Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1965-1966

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Frank H. Durham, Hapeville, Ga.
District Governor: District B, M. Frank Thompson, Statesboro, Ga.
District Governor: District C, Kenneth L. Lowery, Valdosta, Ga.
District Governor: District D, Edgar P. Faulkner, Tucker, Ga. 1965-66
District Governor: District E, C. Frank Hollberg lll, Senoia, Ga. 267 Clubs
District Governor: District F, Charles O. Phillips, Augusta, Ga.
Council Chairman: C. Frank Hollberg lll, 18-E, Senoia, Ga.
State Secretary (Paid): Alcee F. Maxfield (1965-74)
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Charles C. Fulghum Carl W. Gillespie Jr. Monday, 1-3, 7:30 Sapp's Café
Adairsville 18-A Read Hobson Forrest Shropshire Monday, 1-3, 7:30 41 Restaurant
Adel 18-C Carroll J. Lewis Earl S. Davis Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-F Otis L. Hayden David A. Frazier Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Charles M. Stern Ozell Wright Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Albany (Palmyra) 18-C Henry C. Pruett Thomas M. Ward Tuesday, 7:30 Bartlett's Restaurant
Alma 18-B R. E. Lawson Henry S. Bishop Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Kirby W. Cox Hugh W. Booker Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C J. Stanley Burton Ad L. Abbett Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C Edward E. Hollington Bill McGarrah Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Simon B. Shingler Jasper W. McLeod Thursday, 1, 12:00 Shrine Club House
Athens 18-D Malcomb Reid Robert Wilson Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens (Classic City) 18-D James H. Langford Sammie B. Parkman Monday, 1-3, 7:30 Georgian Hotel
Atlanta  18-A J. Lee Morris Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Lewis R. Sams John R. Maddox Monday, 2-4, 6:00 Piedmont Driving Club
Atlanta (Henry Grady) 18-A Robert K. Jones Harvey Kessler Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A William E. Minck Cecil Q. Pinkerton Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A Norman H. Wasserman Cicero C. Babb Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A John F. Darnall Andre D. Farrar Tuesday, 1-3, 7:00 Aldo's Restaurant
Augusta 18-F Willard W. Prior Fred L. Damren Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Joel Simmons Henry L. Whisenhunt Jr. Tuesday, 1:00 Timmerman's Restaurant
Augusta (Garden City) 18-F Jack C. Hodges Troy D. Walker Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Kenneth B. Bloom William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D E. C. Harvey Jr. Ralph Parrish Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Baconton  18-D Erwin Glausier John R. Pinson lll Monday, 1-3, 8:00 River Bend Club
Bainbridge 18-C Robbie J. Parker George E. Daniel Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A John T. Carney Henry G. Lyon Tuesday, 2-4, 7:30 Legion Hall
Baxley 18-B Hal D. Brown Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Mimosa
Blackshear 18-B Kenneth N. Graham Boone B. Owen Thursday, 2-4, 6:30 Gold Leaf Restaurant
Blakely 18-C Thomas G. Jenkins Stanley C. Houston Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E William L. McMillan Don Eason Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A Ira Dietz William David Humphreys Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B William B. Willis Lee K. Ramsey Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Bill H. Copeland J. Mac Smith Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Broxton 18-B Joe L. Studstill James O. Smith Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Martin Turem Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Cabana Motel
Buchanan 18-E J. T. Williams Rufus S. Brown ll Thursday, 2-4, 7:00 Haralson County Kitchen
Buena Vista 18-E Emerson Bryan Jimmy Dent Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Charlie G. Sheppard William Leon Allen Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E Carlton Hortman John R. Griggs Tuesday, 1-3, 8:00 Page's Café
Byron 18-E Frank M. Edwards Jr. Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Wallace E. Sholar Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Citizen's Café
Calhoun 18-A James E. Owen Frank J. Burnett Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Richard H. Banley Daniel C. Jones Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Lamar Shirah Stanley J. Janis Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Jack Whitmire Glenn Brady Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D Patrick Milford Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Russell A. O'Neal Ernest C. McClendon Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A Edmund C. Martin William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Leon Morris F. Wesley Chapman Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Central Dekalb 18-D W. Royce Petty Henry E. Newton Monday, 3, 7:30 Rio Vista
