Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1963-1964

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Thomas H. Walton, Northeast Atlanta, Ga.
District Governor: District B, Winston Purvis, Douglas, Ga.
District Governor: District C, M. F. Carter Jr., Cordele, Ga.
District Governor: District D, Roland K. Weekley, Decatur, Ga. 1963-64
District Governor: District E, Frank Holladay, Carrollton, Ga. 254 Clubs
District Governor: District F, Willim G. Adair, Rutledge , Ga.
Chairman State Council: Roland K. Weekley, 18-D
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C John T. Mann Thomas O. McKie Monday, 1-3, 7:30 Sapp's Café
Adairsville 18-A Hampton Anderson Norman L. Shaw Monday, 1-3, 7:30 41 Restaurant
Adel 18-C Allen L. Parrish Jr. Earl S. Davis Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F Marvin Woods David Frazier Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Albert Holloway James K. Brannon Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Albany (Palmyra) 18-C Cecil Henry Larry Martin Tuesday, 7:30 James River's Hotel
Alma 18-B William T. Edgar Frank Tyus Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Troy L. Carroll Horton J. Greene Thursday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Americus 18-C Carl L. Delay C. Harris James Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C John W. Guice Sr. Edward E. Hollington Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Albert V. Butler George A. Bell Thursday, 1, 12:00 Shrine Club House
Athens 18-D Larry McLeod Billy Looney Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta  18-A John B. Zellars J. Lewis Pascal Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A John W. Cheery John S. Langford Jr. Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A William E. Crye Jr. E. Hugh Edenfield Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A Donald J. Kennedy B. David Wallace Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A Marion L. Turner Dr. Norman H. Wasserman Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A Phillip J. Lorenz Sr. A. D. Farrar Tuesday, 1-3, 7:00 Thomas Café
Augusta 18-F Harold B. Anderson Fred L. Damren Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F William L. Herndon Jack W. Parrish Tuesday, 1:00 Timmerman's Restaurant
Augusta (Garden City) 18-F Joseph T. Jordan Jr. Troy D. Walker Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Lewis Q. Chestnut William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Mickey's
Avondale Estates 18-D Oliver P. Ackerman Jr. James E. Williams Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Bainbridge 18-C Donald R. Bryan Jr. George E. Daniel Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Theodore J. Wofford Henry G. Lyon Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Baxley 18-B Dudley A. Turner Joseph D. O'Leary Monday, 1-3, 7:30 Mimosa
Blackshear 18-B Kenneth P. Brumbeloe Ernest Williams Thursday, 2-4, 6:30 Gold Leaf Restaurant
Blakely 18-C John J. Hewitt Ray Harris Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E Thomas E. Durham Homer A. Jones Monday, 1-3, 7:00 Mrs. Cooley's Tea Room
Boynton 18-A Eugene M. Baker Charles R. Thacker Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B Pete J. Gibson Emory A. Middleton Monday, 2-4, 12:00 Campbell's Drug Store
Bremen 18-E Jim S. McEachern J. Mac Smith Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B R. C. Harper John Milhollin Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Neil C. Stanfield Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Cabana Motel
Buena Vista 18-E William L. Bickerstaff Luke K. Moss Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D J. Edwin Johnson Guy D. Buice Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E William Neisler John R. Griggs Tuesday, 1-3, 8:00 City Tourist Court Café
Byron 18-E Roger C. Murphy Ben L. Robertson Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Roy G. Richards Wallace E. Sholar Tuesday, 1-3, 7:30 Citizen's Café
Calhoun 18-A Ellis K. Kite James E. Owens Tuesday, 7:30 Rocker Hotel
Calvary 18-C Joe McNair Leon Bryant Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C U. A. Kemp Jr. Hal D. Carlisle Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Robert T. Boettger Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D A. T. Mauldin Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E E. Woodfin Cole Ernest C. McClendon Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A Frank G. Harris William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Cedartown 18-A H. P. Camp Sr. Alton Gilmore Jr. Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Central Dekalb 18-D William E. Buechler Jr. William C. Collins Monday, 3, 7:30 Twin Oaks Restaurant
