Lions of Georgia MD18

 
Lions of GA Logo
 
Home Page

WHO WE ARE HOW WE SERVE BE A LION MAGAZINE
OUR HISTORY STATE CONVENTION STATE DIRECTORY

Lions of Georgia, Club History 2013-2014

Last Page
History Home
Next Page

 

District Governor: District L,  Mark Rice, North Cobb   1st Vice District Governor:  Garner Andrews   2nd Vice District Governor: Fred Carlson
District Governor: District I,  Ed Hashbarger, Norcross   1st Vice District Governor: Vicki Hubbard   2nd Vice District Governor: Anne Mundy
District Governor: District O, James Walker,Sylvester   1st Vice District Governor: Bonnie Kelly   2nd Vice District Governor: Hannah Flynn
District Governor: District N,  Cathy Threatt, Douglas     1st Vice District Governor: Chip Nedza  2nd Vice District Governor: Larry Varnedoe
 
 
Council Chairman: Jon Winter, 18-N, Hephzibah, GA                   2013-2014                 231 Clubs
Club District President Secretary Meeting Day and Time Meeting Location
ABBEVILLE (7380) 18 O PATRICIA J ADDISON PRISCILLA WHITMAN 1st & 3rd Monday 6:30PM LIONS DEN
ADAIRSVILLE (7281) 18 L JOYCE L CULBERSON KARA A GILBERT 1st Thursday 7:00PM Adairsville Inn
ADEL (7381) 18 O Jeff Taylor William M Felts 1st & 3rd Tuesday 12:00PM WESTERN SIZZLIN
ALAMO (43860) 18 N Rev Andy R. Brownley JENNIFER MC NEAL 3rd Monday 7:00PM ALAMO United Methodist Church
ALAPAHA (7382) 18 O EDDIE OWEN BONNIE OWEN 2nd Monday 7:00PM CLUB HOUSE
ALBANY (7383) 18 O Constance Littleton Houseman Sharon D Ervin 1st 3rd Tuesday 11:45AM Ole Times Country Buffet
ALMA (7336) 18 N DAN TAYLOR Brooks Haddock 2nd Mon 12:00PM 4th Mon 6:00PM ALMA LIONS DEN
ALPHARETTA (7282) 18 L David Crawford AMY ANDREWS 4th Thursday 7:00PM Alpha Soda
AMERICUS (7385) 18 O WILLIE COOPER Reynalda Ramirez Bryant 1st Tuesday 6:30PM Forsyth Bar & Grill
ATHENS (7431) 18 I STEPHEN R HELWIG J Bryson Tanner, Jr. 1st & 3rd Thursday 6:30PM Ryan's Steak House
ATHENS CAMPUS (115499) 18 I DHRUV BHAVSAR MACKENZIE BOURNE WED 1,3,6:00PM UGA Miller Learning Center
ATHENS CLASSIC CITY (7432) 18 I Thomas W. Davis Jr. William I Segars 2nd & 4th Monday 7:00PM IHOP
ATHENS HERITAGE (59786) 18 I Kevin A Schrauth JERALDINE M TONEY 1st Thu 12:30PM 3rd Thu 6:30PM MULTIPLE CHOICES CIL
ATKINSON COUNTY (109486) 18 N Hilda James Shea Browning 1st & 3rd Thursday 5:30PM Atkinson Co. Extension Office
ATLANTA (7283) 18 L SCOTT ROGERS Cheryl C Lee 2nd & 4th Friday 12:00 NOON CAPITAL CITY CLUB
ATLANTA BUCKHEAD (7284) 18 L DENNIS J WEBB ARTHUR SINKLER 2nd & 4th Monday 6:30PM BUCKHEAD CLUB
ATLANTA CHINESE AMERICAN (49793) 18 I ERIC LU BENJAMIN BAO PhD 4th Sunday 5:30PM ORIENTAL PEARL RESTAURANT
ATLANTA INDIA (89046) 18 I   REGI Z CHERIAN    
ATLANTA LATINO (60486) 18 L LUIS MIRANDA ZINA P AMINI 2nd Sunday 10:00AM member homes
ATLANTA METRO (53844) 18 L WILLIE A ALEXANDER DRUCILLA R HAYWORTH 1st Thu 6:00PM 3rd Thu 12:00PM PICCADILLY RESTAURANT
Atlanta Peachtree (120399) 18 L Philip M Minnes Martha J Jones    
AUBURN CARL L C (7433) 18 I WANDA B HAWTHORNE JACKIE EVERS 2nd & 4th Monday 7PM CLUB BUILDING
