Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1968-1969

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Wallace C. Greeson, Dalton, Ga.
District Governor: District B, Vivian D. Yawn, Statesboro, Ga.
District Governor: District C, Jimmy Carter, Plains, Ga.
District Governor: District D, Carl L. Donaldson Jr., North Dekalb, Ga. 1968-69
District Governor: District E, Harry M. Jones, Columbus, Ga. 279 Clubs
District Governor: District F, Olin C. Newby, Washington, Ga.
Council Chairman:  Jimmy Carter, 18-C, Plains, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Carl W. Gillespie Sr. Carl W. Gillespie Jr. Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Acworth 18-A Lee B. Thomas H. D. Allen Monday, 2-4, 7:30 Johnson's
Adairsville 18-A William J. Bass Kenneth Jarrett Monday, 1-3, 7:30 McIntyres Restaurant
Adel 18-C Van L.Rowan Carter Berkley Tuesday, 1-3, 12:00 Southland Restaurant
Adrian 18-F Billy Flanders Marvin Woods Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Charles A. Mathews Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Ed J. Karst James E. Wisenbaker Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Alma 18-B Jack Bennett Herbert H. Cody Monday, 7:00 Alma Lions Den
Almon 18-F Jack Clarke James H. Dobbs Monday, 2-4, 7:30 Community House
Alpharetta 18-A B. C. Sanderson Curtis M. Reid Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C John D. Wells Jesse S. Burton Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C Oscar Brooks Jim H. Timmons Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C Jasper N. McLeod Simon B. Shingler Thursday, 1, 12:00 Ashburn Motor Inn
Athens 18-D Marvin B. Doster James E. Williams Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens (Classic City) 18-D Walter B. White Sammie B. Parkman Monday, 1-3, 7:30 Davis House of Fine Foods
Atlanta  18-A E. Smith Smallwood Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A James F. Milhous Jr. William Clyde Shepherd Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
Atlanta (Henry Grady) 18-A J. Lake Marbury Truman P. Poole Jr. Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A B. David Wallace R. Erwin Tuck Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A Harry V. Harley John M. Jenkins Monday, 1-3, 7:30 J D Steak Ranch
Atlanta (West End) 18-A M. V. Gisi Jerry L. Yarbrough  Tuesday, 1-3, 7:00 Cactus Grill
Augusta 18-F Levings E. W. Laney Warren G. Davis Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Larry Bennett Manly Gilmer Tuesday, 1:00 McCormicks Café
Augusta (Garden City) 18-F M. H. Wylie John H. Schultz Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A W. Hugh Geeslin William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D Thomas H. Hollimon Robert A. Scott Thursday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Baconton  18-D George Davis Jr. James B. Breedlove Monday, 1-3, 8:00 River Bend Club
Bainbridge 18-C Carl L. Cooper Ralph C. Smith Jr. Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Linge Hammontree Max E. Stanell Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B John H. Calhoun Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Mimosa Restaurant
Blackshear 18-B W. L. Raulerson Boone B. Owen Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Warren Cleveland Marshall Day Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E H. Eugene Sheets Joe B. Moore Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A C. Edward Benton Charles L. Carlock Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B George T. Brantley Carroll Johns Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Henry H. Moody Marion R. Register Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Brookhaven 18-D Charles C. Maulpin Jerrel C. Barlow Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Broxton 18-B Amos R. Fallin Joe M. Studstill Thursday, 2-4, 8:00 Woman's Clubhouse
Brunswick 18-B Don A. Myers Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Holiday Inn
Buchanan 18-E Forrest Kiser Lewis Davenport Thursday, 2-4, 7:00 Haralson County Kitchen
Buena Vista 18-E L. K. Moss Herbert E. Tante Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D Hubert S. Higgins William L. Allen Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butler 18-E Larry Greeson John R. Griggs Tuesday, 1-3, 8:00 Page's Café
Butts County 18-E J. Frank Barnes David P. Ridgeway Sr. Tuesday, 2-4, 12:05 Woman's Clubhouse
Byron 18-E Carroll Purvis Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Dewy Owens Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Captain's Table Café
