Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 1979-1980

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District A, Melville Johnson, Atlanta, Ga.
District Governor: District B, William T. Wells, Brunswick, Ga.
District Governor: District C, George H. Erwin Sr., Americus, Ga.
District Governor: District D, Dr. John Pearce, Dahonega, Ga. 1979-80 Clubs: 313
District Governor: District E, Freddie L. Horton, Macon, Ga.
District Governor: District F, C. W. Edwards Jr., Augusta, Ga.
Council Chairman: Dr. John F. Pearce, 18-D, Gainesville, Ga.
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
Abbeville 18-C Wesley Bowen (Patsy) Carl Gillespie Jr. (Madeline) Monday, 1-3, 6:30 J. L. Faircloth's office
Adairsville 18-A Doyle Pinson (Betty) Reed Hobson (Dot) Monday, 1-3, 7:30 Ramada Inn  
Adel 18-C Bruce Tucker (Mabel) John W. Roundtree Tuesday, 1-3, 12:00 King Frong Restaurant
Adrian 18-F Brooks Hutcheson (Laura) Wilbur G. Stephens (Kaye) Thursday, 7:00 Housing Corporation
Alapaha 18-C Gerald Fletcher Phillip Hoffman Jr. (Sylvia) Monday, 2-4, 8:00 Lions Club Building
Albany 18-C John H. Glenn (Elsie) William I. Coleman Jr. (Judy) Tuesday, 1:00 Downtowner Motor Inn
Alma 18-B Gerald Opdycke (Sandra) Darrell West (Magdaline) Monday, 7:30 Alma Lions Den
Alpharetta 18-A Joe Whitaker (Ann) Charles D. Turner (Frances) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Hall
Americus 18-C Larry Everett (Lynn) Bruce Redford (Faye) Tuesday, 1-3, 7:30 The Best Western Motel
Arlington 18-C Harold Hobbs (Sandy) Richard Skates (Judy) Monday, 2-4, 7:00 The Community House
Athens 18-D W. Wilson Donahue (Martha) Millard F. Havener (Georgianna) Thursday, 1:00 Holiday Inn
Atlanta 18-A L. C. Hill Jr. (Gloria) R. Phillip Shaefer Friday, 12:15 Top of the Mart Restaurant
Atlanta Buckhead 18-A Ralph M. Russell (Regina) Donald McCabe (Anne) Monday, 2-4, 6:00  Fox & Hounds Restaurant
Atlanta Henry Grady 18-A O. L. McGowan (Catherine) Fred Wilenchek (Helen) Monday, 2-4, 7:30 Old Hickory House Restaurant
Atlanta Northeast  18-A Robert S. Walker (Coe) J. Walton Wellons (Katherine) Thursday, 1-3, 7:00 Standard Federal Building
Auburn-Carl 18-D David F. Hawthorne (Wanda) C. Van Elliott Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Augusta 18-F John t. Carter (Elizabeth) Walker L. Dupree (Helen) Tuesday, 1:00 Hilton Hotel
Augusta Forest Hills 18-F Randy E. Cawley (Carol) James W. Moore (Ann) Tuesday, 1:00 Red Lion Pub
Augusta Garden City  18-F Charles E. Irvin (Carolyn) Robert C. Delano Monday, 7:30 Sambo's Restaurant
Austell 18-A W. W. Crunk (Betty) E. D. Matthews Jr. (Carolyn) Monday, 2-4, 7:00  Johnny Reb's Restaurant
Baconton 18-C Joseph B. Tyre (Jackie) James B. Breedlove (Elise) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Bainbridge 18-C Donald C. Hall (Ruby) John A. Dowdy Jr. (Brenda) Wednesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Bainbridge Evening 18-C Jimmy A. Crum (Peggy) Haisten Wilkinson (Sandra) Tuesday, 2-4, 7:30 Holiday Inn
Ball Ground 18-A Reg Hines (Regina) Fred L. Boling Tuesday, 2-4, 7:30 Community Building
Bartow County 18-A James Ben Phillips Jr. (Jo Ellen) Riley Prather (Judy) Thursday, 2-4, 7:30 Quality Inn
Baxley 18-B John Creamer (Eileen) Forcial A. Hilton (Mattie) Monday, 1-3, 7:30 Nanny's Kitchen
Bethesda 18-D Gerald E. Yoder (Eugena) George H. Piper (Jackie) Monday, 2-4, 7:00 Lilburn Crossing
Blackshear 18-B Jon I. Cauthen (Shirley) E. D. Hendry Jr. (Cheryl) Thursday, 2-4, 6:30 Oak Plaza Restaurant
Blakely 18-C William F. Knight (Patricia) Sterling Jones Tuesday, 2-4, 12:00 The Town and Country Club
Bloomingdale 18-B J. B. Donaldson (Henrietta) J. B. Humphreys (Billie) Thursday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Bonanza 18-E Robert W. King (Anna) Gilbert F. Fitzgerald (Norma) Thursday, 1-3, 7:30 Old Hickory House  
Bowdon 18-E Hall Steed (Jeanne) Jerry Crawford (Wynell) Tuesday, 1-3, 7:00 Red Barn 
Bowman 18-D Denny Seymour (Gail) Charles E. Chandler (Caroline) Thursday, 2-4, 8:00 Goshen Community Center
