Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1978-1979

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Stan England, Marietta, Ga.
District Governor: District B, Jerome B. Ney, Savannah, Ga.
District Governor: District C, Bob Prevatte, Tifton, Ga.
District Governor: District D, David Sargent, Gainesville, Ga. 1978-79 Clubs: 312
District Governor: District E, Charles R. King, Columbus, Ga.
District Governor: District F, Charles C. Jordon, Washington, Ga.
Council Chairman: Stan England, 18-A, Kennesaw, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C David E. Morgan Jr. (Jen) Carl W. Gillespie Jr. (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 J. L. Faircloth's office
Adairsville 18-A Harold J. Dale (Ruth) Reed Hobson (Dot) Monday, 1-3, 7:30 Round Tree Restaurant
Adel 18-C Danny E. Peterman Tegler Greer (Billie Jo) Tuesday, 1-3, 12:00 King Frong Restaurant
Adrian 18-F John R. Gillis Wilbur G. Stephens (Kaye) Thursday, 7:00 Housing Corporation
Alapaha 18-C Gerald Fletcher Phillip Hoffman Jr. (Sylvia) Monday, 2-4, 8:00 Lions Club Building
Albany 18-C Gordon W. Cone (Carmen) Frank L. Deming (Harriett) Tuesday, 1:00 Downtowner Motor Inn
Alma 18-B Kenneth F. Wade (Sherry) Jerry W. Boatright (Myra) Monday, 7:30 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A John L. Sybrandt (Karen) Charles D. Turner (Frances) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Americus 18-C Rick L. Coleman Carl E. Niles (Cecil) Tuesday, 1-3, 7:30 The Best Western Motel
Arlington 18-C Billy Broadway (Phyllis) Harvey Causey (Sara) Monday, 2-4, 7:00 The Community House
Athens (72) 18-D Allan Rahn (Retha) Millard F. Havener (Georgianna) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Atlanta 18-A James E. McCall (Jean) Harold J. McNary (Norma) Friday, 12:15 Top of the Mart Restaurant
Atlanta Buckhead 18-A Jim F. Kartan (Sylvia) Dr. John Barnes (Claudia) Monday, 2-4, 6:00  Fox & Hounds Restaurant
Atlanta Henry Grady 18-A J. Lake Marbury (Ann) Fred Wilenchek (Helen) Monday, 2-4, 7:30 Old Hickory House Restaurant
Atlanta Northeast  18-A Paul M. Smith J. Walton Wellons (Kitty) Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
Auburn-Carl (19) 18-D V. E. Hanes (Linda) David F. Hawthorne (Wanda) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Augusta 18-F John J. Flynt III (Frederica) Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Executive House
Augusta Forest Hills 18-F Rodney D. Caldwell Calvin Geer Tuesday, 1:00 Red Lion Pub
Augusta Garden City  18-F David C. Jerram (Mary) Herbert Ashline (Vivian) Monday, 7:30 Sambo's Restaurant
Austell 18-A Kent Roberts (Diane) Homer W. Brannon (Edna) Monday, 2-4, 7:00  Johnny Reb's Restaurant
Baconton 18-C Joseph B. Tyre (Jackie) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Robert W. Jenkins (Clare) John L. Taylor (Eva) Wednesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Bainbridge Evening 18-C Jimmy A. Crum (Peggy) Haisten Wilkinson (Sandra) Tuesday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Ball Ground 18-A Roger D. Gant (Jeanne) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Sequoia Restaurant
Baxley 18-B Charles W. Randall (Priscilla) Forcial A. Hilton (Mattie) Monday, 1-3, 7:30 Nanny's Kitchen
Bethesda (17) 18-D Verner H. Free (Glenda) Harry L. Vaughan (Ann) Monday, 2-4, 7:00 Buffet & Tea Room
Blackshear 18-B M. D. Raulerson (Mary) Gerod Crawford (Mart Ellen) Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C Bill Fleming (Judy) William F. Knight Tuesday, 2-4, 12:00 The Town and Country Club
Bloomingdale 18-B Roland E. Waller Johnny L. Allen (Polly) Thursday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Bonanza 18-E Bobby J. Sims (Essie) David R. Sparks (Carol) Thursday, 1-3, 7:30 Butch's Restaurant
Bowdon 18-E William T. Nunis (Gloria) Edward P. Widener (Gail) Tuesday, 1-3, 7:00 Red Barn Oyster Bar
Bowman (14) 18-D John D. Faulkner (Virginia) Charles E. Chandler (Caroline) Thursday, 2-4, 8:00 Goshen Community Center
Boynton 18-A J. L. Smith (Geneva) Joel H. McDonald (Helen) Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B W. H. Persons (Lenna) Emory A. Middleton (Effie) Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E D. William Lester (Jessimae) Davie R. Holloman (Adair) Tuesday, 11:30 Holiday Inn