Chatsworth 18-A Kermit Robinette Bill Elrod Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chickamauga 18-A Jake P. Walker Dr. Walter R. Dennis Monday, 2-4, 7:30 Arrow Rock
Clarkesville 18-D George L. DeMore John F. Thompson Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B Henry G. Shuman Linwood P. Smith Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Lawrence Gillespie Carroll S. Lee Sr. Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B W. D. Young Phil Manley Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club Building
Cochran 18-C Arthur C. Miller Emory W. Porter Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Edgar W. Pinkard George J. Davis Thursday, 1-3, 8:00 Community House
College Park 18-A Charles T. Hughes Kenneth E. Bryan Wednesday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Colquitt 18-C Terry Toole Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Harry M. Jones Gerry W. Pearson Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Dr. Robert H. Vaughn John H. Jones Jr. Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D J. Ralph Whithead Ralph Simmons Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D H. S. Garrison Norman C. Cookley Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Charles N. Bird Sam H. Smith Monday, 1-3, 7:30 Rockdale County High School
Cordele 18-C D. H. Standard Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Kenneth Palmer Floyd G. Evans Tuesday, 2-4, 7:30 Bar B Que King
Covington 18-F James W. Lord Melvin Allen Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Pavillion
Cross Keys 18-E Chris C. Fruitticker Robert B. Mosley Thursday, 1-3, 7:30 Rocks Grill
Cross Keys 18-D Jerry C. Barlow Donald E. Wettlauer Monday, 2-4, 7:00 Davis Brothers
Cuthbert 18-C W. O. Cloud Phillip Ray Thursday, 1-3, 8:00 Cuthbert School
Dade County 18-A Rudolph F. Thompson W. Lamar Moore Tuesday, 2-4, 7:30 High School
Dahlonega 18-D Harold M. Cooper Rev. Lowell Sykes Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A John H. Tinney Charles F. Burger Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Café
Dalton 18-A Don Collier Jimmy L. Smith Tuesday, Alt., 7:30 Elks Home
Darien 18-B Boyd L. Gault Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Hyland R. Warren J. James Thomas Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Ralph Bowen John Stiller Monday, 1-3, 8:00 High School
Decatur 18-D T. P. O'Callaghan George Z. Glover Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Earl L. Biggs Robert Lane Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F Durell W. Knight John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Doerun 18-C Samuel F. Brewer John F. Craft Thursday, 1, 7:30 Community Club House
Donaldsonville 18-C Darby White Leon Barnes Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Heyward W. Brawner Jean P. Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Druid Hills 18-A George E. Powell Walter H. West Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Arnold F. Adams Cullen G. Lackey Friday, 1:15 Tindo Motel
Duluth 18-D Lindon D. Franklin J. H. Summerour Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Walter C. Lytle John N. Weaver Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E W. Wayne Murdock Loran Cash Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C Hubert K. Hardy W. P. Harrell Tuesday, 12:00 Buck's Restaurant
East Point 18-A Edwin G. Brent E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Sumner Park Dining Room
Echols County 18-C C. H. Quick Jr. Jackie L. Carter Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C Carl Kirkley Charles Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D William O. McMullen Clarke Gulley Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C William S. Perry Julian I. Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Albert E. Harrison Calvin L. Jackson Tuesday, 2-4, 8:00 School
Fairview 18-A James A. Horton Jack R. Prater Monday, 1-3, 7:30 High School
Fitzgerald 18-C Reuben Kruger W. D. Smith Wednesday, 1-3, 12:30 Community House
Fleming 18-F James Davis Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A George L. Curry Herbert Raines Thursday, 1-3, 6:45 Plantation Restaurant
