Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1969-1970

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, George P. Crumbley Jr., Atlanta, Ga.
District Governor: District B, Roy L. Jones Jr., Douglas, Ga.
District Governor: District C, W. Asbury Stembridge, Cordele, Ga.
District Governor: District D, Robert A. Hollbrook, North Decatur, Ga. 1969-70
District Governor: District E, William Ballek, Macon, Ga. 276 Clubs
District Governor: District F, Willard W. Prior, Augusta, Ga.
Council Chairman:  W. Asbury Stembridge, 18-C, Cordele, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Charles Batchler Melvin G. Frazer Monday, 1-3, 7:30 Sapps Café
Acworth 18-A Robert E. House Lee B. Thomas Monday, 2-4, 7:30 Johnson's Café
Adairsville 18-A Walter C. Mason W. Houston Suggs Monday, 1-3, 7:30 McIntyres Restaurant
Adel 18-C Thomas C. Andrews Carter Berkley Tuesday, 1-3, 12:00 Southland Restaurant
Adrian 18-F Billy Flanders John E. Tyson Thursday, 1, 7:30 Pullen's Dinner Club
Alapaha 18-C Hubert Moore Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C Ed J. Karst Jr. James E. Wisenbaker Tuesday, 1:00 Gordon Hotel
Alma 18-B Henry S. Bishop T. G. Crosby Jr. Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Jack D. Crenshaw George W. Pickens Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C Godfrey T. Knight Walter T. Jones Monday, 1:00 Meadowbrook Restaurant
Arlington 18-C Jimmie H. Timmons Chuck Cowart Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C John S. Johnson C. Roy Maddox Thursday, 1, 12:00 Quality Restaurant
Athens 18-D Shelby M. Callaway Randall J. Cofer Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens (Classic City) 18-D Ralph Graham Morris J. Bitzer Monday, 1-3, 7:30 Davis House of Fine Foods
Atlanta  18-A Athur L. Lewis Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A Cleveland R. Willcoxon Jr. John H. Strickler Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
Atlanta (Henry Grady) 18-A James B. Zittrauer C. Keith Brasher Monday, 2-4, 7:00 Polly Davis Cafeteria
Atlanta (Northeast) 18-A Cecil Q. Pinkerton Leo Reteneller Thursday, 1-3, 7:00 Bass Community Center
Atlanta (Southwest) 18-A William T. Dodson Antonio Da Silva Monday, 1-3, 7:30 Piccadilly Cafeteria
Atlanta (West End) 18-A Jerry L. Yarbrough  Ralph Bell Tuesday, 1-3, 7:00 Cactus Grill
Augusta 18-F Zane Gray Warren G. Davis Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Dr. Horace G. Blalock Jr. Dr. Stewart L. Wiggins Tuesday, 1:00 McCormicks Café
Augusta (Garden City) 18-F Frank Rooks John H. Schultz Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Joe B. Crawford William E. Head Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D Ralph Parrish Jerry T. Hairston Thursday, 2-4, 7:00 Belvedere Restaurant
Baconton  18-D John R. Pinson lll James B. Breedlove Monday, 1-3, 8:00 Community House
Bainbridge 18-C Weyman E. Cannington William K. Knight Wednesday, 2-4, 12:15 Stephen Decatur Hotel
Ball Ground 18-A Blanton Clement Charles H. Cook Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B Ellie L. Moody Sr. Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Mimosa Restaurant
Blackshear 18-B W. L. Raulerson Boone B. Owen Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Stanley C. Houston Preston T. Fulmer Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E Lewis Sherrill Joe B. Moore Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A Robert U. Belcher Charles L. Carlock Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B Perry U. Roser Carroll Johns Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Richard Hightower Paul Bailey Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Brookhaven 18-D Julian G. Hynson Warren C. Turner Sr. Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Brunswick 18-B Grayson Day Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Holiday Inn
Buchanan 18-E James H. Brown J. K. Davenport Thursday, 2-4, 7:00 Haralson County Kitchen
Buena Vista 18-E Charles M. Clements ll Herbert E. Tante Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Buford 18-D James D. Wilson J. Leon Kimbro Thursday, 1-3, 7:00 Civic Building