Boynton 18-A Johnny Spanler (Ann) James Wade Lewis (Margaret) Tuesday, 2-4, 7:30 Boynton Elementary School
Brantley County 18-B Jock Ellis (Joy) Emory A. Middleton (Effie) Monday, 2-4, 12:00 Red Pig Restaurant
Bremen 18-E Jerry D. Stanford (Betty) David A. Wilson (Linda) Tuesday, 11:30 Holiday Inn
Brookhaven 18-D Julian G. Hyson (Peggy) Edward H. Piper (Jackie) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzler
Brunswick 18-B H. Scott Ferguson (Christie) T. Randy Johns Monday, 1:00 Galley Restaurant
Buchanan 18-E L. F. Adams (Grace) Cecil M. Westmoreland (Mildred) Thursday, 2-4, 7:00 Womans Club Building
Buena Vista 18-E Herbert Tante (Juanita) John E. McCary (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Buford 18-D Edward L. Owens (Mae) William H. Hannah (Zelma) Thursday, 1-3, 7:00 Buford Civic Center
Bulloch 18-B Bruce Yawn (Carol) Daniel B. Good (Julie) Tuesday, 1-3, 7:30 Bryant's Kitchen
Butts County 18-E Perry E. Ridgeway (Carole) Ralph B. Wilson (Saralyn) Thursday, 2-4, 12:00 Maon Jar Restaurant
Byron 18-E Thomas H. Alden (Brenda) Michael Gilstrap (Brenda) Thursday, 1-3, 7:30 Byron Elementary School 
Cairo 18-C Randall Jones (Helen) Charles D. Fair (Mary Ann) Tuesday, 1-3, 7:30 The Towne House Restaurant
Calhoun 18-A Ashley Sandrock (Dorothy) Claude Nichols (Ruth) Tuesday, 2-4, 7:30 Hoiday Inn
Calvary 18-C Albert J. Kancle Jr. (Beryl) M. Greg Johnson (Johnnie) Tuesday, 2-4, 8:00 Calvary Lions Den
Camilla 18-C Earl G. Ford Jr. (Patsy) James C. Lapham (Barbara) Tuesday, 12:00 Watson's Restaurant
Canton 18-A W. Kevin Boston (Melinda) Paul D. Boring (Sally) Thursday, 1-3, 12:00 Pinecrest Inn Restaurant
Carnesville 18-D W. Neal Little (Shirley) Jack A. Ratley (Mildred) Monday, 1-3, 7:00 First Bank & Trust Company on the Square
Carrollton 18-E Jimmy Garrett (Betty) Weems Boyd (Bernice) Thursday, 12:00 Sunset Hills Country Club
Cartersville 18-A Bob Mines (Nancy) James W. Noble (Helene) Tuesday, 12:15 Morrell's Restaurant
Cedartown 18-A James D. Nichols (Martha) Leon Morris (Gilda) Monday, 1-3, 7:00 Petro's
Centerville 18-E Mike Podhajecki (Pam) Wayne Edwards (Ester) Monday, 1-3, 7:30 Western Sizzlin Steak House
Chatsworth 18-A Jack Ensley (Mable) Terry Gribble (Judy) Tuesday, 2-4, 7:30 Church of God of Prophecy
Chattanooga Valley 18-A Harold L. White (Grace) Gaines L. Hobbs (Mintie) Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Chester 18-C Melvin Rodgers (Mattie Lou) Carl Hosford (Joy) Tuesday, 2-4, 8:00 The Community House
Chickamauga 18-A Grover Newman (Faye) Johnny D. Chambers (Donna) Thursday, 2-4, 7:30 Masonic Building
Clarkesville 18-D Claude Britherton (Joyce) Byard Ropper JR. (Doris) Tuesday, 1-3, 7:00 Adams' Rib Restaurant
Classic City (Athens) 18-D J. Phil Perry (Jackie) Vance L. Cecil Jr. (Wilma) Monday, 2-4, 7:00 Davis House Cafeteria
Claxton 18-B M. E. Bradley (Ann) Elmer C. Brewton Tuesday, 1-3, 8:00 Rest Haven Restaurant
Clayton 18-D Ralph Pickens (Carol) Mark Smith Thursday, 1-3, 7:00 Coutryside Kitchen
Clinch County 18-B Nolan McLane (Brenda) Thomas C. Chambers III (Carol) Monday, Alt., 7:00 Homerville Womens Club
Cobb County 18-A Smith Sprinkle (Gwen) Chris Kitchens (Margaret) Thursday, 1-3, 12:00 Holiday Inn
Cobbtown 18-B Ray Archambeault (Ivagene) Charles L. Coleman (June) Monday, 2, 7:30 Community House
Cochran 18-C Al L. Dykes Jr. (Linda) Willis Harper (Jackie) Tuesday, 1-3, 7:30 Holland House Restaurant
Cohutta 18-A Richard H. Stein (Alma) Bill Pritchard (Becky) Wednesday, 1-3, 7:30 Masonic Lodge
Colbert 18-D Troy W. Porterfield (Mildred) James P. Shetterly (Vivian) Thursday, 1-3, 7:00 Colbert City Building
College Park 18-A Ted Hays (Betty) Paul E. Denny (Deborah) Wednesday, 1-3, 7:30 Admiral Benbow Inn
Collins 18-B Joey Singleton Wilson Moore (Pate) Tuesday, 4, 7:30 Methodist Church Annex
Colquitt 18-C Albert W. Spoooner (Elise) Roy W. Bush (Annie Bell) Tuesday, 1-3, 12:00 Community Center
Columbus 18-E Elden Elsworth (Gloria) Louis P. Dowdell Tuesday, 12:30 Ralston Towers
Columbus East 18-E Forest Colson (Ila) Ted Cline (Gloria) Thursday, 2-4, 12:00 Ralston Towers