Brookhaven (16) 18-D Charles C, Maupin (Martha) Charles W. Willis (Brenda) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzler
Brunswick 18-B Charles Lewis (Mary) T. Randy Johns Monday, 1:00 Galley Restaurant
Buchanan 18-E Curtis Richards (Mary) Cecil Westmoreland (Mildred) Thursday, 2-4, 7:00 Edna Wyatt Building
Buena Vista 18-E C. L. Moon (Linda) John E. McCary Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford (40) 18-D James L. House (Carol) William H. Hannah (Zelma) Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Center
Bulloch 18-B James L. Riggs Jr. (Connie) Frank E. French (Lorraine) Tuesday, 1-3, 7:30 House of Sirloin
Butts County 18-E Tommy Raney Ralph Wilson (Saralyn) Thursday, 2-4, 12:00 Jackson Clubhouse
Byron 18-E Thomas H. Alden (Brenda) Michael Gilstrap (Brenda) Thursday, 1-3, 7:30 Byron School Lunchroom
Cairo 18-C Ronald A. Hall (Janice) Charles D. Fair (Mary Ann) Tuesday, 1-3, 7:30 The Towne House Restaurant
Calhoun 18-A Clifford A. Free (Mary) Henry Owings Jr. (Ruth) Tuesday, 2-4, 7:30 Hoiday Inn
Calvary 18-C Robert E. Williams (Ann) Greg Johnson (Johnnie) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Bernard Cooper (Edna) James C. Lapham (Barbara) Tuesday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A William A. Teasley (Sylvia) Paul D. Boring (Sally) Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest Inn Restaurant
Carnesville (24) 18-D Robert F. Sullivan, Jr. Jack A. Ratley (Mildred) Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust Company on the Square
Carrollton 18-E Jerrell Hightower (Helen) Robert L. Sullivan Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Cartersville 18-A Sam G. Smith (Rochelle) John L. Taylor (Sandra) Tuesday, 12:15 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A Barney Redding (Mildred) Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 The Red Sirloin
Centerville 18-E Clyde W. Rayburn (Grace) George E. Slappey Jr. (Nancy) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Chatsworth 18-A J. L. Hufstetler (Rachel) Curtis G. Love (Charline) Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Chattanooga Valley 18-A  Leon  Ellis (Jean) James l. Carden Sr. (Nadine) Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Chester 18-C Jack Jolley (Mozelle) Wendell J.  Graham (Johnnie Fay) Tuesday, 2-4, 8:00 The Community House
Chickamauga 18-A Warren Smith (Clovis) Johnny D. Chambers (Donna) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Building
Clarkesville (42) 18-D John W. Tolar (Sara) Byard Ropper JR. (Doris) Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Classic City (Athens) (25) 18-D Bobby A. Painter (Martha) Vance L. Cecil Jr. (Wilma) Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Claxton 18-B Cecil W. Usher (Grace) Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 8:00 Lions Club House
Clayton (41) 18-D William T. Esard (Ruth) Robert H. Philip (Sue) Thursday, 1-3, 7:00 Coutryside Kitchen
Clinch County 18-B Phillips L. Martin (Elisha) Troy C. Riberon Monday, Alt., 7:00 Homerville Womens Club
Cobb County 18-A Charles E. Camp (Jane) Don R. Dorsey (Nancy) Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn
Cobbtown 18-B Harry C. Martin (Martha) Charles L. Coleman (June) Monday, 2, 7:30 Cobbtown Restaurant
Cochran 18-C Al L. Dykes Jr. (Linda) Willis Harper (Jackie) Tuesday, 1-3, 7:30 Holland House Restaurant
Cohutta 18-A Richard H. Stein (Alma) Bill Pritchard (Becky) Wednesday, 1-3, 7:30 Masonic Lodge
Colbert (18) 18-D J. K. Brookshire (LeClaire) James P. Shetterly (Vivian) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Building
College Park 18-A Hugh Crowe Paul E. Denny Wednesday, 1-3, 7:30 Shoney's Restaurant
Collins 18-B Jon Scott (Janet) Wilson Moore (Pate) Tuesday, 4, 7:30 Methodist Church Annex
Colquitt 18-C Tommy W. Hill (Sandra) Roy W. Bush (Annie Bell) Tuesday, 1-3, 12:00 Community Center
Columbus 18-E B. E. Wright Davis (Elaine) Louis P. Dowdell Tuesday, 12:30 Ralston Towers
Columbus East 18-E Mike Langford Ted Cline (Gloria) Thursday, 2-4, 12:00 Ralston Towers