Butts County 18-E Carl E. Brack Hal A. Summers Tuesday, 2-4, 12:05 Woman's Clubhouse
Byron 18-E Carroll Purvis Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Marvin M. Grubbs Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Captain's Table Café
Calhoun 18-A James A. Tamplin Frank Burnette Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Ralph Gainey Leon Bryant Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Charles R. Mathews Thomas J. Warren Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Tramell Carmichael John B. Ward Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D William N. Little Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Clubroom
Carrollton 18-E Jack E. Duffey Harold L. Kidd Jr. Thursday, 12:00 Country Club
Cartersville 18-A Russell Archer William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Jack Hood Roger Vincent Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Centerville 18-E Quinn E. Jensen James G. Parrish Monday, 1-3, 7:30 VFW Club
Chatsworth 18-A F. C. Leonard Charles Dunn Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chickamauga 18-A Grover J. Newman Wayne Scott Thursday, 2-4, 7:30 Reba's Grill
Clarkesville 18-D Charles Ramsey Charles Stamey Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
Claxton 18-B Lamar Kicklighter Talmadge L. Lee Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Harry Allen Robert H. Philip Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B Eddie M. Minson George C. Wood Monday, 1-3, 7:30 Community House
Cobb County 18-A H. Leon King C. Jerry Graham Thursday, 1-3, 12:15 Holiday Inn
Cochran 18-C James L. Keeney Arthur C. Miller Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Troy W. Porterfield Paul Burroughs Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A Frank H. Durham Jr. Frank H. Durham Sr. Wednesday, 1-3, 7:30 Woodward Academy
Colquitt 18-C Terry Bevis Braxton A. Farrow Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Walter R. Braun C. Eugene Grimes Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Aaron Cohn Paul H. West Jr. Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Edward D. Paul Jr. Howard Threlkeld Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D Carlton Patton Otis H. Greene Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Ernest A. Hensley Jr. James D. Finlayson Monday, 1-3, 7:30 Star Restaurant
Cordele 18-C William E. Pitts Emory L. Herring Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
Cornelia 18-D Lewis H. Moore Marvin Maney Tuesday, 2-4, 7:30 Panorama Restaurant
Covington 18-F John E. Deas John Rooks Tuesday, 2-4, 7:30 Henderson's Restaurant
Crawford County 18-E William M. Berger John M. Tanner Thursday, 1-3, 7:30 Pine Lawn Restaurant
Cross Keys 18-E J. Don Taylor C. W. McMahon Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Virgil L. Foxworth Raymond L. Johnson Thursday, 1-3, 8:00 Andrew College
Dade County 18-A John M. Garrett William K. Emerson Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D William D. Bellamy William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Gordon McIntire Joe Robertson Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Restaurant
Dalton 18-A C. N. Broadrick Charles Langford Tuesday, Alt., 7:30 Alpine Restaurant
Darien 18-B Oscar Dewberry Ralph Huff Monday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Dawson 18-C C. Howell Goodin Harold H. Chambless Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Kenneth K. Turner Hubert Bailey Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F Jimmy Howard Grover C. Garrison Monday, 2-4, 7:30 School
Decatur 18-D Daniel M. Coursey Robert E. Maddox Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Curtis Mitchell Jack E. Jones Monday, 2-4, 7:00 Candlelight Cafeteria
Dexter 18-F Minton L. Lord John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C Newton E. King Sr. Ray Payne Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Wiley M. Bordeaux Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Plantation Restaurant