Chatsworth 18-A Winford A. Gaines Rembert H. Townsend Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Clarkesville 18-D Frank H. Hemphill Jack S. Reese Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B Linwood P. Smith George W. Strickland Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Bill Bryans Jack Smoot Thursday, 1-3, 7:30 Lions Den
Clinch County 18-B Chester Day Donald Lee Monday, 1-3, 7:30 Community House
Cochran 18-C Alonzo O. Turner Arthur C. Miller Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Clifton M. Delk George J. Davis Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A Richard B. Mims Hugh L. Crowe Wednesday, 1-3, 7:30 Morrison's Cafeteria
Colquitt 18-C Bobbie Eubanks Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Walter L. Haines Gerry W. Pearson Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E F. Leon Revell Marion P. Gilbert Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D James S. Patton Clarence W. Brown Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Dixon M. Glover George W. Evans Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F William B. Adams Jr. Charles H. Allen Monday, 1-3, 7:30 Star Restaurant
Cordele 18-C Aubry E. Alford Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Joseph C. Penick Billy J. Phillips Tuesday, 2-4, 7:30 Commercial Hotel
Covington 18-F Edward H. Clark Billy R. Wheeler Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Pavillion
Crawford County 18-E Jake B. Liles Henry A. Harvey Thursday, 1-3, 7:30 Pine Lawn Restaurant
Cross Keys 18-D Donald Wettlaufer Laverne Edwards Monday, 2-4, 7:00 Davis House Restaurant
Cross Keys 18-E Frank E. Hopkins William K. Goodwin Jr. Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Noel H. Haskins J. Max Flanders Thursday, 1-3, 8:00 Grove Motel
Dade County 18-A James V. Jenkins  Billy C. Mahaffey Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D James C. Cameron William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Ray A. Adams James L. Sledge Thursday, 1-3, 8:00 Dallas House
Dalton 18-A Charles M. Taylor Glenn R. Martin Tuesday, Alt., 7:30 Elks Home
Darien 18-B Kenneth G. Gale Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C Glen E. Carlson J. Rhames Thomas Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Millard R. Bowen Artis Williamson Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F William P. Dozier Thomas D. Lovins Monday, 2-4, 7:30 School
Decatur 18-D James M. McCorkle Herbert S. Symmers Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Ben O. McCollum Ellis F. Nail Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F Cecil Passmore Jr. John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C Marion M. Minter Leon A. Barnes Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Lonnie D. Grantham Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Douglasville 18-A Elmer W. Searcy Daniel M. Grimes Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A Walter H. West James A. Desana Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Frank H. Harris Cullen G. Lackey Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Lanier Nelms Bill Peil Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D William L. Brown Glenn B. Nichols Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E John A. Padgett Col. H. J. Piette Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C C. W. Peacock John Dew Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Point 18-A Philip C. Lauria E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Echols County 18-C David W. Herndon S. J. Brown Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C Gene A. Manry Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D R. R. Todd William O. McMullan Jr. Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C Floyd J. Willie Julian Irwin Bonner Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Calvin L. Jackson Ernest L. Partridge Tuesday, 2-4, 8:00 Community Club
Fitzgerald 18-C William P. Lane William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Fleming 18-F Richard R. Clifford Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A Carl Fredericks Gary L. Frazier Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B J. Milton Crews Joseph T. Holt Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forsyth 18-E Joe E. Dorner Fred T. Naumann Friday, 2-4, 6:30 Town House Restaurant