AUGUSTA (7535) 18 N FLOYD MONTGOMERY JAMES P REDMOND Tuesdays 1:00PM FOREST HILLS GOLF CLUB
AUGUSTA GARDEN CITY (7537) 18 N   CAROLYN S IRVIN 1st & 3rd Monday 7:00 PM PICCADILLY
BAINBRIDGE (7389) 18 O Frank Loeffler III Mike L Miller 2nd & 4th Wednesday 12:00PM CHARTER HOUSE INN
BALL GROUND (7289) 18 L Kenneth Gary Atkins Sue Densmore 1st Tuesday 7:00PM Ball Ground First Baptist Church
BARNESVILLE LAMAR COUNTY (42530) 18 O DAVID P FORREST CAROL ROSS WATERS 2nd Thursday 7:00PM PASTIME GRILL
Bartow County (122355) 18 L Nicholas K Barnett Christie M Barnett    
BAXLEY (7337) 18 N ETHAN A DOUGHERTY ED D FLOWERS 1st Mon 12:00Noon 3rd Mon 6:00PM Lions Club House
BELLVILLE (43720) 18 N MELBA B BOATRIGHT BILLY HAMNER 3rd Monday 7:30PM Bellville Methodist Church
BLACKSHEAR (7338) 18 N Keith Crump MIKE ANDERSON 2nd & 4th Thursday 7:00PM CLUB BUILDING
BLAKELY (7390) 18 O WARREN CLEVELAND BRADLEY M GRANTHAM 2nd & 4th Wednesday 12:00PM Magnolia's on Main
BLOOMINGDALE (29732) 18 N James Arthur LeClair SHEILA N LE CLAIR 4th Thursday 7:30PM BLOOMINGDALE COMMUNITY CENTER
BLUE RIDGE (76052) 18 L W Berry Broach JAMES L VEAL 1st & 3rd Tuesday 7:00PM Tin Loogn Chinese Restaurant
BOYNTON (7290) 18 L Elaine Hansford Lena Ann Orr 2nd Tuesday 6:30PM Boynton United Methodist Church
BRANTLEY COUNTY (7339) 18 N CATHY C BYRD TINA STRAYER 2nd & 4th Monday 12:00AM BRANTLEY FAMILY CONNECTION
BRUNSWICK (108590) 18 N Trisha Simms   1st & 3rd Friday 12:00PM Captain Joe's Seafood Restaurant
BRUNSWICK GATEWAY (51041) 18 N NORMAN BLOOD BETTY SUMNER 1st & 3rd Thursday 7:00PM Nick's Buffet
BUCHANAN (7490) 18 L DEBBIE JOHNSON PATSY G MOBLEY 4th Tuesday 6:00PM Community & Southern Bk
BUENA VISTA (7491) 18 O BOBBY JONES Doctor JAMES R HAGLER 1st & 3rd Tuesday 7:00PM COMMUNITY CENTER
BUFORD (7438) 18 I Earl L Benson JACKIE P HUTTON 1st & 3rd Thursday 1:00PM PEOPLES BANK AND TRUST
BULLOCH L C (7341) 18 N DAVID JEFF GIDDENS II BARBARA MARIE DAVIDSON 1st & 3rd Tuesday 7:00 PM R J'S STEAKERY
BYRON (7493) 18 O LEE BROWN Marlene Humphry 1st & 3rd Thursday 7:00PM Byron Depot
CALHOUN (7291) 18 L CLIFFORD FREE Dr RICHARD T HOBGOOD Jr 4th Tuesday 7:00PM Chuck Wagon
CALVARY (7393) 18 O CHARLES HARRISON Mindy L Butler 2nd & 4th Tuesday 7:30PM CALVARY LIONS DEN
CAMILLA (7394) 18 O MELVIN F JONES JIM LAPHAM 1st, 2nd, 3rd & 4th Tuesday 12:00PM DEBBIE'S MAINSTREET
CANTON (7292) 18 L MARTY TAYLOR NICHOLAS SPRATLEN 1st & 3rd Thursday 12:00PM Downtown Kitchen
CARNESVILLE (7439) 18 I Owen M Ulmer Jr. ROBERT SIDNEY GINN Jr. 1st & 3rd Monday 7:00PM CARNESVILLE CITY HALL
CARROLLTON (7494) 18 L Kristy Allison TOM JACKSON Thursdays 12:00PM SUNSET HILLS COUNTRY CLUB
CARTERSVILLE (7293) 18 L Richard D Schloemer FRED R CARLSON 1,3 Tue 11:30AM 2,4 Tue 7:00PM Louie's Café Canton Rd Church of God
CENTERVILLE (7495) 18 O BYRON COTTON MARTIN A CONNELL 1st & 3rd Monday 7:00PM Centerville Lions Clubhouse
CHATSWORTH (7296) 18 L C.L. Dunn Robert F. Choate 1st & 3rd Tuesday 7:00PM FBC CHATSWORTH