Douglasville 18-A Thomas M. Livey Lester V. Daniel Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A Clarence S. Aiken George W. Hart Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F J. B. Allen Charles E. Bass Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Frank Mattison Jr. Billy Nash Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Ben E. Lilly D. G. McGinnis Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
Eastman  18-C Tom Carroll Larry Wilson Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Point 18-A Harry A. Steele E. D. Underwood Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Echols County 18-C Earle McMichen Garland F. Carter Monday, 2-4, 8:00 High School
Edison 18-C James C. Harpe Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Malloy Agnew Jimmy L. Dunn Monday, 1-3, 7:30 Samuel Elbert Inn
Ellaville 18-C Steve Arrington Johnny E. Wall Tuesday, 2-4, 8:00 Legion Home
Ellijay 18-A Ernest L. Partridge James M. Holt Tuesday, 2-4, 8:00 Community Club
Fitzgerald 18-C J. F. Haile William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Fleming 18-F Bobby C. Beck Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Green Meadows Restaurant
Floyd County 18-A Zack M. Karakos C. W. Nickles Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B Homer Lewis Wade Reynolds Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forest Park 18-E G. Hershel Coker Richard C. Neely Tuesday, 2-4, 1:15 Harbins Restaurant
Forsyth 18-E Charles E. Mackey Fred T. Naumann Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Motel Restaurant
Forsyth County 18-D F. L. Potts Claude B. Dobbs Monday, 2-4, 7:30 S & M Café
Fort Gaines 18-C G. Von Anderson William Jack Durham Tuesday, 1-3, 12:00 Womans Club  
Fort Oglethorpe 18-A Thomas Grimes Jr. James T. Davis Tuesday, 2-4, 7:00 Battle Ground Restaurant
Fort Valley 18-E Bland Massie C. V. Glisson Tuesday, 1-3, 7:30 K & R Truck Stop
Gainesville 18-D Robert H. Bearden W. W. Banks Tuesday, 12:15 M & M Cafeteria 
Garden City 18-B Keith Cox Ronald W. Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 The Kitchen Restaurant
Georgetown 18-C W. C. Bennett James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 School
Glascock County 18-F Henry Sheppard T. G. Black Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Charlie E. Rowland Jack A. Rimes Monday, 1-3, 7:30 301 Restaurant
Gordon 18-F Emerson Dennard William Richard E. Camp Tuesday, 2-4, 7:30 Gordon Womans Club
Grayson 18-D James A. Caples Thomas J. Malcolm Tuesday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Greensboro 18-F Charles J. Harris Fred L. Webb Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E Hugh M. Turner Thomas E. Campbell Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Fred M. Hawridge Frank B. Pileggi Thursday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Hahira 18-C Bobby G. Wetherington Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Lions Club
Hall County Evening 18-D Roy D. Bridges Don R. Waldrip Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E John L. Sinback Hugh H. Findley Monday, 2-4, 7:30 Harbor House
Hapeville 18-A Eugene N. Christian L. J. Leathers Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E Eugene P. Moulton Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D Frank O. Mauldin Bobby Jolly Tuesday, 1-3, 7:30 Whitey's Drive In
Hawkinsville 18-C Thomas G. Herrington Lonnie E. Slade Tuesday, 12:05 Paddock Restaurant
Hazlehurst 18-B Bobby G. Taylor Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Cherokee Restaurant
Heard County 18-E Don Staples Marion M. Shivers Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D William B. Zeeburtz Charles M. Dykes Tuesday, 1-3, 7:00 Golf Land Restaurant
Hinesville 18-B Eris J. Hutchinson Walter H. Cohan Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Max McCord George C. Holroyd Monday, 1-3, 12:00 Community Building
Homer 18-D Branson L. Dalton Sam White Monday, 3, 7:30 Tiny Town Restaurant
Ideal 18-E Randall Jinks Harvey L. McCarty Monday, 2-4, 7:30 Ideal Nursing Home
