Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1970-1971

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, James L. Cochran, Marietta, Ga.
District Governor: District B, Preston B. Edwards Jr., Port Wentworth, Ga.
District Governor: District C, Ivey W. Plair, Valdosta, Ga.
District Governor: District D, Donald K. Enzmann, Henderson Mill, Ga. 1970-71
District Governor: District E, Harry Davis, Griffin, Ga. 281 Clubs
District Governor: District F, Howard Eugene Alford, Madison, Ga.
Council Chairman:  Donald K. Enzmann, 18-D, Henderson Mill, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day Time Meeting Location
Abbeville 18-C Charles Batchler Melvin G. Frazer Monday, 1-3, 7:30 Sapps Café
Acworth 18-A Dr. William C. Sharpton Lee B. Thomas Monday, 2-4, 7:30 Johnson's Café
Adairsville 18-A Dorsey F. Martin W. Houston Suggs Monday, 1-3, 7:30 High School
Adel 18-C Troy B. Cobbs Carter Berkeley Tuesday, 1-3, 12:00 Southland Restaurant
Adrian 18-F Billy H. Flanders John E. Tyson Thursday, 1, 7:30 Adrian Housing Cooperative
Alapaha 18-C Hubert Moore Winfred J. Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
Albany 18-C William N. Cox Jack J. Dean Tuesday, 1:00 Hotel Gordon 
Albany Radium Springs 18-C Candy L. Lange Cecil . Ellington Monday, 2-4, 7:30 New Albany Motor Inn
Alma 18-B Hollis Hutto Wayne Chester Monday, 7:00 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Al E. Johnson Jack E. Randall Thursday, 2-4, 7:30 Municipal Building
Americus 18-C Harold Fears Stanley J. Burton Monday, 1:00 Meadowbrook Restaurant
Arlington 18-C Jimmie H. Timmons Chuck Cowart Monday, 2-4, 7:30 Community House
Ashburn 18-C G. Emmett Smith C. Roy Maddox Thursday, 1, 12:00 Quality Restaurant
Athens 18-D Gordon E. Snyder Randall J. Cofer Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Athens (Classic City) 18-D Sammie B. Parkman Morris J. Bitzer Monday, 1-3, 7:30 Davis House of Fine Foods
Atlanta  18-A William R. Coffey Joseph McCabe Friday, 12:15 Dinkler Plaza Hotel
Atlanta (Buckhead) 18-A William M. Mason Dudley L. Moore Jr. Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
Atlanta (Henry Grady) 18-A H. Fred Wilenchek A. E. Sanders Monday, 2-4, 7:00 Davis Brothers
Atlanta (Northeast) 18-A Dr. Gerald Hoffman Hugh J. H. Perkins Thursday, 1-3, 7:00 Yaarab Shrine Temple
Atlanta (Southwest) 18-A Raymond D. Johnson Ronald M. Dresser Monday, 1-3, 7:30 The Flame Restaurant
Atlanta (West End) 18-A John F. Darnall Ralph Bell Tuesday, 1-3, 7:00 Cactus Grill
Augusta 18-F E. H. Burnside Warren G. Davis Friday, 1:00 Augusta Town House
Augusta (Forest Hills) 18-F Wilfred L. Inglett Jr. Norman Albershardt Tuesday, 1:00 McCormicks Café
Augusta (Garden City) 18-F Lawrence S. Lamb William E. Yawn lll Monday, 7:00  Timmerman's Restaurant
Austell 18-A Fred M. Miller Marion T. Brennon Monday, 2-4, 7:00 Dinner Bell
Avondale Estates 18-D G. L. Brookshire John A. Rutledge Jr. Thursday, 2-4, 7:00 Steak Manor
Baconton  18-D Leroy Thomas James B. Breedlove Monday, 1-3, 8:00 Community House
Bainbridge 18-C James M. Pace William K. Knight Wednesday, 2-4, 12:15 Holiday Inn