Forsyth County 18-D George T. Benson Foster L. Potts Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Oglethorpe 18-A Glenn E. Parker John C. Graves Tuesday, 2-4, 7:00 Battle Ground Restaurant
Fort Valley 18-E Phillip C. Pierce Leonard J. Yuhas Tuesday, 1-3, 7:30 Scout Hut
Garden City 18-B Ralph V. Dodd Ronald W. Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 Quail Room
Gainesville 18-D Bob Hamrick John Quinn Tuesday, 12:15 Avion Restaurant
Georgetown 18-C George M. Phillips James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Charles E. Hartsfield William S. Palmer Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Wallace Childs H. E. Dasher Monday, 1-3, 7:30 Drive In
Greensboro 18-F Lloyd J. Williams Linnis E. Ethridge Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Ben F. Hoard Earl J. Bobier Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Ira D. L. Taylor John R. Drummond Thursday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Hahira 18-C Joe G. Smith Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D Harold P. Herrin Harvey C. Bush Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E Robert H. Whitaker Arthur Mitchell Monday, 2-4, 7:30 Harbor House
Hapeville 18-A Ralph E. Clemens James E. Clay Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E Walter E. Gunter Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D B. Edward Page Asa M. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Whitey's Drive In
Hawkinsville 18-C V. Elton Henry James Johnson Hall Tuesday, 12:05 Paddock Restaurant
Hazlehurst 18-B Grover C. Herrington Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Jeff Davis Lunch Room
Heard County 18-E Charles B. Johnson Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D George W. Ray Jr. Don Enzmann Tuesday, 1-3, 7:00 Golfland Restaurant
Hinesville 18-B Kyle W. Tatum Eric J. Hutchinson Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Raymond C. Barrow Donald L. Folsom Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ideal 18-E James Dozier R. Dean Fowler Monday, 2-4, 7:30 Ideal Nursing Home
Ila 18-D Al M. Mathis DeWitt T. Bond Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F Walter A. Scott Robert C. McGinty Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Wade Ward Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A F. Joseph Butler Phillip McIntire Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Lewis Shirley Boyce Hooper Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Glenn A. Taylor  Roger K. Beedle Tuesday, 1-3, 7:00 Corsair Motel
Jesup 18-B W. D. Jones Robert Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Kingsland 18-B H. E. Peavy Roscoe H. Mullis Tuesday, 2-4, 7:00 Womans Club House
LaFayette 18-A William E. King Harry Millard Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Andrew W. Birdsong Jr. John D. Tice Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Miles K. Murphy Melvin S. Shipp Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B G. Laverne Studstill A. T. Flowers Wednesday, 2-4, 12:00 Lions Den
Laurel Ridge 18-D H. Tom Rutland Malcolm P. Hoover Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A Andrew M. Hancock Sam F. Smith Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Lavonia 18-D Joe F. White Duard Shirley Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D Patrick D. Ellison Larry B. Hix Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C Charles Z. Webb Frank J. Lunsford Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C Otis H. Hill William B. Bowling Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D W. S. Dee Steve Cruse Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F Paul Johnsonbough  Ronald Clinton Hogan Thursday, 4, 7:30 Home Café
Locust Grove 18-E L. H. Mason C. E. Buchanan Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D L. L. James Jr. Neal Byrd Monday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Louisville 18-F J. F. Sheppard Marshall L. Fountain Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumpkin 18-C James D. Spears Adrian L. Anglin Jr. Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B Bernard E. Ivey Elza C. O' Neal Monday, 1-3, 7:00 Coleman House
Macon 18-E Lloyd Ricks Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E Ben F. Vinson Louie F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Hadden's Restaurant
Macon (Vine Ingle) 18-E Elmo A. Richardson Henry L. Chancey Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Joseph Harold Cape Arthur B. Walden Monday, 1-3, 7:30 The Rebel
