Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1972-1973

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Charles L. Chapman, Jasper, Ga.
District Governor: District B, W. A. "Bill" Gassaway, Hinesville, Ga.
District Governor: District C, Noel H. Haskins, Manchester, Ga. 1972-73
District Governor: District D, Edwin C. Daniel, Chamblee, Ga. Clubs: 294
District Governor: District E, Sam C. Allison, Columbus, Ga.
District Governor: District F, Rodman W. Strader, Augusta, Ga.
Council Chairman: Rodman W. Strader, 18-F, Augusta, Ga.
# CLUB DIST. PRESIDENT SECRETARY MEETING DAY and TIME MEETING  PLACE
7380 Abbeville 18-C Charles Batchelor (Ondra) Melvin Frazier (Edith) Monday, 1-4, 7:00 Abbeville Motel & Restaurant
7280 Acworth 18-A Donald E. Perry Lee B. Thomas Monday, 2-4, 7:30 Johnson's Restaurant
7281 Adairsville 18-A Richard W. Berryhill Reed Hobson Monday, 1-3, 7:30 Adairsville High School
7381 Adel 18-C Herbert Griner (Ruby) Howard E. Mc Lain (Kaye) Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
7534 Adrian 18-F William C. Tyson (Phyllis) John E. Tyson (Latha) Thursday, 1, 7:30 Adrian Housing Corp.
7382 Alapaha 18-C Rufus Powell (Lucy) Wilfred Chambless Monday, 2-4, 8:00 Creech Hotel
7383 Albany 18-C Bennie Prisant Marion Martin (Janie) Tuesday, 1:00 Hotel Gordon
7336 Alma 18-B Billy J. Davis George M. Roundtree Monday, 7:30 Lions Club Den
7282 Alpharetta 18-A Jack Karwish Albert E. Johnson Thursday, 2-4, 7:30 Alpharetta Municipal Building
7385 Americus 18-C Luther J. Albritton (Betty) Ray D. Williams Tuesday, 1, 7:30 Holiday Inn
7386 Arlington 18-C George Sasser (Bernice) Robert Schneider (Belinda) Monday, 2-4, 12:00 Arlington Comm. House
7387 Ashburn 18-C O. John Bird (Lois) C. Roy Maddox (Eyelyn) Thursday, 1, 12:00 Quality Restaurant
7431 Athens 18-D J. Wayne Norris (Merle) Samuel L. Burgess (Martha) Thursday, 1:00 Holiday Inn
7432 Athens Classic City 18-D M. Bruce Skelton (Elizabeth) Vance L. Cecil Jr. (Wilma) Monday, 2-4, 7:30 Davis House
7283 Atlanta 18-A Harvey L. Robertson Jr. Harold J. Mc Nary Friday, 12:15 Various
7284 Atlanta Buckhead 18-A Brock Sinkler F. Stuart Gould, lll Monday, 2-4, 6:00 Yohannon's Restaurant
7285 Atlanta Henry Grady 18-A Marvin M. Denson Charles T. Moss Monday, 2-4, 7:00 Davis Bros. Cafeteria
7286 Atlanta Northeast 18-A R. Elwin Tuck Leo S. Reteneller Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
7287 Atlanta Southwest 18-A Ronald M. Dressler Jerry D. Smith Monday, 1-3, 7:15 Bonanza Steak Restaurant
7433 Auburn- Carl 18-D Robert H. Burel (Sue) David F. Hawthorne Monday, 2-4, 7:30 Auburn Elementary School Cafeteria
7535 Augusta 18-F Marion N. Dasher (Ada) J. Aubrey Reynolds (Oree) Tuesday, 1:00 Towers Motel Hotel
7536 Augusta Forest Hills 18-F James C. Courson (Louise) W. Sidney Beckum Tuesday, 1:00 Sizzler's Steak House
7537 Augusta Garden City 18-F Robert H. Sherman Jr. (Louise) Raymond S. Boyd (Naomi) Monday, 7:00 Village Inn
7288 Austell 18-A Homer W. Brannon Marion T. Brannon Monday, 2, 7:30 A. T.'s Dinner Bell
7388 Baconton 18-C Dick Hydrick (Phyllis) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
7389 Bainbridge 18-C Clifford L. Floyd (Betty) Don Sickmon (Carolyn) Wednesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
7289 Ball Ground 18-A Lamar H. Harris Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
7337 Baxley 18-B William A. Newton Forcial Hilton Monday, 1-3, 7:30 Mimosa Restaurant
7435 Bethesda 18-D Edwin Bowers Gary Fricks Monday, 2-4, 7:00 Various
7338 Blackshear 18-B Mike Anderson Samuel B. Owens Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
7390 Blakely 18-C C. Lemuel Tiner (Wynette) Woodrow Houston (Grace) Tuesday, 2-4, 12:00 Town & Country Club