Columbus Evening 18-E Winston A. Dahl (Bobbie) David J. Rodriguez (Ramona) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Columbus Muscogee 18-E S. Roycoe Kelly (Eloise) Hugh Sorrell (Brenda) Monday, 12:45 Ralston Towers
Comer 18-D Frank Fleming (Vinnie) Richard B. Curtis (Alice) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House 
Commerce 18-D Bernard Bathazor (Beverly) W. R. Lang (Eddie) Tuesday, 2-4, 7:30 Piedmont Restaurant
Conyers 18-F Paul Neal Robert Barnett Monday, 1-3, 7:00 VFW Hall
Cordele 18-C Charles G. Denham (Elaine) Bobby W. Davis (Shirley) Tuesday, 12:00 Community Club House
Cordele Evening 18-C Larry H. Williams (Deborah) James D. Adkins (Pat) Tuesday, 2-4, 7:30 Community Club House
Cornelia 18-D Larry Whitfield (Eva) Billy J. Phillips (Frances) Thursday, 1-3, 7:00 Beef and Reef
Covington 18-F Elwood Free (Shirley) Jimmy Williams (Martha) Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Pavilion
Crawford County 18-E J. F. Lowery Vernon Alligood (Jerri) Thursday, 1-3, 7:30 Crawford County Extension Office
Cusseta 18-E H. E. Hobbs (Lorene) Bill Gailbraith (Lil) Tuesday, 2-4, 8:00 Lions Den
Cuthbert 18-C Rick Hall (Kay) Clarence O. Johnson, Jr. (Krista) Tuesday, 1-3, 7:30 Irvins Restaurant
Dade County 18-A Charles Johnston (Adena) Jerry Bryan (Deborah) Tuesday, 2-4, 7:30 Wright's Restaurant
Dahlonega 18-D William D. Bellamy (Grace) Forrest J. Sisk (Kit) Thursday, 2-4, 7:00 Smith House
Dallas 18-A Wayne Cochran (Edwina) Chris Good (Anita) Thursday, 1-3, 7:30 Alfredo's
Dalton 18-A Steve Hair (Dot) J. K. Bassett (Donna Jean) Tuesday, 1-3, 7:30 Holiday Inn
Dalton Noon 18-A Alvin Reynolds (Jo Earle) Bob Williams (Elizabeth) Tuesday, 2-4, 12:00 Holiday Inn
Darien 18-B Walter Mills (Mary Will) Ralph G. Huff (Frances) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Dawson 18-C R. Walton Senn Jr. (Glenda) James Thomas (Sara) Tuesday, 8:00 Lions Club House
Dawsonville 18-D  Edgar George David (Marie) John Gardner (Joyce) Monday, 1-3, 7:30 Dawsonville Caféteria
Dearing 18-F Robert H. Alfred (Rose) Darrell Wells (Claudia) Monday, 2-4, 7:30 Dearing Elementary School
Decatur 18-D James H. Wynn Jr. (Barbara) John H. Green Jr. Tuesday, 2-4, 7:00 Dekalb Federal Savings & Loan
Dekalb Central 18-D Richard McCullough Cecil E. Cochran Thursday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
Dexter 18-F Millard Q. Cook (Francis) Randall E. Bryan (Cynthia) Thursday, 3, 7:30 Northwest Elementary School
Doerun 18-C Ray Saunders (Marie) John F. Craft (Betty) Monday, 1-3, 8:00 Perri's Restaurant
Donalsonville 18-C Harris Martin Shingler (Sandra) Leon A. Barnes (Betty) Tuesday, 12:00 Lions Hall
Dougherty 18-C Cliff Laney (Anne) Walter T. Foreman Tuesday, 1-3, 7:30 Sizzler East
Douglas  18-B David Dukes (Jeanette) Jean P. Barnett (Kitty) Tuesday, 12:30 Douglas Country Club
Douglasville 18-A W. A. Laughmar (Betty) Charles Hoster (Olga) Tuesday, 2-4, 7:00 78 Steak House
Druid Hills 18-D Rhea M. Sumpler (Anne) S. J. Westbrook (Jo) Thursday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Emory University
Dublin 18-F Ron Pradon Mike Gay (Lynn) Friday, 1:00 Brown's Restaurant
Duluth 18-D Ben S. Feinberg (Myra) G. R. Horner (Lou) Thursday, 2-4, 7:15 Duluth Lions Club Community Center
Dunwoody 18-D Paul A. Busey (Diane) Alex M. Johnston (Ruth) Monday, 2-4, 7:00 Morrison's Cafeteria
East Marietta 18-A Ray C. Bell (Lois) Stanley R. Kelly (Emily) Tuesday, 2-4, 7:00 Holiday Inn
East Point 18-A Calvin J. Lovorn (Martha) Claude W. McManus (Louise) Thursday, 1-3, 7:00 The Hospitality Motor Inn
Eastman 18-C Gene Dennis (Mimi) David Wilson Tuesday, 12:00 Stuckey's Carriage Inn
Echols County 18-C Vernon Culpepper Jack L. Carter (Mary) Monday, 2-4, 7:00 Gold Plate Restaurant 
Edison 18-C Dan Hammack Jr. (Dolly) Charles W. Mask (Mary) Tuesday, 2-4, 8:00 Calhoun Country Club
Elberton 18-D Dewey C. Fortson (Frances) Ken Ketterman (Elizabeth) Monday, 1-3, 7:30 Elberton Civic Center
Ellaville 18-E Lucky Shewmake (Joan) Paul T. Tondee (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Donna Lynn Restaurant