CHATTANOOGA VALLEY (7297) 18 L DELBERT E FOUTS Retha E. Nelson 1st & 3rd Tuesday 7:30PM CHATTANOOGA VALLEY LIONS CH
CHESTER (7395) 18 O Hilton F. Culpepper CLETUS J MULLIS 2nd Tuesday 7:00PM LIONS DEN OLD SCHOOL HOUSE
CHICKAMAUGA (7298) 18 L DONALD H MARTIN Nancy J Martin 2nd & 4th Thursday 7:30PM Chickamauga Library
CLARKESVILLE (7440) 18 I RHODA D SEABOLT Teresa L. Mans 1st & 3rd Tuesday 7:00PM NORTH GEORGIA TECHNICAL COLLEGE
CLAXTON (7342) 18 N JAMES H WATERS Ida Sue Barrow 2nd Monday 7:00PM CLUB HOUSE
CLAYTON (7441) 18 I AUBREY JOE NICHOLS THOIS MASTERS 1st & 3rd Thursday 6:00PM cupboard cafe
CLERMONT NORTH HALL (40857) 18 I LLOYD J CAMPBELL JOHN W BRADY 1st & 3rd Monday 7:00PM LIONS COUMMUNITY CTR
CLINCH COUNTY (7343) 18 N Stanley Thrift PHIL MARTIN 1st & 3rd Thursday 12:00PM HOMERVILLE WOMAN'S CLUB
COBBTOWN (31789) 18 N DON KENNEDY DR. JIMMY R RICH 2nd & 4th Tuesday 7:00PM Variable Meeting Places
COLBERT (7442) 18 I BENNIE E TUGGLE MARY CUMMINS 1st Thursday 7:00PM OLD COLBERT SCHOOL
COLLINS (64485) 18 N JOE E SINGLETON Jr. GLENDA COWART 1st Monday 7:00PM OLD COLLINS GYM
COLQUITT (7397) 18 O JIMMY R (JIM) EAST LUTHER CLEARMAN 1st & 3rd Wednesday 12:00 NOON MOBY DICK
COLUMBUS (7496) 18 O MICHAEL T MC HALE ANGELA H. HOLLIS 2nd & 4th Tuesday 11:50AM ST LUKE UMC MINISTRY CENTER
COMMERCE (7444) 18 I HAROLD HARRISON BRAD JOHNSON 1st & 3rd Monday 7:00PM Ryan's Steakhouse
CONYERS (7538) 18 I NANCY M MORTON-LINEK CHARLES L COPE 1st & 3rd Monday 6:45PM Golden Corral
CORDELE (7398) 18 O TAMMERA SEARS HERBERT C HUGHES Jr. Tuesdays 12:05PM LIONS PARK
CORDELE EVENING (7399) 18 O BOBBY C BENSON ALTON CHURCHWELL 2nd & 4th Tuesday 7:00AM DENNYS
COVINGTON (7539) 18 I RICHARD BROWN DOREEN C STALLWORTH 2nd & 4th Thursday 7:00PM Lions Pavilion - Academy Springs Park
CRISP COUNTY (117451) 18 O Gary Cross Elonia Wolking 1st & 3rd Tuesday 7:30PM TJ'S ITALIAN AMERICAN RESTAURANT
CROSS KEYS (7500) 18 O ROSE HOLDER MAXINE S HARDWICK 1st & 3rd Thursday 6:30PM CHEVY'S CAFE
CUTHBERT (7400) 18 O CHARLES D LASHLEY DANNY PEARSON 1st & 3rd Tuesday 7:00PM BOY SCOUT HOUSE
DACULA (106886) 18 I JENNIFER L KHALEEL Carala Merzke 1st & 3rd Tuesday 7:00PM Kroger
DADE COUNTY (111057) 18 L JANE MORELAND Timothy W McDonald 2nd & 4th Thursday 12:00AM Guthries Restaurant
DAHLONEGA (7446) 18 I Stacy M Jarrard CHARLES R NEIL 2nd & 4th Thursday 6:00PM Dahlonega Baptist Church
DALTON (7303) 18 L LEE OLIVER PAUL ROWLAND JOHNSON PCC 1st & 3rd Tuesday 5:30PM Oakwood Cafe
DALTON NOON (7304) 18 L BRUCE C LONGMIRE KENNETH G KYLE 1st & 3rd Tuesday 11:30AM Kelly's Restaurant
DARIEN (7344) 18 N Elizabeth S Lingerfelt PCC Ronald J Zeppieri 2nd & 4th Monday 7:00PM DARIEN LIONS CLUB BUILDING
DAWSON (7401) 18 O James C. Weathersby Thomas Mark Allen MD Tuesdays 12:05PM DAWSON LIONS CLUB HOUSE
DAWSONVILLE (7447) 18 I KATHLEEN M HULSEBUS JAMES E BUCKLEY 1st & 3rd Monday 7:00PM RYAN'S
DECATUR (7448) 18 I Barbara J. Southern EUGENIA W MASSINGALE 3rd Tuesday 6:30PM Matthews Cafeteria