Folkston 18-B Norris Johnson Joseph T. Holt Monday, 2-4, 7:30 Womans Club 
Forsyth 18-E Robert L. Bittick Hugh W. Mercer Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Forsyth County 18-D H. Ray Taylor Foster L. Potts Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Gaines 18-C V. E. Lindsey Willis S. Cox Tuesday, 2-4, 12:00 Woman's Club
Fort Oglethorpe 18-A Jack R. Chandler John C. Graves Tuesday, 2-4, 7:00 Pop's Lanes
Fort Valley 18-E C. V. Glisson Edward O. Parker Tuesday, 1-3, 7:30 Steak House
Garden City 18-B John R. English W. L. Adams Tuesday, 2-4, 7:00 Quail Room
Gainesville 18-D John T. Wigington John D. Quinn Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Daniel E. Cochran William S. Palmer Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Thurmon O. Mabley J. Royce Sutton Monday, 1-3, 7:30 Drive In
Greensboro 18-F Walter White Ronald Bracewell Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Joe T. Potts Harry C. McCampbell Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Hahira 18-C Dr. J. R. Smith W. Rogers Graham Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D W. B. Gunter ll Lucius P. Mc Neal Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E G. D. Martin Hugh Finley Monday, 2-4, 7:30 Hampton Elementary School
Hapeville 18-A Arthur H. Wallis Jr. Charles L. Woodall Thursday, 2-4, 7:30 Recreation Center
Harris County 18-E William B. Sutherland Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Ida Cason Callaway Gardens
Hartwell 18-D Dan W. Bramblett Bobby Vickery Tuesday, 1-3, 7:30 Hotel Nancy Hart
Hawkinsville 18-C Verlin H. McKinney James J. Hall Tuesday, 12:05 Brown Hotel
Hazlehurst 18-B G. E. Barton Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Jeff Davis Lunch Room
Heard County 18-E George S. Summers Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 High School
Hinesville 18-B Edgar M. Edwards Carl Stanford Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Benjamin P. Rosser Roy C. Burdette Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ila 18-D Charles Bennett Harold Hammontree Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Irwinton 18-F Elton D. Mason Robert C. McGinty Wednesday, 1-3, 7:00 Elementary School
Jacksonville 18-B Wade Ward Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A Luke Denson Broward Garrison Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Alva Ray Lamar Bigham Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Albert R. Jones W. B. Gates Tuesday, 1-3, 7:00 Corsair Motel
Jesup 18-B James Gordon Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Kingsland 18-B W. R. Riley Louis M. Landrum Tuesday, 2-4, 7:00 Tomochichis' Restaurant
LaFayette 18-A James C. Wardlaw William M. Parnell Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Ira B. Grimes Pitman B. Cleveland Jr. Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lake City 18-E G. H. Hickey Charles A. Whitfield Monday, 2-4, 7:30 Catfish King Restaurant
Lakeview 18-A Raymond Morrow Maurice L. Christian Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B C. E. Hallman Laverne Studstill Wednesday, 2-4, 12:00 Methodist Church
Laurel Ridge 18-D Newell E. Williams James L. Gannell Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A Horace M. Walters F. Russell Davis Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Davis Brothers
Lavonia 18-D Hugh Dawkins William H. Smith Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D Adison Starnes Allen Hood Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C B. B. Shepard T. L. Mack Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C Perry M. Kearse Jack M. Fore Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D Avery Graves H. S. Dickson Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F T. B. Hagan Rudolph Athol Langston Thursday, 4, 7:30 School
Locust Grove 18-E William L. Carter Henry C. Brown Jr. Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Homer L. Moon George L. Coker Monday, 2-4, 8:00 Masonic Building
Louisville 18-F James F. Allen Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Jefferson Hotel
Lumpkin 18-C Andrew B. Haney Adrian L. Anglin Jr. Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B H. D. Jordan Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 York Restaurant
Macon 18-E Lane Williams Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E Edward L. Young Louie F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Azalea Motel