Ellijay 18-A Charles A. Edmondson (Meg) James R. Pack (Jerri) Tuesday, 2-4, 7:30 Top of Ellijay
Fitzgerald 18-C Bill Pelham (Carlie) Bobby L Hendley (Jo Ann) Tuesday, 12:30 Colonial House Restaurant
Fleming 18-F J. I. Teasley Jr. (Sybil) Kenneth Lichtenfels Tuesday, 2-4, 7:30 Horne's Motor Lodge
Floyd County 18-A David R. Stelts (Patricia) Jim Reed (Barbara) Tuesday, 1-3, 7:00 Holiday Inn
Folkston 18-B John D. Glenn Thomas R. Tillman (Sarah) Monday, 2-4, 7:30 Thrift Host Motel
Forsyth   18-E M. D. "Doug" Bryant (Llewelyn) W. Clayton Lancaster (Opal) Monday, 2-4, 7:00 Best Western Restaurant
Forsyth County 18-D John W. Corey Jr. (Elsie) Larry G. Petty (Gloria) Monday, 1-3, 7:00 Smith's Restaurant
Fort Gaines 18-C Johnny Isler (Charlene) Ron Middleton Thursday, 1-3, 7:30 Tommy's & Lindy's
Fort Valley 18-E Lewis Culpepper (Maelu) Anthony E. Sellier (Metta) Tuesday, Alt., 7:30 Bank of Fort Valley
Gainesville 18-D Wilson J. Livingston (Betty) Daniel W. Truluck (Katherine) Tuesday, 12:00 Holday Inn
Garden City 18-B Warren F. Oglesby Jr. (Ann) H. E. Quinney (Martha) Tuesday, 2-4, 6:30 Garden City Community Center
Georgetown 18-C James T. Howell George M. Phillips (Sarah) Thursday, 3, 8:00 The Rebel
Glascock County 18-F Ralph Hadden (Brenda) William H. Wilcher (Etta) Monday, 1-3, 8:00 Glascock County School
Glennville 18-B Cleon M. Mobley (Lucille) James A. Mobley (Carolyn) Monday, 1-3, 6:30 Glennville Garden Club House
Golden Isles 18-B Charlie J. Cooper (Elena) Tukaram Chawan (Chandra) Thursday, 1-3, 7:30 Bennie's Red Barn
Greensboro 18-F Frank Olds (Pauline) Ray A. Marchman (Margaret) Tuesday, 2-4, 7:00 Nathaniel Greene Restaurant
Greenville 18-E James L. Mabon (Sally) Robert E. Sistrunk Thursday, 1-3, 7:30 Bob's Restaurant
Griffin 18-E Fred Dutton (Juanita) Paul H. Cook Thursday, 2-4, 7:30 Griffin Moose Lodge
Grovetown 18-F Leon R. Davidson (Lois) Albert L Lavallee (Linda) Tuesday, 2-4, 7:30 Lions Clubhouse
Hahira 18-C A. D. Childer (Jackie) Mike Bledsoe Monday, 1-3, 6:30 Lions Club Den
Hampton 18-E Paul Breedlove (Peggy) Hugh H. Findley (Hazel) Thursday, 1-3, 7:30 Hampton House
Hapeville 18-A John M. Givens (Patricia) Wiliam D. Ramsey (Clemone) Thursday, 2-4, 7:30 Morrison's Cafeteria
Harlem 18-F John M. Harris (Bert) Don Jolley (Linda) Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club Building
Harris County 18-E J. Pope Davis (Evelyn) J. Russell Mosley (Ellen) Monday, 1-3, 7:30 Callaway Gardens Inn
Hartwell 18-D Albert L. Milford (Elizabeth) Bob Jolly (Linda) Tuesday, 1-3, 7:00 Walters Country Kitchen
Hawkinsville 18-C Bobby Sheppard (Roslyn) Allen Ramsey (Joy) Tuesday, 12:00 The Steak House 
Hazlehurst 18-B Kenneth McLeod (Latrelle) Warren Williams (Irene) Tuesday, 1-3, 7:00 The Ranch House
Heard County 18-E Mike Bunn (Ann) H. R. Dowdy Monday, 2-4, 7:30 Scout Hut
Henderson Mill 18-D Herbert Goolsby (Iris) Robert Lansdell Jr. (Pat) Tuesday, 1-3, 7:15 El Chico's Restaurant,
Hinesville 18-B Ryle Tatum (Mary Ida) Jarve E. Bennett (Mary Lou) Monday, 1-3, 7:30 First United Methodist Church
Hoganville 18-E Larry R. Shaw (Marcia) Harold E. Giles (Sherrelle) Monday, 1-3, 12:00 Cannon's Restaurant
Ideal 18-E Chrlie H. Griffin Jr. (Jan) Harvey L. McCarty (Charlotte) Monday, 2-4, 7:00 Ideal Club House
Iron City 18-C E. R. Corbett (Angie) Howell L. Mathis (Pat) Tuesday, 2-4, 8:00 Four Seasons Restaurant
Jacksonville 18-B Guy D. Bland (Lynn) Charles Jones (Elizabeth) Monday, 2, 7:30 Jacksonville Lions Club House
Jasper 18-A Bill E. Tanner William A. Gooch (Deane) Thursday, 2-4, 7:00 Arrowhead Recreation Club
Jefferson 18-D J. T. Wilkes (Jackie) Dugar Strickland (Josephine) Monday, 2-4, 7:00 Ken's Restaurant
Jekyll Island 18-B Joseph M. Selove Theodore R. Rastall Tuesday, 1-3, 6:30 Wanderer Motel
Jesup 18-B Charlie E. Woodson (Nancy) Steve Dobson (Cheryl) Tuesday, 1-3, 6:45 Captain Joe's Seafood Restaurant
Jones County 18-F W. Darrell Bowden (Betty Jo) Robert H. Wells (Margaret) Thursday, 2-4, 7:00 Town House Restaurant