Ball Ground 18-A Blanton Clement Charles H. Cook Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B Vance Faircloth Edgar D. Flowers Monday, 1-3, 7:30 Town House Restaurant
Blackshear 18-B Alton Burgsteiner Sam B. Owens Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Marshall Day Billy Fleming Tuesday, 2-4, 12:15 Town & Country Club
Bowdon 18-E Norman L. Padgett Joe B. Moore Monday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Café
Boynton 18-A Harold A. Young Charles L. Carlock Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
Brantley County 18-B George F. Stewart Carroll Johns Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Richard Hightower Paul Bailey Tuesday, 12:00 Recreation Hall
Brookhaven 18-D Luther C. McKinnon C. Ed Wrenn Monday, 2-4, 7:00 Golfland Restaurant
Brunswick 18-B William T. Wells Walter A. Watson Sr. Tuesday, 7:00 Crews Restaurant
Buchanan 18-E Curtis Richards J. V. Weldon Thursday, 2-4, 7:00 Clubhouse
Buena Vista 18-E George W. Hutto Herbert E. Tante Tuesday, 1-3, 7:30 High School
Buford 18-D John W. Savage J. Leon Kimbro Thursday, 1-3, 7:00 Civic Center
Butts County 18-E Raymond A. O'Quinn Hal A. Summers Tuesday, 2-4, 12:05 School
Byron 18-E Lawrence C. Collins Ben L. Robertson Jr. Thursday, 1-3, 8:00 High School
Cairo 18-C Eston Clemens Sidney E. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Town House Restaurant
Calhoun 18-A Tom Curtis Frank Burnette Tuesday, 7:30 Elks Club
Calvary 18-C Ralph Gainey Leon Bryant Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Camilla 18-C Lester A. Turley Earl G. Ford Jr. Monday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A Fred C. Haley W. H. Seattle Thursday, 1, 12:00 Pine Crest Inn
Carnesville 18-D Edwin B. Pickett Jack Ratley Monday, 1-3, 7:30 Womans Club
Carrollton 18-E James G. Gordon Harold L. Kidd Jr. Thursday, 12:00 Sunset Hill Country Club
Cartersville 18-A M. S. Walters William Paul Weldon Tuesday, 12:30 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Glenn V. Hightower B. Paul Grimes Friday, 1-3, 7:30 Old Mill Restaurant
Centerville 18-E Robert A. Sands Charles M. Summers Monday, 1-3, 7:30 20th Century Café
Chatsworth 18-A F. C. Leonard Charles S. Dunn Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Church
Chickamauga 18-A Harry A. Brown Wayne Scott Thursday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Clarkesville 18-D Carton L. Sisk Jr. William A. Denmore Tuesday, 1-3, 7:00 Club House
Claxton 18-B Frank H. Laws Linwood P. Smith Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Clayton 18-D Pope J. Bass Robert H. Philip Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B Allen Griffis Harry Drake Monday, 1-3, 7:30 Womans Club
Cobb County 18-A G. Grant Brantley James D. Yancey Thursday, 1-3, 12:15 Holiday Inn
Cochran 18-C Mitchell J. Bohannon William A. Busch Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
Colbert 18-D Dr. John A. Roush James Paul Burroughs Thursday, 1-3, 8:00 Methodist Church
College Park 18-A Fred Young Thomas G. Wilson Wednesday, 1-3, 7:30 Woodward Academy
Colquitt 18-C J. L. Johnson Roy W. Bush Tuesday, 1-3. 12:00 Methodist Church
Columbus 18-E Francis H. Williams Louis P. Dowell Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Columbus (Muscogee) 18-E Marion P. Gilbert Paul H. West Jr. Monday, 1:00 Ralston Hotel