7488 Bonanza 18-E Reginald Nauck Egbert Palmer Thursday, 1-3, 7:30 Various
7391 Boston 18-C Clarence Ryan Hank Russell Thursday, 1-3, 7:30 Various
7489 Bowdon 18-E Joe B. Moore (Evelyn) Larry D. Musick (Peggy) Tuesday, 1-3, 7:00 Wagon Wheel Restaurant
7436 Bowman 18-D John D. Faulkner (Virginia) Charles E. Chandler (Caroline M.) Thursday, 2-4, 7:30 Various
7290 Boynton 18-A Charles R. Thacker Charles L. Carlock  Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton School
7339 Brantley County 18-B Robert Page Emory A. Middleton Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
7437 Brookhaven 18-D James F. Atkinson Charles E. Hancock Monday, 2-4, 7:00 Golfland Restaurant
7340 Brunswick 18-B Morris Crosby W.A. Wally Watson Sr. Monday, 1:00 Crews Restaurant
7490 Buchanan 18-E C. B. Calhoun (Ruby) J. V. Weldon (Valeria) Thursday, 2-4, 7:00 Buchanan Woman's Club
7491 Buena Vista 18-E Cliff Holis (Paula) James Trice (Mavis) Tuesday, 1-3, 7:00 Garrett's Restaurant
7438 Buford 18-D W. Harold Hannah (Zelma) James L. Kimbro (Gladys) Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Club
7341 Bulloch  18-B Wm. J. Yawn Winston B. De Loach Tuesday, 1-3, 7:30 Various
7492 Butts County 18-E Millard F. Daniel (Mary Francis) Raymond O' Quinn (Margia) Tuesday, 2-4, 12:00 Avondale Mill School Room
7493 Byron 18-E Ben L. Robertson (Mary) Lawrence C. Collins(Charlotte) Thursday, 1-3, 7:30 Capri Restaurant
7392 Cairo 18-C Dewey Owens (Ulpine) Sidney E. Jackson (Vonnett) Tuesday, 1-3, 7:30 Town House Restaurant
7291 Calhoun 18-A Frank Hutchinson Frank Burnette Tuesday, 2-4, 7:30 Ramada Inn
7393 Calvary 18-C Leon Bryant (Glenna) Daniel Jones (Phyllis) Tuesday, 2-4, 8:00 Methodist Annex
7394 Camilla 18-C Ben L. Batemen  Earl G. Ford Jr. (Patsy) Tuesday, 12:00 Watson's Restaurant
7292 Canton 18-A Bert L. Frye William H. Settle Thursday, 1-3, 12:00 Pine Crest Restaurant
7439 Carnesville 18-D Bob A. Forester (Jane) Jack Ratley (Mildred)  Monday, 1-3, 7:00 Carnesville Woman's Club Building
7494 Carrollton 18-E Frank Jones (Betty) R. J. Hightower (Helen) Thursday, 12:00 Sunset Hills Contry Club
7293 Cartersville 18-A Charles Y. Smith John S. Lewis Tuesday, 12:00 Morrell's Restaurant
7294 Cave Spring 18-A George W. Kemp E. Eugene Ziegler  Monday, 2-4, 7:30 Myler's Restaurant
7295 Cedartown 18-A Sanford Horton Hunter P. Stephens Monday, 1-3, 7:00 Old Mill Restaurant
7495 Centerville 18-E Larry P. Lewis (Betty) James F. Jones Jr. (Pauline) Monday, 1-3, 7:30 20th Century Cafeteria
7296 Chatsworth 18-A Wilfred D. Weatherly Jimmie Witherow Tuesday, 2-4, 7:30 First United Methodist Church
7297 Chattanooga Valley 18-A James D. Carroll Harvey W. Douglas Tuesday, 1-3, 7:30 Flintstone United Methodist
7395 Chester 18-C Billy Mc Leod (Susie) Bobby Griffin (Julie) Tuesday, 2-4, 8:00 Chester Elementary School
7298 Chickamauga 18-A Joe D. Doran Wade A. Salmon Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Building
7440 Clarkesville 18-D Cheston Kimsey D.D.S. (Barbara) Ronnie Mathis Tuesday, 1-3, 7:00 Mountain Inn
7342 Claxton 18-B J. L. Wixton J. R. Thompson Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Clubhouse
7441 Clayton 18-D Alfred L. Wright (Evelyn) Robert H. Philp (Sue) Thursday, 1-3, 7:00 Heart of Raybun Restaurant
7343 Clinch County 18-B Harry E. Drake Phillip Manley Monday, 1-3, 7:00 Woman's Club House
7299 Cobb County 18-A Robert L. Sutton John S. Bowling Thursday, 1-3, 12:00  Holiday Inn
7396 Cochran 18-C Robert P. Evans (Amelia) Randall L. Barron (Marvel) Tuesday, 1-3, 7:00 Community House
7442 Colbert 18-D Harold D. O'Kelly James P. Burroughs Thursday, 1-3, 7:00 Various