Kingsland 18-B James M. Dekle (Cecilia) Wilton L. Gibson (Arlene) Tuesday, 2-4, 7:00 Tomachichis
LaFayette 18-A Dr. Mike Cordle (Charlene) James S. Ingram Thursday, 12:00 Surrey Restaurant
LaGrange 18-E Dr. William Hutchison (Morrell) Stan Crawford (Jenny) Tuesday, 12:00 Highland Country Club
Lake Wildwood 18-E Milton B. Coleman (Anne) F. A. Kenny (Allesa) Monday, 1-3, 7:30 Club House
Lakeview- Ft. Oglethorpe 18-A Tom E. Williams (Carla) A. H. (Jack) Spurgeon (Doris) Monday, 2-4, 7:00 Sambo's Restaurant
Lanier County 18-B Paul Day (Lucille) Earnest Yap Wednesday, 2-4, 12:00 Laco Restaurant
Laurel Ridge 18-D Gerrald Doggett (Louise) James E. King (Peggy) Tuesday, 1-3, 7:00 Cox Hall, Gold Room
LaVista 18-D A. M. Mitchell (Polly) Lewis W. DeJarnette (Hildreth) Tuesday, 2-4, 7:00 Bonanza Sirloin Pit
Lavonia 18-D Harry M. Mitchell (Polly) Jim Randall (Lorene) Tuesday, 1-3, 7:00 City Café
Lawrenceville 18-D Larry K. Janney (Martha) Robert Biggers (Jean) Tuesday, 2-4, 7:00 V & J  Cafeteria
Leesburg 18-C Lewis Brad Hatfield (Sue) Jack M. Fore Jr. (Doris) Monday, 2-4, 8:00 Legion Hall
Liberty Coastal 18-B Harold J. Buck (Freddie) H. Lee Card (Mary) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dorchester School
Lilburn 18-D Bob Steele (Lou) Bill Head (Carole) Monday, 1-3, 7:00 Buffet & Tea Room
Lincolnton 18-F John Hawkins (Roselyn) Roy L. Varner (Maudelle) Thursday, 4, 7:00 Lincolnton Clubhouse
Lithonia 18-D Carl l. Merritt (Janet) Bobby W. Gresham (Nita) Monday, 1-3, 7:15 Granny's Kitchen
Lizella 18-E William L. Rister (Carolyn) Robert J. H. Campen (Frances) Monday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Locust Grove 18-E Robert E. Higgins (Coylene) Wayne W. Reynolds (Candice) Monday, 2-4, 7:30 Locust Grove Primary School
Loganville 18-D Marion E. Williams (Betty) Lanier Johnson (Retha) Monday, 1-3, 7:00 Methodist Church
Long County 18-B Richard Flournoy (Jerri) Al Theus (Sybil) Thursday, 2-4, 7:30 Various
Louisville 18-F Gale Cole (Judy) Norman L. Gulley (Winnie) Wednesday, 2-4, 7:30 Lions Building
Lumber City 18-B Robert R. Powell (Ophelia) James A. Rigsby (Ione) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Lumpkin 18-C Gilbert W. Maddox Jr. (Linda) Weyman E. Cannington Jr. (Patty) Monday, 1-3, 7:30 Morrison's Cafeteria
Luthersville 18-E Murray A. Reid (Hallie) James F. Gill (Thelma) Monday, 1-3, 7:30 City Hall
Lyons 18-B James A. "Buster" Johnson (Virginia) Perry O. Phearson (La Donna) Monday, 2-4, 7:30 Cabaret
Macon 18-E Malcohm S. Burgess Jr. (Candy) Shep Marsh Tuesday, 1:15 Macon Health Club
Macon Cross Keys 18-E Alton Foster Jr. (Miriam) C. W. McMahon (Martha) Thursday, 1-3, 7:30 Artic Circle
Macon Rutland 18-E Jack C. Kerstetter (Jean) Frank C. Anderson (Joan) Thursday, 1-3, 7:30 Community Center
Macon Southside 18-E J. E. Oldham Jr. (Gena) John J. Griggs (Warnie) Tuesday, 2-4, 7:30 YMCA
Macon Vine-Ingle 18-E Gary B. Seney M. Royce Gordon (Marian) Tuesday, 1-3, 7:00 Checkered Apron Restaurant
Madison 18-F Lester Jarvis (Linda) William G. Adair (Mary) Tuesday, 2-4, 7:30 Madison VFW
Manchester 18-E Fred Shockley (Lucy) Mike Gavin (Lynda) Monday, 1-3, 7:00 Warm Springs Restaurant
Marietta 18-A Allen H. Sealer (Janet) William M. Dodd III (Lucy) Thursday, 2-4, 7:00 YWCA
Marietta Noon 18-A William M. Stokes (Sue) Terry L. King Wednesday, 1-3, 12:00 Marietta Depot Restaurant
Martin 18-D Ray Stowe Terry Moss (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Martin Community Center
Martinez-Evans 18-F Joseph H. Hodges (Mary) Joe S. McKenney (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Hungry Bull   
McCaysville 18-A Noel K. Newton (Brenda) Al D. Sivils (Mary) Tuesday, 1-3, 6:15 Arp's Restaurant
McDonough 18-E Denman Phillips (Vallie) Coyle Demore (Eleanor) Monday, 2-4, 7:00 Hampton House
McRae 18-B Earl Merritt (Arlene) Hoke N. Brantley (Kim) Monday,12:15 Long Horn Restaurant
Menlo 18-A Lynn Hall (Beth) Ed C. Thompson (Yvonne) Monday, 1-3, 8:00 Menlo School
Metter 18-B Joe Deloach (Jenny) James O'Brien (Sarah) Tuesday, 1-3, 7:30 Metter Motel