Macon (Vine Ingle) 18-E Hansel R. Bateman M. Royce Gordon Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Howard E. Alford Doyle L. Huff Monday, 1-3, 7:30 Beacon Heights Restaurant
Mansfield 18-F Ralph Spears T. P. Lawrence Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A Charles N. McCoy Leon O. Foster Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Dwane R. Smith Hoyt O. Gillespie Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Martin 18-D Grady J. Bell Joe Freeman Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F Olcott G. Mills Norris F. Long Tuesday, 2-4, 7:30 Tiller's Restaurant
Mc Caysville 18-A Alvin L. Sholes Dr. Albert D. Sivils Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E Heywood J. Owens Horace M. Swanson Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B Thomas J. Batchelor Joseph H. Habin Jr. Monday, 1-3, 12:15 McGinty's Café
Midville 18-F James W. Rhodes Charles E. Perry Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B William C. McCranie Karl C. Cravey Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F Bobby L. Murphey Henry Cantera Tuesday, 1-3, 7:30 Thornton's Dairy Bar
Millen 18-F Tom Rabitsch Lamar B. Gay Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D Joseph A. Bryant Jr. Rubin Wexler Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E H. Grady Allen William E. Fowler Thursday, 1-3, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F Thomas L. Spier Ray Blanton Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Moultrie 18-C William C Durham Edwin J. Scull Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mt. Vernon- Ailey 18-B Henry A. Moses W.G. Durden Tuesday, 3, 8:00 Community House
Nashville 18-C Perry A. Harris Sr. A. D. Greene Wednesday, 2-4, 12:00 The Shamrock
Newnan 18-E Lynnwood S. Beers Brice B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Edward L. Owen Joe W. Hayes Tuesday, 1-3, 7:30 Norcross Café
North DeKalb 18-D William H. Fallaw Darrell Donaldson Jr. Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C Joseph S. Worthington H. M. Hale Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Odum 18-B James M. Bohannon Jr. M. L. Wester Thursday, 2-4, 8:00 Odum Café
Oglethorpe 18-E T. J. Coogle J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F Charles A. Burnett Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B V. H. Byrd T. R. Riggins Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B Richard Crowe Johnnie C. Herrin Tuesday, 1-3, 12:00 D. A. R. Club House
Pelham 18-C Walton C. Bernier D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B Rev. John C. Arnold Rev. O. Highsmith Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E Carl J. Barrett Joseph L. Bacon Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Charles W. Beckham William J. Franklin Jr. Monday, 1-3, 8:00 School
Pine Lake 18-D Albert J. Monroe Cad K. Braswell Sr. Tuesday, 2-4, 8:00 Briar Patch Restaurant
Plains 18-C Elliot Anderson William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 Sewell's Café
Port Wentworth 18-B Len R. Easterling Joe K. Haupt Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Quitman 18-C Leroy Hagan Jake N. Lazarus Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D George E. Andrews Albert G. Arnold Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D James D. Dantzer William M. Calvert Tuesday, 2-4, 7:00 Mrs. Sewell's
Reidsville 18-B George Blount Estin L. Grinstead Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-C Thomas F. Hilliard  Carl O. Presley Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Richmond Hill 18-B Jesse F. Coleman F. Lesley Long Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E Glenn H. Turner Donald H. Heitt Monday, 2-4, 7:30 Harbin's 
Rochelle 18-C Allen Fitzgerald Raymond Przbyla Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A Davin N. Bowen Augustus R. Perdue Sr. Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Andrew J. Stephens John L. Barley Monday, 1-3, 7:30 Rossville Memorial Center
Roswell 18-A Cleo Finley Roger Lindsay Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Royston 18-D G. W. Adams Mitchell W. Henson Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
Rutledge 18-F James A. Nolan Louie Randall Monday, 1-3, 7:30 Rutledge Gymnasium
St. Simons Island 18-B Robert E. Penny Davy D. Edwards Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Sandersville 18-F Earl L. Bivins J. R. Jones Friday, 1:00 Womans Club House