Calhoun 18-A Leon H. Griesham Habin M. King Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Leonard Maxwell Leon Bryant Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C John S. Yates Tom Warren Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Nathan N. R. Haworth John Ward Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D Charles Cash Gordon M. Telford Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Nat H. Shackleford Harold L. Kidd Jr. Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A James M. Tuten William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A S. C. Williams Ray N. M. I. Merritt Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Centerville 18-E Robert A. Smith Hester Leroy Carter Monday, 1-3, 7:30 VFW Club
Central Dekalb 18-D Al Reynolds Grant T. Sutton Monday, 3, 7:30 Plantation Restaurant
Chatsworth 18-A Odell Ingle Harlen Peeples Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chickamauga 18-A Robert E. Allen Dan F. McDaniel Thursday, 2-4, 7:30 Reba's Grill
Clarkesville 18-D Jack Peeves Ben C. Stancil Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B Holmes A. Smith Talmadge L. Lee Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Claude Kelly Pope Bass Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B J. Donald Lee John W. Poole Monday, 1-3, 7:30 Community House
Cochran 18-C Alton I. Smith Arthur C. Miller Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Edward W. Pinkard Larry W. King Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A Coleman E. Alford William B. Payne  Wednesday, 1-3, 7:30 Woodward Academy
Colquitt 18-C Joe Wilkin Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Lester H. May C. Eugene Grimes Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Roscoe M. Thompson Roy H. Giglio Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Edward D. Paul Jr. Howard Threlkeld Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Howard Sorrow Otis Greene Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Ernest A. Hensley Jr. James D. Finlayson Monday, 1-3, 7:30 Star Restaurant
Cordele 18-C Curtis E. Browning Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Billy J. Phillips John Heney Tuesday, 2-4, 7:30 Panorama Restaurant
Covington 18-F Billy R. Wheeler Terry Evans Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Pavillion
Crawford County 18-E C. P. Maddox John M. Tanner Thursday, 1-3, 7:30 Pine Lawn Restaurant
Cross Keys 18-E J. Don Taylor O. R. Kitchens Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Virgil Foxworth Raymond W. Quillian Thursday, 1-3, 8:00 Grove Motel
Dade County 18-A Edward F. Wilkie Raymond L. Whited Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D William D. Bellamy William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A James C. Garrison Jr. James L. Sledge Jr. Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Restaurant
Dalton 18-A Herschel U. Martin James W. Marr Tuesday, Alt., 7:30 Alpine Restaurant
Darien 18-B Vernon J. Holt William C. Canady Monday, 2-4, 7:00 Darien Grill
Dawson 18-C S. J. Smith Harold H. Chambless Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Bill Burnham Ford Phillips Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F William M. McCorkle Thomas D. Lovins Monday, 2-4, 7:30 School
Decatur 18-D William F. Sartor Robert E. Maddox Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Charles E. Williamson Robert C. Cohen Monday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Dexter 18-F Roger W. Braswell John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C Foster Wurst Leon A. Barnes Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Willie M. Park Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Douglasville 18-A Victor Vansant L. F. Truett Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A Thomas E. Yancy Clarence S. Aiken Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F J. B. Allen Charles E. Bass Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Elmer Lindeland James A. Martin Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Wendell E. Brown Ben E. Lilly Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
East Clayton 18-E Jack F. Abel Fred J. Padgett Thursday, 2-4, 8:00 Fire Station
Eastman  18-C F. A. Jones Jr. Gene Ryals Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Point 18-A James R. McDonald E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Echols County 18-C Donald Dukes Garland F. Carter Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C William D. Etheridge Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Charles Everson Harold E. Sanders Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C William M. Ellis Johnny E. Wall Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Harold R. Hefner James M. Holt Tuesday, 2-4, 8:00 Community Club
Fitzgerald 18-C F. Y. Poppell William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Fleming 18-F Jack Burgess Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A John S. Dickinson James P. Kinney Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B Paul N. Brown Robert B. Young Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forest Park 18-E Robert H. Norman Thomas E. Hudson Tuesday, 2-4, 1:15 Harbins Restaurant
Forsyth 18-E Thomas G. Scott  Fred T. Naumann Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Motel Restaurant