7300 College Park 18-A Johnny M. Byrd Jr. Frank H. Durham Sr. Wednesday, 1-3, 7:30 Woodward Academy Dining Hall
7397 Colquitt 18-C Walter W. Hays (Laura Ann) Roy W. Bush (Annie Bell) Tuesday, 1-3, 12:00 Youth Center
7496 Columbus 18-E M. Douglas Hodges (Evelyn) Louis Dowdell Tuesday, 12:30 Ralston Hotel
7497 Columbus East   18-E Isaiah S. Moyel (Marilyn) J. Earl Harrell (Jane) Thursday, 1:30 Morrisons
7498 Columbus Muscogee 18-E B. Dayton Preston (Terry) H. Morris Pruitt (Grace) Monday, 1:00 Ralston Motor Hotel
7443 Comer  18-D John Birchmore Jr. (Hazel) Billy Daniel (Joyce) Thursday, 2-4, 7:00 Various
7444 Commerce 18-D Nash Gillespie Walter Harper Jr. Tuesday, 2-4, 7:30 Piedmont Restaurant
7538 Conyers 18-F James A. Scarlett (Hazel) Bobby J. Pemberton (Faye) Monday, 1-3, 7:00 VFW Club
7398 Cordele 18-C Emmett Walker Jr. (Rosalin) Emory L. Herring (Betty) Tuesday, 12:00 Crisp County Courthouse
7399 Cordele Evening 18-C Lynwood Strickland (Mary) David Culpepper (Lyn) Tuesday, 1-3, 7:00 Wade's Cafeteria
7445 Cornelia 18-D Lewis H. Moore (Glenda) Curtis S. Martin Jr. (Pat) Thursday, 1-3, 7:30 Panarama Restaurant
7539 Covington 18-F Elliot Roth (Emmy) James W. Lord (Betty) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
7499 Crawford County 18-E J. B. Hawkins (Mae) John M. Tanner (Sara) Thursday, 1-3, 7:00 County Agent's Office
7500 Cross Keys 18-E Heinz H. Treiber (Caroline) C. W. Mc Mahon (Martha) Thursday, 1-3, 7:00 Cross Keys Lions Clubhouse
7400 Cuthbert 18-C Walter Mc Crary Jack Torbert Tuesday, 1-3, 8:00 Cuthbert Recreation Center
7301 Dade County 18-A Dexter L. Stanphill William K. Emerson Tuesday, 2-4, 7:30 Wright's Restaurant
7446 Dahlonega 18-D James H. Sanders (Betty) Dr. William P. Roberts (Ann) Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
7302 Dallas 18-A Eugene Benson Wayne Cohran Thursday, 1-3, 7:30 Vaughns Restaurant
7303 Dalton 18-A James W. Marr Charles F. Acree Tuesday, 1-3, 7:30 Ramada Inn
7304 Dalton Noon 18-A William B. Chitwood David Hudgens Tuesday, 2-4, 12:00 Ramada Inn
7344 Darien 18-B Douglas Sawyer Ralph G. Huff Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building 
7401 Dawson 18-C Herschel Christie (Frances) Rhames Thomas (Sara) Tuesday, 7:30 American Legion
7447 Dawsonville 18-D Ray Watson (Nell) Beny Allen (Betty) Monday, 1-3, 7:00 H & M Café
7540 Dearing 18-F Jack A. Hamilton (Belva) Grover C. Garrison (Vera) Monday, 2-4, 7:30 Elementary School
7448 Decatur 18-D Kenneth R. Massingale (Genie) John H. Mobley (Edna) Tuesday, 2-4, 7:00 Pritchett's Cafeteria
7450 Decatur North Decatur 18-D Robert A." Bob" Scott (Anne) J. Cecil Penland (Peggy) Monday, 2-4, 7:00 Rodeway Inn
7434 DeKalb Central(Avondale) 18-D Lloyd C. Johnson (Annette) Ralph Parrish (Laura) Thursday, 2-4, 7:00 Plantation Cafeteria
7541 Dexter 18-F Bufford Raffield (Majorie) John E. Lord (Cora) Thursday, 3, 7:30 Dexter School
7402 Donaldsonville 18-C Leon Barnes Sinclair Shinler Tuesday, 12:00 Mosley Hall
7384 Dougherty County 18-C Robert E. Johnson Charles O. Newton Tuesday, 1-3, 7:30 Various
7345 Douglas 18-B James D. Brown Jean P. Barnett Tuesday, 12:30 Gold Leaf Café
7305 Douglasville 18-A Roy L. Hamrick Gust A. Suran Tuesday, 2-4, 7:00 78 Steak House
7451 Druid Hills 18-D William L. Crowder (Beverly) Richard R. Poe (Gay) Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
7542 Dublin 18-F Cullen G. Lackey (Lucy) Charles K. Everett (Fern) Friday, 1;00 Brown's Restaurant
7452 Duluth 18-D George Post (Ester Lee) Martin F. Wellborn Thursday, 2-4, 7:15 Dutch Mill Restaurant
7453 Dunwoody 18-D Harold M. Wells (Alice) Donald J. Del Guercio (Ruth) Monday, 2-4, 7:00 Morrisson's Cafeteria
7306 East Point 18-A Edwin G. Brent Claude W. Mc Manus Tuesday, 12:00 Washington Plaza Café