Comer 18-D Edward D. Paul Jr. Howard Threlkeld Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Commerce 18-D George W. Evans Otis H. Greene Tuesday, 2-4, 7:30 Threatt's Restaurant
Conyers 18-F Robert M. Kelly James D. Finlayson Monday, 1-3, 7:30 V. F. W. Club
Cordele 18-C E. Don Whittle R. S. Bissell Tuesday, 12:00 Crisp County Court House 
Cornelia 18-D Johnny Gray Howard Wright Tuesday, 2-4, 7:30 Panorama Restaurant
Covington 18-F Bob B. Todd John L. Rooks Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club
Crawford County 18-E Vernon Alligood John M. Tanner Thursday, 1-3, 7:30 County Agents Office
Cross Keys 18-E Ben M. Kitchens C. W. McMahon Thursday, 1-3, 7:30 Rock's Grill
Cuthbert 18-C Virgil L. Foxworth Raymond L. Johnson Thursday, 1-3, 8:00 Andrew College
Dade County 18-A Wallace L. Moore Benny J. Gaddis Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Dahlonega 18-D Robert H. Belcher William P. Roberts Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Gordon McIntire Joe Robertson Thursday, 1-3, 8:00 Vaughn's Restaurant
Dalton 18-A Robert G. Martin Howard J. Parker Tuesday, Alt., 7:30 Downtowner Motor Inn
Dalton Noon 18-A Jack K. Tarpley Randall T. Maret Tuesday, 2-4, 12:00 Downtowner Motel
Darien 18-B James A. Wisham Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Harry Dale Harold H. Chambless Tuesday, 7:30 American Legion Home
Dawsonville 18-D Kenneth K. Turner Hubert Bailey Monday, 1-3, 8:00 High School
Dearing 18-F Don E. McCorkle Grover C. Garrison Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
Decatur 18-D C. Steadman Burgess John E. Fuller Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Dining Room
Decatur (North Decatur) 18-D Robert C. Cohen Elmo S. Crockett Monday, 2-4, 7:00 Sirloin Juction
Dexter 18-F Frederick B. Alexander John E. Lord Thursday, 1-3, 7:30 School
Donaldsonville 18-C John D. Hill James R. McDuffie Tuesday, 12:00 Mosely Hall
Douglas 18-B Simon N. Grantham Jean Paul Barnett Tuesday, 12:30 Gols Leaf Café
Douglasville 18-A Thomas M. Livey Lester V. Daniel Monday, 1-3, 7:30 Steak House
Druid Hills 18-A Thomas V. Jackson William L. Crowder Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F Charles E. Bass Ottis N. Black Friday, 1:15 Tindol Motel
Duluth 18-D Lanier Nelms Jimmy W. Bruce Thursday, 2-4, 7:30 Dutch Mill Café
Dunwoody 18-D Will A. Askew Forest H. Cain Monday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Eastman 18-C Donald D. Purser James L. Wilson Tuesday, 12:00 Buck's  Grill
East Columbus 18-E George J. Mickle Gerald B. Jones Tuesday, 1:00 Black Angus Cafeteria
East Point 18-A Charles E. Rodgers K. K. Domingos lll Thursday, 2-4, 7:00 Clopton's Cafeteria
Echols County 18-C Jackie Carter Vernon Culpepper Monday, 2-4, 8:00 Community Center
Edison 18-C Calvin W. Schramm Charles W. Mask Tuesday, 2-4, 8:00 High School
Elberton 18-D Emerson M. Turner Jimmy L. Dunn Monday, 1-3, 7:30 Civic Center
Ellaville 18-C Johnny E. Wall Benny W. Hambrick Tuesday, 2-4, 8:00 American Legion
Ellijay 18-A Gene T. Bowers Joseph R. Scroggins Tuesday, 2-4, 8:00 Community Club