Forsyth County 18-D F. L. Potts C. W. Cox Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Gaines 18-C William W. King Jack Durham Tuesday, 1-3, 12:00 Womans Club  
Fort Oglethorpe 18-A Marion L. Stanfield Jimmy E. Robertson Tuesday, 2-4, 7:00 Battle Ground Restaurant
Fort Valley 18-E Dick C. Verheul C. V. Glisson Tuesday, 1-3, 7:30 K & R Truck Stop
Gainesville 18-D Ed Wayne Howard Page Tuesday, 12:15 M & M Cafeteria 
Garden City 18-B Thomas E. Blount Ronald W. Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 The Kitchen Restaurant
Georgetown 18-C W. C. Bennett Robert L. Borders Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Hubert Hughes Jack Williford Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Olson M. Mobley James V. Maund Monday, 1-3, 7:30 301 Restaurant
Grayson 18-D John C. Wayne Hugh J. Stephens Tuesday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Greensboro 18-F L. Carter Mitchell Bobby L. Voyles Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Charles B. Wynne Lewis Stinchcomb Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F James E. Williams Willie P. Beaulieu Thursday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Hahira 18-C J. M. Harris Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D Donald R. Waldrip Harold P. Herrin Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E Nathan C. Foars Hugh H. Findley Monday, 2-4, 7:30 Harbor House
Hapeville 18-A James E. Clay Doyle C. Richardson Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E Billy B. Sumrell Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D Bobby J. Vickery Asa M. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Whitey's Drive In
Hawkinsville 18-C Al Mills Elton E. Henry Tuesday, 12:05 Paddock Restaurant
Hazlehurst 18-B Sam N. Wommock Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Cherokee Restaurant
Heard County 18-E Jerry E. Bryan Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D Charles L. Crook George W. Ray Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Golf Land Restaurant
Hinesville 18-B Claude E. Walker Walter H. Cohan Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Everett K. Joiner Raymond C. Barrow Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Ideal 18-E J. L. Turner Dean Fowler Monday, 2-4, 7:30 Ideal Nursing Home
Ila 18-D Al Mathis David Fitzpatrick Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F John R. Mitchell Elton D. Mason Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Wade Ward Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A John Cagle Paul T. Weatherby Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Julius T. Wilkes Samuel J. Freeman Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B William N. Stakely Wilkes R. Holcomb Tuesday, 1-3, 7:00 Buccaneer Motel
Jesup 18-B Leland C. Burt Robert Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Jones County 18-F George E. Crawford Robert H. Wells Thursday, 2-4, 7:30 Crawford's Restaurant
Kingsland 18-B Calvin Newton Howard H. Davis Tuesday, 2-4, 7:00 Womans Club House
LaFayette 18-A William H. Brigman Nathan D. Hammett Sr. Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Dr. S. C. Rainey Roy Warren Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A John E. Guider Bob Sells Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B Donald Patten Kenneth Beasley Wednesday, 2-4, 12:00 Lions Den
Laurel Ridge 18-D Jim E. King William A. Noble Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A Thomas B. Doner Lewis W. De Jarnette Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Lavonia 18-D Larry W. Cabe Bobby M. McMurray Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D Douglas H. Edwards Jim Henderson Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C Fred R. Hart Frank Lunsford Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C John H. Radcliff Jr. Johnathan H. Fox Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D Steve Cruce B. L. Dunkleberger Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F C. R. Fentriss Ronald Clinton Hogan Thursday, 4, 7:30 Home Café
Locust Grove 18-E Jimmy Glass Samuel H. Gardner Jr. Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Winston L. Byrd Joe Everitt Monday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Louisville 18-F B. B. Lewis Jr. F. E. Jones Jr. Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumpkin 18-C Perry T. Usher William J. Robertson Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B Marvin Hartley Jr. Harold M. Rhoden Monday, 1-3, 7:00 Coleman House
Macon 18-E John Paulsen Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E Bobby N. Jones Louis F. Cheek Thursday, 1-3, 8:00 Hadden's Restaurant
Macon (Vine Ingle) 18-E Dan V. La Mount John W. Talley Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Charles Harold Grady Gill Monday, 1-3, 7:30 The Rebel