Ila 18-D Clyde N. Fitzpatrick David F. Fitzpatrick Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F John R. Mitchell Elton D. Mason Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Charles Jones Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A Phillip McIntire Henry Carney Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D Y. D. Maddox M. Gene Gouge Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Willie F. Boggan William N. Stakley Tuesday, 1-3, 7:00 Buccaneer Motel
Jesup 18-B Willie C. Long Robert Leon Winn Tuesday, 6:45 Bon Air Restaurant
Jones County 18-F Samuel H. Henderson Robert H. Wells Thursday, 2-4, 7:30 Crawford's Restaurant
Kingsland 18-B John C. Newton Jr. Howard H. Davis Sr. Tuesday, 2-4, 7:00 Womans Club House
LaFayette 18-A Herb C. Cole Jr. Giles Cameron Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Pitman B. Cleveland Frank E. Hurst Tuesday, 12:30 Colonial Hotel
Lakeview 18-A Melvin S. Shipp Charles F. Massengill Monday, 2-4, 7:00 Lakeview High School
Lanier County 18-B John B. Carroll Otis W. Hardee Wednesday, 2-4, 12:00 Lions Den
Laurel Ridge 18-D Jack E. Sims Howard J. Jones Tuesday, 1-3, 6:45 Pritchett's Dining Room
La Vista 18-A H. Downey Lovell Julian E. Seagraves Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Lavonia 18-D Thomas S. Porter Bobby M. McMurray Tuesday, 1-3, 7:00 Lavonia Hotel
Lawrenceville 18-D James A. Henderson Lamar Mann Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C Forrest M. Clark Fred Hart Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C James M. McBride Johnathan H. Fox Monday, 1-3, 7:30 Legion Clubhouse
Lilburn 18-D Robert D. Snyder Bernard L. Dunkleberger Thursday, 2-4, 7:30 School
Lincolnton 18-F Tom B. Steed Ronald Clinton Hogan Thursday, 4, 7:30 Home Café
Lithonia 18-D Joe R. Waller Robert Lee Dennis Tuesday, 1-3, 7:30 Granny's Kitchen
Locust Grove 18-E Henry C. Brown Jr. J. Charles Wilkerson Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Neal Byrd Joe R. Everitt Monday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Louisville 18-F Lynwood E. Davis Frank E. Jones Jr. Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumpkin 18-C James E. Bass Adrian L. Anglin Monday, 1-3, 7:00 High School
Lyons 18-B W. Doyle Nesmith Harold M. Rhoden Monday, 1-3, 7:00 Coleman House
Macon 18-E Ebo West Mason Zuber Tuesday, 1:10 Y. M. C. A.
Macon (Rutland) 18-E J. Donald Edwards J. Harwick Butler Thursday, 1-3, 8:00 Hadden's Restaurant
Macon (Vine Ingle) 18-E Charles R. Sanders John W. Talley Tuesday, 7:30 Davis House Restaurant
Madison 18-F Jerrell Sheppard Roy Morris Monday, 1-3, 7:30 The Rebel
Mansfield 18-F Anson A. Prosser M. O. Campbell Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A Richard L. Holcombe William R. Blakley Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Winfred A. Grump Stanley R. Kelley Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E B. G. Bickley Cliff C. Crowe Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D Thomas R. Williams Sr. Bob Stovall Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F James J. Brown Jim N. Cadle Tuesday, 2-4, 7:30 Marinez Restaurant
Mc Caysville 18-A D. R. Wagner W. H. Reece Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E W. Laurie Strawn Wade T. Bledsoe Monday, 2-4, 7:00 Jackson's Restaurant
Mc Rae 18-B Paul C. Pierce Milton A. Findley Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Menlo 18-A Thomas E. Kling Edwin C. Thompson Monday, 1-3, 8:00 School Cafeteria
Metter 18-B Luther H. Todd Marion J. Fulghum Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F Hogarth A. Sandeford William G. Saxon Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B Hobson Brown Brent Martin Monday, 3, 8:00 Lunch Room
Millen 18-F Lewis E. Wallace Rupert Gay Monday, 2-4, 8:00 J J Restaurant
Monroe 18-D Carlton Farmer Troy Dotson Monday, 2-4, 7:30 VFW Club
Montezuma 18-E Gene A. Lacey J. T. Rickard Tuesday, 2, 7:00 Woman's Clubhouse
Morrow 18-F Robert E. Elliott Darrell M. Turner Tuesday, 2-4, 7:30 Harbin's Restaurant
Moultrie 18-C Arthur Pettigrew Norris Hodges Monday, 7:30 Hotel Colquitt 
Mountain Park 18-D Roger Stewart Leonard A. Cone Monday, 1-3, 7:30 Pine Needle Club House