Fitzgerald 18-C Dean Barker William D. Smith Jr. Wednesday, 1-3, 12:30 Elks Home
Fleming 18-F Dwain G. Green Ware L. Norris Tuesday, 2-4, 8:00 Sconyers Barbeque
Floyd County 18-A Robert Van Luyn Robert H. Mixon Thursday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
Folkston 18-B Kenneth Wainwright Virgil H. Ellis Monday, 2-4, 7:30 Scott's Restaurant
Forest Park 18-E G. Hershel Coker Richard C. Neely Tuesday, 2-4, 1:15 Harbins Restaurant
Forsyth 18-E William T. Jones John D. Griffin Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Motel Restaurant
Forsyth County 18-D C. W. Cox Jr. Claude B. Dobbs Monday, 2-4, 7:30 Jack's Restaurant
Fort Gaines 18-C Thomas H. Mills Harrison H. Morgan Tuesday, 1-3, 12:00 Lindy's Fish Center
Fort Oglethorpe 18-A Jack R. Chandler Glenn E. Parker Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Fort Valley 18-E Dr. A. D. Brann Bobby G. Hicks Tuesday, 1-3, 7:30 Bank of Fort Valley
Gainesville 18-D John D. Quinn William W. Banks Tuesday, 12:15 Holiday Inn
Garden City 18-B Milledge Jones Ronald W. Edwards Tuesday, 2-4, 7:00 Garden City Community House
Georgetown 18-C Walter C. Bennett James J. Gary Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Glascock County 18-F Jack Williford Melvin G. Raley Monday, 1-3, 8:00 Swint's Café
Glennville 18-B Reginald W. Thompson Elliott M. Cobb Monday, 1-3, 7:30 301 Restaurant
Gordon 18-F Emerson Dennard Herman L. Brooks Tuesday, 2-4, 7:30 Gordon Womans Club
Grayson 18-D James A. Caples Thomas J. Malcolm Tuesday, 2-4, 7:30 School Cafeteria
Greensboro 18-F Charles J. Harris Fred L. Webb Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Griffin 18-E L. E. Stephens Thomas E. Campbell Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
Grovetown 18-F Thomas L. Huffman Willie P. Beaulieu Thursday, 2-4, 8:00 Grovetown Teen Town
Hahira 18-C Hubert Chancey Seab H. Miller Monday, 1-3, 7:30 Lions Den
Hall County Evening 18-D Roy D. Bridges Don R. Waldrip Tuesday, 2-4, 7:00 Georgianna Restaurant
Hampton 18-E Frank B. Huckaby Hugh H. Findley Monday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Hapeville 18-A James P. Dailey Ralph L. Millans Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harris County 18-E James W. Cochran Eitel Bauer Friday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hartwell 18-D Freeman H. Hunnicutt Bobby Jolly Tuesday, 1-3, 7:30 Crumps Lakehouse
Hawkinsville 18-C Otis May Lonnie E. Slade Tuesday, 12:05  Dairi O
Hazlehurst 18-B Walter M. Wainwright Ralph H. Edwards Tuesday, 1-3, 7:30 Yawn DeRosa Café
Heard County 18-E Robert F. Young Hershel L. Dowdy Monday, 1-3, 7:30 Boy Scout Hut
Henderson Mill 18-D Charles M. Dykes Hardy R. Albury Tuesday, 1-3, 7:00 Golfland Restaurant
Hinesville 18-B Julian Mingledorff Walter H. Cohan Monday, 1-3, 7:30 Methodist Church 
Hogansville 18-E Douglas O'Allen George C. Holroyd Monday, 1-3, 12:00 American Legion
Homer 18-D Branson L. Dalton Sam White Monday, 3, 7:30 Tiny Town Restaurant
Ideal 18-E Dan Fowler Harvey L. McCarty Monday, 2-4, 7:30 Lions Club
Ila 18-D Charles Bennett L. Freeman Monday, 2-4, 8:00 Club House
Irwinton 18-F John R. Mitchell Elton D. Mason Wednesday, 1-3, 7:00 Lions Building