Mansfield 18-F Luther S. Carson Robert S. Peck Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A William J. Glenn Henry E. Patat Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Ralph Boyd Marion M. Nelson Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E James R. Allen James F. Crowe Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D Richard Dean Bob Stovall Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F Jack Pender Neil F. Daniel Tuesday, 2-4, 7:30 Tiller's Restaurant
Mc Caysville 18-A H. J. Davis D. R. Wagner Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E Bill Drake Elbert Gloer Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B E. Norman Warnock E. H. Peebles Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Metter 18-B Virgil Ray Bowen I. A. Brannen Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Hugh J. Roundtree Morris Green Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B Hugh F. Edwards Wesley Beasley Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F F. D. Jackson Robert T. Bentley Tuesday, 1-3, 7:30 Town & Country Restaurant
Millen 18-F J. M. Johnson Lewis V. Johnson Monday, 2-4, 8:00 Community House
Monroe 18-D Franklin Thornton Bobbie Breedlove Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E Joe Trussell Neal F. Law Thursday, 1-3, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F J. E. Mathews Joseph Pearcey Tuesday, 2-4, 7:30 Community House
Moultrie 18-C Donnie Turner Edwin J. Scull Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mt. Vernon- Ailey 18-B Wesley M. Jones Jeff McRae Tuesday, 3, 8:00 Community House
National Hills 18-F Richard G. O'Hearn Madison T. Woo Friday, 1-3, 8:00 Woolworths
Newington 18-F B. D. Godgee C. R. Woods Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Joel Cox Brice B. Sprayberry Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Joe W. Hayes James E. Thornton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D Carl L. Donaldson Richard G. Pounds Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C E. J. Patten Kelly N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E Wallace W. Weeks J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F W. A. Childers Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B R. C. Cunningham R. L. Stanfield Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B Johnnie C. Herrin C. B. Sims Jr. Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C George M. Smith D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B O. C. Highsmith Dewey E. Medders Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E John A. Lacefield Forest Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Piedmont 18-C Bernard A. Pyle Wayne A. Hollebeck Tuesday, 1-3, 7:30 Steer's Restaurant
Pike County 18-E Frank A. Yeager William J. Franklin Jr. Monday, 1-3, 8:00 Various
Pine Lake 18-D Carson W. Hagan Cad K. Braswell Sr. Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Plains 18-C Ralph McDonald William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 School
Portal 18-B J. E. Roland Jr. M. C. Griffith Monday, 2-4, 7:30 Johnson's Café
Port Wentworth 18-B Roscoe L. Williams Evans J. Lancaster Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Poulan 18-C Lyndel E. Ford J. Hobby Houston Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Quitman 18-C J. E. Harden Jake N. Lazarus Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Norman P. Andrews Ed Capps Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Wayne F. Lisle M. Leland Bagwell Tuesday, 2-4, 7:00 Horn A Plenty Restaurant
Reidsville 18-B Wesley Hobby F. J. McFadden Monday, 3, 7:30 Community House
Richmond Hill 18-B Ira C. Casey A. J. Phillips Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E F. Lamar Hutchinson Harvey D. Nelson Monday, 2-4, 7:30 Bar B Que Kichen
Rochelle 18-C George G. Tippens Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A Paul W. Camp Jr. Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Lawrence S. Alexander John L. Barley Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Robert Regan Thomas Ramey Monday, 1-3, 7:30 School
Royston 18-D James F. Martin Thomas Cawthon Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
St. Mary's 18-B Daniel R. Dinkins Marion L. Sharp Monday, 2-4, 7:30 Crab Shell Restaurant
St. Simons Island 18-B Joseph W. Walker Marion McKendree Monday, 1-3, 7:30 Crew's Restaurant
Sandersville 18-F Emory B. Garner J. R. Jones Friday, 1:00 Clinton Motel
Sandy Springs 18-A Robert L. Pennington Jim R. Arnold Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Sardis 18-F John Thomas Wynne J. W. Edmunds Thursday, 2, 7:30 American Legion   
Savannah 18-B Will D. Weeks Henry A. Cullum Thursday, 1:00 DeSoto Hotel