Sandy Springs 18-A Harry H. Smith Donald R. Meaders Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Savannah 18-B Dr. Guy S. Cole Eddie J. Carmichael Thursday, 1:00 DeSoto Hotel
Savannah (Port City) 18-B David E. Thomas Edwin H. Nuscher Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Charles E. McElveen J. H. Harris Thursday, 2-4, 8:00 Myrtle's Café
Senoia 18-E Edwin M. Brown Delma H. Hayes Monday, 2-4, 7:30 Memorial Building
Shellman 18-C Bill R. Cox Lester R. Rigsby Thursday, 1-3, 8:00 High School
Smithville 18-C R. C. McRae Robert R. Young Thursday, 1-3, 8:00 Community House
Smyrna 18-A George M. Calvert Lloyd H. Johnson Thursday, 1-3, 7:00 Weems Restaurant
Snellville 18-D Carl E. Nash Jerry Moon Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D James F. Wiley Jr. Franklin D. Hale Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Laverne L. Phillips Alvin O. Brinson Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A Paul A. Defoor Lloyd J. Gillham Monday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Southside Community 18-E Joe Mathews Paul Ashton Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Southwest Dekalb 18-D Lawrence H. McCauley  Carlton A. Clements Monday, 2-4, 7:30 Tom's Restaurant
Sparta 18-F J. Dillard Copeland Marvin. G. Pound Jr. Wednesday, 1:00 Community House
Springfield 18-B James D. Tweedy Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Lutheran Church
Statesboro 18-B Vivian Yawn Tom W. Gillespie Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Glenn M. Dilback Frank T. Strickland Tuesday, 1-3, 7:30 Garden Club 
Stone Mountain 18-D Guy H. Gouge Sr. Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 High School 
Summerville 18-A Joseph K. Stephenson Oliver G. Morehead Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Kendrick Gallagher Dell R. Wightman Tuesday, 1-3, 7:30 Moose Club
Sylvania 18-F M. F. Chester Robert S. Reddick Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Jack L. Jennings Marion G. Benson Monday, 1-3, 7:30 Luke's Restaurant
Talbotton 18-E Norman K. Carter Sidney C. Ingram Jr. Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Irving B. Tallman Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Thomaston 18-E Bill Heule Harvey Snow Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Carroll E. Cook Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Hotel Scott
Thomson 18-F Marvin L. Johnson William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Frank Dunlap Daniel D. Cantrell Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D J. Nolan Spear Reid S. Farmer Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D James W. Denton Roy E. Taylor Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Café
Trion 18-A Clyde C. Cobb Stanley R. Buckalew Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Jack W. Thompson Dudley R. Segars Monday, 1-3, 7:30 Tucker Methodist Church
Unadilla 18-C W. Larry Hamrick Gerald Daniels Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-F Bunyon E. Acree Thomas P. Tidwell Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Kenneth L. Lowery Harvey Shipman Tuesday, 12:05 Green Turtle Restaurant
Vidalia 18-B John Groover Henry F. Brandt Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Ralph Livingston Robert B. Miller Jr. Friday, 2-4, 8:00 Community House
Wadley 18-F Tommy Fulgum Ernest Pundt Monday, 1-3, 7:30 Wadley Café
Warner Robins 18-E Ernest O. Beavers William B. Brady Tuesday, 1-3, 7:30 Plaza Restaurant
Washington 18-F Carl Hopkins Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Earl Thomason Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Cherokee Restaurant
Waycross (Okefenokee) 18-B W. T. Raines James A. Parker Monday, 7:30 Cherokee Restaurant
Waynesboro 18-F Robert D. Heeren Harvey L. Sapp Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Fulton 18-A Clifford L. Tyson L. A. Phillips Monday, 1-3, 7:30 Clubhouse
West Point 18-E Robert E. Smith Jr. Thomas W. Smith Wednesday. 12:45 Shawmut Community Center
Winder 18-D Ray G. Jackson Ray Abernathy Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Edward W. Poss Newton A. Stewart Tuesday, 1-3, 7:30 Civic Building
Woodbine 18-B James C. Proctor W. H. Cohan Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E Harold E. Gill Sr. William Goodwin Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A W. B. Drinkard Glenn Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Shepard Inn
Wrightsville 18-F J. M. Cook L. E. McDowell Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024