Jacksonville 18-B Charles Jones Earl Waldon Tuesday, 1, 8:00 Clubhouse
Jasper 18-A James K. Peavey Henry Carney Thursday, 2-4, 7:30 Jasper Hotel
Jefferson 18-D H. O. Parks  Travis Taylor Monday, 1-3, 7:00 Marlow's Café
Jekyll Island 18-B Birge W. Kinney William N. Stakley Tuesday, 1-3, 7:00 Buccaneer Motor Lodge
Jesup 18-B Hubert G. Littlefield J. L. Burk Tuesday, 6:45 Holiday Inn
Jones County 18-F Jack S. Bryan Augustus B. Briscoe Thursday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Kingsland 18-B Martin G. Gillette Kenneth Wade Tuesday, 2-4, 7:00 United Methodist Church
LaFayette 18-A Charles Gilbert Robert T. Cordle Wednesday, 12:15 The Surrey Restaurant
La Grange 18-E Alfred Monsour Thomas J. Westbrook Tuesday, 12:30 Down Town
Lakeview 18-A Ray Leath Thomas L. Shivers Monday, 2-4, 7:00 Lakeview School
Lanier County 18-B Don R. Rees Charles T. Scarborough Wednesday, 2-4, 12:00 Laco Restaurant
Laurel Ridge 18-D Malcolm P. Hoover James E. King Tuesday, 1-3, 6:45 Sirloin Juction
La Vista 18-A H. Downey Lovell Julian E. Seagraves Thursday, 2-4, 7:00 Y. M. C. A.
Lavonia 18-D Broughton Whitlow John T. Gill Tuesday, 1-3, 7:00 Meredith Manor Hotel
Lawrenceville 18-D Robert W. Powell James H. Threlkeld Tuesday, 2-4, 7:30 Edge's Restaurant
Leary 18-C Forrest M. Clark Fred Hart Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
Leesburg 18-C David Halstead Bowen Haries Monday, 1-3, 7:30 American Legion
Lilburn 18-D Robert L. Keys Ellis F. Britt Thursday, 2-4, 7:30 Mark Inn
Lincolnton 18-F Curry Colvin Roy L. Varner Thursday, 4, 7:30 High School
Lithonia 18-D Bernard W. Kearns Louis T. Brown Tuesday, 1-3, 7:30 Granny's Kitchen
Locust Grove 18-E S. H. Gardner Richard H. Elkins Monday, 2-4, 8:00 Locust Grove School
Logansville 18-D Charles Ivey Harold Tribble Monday, 2-4, 8:00 American Legion
Louisville 18-F Ray McNeeley Norman Gulley Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Lumber City 18-B Glenn Keebler Thomas H. Brewer Tuesday, 2-4, 8:00 Community House
Lumpkin 18-C William M. Murrah Adrian L. Anglin Monday, 1-3, 7:00 June's Motel Restaurant
Lyons 18-B Ronald E. Widener Harold M. Rhoden Monday, 1-3, 7:00 The Cabaret
Macon 18-E Raymond Smith Mason Zuber Tuesday, 1:10 Macon Health Club
Macon (Rutland) 18-E Carl P. Gilbert Jr. Lewis E. Gordy Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Macon (Vine Ingle) 18-E M. Royce Gordon John W. Talley Tuesday, 7:30 Pinebrook Inn
Madison 18-F Robert C. Mooney S. Lanier Mullis Monday, 1-3, 7:30 V. F. W. Club
Mansfield 18-F Rabun N. Patrick Robert H. Stanton Jr. Monday, 2-4, 7:30 Community House
Marietta 18-A William A. Pilgrim Jr. William R. Blakley Thursday, 2-4, 7:00 Y. W. C. A.
Marietta (East Marietta) 18-A Charles H. Lanford Stanley R. Kelley Tuesday, 12:15 Plantation Restaurant
Marshallville 18-E Steve F. Van Ostran Claxton R. McCommon Thursday, 2-4, 7:30 Marshallville Club House
Martin 18-D Thomas R. Williams Sr. Bob Stovall Thursday, 2-4, 7:30 Community Center
Martinez-Evans 18-F Lee H. McConnell Jim N. Cadle Tuesday, 2-4, 7:30 Marinez Restaurant
Mc Caysville 18-A Sam K. Boling Victor C. Hensley Tuesday, 1-3, 6:15 Y. M. C. A.