Savannah (Port City) 18-B Frank F. Traub Jr. Jerome B. Ney Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Ronald O. Faircloth J. B. Eason Thursday, 2-4, 8:00 Myrtle's Café
Senoia 18-E Clyde C. Lunsford Ralph W. Aiken Monday, 2-4, 7:30 Memorial Building
Shellman 18-C Herman M. Hilton Ed Lay Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smithville 18-C Woodie C. Cornwell Harold J. Miller Thursday, 1-3, 8:00 Village Inn
Smyrna 18-A Joel A. Gibson Maurice C. McNay Thursday, 1-3, 7:00 Weems Restaurant
Snellville 18-D T. Gerald Rawlins Jerry J. Moon Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Robert L. Spencer Franklin D. Hale Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F Horace W. Harrell Alvin O. Brinson Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A Quentin B. Farmer Herschel C. Wade Monday, 1-3, 8:00 Mickey's Restaurant
Southside Community 18-E F. Emory Greene Thomas M. Carr Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Leon C. Hall Thomas Y. Edwards Monday, 2-4, 7:30 Bailey's Belvedere Restaurant
Sparta 18-F Ronald Myers W. N. Watt Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Rodney A. Pevey Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Lutheran Church
Statesboro 18-B Bernard B. Banks George E. Parker Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E E. Floyd Wilson James B. Todd Tuesday, 1-3, 7:30 School
Stone Mountain 18-D Robert L. Maughon Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 Rio Vista Restaurant
Summerville 18-A James M. Richie Oliver G. Morehead Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F E. R. Gilmer Dick Carter Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F W. J. Tyre Ralph E. Waters Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Edwin A. Twitty Vaughn Willis Monday, 1-3, 7:30 Luke's Restaurant
Talbotton 18-E Henry Persons G. L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Dr. Charles M. Hildebrand Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Thomaston 18-E R. Carey Pinkard Richard F. Strauss Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Hugh P. Rehberg Frank J. Deutsch Thursday, 7:30 Town House Restaurant
Thomson 18-F Jimmy C. Lee Milton W. Farr Jr. Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C William C. McCormick James E. Wisenbaker Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Curtis L. Hove Lloyd E. Prewett Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D Ray Taylor Jimmy C. Taff Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A Sam R. McCain John T. Williams Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D W. Jack Fortenberry Hubert G. Grist Monday, 1-3, 7:30 Horn A Plenty Restaurant
Twin City  18-F Cecil Lewis F. Dickson Durden Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C Clinton Shugart Robert A. Collins Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union Point 18-F Reuben Flynt Joseph A. Griffin Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Dr. Deane Mink F. H. Scarborough Tuesday, 12:05 Minchew's Restaurant
Valdosta Evening 18-C Francis J. Smerina Wallace J. Williamson Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B Herman Bailey Milton E. Callaway Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Dr. Joe T. Christmas A. J. Jarvis Friday, 2-4, 8:00 Community House
Wadley 18-F Tom Harrison Ernest C. Pundt Monday, 1-3, 7:30 Holmes Hotel
Warner Robins 18-E C. E. Kelshaw William B. Brady Tuesday, 1-3, 7:30 Plaza Restaurant
Washington 18-F Charlie C. Jordan Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Randolph A. Tyre Dr. C. M. Blanton Tuesday, 1:00 Cherokee Restaurant
Waycross (Okefenokee) 18-B Henry Brasington E. Latimer Tyre Monday, 7:30 Cherokee Restaurant
Waynesboro 18-F J. D. Morris Harvey L. Sapp Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A Fred A. Sheridan Mathew P. Mobley Tuesday, 1-3, 7:30 Dinner Bell
West Fulton 18-A Pete Powell Daniel Carter Monday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
West Point 18-E Willard Hawkins William T. Thomas Wednesday. 12:45 Shawmut Cafeteria
Willacoochee 18-B J. Wilbur Corbitt Veryl Boatwright Tuesday, 2-4, 12:00 Lee's Café
Winder 18-D G. Haas Arnold John F. Peterman Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Newton A. Stewart William H. Sloan Tuesday, 1-3, 7:30 Community Building
Woodbine 18-B Barney A. Gowen J. Edwin Godley Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E Harold E. Gill Sr. Bryon H. Todd Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A O. E. Morgan Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Powerhouse Restaurant
Wrightsville 18-F M. E. Skinner James M. Cook Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024