7403 Eastman 18-C D. N. Parkerson (Marlyn) Talmadge F. Hilliard Thursday, 1-3, 7:00 Buck's Restaurant
7404 Echols County 18-C James Griffith Alton Treadway Monday, 2-4, 8:00 Barbara's Restaurant
7405 Edison 18-C Dennis Kirkpatrick (Barbara) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Calhoun Country Club
7454 Elberton 18-D Harold Sanders (Bessie) Ralph H. Adams (Blanch) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
7501 Ellaville 18-E Bobby Miller (Helen) Earl Snipes (Terri) Tuesday, 2-4, 7:30 American Legion Home
7307 Ellijay 18-A William S. Miller Benjamin E. Roberts Tuesday, 2-4, 7:30 Top-O-Ellijay Restaurant
7406 Fitzgerald 18-C W. M. Patrick (Nelda) William D. Smith Jr. Tuesday, 12:30 Elks Lodge
7308 Flagview 18-A Wayne H. Parks Douglas G. Landrum Friday, 2-4, 7:30 Flagview Mobile Home Park 
7543 Fleming 18-F Leonard L. Cox (Muriel) Ware L. Norris (Betty) Tuesday, 2-4, 7:30 Horne's Motor Lodge
7309 Floyd County 18-A Wendell H. Wyche George L. Curry Jr. Tuesday, 1-3, 6:45 Holiday Inn
7346 Folkston 18-B Wade L. Reynolds John W. Hambrick Monday, 2-4, 7:30 American Legion Hall
7502 Forsyth 18-E Kenneth Pryse (Rosa) Dr. John D. Griffin (Edwina) Monday, 2-4, 6:30 Quality Court
7455 Forsyth County 18-D Ronald Mc Clure (June) Harvie M. Jordan (Audrey) Monday, 1-3, 7:30 Jack's Restaurant
7407 Fort Gaines 18-C Olin M. Taylor Jr. (Alice) Leonard Haster (Marjorie) Tuesday, 1-3, 8:00 Lindy's Fish Center
7310 Fort Oglethorpe 18-A James T. Davis Jim D. Baldwin Monday, 1-3, 7:00 Ft. Oglethorpe Lions Clubhouse
7503 Fort Valley 18-E Gene E. Sheffield (Audie) C. Vernon Glisson (Frances) Thursday, 1-3, 8:00 Tastee Freeze
7456 Gainesville 18-D Arnold James Boyd (Katherine) William Walter Banks (Charlotte) Tuesday, 12:00 Holiday Inn
7347 Garden City 18-B Harry V. Purcell Amos Hathaway Tuesday, 2-4, 7:30 Ed. Building, Methodist Church
7408 Georgetown 18-C George Phillips (Sara) James J. Gary (Celeste) Thursday, 4, 7:30 C's Place
7544 Glascock County 18-F W. G. Todd (Lena) Les Davies Monday, 1-3, 7:00 Swint's Café
7348 Glennville 18-B Elliott Cobb Buford Fulford Monday, 1-3, 6:30 Garden Club, Comm. House
7349 Golden Isles 18-B Linton C. Lane Ken E. Story Thursday, 1-3, 7:30 Sea Palms Restaurant
7545 Gordon 18-F William Findley (Martha) Charles F. Duke (Bonnie) Tuesday, 2-4, 12:00 Lee's Restaurant
7546 Greensboro 18-F B. J. Spilsbury (Dorothy) Ray A. Marchman (Marguerite) Tuesday, 2-4, 7:30 Nathaniel Greene Restaurant
7504 Griffin 18-E A. L. (Lorne) Shewfelt (Doris) Dennis W. Reid (Miriam) Thursday, 2-4, 7:30 Moose Lodge
7547 Grovetown 18-F Dudley L. Godwin (Fayelene) Robert J. Rodarte (Irene) Tuesday, 2-4, 7:30 United Methodist Church
7409 Hahira 18-C Charles Merritt (Beatrice) Joseph M. Harris (Mary Sue) Monday, 1-3, 7:30 Hahira Lions Den
7505 Hampton 18-E Walker Chappel H.H. Findley (Doris) Tuesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
7311 Hapeville 18-A L. J. Leathers J. Allen Poole Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
7548 Harlem 18-F Henry B. Mc Norrill (Patsy) Lionel N. Rabun Monday, 1-3, 7:30 Womans Club Bldg.
7506 Harris County 18-E Freemon  W. Taylor (Sally) Eitel Bauer (Luceil) Monday, 1-3, 7:30 Holiday Inn of Callaway Gardens
7457 Hartwell 18-D Bob Jolly (Linda) Asa Martin Brown (Ruth) Tuesday, 1-3, 7:00 Shingle Inn
7410 Hawkinsville 18-C  Frank Kinard (Iris) Billy J. Sloan (Mary) Tuesday, 12:05 Dairo-O
7350 Hazelhurst 18-B Robert (Bob) E. Elton Billy (Bill) G. Taylor Tuesday, 1-3, 7:00 Ranch House Restaurant
7507 Heard County 18-E Weems Mc Intosh (Marian) Clyde Cook (Jean ) Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut and Rock Ridge