National Hills 18-F Curtis M. Ford Madison T. Woo Friday, 1-3, 8:00 Woolworths
Newington 18-F C. Wendall Austin Charles Reginald Woods Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Aubrey H. Alexander John J. Camp Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Norcross 18-D Warren S, Gritzmacher Harold R. Burton Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D Thomas H. Morris Jr. Hugh R. Powell Jr. Monday, 2-4, 7:30 Dogwood Dining Room
Ocilla 18-C Raymond O. Paulk Kelly N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E W. E. Hunter M. L. Shealy Jr. Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F Virgil Y. C. Eady Jr. Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Clifford E. Hyers Raymond C. Cunningham Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B A. D. Busbin Leslie S. McPhee Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C James E. Conley D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Major Pelham Hotel
Perry 18-E Reems F. Hayes Forest L. Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Piedmont 18-C Donald D. Hammett William J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Steer's Restaurant
Pike County 18-E Alvin L. Milby Shi G. Holmes Monday, 1-3, 8:00 Various
Pine Lake 18-D James E. Ballew Terry V. Martin Tuesday, 2-4, 8:00 Old Hickory House
Plains 18-C Clinton Holliway William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 High School
Port Wentworth 18-B Frank I. Stokham Hugh W. Cates Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Poulan 18-C Harry R. Troutman Keith Leggette Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Quitman 18-C Joseph E. Cox Harvey Carmichael Jr. Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Calvin S. Richardson John W. Johnson Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Robert P. Wilson Andrew J. Medlin Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Horn A Plenty Restaurant
Reidsville 18-B Broadus J. Coleman Al Hodges Monday, 3, 7:30 Community House
Richland 18-C Peter S. Rhyne Harmer L. Cook Jr. Monday, 2-4, 7:00 School Cafeteria
Richmond Hill 18-B John F. Heilman Maurice H. Rogers Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E Charles W. Duran Gordon C. Haslett Monday, 2-4, 7:30 Bar B Que Kichen
Rochelle 18-C James T. Lee Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rome  18-A Lloyd L. Whitfield Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Andrew J. Stephens William J. Bramblett Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Glynn Williams Howard Wolfe Monday, 1-3, 7:30 Tom's Café
Royston 18-D Clarence M. Higgenbottom Maxwell Brown Thursday, 1-3, 7:30 Roystonian Restaurant
S. G. A. 18-F Roy D. Cates  John T. Wynne Thursday, 2, 7:30 American Legion   
Sandersville 18-F Frederick A. Godin Wayne E. Lewis Jr. Friday, 1:00 Arcade Restaurant
Sandy Springs 18-A Theodore E. Roberts Harold S. Malcolm Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Savannah 18-B Harold G. Preble James T. Meadows Thursday, 1:00 Manger Hotel
Savannah (Port City) 18-B Oren C. Rusk Samuel M. Webb Tuesday, 7:00 Manger Hotel
Screven 18-B Vernon W. Thornton W. Vernon Wynn Thursday, 2-4, 8:00 Community Center
Senoia 18-E Jack Threilkeld John Haney Monday, 2-4, 7:30 Veteran's Club
Shellman 18-C F. M. Stewart Harold L. Allen Thursday, 1-3, 8:00 Community House
Smyrna 18-A James H. Waddleton Neal K. Cook Thursday, 1-3, 7:00 Bill's Restaurant
Snellville 18-D Gerald Rawlins Russell W. Harris Jr. Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Larry G. Sargent Eugene Adair Read Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F John C. Warnock James Clayton Stephens Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
South Cobb 18-A Marion W. McIntyre Aubrey L. Jackson Monday, 1-3, 8:00 Palm's Restaurant
Southside Community 18-E L. O. McCullough Thomas M. Carr Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Cecil R. Spooner Joel T. Byars Monday, 2-4, 7:30 Dunk N Dine Restaurant
Sparta 18-F William M. Andrews William B. Dickens Jr. Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Paul M. Brinson Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Ingram's Restaurant