Mc Donough 18-E Harold P. Jackson Hix J. Carithers Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
Mc Rae 18-B E. H. Peebles R. L. Dixon Monday, 1-3, 12:15 Longhorn Restaurant
Menlo 18-A Jim Ed Cavin Thomas E. Kling Monday, 1-3, 8:00 School Cafeteria
Metter 18-B Billy Trappnell Marion J. Fulghum Tuesday, 1-3, 7:30 Brook's Restaurant
Midville 18-F John I. Mulling James B. Flanders Tuesday, 1-3, 8:00 McKinney's Pond
Milan 18-B Dan Jones Rabun Crumpler Monday, 3, 8:00 Milan School
Millen 18-F Charles Brinson Rupert Gay Monday, 2-4, 8:00 Lani Restaurant
Monroe 18-D Ed Carrell Randy Weaver Monday, 2-4, 7:30 V.F.W. Club
Montezuma 18-E Larry Everett Raymond Floyd Tuesday, 2, 7:00 Woman's Clubhouse
Montgomery County 18-B Augie L. Jacobs Edward G. Wood Thursday, 1-3, 7:30 Frank's Country Kitchen
Morrow 18-F William M. McGarrah Cliff H. Walton Tuesday, 2-4, 7:30 Weyman's Restaurant
Moultrie 18-C J. S. Livingston W. Norris Hodges Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Mountain Park 18-D Roger Stewart Leonard A. Cone Monday, 1-3, 7:30 Pine Needle Club House
National Hills 18-F Thomas L. King Joseph J. Rogers Friday, 1-3, 8:00 McCormick's Restaurant
Newnan 18-E Aubrey H. Alexander John J. Camp Thursday, 1-3, 7:30 Ranch House
Newington 18-F Charles Reginald Woods Valmore P. Cartey Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Norcross 18-D W. H. Mattison Harold C. Whittle Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Hut
North DeKalb 18-D James M. Cook Joe M. Whitley Monday, 2-4, 7:30 Horne's Restaurant
Ocilla 18-C John T. Wiggins K. N. Phillips Thursday, 2-4, 12:00 Community House
Oglethorpe 18-E Chesley P. Gilmore Floyd W. Rooks Thursday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse 
Oxford 18-F Eugene D. Whatley Charles J. Ellis Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Patterson 18-B Raymond L. Stanfield Raymond C. Cunningham Monday, 1-3, 7:30 Patterson Café
Pearson 18-B Walter N. Batten Leslie S. McPhee Tuesday, 1-3, 12:00 Corral Restaurant
Pelham 18-C William C. Twitty D. D. Morrison Tuesday, 2-4,12:05 Floyd Hotel
Perry 18-E John L. Holec Forest L. Purdom Tuesday, 1-3, 7:30 Colonial Manor Restaurant
Piedmont 18-C Charles N. Nixon William J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Pennant Restaurant
Pike County 18-E Joe J. Edwards James A. Bowers Monday, 1-3, 8:00 Harry's
Pine Lake 18-D Spivey T. Fuller Terry V. Martin Tuesday, 2-4, 8:00 Granny's Kitchen
Plains 18-C Theron Hobgood William E. Wise Wednesday, 1-3, 8:00 Lions Club Building
Port Wentworth 18-B William S. Gnann Hugh W. Cates Friday, 1-3, 8:00 The Kitchen Restaurant
Poulan 18-C Jack Hancock Donad DuBois Thursday, 2-4, 7:30 Poulan School
Quitman 18-C Eugene Roberts Marion Folsom Thursday, 8:00 Lions Clubhouse
Redan 18-D Keith Powell Cecil J. Smith Thursday, 1-3, 7:00 Lions Club Building
Rehoboth 18-D Robert P. Wilson Andrew J. Medlin Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Horn A Plenty Restaurant
Reidsville 18-B F. J. McFadden Wilton R. Rhoden Monday, 3, 7:30 Garden Club
Richland 18-C Ronald Stephens Paul Etheridge Monday, 2-4, 7:00 T & T Restaurant