7351 Hinesville 18-B Richard C. Cohan Walter (Dutch) H. Cohan Wednesday, 1, 7:30 Rec. Hall, First Methodist Church
7508 Hogansville 18-E J. Marvin Madden (Betty) Samuel H. Grubbs (Rita) Monday, 1-3, 12:00 American Legion Home
7509 Ideal 18-E Rev. C. W. Keene (Mable) H. L. Mc Carty (Charlotte) Monday, 2-4, 7:30 Ideal Lions Clubhouse
7459 Ila 18-D A. M. Mathis (Janet) David Fitzpatrick Monday, 2-4, 7:30 Clubhouse
7549 Irwinton 18-F John R. Mitchell Sr. (Bernice) Elton D. Mason (Helen) Monday, 2-4, 6:30 Legion-Lions Bldg.
7352 Jacksonville 18-B Leon Wilkes Charles Jones Monday, 2, 7:30 Jacksonville Club House
7312 Jasper 18-A L. Broward Garrison Robert C. Satterfield Thursday, 2-4, 7:30 Various
7460 Jefferson 18-D Charles T. Carloss (Evelyn) Ned Shumake (Brenda) Monday, 2-4, 7:00 Marlow's Restaurant
7353 Jekyll Island 18-B Joseph F. Kaylor Gilbert C. Mc Lemore Jr. Tuesday, 1-3, 6:30 Carriage Inn
7354 Jesup 18-B Dan C. Corbitt Jr. Joseph L. Mikell Tuesday, 2-4, 6:45 Holiday Inn
7550 Jones County 18-F Joseph H. Briley (Lily) Robert H. Wells (Margaret) Thursday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
7355 Kingsland 18-B C. Grayson Day Sidney L. Burden Tuesday, 2-4, 7:00 Lions Den, Lions Rec. Area
7313 La Fayette 18-A Giles Cameron Frank Shattuck Jr. Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
7510 La Grange 18-E Richard H. Mallory (Georgia) H. J. Thomas Jr. (Brenda) Tuesday, 12:00 Davis Steak House
7314 Lakeview 18-A Arthur H. Spurgeon Thomas L. Shivers Monday, 2-4, 7:00 Lakeview Elementary School
7356 Lanier County 18-B John W. Strickland Charles T. Scarborough Wednesday, 2-4, 12:00 La Co Restaurant
7461 Laurel Ridge 18-D A. C. Henry (Joyce) James E. King (Peggy) Tuesday, 1-3, 7:00 Sirloin Juction
7462 LaVista 18-D J. Ed Seagraves (Jane) Lewis W. De Jarnette (Hildreth) Tuesday, 2-4, 7:00 Roadway Inn
7463 Lavonia 18-D Robert Mc Murry (Maxine) E.V. Medernach Tuesday, 1-3, 7:00 Meredith Manor
7464 Lawrenceville 18-D Thomas Leslie Williford Jr. (Pat) Phillips D Koos (Pat) Tuesday, 2-4, 7:00 Edge's Cafeteria
7411 Leesburg 18-C Jack M. Force (Doris) Jonathan Fox (Margie) Monday, 2-4, 8:00 American Legion
7357 Liberty Coastal 18-B M. L. Coffer Rodney C. Wynn Tuesday, 1-3, 7:30 Various
7465 Lilburn 18-D Ellis F. Britt (Ruth) S. Grady Osborne Jr. (Evelyn) Monday, 1-3, 7:00 Lilburn Elementary School
7551 Lincolnton 18-F Clinton Hogan Roy L. Varner (Maudelle) Thursday, 4, 7:00 Home Café
7466 Lithonia 18-D John  S. Morris (Marion) Louis t. Brown (Dema) Thursday, 1-3, 7:00 Granny's Kitchen
7467 Loganville 18-D Harold Tribble (Janice) Raymond Trasher (Pat) Monday, 1-3, 7:30 American Legion Shed
7552 Louisville 18-F William R. Toulson (Leina) Norman L. Gulley (Winnie) Wednesday, 2-4, 8:00 Lions Club Bldg.
7412 Lumpkin 18-C Joel Robertson  Marvin Carter Monday, 1-3, 7:30 June's Motel Lions Den
7358 Lyons 18-B M. H. Baxley Wade Hall Monday, 2-4, 12:00 The Cabaret
7512 Macon - Downtown 18-E William O. Goodson (Jeanne) Mason Zuber (Miriam) Tuesday, 1:10 Macon Health Club
7525 Macon Cherry Blossom 18-E Ross J. Lindsey (Betty) Larry R. Harper Tuesday, 2-4, 7:00 Hadden's Restaurant
7513 Macon- Rutland 18-E Charles Shepard Lewis E. Gordy (Jean) Thursday, 1-3, 7:30 Porter-Ellis Community Center
7511 Macon Southside Comm.  18-E Ross J. Lindsey (Betty) Larry R. Harper Tuesday, 2-4, 7:00 Hadden's Restaurant
7514 Macon Vine-Ingle 18-E Marvin J. Becker (Carrie) John W. Talley (Miriam) Tuesday, 7:30 Pinebrook Inn Restaurant
7553 Madison 18-F Roy F. Morris (Shirley) Frank Nunn (Jill) Tuesday, 2-4, 7:00 VFW Civic Room
7515 Manchester 18-E Jack Buchanan (Betty) Willis Hall (Phyllis) Tuesday, 1-3, 7:30 Village Inn/Manchester Hotel Coffee Shop