Midville 18-F Robert Evans Jr. (Betty) Phil Grambrel Tuesday, 1-3, 7:30 McKinney Pond
Milan 18-B James Yeomans Richard Johnson (Marilyn) Monday, 3, 7:00 Milan Lions Community House
Milledgeville 18-F Ed Menger Jr. (Dotie) Gilbert Knipers Thursday, 1-3, 7:30 Days Inn Restaurant
Millen 18-F C. L. Hurst (Eddie) Lamar B. Gay (Mary Ellen) Monday, 2-4, 7:30 Taylor's Restaurant
Monroe 18-D Howard Turner (Bonnie) Lamar Harrison (Brenda) Monday, 2-4, 7:30 V.F.W. Dining Room
Montezuma 18-E David Levie (Sheila) Wayne Ponder (Pat) Thursday, 2-4, 7:00 Lions Club House
Montgomery County 18-B A. L. Jacobs (Lucy) Ben Maybin (Lillian) Thursday, 1-3, 7:30 Frank's Country Kitchen
Morrow 18-E Elmer Hubbard (Susan) William D. Culps Thursday, 2-4, 7:30 Hungry Bull Family Steak House
Moultrie 18-C I. E. "Rocky" McCall (Rosemary) Roscoe M. Stallings (Betty) Monday, 7:00 The Colquitt Hotel
Mountain View 18-A Jack L. Michael (Dot) Howard E. German (Barbara) Monday, 2-4, 7:00 Hungry Hollow Restaurant
Nashville 18-C Wayne P. Watson (Louise) Wayne Wiseman (Barbara) Thursday, 1-3, 8:00 Duncan Lodge
National Hills 18-F Patrick Tobin Russell Harley Friday, 1-3, 7:45 Ramada Inn West
Newnan 18-E James N. Walker (Beth) Howard W. Rodgers (Annice) Tuesday, 1-3, 7:00 Chinese Pagoda Restaurant
Norcross 18-D John R. Smith (Ramona) Jesse C. "Bud" Hamrick (Annie Pearl) Tuesday, 1-3, 7:30 Norcross Lions Club House
North Decatur 18-D Joseph C. Cauley (Janet) Bonnie E. Smith (Doris) Monday, 2-4, 7:00 Western Sizzlin Steak House
North Dekalb 18-D Joseph Myron Strickland (Sybil) James M. Cook (Imogene) Monday, 2-4, 7:30 Golfland Restaurant
North East Cobb  18-A Ken Wilson (Karen) William J. Dunkin (Katherine) Tuesday, 1-3, 7:30 Old Dixie Inn,
Ocilla 18-C Rick Ellis (Sherry) Thomas A. Robinson (Beth) Thursday, 2-4, 12:00 Ocilla Community House
Oconee 18-D Julian Beckwith (Joyce) Edmund G. Dill (Edna) Tuesday, 2-4, 7:00 Walton EMC
Odum 18-B Charles E. Fowler (Vivian) Dan Corbitt Jr. (Ina) Thursday, 1-3, 7:30 Recreation Center
Oglethorpe 18-E Patrick Lee McCulloch (Susan) William G. Deakins (Sue) Thursday, 2-4, 7:00 Oglethorpe Lions Club House
Oxford 18-F J. Benjamin Hawkes (Sara) Claude R. Phillips (Jean) Friday, 1-3, 7:30 Community Center
Patterson 18-B John G. "Sonny" Moody (Carol Ann) Raymond C. Cunningham (Lucy) Monday, 1-3, 6:30 Patterson Café
Pavo 18-C L. M. Taylor, Jr. (Wiona) L. H. Cooper (Debbie) Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Peachtree City 18-E Garvis Ward (Frances) Paul E. Poirer (Joanne) Tuesday, 2-4, 7:30 McIntosh House
Pearson 18-B N. M. "Billy"Jackson (Joyce) Walter L. Batten (Rebecca) Tuesday, 1-3, 12:00 Miami Restaurant
Pelham 18-C James L. Bowen (Jewell) Kelly L. Whigham Tuesday, 2-4, 12:00 The Curry Inn
Pembroke 18-B James Coleman (Thelma) Remes E. DeLaHunt (Helen) Thursday, 1-3, 7:30 Pembroke Restaurant
Perry 18-E Curtis A. Fountain (Elizabeth) John F. Holec (Evelyn) Tuesday, 1-3, 7:30 New Perry Hotel
Pike County 18-E F. Ray Johnston (Pearlie Ann) Larry N. Coate (Mary Lou) Monday, 1-3, 7:00 Lions Club House
Plains 18-C George Williams William E. Wise Monday, 2-4, 8:00 The Lions Club Building
Pooler 18-B Ray Conaway (Kathleen) William L. Wallace (Doris) Monday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Port Wentworth 18-B Charles E. Lively (Sadie) James L. Coursey Sr. Thursday, 1-3, 7:30 Lions Club House
Portal 18-B Denver Lanier (Virginia) Larry Motes (Peggy) Wednesday, 2-4, 7:00 Dairy Park
Poulan 18-C Robby Houston (Joyce) Joe Anglon (Georgianna) Thursday, 2-4, 7:30 Pulan School Lunchroom
Powder Springs 18-A Bogan C. Roscoe (Faye) A. H. "Pete" Hardy (Georgia) Thursday, 2-4, 7:00 D C's Restaurant
Pulaski 18-C Jiohn F. Harmon Jr. (Mabel) Charles M. Bergh (Kay) Thursday, 1-3, 7:00 The Steak House
Quitman 18-C Ronald Miller (Marcie) Bivins Robinson (Elaine) Thursday, 7:00 The Quitman Lions Den
Rehoboth 18-D George A. Butler (Shirley) Stewart E. Barton III (Jan) Tuesday, 1-3, 7:00 Bonanza Steak House
Reidsville 18-B Rabun D. Phillips (Janice) J. Lewis Lynn (Wanda) Monday, 3, 7:30 Community House