Richmond Hill 18-B Walter W. Meeks Jr. Andrew J. Phillips Wednesday. 2-4, 7:30 Recreation Center
Riverdale 18-E Noel J. Denton Jimmie H. Walker Monday, 2-4, 7:30 Kitchen Cupboard
Rochelle 18-C Thomas E. Syms Ernest J. Barker Monday, 1-3, 7:30 High School
Rome  18-A Murray Stein Ray G. Modlin Tuesday, 12:30 General Forrest Hotel
Rossville 18-A Paul Peal Jr. Charles E. Warren Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Roswell 18-A Roy Malbry Jack Etheridge Monday, 1-3, 7:30 Community Center
Royston 18-D James D. Dickson Leroy Truelove Thursday, 1-3, 7:30 Tom's Café
S. G. A. 18-F Roy D. Cates  John T. Wynne Thursday, 2, 7:30 American Legion   
Sandersville 18-F Frederick A. Godin Wayne E. Lewis Jr. Friday, 1:00 Arcade Restaurant
Sandy Springs 18-A Theodore E. Roberts Harold S. Malcolm Tuesday, 1-3, 7:00 Hammond School
Savannah 18-B Carson B. Justice James T. Meadows Thursday, 1:00 Downtowner Motel
Savannah (Port City) 18-B Jerome C. Ney George D. Pletcher Sr. Tuesday, 7:00 Downtowner Motel
Screven 18-B Aeolus M. Mikell W. Vernon Wynn Thursday, 2-4, 8:00 Community Center
Senoia 18-E C. F. Hollberg lll Bruce R. Williams Monday, 2-4, 7:30 Legion Building
Shellman 18-C Charles A. Curry Edwin E. Lay Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A William M. Blount Joe R. Mathis Thursday, 1-3, 7:00 Walton EMC Building
Snellville 18-D W. J. Britt Claude Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Community Center
Social Circle 18-D Larry G. Sargent Eugene Adair Read Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Club House
Soperton 18-F George C. Norris Ralph E. Burgess Thursday, 2-4, 7:00 Community Club
South Cobb 18-A Edwin N. Barber Aubrey L. Jackson Monday, 1-3, 8:00 Palm's Restaurant
Southside Community 18-E Edward H. Miller Frederick A. Parmelee Thursday, 2-4, 7:30 Hadden's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Boyce L. Dyer Ray D. Swaim Monday, 2-4, 7:30 Steak Manor
Sparta 18-F Ronald D. Myers Harry M. Hutcheson Wednesday, 1:00 Community House
Springfield 18-B Irvin B. Johnson Herman C. Gnann Thursday, 2, 8:00 Elementary School
St. Mary's 18-B Ted A. Owens James A. Starline Monday, 2-4, 7:30 Larry's Snack Bar
St. Simons Island 18-B Joe E. Shelby Marion McKendree Monday, 1-3, 7:30 Airport Restaurant
Statesboro 18-B Kenneth R. Heering Harold O. McGuire Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Charles A. Moore James W. Carter Tuesday, 1-3, 7:30 Bernice's Cafeteria
Stone Mountain 18-D Thomas E. Rawlins Dick L. Lanford Thursday, 2-4, 7:30 Granny's Kitchen
Summerville 18-A Stanley Shelman William E. Stephenson Tuesday, 1-3, 7:30 M & M Cafeteria
Swainsboro 18-F Edwin C. Breedlove James A. Lovins Tuesday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Charles R. Anderson Ralph E. Waters Monday, 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Marion Gill Elmo Agoos Monday, 1-3, 7:30 Civic Room
Talbotton 18-E Henry Persons Gordon L. Hobbs Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-E Anton J. Sporri Walker B. Hunt Tuesday, 12:30 Cross Roads Café