7554 Mansfield 18-F Walter D. Partee (Frances) Robert H. Stanton Jr. (Geina) Tuesday, 1-3, 7:30 Community House
7315 Marietta 18-A Clarence E. Davenport Sr. William M. Dodd III Thursday, 2-4, 7:00 Y.W.C.A.
7316 Marietta East Marietta 18-A Robert J. Buice Stanley R. Kelley Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
7468 Martin 18-D Max Freeman Darrell R. Harper Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
7555 Martinez-Evans 18-F John J. Phillips Jr. (Nancy) Earl E. Hair Thursday, 1-3, 7:30 Captain's Kitchen
7317 Mc Caysville 18-A Boyd W. Rule Alvin L. Scholes Tuesday, 1-3, 6:15 Art's Restaurant
7516 Mc Donough 18-E Harry J. Credelle (Anna) Jason J. Patrick (Anne) Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
7359 Mc Rae 18-B Don Copeland Herman Moore Monday, 12:00 Long Horn Restaurant
7318 Menlo 18-A Sammy Townsend Edwin C. Thompson Monday, 1-3, 8:00 Menlo School Cafeteria
7360 Metter 18-B James O' Brien Marion J. Fulghum Tuesday, 1-3, 7:30 Brooks Restaurant
7556 Midville 18-F James B. Flanders (Nancy) Charles E. Perry (Ann) Tuesday, 1-3, 7:00 Mc Kinney's Pond
7361 Milan 18-B Louie J. Walker Charles H. Ware Monday, 3, 7:00 Milan School Lunchroom
7557 Millen 18-F Walker L. Stewart (Ruth) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Community House
7469 Monroe 18-D John Redding (Levon) Clifford K. Peters (Becky) Monday, 2-4, 7:30 VFW
7517 Montezuma 18-E Lyn Gresham (Roberta) Jamie Williams (Donna) Thursday, 2-4, 7:30 Woman's Club
7362 Montgomery County 18-B Edward C. Wood Bob J. Neil Thursday, 1-3, 7:30 Frank's Country Kitchen
7518 Morrow 18-E Bill Mc Garrah (Faye) Carl Weldon (Nell) Thursday, 2-4, 7:30 Various
7413 Moultrie 18-C Jim C. Holland (Virginia) James Smith Jr. (Myrtice) Monday, 7:30 Colquitt Hotel
7449 Mountain Park 18-D W. H. Thompson (Betty) S. R. Stubbs (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Various
7319 Mountain View 18-A Robert  D. Thomas Pat Frost Monday, 2-4, 7:00 Mountain View School
7558 National Hills 18-F William C. Lancaster (Sue) Joseph J. Rodgers (Jean) Friday , 1-3, 7:45 Village Inn
7559 Newington 18-F Reginold Woods (Lucille) Charles E. Lee (Donna) Tuesday, 3, 7:30 Newington Café
7519 Newnan 18-E Richard A. Bolin (Glenda) Dan G. Wright (Wilma) Thursday, 1-3, 7:00 The Newnan House
7470 Norcross 18-D Maurice B. Wheeler (Eunice) Grover W. Morris (Mae) Tuesday, 1-3, 7:30 Girl Scout Hut
7471 North DeKalb 18-D Raymond D. Mc Ginty (Grace) Jack  Mc Baldrick Monday, 2-4, 7:30 Golfland Restaurant
7458 Northlake 18-D John Doe John Doe Tuesday, 2-4, 7:00 Various
7414 Ocilla 18-C Vernon C. Biggers (Jean) Keely N. Phillips (Lois) Tuesday, 1-3, 7:00 Ocilla Community House
7472 Oconee 18-D Dan M. Barrett (Brenda) J. Earl Elser (Betty) Tuesday, 1-3, 7:00 Cracker Barrel
7520 Oglethorpe 18-E James H. Moore (Florence) Bobby Trussell (Dottie) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Clubhouse
7560 Oxford 18-F Cary B. Allgood (Gloria) Charles J. Ellis (Elizabeth) Thursday, 1-3, 7:30 Community House
7363 Patterson 18-B Jimmy Mock Raymond C. Cunningham Monday, 1-3, 6:30 Patterson Café
7473 Peachtree 18-D Hugh Powell Jr. James Haster Tuesday, 1-3, 12:00 Various
7364 Pearson 18-B Henry Daniel Leslie S. Mc Phee Tuesday, 1-3, 12:00 Smoke House Restaurant
7415 Pelham 18-C Roy L. Pollock D. D. Morrison Tuesday, 2-4, 12:00 Floyd Hotel
7521 Perry 18-E Perl S. Sholl (Pat) Forest L. Purdom (Martha) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
7320 Piedmont 18-A Gerald T. Green Wiliam J. Dunkin Tuesday, 1-3, 7:30 Pinetree Country Club
7522 Pike County 18-E William S. (Bill)  Booth(Peggy) Bobby J. Harrison (Betty) Monday, 1-3, 7:30 Various
7416 Plains 18-C L. E. Godwin Jr. (Dot) W. E. Wise (Betty) Monday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
7365 Pooler 18-B Jack F. Brewton William L. Wallace Monday, 2-4, 7:30 Various