DECATUR COUNTY (117927) 18 O C B HESTER OSCAR DAVIS III    
DECATUR NORTH DECATUR (7450) 18 I Dr ELBONIE HORNBUCKLE Ardett Rogers 4th Monday 7:00PM Hampton Inn Northlake
DONALSONVILLE (7402) 18 O MARK HANNA Eloise H Taylor Tuesdays NOON LIONS HALL
DOUGLAS (7345) 18 N Andrea Taylor Cathy A Threatt Tuesdays 12:00PM DOUGLAS GOLF & COUNTRY CLUB
DOUGLAS COUNTY (106647) 18 L SAM NOBLE Ada Green Harris 3rd Thu 6:00PM 1st Wed 12:00PM Logan's Roadhouse
DUBLIN (7542) 18 N ALEXIS HUGHES JACQUELINE C BENNETT 2nd Wednesday 12:00PM DUBLIN COUNTRY CLUB
EAST DUBLIN (47776) 18 N DALE WATSON WILLIAM LUECKE 1st Tuesday 7:00PM EAST DUBLIN COMMUNITY HOUSE
EASTMAN (7403) 18 O Greg McRee PAUL L TAYLOR Tuesdays 12:00PM Sidetrack Cafe
EATONTON (105279) 18 I JUNE MC LEROY LINDA SELBY 2nd & 4th Thursday 6:00PM Tastee Chick Restaurant
ECHOLS COUNTY (7404) 18 N PAUL R COURSON CARLOS L RODGERS 2nd Monday 7:00PM Farm House Restaurant
EDISON (7405) 18 O CHARLES COX ALAN RAY 2nd & 4th Tuesday 12:00 NOON LIONS BUILDING
ELBERTON (7454) 18 I Daryl L. West AUBREY BARDEN 1st & 3rd Monday 7:30PM ELBERTON CIVIC CENTER
ELLAVILLE (7501) 18 O JOSEPH VERNON DILLARD Jr. LEMUEL STREETMAN 2nd & 4th Tuesday 7:00PM AMERICAN LEGION
ELLIJAY (7307) 18 L ROBERT FENNER Glenda L Gibson 2nd Tuesday 7:00AM ELLIJAY LIONS CLUB
EVANS (98770) 18 I SUSANNE O BEELAND Daniel P. Bernhardt 1st & 3rd Thursday 12:00PM Be My Guest Catering & Events
FITZGERALD (7406) 18 O Sabrina S Cox Jim Sellars 1st & 3rd Tuesday 12:00AM TURKEY CREEK CO. CLUB
FLEMING (7543) 18 N GEORGE E NIXON MAVIS E. CUPID 2nd & 4th Tuesday 7:00PM CLUBHOUSE
FOLKSTON (7346) 18 N James Patrick Brooks Katie Nelms 1st Monday 7:00PM St Francis Social Hall
FORSYTH (7502) 18 O MIRIAM J CORBIN CHIE FULLER 2nd & 4th Monday 7:00PM Hong Kong Palace Restaurant
FORSYTH COUNTY (7455) 18 I LOUIE STEPHEN WILLIAMS Jr. LARRY E SHELL 1st & 3rd Tuesday 7:00PM GOLDEN CORRAL
FORT GAINES (7407) 18 O THOMAS HORNEK BILL PEREAU 1st Thursday 7:00PM Tommy's Restaurant
GAINESVILLE (7456) 18 I TERRY MICHAEL HALL CAROL EVANS 1st & 3rd Tuesday 12:00PM Hibachi Grille
GARDEN CITY (115660) 18 N Kirk K Price Georgette D. Backman 2nd Wed 12:00PM 4th Wed 7:00AM Carey Hilliards
GEORGIA TECH CAMPUS (117014) 18 L Jessica Helms Kelle Summerlin    
GLASCOCK COUNTY (7544) 18 N DANNY R LOVERING KENDALL CHALKER 1st & 3rd Tuesday 6:00PM USRY'S DINER
GLENNVILLE (105593) 18 N ZUBER MALEK MICKEY D ANDERSON 4th Tuesday 12:00PM GLENNVILLE POLICE DEPARTMENT
GOLDEN ISLES L C (7349) 18 N Vicki Sue Mckenzie   1st & 3rd Thursday 7:00PM  Fire Side
GREATER BUTTS COUNTY (105784) 18 L FAITH FORD GAIL CARROUTH 1st Thu 12:00PM 3rd Thu 6:30PM Rec Center
GREENVILLE (34746) 18 O RICKI LYNN ROBBINS Hannah M Flynn 1st & 3rd Thursday 7:30PM GREENVILLE UNTIED METHODIST
GRIFFIN (7504) 18 L Anthony Gallman Phyllis Hutchings 1st Thu 5:30PM 3rd Thu 5:30PM Saint John Lutheran Ch Griffin Moose Lodge
GROVETOWN (7547) 18 I Jackie Raffield Leeanne Raffield 2nd & 4th Tuesday 7:00PM GROVETOWN LIONS CLUB HOUSE