Columbus Evening 18-E Duane F. Koch (Kathy) David J. Rodriguez (Ramona) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Columbus Muscogee 18-E James H. Savage (Julia) Ronald W. Crooks (Bertie) Monday, 12:45 Ralston Towers
Comer (19) 18-D John V. Bryson Jr. (Nancy) Harold D. Cannon (Ruth) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House 
Commerce (31) 18-D Bernard Bathazor (Beverly) W. R. Lang (Eddie) Tuesday, 2-4, 7:30 Piedmont Restaurant
Conyers 18-F Dan L. Hill (Jane) Donald E. Lott Monday, 1-3, 7:00 VFW Hall
Cordele 18-C William D. Dorough (Edwina) Bobby W. Davis (Shirley) Tuesday, 12:00 Community Club House
Cordele Evening 18-C Paul Hester (Shirley) Larry H. Williams (Deborah) Tuesday, 2-4, 7:30 Community Club House
Cornelia (18) 18-D Bill Morris (Velma) Billy Phillips (Frances) Thursday, 1-3, 7:00 Beef and Reef
Covington 18-F Melvin L. Harter (Violet) James W. Lord (Betty) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E John Hutto Vernon Alligood (Jerri) Thursday, 1-3, 7:30 Crawford County Extension Office
Cusseta 18-E Harless C. Sharpe (Venice) Robert M. Lattimer (Linda) Tuesday, 2-4, 8:00 Millers Cabin
Cuthbert 18-C Charles M. Ferguson (Shelly) Clarence O. Johnson, Jr. (Krista) Tuesday, 1-3, 7:30 Irvins Restaurant
Dade County 18-A Lloyd C. Gass (Betty) Charles Moore (Barbara) Tuesday, 2-4, 7:30 Wright's Restaurant
Dahlonega (24) 18-D Jim Walden (Sabra) William P. Roberts (Anne) Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Kenneth Rose James C. Benson Thursday, 1-3, 7:30 Alfredo's
Dalton 18-A Byron Dantzler (Drusilla) Jim Lynch (Doris) Tuesday, 1-3, 7:30 Curt's Restaurant
Dalton Noon 18-A Harlan L. Lofty Gary E. Fox (Kathy) Tuesday, 2-4, 12:00 Best Western Motel
Darien 18-B Grey H. Caldwell (Daphne) Ralph G. Huff (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C Steve Wiley (Marilyn) John T. Bonner (Dolly) Tuesday, 8:00 Lions Club House
Dawsonville (35) 18-D Dwight D. Gilleland (Margaret) G. William Jessee (Kathryn) Monday, 1-3, 7:30 Dawsonville Café,
Dearing 18-F Robert H. Alfred (Rose) James M. Garner (Joyce) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Elementary School
Decatur (64) 18-D Harvey E. Tarpley (Sylvia) Kenneth R. Massingale (Genie) Tuesday, 2-4, 7:00 Dekalb Federal Savings & Loan
Dekalb Central (10) 18-D Percy Leyland (Jerry) Cecil E. Cochran Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Dexter 18-F Millard Q. Cook (Francis) Randall E. Bryan (Cynthia) Thursday, 3, 7:30 Northwest Elementary School
Doerun 18-C Ray Saunders (Marie) John F. Craft (Betty) Monday, 1-3, 8:00 Perri's Restaurant
Donalsonville 18-C J. E. Earnest Leon A. Barnes (Betty) Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C C. W. Oakes Walter T. Foreman Tuesday, 1-3, 7:30 Sizzler East
Douglas  18-B Leroy B. Swafford (Brenda) Jean P. Barnett (Kitty) Tuesday, 12:30 Douglas Country Club
Douglasville 18-A Frederick W. Jamieson (Doris) Marshal H. Green (Beverly) Tuesday, 2-4, 7:00 78 Steak House
Druid Hills (45) 18-D Steven J. Edwards (Nancy) Rhea M. Sumpler (Anne) Thursday, 1-3, 7:00 Druid Hills Golf Club
Dublin 18-F David E. Musgrave Jr. (Deborah) Ron Pradon Friday, 1:00 Western Sizzlin Steak House
Duluth (22) 18-D James A. Martin (Carman) George Post (Esterlee) Thursday, 2-4, 7:15 Duluth Lions Club Community Center
Dunwoody (41) 18-D Roger H. Vonland (Alice) Douglas R. Cobb (Carol) Monday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
East Marietta 18-A Enoch J. Hicks (Brenda) Stanley R. Kelly (Emily) Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
East Point 18-A Calvin J. Lovorn (Martha) Claude W. McManus (Louise) Thursday, 1-3, 7:00 The Hospitality Motor Inn
Eastman 18-C Guy Chappel Al Mazza Tuesday, 12:00 Stuckey's Carriage Inn
Echols County 18-C Vernon Culpepper Paul Musgrove (Letrelle) Monday, 2-4, 7:00 Gold Plate Restaurant 
Edison 18-C Gene M. Lewis (Ann) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 8:00 Calhoun Country Club
Elberton (29) 18-D Jimmy McDonald (Judy) Henry E. Moore (Suzanne) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Wilber Justice (Vicki) Paul T. Tondee (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Donald Lynn Café
