Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1956-1957

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Dr. Bert R. Smith, Cartersville, Ga.
District Governor: District B, Carlos D. Greenway Jr., Alma, Ga.
District Governor: District C, Arthur O. Justice, Fitzgerald, Ga.
District Governor: District D, Ed M. Dyer, Decatur, Ga. 1956-57
District Governor: District E, Charles H. Orrick Sr., Thomaston, Ga. 235 Clubs
District Governor: District F, Henry M. Willis, Washington, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Carl Gillespie Jr. C. M. Bowen Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A James E. McKeivey Willis M. Boyd Monday, 1-3, 8:00 41 Restaurant
Adel 18-C Lamar Rentz Bob Taylor Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F Clyde Poole Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 School
Alapaha 18-C Charles A. Matthews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Dermont Shemwell L. N. Hall Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B Charles Sibley Gerald Cohen Monday, 7:30 Clubhouse
Alpharetta 18-A Dr. Guy V. Rice Jack Burgess Monday, 1-3, 7:30 Green Roster
Americus 18-C T. J. Adair Frank W. Arnold Monday, 1:00 Windsor Hotel
Aragon 18-A Paul Morgan James E. Evans Thursday, 1-3, 7:00 Nursery Building
Arlington 18-C Bill Strickland Riley Stansell Monday, 2-4, 8:00 Community House
Ashburn 18-C Roy Maddox J. W. Haley Thursday, 1, 12:00 New Ashburn Inn
Athens 18-D G. H. Bell R. H. Kennon Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A E. M. Turlington Jack A. Skelton Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Paul J. Stelling Ward Wright Jr. Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A Jeff W. Pruett Oscar L. McGowen Monday, 2-4, 7:00 Briarcliff Hotel
Atlanta (Northeast) 18-A Thomas H. Walton Carl P. Lindsay Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (South West) 18-A Robert W. Lewis Lee Ray Steele Tuesday, 1-3, 7:30 Pilgreen's Restaurant
Atlanta (West End) 18-A R. L. Roberson Ralph Bell Tuesday, 1-3, 7:00 Sulcer's Café
Augusta 18-F J. Hampton Manning Fred L. Damren Friday, 1:00 Hotel Richmond
Augusta (Garden City) 18-F Robert B. Wall Capt. Wiley Honea Monday, 7:00  Ship Ahoy Restaurant
Austell 18-A R. H. Causey T. R. Valentine Monday, 2-4, 8:00 First Methodist Church
Avondale Estates 18-D Harry P. Wren Lee R. Potter Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Café
Baconton 18-C Walter T. Overby E. S. Davis Monday, 1-3, 8:00 Community House
Bainbridge 18-C John M. Flemming Dr. J. P. Waddell Friday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Bainbridge (Southern Airways)  18-C John L. Brindle Charles S. Syer Monday, 2-4, 7:30 Bainbridge Air Base
Baker County 18-C Joe K. Forrester O. C. Sindersine Monday, 1-3, 7:30 School
Ball Ground 18-A Thomas A. Roach Henry G. Lyon Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Baxley 18-B J. M. Dunn Thomas J. Barnes Jr. Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Blackshear 18-B Boone B. Owen Ernest Williams Thursday, 2-4, 6:30 Gold Leaf Restaurant
Blakely 18-C George Warrick Edward Balkcom Tuesday, 2-4, 12:15 Masonic Hall
Bowdon 18-E Thomas E. Durham W. Harry Brock Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church
Boynton 18-A Dennis Duckett James Mayo Hall Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B George A Lloyd Pete J. Gibson Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-E J. W. Yoe Jim McEachern Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B Olvin Smith S. A. Martin Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B M. D. Smilay Leo A. Browne Jr. Tuesday, 7:00 Oglethorpe Hotel
Buena Vista 18-E Uhland Cook T. B. Wright Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Harold Hannah Guy D. Buice Thursday, 1-3, 7:30 Clarke's Restaurant
Butler 18-E C. B. Hortman H. Edwin Allen Tuesday, 1-3, 8:00 Legion Home
Byron 18-E R. L. Murdock John W. Vinson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 Community House
Cairo 18-C Marvin Grubbs L. J. Baker Tuesday, 7:00 Citizen's Café