7366 Port Wentworth 18-B George H. Timmerman James W. Tucker Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
7417 Poulan 18-C Eugene Nelms Elbert Kilcrease Tuesday, 1-3, 7:00 Poulan School Lunchroom
7418 Pulaski 18-C Charles H. Coffey Franklin D. Shiral Tuesday, 1-3, 7:00 Various
7419 Quitman 18-C Earl Lacey (Carolyn) David Pritchett Thursday, 7:30 Various
7474 Rehoboth  18-D Edgar A. (Ed) Kent (Norma) John A. Holladay (Helen) Tuesday, 2-4, 7:00 Sirloin Juction
7367 Reidsville 18-B Tennyson Elders Williand M. Puckett Monday, 3, 7:30 Reidsville Comm. Club House
7420 Richland 18-C Billy P. Poteet (Patricia) Sidney P. Watson Monday, 2-4, 7:30 Steak House Restaurant
7368 Richmond Hill 18-B Richard R. Davis John W. Scott Wednesday, 2-4, 8:00 Recreation Center
7369 Rincon 18-B Don M. Anderson Dale B. Gerrald Monday, 1-3, 7:30 Tom's Shake & Burger
7523 Riverdale 18-E Pierce T. Neece (Pat) Larry E. Croft (Linda) Monday, 2-4, 7:30 Tara Buffet
7421 Rochelle 18-C Doster Fitzgerald (Angie) Ernest J. Barker (Lola) Monday, 1-3, 7:30 G & G Restaurant
7321 Rockmart 18-A Robert Haney Archie H. Davidson Monday, 1-3, 7:30 Women's Club
7322 Rock Spring 18-A James Cooper Robert Ward Tuesday, 2-4, 7:30 Rock Spring Elementary School
7323 Rome 18-A Clyde Selman Raymond G. Modlin Tuesday, 12:30 Forrest Motor Hotel
7324 Rossville 18-A Ted R. Williams Harvey G. Cagle Monday, 2-4, 7:00 Shoney's Restaurant
7325 Roswell 18-A Jack C. Etheridge Harold P. Mc Donough Monday, 1-3, 7:30 Roswell Community Center
7475 Royston  18-D Rob Rodgers L. A. Brunson (Betty) Thursday, 1-3, 7:00 Tom's Café
7370 St. Mary's 18-B Kendall W. Johnson Carol B. Moore Monday, 2-4, 7:30 Banner Grill
7326 Salacoa Valley 18-A Kenneth J. Jordan Daniel Thomason Monday, 2-4, 8:00 Various
7561 Sandersville 18-F William L. Gabbert (Jerry) James R. Harrell (Julie) Friday, 1:00 Arcade Grill
7327 Sandy Springs 18-A Arthur R. Dugger Thomas R. Davison Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
7371 Savannah 18-B Henry A. Cullum James T. Meadows Thursday, 1:00 Downtowner Motel
7372 Savannah Port City 18-B Gilbert Kanter Herman Barnett Tuesday, 7:00 Downtowner Motor Inn
7373 Screven 18-B Vernon W. Thornton Curtis Griffis Tuesday, 2-4, 7:00 Screven Restaurant
7524 Senoia 18-E Wilfred C. Adamson (Lucille) Marion H. Adcock Monday, 2-4, 7:30 Senoia Veterans Bldg.
7422 Shellman 18-C Lester R. Rigsby (Eva Ruth) Edwin E. Lay (Martha) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
7328 Smyrna 18-A Dr. Joseph B. Butler Lee C. Calhoun Thursday, 1-3, 7:30 Belmont Restaurant
7476 Snellville 18-D Don Lassahn (Grace) Claude Bates (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Walton E.M.C.
7477 Social Circle 18-D Walter R. Smith (Claire) E. A. Read (Claire) Monday, 1-3, 6:30 Bertha Upshaw Clubhouse
7562 Soperton 18-F J. Clayton Stephens Jr. (Ling) E. Wesley Crowe (Carol) Thursday, 2-4, 7:30 Community Clubhouse
7329 South Cobb 18-A Russell R. Anderson Lloyd J. Gillham Monday, 1-3, 7:30 Palm Restaurant
7330 Southern Tech 18-A James E. Axley Russell M. Beach Thursday, 2-4, 7:30 Southern Tech Cafeteria
7563 Sparta 18-F Randall M. Holloway Harry J. Hutcheson (Sara) Wednesday, 1:00 Community House
7374 Springfield 18-B Otto L. Hart Herman C. Gnann Thursday, 2, 7:30 Holy Trinity Lutheran Church
7375 Statesboro 18-B Quincy Waters J. Mooney Prosser Tuesday, 2-4, 1:00 Mrs. Bryants Kitchen
7526 Stockbridge 18-E J. R. Blankenship (Jeanette) James W. Carter (Pauline) Monday, 1-3, 7:30 Stockbridge Community Center
7478 Stone Mountain 18-D Charles H. Fowler (Peggy) Thomas E. Rawlins Tuesday, 2-4, 7:00 Granny's Kitchen
7331 Summerville 18-A Ronald Payton John W. King Jr. Tuesday, 1-3, 7:30 M&M Cafet.,Chattooga Mem.Home
7564 Swainsboro 18-F Russell Collins (Bobbie) Julian H. Evans (Barbara) Thursday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