Tallulah Falls 18-D Kermit Harris Randall Fountain Monday, 2-4, 7:30 Community House
Thomaston 18-E Robert G. Cochran Curtis Swan Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson 
Thomasville 18-C Hubert L. Ashley Hugh P. Rehberg Thursday, 7:30 Plaza Café
Thomson 18-F Charles H. Branch William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Clubhouse
Tifton 18-C Virgil Parker Billy R. Wiseman Monday, 12:30 Alpine Restaurant
Toccoa 18-D Raymond A. Neal Billy L. Johnson Tuesday, 2-4, 7:00 Cobb's Restaurant
Towns County 18-D Ulysess E. Sampson Clay Dotson Wednesday, 2-4, 7:30 Young Harris College
Trion 18-A Billy J. Hayes Milburn L. Sprayberry Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Alfred C. Carraway Roger A. Vonland Monday, 1-3, 7:30 Mathew's Cafeteria
Tunnel Hill 18-A William B. Middleton Alfred Griffin Monday, 2-4, 7:30 Masonic Lodge
Twiggs County 18-F David Y. Califf James A. Bowman Monday, 2-4, 6:30 Big A Restaurant
Twin City  18-F James M. Bennett Charles L. Atkinson Thursday, 1-3, 7:30 Community House
Unadilla 18-C Gerald Jones Marvin Ragan Thursday 2-4, 8:00 Town House Restaurant
Union County 18-D James M. Williams Tony C. Dyer Tuesday, 1-3, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F W. Larry Mauldin John S. Peavy Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C George H. Hart C. C. Green Jr. Tuesday, 12:05 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C George C. Windham T. D. Gambill Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oak Restaurant
Vidalia 18-B Edwin Brannen Richard Crowe Monday, 7:00 Southern Cafe
Vienna 18-C Windall R. Smith Claude B. Greene Friday, 2-4, 8:00 Burton's Motor Inn
Villa Rica 18-E Lewis F. Kave Henry H. Boddie Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Grill
Wadley 18-F P. A. Rheney Pete F. Anderson Monday, 1-3, 7:30 Wadley Café
Warner Robins 18-E E. L. Greenway Glenn B. Ragan Tuesday, 1-3, 7:30 20th Century Café
Warwick 18-C Willie M. Merritt William H. Cook Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Club
Washington 18-F Frank W. Thomas Henry M. Willis Monday, 7:30 Lions Club Building
Waycross 18-B Leslie Lloyd William H. Hopkins Jr. Tuesday, 1:00 Ware Hotel
Waycross (Okefenokee) 18-B Lawton Dell Edward L. Tyre Sr. Monday, 7:30 Holiday Inn
Waynesboro 18-F A. C. Driver Harvey L. Sapp Thursday, 2-4, 7:30 Motor Court Restaurant
West Cobb 18-A Harold A. Hoeschen Josiah M. Carr Tuesday, 1-3, 7:30 Davis House Cafeteria
West Point 18-E Glenn B. Smith William T. Thomas Wednesday. 12:45 Whitley's Club House
Winder 18-D C. Fred Ingram H. R. Petree Thursday, 2-4, 7:15 Lions Club Building
Winterville 18-D James A. Melton William T. Jackson Tuesday, 1-3, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B Ed Brock Ralph P. Tittle Monday, 2-4, 7:30 Speck's Restaurant
Woodbury 18-E Ken Barnes Sammy Bridges Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Hotel
Woodstock 18-A Charles L. Linebeck Glenn H. Hubbard Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
Wrightsville 18-F Oscar Adams Edward Sheppard Tuesday, 2-4, 7:30 Sam's Restaurant

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024