Ellijay 18-A Mitchell Morgan (Paulette) Ben A. Holt (Sandra) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Fitzgerald 18-C Bill Pelham Bobby L Hendley (Jo Ann) Tuesday, 12:30 Colonial House Restaurant
Fleming 18-F Raymond C. Peters Jr. (Evelyn) Ware L. Norris (Betty) Tuesday, 2-4, 7:30 Horne's Motor Lodge
Floyd County 18-A Joe T. Burton (Burnita) David R. Stelts (Pat) Tuesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Folkston 18-B Marion J. Wainwright (Diane) Laverne Crews Monday, 2-4, 7:30 Tahiti Restaurant
Forsyth   18-E John A. Pigg (Carol) W. Clayton Lancaster (Opal) Monday, 2-4, 7:00 Quality Courts Restaurant
Forsyth County (41) 18-D Ricky Noles (Linda) Larry Petty (Gloria) Monday, 1-3, 7:00 Smith's Restaurant
Fort Gaines 18-C Earl Davis (June) Johnny Isler (Charlene) Thursday, 1-3, 7:30 Tommy's & Lindy's
Fort Valley 18-E Lewis Culpepper A. Ernest Gaines Jr. (Linda) Tuesday, Alt., 7:30 Squire Restaurant
Gainesville (109) 18-D Grady H. Howard Jr. (Connie) William W. Banks (Charlotte) Tuesday, 12:00 Holday Inn
Garden City 18-B Roy L. Crager (Mildred) Curtis E. Moore (Linda) Tuesday, 2-4, 6:30 Garden City Community Center
Georgetown 18-C Sean J. Ellis (Eloise) George M. Phillips (Sarah) Thursday, 3, 8:00 The Rebel
Glascock County 18-F Charles Roberts Randall H. Tanner Monday, 1-3, 8:00 Glascock County School
Glennville 18-B Dillmus W. Barnett (Norma) Reginald D. Collins (Modena) Monday, 1-3, 6:30 Glennville Garden Club House
Golden Isles 18-B Larry D. Hartsell (Brenda) Richard D. Wright (Linda) Thursday, 1-3, 7:30 The Peddler
Greensboro 18-F David G. Kopp (Janice) Ray A. Marchman (Margaret) Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Greenville 18-E George E. Morrison Jr. (Jane) Robert Sistrunk Thursday, 1-3, 7:30 Various
Griffin 18-E Richard C. Puls (Gloria) Wayne C. Olson Thursday, 2-4, 7:30 Griffin Moose Lodge
Grovetown 18-F Homer L. Lassiter (Hannelore) Albert L Lavallee (Linda) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C Derry Howell Whit Webb Monday, 1-3, 6:30 Lions Club Den
Hampton 18-E Robert H. Whitaker (Regina) Hugh H. Findley (Hazel) Thursday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Hapeville 18-A John H. Ketter (Janice) Paul E. Richard (Francis) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F Don Jolley (Linda) James R. Grice (Iris) Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club Building
Harris County 18-E Hugh P. Riley (Pat) James W. Cochran Jr. (Eleanor) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell (46) 18-D L.T. Brock (Iris) Bob Jolly (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 Walters Country Kitchen
Hawkinsville 18-C Ben Jessup Jr. (Kaye) Bobby Sloan Tuesday, 12:00 The Steak House 
Hazlehurst 18-B Grover C. Herrington (Mildred) Warren Williams (Irene) Tuesday, 1-3, 7:00 The Ranch House
Heard County 18-E Lewis M. Gore  Johnny R. Adams (Jane) Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Henderson Mill (20) 18-D Duane P. Sichveland (Peggy) Henry J. Brown (Gracie) Tuesday, 1-3, 7:15 El Chico's Restaurant,
Hinesville 18-B Winfred L. Bell (Jeanette) Jarve E. Bennett (Mary Lou) Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hoganville 18-E J. Marvin Madden (Betty) Harold E. Giles (Sherrelle) Monday, 1-3, 12:00 Ebenezer Presbyterian Church
Ideal 18-E Chrlie H. Griffin Jr. (Jan) Harvey L. McCarty (Charlotte) Monday, 2-4, 7:00 Ideal Club House
Iron City 18-C Gene Middleton Patricia) Ronald E. Ingram (Brenda) Tuesday, 2-4, 8:00 Four Seasons Restaurant
Irwinton 18-F Henry T. Ford Elton D. Mason Monday, 2-4, 6:30 Legion Lions Building
Jacksonville 18-B Guy Bland (Lynn) Charles Jones (Elizabeth) Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Gerald K. Allen (Matha) William A. Gooch (Deane) Thursday, 2-4, 7:00 Bonnie & Ed's Restaurant
Jefferson (50) 18-D Henry Ashbury (Ann) Leonard A. Ginn (Landra)  Monday, 2-4, 7:00 Ken's Restaurant
Jekyll Island 18-B George H. Williams (Clara) John F. Trevor (Hazel) Tuesday, 1-3, 6:30 Wanderer Motel
Jesup 18-B James E. Wheeler Richard D. Collins (Diane) Tuesday, 1-3, 6:45 Captain Joe's Seafood Restaurant
Jones County 18-F William O. Bagwell (Wanda) Robert H. Wells (Margaret) Thursday, 2-4, 7:00 Town House Restaurant