HAHIRA (7409) 18 O Shannon Blue Kingston Sherry L Brown 3rd Tuesday 7:00PM Hahira Community Center
HARTWELL (7457) 18 I Michael D Adams ARNOLD J BAILEY III 2nd & 4th Monday 7:00PM CASA GRANDE Cantina & Grille
HAZLEHURST JEFF DAVIS (105674) 18 N B H Claxton PHIL PHILLIPS 1st & 3rd Tuesday 7:00PM Village Pizza
HEARD COUNTY (7507) 18 L WAYNE ENNIS Richard Michael Nolley 2nd Monday 6:30PM Senior Center
HEPHZIBAH (50086) 18 N WILLIAM J CARROLL Jr.   2nd & 4th Thursday 7:00PM Jesse Carroll Community Center
HINESVILLE (7351) 18 N LARRY L STOKES ZIMMIE H CHRISTENSEN 1st & 3rd Monday 6:30PM Hinesville Golden Corral
IDEAL (7509) 18 O Donald A Massey John G Turner 1st Monday 7:00PM IDEAL COMMUNITY CENTER (DEPOT)
JACKSONVILLE (7352) 18 N GUY D BLAND ELIZABETH JONES 1st Monday 7:30PM JACKSONVILLE LIONS CLUBHOUSE
JASPER (7312) 18 L Daniel E. Fink LESLIE C MILLER 2nd & 4th Thursday 7:00PM First Baptist Church of Jasper
JEFFERSON (7460) 18 I JERRY LEGG Rita L Gunter 2nd & 4th Monday 6:30PM JEFFERSON CLUB HOUSE
JEKYLL ISLAND (7353) 18 N HOWARD SCULTHORPE Rev. Terri May Karvunis 1st & 3rd Tuesday 6:30PM Latitude 31 on the Pier
JONES COUNTY L C (7550) 18 N Neil F Deese PAT DANIELS 2nd & 4th Thursday 7:00PM Lions Club Building
Jonesboro (121282) 18 L Ann Singleton Jade Enrique 2nd & 4th Thursday 6:00AM Arnaud's Barbecue
KINGSLAND (7355) 18 N James P. Winn JO W THOMASON 2nd & 4th Tuesday 7:00PM LIONS CLUB HOUSE
LA FAYETTE (7313) 18 L Ben L Mason Jr. JERRY R CARROLL Thursdays 12:00 NOON BANK OF LA FAYETTE
LA GRANGE (7510) 18 O LINDA D MACK Dr. Jane D. Hollis Tuesdays 12:01PM HIGHLAND COUNTRY CLUB
LA VISTA (7462) 18 I MICHAEL J O'CONNOR ROBERT A LANSDELL Jr. 2nd & 4th Tuesday 7:00PM VALLEY BROOK BAPTIST CHURCH
LAKE SEMINOLE (51557) 18 O Edward G Crump CAROL ADDISON 4th Monday 7:00PM Spring Creek VFD
LANIER COUNTY (7356) 18 N Bradley S Jones Sylvia C Ragan 2nd & 4th Wednesday 12:00PM Dogwood Cafe
LAVONIA (7463) 18 I Cynthia M. Ruckstuhl PRISCILLA GOTHARD 1st & 3rd Tuesday 7:00AM Ty Cobb Medical Center
LAWRENCEVILLE (7464) 18 I PETE STAMSEN JUDITH STAMSEN 2nd & 4th Tuesday 7:00PM Garden Plaza
LIBERTY COASTAL L C (7357) 18 N GERALD B LELAND LILLIAN F SHURTLEFF 4th Thursday 7:00PM Holton's Restaurant
LINCOLNTON (7551) 18 I RANDALL EDMUNDS ELLEN V BUTLER 2nd Thursday 5:30PM Public Library
LOGANVILLE (7467) 18 I GENE KNIGHT NEAL BYRD 1st & 3rd Monday 7:00PM Journey's End Restaurant
LOGANVILLE LEGACY (112090) 18 I CHUCK LYNCH WAYNE C WHITE 1st Tue 6:30PM 1st Fri 12:00AM ihop
LOUISVILLE (7552) 18 N ROCKY HARRIS John E Newberry 2nd & 4th Wednesday 7:00PM LOUISVILLE LIONS CLUB HOUSE
LYONS (7358) 18 N JIMMY ALEXANDER Pamela M. Griggers 2nd & 4th Monday 12:00PM Chatter's Restaurant
MACON (7512) 18 O RICHARD L HARRIS JOSEPH F MORAN Thursdays 12:30PM Vineville United Methodist Church
MACON CHERRY BLOSSOM (7525) 18 O EDWARD M ADAMS SR SHIRLEY HUSKEY 2nd & 4th Tuesday 6:45PM JENEANE'S PINEBROOK RESTAURANT
MACON RUTLAND (7513) 18 O FRANKLIN DOWD Amanda H Lucas 1st & 3rd Thursday 7:00PM PORTER ELLIS COMMUNITY CENTER