St. Mary's 18-B Marion T. DuBose Larry James Monday, 2-4, 7:30 Larry's Snack Bar
St. Simons Island 18-B Marion McKendree Edward A. Miller Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Statesboro 18-B Homer M. Parrish Harold O. McGuire Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Lawrence B. Cochran George M. Valentine Tuesday, 1-3, 7:30 Bernice's Cafeteria
Stone Mountain 18-D Lawrence N. Todd Dick L. Lanford Thursday, 2-4, 7:30 Memorial Hall Restaurant
Summerville 18-A James E. Meredith William E. Stephenson Tuesday, 1-3, 7:30 Riegeldale Tavern
Swainsboro 18-F Wyatt Rich James A. Lovins Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Marion L. Anderson Ralph E. Waters Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Marion Gill Elmo Agoos Monday, 1-3, 7:30 Civic Room
Talbotton 18-E Augustus P. Persons Gordon L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Ross W. Greene Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Tallulah Falls 18-D Randolph S. Fincher Cecil T. Brinkley Monday, 2-4, 7:30 Community House
Thomaston 18-E Albert L. Edmundson Rodney R. Tarrer Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Leonard Rudolph Allen Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Town House Restaurant
Thomson 18-F Louie W. Frost Jr. William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Edsell A. Harold Billy R. Wiseman Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Anderson B. Crawford Welton Carpenter Tuesday, 2-4, 7:00 Terrell's Restaurant
Towns County 18-D Jack Anderson Jeff Waldroup Wednesday, 2-4, 7:30 Enola Cafe
Trion 18-A Harold L. Peek James H. McKenzie Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Ray F. Bridges Daniel J. Curran Monday, 1-3, 7:30 Mathews Cafeteria
Tunnel Hill 18-A J. C. Barrett Haynes T. Trawick Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Twiggs County 18-F Billy C. Humphries James A. Bowman Monday, 2-4, 6:30 Jefferson Fire House
Twin City  18-F Robert L. Rowland Cecil Lewis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C Billy Brooks Leslie G. Daniels Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union County 18-D Ron Davenport Augustus L. Cole Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F David H. Heffner Ernest L. Lashley Jr. Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Arthur R. Kelly Sr. James W. Godbee Tuesday, 12:05 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C Herman F. Weeks William E. Thompson Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B James D. West Calvin Vaughn Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Wendall R. Smith Claude B. Greene Friday, 2-4, 8:00 Burton's Motor Inn
Villa Rica 18-E J. C. Williamson B. M. Seals Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Grill
Wadley 18-F David Aycock Ernest C. Pundt Monday, 1-3, 7:30 Holmes Hotel
Warner Robins 18-E Eugene K. Lindsay Glenn B. Ragan Tuesday, 1-3, 7:30 Elks Club
Warwick 18-C James C. Wade William H. Cook Tuesday, 2-4, 8:00 Masonic Lodge
Washington 18-F Grade E. Rogers Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Willard T. Parker Thomas C. Gattis Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross (Okefenokee) 18-B Al L. Bell Edward L. Tyre Monday, 7:30 Carter House
Waynesboro 18-F Harvey L. Sapp John H. Tennant Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A Joe A. Holmes James H. Cantrell Tuesday, 1-3, 7:30 Davis House Cafeteria
West Point 18-E John C. Mac Gregor William T. Thomas Wednesday. 12:45 Whitley's Club House
Winder 18-D John Peterman H. R. Petree Thursday, 2-4, 7:15 Lions Den
Winterville 18-D Charles D. Simpson Kerry D. Faulkner Tuesday, 1-3, 7:30 Community Building
Woodbine 18-B Joe C. Strickland Ralph P. Tittle Monday, 2-4, 7:30 Speck's Restaurant
Woodbury 18-E P. A. Herndon Ken Barnes Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A Charles L. Linebeck Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
Wrightsville 18-F William T. Owen J. M. Cook Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Diner

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024