Kingsland 18-B David L. Knox Sr. (Cheri) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Kingsland Lions Club Building
LaFayette 18-A Henry A. Brown (Becky) James S. Ingram Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
LaGrange 18-E G. Harris Shatterfield (Betty) J. Wilder (Julia) Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lakeview- Ft. Oglethorpe 18-A Jack Spurgeon (Doris) Tom L. Shivers (Ann) Monday, 2-4, 7:00 Sambo's Restaurant
Lanier County 18-B George H. Wynn Benjamin Gratz Jr. Wednesday, 2-4, 12:00 Various
Laurel Ridge (27) 18-D Ray R. Rowell (Sue) James E. King (Peggy) Tuesday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Gold Room
LaVista (25) 18-D Jess C. Gibson (Evelyn) Lewis W. DeJarnette (Hildreth) Tuesday, 2-4, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
Lavonia (32) 18-D Bern L. Bennett (Malese) Harry M. Mitchell (Polly) Tuesday, 1-3, 7:00 City Café
Lawrenceville (24) 18-D Larry K. Janney (Martha) G. T. Young (Ann) Tuesday, 2-4, 7:00 V & J  Cafeteria
Leesburg 18-C Lewis Brad Hatfield (Sue) Jack M. Fore Jr. (Doris) Monday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Liberty Coastal 18-B James O. Strickland (Carolyn) Albert C. Winter (Sue) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dorchester School
Lilburn (26) 18-D Howard H. Singleton (Clara Belle) Ellis F. Britt (Ruth) Monday, 1-3, 7:00 Buffet & Tea Room
Lincolnton 18-F Allen Walker (Claire) Roy L. Varner (Maudelle) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia (36) 18-D L.T. Brown (Dema) Bobby W. Gresham (Nita) Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella 18-E Don K. Nolan (Barbara) Robert J. H. Campen (Frances) Monday, 2-4, 7:30 Various
Locust Grove 18-E Jerry Elkins (Carol) Wayne W. Reynolds Monday, 2-4, 7:30 Locust Grove Primary School
Loganville (23) 18-D Joe Johnson (Beverly) Lanier Johnson (Retha) Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church
Long County 18-B Ronny Register (Betty) Ronny Register (Betty) Thursday, 2-4, 7:30 Various
Louisville 18-F C. B. Lamb Jr. (Pat) Norman L. Gulley (Winnie) Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Building
Lumber City 18-B Robert R. Powell (Ophelia) James A. Rigsby (Ione) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Lumpkin 18-C Harvey Brightwell (Frances) Albert Caproni Jr. Monday, 1-3, 7:30 Morrison's Cafeteria
Luthersville 18-E Cullen R. Patton (Ninetta) James Gill Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Lyons 18-B Billy Deen (Gail) Perry O. Phearson (LaDonna) Monday, 2-4, 7:30 Various
Macon 18-E Max F. Harper (Cleo) Shep Marsh Tuesday, 1:15 Macon Health Club
Macon Cross Keys 18-E Jerry C. Bridges (Helen) C. W. McMahon (Martha) Thursday, 1-3, 7:30 All in the Family Restaurant
Macon Rutland 18-E Jack Kerstetter (Jean) Frank Anderson (Joan) Thursday, 1-3, 7:30 Rutland Community Center
Macon Southside 18-E James L. Roundtree (Jo Ann) Thomas M. Carr (Catherine) Tuesday, 2-4, 7:30 YMCA
Macon Vine-Ingle 18-E G. Frank Cannon (Evelyn) M. Royce Gordon (Marian) Tuesday, 1-3, 7:00 Checkered Apron Restaurant
Madison 18-F Ronnie C Stapp (Cindy) William G. Adair (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Madison VFW
Manchester 18-E Tony Tuttle (Lisa) Willis H. Hall (Phyllis) Monday, 1-3, 7:00 Warm Springs Restaurant
Marietta 18-A Roderick F. Hume (Franes) Leon P. Foster (Lillian) Thursday, 2-4, 7:00 YWCA
Martin (21) 18-D Bob Stovall (Sandra) Terry Moss (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Herman R. Lord Joe S. McKenney (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Bar-B-Cue Barn
McCaysville 18-A William L. Bolton (Helen) Joseph E. Huskey (Carolyn) Tuesday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E Kelly Lee (Kathy John Rucker Jr. Monday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
McRae 18-B Herman Moore Bill McKinnon (Ginger) Monday,12:15 Long Horn Restaurant
Menlo 18-A Jimmy L. Hosmer (Carole) Ed C. Thompson (Yvonne) Monday, 1-3, 8:00 Menlo School
Metter 18-B Ray Bowen (Bobbie) James O'Brien (Sarah) Tuesday, 1-3, 7:30 Metter Motel
Midville 18-F Roscoe Dawkins (Jean) W. A. Law (Nancy) Tuesday, 1-3, 7:30 McKinney Pond
Milan 18-B Brent Martin (Carol) James B. Melvin Sr. (Sadie) Monday, 3, 7:00 Milan Lions Community House