MADISON (7553) 18 I CAMERON M. SMOAK Gail J Baldwin 2nd & 4th Tuesday 6:30PM LIONS BUILDING
MANCHESTER (7515) 18 O CAROLYN D WILSON TOMMY F THOMPSON 1st & 3rd Tuesday 7:00PM MAC'S STEAK HOUSE
MARIETTA (7315) 18 L Robert E Koch Michele R Benoit 2nd Thursday 7:00PM Hilton Marietta Conference Center
MARIETTA EAST COBB (7316) 18 L EDWARD H RESSLER Deborah M Hennessey 2nd & 4th Tuesday 7:00PM Georgia Rib Company
MARTIN (7468) 18 I J RALPH WILLIAMS HERMAN L MOONEY 1st & 3rd Thursday 7:30PM MARTIN COMMUNITY CENTER
MC DONOUGH (7516) 18 L Alejandro Mercado Richard A Berry 2nd & 4th Monday 6:45PM Uncle Sam's Grill
MC RAE (7359) 18 N HENRY G WILLIAMS JIMMY RAY 1st & 3rd Monday 12:00PM Little Ocmulgee State Park/ Lodge & Rest
MENLO (7318) 18 L Sherman Wilbanks BETH SWORDS 1st 3rd Monday MENLO SCHOOL Bonnie's Family Rest
METTER (7360) 18 N J R MORGAN Jr. JAMES WILCOX 1st & 3rd Tuesday 6:00PM Bevricks
MIDVILLE (7556) 18 N SCOTTY WOMACK James R. Reeves 2nd Monday 7:30PM THE WATER HOLE
MILAN (7361) 18 N W MATHER STAPLETON JR SANDRA WILLIAMS 3rd Monday 7:00PM MILAN LIONS/MASONIC LODGE
MILLEDGEVILLE (31210) 18 N Paul A May Wade Hodges 1st & 3rd Thursday 6:30PM INTERNATIONAL HOUSE OF PANCAKES
MILLEN (7557) 18 N Rufus M Small JIMMIE O EDENFIELD 2nd & 4th Monday 7:00PM Lions Club Building
MONROE (7469) 18 I James E Hogg KATHY B IVIE 1st Tuesday 11:30AM MONROE GOLF & COUNTRY CLUB
MOULTRIE (7413) 18 O BRENDA ARNOLD Janice T Sinclair 2nd & 4th Monday 7:00PM J. Harvey's Buffet & Bakery
NATIONAL HILLS (7558) 18 N JOHN DW GOODIN JR CECIL C GEDDINGS 1st & 3rd Friday 7:30AM Clarion Suites Hotel
NEWNAN -COWETA (77584) 18 L STEPHEN CAMPBELL PETER J BURNS 1st Tuesday 12:00PM Golden Corral Restaurant
NORCROSS (7470) 18 I JOHN L SPENCER Sr. Gertrude Rudert 3rd Tuesday 7:00PM LIONS CLUB HOUSE
NORTH COBB (97208) 18 L HEATHER HOPKINS JUNE L GRUMBEIN 1st Thursday 6:30PM New Beginnings UMC
OCILLA (7414) 18 O JONATHAN MARTIN THOMAS ANDREW ROBINSON Sr 2nd & 4th Thursday 12:00PM Irwin EMC Community Room
OCONEE (7472) 18 I CLYDE E LYON Richard L Smith 2nd & 4th Tuesday 7PM BRIARWOOD BAPTIST CHURCH
OGLETHORPE (7520) 18 O GEORGE G SMITH   2nd & 4th Thursday 7:00PM LIONS CLUBHOUSE
Oglethorpe County (120568) 18 I Roger Horton Jr. Bret Williamson 2nd & 4th Monday 6:30PM Thankful Baptist Church
OXFORD (7560) 18 I Richard C Henderson ANDREW L AUTRY 1st & 3rd Thursday 7:00PM Allen Memorial UMC
PAULDING COUNTY (7302) 18 L Teri Chambers-Rice Carol Boshell 2nd & 4th Monday 6:00PM Rodney's BBQ
PEACHTREE CITY (117029) 18 L Daniel Solly Sherry Stone Blackmon 1st & 3rd Thursday 6:00PM Zoes Kitchen
PEMBROKE (30769) 18 N WILLIAM J ANDERSON Mary E Anderson 3rd Tuesday 7:00PM PEMBROKE PUBLIC LIBRARY
PIKE COUNTY (7522) 18 O CAROL RUSSELL SCROGGS Gillian M Appleton 1st & 3rd Monday 7:00PM Pike Co Lions Club Depot
PLAINS (7416) 18 O MICKAEL DOMINICK Dr Clinton M Holloway 2nd Monday 7:00PM LIONS DEN
POOLER (111017) 18 N Sonia Saylor Rosemary Cutuli 4th Tue 6:00PM 2nd Tue 12:00PM Lovezzolas Restaurant