Mansfield 18-F Guy McGiboney Robert H. Stanton Jr. Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A William E. Owen William R. Blakley Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Winfred A. Grump Stanley R. Kelley Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E Ignatius F. Murph Cliff C. Crowe Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D James E. Stowe Grady J. Bell Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F James W. Cadle John J. Phillips Tuesday, 2-4, 7:30 Circle T Restaurant
Mc Caysville 18-A Alvin Scholes C. A. Quatrell Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E Horace H. Swanson Harry J. Credelle Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B Gilbert Jones Milton Findley Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Metter 18-B I. A. Brennen Vaughn Lanier Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Morris P. Green Charles E. Perry Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B Wesley Besley Lamar Taylor Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Milledgeville 18-F Bobby L. Murphy Robert T. Bentley Tuesday, 1-3, 7:30 Town & Country Restaurant
Millen 18-F Robert H. Fields Rupert Gay Monday, 2-4, 8:00 J J Restaurant
Monroe 18-D Lester J. Sterns Goebel L. Owens Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E Sidney Lanier Keith Bridges Tuesday, 2, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F Carl Welden Bill McGarrah Tuesday, 2-4, 7:30 Harbin's Restaurant
Moultrie 18-C Rupert Newton Edwin J. Scull Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mountain Park 18-D Charles N. Moss Leonard A. Cone Monday, 1-3, 7:30 Pine Needle Club House
Mt. Vernon- Ailey 18-B J. A. Leroy Jeff S. McRae Tuesday, 3, 8:00 Community House
National Hills 18-F Rodman W. Stader Madison T. Woo Friday, 1-3, 8:00 Woolworths
Newington 18-F C. Wendall Austin C. Reginald Woods Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Aubrey Alexander John J. Camp Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Joseph H. Roof Harold R. Burton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D Richard G. Pounds Raymond D. McGinty Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C John H. Turk Kelly N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E Harry K. Wood J. H. Taylor Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F John T. Lovern Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B J. P. Barnard Sr. Raymond C. Cunningham Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B A. D. Busbin Leslie S. McPhee Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C Harry S. Steed D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Pembroke 18-B O. C. Highsmith Dewey E. Medders Monday, 1-3, 8:00 City Café
Perry 18-E William D. Bynum Forest L. Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Piedmont 18-C Ben H. Hambry William J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Steer's Restaurant
Pike County 18-E J. Joel Edwards Robert E. Anderson Monday, 1-3, 8:00 Various
Pine Lake 18-D Robert L. D. Brown Terry V. Martin Tuesday, 2-4, 8:00 Clubhouse
Plains 18-C J. W. Sewell William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 High School
Port Wentworth 18-B W. H. Cates Frank I. Stokham Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Poulan 18-C John H. Merritt John F. Porter Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Quitman 18-C Joseph E. Cox Harvey Carmichael Jr. Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Herman O. Robinson Obie D. Howell Jr. Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Riley T. Stephens Jr. Andrew J. Medlin Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Horn A Plenty Restaurant
Reidsville 18-B J. W. McCart Thomas K. Scott Monday, 3, 7:30 Community House
Richmond Hill 18-B Robert Fennel Maurice H. Rogers Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E Harvey D. Nelson Gordon C. Haslett Monday, 2-4, 7:30 Bar B Que Kichen
Rochelle 18-C Madison D. Brown Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A Hubert B. Stepp Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Charles E. Warren Jr. Andrew J. Stephens Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Richard Q. Conrad Leland Harris Monday, 1-3, 7:30 Tom's Café
Royston 18-D Clarence M. Higgenbottom Maxwell Brown Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
St. Mary's 18-B James R. Hall Thad J. Smith Monday, 2-4, 7:30 Larry's Snack Bar
St. Simons Island 18-B Joseph E. Shelby Keith Ramker Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Sandersville 18-F Ernest R. Avirett Wayne Lewis Friday, 1:00 Arcade Restaurant
Sandy Springs 18-A Harris B. Wynn Walter C. Gilbert Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Sardis 18-F John T. Wynne Hugh A. Bennett Thursday, 2, 7:30 American Legion   
Savannah 18-B Edward J. Carmichael James T. Meadows Thursday, 1:00 Manger Hotel
Savannah (Port City) 18-B Louis Diamond Rollin P. Middlebrooks Jr. Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Vincent S. Stadnick W. Vernon Wynn Thursday, 2-4, 8:00 Community Center