Milledgeville 18-F Wade C. Hodges (Shirley) Billy M. Tindol (Jane) Thursday, 1-3, 7:30 Days Inn Restaurant
Millen 18-F Pete Mills Jr. (Elva) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Shadwell East Restaurant
Monroe (37) 18-D Jim t. Whitley (Pat) Howard T. Green (Patricia) Monday, 2-4, 7:30 V.F.W. Dining Room
Montezuma 18-E Donald L. Lamberth (Pat) Jim (Bob) Harris (Gail) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Montgomery County 18-B Tommy Byrd (Virginia) Emerson E. Warnock (Sarah Dee) Thursday, 1-3, 7:30 Frank's Country Kitchen
Morrow 18-E Lester H. Wilt (Lois) Elmer Hubbard (Susan) Thursday, 2-4, 7:30 Hungry Bull Family Steak House
Moultrie 18-C Edward S. Turner (Lynne) Roscoe M. Stallings (Betty) Monday, 7:00 The Colquitt Hotel
Mountain View 18-A L. J. Grant C. A. Bailey Monday, 2-4, 7:00 Hungry Hollow Restaurant
Nashville 18-C Joe Chaney Henry J. Dukes III Thursday, 1-3, 8:00 Duncan Lodge
National Hills 18-F Richard M. Yaun (Charlotte) Earl A. Hackett (Myrna) Friday, 1-3, 7:45 Ramada Inn West
Newington 18-F Harry E. Sheppard, Jr. (Lynn) Charles E. Lee Tuesday, 3, 7:00 Newington Café
Newnan 18-E Howard W. Rodgers (Annice) Dan G. Wright (Wilona) Tuesday, 1-3, 7:00 Newnan House
Norcross (32) 18-D John A. Adams (Martha) John W. Vickers (Carol) Tuesday, 1-3, 7:30 Norcross Lions Club House
North Decatur (33) 18-D Dal M. Handrop (Betty) Robert Lane (Katherine) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin Steak House
North Dekalb (68) 18-D James H. Dill (Carol) Roy L. Eller (Margaret) Monday, 2-4, 7:30 Golfland Restaurant
North East Cobb (Piedmont) 18-A Loyal F. Harris William J. Dunkin (Katherine) Tuesday, 1-3, 7:30 Jimmy the Greek
Ocilla 18-C Patrick Ashley (Joyce) Thomas A. Robinson (Beth) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee (31) 18-D Lloyd R. Rusgrove (Doris) Frank Parrish (Helen) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Tommy Sharpe (Evonne) Dan Corbitt Jr. (Ina) Thursday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Oglethorpe 18-E William H. Martin III (Ginney) William G. Deakins (Sue) Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F James W. Carson (Vivian) Claude R. Phillips (Jean) Friday, 1-3, 7:30 Community Center
Patterson 18-B John R. Cantrell (Doris) Raymond C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 6:30 Patterson Café
Pavo 18-C L. M. Taylor, Jr. (Wiona) L. H. Cooper (Debbie) Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Peachtree City 18-E Warner E. Wilson (Brenda) Clifford (Lee) Barker (Dedra) Tuesday, 2-4, 7:30 Various
Pearson 18-B N. M. Jackson (Joyce) Walter L. Batten (Rebecca) Tuesday, 1-3, 12:00 Methodist Church
Pelham 18-C Eddie L. Carter (Evelyn) D. D. Morrison (Lucy) Tuesday, 2-4, 12:00 The Curry Inn
Pembroke 18-B Robert Bowers (Mary Jane) Remes E. DeLaHunt (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Busy Bee Restaurant
Perry 18-E Hardy H. Nall (Gerry) John F. Holec (Evelyn) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E Michael R. Welborn Charles F. Bentley (Myrtle) Monday, 1-3, 7:00 Lions Club House
Plains 18-C Bill Simmons (Gloria) William E. Wise Monday, 2-4, 8:00 The Lions Club Building
Pooler 18-B Bruce W. Taylor (Mary) William L. Wallace (Doris) Monday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Port Wentworth 18-B Colin K. Jordan (Martha) George H. Timmerman (Jeanette) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Portal 18-B Albert J. Reeves (Wanda) Ben G. Collins Wednesday, 2-4, 7:00 Various
Poulan 18-C Johnny Sumner Bruce Aultman Thursday, 2-4, 7:30 Pulan School Lunchroom
Powder Springs 18-A Wilbur F. Reid (Ruth) James A. Driskell (Jane) Thursday, 2-4, 7:00 D C's Restaurant
Pulaski 18-C James D. Tripp (Joan) Fred M. Woodhouse (Annette) Thursday, 1-3, 7:00 The Steak House
Quitman 18-C Wayne H. Carroll (Jerry) Harvey H. Carmichael (Shirley) Thursday, 7:00 The Quitman Lions Den
Rehoboth (15) 18-D James J. Stevens (Barbara) George A. Butler (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Bonanza Steak House
Reidsville 18-B Marvin Hornberger Willard M. Puckett (Willa) Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-C Donald Kennedy (Gwen) Lynn Brown (Melissa) Monday, 2-4, 8:00 The Community Center
