Office
Unadilla 18-C Allen Head R. C. Harmon Thursday 2-4, 8:30 Community House
Union Point 18-D J. H. Culbreath Charles Seals Tuesday, 1-3, 7:00 Home Economics Building High School
Uvalda 18-B M. M. Martin Wilbur Calhoun Thursday, 1, 8:00 School Lunch Room
Vidalia 18-B Frank Murchison Roy E. Mills Tuesday, 7:00 Jack's Supper Club
Wadley 18-B W. Lane Stokes W. C. Mc Clung Tuesday, 2-4, 7:30 Wadley Café
Warner Robbins 18-C W. T. Giles William J. Belflower Tuesday, 1-3, 7:30 Neals Grill
Washington 18-D W. F. Drinkard H. A. Wall Monday, 8:00 Lions Club Building
Waycross 18-B J. B. Pittman Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Wilkinson County 18-D Roy E. Landers J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 1:00 Little Jack's Café
Winder 18-D E. F. House Larry T. Jones Thursday, 2-4, 7:30 Lions Home
Woodbury 18-A M. O. Campbell Lamar Williams Monday, 2-4, 8:00 Woodbury Hotel
Wrightsville 18-B Dyar Massey Louis Watkins Thursday, 2-4, 7:30 Frost Hotel

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024