Calhoun 18-A Luke L. Moore J. J. Delay Tuesday, 7:30 Myron's Restaurant
Camilla 18-C Grover Cleveland Robert J. Feingold Thursday, 2-4, 8:00 East End Café
Canton 18-A Johnnie Sparks Glenn Brady Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carnesville 18-D W. Neal Little Ed Bryant Monday, 1-3, 7:30 McDuffie's Café
Carrollton 18-E Jack Toney Allen Stevenson Thursday, 12:00 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A H. Carl Nelson Ivan H. Jackson Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Cedartown 18-A Donald W. Schmidt B. Paul Grimes Thursday, 1-3, 12:00 Wayside Inn
Chatsworth 18-A Fred Fraker Wyatt Mullinax Tuesday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Clarkesville 18-D J. L. Walker O. L. Kelehear Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Clayton 18-D Howard E. Prater Guy Mullinax Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B E. K. Averitt Jr. Mark Moorman Monday, 1-3, 7:30 REA Office
Cochran 18-C James M. Crooms Clarence C. Crooms Tuesday, 1-3, 7:30 School
Colbert 18-D P. M. Hardman E. C. Hardman Thursday, 1-3, 8:00 School
College Park 18-A Jackson C. Campbell Ted C. Hays Tuesday, 1-3, 7:30 Dodsons Café
Colquitt 18-C Dr. H. J. Merritt Buck Bell Jr. Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Euell Kirkland Edward Murrah Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E William F. Newman Jr. Harry E. Ingram Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D D. L. Deadwyler Paul F. McCannon Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Leo McCollum T. J. Syfan Tuesday, 2-4, 7:30 Woman's Club
Conyers 18-F C. J. Hicks Harry McElvaney Monday, 1-3, 7:30 School
Cordele 18-C Ira Lee Adams Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Courthouse
Covington 18-F J. V. Patton L. G. Carney Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Cusseta 18-E Homer C. Anderson Theo B. Troutman Thursday, 2-4, 8:00 Clinic Building
Cuthbert 18-C D. P. Thompson F. E. Whatley Thursday, 1-3, 8:00 Glen Zida Lake Club House
Dade County 18-A J. M. Case L. C. Adams Tuesday, 2-4, 7:30 Morgansville Methodist Church
Dahlonega 18-D Maj. R. E. Davis Frank Neal Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Fred A. Butler  Frank Hay Thursday, 1-3, 8:00 Twin Pines Café
Dalton 18-A J. Gordon Souther Burl Scoggins Tuesday, Alt., 7:30 Elks Club
Darien 18-B Jimmy Williamson Floyd Atwood Monday, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Harry Harpe Robert F. Guest Tuesday, 7:30 Legion Clubhouse
Dawsonville 18-D John Payne James R. Waldrip Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F A. J. Bruyers Carroll Cunningham Monday, 2-4, 7:30 High School
Decatur 18-D Scott Blackstock F. Allen Shealy Tuesday, 2-4, 7:00 Candler Hotel
Decatur (Glenwood Hills) 18-D Cecil E. Cochran John A Driver Monday, 2-4, 7:30 Tom's Restaurant
Decatur (North Decatur) 18-D John P. Clos Emory M. Brooks Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F James L. Sharpe DeWitt L. Coley Thursday, 1-3, 8:00 School
Donaldsonville 18-C Hugh D. Broome M. T. Simmons Sr. Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B J. P. Barnett Sidney Jackson Tuesday, 12:30 Woman's Clubhouse
Druid Hills 18-A Robert A. Patterson Forrest J. May Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Ben Crain Elmer Brown Friday, 1:15 New Dublin Hotel
Duluth 18-D George Bennett H. R. Cook Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill
Dunwoody 18-D A. K. Adams V. E. Strobel Monday, 2-4, 7:30 School
East Clayton 18-E William C. Deaton Raymond E. Carter Thursday, 2-4, 8:00 Community House
East Fannin 18-A Noel M. Galloway Robert H. Panter Monday, 2-4, 8:00 Earl's Lakeside Restaurant
East Point 18-A E. D. Underwood Norman E. Anishanslin Thursday, 2-4, 7:30 Summer Park 
Edison 18-C Lewis Killingsworth Frank Jackson Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Elberton 18-D John Lutz W. B. Cheshire Monday, 1-3, 7:30 Toot Tellum Restaurant