PORT WENTWORTH (7366) 18 N JIMMY O GUNBY SR Julie S. Perry 1st & 3rd Thursday 7:00PM Lions Club Ball Field
POULAN (7417) 18 O DUSTY GRUBBS JAMES ALAN KIMBRO 2nd & 4th Thursday 7:00PM POULAN CLUB HOUSE
REIDSVILLE (7367) 18 N LINDA L CURL   3rd Monday 7:00PM REIDSVILLE GARDEN CLUB
RICHMOND HILL (7368) 18 N DONALD R GARDNER Ouieda M Sisco 4th Thursday 7:00PM VARIOUS PLACES
RINCON (7369) 18 N VERNON GORDY LARRY D STEESE 1st & 3rd Monday 6:00PM Hong Kong Buffet
RINCON NOON (59427) 18 N JACQUELINE D ARDEN BETTY J MARSH 1st & 3rd Monday 12:15PM Coastal Bank
RINGGOLD (105798) 18 L LINDSAY TETER DENISE SHEPARD 4th Tuesday 6:30PM Teter & Co
ROCHELLE (7421) 18 O Henry Berry Collier Kenneth G McKie 1st Monday 7:30AM Rochelle Community Center
ROCKMART (7321) 18 L DAVID W GILMER LARRY L REYNOLDS 1st & 3rd Monday 7:00PM LADIES CLUBHOUSE
ROME (7323) 18 L THURMON E MORRIS PDG. W JERRY CURTIS 1st & 3rd Tuesday 12:00PM COOSA COUNTRY CLUB
ROSSVILLE (7324) 18 L GARY L EVANS   2nd & 4th Tuesday 6:00PM Rossville Rec Center
ROYSTON FRANKLIN SPRINGS (7475) 18 I CAROL MESSER VIRGINIA VIERS 1st & 3rd Thursday 12:00PM ROYSTONION RESTURANT
SANDERSVILLE (7561) 18 N Lee Waddell Kelly A Morgenroth Wednesdays 12:00PM Twin City Country Club
SANDY SPRINGS (7327) 18 L JON A LICHNER Karen Leslie Bachus 1st & 3rd Tuesday 6:30PM Huntcliff Summitt
SAVANNAH (7371) 18 N Steve Bellmoff Welby L Stayton 1st & 3rd Thursday 12:30PM Johnny Harris Restaurant
SAVANNAH PORT CITY (7372) 18 N PDG RICHARD S MIZELL LINDA S LARSON 1st & 3rd Tuesday 7:00PM Golden Corral
SMYRNA JONQUIL (116954) 18 L WILLIAM BAILEY Patty Peck 2nd & 4th Tuesday 12:00PM Smyrna Community Center
SNELLVILLE (7476) 18 I JOE R ROTH Steve Hart 1st & 3rd Thursday 7:00PM WALTON E M C BUILDING
SOCIAL CIRCLE (7477) 18 I Fanniel "Dede" deMarks Juanita K Barton 1st Mon 6:00PM 3rd Mon 12:00PM Social Circle United Methodist Church
SOPERTON (7562) 18 N Eric R Kight Chris Kight 2nd Thursday 7:00PM Soperton Community Clubhouse
SOUTH COBB (7329) 18 L George Ray Spivey Jimmy W. Lewis Jr. 1st & 3rd Monday 630 PM SOUTH COBB COMMUNITY CENTER
SPARTA (7563) 18 N VIRGINIA M BROWN SHERRY HENRY 1st & 3rd Tuesday 1:00PM Central Park Restaurant
STATESBORO (66398) 18 N SUE BRANNON REBEKAH D EDENFIELD 2nd & 4th Monday 6:00PM RJ's Seafood and Steakhouse
SYLVANIA (7565) 18 N Ken E Austin Jr. PATTY HILL 4th Tuesday 7:00PM R & D'S RESTAURANT
SYLVESTER (105397) 18 O FRANK V JONES ANGELA HITT 1st Tuesday 6:00PM Margaret Jones Public Library
TALBOTTON (7527) 18 O HENRY M PERSONS GARY PAGE 3rd Monday 12:00 NOON 50 MONROE STREET
THOMASTON (7530) 18 O CHARLES SANFORD KERSEY DAVID G MC DONALD 2nd & 4th Monday 7:00PM Britt House
THOMSON (7566) 18 I ROBERT A WARR III ANTHONY POOL 2nd & 4th Tuesday 7:00PM Thomson Lion Club Bldg
THOMSON CAMELLIA CITY (57221) 18 I Vera L Krall BONNIE MARTIN 2nd Monday 7:00PM Queen of Angels Catholic Church
TIFTON (7425) 18 O Daniel J. Hobby Miles Drummond 2nd & 4th Tuesday 12:00PM SHONEY'S RESTAURANT