Richland 18-C Robert A. King (Elizabeth) Sidney P. Watson Monday, 2-4, 7:00 D & D Restaurant
Richmond Hill 18-B Robert E. Casper (Shirley) Charles L. Darling Jr. (Ruth) Tuesday, 1-3, 7:30 Various
Rincon 18-B Kimball A. Warnock Raybon H. Moore (Anna) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Riverdale 18-E John C. Askew (Bobbie) Charles H. Hutcheson (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Bonanza Sirloin Pit
Rochelle 18-C Tommy T. McDonald (Delaine) Ernest J. Barker (Lola) Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rock Spring 18-A Andrew J. Isbell (Marian) Howard E. Sweatmon (Evelyn) Tuesday, 2-4, 7:00 Rock Spring Elementary School
Rockmart 18-A C. Wayne Sanders (Jan) Coolidge C. Hulsey Jr. Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club
Rome 18-A Joe Tarpley (June) Raymond G. Modlin (Shirley) Tuesday, 12:15 Holiday Inn
Rossville 18-A Charles B. Napier (Darlene) Andrew J. Stephens (Ruby) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Roswell 18-A Philip A. Wocker (Edith) Mayes Kendrick (Reba) Monday, 1-3, 7:30 Roswell Community Center
Royston (25) 18-D Johnny Vickery Thomas Berryman (Ada) Thursday, 1-3, 7:30 Ruth's Old Town Restaurant
Sandersville 18-F James H. Boatright III (Julie) Clyde K. Wright (Norma) Friday, 1:00 Arcade Gold Room
Sandy Springs 18-A Ted P. Roberts William S. Thomas (Angela) Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
Savannah  18-B Thomas B. Williams (Barbara) James T. Meadows (Ruth) Thursday,  1:00 Downtowner Motel
Savannah Chatham South 18-B Edwin J. Nuscher (Mary) Robert Ferraro (Jean) Thursday, 2-4, 7:30 Ye Olde Pub
Savannah Port City 18-B Worth Y. Barney Michael J. Tartaglia Tuesday, 7:00 Carey Hilliard's Restaurant
Screven 18-B Donald Boyette (Gaynell) Curtis Griffis (Ellawene) Tuesday, 2-4, 7:30 Screven Recreation Center
Senoia 18-E Tom Harber (Lynn) James Arnall Monday, 2-4, 7:30 American Legion Building
Shellman 18-C Wilton Rigsby (Beryl) Lester R. Rigsby (Ruth) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A Virgil Lewis (Hazel) Lewis Reagin (Joyce) Thursday, 1-3, 7:30 Davis Brothers Restaurant
Smyrna Jonquil City 18-A Gary Qualis R. Wayne Wilson (June) Tuesday, 1-3, 12:00 Western Sizzler
Snellville (38) 18-D Joe T. Snell Claude W. Bates (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle (38) 18-D Stewart P. Strickland (Roberta) Ralph A. Barber (Gladys) Monday, 1-3, 6:30 High School Cafeteria
Soperton 18-F William A. Ricks Gene T. Bowers (Barbara) Thursday, 2-4, 7:30 Soperton Club House
South Cobb 18-A Max T. Hardie (Anita) Harold Baker (Pauline) Monday, 1-3, 7:30 Johnny Reb's Restaurant
Southwest Dekalb (14) 18-D Cecil Spooner (Mary Ann) Gene Stephens (Anne) Monday, 2-4, 7:30 Bonanza Sirloin Pit
Sparta 18-F W. H. Lester (Eleanor) Harry J. Hutcheson (Sara) Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Alton B. Kessler (Mary Sue) Edward W. Pace (Wilma) Thursday, 7:30 Lutheran Church
Statesboro 18-B David Hutto (Martha) Edwin L. Cook (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E James W. Love (Nellie Jo) Jimmy W. Carter (Pauline) Monday, 1-3, 7:00 Sundial Inn
Stone Mountain (27) 18-D Robert L. Hornbuckle (Mary Frances) Thomas E. Rawlins (Eva) Thursday, 2-4, 7:00 Country Buffet
Summerville 18-A Richard E. Eason (Sandra) John W. King (Elliotte) Tuesday, 1-3, 7:30 B's Round Table
Swainsboro 18-F Joe Reese (Mary) John E. Torpy (Linda) Thursday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Robert N. Bourne (Jean) Michael E. Pullen (Susan) Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Jack Moree (Judy) Elmo Agoos (Pearl)  Monday, 1-3, 7:30 Earl's Restaurant
Talbotton 18-E James J. Dwyer (Lois) Joe S. Johnson (Winifred) Monday, 2-4, 7:30 Strauss-Levert Community House
Tallapoosa 18-E Wayne Spearman (Mary) Bernard Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Town &Country Inn
Tallulah Falls (21) 18-D C. J. Eller (Ruth) Glynn V. Worley (Shari) Monday, 2-4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Max E. Conner (Virginia) Claudius J. Hansard (Mary) Tuesday, 1-3, 7:30 Alden's Café
Thomaston 18-E Billy M. Phillips (Virginia) Gene Gilbert (Jane) Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel
Thomasville 18-C J. Ernest Ford (Virginia) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:30 Plaza Restaurant
Thomasville Noon 18-C Carroll E. Cook (Rita) Charlie E. Copeland (Gale) Monday, 2-4, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Charles J. Hawkins (Helen) William G. Bross Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C John H. Hamm (Judy) Phillip O. Rohrer Monday, 12:15 Rodeway Inn
Toccoa (64) 18-D Don Gathany (Alice) John F. Anderson (Betty) Tuesday, 2-4, 7:00 Sheraton Motor Inn
Towns County (80) 18-D Hal M. Herrin (Suzanne) Bud  Parker (Glenda) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Cafeteria
Trion 18-A Joe E. Cook (Karen) Robert E. Bennett (Ann) Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker (23) 18-D Harwood F. Cowen (Sarah) Roy E. Johnson (Flora) Monday, 1-3, 7:00 Hickory House
Tunnel Hill 18-A Gary Mikleton (Connie) Mike Taylor (Beth) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Twiggs County 18-F A. J. McGraw (Janie) Thomas H. Horton (Laura) Tuesday, 2-4, 7:00 Big A 
Twin City 18-F William R. Brown Jr. (Nancy) Cecil G. Rogers (Fannie) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Robert Ashley Harry Hamrick (Carolyn) Thursday, 2-4, 12:00 76 Truck Stop
Union County (18) 18-D Michael E. Thompson Hubert C. Jones (Emilie) Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F Neal Dolvin (Robbie) Neal Dolvin (Robbie) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Jack Morrison (Cecil) William E. Glenn (Betty) Tuesday, 12:00 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C Raymond M. Fiveash (Louvenia) Rowe D. Bowen, Jr. Thursday, 2-4, 7:30 The Bavarian Inn
Vidalia 18-B Macky F. Bryant (Suzanne)  David McMillen Monday, 7:30 Southern Café
Vienna 18-C Lex Pinnington Claude B. Greene Monday, 2-4, 7:30 Colonial Inn
Villa Rica 18-E William K. Young Jr. (Robyn) Joseph D. Watson (Wanda) Thursday, 2-4, 7:30 Royal Plaza Restaurant
Wadley 18-F Robert Q. Fountain Pete F. Henderson (Helen)  Monday, 1, 12:00 Wadley Café
Warner Robins 18-E Earl F. Auchmutey (Stella) Alton G. Hendon (Nell) Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
Warner Robins Noon 18-E Elbert L. McClung (Dorothy) Tommy H. Eilers Monday, 2-4, 1:00 20th Century Cafeteria
Warwick 18-C Charles O. Perry, Jr. (Emily) Howard G. Whitacre (Mary Joyce) Monday, 1-3, 8:30 Warwick Lions Club Gym
Washington 18-F Martin H. Burgess (Janet) Olin C. Newby (Rosemary) Monday, 7:30 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E A. Charles Knowles Oliver S. Dendy Thursday, 1-3, 7:30 Back Forty Restaurant
Waycross 18-B Douglas Powers (Lynnette) Thomas C. Gattis (Ruby) Tuesday, 1:00 Ware YMCA
Waycross Okefenokee 18-B T. G. Crosby (Laverne) William Barber (Hazel) Monday, 7:30 Holiday Inn
Waynesboro 18-F Robert V. Kramer (Yolanda) Harvey L. Sapp (Raye) Tuesday, 1-3, 7:00 Lakeview Restaurant
West Cobb 18-A Lester L. Dean (Elizabeth) J. Fred Walters (Betty) Tuesday, 1-3, 7:30 D.C.'s Restaurant
West Jackson (11) 18-D John Stroud (Hazel) Col. W. L. Kenny Thursday, 1-3, 7:30 Library
West Point 18-E Bobby L. Williams (Patricia) Jeremiah J. Walker (Olene) Wednesday, 12:00 Riverdale Country Club
White County (14) 18-D Talmadge W. Adair (Lena) Daniel M. Biggers (Peggy) Monday, 2-4, 7:00 Gateway Restaurant
Wilmington Island 18-B Ray D. Davis (Patti) William Ney (Darlene) Tuesday, 1-3, 8:00 Jug Parrish
Winder (83) 18-D Owen R. Gresham (Joanne) James D. White (Kathleen) Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville (38) 18-D William B. Fowler Leland F. Basham (Sandra) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B Wilson B. Wright (Jewetta) J. C. "Joe" Strickland (Maggie) Monday, 2-4, 7:30 Plaza Restaurant
Woodbury 18-E Tom Morgan (Barbara) G. M. (Mike) McDaniel (Connie) Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Woodstock 18-A Johnny Barnett (Edna) Paul F. Magee (Mildred) Tuesday, 2-4, 7:30 Old Dixie Inn,
Wrens 18-F Audrey Hunley (June) Charles E. McDonald (Dorothy) Monday, 1-3, 7:30 Scout Hut
Wrightsville 18-F Jimmy M. Cook (Mary) Mott E. Skinner (Lucile) Tuesday, 2-4, 6:30 Paul's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024