Ellaville 18-C L. S. Tondee Julian I. Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Ellijay 18-A G. L. Huff Jr. Avery Dimmock Jr. Tuesday, 2-4, 8:00 Various
Fairburn 18-A O. L. Wooten James L. Dorough Tuesday, 1-3, 12:15 Johnsons Restaurant
Fitzgerald 18-C Dr. Vernon Brabham  Harry M. Roberts Thursday, 1-3, 12:30 Lee Grant Hotel
Fleming 18-F Moye L. Daniel Jim Weathers Tuesday, 2-4, 8:00 Fleming Community House
Floyd County 18-A August F. Schlotteter Robert A. Murdock Thursday, 1-3, 6:45 Chicken Inn
Folkston 18-B Carl Glenn Baynard Gowen Monday, 2-4, 7:30 Askew's Restaurant
Forest Park 18-E B. G. Lyons J. B. Turner Tuesday, 1-3, 7:30 Dwarf House
Forsyth 18-E David J. Bloom R. L. Williams Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Fort Gaines 18-C Carl Childs W. W. King Tuesday, 2-4, 12:00 Southwestern Grill
Fort Valley 18-E Dr. A. D. Brann B. Lamar Crosby Thursday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Gainesville 18-D W. R. Hink Rufus S. Brown Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Glascock County 18-F Paul H. Swint Math L. Logue Monday, 7:30 Swint's Café
Glennville 18-B Robert Hill Dan Dubberly Tuesday, 2-4, 12:30 Glenwanis Hotel
Gracewood 18-F Baxter G. Mills Glen Hall Monday, 1-3, 6:30 Community House
Greensboro 18-F Ford Boston O. L. House Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Griffin 18-E C. E. Lindsey Bill Ballard Thursday, 2-4, 7:30 Veteran's  Memorial Clubhouse
Hahira 18-C Marcus M. Griffin Seab Miller Monday, 1-3, 8:00 Gold Leaf Hotel
Hapeville 18-A Humprey C. Traylor James G. Rosser Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Cactus Grill
Harris County 18-E Fred Galle Hubert Hadley Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Gardens
Hartwell 18-D Walter Grunswald Billy O. Fleming Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-C John Herrington William A. Dixon Tuesday, 12:05 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B Alfred Roberts Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:00 School
Heard County 18-E Sherman Eley R. L. Hughey Monday, 2-4, 8:00 Scout Hut
Hinesville 18-B Paul E. Caswell Thomas F. Coffey Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E J. N. Finley E. A. Norris Monday, 1-3, 12:05 Legion Home
Ila 18-D Fred McGinnis A. Eberhart Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Jacksonville 18-B Earl Waldon J. D. Williams Tuesday, 1, 8:00 Club House
Jasper 18-A W. M. Maxwell Bradly Curtis Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
Jefferson 18-D Edmund Garrison Harold E. Henninger Monday, 1-3, 7:30 Jefferson Clubhouse
Kingsland 18-B Dr. George E. Griley Robert Bennett Tuesday, 2-4, 7:30 School
LaFayette 18-A Paul Wilhelm Sam L. Parker Wednesday, 12:00 Cherokee Library
La Grange 18-E Alvin S. Davis Robert  Buchanan Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Roy W. Turner W. P. Huckabee Monday, 2-4, 7:30 High School
Lanier County 18-B W. G. Music R. J. Robinson Wednesday, 2-4, 1:00 Methodist Church
La Vista 18-A Dr. Ed Daniels lll Herbert W. Traylor Thursday, 2-4, 7:00 Windy Hills Sables
Lavonia 18-D Inman Davis James Langford Tuesday, 1-3, 7:00 Johnson House
Lawrenceville 18-D L. L. Bray Robert W. Powell Tuesday, 2-4, 7:30 Button Gwinnett Hotel
Leary 18-C J. M. Dixon R. H. Dixon Tuesday, 2-4, 8:00 School House
Leesburg 18-C Anthony A. May W. C. Smith Monday, 1-3, 7:30 School
Lexington 18-D O. D. Scarborough John Jordan Monday, 1-3, 7:30 Paul's Café
Lincolnton 18-F Harry Stewart R. A. Langston Thursday, 2-4, 8:00 Community Clubhouse
Logansville 18-D Frank Putman E. E. Yancey Monday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Louisville 18-F Herbert E. Watkins William F. Hartley Wednesday, 2-4, 8:30 Jefferson Hotel
Lula-Bellton 18-D Herman Huckabee E. H. Stowers Thursday, 2-4, 7:30 School
Lumpkin 18-C L. E. Brooks R. V. Bankston Monday, 1-3, 7:30 School
Lyons 18-B J. Emory Price Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
Macon 18-E Ed Sell Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon Vine Ingle 18-E H. Brack Ezel Jr. Paul E. Tyner Tuesday, 7:30 Pinebrook Inn