7565 Sylvania 18-F Cecil R. Clements (Iva) Ralph E. Waters Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
7423 Sylvester 18-C Gordon M. Sumner (Jeanne) Elmo Aggos (Pearl) Tuesday, 2-4, 7:00 Luke's Restaurant
7527 Talbotton 18-E J. W. (Bill) Downs (Mildred) Joe Johnson (Vera) Monday, 2-4, 7:00 Tallbotton Restaurant
7528 Tallapoosa 18-E L. A. Tolleson (Mary) M. B. Lanier (Mable) Tuesday, 12:30 Crossroads Restaurant
7479 Tallulah Falls 18-D C. J. Eller (Ruth) Melvin Smith (Sybil) Monday, 2-4, 7:00 Tugalo Community House
7530 Thomaston 18-E Shelby Ellerbee (Martha) Lynwood Pressley (Betty) Monday, 2-4, 7:30 Hotel Upson
7424 Thomasville 18-C Donald W. Griffin (Gertrude) Hugh P. Rehberg (Emogene) Thursday, 7:00 Shrimp Boat Restaurant
7566 Thomson 18-F Dexter C. Poss (Jo) William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Club Bldg.
7425 Tifton 18-C John T. Sumner (Louise) Billy R. Wiseman (Gladys) Monday, 12:00 Holiday Inn
7480 Toccoa 18-D Welton Carpenter (Ruth) Dan Fulbright (Ophelia) Tuesday, 2-4, 7:00 Tom's Café
7481 Towns County 18-D John J. Waldroup (Viola) Dale E. Thurman (Beatrice) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Cafeteria
7332 Trion 18-A James H. Mc Kenzie Robert E. Bennett Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
7482 Tucker 18-D Roger A. Vonland (Lou) Clinton Perkins Jr. (Mazie) Monday, 1-3, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
7333 Tunnel Hill 18-A Weldon L. Palmer Alfred M. Griffin Monday, 2-4, 7:30 Tunnel Hillian Restaurant
7567 Twiggs County  18-F James K. Maddox Sr. (Joyce) H. Douglas Chance (Valerie) Tuesday, 2-4, 7:00 Rustic Restaurant
7568 Twin City 18-F F. Dixon Durden (La Nell) Darrell F. Lane (JoAnn) Thursday, 1-3, 7:30 Community House
7426 Unadilla 18-C John Dukes Billy Giles (Joyce) Thursday, 2-4, 12:00 Town House Restaurant
7483 Union County 18-D Boyd Allen (Wilma) Dean C. Self (Hazel) Thursday, 1-3, 7:30 Milton Inn
7569 Union Point 18-F James M. Carpenter (Joan) Emory P. Cartrett (Bernice) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
7427 Valdosta 18-C Russell Register Jr. (Arlene) Bill E. Glenn Tuesday, 12:00 Holiday Inn
7428 Valdosta Evening 18-C James S. Holden (Sara) Alfred Mills (Bobbie) Thursday, 2-4, 7:30 Ashley Oaks Restaurant
7376 Vidalia 18-B Joe J. Brice Dennis H. Floyd Monday, 6:30 Southern Café
7429 Vienna 18-C John S. Causey (Lady) Claude B. Greene (Bessie) Monday, 2-4, 7:30 Red Carpet Inn
7531 Villa Rica 18-E Aubrey Duffey Robbie Smith (Linda) Thursday, 2-4, 7:30 Crossroads Restaurant
7570 Wadley 18-F Eddie D. Johnson (Annie) Braddy L. Foskey (Jamie) Monday, 1-3, 7:00 Jaycee Bldg.
7532 Warner Robins 18-E Myron A. Becraft (Lillian) W. V. Wilkinson (Ann) Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
7430 Warwick 18-C Joe F. Middlebrooks (Barbara) William H. Cook (Lynda) Monday, 1-3, 8:00 Lions Club Gym
7571 Washington 18-F William J. Hopkins (Rosemary) Charles C. Jordan (Mary) Monday, 7:30 Lions Club Bldg.
7377 Waycross 18-B C. D. Sims Jr. Herman Storey Tuesday, 1:00 Ware Hotel
7378 Waycross Okefenokee 18-B Gerald M. Dees Edward L. Tyre Sr. Monday, 7:30 Holiday Inn
7572 Waynesboro 18-F Robert S. White (Bernice) Victor B. Kovac Jr. (Linda) Tuesday, 1-3, 7:30 Waynesboro Motor Court
7334 West Cobb 18-A Harol P. Craft Jr. Larry W. Jenkins Tuesday, 1-3, 7:30 At's Dinner Bell
7484 West Jackson 18-D J.D. Richardson (Myrtle) B. W. Green Tuesday, 1-3, 7:00 Jackson County High School
7529 West Point 18-E James T. Prather (Evelyn) William T. Thomas (Mary) Wednesday, 12:30 Whitley's Club House
7485 White County 18-D Clifford Stovall (Betty) Winston Lusk (Mary Ann) Monday, 2-4, 7:00 Dell-Cliff
7486 Winder 18-D Thomas B. Lee (Pat)  Allen Bentley  Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Clubhouse
7487 Winterville 18-D Harrold G. Canning (Mary)  Newton A. Stewart (Mary) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
7379 Woodbine 18-B Charles L. Keene Dan A. Williams Monday, 2-4, 7:30 Specks Restaurant
7533 Woodbury 18-E Sammy Bridges (Patsy) Harvey A. Lemmon (Nina) Monday, 2-4, 7:30 Woodbury Youth Club House
7335 Woodstock 18-A Glenn H. Hubbard Doyle Thomas Tuesday, 2-4, 7:00 Old Dixie Inn
7573 Wrens 18-F Jimmy L . Mc Nair Jr. (Jo) Clyde P. Gibson (Niota) Tuesday, 1-3, 8:00 Maxwell's Restaurant
7574 Wrightsville 18-F Paul C. Flanders (Virginia) J. Monroe Cook Tuesday, 2-4, 6:30 Nets Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024