Senoia 18-E William D. Comp Charles F. Hollberg lll Monday, 2-4, 7:30 Veteran's Club
Shellman 18-C F. M. Stewart Harold L. Allen Thursday, 1-3, 8:00 Community House
Smithville 18-C Henry L. Young Jack E. Metcalf Thursday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Smyrna 18-A Dr. Bennie J. Norton Neal K. Cook Thursday, 1-3, 7:00 Bill's Restaurant
Snellville 18-D Ray Roberts Claude Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Roy J. Groves Eugene Adair Read Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F A. D. Joiner James Clayton Stephens Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A C. T. Renfrow James A. Morris Monday, 1-3, 8:00 Palm's Restaurant
Southside Community 18-E James R. Clane Thomas M. Carr Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Thomas Y. Edwards Andrew C. Kuffrey Monday, 2-4, 7:30 Dunk N Dine Restaurant
Sparta 18-F J. C. Barnes W. N. Watt Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Samuel W. Zipperer Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Ingram's Restaurant
Statesboro 18-B John C. Adams George E. Parker Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Bill Shirley James W. Love Tuesday, 1-3, 7:30 Bernice's Cafeteria
Stone Mountain 18-D J. Kenneth Maxwell Lee E. Skelton Thursday, 2-4, 7:30 Memorial Hall Restaurant
Summerville 18-A James Abney William E. Stephenson Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Robert E. Woods Edward C. Breedlove Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Robert S. Reddick H. L. Mock Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Garland M. Benson Elmo Agoos Monday, 1-3, 7:30 Civic Room
Talbotton 18-E Augustus P. Persons Gordon L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E B. R. X. Stringer Jr. Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Tallulah Falls 18-D Fred A. Worley Robert D. Fousett Monday, 2-4, 7:30 Community House
Thomaston 18-E W. E. McNeely Rodney R. Tarrer Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Rudolph Allen Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Town House Restaurant
Thomson 18-F Louie W. Frost Jr. William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Marcus H. Barr John D. Pinkston Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Lloyd Prewett William C. Buchanan Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D Carlos C. Russell Jack Anderson Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A John T. Williams James H. McKenzie Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Chesley J. Doak Jack W. Thompson Monday, 1-3, 7:30 Mathews Cafeteria
Tunnel Hill 18-A Albert H. Griffin Welden L. Palmer Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Twiggs County 18-F M. E. Aiken James A. Bowman Monday, 2-4, 6:30 Jefferson Fire House
Twin City  18-F Eugene Jenkins Cecil Lewis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C Billy Brooks Leslie G. Daniels Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union County 18-D Clayton Brown Jimmy Williams Tuesday, 1-3, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F William H. Rhodes Jr. Ernest L. Lashley Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C John C. Simon Charles M. Culpeper Tuesday, 12:05 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C Jack Lawrence William E. Thompson Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B Ray Waller Dr. Lloyd Garrison Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Charles G. Gregory Claude B. Greene Friday, 2-4, 8:00 Burton's Motor Inn
Villa Rica 18-E J. O. Millens Charles E. Cole Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Grill
Wadley 18-F David Aycock Ernest C. Pundt Monday, 1-3, 7:30 Holmes Hotel
Warner Robins 18-E John E. Jones Richard P. Kelsey Tuesday, 1-3, 7:30 Elks Club
Warwick 18-C James C. Wade William H. Cook Tuesday, 2-4, 8:00 Masonic Lodge
Washington 18-F Norman Mansfield Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Oscar L. Pope William L. Hopkins Jr. Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross (Okefenokee) 18-B Ellis Johnson Edward L. Tyre Monday, 7:30 Carter House
Waynesboro 18-F Ernest C. Jones David L. Poe Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A Hartford F. Grantz A. H. Hardy  Tuesday, 1-3, 7:30 Dinner Bell
West Point 18-E Thomas W. Smith William T. Thomas Wednesday. 12:45 Whitley's Club House
Winder 18-D James N. Sheats Edward Elder Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Newton A. Stewart Harrell G. Conning Tuesday, 1-3, 7:30 Community Building
Woodbine 18-B Robert L. Bryant Lyde T. Thomas Monday, 2-4, 7:30 Crew's Restaurant
Woodbury 18-E P. A. Herndon Ken Barnes Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A O. Gagland Barnes Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
Wrightsville 18-F William T. Owen Richard J. Lane Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024