Madison 18-F Maxie Conner R. A. Norton Monday, 1-3, 8:00 Beacon Heights Café
Manchester 18-A E. C. Willis J. B. Moore Monday, 2-4, 7:30 Dolly Madison Inn
Mansfield 18-F Joe T. Webb A. E. Hays Jr. Monday, 2-4, 8:00 Community House
Marietta 18-A R. C. Daniel Norwood Rachels Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A Richard Jabaley Joe Huskey Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E F. C. Steele Ralph Davis Monday, 2-4, 7:30 McDonough Restaurant
Mc Rae 18-B J. C. Middlebrooks Cecil R. Spooner Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Midville 18-F Ralph Macon Marion E. Brinson Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Midway 18-B Roscoe Denmark T. R. Beach Tuesday, 1-3, 8:30 Community House
Milan 18-B Jack B. Wetherington Kenneth Sears Monday, 3, 8:30 Community House
Millen 18-F Frank Oliff Lamar B. Gay Monday, 2-4, 8:00 Community Building
Monroe 18-D Wilson Mitchum Emory Camp Monday, 2-4, 7:30 Hotel Monroe
Montezuma 18-E R. E. Suber A. Marion Collins Thursday, 1-3, 7:30 Woman's Clubhouse
Morven 18-C W. F. Bogan R. J. Folsom Monday, 2-4, 8:00 Sheik Café
Moultrie 18-C James T. Riddle Leon O. Foster Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mt. Vernon- Ailey 18-B C. B. Davis J. A. Leroy Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-C W. D. Perry A. D. Greene Wednesday, 2-4, 1:00 Crisp Restaurant
Newington 18-E M. W. Zittrouer Adiel E. Hodges Monday, 1-3, 8:00 High School
Newnan 18-E W. O. Singleton B. B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D W. Clyde Camp Howard T. Maxwell Tuesday, 1-3, 7:30 Civic Improvement Club Building
Norman Park 18-C A. C. Curtis Jr. Thomas Gene Megahee Thursday, 2-4, 8:00 Womans Club Building
North DeKalb 18-D Robert F. Brown Clarence C. Wilson Monday, 2-4, 7:30 Hitching Post Restaurant
Ocilla 18-C Thomas Clayton Edwin Norton Thursday, 2-4, 12:00 Fay's Drive In
Oconee County 18-D Bob Dickens Herman T. O'Dillon Monday, 1-3, 8:00 VFW Hut
Oglethorpe 18-E John G. Peede James A. Smith Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F Hamlin H. Callahan Russell L. Dollar Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B A. M. Aspinwall Jr. L. V. Simmons Monday, 1-3, 7:30 Harry's Club House
Pearson 18-B M. L. Powell Elick Bullington Tuesday, 1-3, 12:00 Bryant's Café
Pelham 18-C Lonnie E. Taylor Cecil Futch Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B E. B. Miles J. Dixie Harn Monday, 1-3, 8:00 280 Restaurant
Perry 18-E C. J. Farmer C. J. Barrett Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E J. D. Roane S. N. Brock Monday, 1-3, 8:00 Various
Pine Lake 18-D Cad K. Braswell M. E. Wald Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Plains 18-C J. H. Dupree M. A. Chambliss Monday, 1-3, 8:00 School
Quitman 18-C Henry Taylor Jake Lazarus Thursday, 8:00 VFW Home
Reidsville 18-B T. M. Clyburn J. Nelson Maddux Monday, 3, 7:30 Community House
Remerton 18-C James A. Pilkey C. R. Hutchinson Monday, 1-3, 7:30 Lions Den
Rhine 18-C A. G. Clements William S. Parks  Tuesday, 1-3, 6:30 Hilliard's Café
Richland 18-C Douglas Sears Guy McAllister Thursday, 2-4, 12:15 Phil & Mil Café
Riverdale 18-E Hoyt G. Voyles Alton B. Adams Monday, 2-4, 7:30 Dwarf Grill
Rochelle 18-C L. P. Culpepper C. H. Lewis Monday, 1-3, 8:00 School
Rome  18-A W. J. Runninger Robert E. Andrews Tuesday, 12:30 Greystone Hotel 
Rossville 18-A Harry H. Summers Dr. T. P. Hudson Monday, 1-3, 7:30 Gilbert's Restaurant
Roswell 18-A Charles H. Wright John L. Harris Monday, 1-3, 7:30 VFW Club
Royston 18-D C. M. Higginbotham J. Wethrol  Berryman Thursday, 1-3, 7:00 Bell's Café
Rutledge 18-F Boyce M. Hollis James W. Dixon Monday, 1-3, 7:30 Gymnasium
Sandersville 18-F John T. Williamson Sr. Pat McEwen Tuesday, 1:15 Bo Jo Drive In
Sandy Springs 18-A L. H. Morrison E. C. Lambert Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Hammond School
Savannah 18-B R. Earl Rogers Edmund Ewing Jr. Thursday, 1:00 Savannah Hotel