Rhine 18-C Donald Kennedy (Gwen) Lynn Brown (Melissa) Monday, 2-4, 8:00 The Community Center
Richland 18-C Larry B. Smith Sidney P. Watson Monday, 2-4, 7:00 D & D Restaurant
Richmond Hill 18-B Matthew F. Conner (Frances) Gordon I. Federle (Ruth) Tuesday, 1-3, 7:30 Home of W. W. Speir
Rincon 18-B Don M. Anderson (Kitty) Nate I. Federle (Ruth) Monday, 1-3, 7:30 Community House
Riverdale 18-E James T. Evans (Ramona) Charles H. Hutcheson (Barbara) Monday, 1-3, 7:30 Shoney's
Rochelle 18-C Foster Fitzgerald (Angie) Ernest J. Barker (Lola) Monday, 1-3, 7:30 Community Building
Rock Spring 18-A Eugene Mathis (Nancy) Cecil Storey (Elois) Tuesday, 2-4, 7:00 Rock Spring Elementary School
Rockmart 18-A Wendell Abernathy (Kay) Cecil Wolfe (Glenda) Monday, 1-3, 7:30 Woman's Club
Rome 18-A L. C. Trueblood (Betty) Ed Buder Tuesday, 12:15 Holiday Inn
Rossville 18-A Richard D. "Rick" McElroy (Joyce) Andrew J. Stephens (Ruby) Monday, 2-4, 7:00 Lions Club Building
Roswell 18-A Earl T. Ake (Doris) Joe Corder (Eva) Monday, 1-3, 7:30 Roswell Community Center
Royston 18-D Joe B. Parham (Frances) Thomas Berryman (Ada) Thursday, 1-3, 7:30 Ruth's Old Town Restaurant
Sandersville 18-F Ralph Harris (Phyllis) Clyde K. Wright (Norma) Friday, 1:00 Clinton Motel
Sandy Springs 18-A W. W. "Bill" Hutchinson (Chris) L. O. "Leon" Foster (Lillian) Tuesday, 1-3, 7:00 Morrison's Cafeteria
Savannah  18-B Neal V. Purvis (Gail) James T. Meadows (Ruth) Thursday,  1:00 Downtowner Motel
Savannah Chatham South 18-B Charles C. Dove (Karen) Robert Ferraro (Jean) Thursday, 2-4, 7:30 Ye Olde Pub
Savannah Port City 18-B James Heap (Betty) Wayne Busch (Georgia Lee) Tuesday, 7:00 Officers Club, Hunter Army Airfield
Screven 18-B Donald Boyette (Gaynell) Curtis Griffis (Ellawene) Tuesday, 2-4, 7:30 Screven Recreation Center
Senoia 18-E M. O. Ridenhour (Ann) Bill Aydlotte Monday, 2-4, 7:30 American Legion Building
Shellman 18-C Ray Bittner (Jeanette) Lester R. Rigsby (Ruth) Thursday, 1-3, 8:00 Oliver Hall
Smyrna 18-A Forster Puffe (Nancy) William D. McCart (Brenda) Thursday, 1-3, 7:30 Farmer John's
Smyrna Jonquil City 18-A Gary Qualis R. Wayne Wilson (June) Tuesday, 1-3, 12:00 Western Sizzler
Snellville 18-D Bob Allen (Kate) Claude W. Bates (Mary) Thursday, 1-3, 7:30 Walton EMC
Social Circle 18-D Larry Amos (Annette) Larry J. Coker Monday, 1-3, 6:30 High School Cafeteria
Soperton 18-F John W. Lee Wade Clark (Ann) Thursday, 2-4, 7:30 Soperton Club House
South Cobb 18-A George A. Mann (Barbara) Harold Baker (Pauline) Monday, 1-3, 7:30 Johnny Reb's Restaurant
Southwest Dekalb 18-D Archie Brown (Joyce) Terry Tanner (Marcia) Monday, 2-4, 7:30 Bonanza Sirloin Pit
Sparta 18-F Bruce Bird William H. Lester (Eleanor) Wednesday, 1:00 American Legion
Springfield 18-B Wendell Wilson (Patricia) I. B. Johnson (Lillie) Thursday, 7:30 Zitt's Little Ponderosa
Statesboro 18-B L. Clifford Ethridge (Jeanne) Edwin L. Cook (Kay) Monday, 2-4, 7:30 Bryant's Kitchen
Stockbridge 18-E Larry D. Tew (Nancy) Jimmy W. Carter (Pauline) Monday, 1-3, 7:00 Sundial Inn
Stone Mountain 18-D Dorsey N. Lee (Mary Will) Thomas E. Rawlins (Eva) Thursday, 2-4, 7:00 Country Buffet
Summerville 18-A Gary Nutt John W. King (Elliotte) Tuesday, 1-3, 7:30 B's Round Table
Swainsboro 18-F Robert P. Lyons (Barbara) Ira L. Hall Jr. (Margie) Thursday, 1-3, 7:30 Tick Tock Restaurant
Sylvania 18-F Rupert L. Aarons (Sarah) Michael E. Pullen (Susan) Monday, 2-4, 7:30 Town House Restaurant
Sylvester 18-C Dr. Joseph C. Shirley (Sue) Elmo Agoos (Pearl)  Monday, 1-3, 7:30 Earl's Restaurant
Talbotton 18-E James J. Dwyer (Lois) Joe S. Johnson (Winifred) Monday, 2-4, 7:30 Strauss-Levert Community House
Tallapoosa 18-E Jose C. Williams (Lynda June) Bernard Lanier (Mable) Thursday, 12:00 Martha's Kitchen
Tallulah Falls 18-D Raymond D. Franklin (Lucille) Glynn V. Worley (Shari) Monday, 2-4, 7:00 Tugalo Community Center
Temple 18-E Henry House (Mary) James F. Watson (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:30 Alden's Café