TOCCOA (7480) 18 I Bryan C. Gordon Margaret S. Taylor 2nd & 4th Thursday 12:00 NOON GATE COTTAGE
TOWNS COUNTY (7481) 18 I Julie M PAYNE JANICE M KING 2nd & 4th Tuesday 6:00PM Anderson Music Hall
TWIN CITY (7568) 18 N R CLARK DIXON WILLIAM JINES 1st & 3rd Thursday 7:30PM LIONS CLUBHOUSE
UNADILLA (7426) 18 O RODNEY E BRANNEN MIKE BOWDEN 2nd & 4th Thursday 12:00PM Lions Club Building
UNION COUNTY (7483) 18 I MARY B ARNOLD JAMES WENTWORTH 2nd & 4th Thursday 6:00PM STEVE'S STEAK HOUSE/COOKIE JAR
UNION POINT (7569) 18 I CHARLES SELMAN DAVID HEFFNER 1st & 3rd Tuesday 7:00PM UNION POINT COMMUNITY CENTER
VALDOSTA EVENING (7428) 18 O ANTHONY MUNGELLO NANCY R LAMB 2nd & 4th Thursday 6:30PM OLE TIMES COUNTRY BUFFET
VIDALIA (7376) 18 N John R Turner LARRY EDENFIELD 2nd & 4th Monday 12:00PM Captain's Corner
VILLA RICA (7531) 18 L Robert L. Mills Thomas S Proctor 2nd & 4th Thursday 6:30PM The Olive Tree
VILLA RICA GOLDEN CITY (97622) 18 L Ann Olson Kimberly M Collins 2nd Wednesday 12:00PM The Olive Tree Restaurant
WADLEY (7570) 18 N VICTOR K RACHELS GEORGE W RACHELS III 1st & 3rd Monday 12:00PM LIONS CLUB BUILDING
WARNER ROBINS (7532) 18 O CHARLES P BEAUCHEA Taryn R. Asbell-Werner 4th Thursday 6:30PM Int. House of Pancakes
WARNER ROBINS NOON (30229) 18 O Jack D Armistead TITUS J DIAMOND 2nd & 4th Monday 11:30AM Ole Times Country Buffet
WARWICK (7430) 18 O RAY C PENDLEY DEBBIE MARLER 1st & 3rd Monday 7:00PM LIONS CLUB BUILDING
WASHINGTON (7571) 18 I MARY HUBBARD Olin C Newby Mondays 7:30PM LIONS CLUB BUILDING
WAYCROSS OKEFENOKEE (7378) 18 N MICHAEL ROBERT DIXON Sandra Moultrie 1st & 3rd Monday 12:00PM CLUBHOUSE
WAYNE COUNTY (7354) 18 N Chris J Griffis TIMOTHY WESTBERRY 2nd & 4th Tuesday 6:00PM Sybil's Restaurant
WAYNESBORO (115977) 18 N LEROY ROBERTSON MARTHA CRUMBLEY 1st & 3rd Tuesday 5:30PM The Lake Restaurant
WEST COBB  (7334) 18 L ROBERT WAGNER LESTER L DEAN 1st Tue 6:30PM 3rd Tue 6:30PM Hollydale UMC Members homes
WEST JACKSON L C (7484) 18 I BILL LOTT Jane E. Holbrook 1st & 3rd Thursday 6:30PM BRASELTON COMMUNITY CENTER
WEST POINT (7529) 18 O Phillip Johnson L E LANIER 1st & 3rd Wednesday 12:00 NOON Riverside Country Club
WILMINGTON ISLAND (30770) 18 N Donald W Pope Tina C Pope 1st & 3rd Tuesday 7:00PM Wilmington Island United Methodist Church
WINDER (7486) 18 I JOHN DUCKWORTH MICHAEL MURRAY 2nd & 4th Thursday 7PM WINDER LIONS CLUB BUILDING
WINDER NOON (57840) 18 I Derek Hutchens David H. MARTIN 2nd & 4th Wednesday 12:00PM GOLDEN CORAL STEAKHOUSE
WINTERVILLE (7487) 18 I JAMES A MELTON Phillip L Langford 1st Thursday 7:00PM WINTERVILLE CLUB HOUSE
WOODBINE (7379) 18 N Randall W. Gowen Jr. CHARLES M QUATTLEBAUM 2nd & 4th Monday 7:00PM LIONS CLUB BUILDING
WOODSTOCK (7335) 18 L Rachel Reynolds Scott Warren 2nd & 4th Tuesday 7:00PM New Victoria Baptist Church
YATESVILLE (61289) 18 O WANDA DOZIER JAMES E ELLINGTON 1st & 3rd Monday 7:00PM YATESVILLE SENIOR CITIZENS BLDG

 

Terms of Use

© 2017 Lions of Georgia, Inc., 977-A Madison Road, Eatonton Georgia 31024