Savannah (Port City) 18-B Kenneth R. Goddard Henry R. Kreutter Tuesday, 7:00 First Christian Youth Center
Screven 18-B C. W. Collins V. N. Chauncey Thursday, 7:30 Senoia Hotel
Senoia 18-E Hugh D. Crook Freeman Sasser Monday, 2-4, 7:30 School
Shady Dale 18-F P. T. Patten C. G. Reynolds Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Shellman 18-C J. T. McDonald J. N. Watts Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smyrna 18-A George Kreeger Howard P. McCollum Thursday, 1-3, 7:00 Campbell School
Snellville 18-D Lewis F. Bird Richard Norton Thursday, 1-3, 8:00 Masonic Hall
Social Circle 18-D W. B. Stephens Tom Baccus Tuesday, 1-3, 7:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Jack Pournelle A. O. Brinson Thursday, 2-4, 7:30 Community House
South Cobb 18-A Edwin Barber W. O. Smith Monday, 1-3, 8:00 Magic Kitchen
Southside Community 18-E Gordon E. Sanford William L. Willis Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Sparta 18-F Ralph H. Cooper Albert Flynt Wednesday, 1:00 Legion Home
Springfield 18-B Ross L. Roundtree Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Springfield Gym
Statesboro 18-B Roy McMichael Leslie Witte Tuesday, 2-4, 1:00 Friendly Restaurant
Stockbridge 18-E O. P. Dewberry G. C. Thompson Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club House
Stone Mountain 18-D C. Lamar Bagwell L. A. Philpot Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A Malcolm Thomas Everett Lunsford Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Sylvania 18-F R. C. Aaron M. S. Moncrief Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Charles E. Bacon H. H. McGirt Monday, 1-3, 7:30 Woolard Hotel
Talbotton 18-E N. K. Carter John J. Murphy Monday, 2-4, 7:30 Community House
Tallapoosa 18-E Lee Kilgo J. Hugh Lanier Tuesday, 12:30 Club 78
The Valley 18-E Ed L. Whitten Warren G. Nichols Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Thomaston 18-E Charles E. Kersey Rhodes Murphy Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Harry P. Taylor Hugh P. Rehberg Thursday, 2-4, 7:00 Hotel Scott
Thomson 18-F Forrest Wall Raymond J. Wells Tuesday, 7:00 Clubhouse
Tifton 18-C John L. Shepperd Roger Hutchinson Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Thomas R. Fuller J. Maurice McCurry Tuesday, 2-4, 7:00 Lone Oak Café
Towns County 18-D J. Y. Denton Clyde Presley Wednesday, 2-4, 7:15 Young Harris College
Trion 18-A Robert R. Stewart Fred Westbrook Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Unadilla 18-C R. C. McWhorter Howard Faulk Thursday 2-4, 7:00 Community House
Union Point 18-F L. D. Carlton Jr. Alex B. Rogers Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Uvalda 18-B W. D. Currie A. C. Johnson Thursday, 1, 7:30 Community House
Valdosta 18-C M. P. Webb Freiling Scarborough Tuesday, 12:05 Daniel Ashley Hotel
Vidalia 18-B Seymour Brown Dave Holliman Monday, 7:00 Community House
Vienna 18-C William A. Jones Clyde C. Morris Friday, 2-4, 7:30 Community House
Wadley 18-F D. L. Hodge S. C. Evans Jr. Monday, 1-3, 8:00 Wadley Café
Warner Robins 18-E Richard M. Evans William J. Belflower Tuesday, 1-3, 7:30 Isle of Palms Restaurant
Warrenton 18-F James P. Flanders H. Melvin Smith Monday, 1-3, 7:00 Warrenton Hotel
Washington 18-F Sam McGill T. K. Wilson Monday, 8:00 Lions Club Building
Waycross 18-B Tom Parker  Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waynesboro 18-F Harvey L. Sapp Arthur C. Hallman Thursday, 2-4, 7:30 Anthony Wayne Hotel
West Bainbridge 18-C L. B. Ritch Jr. Fred E. Lane Monday, 2-4, 8:00 School
West Fulton 18-A James W. Coleman Paul A. Dangar Jr. Monday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Wilkinson County 18-F D. S. Compton J. D. Holliman Tuesday, 2-4, 7:00 Dixieland Motel
Winder 18-D James Lay James Ouzts Thursday, 2-4, 7:30 Clubhouse
Woodbine 18-B Kenneth McCarthy Russell L. Sloop Monday, 2-4, 7:30 Community House
Woodbury 18-E Jim Christian  Harold Gill Monday, 2-4, 7:30 Clubhouse
Wrightsville 18-F J. M. Cook John H. Baskin Monday, 2-4, 7:30 Evan's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024