Thomaston 18-E Harold Ethridge (Vivian) Arthur Cook (Mary) Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel
Thomasville 18-C Rudolph Allen (Mary Lou) Gary Cullens (Glenda) Monday, 7:30 Plaza Restaurant
Thomasville Noon 18-C Lee Newsome (Frances) Charlie E. Copeland (Gale) Monday, 2-4, 12:00 Plaza Restaurant
Thomson 18-F Fred Verner Jr. (Edna) Charles H. Branch (Dorothy) Tuesday, 7:00 Lions Club Building
Tifton 18-C Ed Moore (Jean) Phillip O. Rohrer Monday, 12:15 Rodeway Inn
Toccoa 18-D Claude Smith (Ruth) Clarence Gregory (Betty) Tuesday, 2-4, 7:00 Sheraton Motor Inn
Towns County 18-D Bud  Parker (Glenda) George R. Patterson Jr. (Elizabeth) Wednesday, 2-4, 7:00 Young Harris College Cafeteria
Trion 18-A Billy R. Anderson (Madeline) Robert E. Bennett (Ann) Monday, 1-3, 6:30 Riegeldale Tavern
Tucker 18-D Norman M. Winchester (Virginia) Charles Tarras Jr. (Julia) Monday, 1-3, 7:00 Hickory House
Tunnel Hill 18-A Veasey Jackson (Bobby Jean) Jerry Holcombe Thursday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Twiggs County 18-F Douglas Chance James W. Arnold Tuesday, 2-4, 7:00 Big A 
Twin City 18-F E. W. Womack (Lois) Cecil G. Rogers (Fannie Lou) Thursday, 1-3, 7:30 Lions Clubhouse
Unadilla 18-C Robert Ashley Harry Hamrick (Carolyn) Thursday, 2-4, 12:00 76 Truck Stop
Union County 18-D Hubert C. Jones (Emilie) John F. Fitzpatrick (Ruth) Thursday, 2-4, 7:00 Milton Inn
Union Point 18-F Neal Dolvin (Robbie) Ralph Martin (Shirley) Tuesday, 1-3, 7:00 Community Center
Valdosta 18-C Terry Johnson (Tish) William E. Glenn (Betty) Tuesday, 12:00 Holiday Inn
Valdosta Evening 18-C Henry E. Bentley (Ava Nelle) Rowe D. Bowen, Jr. Thursday, 2-4, 7:30 The Bavarian Inn
Vidalia 18-B Steve Weeks (Deanna) Randy Thompson (Linda) Monday, 7:30 Southern Café
Vienna 18-C John W. Allen (Jerry) Charles W. Knight (Claire) Monday, 2-4, 7:30 Colonial Inn
Villa Rica 18-E Rex Camp (Carolyn) H. Boyd Fraser (Janice) Thursday, 2-4, 7:30 Rock Inn Café
Wadley 18-F Thomas L. Lott (Dorothy) George W. Rachels Jr. (Mary Sue) Monday, 1, 12:00 Wadley Café
Warner Robins 18-E Charles J. Smithers (Jean) Earl F. Auchmutey (Stella) Wednesday, 2-4, 7:30 20th Century Cafeteria
Warner Robins Noon 18-E Wallace E. Trawick (Norma) Allan K. Anderson Monday, 2-4, 1:00 20th Century Cafeteria
Warwick 18-C Grady Moore (Patricia) Charles Young Monday, 1-3, 8:30 Warwick Lions Club Gym
Washington 18-F Willard Lance (Sue) Olin C. Newby (Rosemary) Monday, 7:30 Lions Club Building
Waverly Hall-Ellerslie 18-E A. Charles Knowles (Lavern) Oliver S. Dendy (Betty) Thursday, 1-3, 7:30 Back Forty Restaurant
Waycross 18-B Ronald B. Thomas (Gloria) Thomas C. Gattis (Ruby) Tuesday, 1:00 Ware YMCA
Waycross Okefenokee 18-B LeWayne Dalton (Suzanne) James A. Beal IV (Sharon) Monday, 7:30 Wharf
Waynesboro 18-F I. Perry Herrington (Grace) Harvey L. Sapp (Raye) Tuesday, 1-3, 7:00 Lakeview Restaurant
West Cobb 18-A George Little (Magie) John R. Owenby (Elsie) Tuesday, 1-3, 7:30 D.C.'s Restaurant
West Jackson 18-D John Stroud (Hazel) Col. W. L. Kenny Thursday, 1-3, 7:30 Library
West Point 18-E Ned E. Burton (Nan) Jeremiah J. Walker (Olene) Wednesday, 12:00 Riverdale Country Club
White County 18-D Jerry Ward (Sue) Clifford Hood Monday, 2-4, 7:00 Gateway Restaurant
Wilmington Island 18-B James K. McDonald (Catherine) Neil C. Johnson (Beth) Tuesday, 1-3, 8:00 Jug Parrish
Winder 18-D Henry Reno Petree (Betty) James D. White (Kathleen) Thursday, 2-4, 7:15 Winder Lions Club House
Winterville 18-D Darrell Gabriel (Glenda) J. B. Giles (Nell) Monday, 2-4, 7:30 Lions Club Building
Woodbine 18-B James B. F. Russell (Eleanor) J. C. "Joe" Strickland (Maggie) Monday, 2-4, 7:30 Plaza Restaurant
Woodbury 18-E Willis Godowns Kirby Johnson Monday, 2-4, 7:30 Community Center
Woodstock 18-A Johnny Barnett (Edna) Paul F. Magee (Mildred) Tuesday, 2-4, 7:30 Old Dixie Inn
Wrens 18-F Vinson A. McDonald (Joyce) Charles E. McDonald (Dorothy) Monday, 1-3, 7:30 Scout Hut
Wrightsville 18-F Jimmy M. Cook Jr. (Mary) Mott E. Skinner (Lucile) Tuesday, 2-4, 6:30 Paul's Café

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024